Russische premier Kosygin wil Israël laten veroordelen Israël voldaan over Johnsons rede PRESIDENT JOHNSON BOOD VIJF PUNTEN AAN ALS MIDDENKOERS Kosygin liep weg Deen meerderheid Minuten kunnen beslissen Tot mislukking gedoemd Nooit geschipperd Dwize daad Felle rede Van Eban ontwerp-resolutie Toch een ontmoeting Johnson-Kosygin? Tegen terreur en oorlog V.S. contra Russisch voorstel Sinister doel WILSON HAD GEEN SUCCES IN PARIJS RADIO DE K0CK HET WEER WOENSDAG 21 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6962 Maar ook bitterheid Perspectief In de E. E. G. wordt meer gespaard Bewegings vrijheid voor Arabieren Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden rrank. by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géê.i handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Halverwege de toespraak van Eban liepen Kosygin en de Russi sche minister van buitenlandse za- Zonder elkaar te ontmoeten heb ben president Johnson en de Rus sische premier Kosygin maandag op Amerikaanse bodem een dia loog gehouden over het midden oosten en in mindere mate ook over Vietnam. Kort nadat het Amerikaanse staatshoofd in een door radio en televisie uitgezonden toespraak op een bijeenkomst in Washington terugtrekking van de Israëlische troepen, maar tezelfdertijd erken ning van Israël door de Arabische landen had bepleit, brandmerkte Kosygin op de, speciale zitting van de algemene vergadering der Ver enigde Naties te New York Israël als agressor en diende een ont- werp-resolutie in waarin de as semblee wordt verzocht, Israël als zodanig te veroordelen en de on middellijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle bezette gebieden te eisen. Voorts zou Is raël de Arabische landen alle scha de moeten vergoeden. V.N.-waarnemers betwijfelden of de Sowjet-Unie voor deze resolu tie een tweederde meerderheid kan winnen, tenzij er belangrijke amen dementen in gematigder bewoor dingen in worden aangebracht. Een Russische resolutie van gelijke strekking is vorige week al door de veiligheidsraad met grote meer derheid verworpen. De harde woorden die Kosygin aan het adres van Israël sprak, vormden een contrast met de ver klaring van president Johnson, die een middenkoers volgde tussen Is raël en de Arabische landen. Johnson vatte de doeleinden van de Amerikaanse politiek in vijf pun ten samen: 1. Erkenning van het recht van elk volk om te leven; 2. Oplossing van het vluchtelin genvraagstuk; delijkheden te hervatten, aldus de Amerikaanse president, die het be treurde dat er in Vietnam geen voortgang op de weg naar vrede wordt gemaakt. Kosygin van zijn kant betoogde dat het conflict in het midden-oos ten niet los kan worden gezien van de algemene internationale situ atie. Hij gaf te kennen dat hij de crisis in dat gebied ziet als een voortzet ting van een reeks conflicten Kongo, Cuba en Dominicaanse republiek en Vietnam die voort spruiten uit de „agressieve poli tiek" van de Verenigde Staten. Hij viel naar zijn zeggen ook niet Is raël zelf aan, maar de leiders van dat land „die een avonturistische politiek voeren". De Russische re geringsleider verklaarde dat in de huidige gespannen internationale situatie uren en zelfs minuten be slissend kunnen zijn voor het lot van de wereld. Wanneer geen halt wordt toege roepen aan de „gevaarlijke ontwik kelingen in het midden-oosten, zuidoost-Azië of enige andere plaats waar de vrede wordt ge schonden", zou het enige resultaat een grote oorlog zijn, waarbij geen enkel land zich afzijdig zou kun nen houden. Israël.scheen, te oor delen naar zijn annexatieplannen, alle gevoel voor realiteit te hebben verloren en had zich op een ge vaarlijk pad begeven. Elke poging om de oogst van de agressie bin nen te halen was echter tot mis lukken gedoemd. Zowel Amerika als Engeland had de Israëlische agressie bevorderd, zo zei Kosygin, die tenslotte ver klaarde dat nu veel afhangt van de inspanningen van de grote mo gendheden. Er moest gestreefd worden naar een „gemeenschappe- niet langer toestaan „het bestaan van Israël alleen te erkennen om zijn vernietiging voor te bereiden". Onder vreedzame omstandigheden zouden er verbindingen kunnen worden geopend tussen Israël en de Arabische landen, waardoor leven, denken en handel in het ge bied aanzienlijk zouden worden gestimuleerd. De enige oorzaak van de crisis was volgens de Israëli sche minister dat „het recht van Israël op vrede, veiligheid, soeve reiniteit, economische ontwikke ling en maritieme vrijheid, ja zijn bestaansrecht, met geweld was be streden". Wat de houding van de Sowjet- Unie aangaat, dit land had duide lijk „een provocerende rol ge speeld door het verspreiden van De Amerikaanse president John son tijdens zijn rede. ken, Gromiko, de zaal uit. De Rus sische V.N.-gedelegeerden met Fedorenko aan h^f hoofd bleven echter zitten. In een eerste reaktie op de toe spraak van Kosygin verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde Gold berg dat de Russische leider de za ken volledig had omgedraaid. Men moest overigens toon en inhoud van wat Kosygin en Johnson had den gezegd maar vergelijken, zo zei hij. Later zou hij meer in details antwoorden. Na de verdaging van de zitting zei de nieuw-beroemde Egyptische vice-president Fawzi, die de V.N.-delegatie van zijn land leidt, dat Kosygin een „goede, op rechte en constructieve verklaring" had afgelegd. 3. Verzekering van de vrije vaart door internationale wateren; 4. Beperking van de bewape ningswedloop; 5. Eerbiediging van de politie ke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van alle landen in het midden-oosten. Hij deed een beroep op de Ver enigde Naties, de leden te verplich t-en oogave te doen van alle mili taire leveranties aan de landen in het midden-oosten. Hii keurde de blokkade van de straat van Tiran door Egyote af en noemde dit een „dwaze daad", die meer dan iets anders de uitbarsting van het con flict in de hand had gewerkt. Een onmiddpl'üke terugkeer naar de toestand van vóór het uitbreken van de oorlog bood geen oplossing. Een dergelijke eis was integen deel een uitnodiging om de vijan- lijke taal" om oplossingen te berei ken die in overeenstemming zijn met de belangen van de vrede. Na de door Kosygin rustig en zonder emotie uitgesproken rede, die drie kwartier duurde, kreeg de Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, het woord. Hij veroordeelde de Russi sche politiek inzake het midden oosten als een „droevig en schok kend verhaal" en noemde „de sug gestie dat alles terugkeert tot de toestand zoals die vóór de 5e juni was, volslagen onaanvaardbaar". Israël zou in vrije onderhandelin- pen met elk van ziin buurlanden duurzame en rechtvaardige oplos singen aanbieden die tot wederzijds voordeel en eer zouden strekken. Men mocht de Arabische lande» Foto: Het moment waarop Kosy gin en Gromiko de zaal verlaten. alarmerende en opruiende berich ten". Daarnaast had het de Arabi sche landen grote hoeveelheden wapens geleverd. Fel viel hij uit over de vergelijkingen die Russi sche diplomaten tussen Israël en de nazi's hadden getrokken. „Wij heb ben nooit geschipperd met Hitler- Duitsland, er nimmer een pact mee gesloten als de Sowjet-Unie deed in 1939", aldus de Israëlische mi nister. De Russen hadden door hun houding, ook in de veiligheidsraad, elke aanspraak op objectiviteit verspeeld. Het was dan ook on denkbaar dat ze nu voor het wereldforum als rechter of aankla ger gingen optreden. Veeleer moes ten ze zelf een object van interna tionale kritiek vormen wegens dé duistere rol die ze hadden ge- De leider van de Amerikaanse delegatie bij de V. N., Arthur Gold berg, heeft dinsdag bij de hervat ting van het debat in de algemene vergadering over het midden-oos ten een ontwerpresolutie inge diend, waarin wordt gepleit voor onderhandelingen over de belang rijkste problemen inzake het Pa lestijnse conflict. Volgens het Amerikaanse voor stel zou de algemene vergadering zich ten doel moeten stellen, in het midden-oosten een hechte en duurzame vrede te vestigen. Dit zou moeten worden bereikt door middel van onderhandelingen tussen de betrokken partijen met hulp van een derde partij, geba seerd op wederzijdse eerbiediging van de politieke onafhankelijk heid en territoriale onscitead* Een eventuele ontmoeting tus sen president Johnson en premier Kosygin schijnt nog niet geheel van de baan te zijn. Toen de Rus sische eerste-minister dinsdag de bijeenkomst van de algemene vergadering van de V. N. in New York verliet, zei hij dat er nog niets definitiefs was vastgesteld. Dit gold ook de duur van zijn verblijf in de V. S. In officiële kringen te Washington verwacht men dat de Sowjetleider een week tot tien dagen in New York zal blijven. Eerder had het Witte Huis nog eens verzekerd, dat president Johnson steeds bereid is tot een ontmoeting met premier Kosygin in Washington of de naaste om geving. baarheid van alle landen in het betrokken gebied, vrijheid van scheepvaart, een rechtvaardige regeling van het vluchtelingen vraagstuk en een registratie en beperking van de wapenzendin gen naar het gebied. De wederzijdse eerbiediging van onafhankelijkheid en on schendbaarheid zou volgens het Amerikaanse voorstel erkende begrenzingen en andere regelin gen, waaronder scheiding van de partijen en terugtrekking van troepen, moeten inhouden welke de betrokken staten zouden moe ten beveiligen tegen terreur, ver woesting en oorlog. Uitgangspunt zou daarbij moeten zijn de er kenning van het recht van alle soevereine staten om in vrede en veiligheid te leven. De Ameri kaanse ontwerp-resolutie bevat dezelfde vijf punten die presi dent Johnson de dag tevoren in een radio- en televisierede had opgesomd. De Verenigde Staten hebben het Russische voorstel verwor pen om Israël te veroordelen en de terugtreking van de Israëli sche troepen uit de Arabische gebieden te eisen. Wanneer de algemene verga dering het Russische voorstel aanvaardde, zou men terug keren naar de toestand van vóór de vijfde juni, toen de oorlog tus sen Israël en de Arabische lan den uitbrak, zo zei de Ameri kaanse gedelegeerde Goldberg. Er zou dan niets zijn opgelost. De grieven aan beide kanten, die zich de afgelopen 20 jaar al drie maal in een oorlog hadden ont laden, zouden blijven. Kosygin zat tijdens Goldbergs toespraak niet in de zaal, wel de Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko. Goldberg kreeg heel wat minder applaus dan de Russische regeringsleider de dag tevoren. De Amerikaan zei dat de V. N. voor een simpele keus staan. „We kunnen de ziekte in het midden oosten bij de wortels aanpakken of terugkeren naar de behande ling van de symptomen, die in het verleden op zo'n droeve mis lukking is uitgelopen". Men kon er niet mee volstaan, de bom van vijandigheid in het gebied on schadelijk te maken. Het hele explosieve materiaal moest wor den opgeruimd. In de veiligheids raad was veel tijd verdaan aan „de formulering van volslagen valse beschuldigingen tegen mijn land". Men had zelfs beweerd dat Amerikaanse troepen aan de kant van Israël hadden meege streden. „Ik verklaar hier weer op volledig gezag van de Ameri kaanse regering, dat geen sol daat, matroos, piloot, schip of militair instrument van eniger lei aard, behorend tot de strijd krachten of enige instantie van de Ver. Staten, bij het conflict is ingeschakeld", aldus Goldberg. Deze beschuldigingen waren verspreid om een zondebok te vinden en misschien zelfs voor het sinistere doel „de grote mo gendheden met elkaar in conflict te brengen". De V. S. leenden zich niet tot dergelijke doelein den. In politieke kringen in Israël is met grote voldoening kennis genomen van de verklaring van president Johnson over het mid den-oosten. In hoofdzaak komt de analyse van het Amerikaanse staatshoofd overeen met de Is raëlische opvatting, dat de groot ste verantwoordelijkheid voor het conflict berust bij president Nasser, omdat deze was overge gaan tot sluiting van de golf van Akaba. Ook met Johnsons opvatting, dat men niet met de terugtrek king van de Israëlische strijd krachten op de oude stellingen kan volstaan, is men het in Is raël eens, evenals met Johnsons mening, dat de Arabische staten het bestaan van Israël moeten er kennen. Wel voorziet men moeilijk heden met de V. S. wat betreft de toekomst van het Jordaanse deel van Jeruzalem, dat Israël in elk geval wil behouden. Een oplos sing van het probleem van de Arabische vluchtelingen zou men volgens genoemde politieke krin gen in Israël moeten zoeken in samenhang met „territoriale wij zigingen" waardoor 'n Palestijnse staat zou kunnen ontstaan, die economisch met Israël zal moe ten gebonden zijn om levensvat baarheid te hebben. Regeringskringen in Tel Aviv zijn bitter gestemd over het De Gaulle neemt nog steeds dezelfde houding aan tegenover Engelands verzoek om lid van de E.E.G. te mogen worden. Hij heeft dit premier Wilson van En geland duidelijk gemaakt bij het overleg dat beide staatslieden maandag en dinsdagmorgen in Parijs hebben gevoerd. President De Gaulle blijft bij zijn standpunt, uiteengezet op de bijeenkomst van de leiders van de E.E.G.-landen in Rome eind vorige maand, dat de ingewik kelde politieke en economische problemen die uitbreiding van de E.E.G. met zich meebrengt, eerst terdege moeten worden be keken door de „zes". De hele kwestie zou moeten worden be sproken op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de „zes" die maandag a.s. in Brussel zal worden gehou den voor de datum kon worden vastgesteld waarop de onderhan delingen met Engeland kunnen beginnen. Wilson van zijn kant heeft er bij De Gaulle weer op aange drongen het overleg over Enge lands toetreding zo spoedig mo gelijk te laten beginnen. Wilson heeft ook gepleit voor het voeren van een Europese politiek, waar bij Engeland en Frankrijk zijn betrokken en die van grote in vloed zal zijn op de internatio nale tóestand. Van Britse zijde is meegedeeld dat de besprekingen tussen De Gaulle en Wilson over het mid den-oosten, het verre oosten, Afrika en de E.E.G. in dit „Euro pese perspectief" zijn gevoerd. Het onafhankelijke Franse blad „Le Monde" meent echter dat er op geen enkel punt defini tieve resultaten zijn bereikt. De tegoeden bij de spaarban ken in de zes E.E.G.-landen zijn in april met ruim een miljard gulden toegenomen tot circa 148 miljard gulden. Voor alle zes lan den betekende dit eveneens een aanzienlijke stijging vergeleken met vorig jaar april, zo heeft de unie van spaarbanken in de E.E.G. bekendgemaakt. standpunt dat premier Kosygin van de Sowjet-Unie in de alge mene vergadering heeft ingeno men. Hij zet niet alleen de zenu wenoorlog voort, maar stelt zich tegen Israël op eenzelfde stand punt als de meest extremistische Arabische landen, zo werd ge zegd. Zegslieden menen dat hij daardoor minder stemmen zal krijgen voor zijn resolutie dan in Tel Aviv werd gevreesd. Alle beperkende bepalingen, die aan het begin van de vijan delijkheden tussen Israël en de Arabische staten waren afge kondigd voor de in Israël wo nende Arabieren, zijn opgeheven, zo is dinsdag officieel te Tel Aviv bekendgemaakt. Deze beperkin gen golden in het bijzonder de verplaatsing van Arabieren in Galilea. Alleen ten aanzien van bedoeienenkaravanen gelden nog controlemaatregelen. Dinsdag middag zijn door bemiddeling van het Rode Kruis weer 38 ge wonde Egyptenaren per vliegtuig naar hun land teruggebracht. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 OPKLARINGEN Een zwak oceaanfront dat be hoort bij een depressie voor de kust van Noorwegen trok met plaatselijk enige lichte regen over ons land. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge druk, die via de Britse eilanden en de Noord zee oostwaarts trekt en het weer bij ons vandaag zal beïnvloeden. Er worden dan ook opklaringen verwacht, vooral langs de kust en op de meeste plaatsen droog weer. De wind zal matig en aan zee af en toe krachtig zijn tussen zuidwest en west, terwijl de tem peratuur een iets. lagere waarde bereikt dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuidwest en west. Tame lijk koel. WOENSDAG 21 JUNI v.m. n.m. Cadzand 0.19 0.43 Breskens 0.44 1.08 Terneuzen 1.20 1.44 Hansweert 1.54 2.18 Walsoorden 1.50 2.17 DONDERDAG 22 JUNI v.m. n.m. Cadzand 1.07 1.26 Breskens 1.32 1.51 Terneuzen 2.08 2.27 Hansweert 2.42 3.01 Walsoorden 2.41 3,00 ZON MAAN Juni op onder op onder 21 4.19 21.04 21.07 3.02 22 4.20 21.04 22.12 3.48 23 4.20 21.04 22.59 4.50 24 4.20 21.04 23.31 6.06 25 4.21 21.04 23.52 7.28 26 4.21 21.04 J 8.48

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1