PROVINCIAAL NIEUWS „Ze kunnen me nog meer vertellen Ie échte zware shag is van Van Nelle!" Axel Breskens Cadzand Goes Hoek Hulst Middelburg Sluiskil VHssingen Zaamslag Terneuzen kennen. Geven zijn portretten 'n informatie over anderen, in zijn pastellen deelt hij iets mee over zichzelf. Zijn werk moge een beetje conventioneel zijn, zo merkte de heer Juffermans tenslotte op, duidelijk is het in ieder geval. Jakob Mielen is in Terneuzen ge boren. Na zijn militaire dienst plicht te hebben vervuld, bleef hij in Den Haag waar hij de kunstacademie volgde. De ten toonstelling van Jakob Mielen is tot en met 6 juli a.s. elke dag (ook 's zondags) geopend van 14 tot 17 uur. Schoolhen gelwedstrijd Zaterdagmorgen werd op de ijsbaanvijver een schoolhengel- wedstrijd gehouden, welke was georganiseerd door de jeugdcom missie van de hengelsportvereni ging „Geduld Overwint Alles". Ruim honderd leerlingen van de verschillende scholen wierpen reeds om acht uur de lijnen in 't water. Zij wisten met zijn allen 37 vissen op het droge te' brengen, maar hierbij was slechts één vis die de voorgeschreven maat haalde en een gewicht had van 40 gram. Het was een leerling van de chr. school, Fr. Dieleman, die met deze vis 45 punten voor zijn school wist te verzamelen, het geen bijdroeg tot de overwin ning. Met nog zes vissen behaalde deze school 75 punten en werd winnaar van de wedstrijd. De wisselbeker die in het bezit was van Spui, verhuisde dus naar Axel. De leerlingen van Spui en van de openbare school vingen ieder 12 vissen, hetgeen 60 pun ten opleverde. De tweede prijs werd toegekend aan de Prinses Marijkeschool en Spui werd no. 3. De leerlingen van de r.k. school vingen zes vissen. Hun puntentotaal bedroeg 30. Het bleek dat de jeugd op een vrije zaterdag beter uit de veren kan dan vele leerkrachten. Het was voor de organisatoren een teleurstelling dat van enkele scholen niet één van de onder wijzers aanwezig was. Na afloop heeft wedstrijdleider A. van Riel in het clublokaal „De Witte Leeuw" de prijzen uitgereikt. Reddingboot was in St. Malo De reddingboot „Javazee" uit Breskens heeft met de beman ning een bezoek gebracht aan St. Malo in Frankrijk waar een internationale conferentie be treffende het reddingwezen is gehouden. Behalve de „Javazee" waren ook schepen aanwezig uit Enge land, Duitsland, Noorwegen en Zweden. Aanrijding Zondag kwamen op het Molen water twee personenauto's met elkaar in botsing. Een auto, be stuurd door S. uit Hoofdplaat, kwam uit de Van Dalestraat het Molenwater opgereden toen daar juist de heer P. uit Breskens met zijn auto passeerde. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Loos alarm De Breskense brandweer is steeds spoedig ter plaatse wan neer er alarm wordt geslagen. Dat men wel eens te overhaast te werk kan gaan, bleek een dezer dagen toen men weer voor een brand werd gealarmeerd. Op een scheepje in de handelshaven bleek brand te zijn. Na aankomst van de brandweerauto begon men ijverig te blussen. Tot op eens de eigenaar van het scheepje arriveerde en de mededeling deed dat het geen brand was maar een brandei onder een teerketel, die niet geblust behoefde te wor den Men kan zich de verbaasde ge zichten van de brandweerman nen wel voorstellen. Donateurs-actie voor dienstencentrum De gehouden donateursactie voor het dienstencentrum „Goe- dertijt" is een groot succes ge worden. Aangemeld werden 310 donateurs waarvan werd ontvan gen 1051,aan giften werd ontvangen 362 en nog toege zegd 500,terwijl een rente loos voorschot van 250 werd toegezegd. Roode-Kruis collecte De Roode Kruis-collecte heeft in Breskens opgebracht 1113,67. Nieuw gebouw voor Hedenesse Op het terrein van het oecu menisch vormingscentrum „Hedenësse" werd een nieuw ge bouw in gebruik genomen, dat onder de naam „De Open Hof" dienst zal doen als conferentie oord. De eerste steen werd ge legd op 19 juni 1966, In de prak tijk is het reeds enige maanden in gebruik en werden er reeds enige honderden cursisten ont vangen. Niettemin meende men er een officieel tintje aan te moe ten geven. Zaterdagmorgen was er een forum over de positie van de mens in de samenleving van heden. Oud-cursisten wisselden hierin van gedachten over dit stuk vormingswerk, 's Middags sprak voorzitter ir. T. Bogerd 'n openingswoord en door het lui den van een bel werd het nieuwe gebouw in gebruik gesteld. Cur sisten van de beide Middelburgse kweekscholen voerden een sym bolisch spel op en zongen liede ren die van toepassing waren op het dagelijks leven in Hedenesse. Hierna kwam een rij sprekers aan het woord o.a. het lid van G. S., de heer A. J. Kaland, bur gemeester Leenhouts van Cad zand, vertegenwoordigers uit kerkelijke kringen, oud-cursis ten, vertegenwoordigers van volkshogescholen etc. Velen lie ten hun woorden vergezeld gaan van geschenken. Matige appel- en perenoogst Blijkens een door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen ingesteld onderzoek zal de komen de appeloogst als gevolg van nacht- vorstschade niet groter worden dan 70 tot 75 procent van een normale oogst, terwijl voor peren landelijk gezien niet meer dan een halve oogst wordt verwacht. Dit deelde de voorzitter van de veiling in Ka- pelle-Biezelinge, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, mee in zijn openingsrede tijdens de zaterdag middag gehouden jaarvergadering van deze veilingorganisatie. Wat de oogstverwachtingen in West-Europa betreft zei de heer Dekker dat informaties tot de con clusies leiden, dat in alle landen een kleine perenoogst wordt ver wacht en dat de appeloogst behalve in Frankrijk beneden normaal zal blijven. Sprekend over de oogstverwach- ting in Zeeland zei de heer Dek ker dat ook in dit gebied de nacht vorst ernstige schade heeft veroor zaakt. Hoewel voor enkele bedrij ven een uitzondering geldt, mag in Zeeland gemiddeld een redelijke appeloogst worden verwacht, en kel het ras Cox's Orange Pippin is matig. De perenoogst in Zeeland is matig hoewel de indruk bestaat dat de vooruitzichten iets boven 't landelijk gemiddelde liggen. Het belangrijkste perenras is de Confe rence en deze is redelijk gezet. De pruimenoogst wordt bepaald slecht en de kersenoogst matig. Van aard beien in de volle grond wordt een redelijke oogst verwacht, van frambozen zeker geen topoogst. De rode bessenoogst belooft rede lijk te worden en de zwarte bes senoogst matig. Van bramen mag in Zeeland een normale oogst wor den verwacht, aldus de heer Dek ker. Kleiduivenschieten in de Braakman Zaterdagmorgen werden in de Braakman door de afdeling Zee land van de Nederl. vereniging van jachtopzieners de jaarlijkse schietwedstrijden op kleiduiven om het kampioenschap van Zee land gehouden. Na een wel komstwoord van de voorzitter van de wedstrijdcommissie, de heer C. Riemslag uit Biervliet, sprak burgemeester A. F. Hans- sens de deelnemers toe. De uitslag luidde 1. J. Nagelkerke (St. Jan steen) 100 pnt.; 2. C. Riemslag (Biervliet) 90 p.; 3. J. Hillebrand (Haamstede) 90 p.; 4. D. Moer dijk ('s-Heerenhoek) 70 p.; 5. F. Verbist (Nieuw Namen) 50 p. De door prins Bernhard be schikbaar gestelde medaille werd gewonnen door de heer C. Riem slag. De echtgenoten van de jacht opzieners hielden hun jaarlijkse wedstrijd in 't buksbaanschieten. Als eerste eindigde mevrouw Riemslag: 2. Mevrouw Bruinooge CRilland-Bath): 3. Mevrouw Ver bist (Nieuw-Namen)4. Me vrouw Nagelkerke (St. Jan steen); 5. Mevrouw Sinac (Ove- zande). Buksbaanschieten heren 1. Lindhout (St. Maartensdiik); 2. Bruinooge; 3. P. v. d. Brande (St. Jansteen); 4. J Nagelkerke; 5. Sinac. Collecte voor Israël De collecte welke is gehouden op zaterdag 10 juni door 't plaat sen van bussen in de kerken en op het gemeentehuis, heeft te Hoek 1056,25 opgebracht. Man op motorboot omgekomen Doordat hij met zijn trui in aan raking kwam met de kruiskoppe- ling van zijn motorboot, is zaterdag rond het middaguur de 33-jarige Albert de Rijbel uit De Klinge (B.) om het leven gekomen. Het slacht offer was met drie vrienden op de Westerschelde ter hoogte van de Kruispolder aan het vissen. Voor dat de andere aanwezigen op de motorboot hulp konden bieden, was de heer Rijbel door de kruis- koppeling gegrepen en met zijn hoofd op de stalen bodem van de boot terechtgekomen. Hij was vrij wel op slag dood. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het ziekenhuis te Hulst. De motorboot is door een in de nabijheid varende boot op sleep touw genomen en naar Walsoor den gebracht. Tragisch sterfgeval De bridge-interland Nederland- België in de schouwburg te Middelburg is zondagmiddag hal verwege de wedstrijd afgebroken na het plotseling overlijden xan een van de spelers, de heer G. Meulenberg (58) uit Terneuzen. Kort na de lunch zakte de heer Meulenberg aan de bridgetafel in elkaar. Hij overleed binnen een minuut als gevolg van een hart aanval. De heer Meulenberg speelde in het Zeeuwse team, dat ter aan vulling van de interlandwedstrij den Nederland A—België A en Nederland jeugdBelgië jeugd tecen Nederland B uitkwam. De heer Meulenberg speelde met zijn partner R. IJsebaert tegen de wereldkampioenen Sla venburgKrijns. Het Zeeuwse koppel had een achterstand van 25—32. Het is nog niet bekend of de interland binnenkort wordt voortgezet. Schoolkamp openbare school Leerlingen van de drie hoogste klassen van de openbare school te Sluiskil hielden van 15 t/m 17 juni hun jaarlijks schoolkamp. Dit jaar verbleven de kinderen voor het eerst in Aalter in het jeugdtehuis de „Nobelstede". Dit tehuis is prachtig gelegen in de nabijheid van een kasteel en bos sen. Het programma bestond voornamelijk uit allerlei vor men van creatief spel, sport en speurtochten. Het vervoer werd verzorgd door diverse ouders, die voor het brengen en halen graag een autoritje over hadden. Eindexamen H.T.S. Aan de hogere technische school te Vlissingen zijn o.m. ge slaagd voor het einddiploma elektrotechniek de heren C. A. de Wilde te Sluiskil (die 't beste examen aflegde met een gemid delde van ruim 8); A. van Cad- sand te Axel; E. J. Cauwels en R. C. Stalens te Eede; H. J. Geer- naart te Groede en A. J Burgers te Breskens. Voor het eindexamen werk tuigbouw slaagden de heren P. J. de Bakker en R. A. van Kerck- hoven te Kloosterzande; R. W. Verhoosel, R. A. H. Geilliet en M W. Hendrikse te IJzendijke; J. A. M. Weemaes te Hulst; G. A. M. Heyndrikx te Eede en J P. Hooftman te Breskens. Verder slaagden voor het eind examen afd. weg- en water bouwkunde de heren E. O. F. Calle en E. P. Meijers te Terneu zen; J. P. Dieleman te Axel; J. H. C. Renique te Sas van Gent en W. M. Vinke te Breskens. Afscheid ds. E. Gramsbergen In de dienst van zondagmorgen heeft ds. E. Gramsbergen van Hontenisse afscheid genomen van de hervormde gemeente te Zaamslag, die hij 5 jaar als bij stand in het pastoraat had ge diend. Hij was dankbaar voor de ondervonden gastvrijheid en de samenwerking met de kerkeraad. Hij wees de gemeente in het bij zonder op de noodzaak het cate chetisch onderwijs door de jeugd te laten volgen. Namens kerkeraad en ge meente sprak ouderling J. Dees de scheidende predikant toe en dankte hem voor zijn arbeid. Na de dienst namen vele ge meenteleden persoonlijk afscheid van ds. en mevrouw Gramsber gen. In 'n intieme bijeenkomst zul len kerkeraad en medewerkers hedenavond dit afscheid nader beklemtonen. Bejaardenrer gaat niet doov De jaarlijkse bejaardenreis, die het bestuur van de Oranjevereni ging als organiserend comité voornemens was op 29 juni te houden, zal niet doorgaan. Op de bespreking, die vrijdag avond in het gemeentehuis hier over zou worden gehouden en waarvoor verenigingen, organi saties en particulieren waren uit genodigd, bleek praktisch geen medewej-king te verwachten, ge tuige het feit, dat slechts één per soon buiten het bestuur aanwezig was. Het organiserend comité ziet geen basis meer aanwezig nu zich geen collectanten meer be schikbaar stellen. Maandag 19/dinsdag 20 juni 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Zonnewijzer Zaterdagmorgen is in het plant soen aan de Koninginnelaan "tegenover Bachten Dieke een fraaie zonnewijzer geplaatst. Het is een schepping van de heer Jonkers uit Gorssel, die de zon newijzer persoonlijk op het voet stuk heeft aangebracht. Dit voet stuk was al geruime tijd geleden door gemeentewerken in gereed heid gebracht. Zoals de foto aantoont doet deze nieuwste versiering van Terneuzen het uitstekend. Velen hebben de zonnewijzer reeds be wonderd. Het is alleen te hopen dat de jeugd er eveneens waar dering voor zal opbrengen. Eindexamen gymnasium Voor 't eindexamen gymna sium A slaagden zaterdag aan 't Petrus Hondiuslyceum te Ter neuzen Gerdiena Buter en Johanna Moelker te Terneuzen; Krijn Haak te Zaamslag; Stieneke den Hartog te Sluiskil; Johanna de Jonge en August van de Veire te Biervliet en Janna de Putter te Axel. Voor gymnasium B slaagden Alewijn van Asperen en Jako bus van Harn te Axel; Arie Faas, Petronella Goedings, Robert Lammens en Marinus van Willi- genburg te Terneuzen. Pachtkamer Terneuzen Bij koninklijk besluit is de heer F. de Koeijer te Zaamslag herbenoemd tot plaatsvervanger van het tweede lid van de pacht kamer bij het kantongerecht te Tarneuzen. Benoemd tot gecommitteerde Met ingang van 1 april j.l. werd voor de tijd van een jaar benoemd in de commissie van gecommitteerden bij het examen vaaa inspecteur van gemeente politie en officier der rijkspolitie de heer D. van Ooyen, inspec teur-korpschef van de Terneu- zense gemeentepolitie. „Sociale werkplaats" op reis naar Brussel Vrijdag 16 juni hebben de mannen van de sociale werk plaats in Terneuzen een reis ge maakt naar Brussel. Met twee bussen vertrokken ze ,'s morgens om acht uur via St. Niklaas en Temse. De eerste pleisterplaats was Blaasveld, waar gestopt werd bij 't Seyenhof, een oud kasteel dat is omgetoverd in een modern trefpunt voor toeristen. Langs Mechelen ging de reis verder naar het grote vliegveld Zaventem, waar een twintig minuten durende rondrit werd gemaakt is een treintje. Voor uitleg betreffende de vliegroutes was gezorgd, terwijl daarna nog een leuk filmpje werd vertoond over Mexico. Na een maaltijd werden in Brussel de voornaamste beziens waardigheden bezocht zoals het graf van de onbekende soldaat, de koninklijke paleizen en tui nen, het paleis van justitie, het beroemde „manneke" enz. De reizigers zagen ook de verwoes tingen die de vreselijke brand in de Rue Neuve heeft aangericht. De terugreis ging via Lokeren, waar een gezellig uurtje werd doorgebracht. Langs Moerbeke en Axel ging het weer op huis aan. Omstreeks 8 uur 's avonds stonden de bussen weer voor de werkplaats in Terneuzen. Het was een mooie reis geweest. De deelnemers waren opgetogen en zij spraken hun erkentelijkheid uit jegens de organisatoren, in welke dank mede betrokken werden mevr. Verlinde-Maandag voor haar hulpvaardigheid en de chauffeurs die hun bussen veilig en bekwaam door de geweldige drukte in Brussel hadden ge loodst. V erkeersongevallen Zondagnacht te 23' uur kwam C. A. H. uit Terneuzen met zijn auto over de Mr. Haarmanweg in de richting Terneuzen gereden, toen ter hoogte van Driewegen een tegenligger, bestuurd door J. V., eveneens uit Terneuzen, kwam gereden. Bij het voorbijrijden raakten de auto's elkaar aan de linker voorzijde. Hierdoor verloor H. de macht over zijn stuur en reed in de links van de weg liggende sloot. Zijn auto werd totaal ver nield. Hijzelf kwam er zonder enig letsel af. Ook de andere auto werd zwaar beschadigd. Hedenmorgen (maandag) te 10 uur reed G. P. uit Terneuzen over de Dokweg in de richting van de Mr. Haarmanweg. Bij de kruising van beide wegen ver leende hij geen voorrang aan M. J. V. uit Sas van Gent. De bestuurders konden door flink uit te wijken 'n aanrijding voor komen, maar V. kwam hierbij tegen een lichtmast terecht. De auto werd zwaar beschadigd. De auto van P. liep geen schade op. Daar V. over inwen dige pijn klaagde, werd hij voor een onderzoek naar het Juliana- ziekenhuis gebracht. Oud-T erneuzenaar in „Galerie J 34" Zaterdagmiddag werd door de eigenaar-beheerder van „Galerie J 34" aan de Grenulaan, de kunstschilder J. Juffermans, een tentoonstelling geopend van beelden, pastels en schilderijen van een oud-Terneuzenaar de heer Jakob Mielen. De heer Juf fermans zei in zijn korte ope ningstoespraak dat Jakob Mielen (33) in zijn werk niet alleen het uiterlijk van een mens weergeeft, maar ook tracht zoveel mogelijk van zijn innerlijk leven aan de oppervlakte te brengen. Daarom zal Jakob Mielen nooit een wil lekeurig persoon tot onderwerp van zijn werk nemen, maar al tijd iemand die hij in de loop van enige tijd beter heeft leren Een van de beelden, vervaardigd door Ja.kob Mielen, tot en met 6 juli te zien in „Galerie 34". Met schilderijen, tekeningen, pastels en lithP's, 1 i *iCHT*°ea^

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3