Beraad lussen K.V.P., C.H.U. en A.R.P. wordt op 21 juni voortgezet Weekendverkeer eiste weer slachtoffers PLAATS ONDER DE ZON Couve de Murville over de houding van België en üederland T0RREYCANYON Uitbreiding oorlog in Vietnam niet uitgesloten ANGUILLA ONAFHANKELIJK Pagina 2 de vrije zeeuw Maandag 19/dinsdag 20 juni 1981 Trekkracht D'66 onderschat Recht op kritiek Aanzien V. N. heeft geleden ARBEIDSCONFLICT BIJ BERGINGSBEDRIJF BRAND IN HAARLEM Arrondissements rechtbank te Middelburg Eis vier maanden tegèn Koewachtse messesteker Agenda WIJZIGING KWITANTIEDIENST PTT CAFETARIA AFGEBRAND OVERSTROMINGEN OP CUBA BELASTING ONTDUIKING IN ITALIË „Een heel nieuw gezicht" DIINIGEMAIMSE' Minimumprijs- regeling vroege aardappelen f-i'A A De plaatsvervangend voorzit ter van het antirevolutionaire partijconvent, mr. A. B. Roos- jen, lieeft zaterdag op een bij eenkomst van het convent in Utrecht verklaard dat de A.R.P. steeds open heeft gestaan voor samenwerking met andere chris telijke partijen, maar dat er ook in de politiek dingen zijn „die hun tijd moeten hebben". Op 21 juni zal het beraad van delegaties van de K.V.P., C.H.U. en A.R.P. worden voortgezet. Het feit, dat de discussie over partijvernieuwing tot nu toe wei nig resultaat heeft afgeworpen, vindt zijn oorzaak in het feit dat de gesprekpartners er niets voor voelen bij eventuele hergroe- ring de eigen christelijke grond slag los te laten. Mr. Roosjen herinnerde in dit verband aan de uitspraak van de C.H.-voorzitter mr. Tilanus op het partijcongres in Apeldoorn, dat iedere partij „zijn eigen kli maat, eigen gedachten en ideeën wereld" heeft. Op die vergade ring werden echter ook andere geluiden gehoord, aldus mr. Roosjen. Sprekend óver de verkiezings uitslag verklaarde spr. dat de stemmenwinst van D '66 en de boerenpartij een bewijs waren dat velen zich hebben laten lei den door een gevoel van onbe hagen. Zeven boerenafgevaar- digden in de kamer „moet voor ons een teken aan de wand zijn". Het feit dat de V.V.D. genoegen heeft moeten nemen met één zetel winst, houdt verband met de opkomst van D '66, waarvan de trekkracht was onderschat en waartegen men van liberale zij de op weinig gelukkige wijze po sitie heeft gekozen. De A.R.P. zal in de toekomst een bijdrage moeten leveren aan de totstandkoming van een politieke concentratie van al de genen die ongeacht hun ker kelijke afkomst een concrete en bewust-evangelische politiek voorstaan en daarbij een open oog hebben voor de maatschap pijkritische functie van het evan gelie. De waarnemend fractieleider van de A.R. in de tweede kamer, mr. Aantjes, verklaarde, spre kend over 't komende Vietnam- debat in de kamer, dat het Ame rikaanse optreden zorgvuldig op zijn geloofwaardigheid moet wor den onderzocht. 11 i' Ervan uitgaande dat Amerika het enige land is dat effectief kan optreden, wanneer ergens ter wereld de vrijheid wordt be dreigd en dat het vertrouwen in Amerika's vrijheidlievende ge zindheid ongeschokt is, heeft men het recht kritiek en moge lijk zelfs ernstige kritiek uit te oefenen. Wijzend op het krachtig ont waken van het nationaal bewust zijn in het midden-oosten ver klaarde mr. Aantjes dat in Viet nam „meer aan de hand is dan de strijd tussen het vrije westen en hét communisme". De eis van een politieke op lossing wordt steeds klemmen der, maar tot nu toe heeft Ha noi alle pogingen om tot een op lossing te komen doen misluk ken. Spr. noemde de militaire over winning van Israël „op zichzelf verheugend". Het is begrijpelijk dat Israël zichzelf de garanties wil verschaffen, waar de ver. naties „jammerlijk" hebben ge faald. Mr. Aantjes meende dat het aanzien van de volkerenor ganisatie zeer heeft geleden, „want de beslissing van Oe Thant de V. N.-troepen terug te trekken, is een der belangrijke bijdragen geweest tot het uitbre ken van de vijandelijkheden". Om een duurzame vrede mo gelijk te maken moeten de Ara bische landen Israël aanvaarden en moet de ontwikkeling van deze landen zo krachtig ter hand worden genomen „dat er voor afgunst jegens Israëls welvaart geen reden meer is". Bij de N.V. Bergingsbedrijf Gijsbers te Zwijndrecht is rond het door de directie voorgeno men ontslag van twee werkne mers een conflict ontstaan, dat kan resulteren in de ontslagaan vrage van alle andere personeels leden, vijftien in getal. De directie heeft met haar personeel geen collectieve ar beidsovereenkomst afgesloten. Dit heeft onder meer vaak lange werktijden tot gevolg. Toen twee vertrouwensmannen van de vak beweging, die respectievelijk al 43 en 30 jaar bij de onderneming in dienst zijn, de directie met klem verzochten bij voorkeur niet op zaterdag overwerk te laten verrichten, kregen ze ont slag aangezegd, omdat ze de goe de geest onder het personeel zouden bederven. De directie vroeg bij het arbeidsbureau een ontslagvergunning aan, die na vijf maanden werd verleend. De andere personeelsleden nu nemen hier geen genoegen mee. Vrij dagavond zijn ze met bestuur ders van de C.B.C. en de K.B.C. bijeen geweest om zich op de situatie te beraden. Ze kwamen tot het besluit, dat ze allen hun ontslag zullen indienen, als de directie gebruik maakt van de Dntslagvergunning voor hun twee collega's, die op 29 juli in gaat. De vakbeweging zal, onder meer met een beroep op het sollege van rijksbemiddelaars alle pogingen in het werk stel len om de N.V. alsnog te bewe gen een c.a.o. met haar perso neel af te sluiten. Bij een uitslaande brand in een bovenwoning aan de Zijlweg in Haarlem is zaterdagmorgen de 72-jarige heer J. Bieselaar met brandwonden aan het ge zicht naar een ziekenhuis ver voerd. Zijn 66-jarige vrouw ont dekte de brand en kon tijdig buiten komen. Ze waarschuwde buren, die met moeite de heer Bieselaar, die slecht ter been is, uit het brandende huis haalden. De woning brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. AUTO TEGEN BOOM Drie gewonden; één dode Zaterdagavond om acht uur is in het Spaarbankbos bij Hooge- veen een personenauto met vier jongelui tegen een boom gebotst. Alle vier zijn leerlingen van de gereformeerde ulo-school in Hoogeveen. In zorgwekkende toestand zijn zij naar het zieken huis overgebracht. Zij waren op weg naar een medeleerlinge, die voor haar ulo-diploma was ge slaagd. Het ongeluk ontstond, doordat een motorrijder plotseling van links de weg opzwenkte. De mo torrijder is doorgereden. De slachtoffers zijn de 21-jarige Bert Naber, die de auto bestuur de, Tjeerd Vermeulen (16 jaar), Hendrik Lip en Rita de Weerd (beiden 17). Mej. Vermeulen is zondag overleden. De motorrijder H. P. uit Hoogeveen is aangehouden. BROMFIETSER DOOR AUTO GEGREPEN Zaterdagmiddag is bij een auto-ongeval de 51-jarige arbei der S. van Loon uit Halsteren om het leven gekomen. Het slachtoffer, vader van een groot gezin, stak met zijn bromfiets de weg over en werd daarbij door een Belgische personenauto ge grepen. In ernstige toestand werd hjj overgebracht naar het zieken huis te Bergen op Zoom, waar hij kort na aankomst is overleden. BROMFIETSER VERONGELUKT Bij een verkeersongeval, dat zaterdagmorgen omstreeks tien uur in Hengelo (Gld) plaatshad, kwam de 68-jarige B. A. Rondeel uit die gemeente om het leven. De man, die met zijn bromfiets op een zandweg reed, begon te slingeren en botste daardoor frontaal tegen een hem tegemoet komende bestelauto. Hij was op slag dood. GEEN VOORRANG VERLEEND De 35-jarige F. L. Buys uit Haarlem is zaterdagavond toen hij met zijn auto zonder voorrang te verlenen de Buitenveldertse- laan in Amsterdam opreed, in botsing gekomen met een uit de richting Amstelveen komende wagen. De heer Buys werd daar bij zó ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. MAN MET PAARD AANGEREDEN Op de weg van Koudum naar Kolderwolde in de Friese ge meente Hemelumer Oldeferd is vrijdagavond laat de 49-jarige landbouwer J. Haga uit Kolder wolde door een busje aangereden. In een ziekenhuis in Sneek is hij aan zijn verwondingen bezweken. De man liep rechts van de weg met een paard. Hij voerde niet de voorgeschreven verlichting met zich mee en werd door een ach teropkomend busje aangereden, toen dit naar rechts uitweek voor een tegemoetkomende landbouw trekker. DUOPASSAGIER GEDOOD Op rijksweg 15 in de gemeente Haaften is zaterdagnacht een auto in botsing gekomen met een motorrijwiel, dat behalve de be stuurder twee duopassagiers ver voerde. Eén der duopassagiers, de 17-jarige J. P. F. Kroese uit Beesd, is om het leven gekomen. De andere duopassagier werd zwaar gewond naar het zieken huis in Leerdam overgebracht. De bestuurder liep een shock op, maar mankeerde verder niets. Hij wilde op de rijksweg linksaf slaan naar Haaften en stond tegen de asstreep op de weg voorgesorteerd, toen hij door de hem achteropkomende auto werd aangereden. FABRIKANT NA ONGEVAL OVERLEDEN Zaterdagavond is in het Sint Elizabethziekenhuis in Tilburg overleden de 71-jarige fabrikant Fred Mutsaerts uit Oisterwijk. Als bestuurder van een personen auto was hij eerder op de avond op een kruispunt te Oisterwijk in botsing gekomen met een bestel auto. Met een schedelbasisfrac- tuur moest hij worden opgeno men. Het slachtoffer, schoonvader van drs. W. K. N. Schmelzer, de voorzitter van de k.v.p.-Tweede Kamerfractie, is oud-voorzitter van de voetbalvereniging Willem II en de V.V.V. in zijn woon plaats. Ook is hij lid geweest van de gemeenteraad van Oisterwijk. DODE Bil SCHINNEN Een verkeersongeval, dat zich zaterdagavond op rijksweg 76 bij Schinnen in Zuid-Limburg heeft voorgedaan, heeft het leven ge kost aan de 19-jarige mijnwer ker P. H. J. Sanders uit Beek. Hij bestuurde een personenauto, die van de weg is afgeraakt, ver moedelijk tengevolge van te hoge snelheid. De wagen kwam in de rechterberm terecht. Het slachtoffer werd uit de wagen geslingerd en kwam op de mid- berm terecht. Hij is later op de avond in een ziekenhuis over leden. De 61-jarige G. J. van D., een vlasbewerker uit Koewacht, was tijdens de mei-kermis in zijn woon plaats bij een vechtpartij betrok ken geweest. Hij had een jonge dorpsbewoner, een zekere de L„ met een mes drie steken toege bracht. Dorpsgeroddel was de oor zaak van een vete tussen de fami lies van D. en de L. Op de kermis kwam het tot een heftige ruzie met het genoemde gevolg,, waarbij de jonge de L. ern stig lichamelijk letsel opliep. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, wees de 61- jarige Koewachtenaar op de ernst van de feiten. De officier van justi tie, mr. Th. Lebret, nam aan dat van D. de eer van de familie wilde redden, maar stelde vast dat ver dachte de ruzie tijdens de kermis had gezocht. Hij eiste vier maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en met af trek van voorarrest. De verdediger, mr. E. de Rech ter, betwistte dat zijn cliënt de vechtpartij had veroorzaakt. Deze had eerder de bedoeling gehad de zaak te sussen. Hij drong aan op een lichtere straf. De uitspraak volgt op 21 juni. MAANDAG 19 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Wraaktocht der apachen". DINSDAG 20 JUNI Terneuzen; Luxor-Theater, 8 u.: „Wraaktocht der apachen". Café De Vrieze, Markt, 2 uur; Openbare verkoping van een woonhuis door notaris Ho ving. Hotel „Rotterdam", 2 uur: Alg. verg. van de Coöp. Boe renleenbank „Terneuzen", Raiffeisenbank. Voor de girokwitanties (kwi tanties, waarvan 't ingevorderde bedrag direct op de postrekening van de aanbieder wordt overge maakt) gaat PTT met ingang van 14 augustus a.s. gebruik maken van ponskaa.rten in plaats van slappe formulieren. Tegelijker tijd komt er verandering in de wijze van aanbieding. Thans moeten deze kwitanties op bor derellen worden ingeschreven en aan het loket van een post kantoor afgegeven. Ingaande 14 augustus dient de aanbieder de kwitantie rechtstreeks te zenden aan het postkantoor in de plaats waar het incasso moet geschie den. Deze verzending kan onge- frankeerd plaatsvinden in enve loppen, die evenals de ponskaar ten gratis voor de belanghebben den op ieder postkantoor ver krijgbaar zijn. Zaterdagavond is de cafetaria „Het Schuurtje" te Ouderkerk aan de IJssel afgebrand. Een lid van het personeel, mevr. v. d. Weide- Hendriks, liep hierbij ernstige brandwonden op. Zij is in een zie kenhuis te Gouda opgenomen. De brand, die plm. half negen uitbrak, is vermoedelijk ontstaan doordat de vlam in een pan sloeg. De vrij willige brandweer van Ouderkerk was na een uur de brand meester. De schade, groot f 40.000, wordt door verzekering gedekt. I 55) Piebe Lap scheen geen men sen nodig te hebben. Wat hij wel nodig had was een goed schip, en als hij bij nacht en on tij, in storm en regen over de wadden zwierf of op de verbol gen golven van de Noordzee tegen de verraderlijke elemen ten vocht voor het behoud van zijn leven, kwam het beste dat er in hem was tot ontplooiing. Aan de paar maanden die hij in de gevangenis doorgebracht had, kon hij nog slechts met af schuw terugdenken. De verbijs terende dagen en de opeenvol gende slapeloze nachten hadden daar eindeloos geleken. Tegen over medegevangenen was hij een woesteling geweest. Er wa ren bewakers, die hem nauwe lijks uit zijn cel hadden durven halen om hem te laten luchten, want hij maakte er de indruk van een waanzinige, die niet het minste begrip kon opbren gen voor de toestand waarin hij zich bevond, maar verscholen achter een ondringbare wal van haat slechts wachtte, loerde op een gelegenheid om zijn woede te uiten, niet om zich te wreken, maar om zich te bevrijden. Wraakgevoelens schenen hem volkomen vreemd. Er was in het dorp, waar de mensen hem toch het best kenden, niemand die kon zeggen, dat hij een wrok koes terde, zelfs niet tegen de recher che, de rijksveldwachters en de jachtopzieners, die toch altijd achter hem aan zaten. Hij was er eenvoudig niet toe in staat. Evenmin als hij of welk rede lijk wezen ook in staat kon zijn een wrok te koesteren tegen wind en zee, die toch meedogen loos wreed konden zijn. Toen hij bij rooie Tjeerd aan boord van dat Panamese bootje kwam en zei, dat Jan Boetjes hem gestuurd had, zag hij Jakob Thomsen voor het eerst weer, nadat ze samen naar de gevan genis waren gebracht, maar hij was zo onbewogen alsof ze el kaar nooit eerder hadden gezien en zeker niet samen aan boord van hetzelfde bottertje over de wadden hadden gezworven. Jakob van zijn kant was even geschrokken, verlegen. Hij stelde dadelijk in iedereen met wie hij iets te maken had, het volste vertrouwen, misschien omdat hij zich in zijn hart zo onzeker voel de. Evengoed als ieder ander had hij. geweten wat er allemaal van Piebe verteld werd. Hij had ook geweten dat die tot alles in staat moest zijn en hem zeker niet zou ontzien. De eerstè dagen dat ze samen voeren, was hij diep in zijn wezen zelfs bang voor hem geweest. Maar dat duurde niet lang. Na een paar dagen was er al een zekere ver trouwelijkheid tussen hen ont staan, die niet van zijn kant al leen, maar ook van die van Piebe kwam. Jakob kon Piebe waar deren, zelfs bewonderen omdat hij een goed zeeman was; om het een of ander scheen Piebe in hem niet veel meer dan een opgeschoten jongen te zien. Hij bedroog hem. Hij gaf hem lang niet zijn aandeel in hun verdien ste dat hem toekwam. Maar hij zou waarschijnlijk verbaasd zijn geweest, wanneer iemand dat tegen hem had gezegd. Hij gaf hem wat hij vond dat hij waard was. En Jakob, die niet wist wat ze wel verdienden, maakte daar geen aanmerking op. Hij schoof ook alle schuld op Jakob, toen ze gesnapt waren en getuigde tegen hem voor het gerecht. Maar dat leek hem vanzelfspre kend, temeer omdat Jakob min der onder het gedwongen ver blijf in een cel leed dan hij. Toen hij op vrije voeten gesteld was, dacht Piebe zelfs niet meer aan hem. Wat hem alleen bezig had gehouden was de gedachte dat hij een nieuwe botter zou moe ten hebben of een ander moest vinden die met hem wilde varen. Hij begreep, dat het hrem niet ge makkelijk zóu vallen. Hij was naar Duitsland gegaan, had daar alle vissersplaatsen langs de waddenkust afgelopen, bij ieder die hij kende geprobeerd geld te krijgen, maar was overal uit gelachen. Hij kon een borrel krij gen; hij kon ook wat kleingeld krijgen om zijn logies te beta len, maar meer niet. Hij moest zelf toch ook begrijpen, dat het dwaasheid was een botter te OLIE OP HET STRAND Hoek van Holland: Op het strand tussen Hoek van Holland en Scheveningen is op een strook van l'/z tot Z'/z meter breedte olie gevonden van onbekende herkomst. Hoewel nog zeker niet gesproken kan worden van een „olietapijt" zijn toch meteen maatregelen genomen de over last weg te werken. Op de foto: de heer A. F. van Dillen van de afdeling Sport en Recreatie van de gemeente Rotterdam tijdens een inspektietocht op het strand. Stortregens hebben in de afge lopen week op verscheidene plaat se op Cuba zware overstromingen veroorzaakt. In de omgeving van Pinar del Rio aan de westkust moesten ongeveer 1.300 mensen de wijk nemen. Ook in de hoofdstad Havanna liepen lager gelegen de len onder water. De Franse minister van Buiten landse zaken, Couve de Murville, heeft gezegd dat België en Neder land soms de kwestie van de Brit se betrekkingen met de E.E.G. aanvoeren als excuus voor het weigeren van politieke samenwer king tussen de „zes". Hij zei, na een debat van twee dagen in de nationale assemble over buiten landse zaken, dat het niet Frank- rijks schuld is dat er weinig voort gang is geboekt in de politieke op bouw van Europa. De Franse re gering voelt sterker dan elke ande re regering van de gemeenschap de noodzaak van een politieke or ganisatie, zei hij. „Zij is de enige die ooit voorstellen gedaan heeft en de enige die altijd gestuit is op weigeringen van haar bondgeno ten." Sprekend over de onlangs ge houden E.E.G.-conferentie in Ro me zei de minister: „Nederland en België waren de landen die het meest aarzelden om te spreken over een vorm van institutionalisa- laten bouwen voor een vent die zich pas nog met een hele lading smokkelwaar had laten oppak ken, zei witte Joop bij wie hij het laatst kwam. Daarom was hij eindelijk teruggegaan naar het dorp. Of misschien daarom toch ook niet alleen. Het was ook weer een van die onbegrepen, onstuimige maar redeloze ver langens, die hem daarheen terug dreef, niet om zijn oude moeder hij gaf niets om haar maar om Frouwk. Frouwk, die niet eens tegen hem sprak, tenminste niet meer dan beslist nodig was, die bij de rechter-commissaris een bezwarende verklaring had afgelegd zonder daartoe gedwon gen te zijn, die eens gezegd had, dat ze zich niet door hem liet onderhouden en al jarenlang geen vróuw meer voor hem was geweest en toch- ergens bij hem een plaats moest innemen, die door niets of niemand anders kon worden ingenomen. En ze had hem ontvangen, zoals ze hem al die jaren ontving, wanneer het hem beliefde bij haar te komen. Ze had zijn slaapplaats op de kleine lage vliering klaar gemaakt. Ze had zijn kleren ge wassen en versteld. Ze had ge zorgd dat hij te eten kreeg en ze had hem maar dat merkte hij niet op met een verlan gende blik, een machteloos ver langende blik in haar gewoon lijk zo harde ogen aangekeken. En zoals altijd had hij het niet langer dan een of twee dagen bij haar in huis uitgehouden, was hij woedend uitgevallen als zijn oude moeder iets vroeg wat ze al zo vaak gevraagd had of een schampere opmerking maakte over Frouwk, die dan nog par tij voor haar trok. tie in het politieke vlak, en we vroegen ons zelfs af of er in de toekomst op dit gebied wel iets zou kunnen worden bereikt. Zij zijn de meest woeste tegenstan ders en willen geen politieke sa menwerking, omdat zij bang zijn, te zullen moeten meegaan met de standpunten van degenen die veel belangrijker zijn dan zijzelf." „Engeland wordt soms aange voerd als een excuus voor 't wei geren van politieke samenwer king," aldus de Franse minister. (Wordt vervolgd.) Het wrak van de voor de kust van Engeland gestrande tank boot „Torrey Canyon" en de uit gestroomde olie die de Britse stranden bevuilde, komt de Brit se schatkist op in totaal 25 mil joen gulden te staan. De helft van dit bedrag is gebruikt voor bestrijdingsmiddelen. De Britse regering stelt de eigenaars van de tanker aansprakelijk. HONDERD JAAR GETROUWD. Balakisja en Amina Oroedjev in Azerbeidsjan zijn honderd jaar getrouwd, zo meldt het Russi sche persbureau Tass. Hun leef tijden worden niet genoemd. De gouden bruiloft in 1917 en de diamanten in 1942 vielen in oor logstijd „In al deze honderd jaar hebben vrij geen kwaad woord tegen elkaar gezegd", zei de man. Als gevolg van belastingontdui king is de Italiaanse staat in 1966 voor 38.170 miljoen lire (ongeveer 220 miljoen gulden) benadeeld of ongeveer zes procent van het tota le bedrag waarop de staat recht had. Dit staat in het orgaan van de Italiaanse douane- en belasting dienst. In dat jaar zijn bijna 200.000 aanklachten Ingediend tegen parti culieren en ondernemingen. De grootste belastingontduikers zijn de grote maatschappijen die ongeveer de helft van het genoem de bedrag voor hun rekening ne men door met invoerrechten te knoeien. De kleinhandel ontduikt voor ongeveer 70 miljoen gulden. In 1966 werden in totaal 12 mil joen pakjes sigaretten in beslag ge nomen, hetgeen nog maar een frac tie was van de hoeveelheid die ille gaal uit Zwitserland en over zee werd aangevoerd. (ADVERTENTIE) Geweldig, wat een moderne teenerbril kan doen Je ontdekt, hoe totaal anders je kunt zijn. Moderner, vrijer, zelfbewuster. Machtig als je duidelijk ziet hoe er ineens heel anders naar je gekeken wordt. Als je weet, dat je de laatste mode niet aan je voorbij hebt laten gaan. En die oude bril? Gewoon, veranderd in een fijne zonnebril. -Opticien AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON 01150-3373 Heden treedt voor vroege aard appelen boven de maat 28 mm een minimumprijsregeling in werking. Deze gaat uit van het centraal bureau en geldt tot na der order. Meestal wordt in het aanvoerseizoen de minimumprijs van dit produkt per week aan gepast. Voor de week van 19 tot 24 juni is de ophoudprijs 16 ct. per kg. Bij eventuele doordraai is de vergoeding voor klasse I 13 cent en voor klasse II 5 cent per kg. Heffing is dit seizoen niet ver schuldigd over vroege aardappe len. De aanvoer van dit produkt begint thans vooral in Noord- Holland van betekenis te wor den en in de komende week wordt op een belangrijke toena me van het aanbod gerekend. Da veilingprijs van de middenmaat klasse I lag eind vorige week op de Noordhollandse aardappelvei lingen tussen 0,40 en 0,50 per kg. In bevoegde kringen te Was hington is men van mening dat een nieuwe uitbreiding van de oorlog in Vietnam niet uitgeslo ten is. Dezer dagen vertrekt een aantal hoge functionarissen naar Zuid-Vietnam, naar het heet voor een periodiek bezoek ter bestu dering van aHe aspecten van de strijd. Het zijn onder meer mi nister van defensie McNamara, onderminister van buitenlandse zaken Katzenbach, chef van de commissie van stafchefs gene raal Wheeler, en minister van marine McNaughton. Het aantal Amerikaanse ge sneuvelden in Vietnam is de 11.000 gepasseerd. Elke week komen daar ongeveer 300 en vaak meer bij. De concentratie van Noordvietnamese troepen in de gedemilitariseerde zone tus sen noord en zuid blijft aanzien lijk. Deze strijdkrachten veran deren voortdurend van taktiek en de infiltratie naar het zuiden gaat voort. Generaal Westmoreland heeft president Johnson in april laten weten, dat hij de voor eind 1967 voorziene 470.000 man onvol doende acht. De Zuidvietnamese generaal Ky is van mening dat er 600.000 Amerikanen nodig zijn om de overwinning te kun nen behalen, dat is 138.000 meer dan er nu zijn. Het eiland Anguilla, in de klei ne Antillen, heeft zich onafhan kelijk verklaard en tegelijkertijd aansluiting bij de Ver. Staten verzocht, zo is vrijdag in de Brit se pers gemeld. Anguilla, 6.000 inwoners, 170 km2 groot, vormde sinds februari van dit jaar een „geassocieerde staat" met de eilanden St. Kitts en Nevis. De associatie bezat autonomie voor het binnenlandse bestuur, maar bleef voor defensie en buitenlandse zaken met Groot- Brittannië verbonden. Eind mei ontstond verzet tegen de op St. Kitts gevestigde centrale re gering van premier Bradshaw. Deze stuurde 17 politiemannen naar Anquilla, doch zij werden niet op het eiland toegelaten door de „rebellen", die zich hadden meester gemaakt van de vuurwa penen van hun politie. De leider is een zekere Peter Adams. Aan sluiting bij de Ver. Staten zou voor Anguilla goede toeristische perspektieven openen. Het eiland heeft weinig industrie maar prachtige stranden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2