Dertien landen van Arabische liga confereerden in Koeweit Eerste Chinese waterstofbom ontploft Topconferentie in Khartoem Mijninstorting HULP VOOR VLUCHTELINGEN In vier uur keuvelden bijna 200 viefcong- rebellen RUSSISCHE VLIEGTUIGEH VOOR ALGERIJE TEGEN KANALEN BIJ WAARDE EN IN DE QUARLES-POLDER Verdediging Reacties HET WEER Wild-west langs de spoorlijn MAANDAG 19/DINSDAG 20 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6961 Gewonden naar hun land terug Amerikaans vliegtuig verongelukt Verhalen over Israëlische napalm Britse hulp aan Jordanië Vliegveld Cairo De Amerikaanse zeeliedenstaking Dr. SAMKALDEN NU OFFICIEEL BENOEMD Discussienota Commissie ontwikkeling Zeeland Landbouwschap Dominee King gaat gevangenis in Negerleider Carmicliael gearresteerd Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Mink. bö abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdsg-nummer tot 10 uur voormiddag. De minister van buitenlandse zaken van Koeweit, sjeik Sabah al Achmed al Jaber al Sabah, heeft zondagavond bekendgemaakt dat de ministers van buitenlandse za ken van alle 13 landen van de Ara bische liga hebben besloten de con ferentie waarmee zij zaterdag wa ren begonnen, in New York voort te zetten. Zij waren zes uur bijeen geweest om een gemeenschappelijk standpunt inzake de oorlog in het midden-oosten te bepalen. De Arabische landen houden vast aan hun besluit om de olieleveran ties stop te zetten aan landen die Israël hebben geholpen, zei hij. Bij zonderheden over de discussies hierover gaf hij niet. In New York zou een datum worden vastgesteld voor een Ara bische topconferentie. Soedan heeft voorgesteld deze conferentie in Khartoem te houden. Israël heeft zaterdag 20 gewon de Egyptenaren, onder wie twee officieren, en 20 gewonde Jordaan se militairen naar hun land terug gebracht, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. Leden van het internationale Roode Kruis hebben zaterdag vijf ziekenhuizen in Gaza en Sinai bezocht en vast gesteld dat in vier van de vijf een volledige medische staf aanwezig is. In de vijfde is niet genoeg me disch personeel. Het Roode Kruis was voorts aan wezig bij het overvaren te El Qan- tara van twee groepen Egyptische vluchtelingen over 't Suez-kanaal. Bij een vlucht boven de Sinai bleek ARABISCHE VLUCHTELINGEN ■Jericho: Over een smalle loop plank op de vernielde Allenbrug over de Jordaan bij Jericho stro men honderden Arabische vluch telingen, uit het door Israël be zette deel van Jordanië naar de oostelijke oever. De brug werd tijdens de recente gevechten op geblazen. fa een mijn van de „Charbonna- ges Beiges" te Cuesmes nabij Ber gen zijn 1500 man werkloos, door dat een grote instorting op 600 en 825 meter diepte een luchtafvoer- schacht heeft gesloten. Bij de in storting deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Men acht het niet uitgesloten dat' in de mijn, die in 1969 gesloten zou worden, op een diepte onder 500 meter niet meer zal worden gewerkt, aange zien herstel van de ingestorte gang te kostbaar zou zijn en te lang zou duren. „Caritas Catholica" en „Enfrai- c'.s Socialiste" hebben besloten aan de Uno-organisatie voor de vluch telingen in Palestina 8000 dekens, 1000 kg geneesmiddelen en 60 grote „governor"-tenten te zenden. Het Bekische ministerie van lawkverdedking zal daarvoor dinsdag 2 vliegtuigen ter beschik king stellen. Bij een gevecht van vier uur in het oerwoud 80 km ten noordwes ten van Saigon zijn zaterdag 196 vietcongleden gedood. Er sneuvel den 31 Amerikanen en 113 werden gewond. Het gevecht ontstond in de oorlogszone C tijdens een zui veringsactie. Bij luchtaanvallen op de omge ving van Hanoi werden 35 goede renwagons vernield of beschadigd. Een Amerikaans vliegtuig, een C 130-Hercules voor het vervoer van militairen, is zaterdag bij het opstijgen van het vliegveld van An Khe in Zuid-Vietnam neerge stort. en ontploft. Van de 49 inzit tenden vonden 28 de dood. 21 over levenden konden uit het brandende wrak worden gebaald. De vliegbasis An Khe ligt aan de rand van het Zuidvietnamese centrale hoogland, dat er geen Egyptiche militairen meer in de woestijn dwalen. Bij een bezoek aan twee vluchtelingen kampen stelden zij vast, dat de krijgsgevangenen worden behan deld volgens de conventie van Genève. De medische staf van een Egyp tisch legerhospitaal te Meadi, een voorstad van Cairo, heeft zaterdag meegedeeld dat van de daar behan delde gevallen 75 procent lijdt aan brandwonden als gevolg van na palmbommen. De helft van deze pa tiënten zou zijn verwondingen niet overleven. Het hospitaal telt 2000 bedden. Patiënten in dit hospitaal deden ook verhalen over mishandeling door Israëlische militairen, die in lichtingen wilden hebben over de sterkte van de Egyptische troepen. De Britse regering is bereid aan Jordanië 500.000 pond (vijf miljoen gulden) aan te bieden als bijdrage voor de wederopbouw in dat land, zo heeft het ministerie van buiten landse zaken zaterdag in Londen bekendgemaakt. Over het gebruik van het geld zouden de twee rege ringen tot een overeenkomst moe ten komen. Egypte heeft het internationale vliegveld van Cairo gesloten voor Britse en Amerikaanse vliegtuigen, zo meldt het officiële Egyptische blad Al Achram. De geregelde vluchten van de Egyptische lucht vaartmaatschappij United Arab Airlines op Londen zijn geannu leerd. Het Vliegveld Van Cairo her vat vandaag de normale werkzaam heden. Hét federale kantongerecht in Philadelphia heeft een verzoek van Amerikaanse scheepvaartmaat schappijen om stakende dekofficie- ren te hevelen het werk onmiddel lijk te hervatten afgewezen. De rechter was het wel eens met de opvatting van de scheepvaart maatschappijen dat de staking in strijd is met een clausule in de ar beidsovereenkomst met de vakbond van gezagvoerders, stuurlieden en loodsen waarbij staken verboden is. De partijen zouden vandaag op nieuw worden gehoord. (ADVERTENTIE) De benoeming van dr. I. Sam- kalden tot burgemeester van Am sterdam is thans officieel. Het koninklijk besluit, waarbij hij met ingang van 1 augustus a.s. tot burgemeester van de hoofdstad is benoemd, is zaterdag 17 juni door de koningin getekend. In Algerije zijn dezer dagen Russische militaire vliegtuigen aangekomen, zo is vrijdag uit be trouwbare bron in Algiers ver nomen. Intussen gaat de radio voort oproepen uit te zenden voor „verzet en materiële en morele bewapening". De Algerijnse mo hammedaanse raad heeft mo hammedanen in de gehele wereld opgeroepen om maandag, wan neer de geboorte van de profeet wordt herdacht, te staken als blijk van protest tegen de „agressie van Israël". De raad heeft voorts een boodschp gezon den aan paus Paulus waarin hem wordt gevraagd een standpunt, in het Arabisch-Israëlische conflict in te nemen. De Commissie Ontwikkeling Zeeland van de gewestelijke raad voor Zeeland van 't Land bouwschap acht het leggen van nieuwe kanalen hij Waarde en door de Quarles-nolder (Noord- Sloe) te ingrijpend voor de land bouw. Ze moeten worden afge wezen. Dergelijke plannen zouden 'n ongunstige verkaveling teweeg brengen. Dit kan niet worden geaccepteerd. De commissie ziet een aanvaardbaar compromis in een verbreding van het kanaal door Zuid-Bevelahd. Na de tot standkoming van de Schelde Rijmverbinding zullen drie kana len voldoende zijn om aan de wensen van scheepvaart en in dustrie tegemoet te komen. Dit is een van de conclusies van een discussienota van de Commissie Ontwikkeling Zee land. De georganiseerde land bouw wil tot een gezamenlijk standpunt komen dat ter kennis van het provinciaal bestuur zal worden gebracht. Men hoopt te bereiken dat bij planning op langere termijn rekening wordt gehouden met de wensen die in land- en tuibouw leven. INDUSTRIE De commissie pleit voor een afgrenzing van de industriege bieden, zodat een te ver landin waarts gaande ontwikkeling kan worden voorkomen. Planologi sche reserveringen voor in dustrialisatie hebben het grote bezwaar, dat belemmeringen worden opgelegd aan agrarische bedrijven, aldus de commissie. De commissie vraagt zich af of, nu België plannen heeft voor een gedeeltelijke kanalisatie van de Westerschelde (Antwerpen Baalhoek) begonnen moet wor den met een studie waarbij het stichten van industrieterreinen in het oostelijk deel van de pro vincie kan worden bezien. Het graven van een kanaal door het oude land van Oost Zeeuws- Vlaanderen acht de commissie in strijd met de belangen van de landbouw. HET LAND VAN SAEFTINGE De commissie meent dat de landbouw bereid moet zijn het land van Saeftinge aan deze plannen op te offeren teneinde een harmonische ontwikkeling in dit deel van de provincie te bevorderen. Daarnaast pleit de commissie voor concentratie van de indu strialisatie. Hierbij wordt ge dacht aan de kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen en het indu striegebied het Zuid-Sloe. Uit breiding van deze industriege bieden langs de Westerschelde wordt als een logische ontwik keling beschouwd. DE RECREATIE De commissie is van mening dat in Zeeland niet alle kansen voor recreatie worden benut. China heeft zaterdag met succes zijn eerste waterstofbom tot ont ploffing gebracht. Dit is door radio-Peking meegedeeld. De waterstofbom zou in het wes ten van het land tot ontploffing zijr •gebracht. De geslaagde proef wordt een grote overwinning voor Mao tse-Toeng en de culturele re volutie genoemd. De Chinese kernwapens beteke nen een „grote steun voor de Viet namese en Arabische volkeren in hun strijd tegen het Amerikaanse imperialisme", aldus de Chinese zender. China heeft in twee jaar en acht maanden vijf kernproeven ge nomen, de eerste op 16 oktober 1964, de tweede in mei 1965 en drie vorig jaar, de laatste op 29 decem ber. Zij vonden alle vijf plaats in het proefgebied Lop Nor in de noordwestelijke provincie Sin- kiang. De explosie van vorig jaar de cember jcluidde volgens waarnemers al op e^en versnelling van China's kernprogramma. Op de foto lezen inwoners van Peking het blad „Peoples Daily" waarin de explosie bekend wordt gemaakt. Radio-Peking herhaalde dat Chi na nooit en onder geen enkele om standigheid de eerste zal zijn om kernwapens te gebruiken. China ontwikkelt het kernwapen alleen voor zijn verdediging. Zijn einddoel is het kernwapen te elimineren. China is bereid samen met de anderen te streven naar een alge heel verbod en vernietiging der kernwapens. De ontploffing van de Chinese waterstofbom heeft het monopolie van de V. S. en de Sow- jet-revisionisten vernietigd en een zware slag toegebracht aan hun politiek van kernwapenchantage, aldus de Chinese zender. De V. S. hebben in 1952 hun eer ste waterstofbom tot ontploffing gebracht. De Sowjet-Unie volgde in 1953 en Groot-Brittannië in 1957. In een door het persbureau „Nieuw China" uitgegeven verkla ring wordt hulde gebracht aan Mao tse-Toeng. China heeft atoombom men en geleide projectielen en nu heeft het ook de waterstofbom. Dit verhoogt in grote mate het moreel van de revolutionaire volkeren in de gehele wereld en vermindert de arrogantie van het imperialisme, het moderne revisionisme en alle reactionairen, aldus de officiële verklaring. In Peking namen honderdduizen den mensen deel aan een betoging waarbij men zijn vreugde betuigde over de geslaagde proef. Van Amerikaanse zijde kon men nog niet zeggen of het wapen op de grond of uit een vliegtuig tot ont ploffing werd gebracht. De Franse hoge commissaris voor kernenergie, Francis Perrin, sprak van een „opmerkelijke pres tatie". Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken zei de kern proef te betreuren. De secretaris-generaal van de V. N., Oe Thant, heeft in een in New York uitgegeven verklaring betreurd dat China een waterstof bom tot ontploffing heeft gebracht. Hij herinnerde er aan dat de alge mene vergadering der V. N. zich verscheidene malen voor een ver bod van alle kernproeven heeft uitgesproken. De Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King heeft zondag meegedeeld dat hij zich binnenkort naar Birmingham in de Amerikaan se staat Alabama zal begeven om er vijf dagen gevangenisstraf uit. te zitten. De predikant was in 1963 met acht anderen tot deze straf veroordeeld wegens overtreding van een betogingsverbod. Hij teken de beroep aan bij het hoogge rechtshof, maar dit heeft gewei gerd het vonnis te, vernietigen, wat King „een betreurenswaardig en zelfs tragisch besluit" noemde. De Amerikaanse militante neger leider Stokeley Carmichael is zon dag in de negerwijk van de zuide lijke stad Atlanta gearresteerd. In de stad hebben zich de afgelopen dagen rassenrelletjes voorgedaan. Carmichael, de belangrijkste ver kondiger van de black powerleer, werd vorige week zondag in Pratt- ville in Alabama gearresteerd we gens bedreiging van een politie agent met een vuurwapen. Twee dagen later werd hij op borgtocht vrijgelaten. Aan de zich voor recreatie lenende landbouwbedrijven die nen geen moeilijkheden in de weg te worden gelegd om tot een omschakeling te komen. Zo kan men aan landbouwbe drijven, waar dat mogelijk is, toestemming verlenen tot het plaatsen van zomerhuisjes of caravans. De commissie waarschuwt te gen het lichtvaardig hanteren van feitenmateriaal bij het op stellen van prognoses. Bij het maken van een prognose moet meer rekening worden gehouden met de waarde die aan de land bouw dient te worden toege kend. WESTELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Afgelopen zondag trok een kleine storing van Denemarken langs onze oostgrens weg naar het zuiden. Ze veroorzaakte veel bewolking waardoor de tempe raturen niet hoger kwamen dan 13 graden aan zee tot 17 graden in het zuiden van het land. Vandaag stroomde iets drogere lucht binnen zodat vooral in het binnenland opklaringen voor kwamen. Langs de kust hand haafde zich echter een hardnek kige wolkenlaag waaruit plaat selijk wat motregen viel. Tussen Vogelenzang en Benne- broek is zondagochtend een trein met een buks beschoten. Een kogel tje versplinterde een zijruit van de machinistencabine. De trein was onderweg van Rot terdam naar Amsterdam. Om streeks kwart voor negen reed hij over het viadukt over de Leidse- vaart, toen de machinist werd op geschrikt door het glasgerinkel van de voorruit. Hij bracht de trein tot stilstand en trachtte de scherp- s hutter te achterhalen. Dat lukte niet. Na tien minuten vertraging ging de trein verder naar Haar lem, waar de machinist de politie en de spoorwegrecherche waar schuwde. Het onderzoek heeft geen spoor van de schutter opgeleverd. De machinist van de trein, de heer D. Bos uit Rotterdam, werd door een glassplinter aan een oog lid getroffen. Hij kon zijn dienst normaal voortzetten. Het hogedrukgebied ten zuid westen van Ierland dat al een week lang het weer in een groot deel van West-Europa heeft be heerst, trekt zich onder jnvloed van oceaanstoringen geleidelijk terug in zuidelijke richting. Een frontaal systeem dat vandaag de kust van Schotland bereikte zal hierdoor naar ons land worden gevoerd waardoor de kans op regen iets groter gaat worden. Bij een naar west tot zuidwest krimpende wind zullen de mid- dagtemperaturen in het binnen land in het algemeen iets lagere waarden bereiken. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DINSDAG 20 JUNI v.m. n.m. Cadzand 11.29 11.57 Breskens 11.54 12.22 Terneuzen 0.30 12.58 Hansweert 1.04 1.32 Walsoorden 1.03 1.31 WOENSDAG 21 JUNI v.m. n.m. Cadzand 0.19 0.43 Breskens 0.44 1.08 Terneuzen 1.20 1.44 Hansweert 1.54 2.18 Walsoorden J.50 2.17. ZON MAAN Juni op onder op onder 20 4.19 21.03 19.45 2.31 21 4.19 21.04 21.07 3.02 22 4.20 21.04 22.12 3.48 23 4.20 21.04 22.59 4.50 j

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1