Geen inmenging in Israels zaken MUL Chinese ambassade in New Delhi bestormd Kosygin sprak in Parijs met president De Gaulle De Gaulle vergist zich volgens Mosje Dayan RADIO DE K0CK Hulde aan Politieke strijd Grootscheepse humanitaire operatie helpt slachtoffers in midden-oosten Nederlandse hulp voor Jordanië t met maatregelen HET WEER Alg. vergadering van de V.N. gaat door Oud-minisler dr. I. Samkalden wordt burgemeester van Amsterdam de ZATERDAG 17 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6960 De onlusten In Dayton (Ohio) Hoogleraar Gasverwarming Canadees vliegtuig moest terugkeren Abdloel Rachman bepleit stopzetting bombardementen Weerbericht Hoogwater Zon- en Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur! L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur Voor het gecomb. maandag/drnsdag-numme: tot 10 uur voormiddag. „Uit de jongste gebeurtenissen hebben wij de les getrokken dat wij voor de verdediging van onze rechten moeten vertrouwen op onze eigen strijdkrachten". Dit heeft generaal Mosje Dajan, mi nister van defensie van Israël, vrijdag verklaard in een vraagge sprek met een verslaggever van het blad „Zdiot Ahronot". Dajan zei dat hij geen inmenging van derden in Israëls zaken wilde. Israël had de hulp van de V. S. niet nodig. Dajan wees erop, dat Israël eigenlijk in de eerste twee of drie dagen na de afkon diging van de Egyptische blokkade van de straat van Tiran met geweld had moeten reageren. De wereld zou toen duidelijk beseft hebben wie de agressor was. Er zijn nu eenmaal rechten die met geweld moeten worden verdedigd, zodra ze geschonden zijn. Over de houding van De Gaulle in de huidige crisis merkte de generaal het volgende op: De Gaulle heeft gelijk als hij stelt dat geen enkel probleem in het midden-oosten kan worden opgelost zonder instemming van de Sowjet-Unie. Maar de Franse president vergist zich wat de rol betreft die Frankrijk hierbij kan spelen. De Israëlische minister geloof de niet dat De Gaulle formeel verplicht was Israël te steunen in de kwestie van de straat van Tiran, maar het ging hier niet alleen om een formele verplich ting. In elk geval, zo zei Dajan, doet de houding van De Gaulle ons veel verdriet. De Gaulle meent dat Frank rijk bij elk vraagstuk een mid denkoers tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie kan varen. Bij het uitbreken van de strijd heeft Frankrijk dan ook ge meend neutraal te moeten blij ven. De neutraliteit bracht De Gaulle ertoe een wapenembargo af te kondigen en de kwestie van de vrije doorvaart in de straat van Tiran in verband te brengen met het vluchtelingen probleem. Maar dit is geen rechtvaardige en doeltreffende politieke hou ding, aldus Dajan. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Dajan bracht hulde aan het werk van Israëls geheime dienst. Nasser en zijn generaals hadden niets begrepen van wat er in de Sinai gebeurde tijdens de ope raties van Israël. Zij, aldus de generaal, hebben ons getaxeerd volgens hun eigen criteria en dat is hun fatale vergissing ge weest. Speciaal hadden Nasser en de zijnen niet geweten dat de Israëlische piloten tot veel meer in staat waren dan de Egypti sche. Op de vraag wat nu eigenlijk het verschil was tussen de jong ste oorlog en de campagne in Sinai van 1956, antwoordde Da jan: In 1957 was alles duidelijk. Wij wilden Sinai veroveren en Sjasm el Sjeik innemen. Dit keer ging alles, hoewel niet onvoor zien, niet helemaal volgens het program. Daarom had hij (Da jan) in zijn functie van minister van defensie de plannen niet zonder meer kunnen uitvoeren. Integendeel, hij had elk ogen blik rekening moeten houden met de nieuwe ontwikkelingen aan de fronten. De minister vond dat de Sy- riërs het hardnekkigst weer stand hadden geboden. „Het zou mij niet verbazen als blijkt dat dit verzet versterkt is door de instructies van buitenlandse des- Te verwachten is, dat dr. I. Sam kalden dezer dagen met ingang van 1 augustus zal worden benoemd tot burgemeester van Amsterdam. De heer Samkalden heeft mede gedeeld dat hij tot 1 juli geen en kel commentaar wil geven. In de eerste dagen van juli hoopt hij de pers de gelegenheid te bieden met hem van gedachten te wisselen. Dr. Samkalden heeft een ruime ervaring in velerlei functies. Twee maal was hij minister van justitie, voor het eerst in het laatste kabi- net-Drees (19561958) en nog in het jongste verleden had hij zit ting in het kabinet-Cals. Ivo Samkalden werd op 10 augustus 1912 in Rotterdam ge boren. Hij studeerde indologie aan Vrijdagmorgen vroeg hebben oproerige negers een houtloods en verscheidene gebouwen in Dayton met benzine in brand ge stoken, aldus een_ mededeling van de politie. In één wijk ston den vijf huizen in lichte laaie. Van slachtoffers is (nog) geen melding gemaakt. Ook is melding gemaakt van gooien met stenen en het ver nielen van ruiten. Soortgelijke gewelddaden hebben zich woens dagavond voorgedaan. De poli ce meent, dat de agitatie in de stad is begonnen op een bijeen komst van ijveraars voor gelijke burgerrechten. de-rijksuniversiteit van Leiden. Hij promoveerde op 11 maart 1938 op een dissertatie getiteld „Het col lege van gedelegeerden uit den vol- kenraad". Van september 1938 tot zijn inter nering was de heer Samkalden aspirant-controleur bij het binnen lands bestuur in het voormalige Nederlands-Indië. Sinds januari '46 was hij werkzaam op de afdeling juridische zaken van het ministe rie van overzeese gebiedsdelen. In 1952 werd hij tot hoogleraar in de rechts- en staatswetenschappen aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen benoemd. Dit hoogleraar schap eindigde in oktober 1956, toen dr. Samkalden benoemd Werd tot minister van justitie na het aftreden van de socialistische mi nisters in het kabinet-Drees in 1958. Dr. Samkalden was van 1959— 1960 lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Ge durende vijf jaar had hij zitting in de Eerste Kamer (19601965). Enkele publikaties van de hand van de nieuwe burgemeester: „Be hartiging van collectieve belangen in de agrarische wetgeving" (inau gurele rede '52); „Algemene begin selen van behoorlijk bestuur" (pre advies over administratief recht '52), voorts artikelen in juridische vakbladen enz. Dr. Samkalden is commandeur in r'e orde van Oranje-Nassau en rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw. kundigen aan de Syrische troe pen. Men heeft aan het Syrische front Russisch horen spreken", zo zei Dajan. Wat de toekomst betreft zei Dajan dat de politieke en di plomatieke strijd hard zal zijn, want men had nu niet alleen te maken met de Arabische landen maar met mogendheden die veel sterker waren dan deze. In Is raël moest men een „opperbe velhebber" kiezen voor deze po litieke strijd. Dajan was er niet zeker van dat een regering van nationale eenheid, waarin ver tegenwoordigers van de meest uiteenlopende opvattingen zit ting hebben, voor deze taak ge schikt is. Alles bij elkaar genomen was Israël er nu beter aan toe dan in 1956, toen de V. S. en de Sow jet-Unie één lijn trokken. De problemen waren nu wel niet minder ingewikkeldmaar Is raëls kansen waren beter dan in 1956, zo besloot Dajan. (Zie verder pag 3.) (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Een DC-8 straalverkeersvlieg- tuig van de Canadese luchtvaart maatschappij „Air Canada" dat met 19 passagiers op weg was naar Frankfurt, is vrijdag moe ten terugkeren, nadat een waar schuwing was ontvangen dat er een bom aan boord zou zijn. Het vliegtuig bevond zich al 500 km boven de oceaan. Een onderzoek leverde niets op. In veel landen is een groot scheepse humanitaire operatie aan de gang om de slachtoffers van de Arabisch-Israëlische oor log in hun nood te Helpen. Re geringen en alle mogelijke or ganisaties, waaronder godsdiens tige van allerlei gezindten, leve ren een aandeel om het lot der ongelukkigen te verzachten. Unicef, het kinderfonds der ver. naties, heeft de eerste goe deren per vliegtuig van Kopen hagen naar Beiroet verzonden. Deze eerste spoedzending omvat 2000 dekens, 200.000 flessen pe nicilline en 1000 flessen sulfa- tabletten. Zoals bekend heeft de uitvoerende raad van de Unicef besloten een bedrag van 3% mil joen gulden uit te trekken voor hulp aan de oorlogsslachtoffers, in het bijzonder moeders en kin deren. REUSACHTIGE HULPCAMPAGNE Een Joodse organisatie in de V. S. heeft naar schatting 120 miljoen dollar (ongeveer 430 miljoen gulden) bijeengebracht. Joden in Engeland elf miljoen pd. st. (ongeveer 110 miljoen gulden). Arabische organisaties hadden minder succes. De Arabische studenten in de V. S. en Canada kregen niet meer dan een tiende van het streefbedrag bijeen, n.l. 10.000 i.p.v. 100.000 dollar. Het internationale comité van het rode kruis in Genève coör dineert een reusachtige hulp campagne voor de oorlogsslacht offers. Bloedplasma, chirurgi sche instrumenten, kindervoed- sel en medicijnen, afkomstig van de nationale rode kruisorganisa ties in Finland, Nederland, Tu nesië en Zweden zijn al verzon den en in de komende dagen zal nog veel volgen. Egypte vraagt medische apparatuur, waaron der mobiele chirurgische een heden en operatietafels en voer tuigen. PAUS PAULUS De regeringen van Zwitser land, Zweden, Engeland en Ita lië hebben hulp geboden of toe gezegd. Uit de Arabische landen De Nederlandse regering heeft besloten 75.000 gulden aan hulp te verlenen. De Nederlandse lingen die zich ten gevolge van de recente oorlogshandelingen in Jordanië bevinden, aldus deelde de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken gis teren mee. De regering gaat daar mee in op het beroep van de Jordaanse regering om zo spoedig mogelijk hulp te verlenen. De Nederalndse hulp zal voornamelijk bestaan uit dekens en medicamenten. Het Roode Kruis verleent bemidde ling voor de aankoop van goede ren, die zo spoedig mogelijk, waarschijnlijk per militair vlieg tuig, zullen worden verzonden. De nodige landingsvergunningen worden aangevraagd, aldus de woordvoerder. EGYPTISCHE KRIJGSGEVANGENEN Zwaargewonde Egyptische krijgsgevangenen worden aan boord gebracht van een Zwitsers vliegtuig, dat hen zal repatriëren. Deze eerste groep omvatte 20 militairen; meerdere transporten zullen de komende dagen plaats vinden. De vietcong heeft gedreigd met tegenmaatregelen tegen een aantal Amerikaanse krijgsgevangenen, wanneer drie mensen die in Saigon ter dood zijn veroordeeld, worden terechtgesteld, aldus het Noord- Vietnamese persbureau. Onder deze krijgsgevangenen zou zich een Amerikaanse majoor bevinden die „talloze misdaden tegen het Viet namese volk heeft begaan", aldus het persbureau. De drie Zuidviet- namezen waren op 29 mei door een militaire rechtbank ter dood ver oordeeld. In de Indische hoofdstad Nieuw Delhi hebben betogers vrijdag de Chinese ambassade bestormd en daarbij verscheidene diplomaten aangevallen. De demonstranten, die protesteerden tegen de mishan deling van twee uitgewezen Indi- Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft gisteren op een vraag in het parlement geantwoord, dat stopzetting van de Amerikaan se bombardementen van Noord- Vietnam de weg zal effenen naar vredesonderhandelingen. „Dit is de wens van alle Aziatische landen, die vrede, stabiliteit en vooruit gang In dit deel van de wereld ver langen", aldus de premier. sche diplomaten in Peking, dron gen door tot het ambassadeterrein en gooiden een groot aantal ruiten in. De politie verspreidde de me nigte met traangas, nadat auto's in de garage van de ambassade en een vitrine in brand waren gestoken. Verscheidene Chinese diplomaten liepen bloedende wonden op. De twee door China wegens spio nage uitgewezen diplomaten wa ren woensdag bij hun vertrek van het Pekingse vliegveld door rode gardisten mishandeld. Diezelfde dag gelastte India het vertrek van de eerste en derde secretaris van de Chinese ambassade, maar deze zijn nog niet vertrokken. Naar de Indische minister van buitenland se zaken, Tsjagla, vrijdag de se naat meedeelde, heeft de politie opdracht gekregen alle auto's die de ambassade verlaten, te contro leren en mag het Chinese ambas sadepersoneel zich zonder speciale toestemming niet meer buiten Nieuw Delhi begeven. Hij beschul digde de Chinese regering van het „openlijk en onbeschaamd oproe pen tot gewapende strijd en revo lutie in India". De betogers dreven bij hun aan val op de ambassade een veertig tal ezels voor zich uit die waren voorzien van kaarten waarop stond: „Mao's gedachten". Volgens ooggetuigen waren de onlusten uitgebroken toen Chinezen uit de ambassade stenen en bloempotten naar de demonstranten hadden ge smeten. gaan levensmiddelen, kleding, dekens en medische hulp naar Jordanië en Syrië. Ook landen als Zuid-Slavië, Turkije, Tune sië, Libië en Marokko dragen bij. Paus Paulus heeft als per soonlijke schenking 50.000 dol lar gegeven. In de Sowjet-Unie hebben openbare organisaties besloten twee miljoen roebel uit te trek ken voor hulp aan de Arabische oorlogsslachtoffers. VREDESFONDS De Sowjet-Unie heeft bekend gemaakt twee miljoen roebel 8 miljoen) uit het vredesfonds te zullen schenken aan de door de oorlog getroffen Arabische landen. Het geld zal worden ge bruikt voor goederen en medi sche bijstand. Het is door Russi sche arbeiders bijeengebracht. Canada is begonnen met het verschepen van voedselhulp ter waarde van 2,5 miljoen dollar naar de Arabische landen, zo heeft premier Lester Pearson vrijdag in het parlement bekend gemaakt. Hieronder is voor een miljoen dollar meel voor de Ara bische vluchtelingen in Palesti na. De rest is bestemd voor Sy rië, Jordanië, Libanon en Je men. Het internationale rode kruis ontvangt van Canada 20.000 dollar voor medische hulp. Premier Kosygin van de Sowjet- Unie is vrijdagmiddag op doorreis naar New York voor de speciale zitting van de V. N.-assemblee in Parijs aangekomen, waar hij be sprekingen voerde met president De Gaulle. Hij werd op het vlieg veld Orly begroet door de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. De Gaulle zou Kosygin ertoe trachten te bewegen, in te stem men met overleg van de „grote vier" over de crisis. Het zal voor een belangrijk deel van de reactie van Kosygin afhan gen, of de Franse president zelf naar New York eaat. Voorlopig heeft hij Couve de Murville aan gewezen als leider van de Franse delegatie, die zondag vertrekt. De ontmoeting met de Britse premier Wilson, die De Gaulle op het pro gramma heeft staan, is nog steeds op maandag in Parijs vastgesteld. Na het onderhoud met president De Gaulle, dat 2 y2 uur duurde, ver klaarde Kosygin dat hij niet kon zeggen of hij president Johnson in de V. S. zal ontmoeten. „Deze vraag is bij ons niet besproken". Op de vraag of er een topconfe rentie van de vier grote mogend heden zou worden gehouden, zei Kosygin dat deze kwestie evenmin ter sprake was gekomen. „Voor 't ogenblik gaan wij naar de alge mene vergadering van de V. N. om het huidige conflict te bestuderen. Wij willen een vreedzame oplos sing vinden. Het programma voor mijn verblijf m de V. S. is door mijn delegatie nog niet volledig bestu deerd", aldus Kosygin. De Gaulle bood Kosygin vrijdag avond op het Elysee een diner aan. De 63-jarige Kosygin zal in New York de campagne van de Russen leiden om de V. N. over te halen de „agressie" van Israël te veroor delen. De Russen willen dat de algemene vergadering van Israël WEINIG VERANDERING Het hogedrukgebied boven Engeland handhaaft zich reeds een week en het laat zich niet aanzien dat er enige verande ring in komt. Hierdoor zal ook het weekeinde met winden tus sen noord en oost lucht van Duitsland en de Noordzee wor den aangevoerd. Langs de kust zal dit tot gevolg hebben dat wolkenvelden van de Noordzee de temperatuur op het strand niet hoger zullen doen komen dan ongeveer 15 graden. In het binnenland echter zijn meer zon nige perioden mogelijk en zul len de temperaturen in de mid dag ongeveer dezelfde waarden bereiken als vrijdag, toen het op vele plaatsen 20 tot 22 graden werd. Aanzienlijk kouder was het nog steeds rond het Alpengebied en zuid-Duitsland, waar door de regen en onweersbuien het oo- nieuw somber en koud was met temperaturen van 12 tot 16 gra den. Geleidelijk beter is het in tussen geworden in noord- en midden-Duitsland waar tempe raturen van 20 tot 23 graden werden bereikt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden maar vooral langs de kust ook wolken- eist dat het zijn troepen uit de be-j 'velden Matige tot vrij krachtige zette Arabische gebieden terug-J jwind tussen noord en oost. Wei- trekt. w nig verandering in temperatuur. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. zal de algemene ver gadering van de volkerenorganisa tie in spoedzitting bijeenroepen. Een voldoende aantal landen (62) heeft zich hiermee akkoord ver klaard. De bijeenkomst zal vandaag om 14.30 uur Ned. tijd beginnen. België was het 62ste land daï Oe Thant liet weten, dat het ak koord ging met de speciale zitting over het midden-oosten. Alleen Is* raël en de V. S. zijn er tegen ge kant. Krachtens de voorschriften moet Oe Thant binnen 24 uur na ontvangst van de instemming van de vereiste meerderheid de bijeen komst bijeenroepen. Een woordvoerder van de vol kerenorganisatie deelde mee, dat de eerste vergadering slechts een procedureformaliteit zal zijn en dat het debat pas maandag zal be ginnen. De vertegenwoordiger van de V. S. zal dan als eerste het woord voeren. Daarna spreekt een Rus. Men weet nog niet of dit Kosygin zal zijn. ZATERDAG 17 JUNI Cadzand 8.49 9.26 Breskens 9.14 9.51 Terneuzen 9.50 10.27 Hansweert 10.24 11.01 Walsoorden 10.23 11.00 ZONDAG 18 JUNI v.m. n.m. Cadzand 10.04 10.28 Breskens 10.29 10.53 Terneuzen 11.05 11.29 Hansweert 11.39 12.03 MAANDAG 19 JUNI v.m. n.m. Cadzand 10.59 11.06 Breskens 11.24 11.31 Terneuzen 12.07 Hansweert 0.34 12.41 Walsoorden 0.33 12.40 ZON MAAN Juni op onder op onder 17 4.19 21.02 15.15 1.38 18 4.19 21.03 16.44 1.52 19 4.19 21.03 18.15 2.09 20 4.19 21.03 19.45 2.31 21 4.19 21.04 21.07 3.02 22 4.20 21.04 22.12 3.48 23 4.20 21.04 22.59 4.50 t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1