Het is weer begonnen in de Ver. Staten The long hot summer De apartheid Burgerlijke Stand Vrijdag 16 juni 1967 de vrije zeeuw Pagina i5 Tweederangs De rassenonlusten In de Ver. Staten Inde boot genomen VERZENDING ZEEPOST DODELIJK ONGELUK IN BUNSCHOTEN utrechtse wijk na brand in de stank T.B.C. ONTDEKT IN WOONOORD „DE BIEZEN" BOUWWERK INGESTORT IN TAEGOE VOORZORGS MAATREGELEN BIJ HAAGSE WARENHUIZEN DOOD DOOR SCHULD als GEVOLG VAN MISLUKTE ZELFMOORD STUK BOS BIJ MILITAIRE OEFENING AFGEBRAND GEEN VERBAND MAROKKAANSE OPPOSITIEBLADEN IN BESLAG GENOMEN Noordelijke zeeweg dit jaar voor koopvaardij opengesteld TWEE DODEN EN VIJF GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK DODE EN TWEE GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING DOODVONNIS IN SENEGAL GRONDWET VOOR KONGO Agenda PORTUGEES NA STEEKPARTIJ TOT ANDERHALF JAAR VEROORDEELD TAAR GEVANGENIS VOOR BROMFIETS PYROMAAN Wielrennen Geldermans chauffeur van Wagtmans Snelheidsrecord voor Franse lokomotief Voetbal Feijenoord contracteert Samardjic Benefietwedstrijd voor bewusteloze voetballer Vechtpartij tijdens Amerikaans voetbalkampioenschap Italiaanse beker voor A.C. Milaan PRINSELIJK PAAR VOOR TELEVISIE Prinses Beatrix en prins Claus hebben zich via radio en t.v. tot het Nederlandse volk gewend om het dank te zeggen voor de be langstelling bij de geboorte van prins Willem-Alexander. De „lange hete zomer" is weer begonnen in de Verenigde Staten. In Cincinnati, in Tamla en in an dere plaatsen heeft de politie weer veldslagen moeten leveren met in oproer geraakte bewoners van negerwijken. Brandstichtingen, plunderingen van winkels, opbre ken van straten geven die wijken het aanzien van Watts, het deel van Los Angeles, waar in de zomer van 1965 grote eenheden van de nationale garde de wijk weer moes ten veroveren voor de Verenigde Staten. Het patroon van dit soort op roeren vertoont steeds overeen komst. Het begint er doorgaans tnee dat de politie een neger wil arresteren wegens een of ander misdrijf of soms maar één overtre- flinkje. Plotseling staat dan de hele pegergemeenschap als één man achter de gezochte, de stenen vlie gen op de politie af en meer en meer ook wordt de politie bescho ten. De aanleiding is dermate onbe nullig dat die al spoedig is ver geten. Het wordt dan een strijd van Be zich ontrecht voelende neger tegen de overheid. Dat gebeurt juist op een moment flat op het gebied van de burger rechten al veel Is gebeurd. Discri minatie in openbare gelegenheden (s voor een groot deel onmogelijk gemaakt. Rassenscheiding op de acholen verdwijnt meer en meer. Woensdagavond in het op- lieuw tot ongeregeldheden ge- tomen in de negerwijk van Cin cinnati. Een jeugdige blanke verd getroffen door een schot lat werd afgevuurd uit een mto waarin negers zaten. Zijn joestand is kritiek. Groepen kegers gooiden in verscheidene straten winkelruiten kapot, dichtten brand en wierpen mo- lotov-cocktails. De politie ar resteerde een dertigtal onrust- ftokers. Soortgelijke moeilijkheden de- Ben zich voor in een andere stad In Ohio, Dayton, dat vorig jaar leptember het toneel van ernsti ge rassenrelletjes was. In Tampa, waar het sinds zon- Jag elke avond tot felle botsin gen tussen negers en de politie kwam, was het rustig. Neger politiemannen hadden de bewa king van hun blanke collega's Dvergenomen. Maar de sociale positie van de ne gers als totaliteit verbetert nau welijks. De beter ontwikkelden, de wel varende zakenlieden met een ge kleurde huid ondervinden minder moeilijkheden, maar de grote mas sa ervaart nog steeds dat de kan sen op werk beduidend kleiner blijven en doorgaans beperkt tot baantjes waarvoor de blanke kan didaten liever bedanken. Er is een verschuiving aan de gang, waarbij minder telt dat van de burgerrech ten geen gebruik kan worden ge maakt. Intussen blijft het zo dat de neger door de blanke meerder heid als een tweederangsfiguur wordt beschouwd. Een houding waarin met geen wet verandering is te brengen. In tal van negerorganisaties krijgt men het gevoel'of men in de boot wordt genomen met fraaie wettelijke maatregelen, waarvan men toch geen profijt kan trekken. En men gaat een soort complot zien van de blanken om de negers so ciaal klein te houden. 19-6 19-6 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip Vermeld. Argentinië ms. „Cap Palmas" Australië ms. „Aramaic" Brazilië ms. „Cap San Augustin" 20-6 Canada ms. „Tindefjell" 21-6 Chili ms. „Archimedes" 21-6 Kenya, Oeganda, Tanganjika ms. „Europa" 21-6 Ned. Antillen ms. „Hercules" 20-6 Suriname ms. „Oranje Nassau" 21-6 Verenigde Staten van Amerika ms. „Grebbedijk" 21-6 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid- West-Afrika ms. „Zaankerk" 21-6 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten gevqp de postkantoren, Een omstreden wetsontwerp, dat voornamelijk ten doel 'heeft Amerikaanse arbeiders te weren uit Zuidafrikaanse blanke indus triegebieden en de ontwikkeling te bevorderen van industrie in de omgeving van de Afrikaanse bantoestans die zich afzonderlijk moeten ontwikkelen, is donder dag alle parlementaire stadia ge passeerd en wacht nog slechts op de handtekening van de presi dent. De georganiseerde indus trie heeft zich gekant tegen het wetsontwerp op de decentralisa tie van de industrie, omdat het volgens hen het industriebeleid niet laat afhangen van de natuur lijke hulpbronnen maar van de rasverhouding. De industriëlen wensen dat van dit vraagstuk diepgaander studie wordt ge maakt. Het wetsontwerp schrijft in feite de industrie voor waar in Zuid-Afrika fabrieken en werk plaatsen moeten worden ge bouwd. Woensdagmiddag is in het Amersfoortse ziekenhuis „De Lichtenberg" de 67-jarige wiel rijder Z. van Halteren uit Bun schoten overleden aan de ver wondingen, die hij kort daarvoor had opgelopen bfj een aanrijding met een bromfietser. Omstreeks 12.15 uur kwam de heer Van Halteren op de Wil helminastraat in Bunschoten in botsing met een uit tegenoverge stelde richting komende brom fietser. Vermoedelijk heeft deze niet voldoende rechts gehouden en is daardoor tegen de wiel rijder gereden. De bewoners van Utrecht noord hebben geruime tijd last gehad van stank en een zware rookontwikkeling, die werden veroorzaakt door een brand op een fabrieksstortplaats voor af val aan de Molenweg in Maars- sen. De brand ontstond in een vier a vijf meter hoge berg vuil. De hele dag is de brandweer bezig geweest met blussen. Zij had echter geen succes. De berg afval bleef roken en smeulen. Pas donderdagochtend kwam er een einde aan stank en rook toen de herg met zand werd bedekt. Argumenten gaan de ronde doen dat het aantal gesneuvelde negers in Vietnam procentueel hoger is, dat het aantal zwarte ambtenaren procentueel kleiner is enz. Een weliswaar door de overheid niet officieel gesteunde, maar door de blanken als bij onderlinge afspraak gevoerde politiek om de neger op de slechtste plaatsen te houden. Een mentaliteitskwestie dus, waartegen met wetten niets is te beginnen. Met straatgevechten trouwens ook niet. Maar dat tekent nu juist het onoplosbare van de nu jaarlijkse golf van geweld die over de V. S. slaat. In het Ambonnezenwoonoord „De Biezen" in de gemeente Barneveld zijn gevallen van tu berculose geconstateerd bij een negental kinderen. De kinderen zijn in het sanatorium „Zonne gloren" te Soest opgenomen. Volgens de longarts van' het districtsconsultatiebureau te Ede, dokter H. E. H. Ellen, be. staat er geen gevaar voor uitbrel ding van de ziekte, daar deze in het beginstadium is ontdekt. Direct na het constateren van t.b.c. zijn de nodige maatregelen genomen. Al de Ambonnese kin deren in het woonoord en in de nieuwe wijken van Barneveld en Lunteren zijn onderzocht. Be. halve de genoemde gevallen ble ken er zich geen verdere geval len voor te doen. Volgende week donderdag zullen de ouderen worden doorgelicht. Ook het on derzoek bij personen die regel matig het woonoord bezoeken, heeft geen nieuwe gevallen van besmetting aan het licht ge bracht. In de Zuidkoreaanse stad Tae- goe is donderdag een in aanbouw zijnd gebouw van zes verdiepin gen ingestort, waardoor zeker drie arbeiders om het leven zijn gekomen en zestien gewond. Een veertigtal werklieden wordt nog vermist. Men vreest dat ook zij zijn omgekomen. Naar aanleiding van de brand in het Brusselse warenhuis l'In- novation heeft de Haagse politie in overleg met de brandweer be sloten bromfietsen en fietsen die in steegjes staan op plaatsen waar dat niet mag, te verwijde- deren. Dikwijls worden nooduit gangen van bedrijven en waren huizen door deze voertuigen ge blokkeerd, hoewel bordjes er op wijzen dat daar een parkeerver bod geldt. De afgelopen dagen heeft de politie overal gewaar schuwd dat deze maatregel van kracht wordt. De brommers en fietsen die verwijderd zijn, gaan naar het hoofdbureau van politie. De eigenaars kunnen ze daar te rugkrijgen met een proces-ver baal. In Verviers (België) is donder dag een 33-jarige man veroor deeld, die vorig jaar bij een mis lukte zelfmoordpoging de dood van zijn buurvrouw veroorzaak te. Hij had vorig jaar juni in een vlaag van wanhoop in zijn huis de gaskraan geopend, maar het gas was naar de bovenverdieping gestroomd en had daar zijn buur vrouw omgebracht. De rechtbank veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden en acht dagen. Een perceel bos van ongeveer twee ha in Leersum is woensdag afgebrand. Het perceel bestond uit jong naaldhout. Oorzaak was een door militairen afgeschoten lichtkogel die in plaats van in de lucht al op de grond tot ontbran ding kwam. De militairen die op oefening waren, hebben de brand zelf ge blust, maar voor het zover was, was een aanzienlijke oppervlakte jonge aanplant een prooi van de vlammen geworden. Het bos was particulier eigendom. Het is niet bekend hoeveel de schade be draagt. Bij nader onderzoek is geble ken, aldus de marine-voorlich tingsdienst, dat het verband tus sen het afschieten van een licht- patroon en het ontstaan van de bosbrand allerminst vaststaat. Op last van een officier heeft een van de manschappen op een zandvlakte een lichtpatroon af geschoten. Enige tijd later meld de een burger brand op een vijf honderd meter van deze zand vlakte verwijderde plaats. De oefenende mariniers hebben de brand geblust. Het afsteken van een lichtpa troon is in brandgevaarlijke pe rioden niet toegestaan, hetgeen op het terrein van de mariniers- kazerne in Doorn wordt aange geven door het hijsen van een rood-wit geblokte vlag, aldus de voorlichtingsdienst. Het onderzoek duurt voort. De Marokkaanse politie heeft woensdagnacht alle exemplaren van de kranten Al Alam en L'Opinion, bladen van de in, op positie zijnde Istiqual-partij, in beslag genomen toen ze van de persen kwamen. Er werd geen officiële reden opgegeven, maar aangenomen wordt dat de maat regel in verband staat met de heftige anti-Amerikaanse en an ti-Joodse campagne van de twee kranten. Sommige artikelen heb ben grote bezorgdheid teweeg gebracht onder de 50.000 Joden in het land, maar van officiële zijde is hun de verzekering ge geven dat speciale maatregelen zijn genomen voor hun bescher ming. De regering wil voorts niet dat de betrekkingen met Amerika worden geschaad met het oog op de belangrijke economische steun die dit land aan Marokko geeft. Buitenlandse koopvaardijsche pen zullen dit jaar voor het eerst gebruik kunnen maken van de scheepvaartroute langs de Russi sche noordkust, de kortste vaar weg tussen West-Europa en de havens van de Stille Oceaan, zo heeft de Russische ambassade in ons land deze week bekend ge maakt. De afstand tussen Londen en Yokohama is via de Poolzee 4.340 zeemijlen korter. Zelfs wanneer langzamer moet worden gevaren tijdens het passeren van ijszones, zullen de schepen ongeveer der tien etmalen besparen in één richting. De poolvaart zal slechts enkele maanden per jaar moge lijk zijn en in de tweede helft van juni beginnen. Voor de begeleiding van de buitenlandse koopvaardijschepen staan ijsbrekers klaar, die zijn voorzien van de modernste radio- navigatie-instrumenten en foto- telegrafische apparatuur voor de ontvangst van meteorologische informatie en berichten over de toestand van het ijs, die onmid dellijk op kaarten kunnen wor den gereproduceerd op de sche pen zelf. Op de route van de noordelijke zeeweg zijn automa tische radiobakens geplaatst. Ten behoeve van de buiten landse zeelieden zijn „instructies voor de vaart volgens de noor delijke zeeweg" voorbereid en uitgegeven, waarin kaarten zijn opgenomen en tevens de hydro- meteorologische karakteristieken van de poolzeeën. Twee mensen zijn om het le ven gekomen en vijf mensen zijn gewond bij een auto-ongeluk op de provinciale weg Assen-Hooge- veen onder Smalbroek (gemeen te Beilen). Omgekomen is het echtpaar Hoek, 63 en 62 jaar, uit Rotterdam. Zij reden mee in de wagen van een Haags echtpaar, dat werd gewond. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de provinciale weg en de Leebroe- kerweg, waar de auto van het Haagse echtpaar in botsing kwam met een andere auto. De inzitten den van deze tweede auto wer den alle drie gewond. De 27-jarige P. J. Swinkels uit Helmond is gisteren om het le ven gekomen bij een autobotsing op de weg HelmondDen Bosch. Het ongeluk gebeurde om kwart voor zes onder Berlicum. Een mi litaire colonne moest daar vrij plotseling stoppen bij een kruis punt. De derde wagen van de co lonne kon niet vlug genoeg rem men en week daarom naar links uit. Er volgde een frontale bot sing met de uit de tegenoverge stelde richting komende auto van de heer Swinkels. Twee me de-inzittenden van de auto van de heer Swinkels werden ern stig gewond. Een 41-jarige neger, Mousta- pha Lo, is donderdag in Dakar door een speciale rechtbank ter dood veroordeeld omdat hij op 22 maart van dit jaar een aan slag op president Leopold Seng- hor zou hebben gepleegd. Hij wilde met een pistool op de pre sident schieten, maar hij werd door de politie overmeesterd voordat hij een schot kon lossen. Zelf verklaarde hij niet van plan geweest te zijn de president te doden. Op het vonnis is geen be roep mogelijk. Een nieuwe grondwet voor Kongo is door 92 procent van de kiezers bij referendum goedge keurd blijkens de voorlopige uit slagen die woendag door de offi ciële Kongolese radio werden be kendgemaakt. De einduitslag zal op 24 juni worden bekendge maakt. De einduitslag zal op 24 juni worden bekendgemaakt, wanneer de grondwet door pre sident Moboetoe wordt afgekon digd. Deze nieuwe grondwet voorziet in presidentieel bewind, een enkele kamer en niet meer dan twee politieke partijen. HEDEN: Hoek: Waterschapshuis, 10.00 uur v.m.: Openbare vergade ring van de Algemene Verga dering van het waterschap De verenigde Braakmanpolders. ZATERDAG 17 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Agent 077 in operatie Bosporus". Zuidersportpark, 6.30 uur: Vuurtorentournooi Tern. Boys: Tern. BoysTerneuzen. ZONDAG 18 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 u.: „Wraaktocht der apa chen"; 5 en 8 uur: „Agent 077 in operatie Bosporus". MAANDAG 19 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Wraaktocht der apachen". DINSDAG 20 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Wraaktocht der apachen". 800 JAAR KOPENHAGEN Deense deelnemers aan de Tour de France? Nee, het is een inwo ner van Kopenhagen, die meedoet aan de viering van het 800-jarig bestaan van zijn stad en daarvoor het kostuum van bisschop Amsa- lom, die Kopenhagen oprichtte, heeft aangetrokken. De 38-jarige Portugees Arnol- do R. is wegens poging tot dood slag door de rechtbank te Rotter dam veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis met af trek van voorarrest. Arnoldo R. die in Rotterdam af en toe het beroep van spuiter uitoefende, heeft in februari van dit jaar in een huis aan de Rozenlaan zijn 44-jarige ex-vriendin en ex-hos- pita Frieda K. met een mes twee steken in de borst toegebracht. Volgens de artsen zouden deze dodelijk zijn geweest, als het mes niet door twee ribben was tegen gehouden. De steekpartij was het einde van een verhouding tussen de Portugees en mevr. Frieda K. De officier van justitie mr. Meeter zag in het optreden van Arnoldo een poging tot moord en eiste veertien dagen geleden twee jaar en zes maanden gevangenis met aftrek. Bij het vaststellen van de straf heeft de rechtbank er rekening mee gehouden dat de Portugees deze als vreemdeling in een Nederlandse gevangenis moet uitzitten. De rechtbank in Groningen veroordeelde de 23-jarige ma- stiekdekker K. T. uit Groningen wegens het in brand steken van een 20-tal bromfietsen tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, met een proeftijd van drie jaar. Als bijzondere voor waarden werden opgelegd het zich onthouden van alcoholge bruik en cafébezoek en het zich onderwerpen aan een behande ling ter bestrijdnig van de drank gewoonten. Tegen T. was een jaar gevangenisstraf met. aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk, geëist. Hij kreeg het vorig jaar bekendheid als de .bromfietspyromaan" en was de schrik van de bromifetsbezitters in Groningen, voornamelijk in 't noordelijk stadsdeel. Als reden van zijn gedrag gaf hij op dat hij vervuld was met wrokgevoelens omdat op 11 september 1965 zijn eigen bromfiets door iemand an ders in brand was gestoken. De KNWU heeft een oplossing gevonden voor het probleem rond de chauffeur van de ploeg leiderswagen in de Tour de France. Woensdagavond is over eenstemming bereikt met Ab Geldermans, die de zieke Franse chauffeur Jacques Ducoutumany zal vervangen. Ab Geldermans en ploegleider Wout Wagtmans hebben al eer der samengewerkt. Zij reden samen in de Nederlandse ploeg in 1961, het laatste jaar waarin volgens de landenformule werd gereden tot de tour-organisatie voor de komende ronde weer van de merkenploegen tot de landenploegen terugkeerde. Het is de tweede grote etappenwed- strijd, die Ab Geldermans na zijn afscheid uit de actieve wielren nerij gaat volgen. Hij was dit seizoen al leider van de Neder landse amateurploeg in War- schau-Berlijn-Praag. Een Franse turbinelokomotief heeft een snelheid van 230 kilo meter per uur bereikt en daar mee een nieuw nationaal record gevestigd, aldus de Franse spoor wegen. Het record werd gevestigd bij proeven om het spoorwegverkeer op niet-geëlektrificeerde baan vakken te versnellen. HOEK Huwelijksaangiften: 3 mei. Ma- rinus A. Wolfert, 27 j., jm. en Janna S. van der Gouwe, 24 j„ jd. 11 mei. Cornelis G. Riemens, won. te Terneuzen, 24 j., jm. en Helena C. Dekker, 23 j., jd. 12 mei. Marinus de Leeuw, won. te Rilland-Bath, 28 j., jm. en Chris tina J. Riemens, 20 j., jd. 31 mei, Cornelis Goossen, won. te Zaam- slag, 22 j„ jm. en Catharina A. van de Wege, 21 j., jd. Huwelijksvoltr.: 19 mei. Ma rinus A. Wolfert, 27 j., jm. en Janna S. van der Gouwe, 24 j„ jd. Geboren: 11 mei. Jan, z. van Johan G. Leendertse en Maria Dieleman. 20 mei. Miranda, d. van Cornelis Michielsen en Nel ly M. de Koning. 27 mei. Johan nes Cornelis, z. van Bennie W. de Reu en Dina M. Vasseur. Geboren te Terneuzen: 8 mei. Anthonie, z. van Anthonie van Wijck en Aafke Hoogsteen. 11 mei. Henricus Johannes, z. van P. A. van Vliet en Julia M, Seels. 21 mei. Gerard, z. van Jan J. A. Neels en Debora C. de Rij ke. 25 mei. Aaltje Suzanna, d. van Adriaan de Putter en Cor nelia Sol. Overleden: 14 mei. Hendrik Mechielsen, 73 j., echtg. van Adriana Buijze. 28 mei. Pieter de Kraker, 73 j., echtg. van Kri- na de Bruiine. Het Rotterdamse Feijenoord heeft de Zuidslavische speler Paya Samardjic voor 't komende seizoen een contract aangeboden. De Zuidslaviër, die tijdens een onlangs gespeelde wedstrijd met de in Nederland spelende buiten landse profs tegen Feijenoord 'n goede indruk achterliet, kwam 't afgelopen seizoen voor FC Twente uit. Aangezien een club niet meer dan twee buitenlandse spelers onder contract mag hebben, zal Harry Bild, wiens contract 30 juni ten einde loopt naar Zwe den terugkeren. Hij zal daar voor de voetbalvereniging Öster gaan spelen. Woensdag is in Madrid een benefietwedstrijd gespeeld voor Miguel Martinez, speler van Atletico Madrid, die zich al drie jaar "in een coma bevindt. Veer tigduizend toeschouwers woon den de wedstrijd bij tussen Atle tico en een Spaans selectieëlftal, die door de geselecteerden met 20 werd gewonnen. De artsen hebben de hoop al lang opgegeven, dat Martinez ooit het bewustzijn zal herkrij gen, maar zijn vrouw weigert zich te schikken in het onver mijdelijke en waakt voortdurend aan zijn bed. Niet alleen de toe schouwers hebben hun materiële bijdrage geleverd voor het gezin van Martinez, maar duizenden Spanjaarden, die de wedstrijd niet bijwoonden, kochten fictieve entreekaarten. Spelers en toeschouwers zijn tijdens een wedstrijd tussen Glentoran (Noord-Ierland) en Bangu (Brazilië) in het toernooi om het Amerikaanse voetbal kampioenschap op de vuist ge gaan. Toen de orde eindelijk her steld was, liet de arbiter de spe lers inrukken. De moeilijkheden begonnen, toen Glentoran na bijna een half uur spelen in de tweede helft 'n vrije schop toegewezen kreeg. De spelers waren het met de beslis sing van de scheidsrechter niet eens en zetten hun mening met hun vuisten kracht bij. Tenmin ste 30 toeschouwers renden het veld op en mengden zich in het gevecht. Op het moment dat de orde verstoord werd, leidde Bangu met 20. De Braziliaanse club vertegenwoordigt Houston en Glentoran verdedigt de kleu ren van Detroit. AC Milaan heeft in het Olym- oisch stadion in Rome de Ita liaanse voetbalbeker veroverd door een moeizaam bevochten 10 overwinning op PaSua, een club uit de derde klasse, die op zien baarde door in de halve finale Inter Milaan uit te scha kelen. De Braziliaan Amarildo scoorde het enige doelpunt van deze wedstrijd in de 49e minuut. Het was voor AC Milaan de eer ste keer dat het de beker won.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5