Frankrijk verwerpt eenzijdige annexatie door Israël 'tisZondaa Rusland had zijn ,,veto" al klaar Mi HET DDEi-OOSTEH President de Gaulle naar V.JS .-vergade Felle Russische Terechtwijzing Oliesituatie Wrevel in Israël beschuldiging „Volkenmoord" Anti-Joodse acties Tegenstanders van Duvalier krijgen De ïnfernationale voedsel voorziening in gevaar Tweehonderd vietcong-rebellen sneuvelden in de Mekongdelta Pagina 3 Hulp van kindernoodfonds OPREIS KOSYGIN OVER HET MIDDEN-OOSTEN Tijdbommen Drie jongens uit rijksinrichting ontsnapt Het bezette deel van Jordanië Negen generaals krijgsgevangen Arabische diplomaten gearresteerd Israëlische tanker in Eilat LANCERING EUROPESE RUIMTEVAART Amerikaans rapport over China Vrijdag 16 Juni 1967 DE VRIJE ZEEUW Frankrijk heeft donder dag elke eenzijdige annexa tie door Israël van bezet Arabisch gebied verwor pen. In een naar de minis ter van voorlichting George Gorse zelf meedeelde in zorgvuldige bewoordingen gestelde verklaring van de hand van president De Gaulle zegt de Franse rege ring dat er geen sprake kan zijn van een voldongen feit wat de territoriale grenzen en de levensomstandighe den van de burgerbevol king aangaat. „Alleen 'n regeling via onder handelingen uit vrije wil, aan vaard door alle betrokken par tijen en erkend door de inter nationale gemeenschap, zal te zijner tijd alle bestaande proble men kunnen oplossen. In het licht daarvan heeft Frankrijk goedkeuring gehecht aan een buitengewone zitting van de V.N.-assemblee", zo wordt ver klaard. De Franse regering spreekt verder van „de ernstige politieke gevolgen die de op 5 juni in het midden-oosten ont ketende militaire actie voor de wereld kan hebben en de betreu renswaardige consequenties in menselijk opzicht ter plaatse" en herinnert aan haar vroegere pogingen om het uitbreken van vijandelijkheden te voorkomen. Diplomatieke kringen in Parijs sien in de verklaring een scherpe terechtwijzing aan het adres van Israël. De Franse regering is er van overtuigd dat Israël de oor log is begonnen en acht de kan sen op 'n regeling van de vraag stukken in het midden-oosten loor de strijd veel kleiner ge worden. De problemen zijn dezelfde ge bleven en zelfs nog vergroot, o.a. door de nog vijandiger houding lie de Arabieren nu zullen aan nemen en de toeneming van het ïantal vluchtelingen, zo zegt nen. Volgens betrouwbare kringen Tl Parijs is president De Gaulle aereid een topconferentie van de grote vier" in New York bij te vonen tijdens de voorgestelde Duitengewone zitting van de /.N.-assemblee. Wellicht zal hij ien bezoek brengen aan het /.N.-gebouw, wat nog niet eer- Ier gebeurde, en de algemene rergadering toespreken. Minister Gorse zei na afloop ran de kabinetsvergadering dat Frankrijk de tijd nog niet rijp icht voor een regeling in het nidden-oosten. In antwoord op vragen verklaarde hij dat elke regeling de steun en goedkeuring moet hebben van de veiligheids raad. Op de vraag of de verkla ring wilde zeggen dat Israël zich naar het oordeel van Frankrijk moet terugtrekken op zijn vorige grenzen, antwoordde Gorse dat ille in de strijd verworven mili- :aire posities onderwerp van onderhandelingen moesten vor men. De minister van buiten landse zaken, Couvé de Murville, had tenslotte op de vergadering nog gezegd dat de oliesituatie voorlopig geen ernstige zorgen baart. Ook het sluiten van het 5uez-kanaal scheen in tegenstel ling tot 1956 door de regeringen of de publieke opinie niet dra matisch te worden opgevat. Het grote Israëlische avond blad „Maariv" schreef donder dag in een hoofdartikel dat de houding van Frankrijk Israël teleurstelt „al wanhopen wij niet". De Franse houding heeft veel weg van een vijandige neu traliteit, aldus het blad, dat vindt dat Israël zijn best moet doen om zijn standpunt aan de Franse publieke opinie uiteen te zetten. Dit artikel en diverse spot prenten van president De Gaule in de kranten weerspiegelen de algemene wrevel in Israël over de houding yan Frankrijk, De Sowjet-Unie heeft Israël donderdag beschuldigd van moord op Arabische krijgsge vangenen en openbare terecht stelling van vrouwen en kinde ren. Het regeringsblad „Izwestia" schreef in een hoofdartikel dat Israël schuldig was aan de monsterlijkste wetteloosheid die het midden-oosten ooit had ge kend. De Israëlische troepen op Arabisch gebied „vermoorden gevangenen en vreedzame boe ren, organiseren openbare te rechtstellingen, waarbij ook vrouwen en kinderen als slacht offers fungeren en verdrijven de bewoners van hun land", al dus het blad. Zelfs westerse cor respondenten in het midden oosten vergeleken het optreden van de Israëli's met de „wanda den van de Hitler-benden in de bezette gebieden tijdens de twee de wereldoorlog". De aanval op Israël ging ver gezeld van beschuldigingen aan het adres van Amerika, Enge land en West-Duitsland. Deze landen hadden volgens „Izwes tia" Israël gebruikt voor het nastreven van hun imperialisti sche doeleinden. West-Duitsland had Israël aangemoedigd omdat het een precedent geschapen wil de zien voor de bezetting van vreemd gebied met geweld, zo meende het blad. De Egyptische ambassadeur bij de verenigde naties in Genève, dr. Hoessein Khallaf, heeft in tussen Israël beschuldigd van „opzettelijke volkenmoord". Is raël liet tienduizenden Egypti- schë militairen in de hete Sinai- woestijn zonder water of medi sche verzorging creperen, zo zei hij. Volgens woordvoerders van het internationale rode kruis in Genève is de normale water voorziening in de Sinai via een buisleiding onder het Suez-ka- naal pas twee dagen geleden na interventie van het rode kruis door de Egyptische autoriteiten hersteld. Het rode kruis heeft tevens gezegd dat zijn vertegen- Het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis deelt mee dat gebleken is, dat de hulpverlening aan de getroffenen in de landen van het midden-oosten op dit mo ment vooral moet worden gericht op de vele vluchtelingen. Daar naast zal vanzelfsprekend ook hulp worden geboden waar dit nodig is. In de eerste plaats is er behoefte aan dekens, voedsel en medicamen ten. Het internationale comité van het Rode Kruis in Genève houdt zich van dag tot dag op de hoogte welke goederen er nodig zijn in .'lordanië, de V. A. R„ Syrië en Is raël. Het Nederlandse Roode Kruis stuurt in het kader hiervan een eerste zending, bestaande uit 2000 dekens, antibiotica, andere medica menten en chirurgische apparatuur waaronder een narcosetoestel. De waarde van deze zending bedraagt ongeveer 45.000. Gelet op het grote aantal perso nen dat hulp nodig heeft, is op het ogenblik de meest efficiente ma nier van hulpverlening het over maken van geld naar het interna tionale Rode Kruis te Genève, op dat deze organisatie naar behoefte bepaalde hulpverleningsgoederen kan aanschaffen. In Nederland heeft het Rode Kruis deze snelle manier van hulpverlening mogelijk gemaakt door het openstellen van zijn speciale girorekening 777. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft verder nog be kend gemaakt dat er op dit ogen blik noch in de Arabische landen noch in Israël behoefte bestaat aan medisch of verplegend personeel. Het kindernoodfonds van de V. N. (Unicef) zal levensmiddelen, medicijnen en dekens ter waarde van ongeveer 3 y2 miljoen gulden naar het midden-oosten sturen ten behoeve van de slachtoffers van de oorlog tussen Israël en de Arabi sche landen. Dit is donderdag mee gedeeld door het hoofdbureau van de organisatie in Londen. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. mugoun (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. „Het was ondenkbaar dat de Israëlische strijdkrachten met de Amerikaanse hulp konden wor den overwonnen", zo heeft pre mier Kosygin van de Sowjet- Unie verklaard bij een ontvangst in het Kremlin van een econo mische missie uit Japan. Hij zei met het oog op de internationale toestand geen antwoord te kun nen geven op een uitnodiging van premier Sato voor een bezoek aan Japan. Sprekend over het werk van de Russisch-Japanse commissie voor economische samenwerking noemde de Russische eerste-mi- nister het wenselijk, dat men tot een akkoord komt om gezamen lijk Siberië produktief te maken. Een dergelijke overeenkomst zou een looptijd van twintig of dertig jaar moeten hebben. woordigers in Tel Aviv om re denen van militaire aard de woestijn nog niet hebben mogen bezoeken. Het Joodse wereldcongres heeft een beroep gedaan op het internationale rode kruis om het lot van de Joden in de Arabi sche landen te verzachten. In Europese havens arriverende vluchtelingen hebben de arres tatie, mishandeling en gevan genzetting van alle Joodse man nen in Egypte en anti-Joodse excessen in Libië met veel do den" gemeld, aldus het congres. Het Europese bureau van het Amerikaans-Joodse comité zegt dat volgens vluchtelingen mins tens zes doden in de Libische hoofdstad Tripoli zijn gedood door een menigte Arabieren die alle Joodse winkels plunderde en in brand stak. De 4500 Joden in deze stad verkeren „in pani sche angst en zitten verschanst in hun huizen, welke zij niet durven te verlaten met het oog op de gewelddaden die er nog steeds plaatshebben", zo werd gezegd. De Arabieren hadden begin vorige week een groot aantal auto's opgeblazen met molotov-cocktails en daarna Joodse winkels en huizen aan gevallen. Een van de slachtof fers was in zijn auto levend ver brand. Een bejaarde Joodse vrouw en een jongen waren vermoord toen ze zich buiten hadden gewaagd om op zoek te gaan naar wat voedsel. In Egypte zijn, naar het Ame rikaans-Joodse comité had ver nomen, alle gezonde Joodse mannen tussen de twintig en vijftig jaar, ongeveer vierhon derd van de in totaal 2500, bij het uitbreken van de oorlog tus sen Israël en de Arabische lan den opgepakt en op diverse plaatsen gevangen gezet. Zesenzestig tegenstaders van Haiti's sterke man. president Fran cois Duvalier, hebben asiel gekre gen in de Braziliaanse en Panamese ambassades on Haiti, aldus is uit betrouwbare bron in San Domingo vernomen. Dr. Duvalier, die zichzelf presi dent vnor het leven heeft gemaakt, zou op het punt staan de terugroe ping te eisen van de ambassadeurs van de twee landen. In Nassau, de hoofdstad van de Bahama-eilanden. maken functio narissen zich ongerust over een golf van illegale immigratie uit Haiti. Honderden Haitianen hebben gepoogd in het geheim te landen od verlaten stranden en andéren ziin openlijk de haven van Nassau binnengevaren. Zij zijn allen weer het land uitgezet. De kaoitein van een Bahamese boot, die onlangs ongeveer 500 Haitianen naar huis terugbracht, heeft gezegd dat hii een duizend tal Haitianen in lompen heeft zien wachten in een haven in Haiti op schepen die naar Bahama varen. Vele van de Haitianen die in het geheim nmaar de Bahama's zijn ge gaan, zijn door de politie gear resteerd. Er ziin er echter ook, die weggevlucht zijn door dicht kreu- nelhout en tomatenvelden. Volgens berichten uit Port au Prince, die door het Zuidslavische Dersbureau Tanioeg worden aan gehaald, heeft Duvalier vijf van de acht leden van zijn kabinet af gezet en acht hoge officieren ont slagen, onder wie het hoofd van de geheime politie. Deze maatregelen zouden ver band houden met de ontdekking van een samenzwering tegen Du valier. Het komplot werd ontdekt nadat tiidbommen in het presiden tiële paleis waren ontnloft, twee uur voor de uitvoering van een plan om Duvalier uit de weg te ruimen. Tijdens een korte scher mutseling zou de geheime politie meer dan 70 mensen hebben ge dood of gewond. De internationale voedselcrisis die al vier jaar dreigt, is nu een feit, zo heeft de directeur-generaal van de voedsel- en landbouw or ganisatie (F. A. O.) der Verenig de Naties, dr. B. R. Sen uit In dia, donderdag in de uit eenen dertig landen bestaande raad van de F. A. O. verklaard. Door de toenemende bevolking en de stagnerende produktie is in de ontwikkelingslanden thans vijf procent minder voedsel beschik baar dan twee jaar geleden, zo zei hij. Dr. Sen voorspelde dat de voedselinvoer van de ontwik kelingslanden waarschijnlijk nog tien jaar lang zal toenemen. Hij deelde mede om een verhoging van de F. A, O.-begroting voor de jaren 1968 en 1969 tot 59,8 miljoen dollar te zullen vragen. Voor de jaren 1966 en 1967 be schikt de organisatie over 49.97 miljoen dollar. Het verzoek van dr. Sen zal in november aan de uit honderdveertien landen be staande conferentie van de F. A. O. worden voorgelegd en stelt om de twee jaar plannen op voor de internationale strijd tegen de honger. De F. A. O. heeft donderdag voorts bekendgemaakt dat zij zich op het gebied van de geboorterege ling gaat begeven. Aan de confe rentie zal hiertoe in november een werkprogramma worden voorgelegd. De F. A. O. hoopt hierbij hulp te krijgen van par ticuliere instellingen. Uit de rijksinrichting voor jongens aan de Oosteliike Han delskade in Amsterdam zijn woensdagavond drie jongelui ontsnapt. Het zijn de 19-jarige J. H. Z. uit Groningen, de 18- jarige H. C. H. A. F. uit Rijen en de 16-jarige J. T. H. S. uit Bergen op Zoom. De jongens ontvluchtten door een branddeur op de eerste ver dieping, die zij via de gang kon den bereiken. De groep waartoe zij behoorden, bevond zich op het moment van hun vlucht tussen vijf over half acht en tien voor acht met een leider in het op dezelfde etage liggende dagverblijf. Langs de brandtrap kwamen zij op het spoorweg emplacement, waar later hun werkkleding werd teruggevon den. Gebleken is dat zij hier onder burgerkleding droegen. Volgens de politie moeten zij in het bezit van een valse sleu tel zijn geweest, omdat de sleu tel van de inrichting onaange roerd in het portiershokje hing. Tot dusver is geen spoor van het drietal gevonden. Zij zaten allen in voorlopige hechtenis. DE SLACHTOFFERS VAN DE AANVAL OP DE „LIBERTY" Het uiteindelijk aantal doden bij de Israëlische aanval op het Amerikaanse schip „Liberty" tij dens de oorlog in het midden oosten bedraagt 34. Er zijn 75 ge wonden, zo heeft het ministerie van defensie in Washington meegedeeld. In het door Israël bezette westelijke deel van Jordanië is het bestuur in handen van Jor daanse ambtenaren, die onder Israëlische officieren werken. Dit heeft de Israëlische gouver neur van West-Jordanië, gene raal Chaim Herzog, verklaard. Volgens hem is het aantal bewoners en vluchtelingen in dat gebied niet precies bekend. De Jordaanse statistieken spre ken van 850.000 tot 950.000 in woners, onder wie 450.000 vluch telingen in kampen. Onder de vluchtelingen zijn geen verlie zen geleden, aldus generaal Her zog. Hij zei dat de voedselvoor raden voldoende zijn tot eind juli en dat nieuwe aanvoer is verzekerd. De gouverneur verklaarde dat op wens van Jordanië Arabieren uit Israël naar Jordanië kunnen reizen. In dit verband denkt men aan familieleden van ge vluchte Jordaanse ambtenaren en officieren en staatsburgers uit andere Arabische staten. Generaal Herzog deelde mee dat er behalve militairen alleen experts uit Israël in West-Jor danië werken voor het weer op gang brengen van de openbare diensten. In Jeruzalem patrouil- (Vervolg van pag. 1.) leren naast Israëlische militai ren 40 Jordaanse politiemannen. Men had de toegang tot de klaagmuur, de belangrijkste Joodse bedevaartplaats, verbe terd, waarvoor enige gezinnen door bemiddeling van het Jor daanse bestuur een andere me ning hadden gekregen. Tijdens de oorlog in het mid den-oosten hebben de Israëli sche troepen negen Egyptische gneraals gevangen genomen, zo heeft generaal Eyal woensdag avond op een persconferentie meegedeeld. Voorts werden aan de Egyptische, Jordaanse en Sy rische fronten tien kolonels en ongeveer 300 lagere officieren krijgsgevangen gemaakt. Het totaal aantal krijgsgevangenen bedraagt 5500 waarvan 4500 Egyptenaren. De generaal zei dat vele offi cieren hun rangonderscheidings tekens hadden afgerukt in een poging aan gevangenschap te ontkomen. Voorzover in Tel Aviv bekend bevinden zich negen Israëliërs in Egyptische krijgsgevangen schap. Drie hiervan zijn vlie gers, de anderen ziin van de marine. In de Arabische landen bevinden zich zeven Israëliërs in krijgsgevangenschap. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft don derdag verklaard, dat twee Egyptische, een Syrische en een Jordaanse diplomaat, alsmede een diplomatiek vertegenwoor diger van de Arabische liga, door de Israëlische overheid op het Belgische consulaat te Jeru zalem zijn gearresteerd. Het Belgische ministerie heeft onmiddellijk om hun vrijlating gevraagd, maar nog geen ant woord van Israëlische zijde ont vangen. De 20.939 ton metende „Sam son" is donderdag als eerste Is raëlische tankboot sinds de her opening van de golf van Akabr in de Israëlische havenstad Eila' aangekomen. Het schip kwam uit Perzië. Een dag tevoren wa ren vier vrachtschepen in Eilat aangekomen. De haven is nu weer een en al bedrijvigheid. Op de neus van een Atlas-Agena raket werd woensdag in alle vroegte de Mariner 5 gelanceerd. Als alles goed gaat moet de Ma riner op 19 oktober op een af stand van 2000 mijl van Venus zijn. Op de foto het moment van de lancering. Op een conferentie van Euro pese deskundigen op telecom- municatiegebied in Londen is donderdag gepleit voor spoedige instelling van een Europese ruimtevaartautoriteit, die de na tionale en internationale ruim tevaartprogramma's moet coör dineren. Ministers uit Europese landen komen volgende maand bijeen om dit te bespreken, zo werd gezegd. De telecommuni- catiedeskundigen hopen dat de regeringen zullen besluiten tot het vormen van een Europees communicatiekunstmaansysteem en een organisatie die daarmee moet werken. Een Italiaanse deskundige waarschuwde echter dat het zeer veel geld zal kosten wanneer een dergelijk systeem uitsluitend zou worden gebaseerd op Euro pese technische kennis. Hij voor spelde dat door het steeds stij gende gebruik van de transatlan tische verbindingen de jaarlijkse pachtgelden voor telefoonver bindingen met de Amerikaanse kunstmanen zullen dalen van 84.000 nu tot ongeveer 20.000 dollar in 1975. ZWAAR GEWOND NA SPRONG OP RIJDENDE TREIN Donderdagmiddag is de 14- jarige zoon van de familie Neg- gers uit Oisterwijk ernstig ge wond geraakt, nadat hij in Til burg had geprobeerd in een rij dende trein te springen. Hij kwam daarbij tussen trein en perron terecht. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag In de kuststrook van de gedemilitariseerde zone tussen Noord-Vietnam en Zuid- Vietnam een aantal stellingen en ondergrondse opslagplaatsen ge bombardeerd. Bommen werden voorts gewor den op vrachtauto's, bevoorradings- treinen en schepen in Noord-Viet nam. Ook de spoorwegverbinding tussen China en Hanoi was doelwit van Amerikaanse aanvallen. Bij een na enkele dagen rust op laaide strijd ten noorden van Saigon hebben Amerikaanse troe len zestig vietcongstrijders ge bood. Drie Amerikaanse soldaten ""euveMen, aldus een. woordvoer der in Saigon. Bij gevechten in de Mekong- delta tussen vietconestriiders en Zw'dvietnamese en Amerikaanse eenheden sneuvelden woensdag aan de kant van de vietcong meer dan tweehonderd man. China heeft een „zeer grote" nu cleaire capaciteit, maar zal zich wat atoombewapening betreft voorlopig niet kunnen meten met de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. Dit is de voornaamste gevolg trekking van een rapport dat Amerikaanse deskundigen in Azi atische zaken voor de commissie voor economische aangelegenhe den van het Amerikaanse con gres hebben opgesteld. De voornaamste punten van dit rapport werden gisteren door de commissie gepubliceerd. Het zijn onder meer: 1. China is in staat aan zijn grenzen een grote oorlog te voe ren, maar wanneer het zou be sluiten in Vietnam te gaan vech ten zou de oorlog in dit land in het voordeel van de Verenigde Staten uitvallen omdat deze een veel grotere vuurkracht en in dustriële capaciteit hebben. 2. Het valt te verwachten dat China een „militante" en revolu tionaire buitenlandse politiek zal blijven voeren zonder te streven naar gebiedsuitbreiding door ge weld. 3. Het Amerikaanse embargo op handel in niet-strategische goederen met China heeft niet veel uitwerking gehad op de Chi nese economie. Misschien kan in de toekomst het openen van handelsbetrek kingen tussen de Verenigde Sta ten en China gebruikt worden als politiek instrument voor onder handelingen tussen beide landen. De commissie is momenteel ech ter tegen opheffing van het eco nomisch embargo. 4. De economische ontwikke ling in China verloopt zeer on gelijk, de huidige culturele revo lutie dreigt een nieuwe econo mische crisis te veroorzaken die even noodlottig is als die van de eerste zestiger jaren. 5. Ondanks de ernstige land- bouw-problemen is communis tisch China er in geslaagd hon gersnood te vermijden. 6. China heeft op gebied van onderwijs, geneeskunde, openba re gezondheid en wetenschappe lijk onderzoek opmerkelijke voor lijke vooruitgang geboekt. AAN GEVOLGEN AANRIJDING OVERLEDEN Op 91-jarige leeftijd is gister avond in het Zeister ziekenhuis aan de gevolgen van een aanrij ding overleden de heer W. M. Treffers uit Zeist. Toen hij uit gaan om zijn pensioen in ont vangst te nemen bij het lopend oversteken van het rijwielpad aan de Utrechtse weg aangereden door een bromfiets. De hoogbe jaarde heer liep hierbij een bek kenfractuur en hoofdletsel op.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3