Diplomatieke „slag" om het midden-oosten wordt verplaatst Terroristen wacht de dood Meer Russische hulp in Vietnam KOSYGIN VANDAAG REEDS NAAR NEW YORK V.S. tegen bijeenkomst V.N.-vergadering Engeland zal bewijzen leveren 0E AANSTAANDE ZITTING VAN DE V. N.-ASSEMBLEE weekend-systeem „Anti-terreurwet" in Zuid-Afrika aangenomen TWEEDE FRONT EN MIDDEN-OOSTEN MISLUKT HET WEER Rusland had zijn veto" al klaar VRIJDAG 16 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6959 Resoluties bleven liggen Nieuwe studenten betogingen in Seoel Syrië contra het westen Muur om Chinese ambassade in Djakarta moet weg Propagandazet Egyptisch „witboek" over de oorlog Buitengewone volmachten Hastings Banda vergelijkt Israël met Rhodesië Protest in woorden Verdere rnaatregeien tegen Soekarno Fijne neus Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredarteur: I. van de Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum rei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéê-i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse ambassade in Moskou deelde donderdagavond mee dat een visum is verstrekt voor premier Kosygin die vandaag (vrijdag) naar New York zal ver trekken om de bijzondere zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties over het mid den-oosten bij te wonen. Uit goede bron is vernomen dat de Russische premier aan het hoofd van zijn delegatie om 8.45 (Ned. tijd) zal vertrekken en via Parijs zal reizen. De Verenigde Staten zijn tegen een bijzondere zitting van de alge mene vergadering, zo is in een of ficiële mededeling van het ministe rie van buitenlandse zaken gezegd. Als de meerderheid der V. N.-leden echter voor is, dan hopen de Ver enigde Staten dat de zitting zal bijdragen tot oplossing van het probleem. Washington is van me ning dat de mogelijkheden van de veiligheidsraad nog niet zijn uit geput. Inmiddels hebben reeds veertig landen zich voor de zitting uitgesproken. 99' De diplomatieke „slag" in de V. N. om het midden-oosten schijnt zich van de veiligheidsraad naar de algemene vergadering te ver plaatsen. Volgens de laatste aanwijzingen zou de algemene vergadering zaterdag bijeen kunnen komen. De Sowjet-Unie had om een bij eenkomst verzocht. Enkele van de 122 leden hebben secretaris-generaal Oe Thant reeds geantwoord op zijn telegram waarin hij de regeringen hun mening omtrent het Russische verzoek vroeg. In diplomatieke kringen acht men het vrijwel zeker, dat het Russische verzoek de eenvóudige meerderheid van 62 „ja-stemmen" zal krijgen. Er zijn hardnekkige geruchten, dat de Russische premier, Kosy gin, en andere Oosteuropese regerings- of staatshoofden naar New York zullen gaan om te pleiten voor veroordeling van Israël. De veiligheidsraad heeft een Russische resolutie in deze geest met beslistheid van de hand ge- OORLOGSWEE Naweeën van de oorlog in het Midden-Oosten. Een Palestijnse vluchteling in gescheurde kleren trekt de rivier de Jordaan over met een kind op zijn rug. Vele vluchtelingen trekken dagelijks nog de rivier over in beide rich tingen. In Seoel hebben donderdag voor de vierde dag achtereen stu denten slag geleverd met de po litie uit protest tegen vermeen de onregelmatigheden by de al gemene verkiezingen. Er waren ruim 10.000 betogers op de been. Een honderdtal slaag de erin door een politiekordon te breken en het gebouw van de nationale vergadering te berei ken, waar zij 10 minuten lang een sit-down-betognig hielden om hun eis tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen kracht bij te zetten. De democratisch-republikein- se partij van president Park Tsjoeng-Hie, die 130 van de 175 parlementszetels heeft veroverd, 1 ?eft de eis van de oppositionele nieuwe democratische partij om nieuwe verkiezingen te houden afgewezen. Premier Joessef Zeayen van Syrië heeft donderdag opdracht gegeven tot sluiting van alle Amerikaanse, Britse en West- duitse scholen, instituten, biblio theken en culturele centra in het land. In een decreet, uitge geven door het ministerie van culturele zaken, wordt gezegd dat de culturele banden tussen Syrië en deze drie westelijke landen niet langer kunnen wor den gehandhaafd nu „duidelijk is vastgesteld" dat zij met Is raël hebben samengespannen. De Indonesische regering heeft de vertegenwoordiging van com munistisch China laten weten, dat de rood geverfde muren rond om het ambassadegebouw moe ten worden afgebroken, omdat zij hoger zijn dan de toegestane anderhalve meter. Als er niet aan het verzoek wordt voldaan, zul len de Indonesische autoriteiten de muree laten slechten. wezen. Voor aanneming van de resolutie waren negen van de vijftien stemmen nodig geweest. Maar de passage waarin Israël werd veroordeeld, kreeg er maar vier. Voordat de raad voor onbe paalde tijd uiteenging, werd een beroep gedaan op Israël de te rugkeer naar hun haardsteden te vergemakkelijken van men sen, die het strijdtoneél ont vluchtten. De desbetreffende re solutie, de vijfde over het mid den-oosten die met algemene stemmen door de raad is aan vaard in iets meer dan een week werd ingediend door Argentinië, Brazilië en Ethiopië. Hoewel nog vijf andere ont- werp-resoluties aanhangig wa ren, verklaarde de Russische af gevaardigde, Fedorenko, dat de raad in feite de behandeling var. de crisis in het midden-oosten had voltooid. Een van de resoluties die zijn blijven liggen, is een Ameri kaans voorstel, dat opwekt tot Arabisch-Israëlische besprekin gen, gericht op verzekering van een stabiele en duurzame vrede in het midden-oosten. Fedorenko had gedreigd van zijn vetorecht gebruik te zullen maken, zelfs als de Amerikanen de resolutie zouden veranderen. De Egyptische afgevaardigde zei, dat zijn land ook een ont- werp-resolutie „in de -maak" had, maar hij wilde er in dit stadium nog geen stemming over. In sommige kringen ziet men hierin een neiging van de Ara bische landen om de zaak van het midden-oosten naar de al gemene vergadering over te hevelen. (Zie verder pag 3.) De Russische manoeuvre om het „slagveld" naar de assem blee te verleggen, wordt in wes telijke kringen beschouwd als een propaganda-zet met 't doel het prestige dat Moskou in de Arabische wereld verloren mocht hebben gedurende de afgelopen week, weer op te vijzelen. De ambassade van Egypte in Algiers heeft een „witboek" ge publiceerd onder de titel: „Het komplot van de nieuwe drie ledige agressie". Het handelt over „de actieve steun" die de V. S. en Engeland aan Israël zouden hebben ver leend tijdens de campagne van 5 tot 12 juni. Er worden een honderdtal wes telijke, Israëlische en Arabische bronnen genoemd in dit 26 pagi na's tellende document. Enkele punten eruit zijn: 1. Tijdens het bezoek dat Abba Eban, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, eind mei aan Washington bracht, heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken hem luchtbescherming be loofd voor de voornaamste steden van zijn land voor het geval van een bombardement door Egypte. 2. Amerikaanse en Britse vrij- williger-piloten zijn met Ame rikaanse toësteilen die Is raëlische kentekenen droegen, van bases, in het bijzonder Europese, vertrokken. 3. Van 's avonds 5 juni af wer den de toestellen van 't vlieg- dekschip „America" in de Middellandse Zee in alarm toestand gebracht voor een snelle actie. 4. De volgende drv vertrokken 32 bombardementsvliegtuigen van de Amerikaanse basis Wheelüs in Libië naar het oosten. Op 7 juni waarschuw den Libische officieren hun eerste minister voor „ver dachte activiteit" van andere toestellen. 5. Angelsaksische vliegtuigen hebben gezorgd voor een „t>a- raplu" boven Israël en en kele namen zelfs deel aan de' operaties op het schiereiland Sinai. 6. Sommige eenheden van de zesde Amerikaanse vloot wa ren niet, zoals beweerd is, 600 mijl van het Suez-kanaal maar veel dichter erbij, zo als de geheimzinnige „Liber ty", die zich op slechts 15 mijl van het schiereiland Si nai bevond en door Israëli sche vliegtuigen per abuis werd aangevallen. Enkele punten van dit „wit boek" zullen nog nader uitge werkt worden, aldus is meege deeld. Engeland zal geheime bijzon derheden uit de logboeken van luchtmacht en vliegdekschepen bekendmaken om de „valsheid van de beschuldiging dat Enge land zou hebben meegeholpen bij Israëlische luchtaanvallen" aan te tonen, zo heeft de Britse mi nister van defensie, Denis Mea- ley, donderdag in het parlement verklaard. Een lid van de oppo sitie had voorgesteld fotocopieën van de logboeken en dagelijkse orders van 5, 6 en 7 juni van alle Britse luchtmachtbases binnen een afstand van zestienhonderd km van Gaza, Alexandrië en Cairo in de bibliotheek van het Britse lagerhuis ter inzage te leggen. Healey zei dat deze ge gevens gewoonlijk geheim wor den gehouden in het belang van de nationale veiligheid. Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren bekendgemaakt reeds één derde van de 62 stem men te hebben ontvangen die no dig zijn om de algemene vergade ring van de Verenigde Naties in sDoedzitting bijeen te roepen, zo als door de Sowjet-Unie is ver zocht. De landen die al hebben inge stemd met het Russisch verzoek, zijn Afghanistan, Algerië, Cyprus, Tsjecho-Slowakije, Indonesië, Irak, Jordanië, Laos, Libanon, Libië, Ma leisië. Mexico, Pakistan, Polen, Sy rië, Tunesië, Oekraïne, de Sowiet- Unie, de Ver. Arabische Republiek, Venezuela, Wit-Rusland en Zuid- Slavië. In sommige kringen in New York meent men dat de algemene ver gadering wellicht zaterdagmiddag reeds bijeen zal komen, waarna maandag met de debatten zou wor den begonnen. De snelle reacties op Oe Thants telegram en de grote verscheidenheid van landen in aan merking nemend, meent men dat de vereiste eenvoudige meerder heid spoedig zal zijn bereikt. Uit betrouwbare bron in Mos kou werd donderdagavond verno men dat vaststaat dat premier Ko sygin deel zal uitmaken van de Russische delegatie en er gaan ge ruchten dat ook president Tito van Zuid-Slavië en premier Gandhi van India naar New York komen. In berichten uit Pariis is ge meld, dat president De Gaulle be reid zou zijn eventueel in New York deel te nemen aan een confe rentie van de grote vier (de V. S„ Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Unie), hetgeen erop zou duiden dat ook hij van plan is de zitting bij te wonen. Dat de verwachtingen van de Sowjet-steun voor Nasser zo hoog gespannen waren in een groot deel van de wereld, was weliswaar meer aan de Egypti sche zenders te danken dan aan de Moskouse, maar die verwach tingen waren er zeker. En nu ze beschaamd zijn, is radio-Peking er als de kippen bij om uit te leg gen dat de Russische communis ten zo aan het verburgerlijken zijn, dat men ze net zo goed met Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I „Wie terroristen naar Zuid- Afrika stuurt; stuurt hen een ze kere dood in". Deze waarschu wing van de Zuidafrikaanse mi nister-president, Johannes Vor- ster, aan de buurlanden in het noorden, wordt thans politieke werkelijkheid met de aanvaar ding door het parlement van een „anti-terreurwet", die de Zuid afrikaanse regering zonder amendementen door beide hui zen van het parlement heeft ge loodst. De wet moet de politie 'n scherp wapen in handen geven tegen het optreden van verzetslieden, dat Zuid-Afrika evenzeer als Rho- desië en de Portugese gebieden in Afrika bedreigt. Op grond van de wet wordt als terrorist be schouwd niet slechts de gewa pende verzetstrijder, die sabotage pleegt, politiebureaus overvalt of regeringsgetrouwe functionaris sen vermoordt. Als terrorist geldt nu ook degene, die voor de ver zetsstrijd is opgeleid, die wapens heeft en niet bewijzen kan, dat ze voor andere dan verzetsdoel- einden zijn bestemd. Ook treft de wet een ieder, die verzetslieden onderdak verschaft, verbergt of welke hulp ook hetzij recht streeks of indirect biedt. Op „terreur" staat als hoogste straf de dood. Geen rechtbank kan een „terrorist" tot minder dan vijf jaar veroordelen. De wet heeft terugwerkende kracht tot juni 1962. Met de nieuwe regeling krijgt de politie in Zuid-Afrika buiten gewone volmachten. Iedere poli tierechter van een zekere rang kan een verdachte voor onbe paalde tijd in hechtenis houden. Geen rechtbank kan nagaan, of een verdachte ten onrechte in hechtenis is. Hij blijft ook van rechtskundig advies verstoken en geen zijner verwanten krijgt te horen waar hij gevangen wordt gehouden. Deze bepalingen, in het bijzon der de volmacht, verdachten voor onbepaalde tijd vast te houden, hebben bij de parlementaire be handeling van het regeringsont werp een regen van protesten van de oppositie en de oppositiepers uitgelokt, maar regering en par lementaire meerdeheid lieten zich niet vermurwen. Volgens de Zuidafrikaanse politie hebben in de afgelopen ja ren bijna 2.000 negers Zuid-Afri ka verlaten. Zij zouden in Chine se, Noordkoreaanse, Cubaanse Egyptische of Algerijnse kampen zijn opgeleid. Israël heeft in de oorlog in het midden-oosten aangetoond, dat geweld tegen een klein land, zo als ook Rhodesië, niet het ant woord vormt op politieke vraag stukken, zo heeft president Has tings Banda van Malawi bij zijn terugkeer van een reis naar Engeland en Amerika verklaard. Hij noemde het onzin om te pra ten over oorlog tegenen Rhode sië, dat na Zuid-Afrika over de sterkste strijdkrachten van Afrika beschikt. „Als de twee miljoen Israëliërs de 100 miljoen Arabieren kunnen verslaan, hoe kunnen dan Afrikaanse staten 't Zuidafrikaanse of het Rhodesi- sche leger overwinnen", aldus Banda. Hij zei dat president Johnson „een verkeerd begrepen en vaak onderschat leider" is. Over de meeste ter sprake ge komen zaken was hij het met het Amerikaaiise staatshoofd eens geweest. de Amerikaanse imperialisten over één kam kan scheren. China probeert daar zijde bij te spinnen in de Arabische wereld, maar vooral in Azië. En het zit er dik in dat de Russen zich gedwongen zullen voelen deze smet op hun naam weg te vegen door een drastisch bewijs te leveren van het tegendeel. Dat kan nergens beter dan in Viet nam. Noord-Vietnam is tot .dusver uit Moskou gesteund met oor- logsmaterieel en verder met «en overvloed van welgekozen woor den. Woorden die niet hebben kunnen bewerken dat de Ameri kanen gematigder werden in hun optreden jegens Noord-Vietnam. Bij een bombardement raakten zelfs enige Russische schepelin gen gewond. Later stierf een van hen. Maar nog was het Russische antwoord niet meer dan een fel protest in woorden. Om hun geschonden prestige wat op te vijzelen zijn de Russen verplicht iets krachtiger achter Ho Tsji Minh te gaan staan. Dat zal wel neit direct gebeuren door troepen te zenden, al zou een bri gade van „vrijwilligers" uit Oost- Duitsland, Polen en Tsjecho- Slowakije niet tot de onmogelijk heden behoren. Maar iets moet Moskou wel doen. Daarmee reke nen de Amerikanen al. Hun hou ding is in korte tijd veel harder geworden. Ook het verzet tegen het be leid van president Johnson is thuis plotseling sterk teruggelo pen. Een man als senator Robert Kennedy heeft zijn kritiek op Johnson, die een tijd lang zijn populariteit verhoogde, moeten bezuren met een forse nederlaag in een opinie-peiling. Hij kwam De waarnemende president van Indonesië, generaal Soeharto, heeft de „ereraad van ministers" ontbonden, welke Soekarno vo rig jaar had gevormd als tegen hanger van het door Soeharto gevormde kabinet. In deze ere raad hadden enige ministers van het huidige kabinet zitting. Naar verluidt is Soeharto ook van plan de Koti te ontbinden, het „operationele oppercommando" dat Soekarno destyds in het le ven had geroepen in verband met zijn „confrontatiepolitiek" tegen over Maleisië. zelfs achter vice-president Hum phrey, een figuur die allerminst populair is. De strijd in het nabije-Oosten heeft een week lang de volle aandacht gekregen, maar de echte oorlog van dit moment wordt gevoerd in Vietnam, nog altijd. En de situatie zou zich daar wel eens kunnen toespitsen, nu de Arabische nederlaag er in zekere zin ook een van de Sowjet-Unie is geweest. Kennedy heeft eieren voor zijn geld gekozen: vorige weel: zong hij op een bijeenkomst van de democratische partij in zo bloem rijke bewoordingen de lof van J ohnson, dat menigeen in het pu bliek zijn oren amper kon gelo ven. Robert Kennedy heeft een fijne neus voor dit soort zaken; naarmate de situatie in Vietnam narder en bruter wordt, sluiten de Amerikanen zich aaneen ach ter hun president. Natuurlijk is alle kritiek niet verdwenen, ze ker' niet onder kunstenaars en hoogleraren die er nog onlangs mee adverteerden in de Londen- se „Times". De hardere Amerikaanse stemming plus de morele nood haak van de Russen zich te la ten gelden als verdedigers van benarde vrijheidsstrijders be looft weinig goeds voor de oor log in Vietnam. DROOG WEER Een storing, die woensdagavond en »acht op verschillende plaat sen in ons land 36 mm regen bracht, trok donderdag vergezeld van regen en onweer naar de Al pen en veroorzaakte daar sneeuw- en onweersbuien. Gelei delijk komt ons land nu weer on der invloed van het gebied van hoge luchtdruk, dat al dagenlang boven Engeland lag. De as ervan veplaatst zich namelijk langzaam in de richting van ons land. Hierdoor zal ook vandaag het weer in onze omgeving dfoog zijn, waarbij met winden tussen noordoost en noordwest lucht wordt aangevoerd, waarin zonni ge perioden, maar ook enkele wolkenvelden in voorkomen. De middagtemperaturen zullen weer op kunnen lopen tot dezelfde waarden als donderdag, n.l. van 15 tot 20 graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen noordwest en noordoost en wei nig verandering in temperatuur. VRIJDAG 16 JUNI v.m. n.m. Cadzand 7.37 8.13 Breskens 8.02 8.38 Terneuzen 8.38 9.14 Hansweert 9.12 9.48 Walsoorden 9.11 9.47 ZATERDAG 17 JUNI Cadzand 8.49 9.26 Breskens 9.14 9.51 Terneuzen 9.50 10.27 Hansweert 10.24 11.01 Walsoorden 10.23 11.00 ZON MAAN Juni op onder op onder 16 4.19 21.02 13.48 1.2S 17 4.19 21.02 15.15 1.38 18 4.19 21.03 16.44 1.52 19 4.19 21.03 18.15 2.09

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1