In de Sinai-woestijn wordt gemoord om een slok water J Niet meer dan twee slachtoffers hij explosie munitieschip in Utrecht COMPETITIE-INDELING ZATERDAGVOETBAL K.N.V.B. de veelzijdige voeding Woensdag 14 juni 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Egyptenaren door eigen mensen beschoten Het Ideaal van alte kinderen. Geef ze Liga voor een gezonde, harmonieuze lichaams ontwikkeling en levenskracht. Schenk hun de rijkdom aan nutriënten die iedere Liga bevat. Vertrouwde gezondheids-basis voorbaby, kleuter en schoolgaande jeugd. KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND i Bij een stinkende poel Geen waterleiding Wie is aansprakelijk voor de schade Een fles per dag Plunderen verboden Communistische landen breken met Israël Arabieren dreigen met totale boycot Egyptenaren lieten voor twee miljard dollar achter Brown sceptisch BRAND BIJ PETROCHIM IN ANTWERPEN Chartervliegtuigen met bioedplasma en verband naar Israël Muiterij op tankboot Geschenk van Florida aan prinses Beatrix Waterpolo Schelde—Krabben 5—3 Agenda DODELIJK ONGELUK IN IJSSELSTEIN Duivensport MG& O „Wat zich op het ogenblik in de Sinai afspeelt, is een drama zonder weergaWanneer je je te ver de woestijn in waagt, loop je het gevaar voor een slok Water vermoord te worden". Met deze woorden waarschuw de de militaire gouverneur van Gaza, generaal Mosje Goren, dinsdag een groep journalisten die op het punt stond naar het zuiden te vertrekken. Tiendui zenden Egyptische militairen, overlevenden van de slag in de Sinai, zwerven uitgedroogd door de woestijn. Maandag werden twee Israëlische soldaten door deze naar water smachtende mensen gedood, de een toen hij in een jeep van Gaza naar El Arisj reed, de ander toen hij er gens op wacht stond. Beiden Werden van hun veldflessen be roofd. Krijgsgevangenen vertellen van verbitterde onderlinge gevech ten om een beetje water. Bij een stinkende poel hadden de wa penmakkers van zoeven zelfs 'n Waar gevecht ontketend met pis toolmitrailleurs en messen. „De dorst heeft ze gek gemaakt", zei generaal Goren. De Egyptenaren houden zich doorgaans schuil tussen de heu vels niet ver van de wegen. Op verschillende manieren, o.a. met luidsprekers, worden ze tot over gave gemaand, maar de meesten weigeren. „Men heeft ze te vaak ezegd dat de Israëliërs hen de eel af zouden snijden wanneer ze levend in hun handen vallen", aldus Goren. Een vertegenwoordiger van de V. N.-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen vertel de hoe hij drie Egyptenaren in snikken had zien uitbarsten, toen ze na hun overgave eten, drin ken en sigaretten kregen, ter wijl ze even tevoren kennelijk nog in de veronderstelling leef den dat ze zouden worden ge dood. Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv zei dinsdag in antwoord op vragen van bui tenlandse correspondenten, dat „de enige bron in de Sinai de waterleiding was die van Ismai- lia naar de andere kant van het Suez-kanaal liep. Deze waterlei- De explosie van het' militaire munitieschip in Utrecht heeft, zo heeft de marechaussee medege deeld, niet meet dan twee slacht offers geëist. Enige tijd was er sprake van een derde dode, een 17- jarige jongen, die sinds maandag wordt vermist. De politie in Utrecht heeft mede gedeeld, dat deze jongen niets met de explosie te maken heeft. Het blijkt een debiele jongen te zijn, die regelmatig het ouderlijk huis verlaat en dan na enkele dagen van omzwervingen weer boven water komt. De jongen is overigens nog niet terecht. Op het ogenblik bevinden zich nog 21 ernstig gewonden In twee Utrechtse ziekenhuizen als gevolg van de explosie van het munitie schip in de Kernhaven. Drie burgers zijn opgenomen in de chirurgische afdeling van het academisch ziekenhuis. Hun toe toestand is niet levensgevaarlijk. In het Dr. A. Mathijsen-zieken- huis bevinden zich nog 17 burgers en één militair. Ook hier bestaat geen levensgevaar. Het hospitaal heeft 90 gewonden behandeld, waarvan er 72 vrij snel weer naar huis konden terugkeren. Nu de grootste schade op het Utrechtse industrieterrein is opge ruimd en de bedrijven de balans opmaken, rijst de vraag wie ver antwoordelijk voor het gebeurde moet worden gesteld. Van militaire zijde wordt gezegd, dat de gemeente Utrecht deze laad plaats had aangewezen en er nooit klachten zijn geweest en boven dien zijn volgens hoge militaire kringen voldoende veiligheidsmaat regelen bij het laden van munitie genomen. De gemeente schijnt de verant woordelijkheid voor het gebeurde eerder toe je schrijven aan bet de ding is op 8 juni door de Egyp tenaren afgesloten. Wat de krijgsgevangenen be treft verklaarde hij dat officie ren en onderofficieren, korpo raals niet inbegrepen, naar kam pen worden gebracht waar ze eten en drinken krijgen. De an deren worden met vrachtwagens naar het Suez-kanaal gebracht. Men had echter geconstateerd dat de Egyptenaren probeerden over te steken, aldus de woord voerder. De Israëlische troepen op de oostelijke oever van het Suez- kanaal hadden de Egyptenaren aan de andere kant om water gevraagd, maar zonder succes. Egypte sloot de Sinai-waterlei- ding naar Qantara aan het noor delijk deel van het kanaal af na dat Israëlische parachutisten de stad stormerderhand hadden ge nomen. De bezetters stuurden dit week einde een groepje Egyptenaren naar de andere oever met de op dracht daar uit te leggen dat een herstelde watervoorziening niet alleen in het belang van de Is raëlische troepen maar ook van de burgerbevolking was. Het antwoord luidde echter „neen". De Israëliërs blijven dus af hankelijk van de wateraanvoer uit het 160 km terug aan de Mid dellandse Zeekust gelegen E! Arisj, wat inhoudt dat ze zich met een fles per dag tevreden moeten stellen. De Egyptische bevolking zit vrijwel zonder. Voor de Israëlische soldaat aan het kanaal blijft het leven op hetzelfde Spartaanse peil als steeds sinds de mobilisatie drie weken geleden. Zo zijn er geen veldkeukens en staan de mili tairen op een saai dieet van ge vechtsrantsoenen, harde kaken, vlees en bonen in blik en die ene fles water. Bier, koffie en frisdranken vormen een zeldza me luxe. Majoor Koller en zijn mannen zijn vervuld van trots over de overwinning, maar vertonen weinig neiging hun waakzaam heid te verslappen, 's Nachts staan er wachtposten op de da ken terwijl hun makkers onder hun voertuigen of zomaar in de partement van defensie, omdat de explosie zich op een militair vaar tuig voordeed. Verschillende gedupeerde bedrij ven zijn bezig bij hun verzekerings maatschappijen inlichtingen in te winnen. Vast staat dat er vele mil joenen guldens op tafel zullen moe ten komen. Voorlopig is de totale schade nog bij lange na niet vast te stellen. Het aantal schadeclaims van par ticulieren is opgelopen tot bijna 170. De bedrijven geven hun scha de op bij de Kamer van Koophan del. De secretaris van de Kamer van Koophandel voor Utrecht, drs E. H. Scherks, zei dat alle vertegen openlucht slapen. Plundering is streng verboden. Een paar winkels in Qantara zijn open maar de Arabieren wei geren Israëlisch geld. Meer naar het zuiden staat de draaibrug over het kanaal naar Ismaillia in de lengterichting van de waterweg. Het draaime- chanisme is kapotgeschoten en het bruggehuis ligt in puin. Is raëlische troepen hebben op kor te afstand een klein kamp inge richt. Hoewel Israël tot dusver geen aanspraken op Sinai heeft gemaakt, zien de soldaten er wel iets in om het gebied te houden. „Dan kunnen we het misschien mogelijk maken dat Israëlische schepen het kanaal gebruiken", zo zei een officier. Polen en Hongarije hebben hun betrekkingen met Israël verbroken, nadat de Sowjet- Unie, Bulgarije en Tsjecho-SIo- wakije hen daarin waren voor gegaan. Deze communistische landen breken met Israël omdat zij dit land schuldig achten aan agressie. Het verbreken van de betrek kingen van Hongarije werd mon deling aan de Israëlische zaak gelastigde in Boedapest meege deeld. De Israëlische regering heeft geen rekening gehouden met de waarschuwing die de Hongaarse regering zaterdag aan Israël heeft gericht, zo werd ge zegd. Als lid van de V. N. heeft Is raël geen rekening gehouden met het handvest, dat zegt dat geschillen door onderhandelin gen moeten worden geregeld, zei de Hongaarse vice-minister van buitenlandse zaken Istvan Beek tegen de Israëlische zaakgelas tigde, David Gilade. Ondanks de resoluties van de veiligheidsraad heeft Israël de aanvallen voort gezet, zelfs na het bestand. On danks de verzekeringen van de Israëlische leiders dat het land niet op verovering uit was „wil Israël trachten de bezette gebie den te annexeren". Hongarije zal de betrekkingen herstellen wan neer Israël zijn troepen uit de bezette streken terugtrekt. De Izwestia in Moskou dreig de maandag dat de Sowjet-Unie met „andere vreedzame landen sancties tegen Israël met alle gevolgen van dien zal nemen, wanneer Israël niet tot rede komt, niet ophoudt de besluiten van de veiligheidsraad te schen den en zijn troepen niet op hun uitgangspunt terugtrekt". Het centrale boycotbureau van de Arabische liga overweegt woordigers van de gedupeerde in dustriële bedrijven bij elkaar zijn geweest om de zaak te bespreken. De schade, aldus drs Scherks, loopt in de vele miljoenen, maar wat het belangrijkste is, zo zei hij, is dat er integraal wordt vergoed, wie dat dan ook is. Volgens de Kamer van Koophandel moet pri mair defensie voor het gebeurde aansprakelijk worden gesteld. Hij is van mening dat, indien defensie de aansprakelijkheid niet op zich neemt, een langdurig juridisch steekspel zal kunnen volgen. EEN GEDEELTE VAN HET GEEXPLODEERDE MUNITIESCHIP Het voorschip kwam 80 meter verder op een aantal goederen wagons terecht. drastische maatregelen om Brit se en Amerikaanse goederen en bedrijven uit de Arabische lan den te weren en de olieleveran ties te staken aan landen die Is raël helpen, zo is dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus bekendgemaakt. De commissaris-generaal voor de boycot, Mohammed Magoeb, deelde mee dat de voorgestelde boycot zal voortduren tot Ame rika en Engeland „alle sporen van de driezijdige agressie tegen de Arabische landen hebben uit gewist". Daarna zullen deze lan den de garantie moeten geven dat ze Israël geen enkele finan ciële of militaire steun in welke vorm ook zullen verlenen. De boycot zou worden uitgebreid tot elk land dat de Israëlische eco nomie of oorlogsinspanning op enigerlei wijze bevordert. De boy cot hield o.a. in dat de invoer uit Amerika en Engeland zou worden stopgezet en dat alleen nog goederen zouden worden be trokken uit landen die Israël niet steunden. Er zou geen Arabische olie meer worden geleverd aan elk land dat Israël in de oorlog had gesteund of Israël op andere wij ze vooruithielp. Maatschappijen uit andere lan den ais Japan, Frankrijk en Ita lië zouden de plaats van de Ame rikaanse en Britse ondernemin gen in de olie-industrie over nemen. Dit en de boycot zouden de twee westelijke mogendhe den een miljoenenverlies opleve ren. Het centrale boycotbureau besprak de kwestie met regio nale instanties en deze actie zou het eerste punt vormen op de agenda van de 25ste boycot-con ferentie van volgende maand in Alexandrië. De Egyptische troepen hebben bij de strijd van vorige week in de Sinaiwoestijn Russische mili taire uitrusting ter waarde van twee miljard dollar achtergela ten, zo deelde dinsdag baron Ed- mond de Rothschild mee bij zijn terugkeer in Parijs van een be zoek van een week aan Israël. Baron Edmond, voorzitter van de Frans-Joodse solidariteits- stichting, was naar zijn zeggen de eerste burger die na de ge vechten Gaza binnen mocht. Ook de Britse minister van bui tenlandse zaken Brown achtte het noodzakelijk een basis te vinden voor een overeenkomst in het midden-oosten. Hij dacht daarbij aan gelimiteerde wapenleveran ties en hernieuwd effectief toe zicht van een vredesmacht van de V.N. De Britse minister vroeg zich af, of dit toezicht niet in handen gelegd zou moeten worden van iemand met grote internationale reputatie. Voorts achtte Brown een beraadslaging van de grote vier bijzonder nuttig. Tegenover Rusks opmerkingen over de toe nadering tussen oost en west stond de Brit sceptisch. Ook het Britse verzoek tot de E.E.G. te mogen toetreden bracht Brown ter sprake. Hij legde de nadruk op de Britse wens om door toetreding een grotere rol te kunnen spelen in Europa, dat volgens hem internationaal een grote verantwoordelijkheid heeft. In dit verband merkte Brown op dat de ontwikkelingshulp door een verenigd Europa veel effec tiever zou kunnen worden gege ven, f Bij de „Petrochim" in Antwer pen is maandagavond een koel toren door brand verwoest. De schade wordt geraamd op 1,25 miljoen gulden. Een olietanker die bij het complex gemeerd lag, de „Gulf Dane", kon tijdig wor den versleept. Dinsdagmiddag is een charter- vliegtuig van Transavia in op dracht van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al met 12 ton bioedplasma, verbandmidde len, operatieschorten, genees middelen e.d. van Schiphol naar Israël vertrokken. Het ligt in de bedoeling dat hetzelfde vliegtuig donderdag opnieuw naar Tel Aviv vliegt met nog eens 12 ton hospit'aalgoederen aan boord. Het is een zending van het me disch hulpcomité Israël van dr. B. H. Sajet, waarvan het groot ste deel bestaat uit een schen king van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid uit de afd. voorraadvorming voor bijzondere omstandigheden. Bij het vertrek van de DC-6 machine, die hiermee tevens de 100e vlucht van de nog jonge chartermaatschappij Transavia uitvoert, was ook een kleinzoon van dr. Sajet aanwezig. Dan Sa jet (25) maakt deel uit van het medisch hulpcomité en is werk zaam op de afdeling „operations" van Transavia. Hij vertelde dat zijn grootvader inmiddels naar Israël is vertrokken om ter plaatse te onderzoeken aan welke goederen de grootste behoefte bestaat. Dr. Sajet zal een week in Israël verblijven, ,maar mijn grootvader kennende zal hij er wel weer langer blijven om zelf te helpen. Dat heeft hii in 1948 ook gedaan", vertelde zijn klein zoon op Schiphol. Op de in de haven van Las Pal- mas liggende Britse tankboot „Lankus" is maandag een aantal matrozen aan het muiten gesla gen. De Spaanse marine arres teerde een dertigtal muiters, die de officieren in hun hutten had den opgesloten. De gezagvoerder is gewond. De tanker, op weg van Philadelphia naar Saoedi- Arabië, had 48 man aan boord. De K.N.V.B. heeft de indeling bekend gemaakt van de compe titie 19671968. In de 2e klasse B neemt Arne- muiden de plaats in van AZVV, Alleen schijnt er nog geen zeker heid te bestaan of de ploeg uit Arnemuiden definitief in de 2e klasse zal uitkomen. Het wordt dus tijd dat daarover een beslis sing valt. Het was toch al lang genoeg bekend dat het behalen van het kampioenschap automa tisch tot promotie zou leiden. De indeling heeft een hele ver andering ondergaan. Ploegen als Hoogvliet, Huizen, NDSM, de Rijnsburgse Boys en Zwart Wit Prinses Beatrix heeft ter gele genheid van de geboorte van prins- Willem-Alexander van de gouverneur van de Amerikaanse staat Florida een zending van 10.000 sinaasappelen ten ge schenke gekregen. De prinses heeft deze schenking ter beschik king gesteld van het „Prinses Beatrixfonds". Een gedeelte hier van zal vandaag worden uitge deeld aan de 650 kinderen die de toogdag, georganiseerd door de afdeling Den Haag van het fonds te Scheveningen, zullen bijwo nen. Het resterende gedeelte zal door het fonds worden verzon den naar de revalidatiecentra hier te lande, waar in totaal cir ca 1000 gehandicapte kinderen worden verzorgd. '28 die in het afgelopen seizoen tot de tegenstanders van AZVV behoorden, zijn naar de 2e klasse A overgeheveld. De indeling van de 2e klasse B is nu als volgt: Amstelveen, Arnemuiden, DO- TO, Excelsior M, 's-Gravenzan- de, Heerjansdam, Koz. Boys, Noordwijk, RVVH, SHO, SSC '55, SSS en Ter Leede. 3e en 4e klasse Zuid I In de 3e klasse van Zuid I zal AZVV nu moeten tonen dat de ploeg in de 2e klasse een en an der heeft opgedaan. De indeling luidt: AZVV, Dinteloord, Good Luck, Meeuwen, Nivo Sparta, Rillandia, Roda Boys, Seolto, Sprang, SVV '54, Terneuzense Boys en Wou- drichem. De 4e klasse B telt na de de gradatie van Hoek geen enkele Zeeuws-Vlaamse ploeg meer. De indeling is thans: Crislandia, Kapelle, Krabbendijke, Nieuw- land, Smerdiek, Wemeldinge, Wissenkerke, Wolfaartsdijk en Yerseke. 'Wr In de eerste thuiswedstrijd be gon Schelde direkt goed, want na eunige wederzijdse aanvallen kon Leeman met een boogbal keeper Horsten passeren (10). Er werd fel gespeeld en scheidsrechter Sam- pon deelde nogal wat strafworp- punten uit. Na een benauwd" mo ment voor het Schelde-doel volgde een ontsnapping van De Pooter, maar zijn schot ging over. Krabben had nu wel het beste van het spel en uit een vrije worp op de 2-m lijn van de thuisclub maak te Voorbraak er 11 van, terwij! even later Van Poppelen de Ber- genaren een 12 voorsprong gaf. Na de eerste rust mocht Schelde een 4-m worp uit strafworppunten nemen, die door Leeman werd be nut (22). Nu volgde er een Schel- de-overwicht met goede kansen, maar verder dan een afgekeurd doelpunt van De Pooter kwam men niet. Na de tweede rust ging Wisse naar voren en uit een goed aan gegeven worp haalde hii prachtig om en de stand was 32. Een tweede strafworp voor Schelde werd door Wisse niet goed ge nomen. Ook Van Poppelen deed het aan de overzijde niet goed en zo ging voor beide teams 'n pracht kans verloren. Schelde begon iets sterker te worden en met een ver schot maakte De Pooter er 42 van. Direkt na middenuit maakte de Schelde-verdediging een dek- kingsfout en keeper Rijnhout, die met zijn kollega Horsten tot de beste speiers behoorde, had geen kans (4—3). In het laatste speldeel kwamen beide doelen nog in gevaar, maar alleen De Pooter zag kans de Krab- ben-keeper te passeren, zodat de thuisclub met 53 won en ervoor zorgde gelijk te blijven met Ganze T, dat maandag ook zijn tweede wedstrijd heeft gewonnen. DONDERDAG 15 JUNI Terneuzen: Gebouw „De Scha kel", 2 uur: Openbare verko ping van een inboedel door notaris Hoving. VRIJDAG 16 JUNI Hoek: Waterschapshuis, 10.00 uur v.m.: Openbare vergade ring van de Algemene Verga dering van het waterschap De verenigde Braakmanpolders. De 57-jarige mevr. W. J. G. van Vliet-van Rooyen uit IJsselstein is gisteren in het St Josefzieken- huis in haar woonplaats overle den aan de gevolgen van verwon dingen die zij opliep bij een on geluk dat 's morgens gebeurde. Met haar bromfiets stak zjj da kruising bij de Hoge Biezen in IJsselstein over op het moment dat een personenauto naderde. De bestuurder gaf nog een signaal en remde hevig. Ondanks dat kon hij 'n aanrijding niet meer voor komen. De vrouw werd vele me ters weggeslingerd. Zij liep onder meer een schedelbasisfractuur op. PRIJSVLUCHT UIT BEAUMETZ „De Eendracht" - Terneuzen OUDE DUIVEN Snelheid eerste winnende duif 901.3 m; snelheid laatste prijs winnende duif 753.5 m. 1. F. Mollet; 2. J. v. d. Graaf; 3. J. A. de Smidt; 4. F. de Bakker; 5. A. A. Bril; 6. A. v. Houdt; 7. M. A. de Roo; 8. P. F. Harms; 9. Gebr. Buyze; 10. A. Knol. JONGE DUIVEN Snelheid eerste winnende duif 883 m; snelheid laatste prijs winnende duif 587 m. 1. en 2. J. de Graaf; 3. L. J. Koeman; 4. en 5. H. T. Koch en Zn.; 6. Jac. Harte; 7. P. F. Harms; 8. F. Kegels; 9. F. Dieleman; 10. A. J. Verpoorte. PRIJSVLUCHT UIT ORLEANS „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste winnende duif 986.3 m; snelheid laatste prijs winnende duif 808.5 m. 1. en 10. W. v. d. Linde; 2. J. A. de Smidt; 3. en 4. M. Soomers; 5. F. Mollet; 6. T. de Bakker; 7. en 8. J. v. d. Graaf; 9. H. F. Koch en Zn. KRINGVLUCHT CENTRUM PRIJSVLUCHT UIT ORLEANS „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste winnende duif 988 m; snelheid laatste prijs winnende duif 823.5 m. 1. J. de Beule te Sluiskil;; 2. J. Smelders te Sas van Gent; 3. W. v. d. Linde te Terneuzen; 4. J. A. de Smidt te Terneuzen; 5. en 6. J. Wentzler te Stoppeldijk; 7. en 8. D. Dobbelaar te Boschka- pelle; 9. M. Soomers te Terneu zen; 10. J. Staak te Sas van Gent. Winnaar koelkast: M. Soomers te Terneuzen,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3