Nieuwe en andere strijd dreigt rond Gaza Kanaal Gent-Terneuzen wordt nog een meter dieper 300.000 PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN LIJDEN HONGER RADIO DE X0CK NEDERLANDS-BELGISCH OVERLEG OVER ZEEHAVENONTWIKKELING Israëli's zullen militair niet altijd de meerderen zijn HET WEER Krachtcentrale van Thanh Hoa aangevallen WOENSDAG 14 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6957 Verbittering en wrok Wespennest Een week zonder eten Esjkols Er is geen terug meer Heilige plaatsen Machtsvertoon Alleen Israël vocht Bezaaid met tanks en kanonnen Munitletreinen 13,5 meter beneden N.A.P. Schelde- Rijnverbinding „Ontzettend" Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater Prank, bfi abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adresr Smidswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mééi 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur Voor het gecomb. maandag/d:nsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. In de strook van Gaza is de toestand, enkele dagen nadat Is raël de Arabische legers op de knieën bracht, kritiek. In deze •malle reep aan de Middellandse Zee, in nauwelijks een dag door de Israëlische troepen veroverd, is een nieuwe strijd ontbrand, maar ditmaal zijn de voornaamste partijen de honger en de Pales tijnse vluchtelingen. Er zijn er zo'n 315.000 in dit gebied, mensen zonder enig mid del van bestaan die in de zand vlakten leven (overleven zou eigenlijk juister zijn) van de in ternationale liefdadigheid. De aanwezigheid van deze deernis wekkende massa ontheemden aan de flank van Israël vormde een van de essentiële oorzaken van het conflict. De ophitsende en van wraak zucht doortrokken leuzen van de Palestijnse leider Sjoekeiry heb ben deze ongelukkigen in vuur en vlam gezet. In Gaza werden de Fedayn-terroristen opgeleid, uit Gaza drongen ze op instruc tie van Egypte Israël binnen. Toen de oorlog uitbrak, moest het armzalige Palestijnse be vrijdingsleger het met zijn ge brekkige automatische geweren en verouderde pantserwagens opnemen tegen de tanks en vliegtuigen van Israël en werd verpletterd. Negentien jaar lang hebben de Palestijnen in Gaza alleen nog maar in de hoop ge leefd, eens naar hun land te kun nen terugkeren en die hoop is nu volledig de bodem ingesla gen, zo zei een al jaren in het gebied gevestigde internationale waarnemer. Ze bezitten niets meer en leven in verbittering en wrok, waarbij nu nog de honger komt. De wanhoop zou deze men sen wel eens tot het uiterste kunnen drijven. Aan de zuidrand van Gaza rijgen de golfplaatlagen van een vluchtelingenkamp, een van de ISRAËLISCHE SOLDATEN BIJ RUSSISCHE LUCHTDOEL-RAKET TEL AVIV: Maandagavond werd in Tel Aviv bekendgemaakt, dat Israëlische troepen tijdens de veldtocht in de Sinai een geheel intact zijnde Russische luchtdoel raket hadden veroverd. De raket was door de terugtrekkende Egyptische troepen achtergela ten. Op de foto: Israëlische sol daten met de Russische lucht doel-raket. grootste ter wereld, zich aaneen. Het kamp herbergt 40.000 men sen, die opeengepropt in grote ellende leven. „Dit is een waar wespennest en wij wagen ons er voorlopig niet in", zei een Israëlische com mandant. „Wij weten dat het vol zit met mensen van Sjoekeiry en dat het er barst van de wapens. Vlak vóór het uitbreken van de oorlog nog zijn aan alle burgers hier wapens verstrekt. We zul len er wat tijd overheen laten gaanzonder veel hoop, want men voelt dat ze bereid zijn tot een derde ronde. De kampbewoners hebben een week zonder levensmiddelen ge' zeten. De uitdeling van rantsoe nen van de UNRWA, de V. N.- organisatie voor hulp aan de Pa lestijnse vluchtelingen die sinds negentien jaar de ontheemden verzekert van een minimum aan calorieën, kon dinsdagmorgen met mondjesmaat worden hervat. „Wij hebben per dag maar vier uur, n.l. wanneer het uitgaansverbod niet geldt, voor de voedseluitdeling", zei Alex ander Squadrilli, de leider van de UNRWA in de strook van Gaza. „Het Israëlische leger ziet de ernst van het probleem in en helpt ons zoveel mogelijk, maar alleen al de tocht van het ene kamp naar het andere levert moeilijkheden op wegens de mij nen en de sluipschutters. Het resultaat is hongersnood. Een van onze voedseldepots in Raf- fah meer naar het zuiden, is ge plunderd. Het ergste kan nog worden voorkomen, maar dan moet wel vlug gehandeld wor den". Premier Levi Esjkol van Is raël heeft in het kneseth (par lement) gezegd dat zijn land (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 TeL 01150-3128 „nooit zal instemmen met een terugkeer naar de situatie in het gebied zoals die vóór het uitbre ken van de oorlog was". „Er is een nieuwe toestand ge schapen die zou kunnen leiden tot directe onderhandelingen met de Arabische landen", aldus Esjkol. De premier noemde de perio de tussen de vestiging van Is raël als staat en de oorlog van vorige week een periode, waar in de Arabische landen zich heb ben voorbereid op een aanval om Israël te vernietigen. „De verenigde naties hebben deze Arabische voorbereiding genegeerd. Laat mij de volkeren ter wereld zeggen: heb geen il lusies, Israël zal nooit instem men met een terugkeer naar de toestand welke tot een week ge leden bestond". De Israëlische premier die slechts in het kort inging op de oorlogshandelingen, zei dat 450 vijandelijke vliegtuigen zijn ver nietigd en „vele honderde-'" tanks. Met betrekking tot de ge vechten om Jeruzalem zei ..ii dat de Israëlische strijdmacht de oude stad niet heeft beschoten ondanks artillerie-spervuur op het Israëlische stadsdeel. „We respecteerden de heilige plaat sen". Sprekend over de periode vóór het uitbreken van de vijande lijkheden zei de premier dat de eerste Egyptische troepenbewe gingen waren gezien als machts vertoon. Toen Egypte de terug trekking van de V. N.-troepen eiste, was men in Israël ernsti ger over de toestand gaan den ken. „De onmacht van de ver enigde naties kan Nasser hebben aangemoedigd zijn agressie voort te zetten en de straat van Tiran te blokkeren. Zelfs toen deed de veiligheidsraad niets om de blok- j kade op te heffen, hoewel som mige leden van de raad de blok kade illegaal en gevaarlijk noem den". Israël had de diplomatieke Amerikaanse en Britse pogingen om tot opheffing van de blok kade te komen gewaardeerd. „Het werd snel duidelijk dat Nasser niet langer tevreden was met de blokkade van de straat en dat zijn doel de vernietiging van Israël was. Terwijl de mo gendheden nog steeds naar op lossingen zochten voor de straat van Tiran, braken de gevechten uit". Over Nassers beweringen dat de Verenigde Staten en het ver enigd koninkrijk Israël daadwer kelijk hadden gesteund, zei hij: „Terwille van de geschiedenis herhaal ik hier: „Israël vocht alleen voor zijn leven. Slechts Israëls zonen vochten". Premier Esjkol zei dat het midden-oosten zich thans op een kruising van wegen bevindt. „Eén richting leidt naar vrede en ware samenwerking, steu nend op de ernstige verlangens van de volkeren in dat gebied en op hun ware belangen. In de an dere richting wacht het gevaar van voortdurende vijandschap en haat door de afwezigheid van stabiele vrede". Des te eerder de bewapenings wedloop in het gebied is beëin digd, zoveel te eerder worden Nederland en België zullen op regeringsniveau ocgdeg plegen over een gezonde zeehavenontwik keling In beide landen. De Nederlandse minister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, en zijn Belgische collega's De Saeger (openbare werken) en Van Elslande (Europese zaken) stappen genomen om vrede in het midden-oosten te brengen en zoveel te groter zal de bij drage zijn aan de afneming van de algemene internationale spanning. Van de strook van Gaza tot aan het Suez-kanaal is de Sinai- woestijn bezaaid met tanks, ka nonnen en vrachtwagens die in de oorlog zijn vernield of ver brand. Eromheen liggen de lij ken van Egyptische soldaten. Dat heeft een groepje correspon denten kunnen zien die door de woestijn werden geleid door een Israëlisch officier. Zover men kan zien liggen er granaatkisten, geweren, munitie' gordels, stalen helmen, kleding, dekens en persoonlijke bezittin gen. Hier en daar steekt een niet ontplofte bom half in het zand. Rond de strook van Gaza zijn de meeste vernielde tanks van Israël.Verder naar het westen zijn bijna alle tankwrakken Egyptisch, overblijfselen van de gevechten waarbij Israëlische vliegtuigen konden worden in gezet, nadat deze de Egyptische luchtmacht hadden vernietigd. Veel van deze tanks zijn door raketten uit de lucht getroffen en als papier uiteengescheurd. Andere zijn door napalm ge schroeid. Er staan luchtafweer- kanonnen met gebogen lopen. Op de spoorweg van Gaza naar het kanaal staan kapotte muni- tietreinen waarvan de middelste wagons aan flarden zijn gereten. Er worden ook wapens van Rus sische makelij gevonden, zware mortieren, 57 millimeter kanon nen en tanks van de types T-34, T-54 en Stalin-tanks. Veel wa pens zijn intact door de vluch tende Egyptenaren achtergela ten. Diep in de woestijn zijn hele formaties onbeschadigde tanks gevonden, die zwaar waren ge camoufleerd. Langs de grote weg door de woestijn lopen menigten Egyp tische soldaten door het zand naar het westen. De Israëliërs laten hen gaan wanneer zij zijn ontwapend. Ook waren hier en daar groepen burgers te zien, die bij 't naderen van de vracht wagens witte vlaggen en hun armen ophieven. De oorlogsbuit die Israël in Sinai en elders heeft gemaakt, heeft tot gevolg dat dit land nu meer wapens heeft dan toen de oorlog begon. hebben dit dinsdag verklaard in een gezamenlijk communiqué, dat ze hebben uitgegeven na twee da gen besprekingen over de ontwik keling van de waterwegen en weg verbindingen tussen Nederland en België. Een doelgericht nader overleg op regeringsniveau achten de be windslieden zeer gewenst. In dit kader zal een van Belgi sche zijde gewenste uitbreiding van het Antwerpse havengebied op de linker Scheldeoever en de ver binding ervan met de Schelde in breed verband nader worden be zien. De ministers hebben kunnen vaststellen dat de werken aan het kanaal GentTerneuzen goede voortgang maken. Het kanaal zal onvoorziene omstandigheden voor behouden, eind 1968 voor grote zeeschepen toegankelijk zijn. De ministers bereikten voorts over eenstemming over een door België gewenste verdieping van het ka naal met een meter (tot 13,5 meter beneden N.A.P.). Eerst zullen echter de daar mee samenhangende yerzlltings- problemen van belang voor de Nederlandse bedrijven in de buurt van het kanaal moeten worden bestudeerd. Als de mo daliteiten hiervan zijn vast gelegd, zal op Nederlandse ge bied met de verdieping van het kanaal kunnen worden begon nen. De ministers hebben met voWoe- ning vastgesteld dat met de uit voering van de ScheldeRijnver binding een begin is gemaakt door de aanleg van de bouwput voor de Kreekraksluizen. Er wordt op ge rekend dat in 1969 met het beton werk van deze sluizen kan wor den begonnen. De bouw van de sluizen zal vijf jaar in beslag ne men. Het aanbrengen van de elec- tro-mechanische installatie en de afbouw van de voorhaven zal daar na ongeveer een jaar vergen. EZELTJE RIJDEN QUANETRA (Jordanië)Een Is raëlisch soldaat rijdt ezeltje naast een colonne gepantserde voertui gen. Voor zich houdt hij zijn oor logssouvenir: een bordje met als tekst Arabische eenheid tegen elke prijs". De Israëlische tekst op de auto luidt „Rij als lord rij Ford" een populaire kreet van de Israëilsche commerciële omroep. Wat de wegen betreft hebben de ministers het financiële sche ma en andere technische kwes ties besproken van de E-10 weg (Antwerpen-Eindhoven-Venlo), die eind 1971 gereed kan zijn, evenals de E-3 (van Roosendaal over Antwerpen naar Brussel). Eind 1971 zal ook de zoomweg (Hellegatsplein-Bergen op Zoom -Antwerpen) op Nederlands ge bied gereed kunnen zijn tot Steenbergen. Overwogen wordt om tegen die tijd ook ten zui den van Bergen op Zoom een ge deelte gereed te hebben ten be hoeve van het verkeer van Zee land naar Antwerpen. De Londense „Times" ziet de kansen op vrede in het midden oosten somber in, als de Israëli's de door hen veroverde gebieden niet willen prijsgeven. „Het mag waar zijn dat niemand hen uit de veroverde gebieden ver jagen kan, maar geen Israëli kan geloven dat zo'n gedicteerde vrede van lange duur zal zijn, zelfs als een Arabische regering erin toe stemt, wat hoogst onwaarschijn lijk is. Er is ook geen reden om aan te nemen dat buitenlandse re geringen veroveringen van die om vang zullen onderschrijven. Op de ochtend van de overwinning ge loven de Israëli's wellicht dat dat geen rol speelt, maar op de lange duur is dat wel zo. „Zij zullen niet altijd in militair opzicht de meer deren zijn van alle Arabieren". De „Times gaat ook in op de op merking van minister van defen sie Mosje Dayan, dat er geen spra ke kan zijn van volledige opname in de Israëlische maatschappij van IETS WARMER Boven de Britse eilanden hand haaft zich een gebied van hoge luchtdruk, terwijl de luchtdruk boven Rusland relatief laag blijft. Hierdoor is boven ons land een noordelijke stroming ontstaan, waarbij de laatste dagen vrij dro ge lucht wordt aangevoerd, waar in maar weinig bewolking voor komt. De temperaturen konden daarom in de middag op vele plaatsen stijgen tot om de 20 gra den. Iets warmer was het zelfs in zuid-Noor wegen waar tempera turen van 25 graden werden be- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Droog en zonnig weer, maar in het oosten van het land tijdelijk bewolking met kans op een re gen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige wind uit noordelij ke richtingen. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen. reikt, evenals in west-Spanje en Portugal. Koud was het in grote delen van Oostenrijk, de Balkan, Polen en Tsjecho-Slowakije, waar de temperaturen niet hoger kwamen dan 12 tot 16 graden. Dit ging gepaard met regen en on weer. Het slechte weer daar werd veroorzaakt door een de pressie in de bovenlucht. Ook vandaag zal het in het overgrote deel van ons land droog en zonnig blijven, maar langs onze oostgrens kunnen sto ringen, afkomstig van de Oost zee, tijdelijk stapelwolken ver oorzaken, die plaatselijk verge zeld gaan van buien en onweer. De temperaturen zullen in het al gemeen iets hogere waarden be reiken dan dinsdag. ZON op onder Juni 14 4.20 21.01 15 4.19 21.01 16 4.19 21.02 MAAN op onder 10.59 12.23 13.48 0.58 1.12 1.25 de Arabische bewoners van het ge bied ten westen van de Jordaan. „Als hij bedoelde dat de weste lijke oever niet aan Jordanië wordt terugegeven, dan moet hij het scheppen van nog een miljoen vluchtelingen in het oog hebben, voor wie iemand anders zorgen moet. Dit zou ontzettend zijn. Op een dergelijke basis kan of mag geen vrede worden gebouwd", al" dus de „Times". De Amerikaanse luchtmacSt heefr maandag de herbouwd* krachtcentrale te Thanh Hoa, 150 kilometer ten zuiden van Hanoi, aangevallen waarbij zware schade is toegebracht, aldus een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon. Hij zei dat de vliegera groïe vuurballen en een rookkolom tof 3000 meter na de aanval hadden gezien. „Het leek alsof de hele centrale uit elkaar barstte", zo zei een van de vliegers. De centrale was in april 1965 aangevallen maar na die tijd her steld. Andere vliegtuigen voerden' aanvallen uit van de gedemilitari seerde zone tot benoorden Hanoi. Onder meer werden onslagplaatsen en spoorwegen bestookt. De acties op de grond in Zuid- Vietnam zijn de laatste dagen niet hevig. In Saigon werd meegedeeld, dat bij verschillende operaties door Zuidvietnamezen, Amerikanen en Zuidkoreanen 135 leden van de vietcong werden gedood. WOENSDAG 14 JUNI v.m. n.m. Cadzand 5.34 6.02 Breskens 5.59 6.27 Terneuzen 6.35 7.03 Hansweert 7.09 7.37 Walsoorden 7.08 7.32 DONDERDAG 15 JUNI v.m. n.m. Cadzand 6.32 6.54 Breskens 6.57 7.19 Terneuzen 7.33 8.05 Hansweert 8.07 8.29 Walsoorden 8,06 8.28

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1