1 1 )E ZIEKE BEJAARDE S GEEN GEWONE PAT IËN IT Voor koele en vochtige plaatsen NIEUWE MODE GLOXINIA en VINGERPLANT SERVEREN, KAMPEREN EN SALUEREN De tent-look MET AZIJN GAAT HET FIJN EEN VLEUGJE FRANSE FANTASIE Voor V heren Zaterdag 10 juni 1967 de vrije zeeuw Pagina 7 GERIATRIE, EEN MEDISCH SPECIALISME Op het laatste ledencongres van de Koninklijke Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst heeft dr. J. Th. R. Schreuder een belangwekkende voor dracht gehouden, die gewijd was aan de geriatrische patiënt. De geriatrie is een van de nieuwe takken van de medische wetenschap: het betreft hier de geneeskunde van de ouderdom. Dat het hier een vakge bied betreft met zeer specifieke problemen kreeg in bovenbedoelde verhan deling duidelijk gestalte. EEN NADERE BESTUDERING Men is gewend de ouderdom te la ten beginnen bij het 65ste levensjaar. .Dat is misschien wel praktisch, maar het is ook nogal willekeurig. In ieder geval trekken de fundamentele ver ouderingsverschijnselen zich van zulk een grens niets aan. Veroudering de progressieve toeneming van de sterftekans is ;een gebeuren dat waarschijnlijk onder invloed van velerlei verschillende ■factoren tot stand komt. Een nadere bestudering van dit proces is een van de taken waarvoor men zich in de geriatrie gesteld ziet. Zo kan men zich afvragen wat er in deze voor invloed moet worden toegekend aan emotionele overbelas ting, het doormaken van veel zwan gerschappen, extreme over- of onder voeding, te veel of-te weinig lichaams- .beweging, tekort aan slaap, misbruik van stimulantia, luchtverontreiniging, bestraling enz. Een ander terrein van onderzoek ligt op het gebied van de veranderin gen die met het klimmen der jaren gaan optreden in cellen, in weefsels, in organen en in het lichaam als ge heel. Ook over deze onderwerpen is onze kennis nog onvoldoende. MEER ZIEKTEN TEGELIJK Wanneer bejaarden ziek zijn is het niet juist dezelfde overwegingen te laten gelden als bij jongere personen. Sommige aandoeningen zijn bij be jaarden moeilijker te herkennen, weer andere hebben bij ouden van dagen een ongunstiger beloop. Daar komt dan nog bij dat bejaar den in tegenstelling tot jongere personen vaak verschillende stoor nissen tegelijk hebben. De verwar rende hoeveelheid symptomen, die daar het gevolg van is, vergt een bijna speciale deskundigheid. Dat tegelijkertijd optreden van ver schillende aandoeningen kan ook weer konsekwenties hebben voor de therapie. Een behandeling die voor ziekte A goed zou zijn, kan misschien niet worden toegepast omdat de even eens aanwezige ziekte B er door zou verergeren. Bij de geriatrische patiënt doen zich ook specifieke psychologische proble men voor, waarmee de behandelend geneesheer terdege rekening moet houden. Om te beginnen heeft de be jaarde een langzamer tempo dan iemand die nog in het arbeidsproces is ingeschakeld. BETER WLLEN WORDEN Het oriënterende gesprek van de dokter met de zieke bejaarde kost daarom meer tijd, ook gedurehde het daarop aansluitende onderzoek heeft de medicus vaak veel geduld nodig. De oude dag brengt bovendien een bemoeilijkte inprenting met zich mee: de bejaarde kan zich gegeven instruc ties niet snel eigen maken. Een ander psychologisch aspect bij de behandeling van bejaarden wordt gevormd door het feit dat de zieke vaak zo weinig redenen heeft om graag beter te willen worden. De noodzakelijke medewerking van de patiënt laat daarom nogal eens te wensen over. Hierdoor wordt de behandeling dan bemoeilijkt en dat gaat te meer spre ken als de in te stellen therapie van de zieke ook nog een zekere inspan ning vergt, soms zelfs de mobilisatie van alle resterende krachten vereist. Dat gebrek aan medewerking kan en mag men zulke zieken niet euvel duiden: het is immers een direct ge volg van het normale verlies aan toe komstperspectief dat zich met het ouder worden steeds zwaarder doet gelden. WAAR EEN WIL ONTBREEKT „Voor een 80-jarige die aan één zijde verlamd is, biedt de toekomst weinig aanlokkelijks", aldus dr. Schreuder. „Men kan dus redelijker wijze niet verwachten, dat de patiënt uit zichzelf aan de behandeling wil meewerken". Het is daarom een moeilijke opgave voor het behandelende team, dat uit een arts, verpleegster, heilgymnast, bezigheids- en arbeidstherapeute dient te bestaan, om het geduld en de tact op te brengen, die nodig zijn om de zieke te genezen of in een betere toestand te brengen. Eveneens op psychologisch gebied ligt de kwestie dat ouden van dagen zo Cvkwijls gekweld worden door angst en lijden aan zwaarmoedigheid. Dat zijn omstandigheden, die het ook al niet gemakkelijker maken de zieke bejaarde te begeleiden op de weg naar genezing. dr. ALFREDA BRIEDÉ. Van mei tot in de nazomer kunnen we genieten van de prachtige kamer plant de gloxinia. Deze plant is een knolgewas met grote fluweelachtige, klokvormige bloemen. Zij vraagt wel veel licht, maar stelt geen prijs op zonnestralen. In de zon gaan haar bladeren namelijk spoedig slap han gen en omkrullen. Daar komt nog bij, dat de zon ook oorzaak is van de ge vreesde bladluis, die bij deze plant spoedig optreedt Het ls daarom wen selijk haar een plaatsje te geven op het noorden of noordoosten. Niet te hoge temperatuur en volop water. De pot op een omgekeerd schoteltje zet ten dat in een bakje water rust, op dat er steeds verdamping van water plaats heeft. Tijdens de bloei geven we eens per week mest. Dit moeten we volhouden totdat de bladeren gaan verwelken. Is die tijd aangebroken, dan geen mest en ook geen water meer geven. De knol moet afsterven en we bewaren deze 's winters in de pot op een droge plaats, niet te koel, bijvoorbeeld in een kast. Zodra de maand maart weer aan breekt, verwijderen we eerst de oude aarde en potten de knol opnieuw op in voedzame aarde, oude bosgrond, oude koemest en scherp zand. Dan is ook de tijd weer aangebroken om weèr wat water te geven, matig ech ter in het begin. Verhuizing naar een warmere plaats in het licht is dan ook weer noodzakelijk. Zodra wij groei waarnemen, beginnen we weer met de bemesting en wachten de bloei af. DE VINGERPLANT Velen die over een brede gang, ves tibule of hall beschikken, zullen er prjjs op stellen daar enige versiering aan te,-brengen door middel van een plant. Natuurlijk blijft een plant waaraan bloemen komen in deze meestal donkere omgeving niet lang goed, zodat we hier aan een bladplant de voorkeur geven. Een bij uitstek geschikt en mooi exemplaar hiervoor is wel de vinger- plant. Deze vertoont grote glanzende, handvormige bladeren, groen of bont gekleurd. Ze is bijzonder sterk, stelt weinig eisen en is juist om deze reden zo geschikt voor een hoekje in de gang. 's Zomers kunnen we haar buiten plaatsen op een schaduwrijk plaatsje. In huis heeft zij niet veel behoefte aan warmte, zelfs een paar graden vorst deren haar niet. Indien moge lijk, moeten we er wel voor zorgen, dat de lucht niet te droog is, daarom is water in de onmiddellijke omgeving wel wenselijk. Doen we dit niet, dan zullen de onderste bladeren spoediger afvallen dan normaal het geval is. Natuurlijk zullen deze bladeren op den duur toch wel afvallen, hetgeen geen mooi gezicht is. Het is dan wen selijk, dat we gaan marcotteren, op dezelfde wijze als ook geschiedt bij de ficus b.v. Dicht onder de onderste bladeren snijden we een stukje van de bast weg, ongeveer 5 cm is wel voldoende. Om de snede wordt vochtig mos aange bracht, waarin zij ophieuw zal worte len. Is dat geschied, dan snijden we de stengel onder de aangebrachte snede af en potten de plant opnieuw, zodat zij weer geheel verjongd is. 's Zomers veel water en om de 14 dagen kunstmest. Men moet er wel op letten, dat er geen. water op het scho teltje blijft staan, want dit kan blad- afval tot gevolg hebben, 's Winters weinig water en geen mest. Elke week de bladeren afsponsen. Wij zijn er zeker van, dat u veel plezier zult hebben van deze plant. Wat heeft de nieuwe mode te maken met serveren, kamperen en salueren? Toch zijn het deze han delingen waardoor de mode-ont werpers en met name de Ita liaanse couturiers zich hebben laten inspireren. Het serveren, het gastvrouw spelen, was voor de ontwerpers aanleiding een speciale mode te creëren. Een beetje onwennig kij ken we tegen deze gastyrouwen (ook wel hostess) mode aan. Al en kele jaren geleden begon deze lan ge mode opgang te maken. En zij vereiste een speciale elegance van de draagster. We lopen niet alle dag met een lange rok of japon immers, maar tegenwoordig wor den ook sportievere modellen ge maakt in het lang, zodat de gast vrouw op een plezierige wijze haar drankjes kan serveren. De lange mode is niet meer voorbehouden aan society-parties, maar op een „gewone" avond met vrienden is een sportieve lange rok met een trui of bloes heel goed mogelijk. Excentriek zijn de gastvrouwen- piama's. De lente- en zomershows in Italië en Frankrijk brachten veel vuldig de harembroeken: wijde pij pen die bij de enkel bij elkaar wor den genomen. Een heel ander hoofdstuk vormt de zogenoemde tent-look, die de associatie kamperen oproept. Zou den de ontwerpers zich werkelijk door het model van een tent heb ben laten inspireren of is de over eenkomst louter toevallig? In ieder geval beginnen de tentjurken en -jassen smal in de schouders en lopen van daaruit wijduit, zodat men deze lijn onmiddellijk de tent lijn ging noemen. De piramidevor mige creaties zijn voor veel figuren ideaal, omdat zij alle lichaamsvor men „overslaan", dus ook de soms té goed geproportioneerde! Het salueren brengt ons in een militaire sfeer: het slaat op de zo langzamerhand wel bekende mili tary-look. Het broekpak is er een uitgesproken voorbeeld van. Der gelijke broekpakken kunnen als de temperatuur het toelaat zo buiten gedragen worden. Epauletten op de schouders, typische zakken en zak- kleppen, officierskragen, baretten en koperen gespen en knopen vor men de ingrediënten voor deze wat strenge kleding. Voor huisvrouw eo gezin Azijn komt niet alleen van pas bij het smakelijk maken van gerechten, zowel voor- als nagerechten, maar het is goed voor veel huishoudelijke dingen. 0 Voor witte textiel. Witte textiel bleekt men met bleekwater, dat is alom bekend, maar het bleken van dit textiel gaat vlugger, als u aan het bleekwater wat azijn toevoegt. Het witte truitje van uw dochtertje zal spoediger helder wit worden als u aan het wolbleekmiddel wat azijn toevoegt. Het truitje kan er best tegen. Ook het zitvlak van manliefs pantalon of uw rok zal de glimmen de plekjes verliezen als u door het water, gebruikt bij het persen, wat azijn roert. 0 Kalkzeepvlekken. Veel huisvrouwen hebben te kampen met kalkzeep vlekken, dat is echter niet nodig, want in 9 van de 10 gevallen kunt u deze nare vlekken verwijderen door het goed in heet water te leg gen, waarin een flinke scheut azijn is omgeroerd. In nieuwe buizen staan soms nog kalkstrepen op de ruiten, neem hiervoor een lapje met azijn en het leed is gauw geleden. 0 Ketelsteen. Hebt u ketelsteen in een aluminium ketel, kook hierin wat azijn en de ketelsteen zal loslaten, zodat u het ongerief spoedig kunt verhelpen. 0 Stalen voorwerpen. Wilt u ingedroog de waterspatjes op een stalen aan recht, keukenmessen of andere sta len voorwerpen wegwerken, behan del ze dan met azijn. De aanrecht met 'n doekje; de stalen voorwerpen legt u gewoon in hete azijn. De wa terspatjes verdwijnen en roest laat' los. Het bespaart veel werk. 0 Aangeslagen vaasjes. De aanslag op aangeslagen vaasjes verdwijnt met een beetje azijn, harde witte aanslag op plastic bloemschoteltjes even- 0 Kleuren ophalen. Er gaat niets boven een azijnbad om de kleur van uw tafelkleed, vloerkleed of vaste vloer bedekking op te halen. 0 Niet voor alles. Op elke regel is een uitzondering. Zo moogt u azijn niet gebruiken op glanzend gepolijst marmer, het tast de kalkverbinding aan. Voor asbestgraniete en zinken voorwerpen is azijn eveneens „ta boe"; het is een zuur en kan dus uitbijten. Ideaal voor de auto, deze soepele en komfortabele mantel, die werd ver vaardigd vit de Welcomme Moro- kwaliteit „Dievka", een gemakkelijk wasbare Orlon, KOPENHAGENVoor de herenmode hebben we een „Courreges" of een „Mary Quant" nodig, is de mening van de 20-jarige Deen Lennart Raa- holt. „De mannen kleden zich nog hetzelfde als hun vaders. Raaholt toont ons hier een van zijn ontwer pen, dat hij zelf draagt. Het ensemble is van flesgroene Shetland wol. Het zou ideaal zijn voor achter het stuur en aan Het bureau. Hoewel Londen met zijn „London- look" de mode lijkt te overheersen, is het toch de Franse lichtvoetigheid, die voor de charmante vrouw on weerstaanbaar blijft. Dat blijkt wel uit de reeks brei-ontwerpen, die op het ogenblik in ons land wordt ge toond door Paule, Michèle, Jeanine en Edmond, die de modellen vers uit Parijs hebben meegebracht. Dit is ge beurd op initiatief van het Franse Huis Welcomme Moro, dat alle wol van de Provengaalse schapen in haar produktie heeft. Daar worden dan stoere ski-pullovers van gemaakt en elegante jumpers. Natuurlijk telt Welcomme Moro ook de gemakkelijk wasbare syn thetische vezels onder haar breiga rens. Geheel nieuw én uniek is de „Dollar"-kwaliteit, welke is behan deld met een preparaat, waardoor het veel besproken pillingverschijnsel niet optreedt. Alle garen-kwaliteiten worden in vele kleuren gemaakt, dus ook in de nieuwste (1967 modekleuren: een zuurstok-rose, een pastelgroen, een kanariegeel, een beige en een felrood, en de herfstkleuren: lila, aubergine en bruin. In het geklede genre komt nog veel haakwerk en ajourbreisel voor, dat in vele aantrekkelijke dessins is ver werkt. Alle geshowde modellen zijn in patroon verkrijgbaar bij de wol winkel.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7