Ook Syrië heeft het bestand aanvaard NUL ISRAEL BEZETTE SYRISCHE HEUVELS BIJ MEER VAN TIBERIAS Nasser is afgetreden Israëliërs over het Suezkanaal Israel bezet Syrische stellingen Irak wijst Britse en Amerikaanse diplomaten uit Aan vuur ontsnapt De heilige plaatsen in Jeruzalem Erkentelijk Tunesiërs en Algerijnen terug naar bases Egyptische en Irsakse persstemmen „Heldendom" Nasser treedt af Opvolger is „gematigd" Emotie HET WEER Vijand Verbazing en vreugde in Tel Aviv Betogingen in Beiroet eis Algiers Niet onverwachts Soüank RADIO DE K0CK Binnen twee uur lasser schort aftreden op Egypte meldt bomaanval op Cairo ZATERDAG 10 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6955 Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden de Gas verwarming Prank, by abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van <Je Sande v v Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 18,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêè.i handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De korte felle oorlog in het nabije oosten is officieel geëindigd met de instemming van Egypte en Syrië die gevolg gaven aan de resolutie van de veiligheidsraad voor een «onmiddellijk staken van het vuren. Eerder had Jordanië de resolutie reeds aanvaard en waren de ka nonnen aan de IsraëlischJordaan se grens tot zwijgen gebracht. Het enige aan Israël grenzende land dat nog niet bekend heeft ge maakt de strijd te staken is Liba non, maar van de Libanees-Israë- lische grens zijn gedurende vier •oorlogsdagen geen berichten over gevechten gekomen. Andere Ara bische landen als Irak, Saoedi- .:Arabie, Koeweit, Algerie, Jemen en Soedan hebben nog niets van zich laten horen, maar deze landen heb ben geen grenzen met Israël, hoe wel enkele Irak, Algerie en Ssoedi-Arabie hebben gezegd dat zij troepen naar de fronten hebben gezonden. De Israëliërs voltooiden hun tweede Sinai-campagne met het hereiken van het Suezkanaal. De Israëlische radio riep vrijdagoch tend om dat de tanks aan de oos telijke oever van het Suezkanaal stónden en dat het gehele Sinai- schiereiland van de kanaalzone tot aan de Rode Zee door de Israëli sche strijdkrachten onder controle was gebracht. Hieraan was een dag voorafgegaan, waarbij drie zware tankslagen waren geleverd. Het hevigst was gevochten tussen Bir Gafgafa en de Mitlapas. Vol gens Tel Aviv hadden de restanten van twee Egyptische pantserdivi sies en vier infanteriedivisies een wanhopige poging gedaan zich uit de omsingeling los te breken om zich een weg naar het Suezkanaal te banen. Alle vluchtwegen waren echter afgesloten en de Israëliërs meldden grote buit'. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban van Israël zei donder dagavond vóór zijn vertrek uit New York dat Israël en de Arabie ren elkaar nu aan de conferentie- tafel moeten ontmoeten. Hij gaf daar de voorkeur aan boven een regeling door de grote mogend heden in de verenigde naties. Eerder had hij gezegd dat Israël de militaire acties zou staken, zo dra Egypte, Syrië en Irak ook ge hoor zouden geven aan de resolu tie. In de omgeving van Ismalia Ban het Suezkanaal werd gisteren hevig gevochten. Volgens berich ten uit Cairo zouden de Israëlische troepen het Suezkanaal zijn over gestoken maar Tel Aviv meldt dat de strijd op de oostelijke oever plaats vindt waar Egyptische een heden traehten uK te breken naar het westen. In een legercommuniqué 'dat door Cairo werd omgeroepen, werd gezegd: „Ondanks het' hevel tot een staken van hef vuren, dat door Egynte werd opgevolgd, zetten de Israëlische vijanden, ondersteund door de strijdkrachten van de Im perialisten hun aanvallen tegen onze troepen ten westen van het Suezkanaal voort". In een door radio-Tel 'Aviv om geroepen legerberichf wordt ge zegd dat hevige gevechten bij Is malia zijn uitgebroken, waar Egyp tische infanterie en tanks een laat ste wanhopige poging ondernemen om over het' Suezkanaal te ont snappen. Eerder had Cairo gemeld dat de terugtocht op de westelijke oever van het kanaal door de Egyptische strijdkrachten was voltooid. De luchtaanvallen op de kanaal zone duren volgens Cairo voort. Israëlische strijdkrachten hebben vrijdag de Syrische heuvels van waar het Israëlische gebied bij het me-m van Tiberias werd beschoten, bezet, zo is in Tel Aviv vernomen. Eerder op de dag was bekendge maakt dat de Israëlische troepen de aanval hadden ingezet nadat ondanks het aanvaarden van de wapenstilstand Syrische artille rie de gehele nacht en ochtend Israëlische kiboetzim was blijven beschieten. Syrië meldde de aanval met me dedelingen dat Israëlische tank- spitsen waren vernietigd en dat de Israëlische luchtmacht aanviel. Syrië vroeg secretaris-generaal Oe Thant om een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad, zeggend dat Israël „ondanks zijn aanvaarding van de resolutie van de veiligheids raad een grote aanval had inge zet". De Iraakse regering heeft don derdagavond de Britse ambassa deur en de Amerikaanse zaakge lastigde in Bagdad gelast, het land binnen 48 te verlaten. Alle gebouwen van deze diplomatie ke vertegenwoordiging zijn ge sloten en onder regeringstoe- zicht gesteld. Dinsdag verbrak Irak de betrekkingen met de V. S. en Engeland, naar aanlei ding van de Arabische beschul diging dat deze twee landen Is raël hadden geholpen in zijn strijd tegen zijn Arabische buur landen. Amerikaanse diplomaten en hun echtgenoten hebben zich langs touwen naar beneden moe ten laten zakken om het vege lijf te redden tijdens de brand die Arabische betogers een dezer dagen ontstaken in het Ameri kaanse consulaat in Aleppo. Dit heeft de consul, John Barrow, donderdag bij aankomst in Ada- na, Turkije, na zijn uitwijzing uit Syrië meegedeeld. De woede-uitbarsting van de Syriërs was gericht tegen de „Brits-Amerikaanse inmenging" in het conflict tussen Israël en de Arabische staten. De diplomaten waren ingeslo ten op de bovenste verdieping van het gebouw, dat in lichter laaie stond. Israël heeft bekendgemaakt, dat het werkt aan plannen om de heili ge plaatsen in de Jordaanse sector van Jeruzalem te beschermen en toegankelijk te maken voor mensen uit de gehele wereld. Dit geldt ook voor de andere bekende plaatsen in het door de Israëliërs veroverde gebied in Jordanië, zoals Bethle hem, Jericho en Hebron. Volgens de plannen die onder leiding van de Israëlische minister voor religieuze zaken, Zerah, wor den opgesteld, krijgen de opperra- bijnen van Israël de zorg voor de Joodse heiligdommen, terwijl een comité van vertegenwoordigers van de andere godsdiensten toezicht moet houden op de niet-Joodse heilige plaatsen. Minister Zerah heeft opgeroepen elke beschadiging van de heilige plaatsen te voorkomen. Het Israë lische leger heeft een speciale be wakingsdienst ingesteld. Ook stre ven de Israëlische autoriteiten er naar, de drie dierentuinen in het Jordaanse deel van Jeruzalem te behouden. Een van deze instellin gen was het persoonlijk eigendom van koning Hoessein. Intussen hebben vertegenwoor digers van alle christelijke kerken in Jeruzalem tegenover de Israë lische autoriteiten hun erkentelijk heid betuigd voor het feit, dat de Israëliërs bij de gevechtshandelin gen de heilige plaatsen hebben ge spaard en gerespecteerd. Namens de leiders van genoemde kerken sprak de Grieks-orthodoxe patri arch Benedikt. De gouverneur van het Israëlische stadsdeel, generaal Haim Hertzog, vertelde dat speciale eenheden van het Israëlische leger voor de bescherming van de bede vaartplaatsen hadden gezorgd. Hij herhaalde de uitspraak van de mi nister van defensie, generaal Dajan, dat Israël volledige vrijheid van godsdienst garandeert. De eerste contingenten van het Tunesische leger die zich op weg naar het midden-oosten naar de Tunesisch-Libische grens hadden begeven, hebben bevel gekregen naar hun bases terug te keren. Een konvooi Algerijnse troepen lat eveneens bij genoemde grens was aangekomen,heeft bevel ge kregen naar Algerije terug te ke- >-en. Escadrilles Algerijnse en Ma rokkaanse vliegtuigen op Tunesi sche vliegvelden, die zich naar het strijdtoneel zouden begeven, zullen naar Algerije en Marokko vertrek ken od last van de regeringen van beide landen. De Egyptische pers, die vriida» het staken van het vuren meldde, is van mening dat de striid moer worden voortgezet. De kranten leggen de nadruk op de noodzaak om vertrouwen in president Nasser en in het opperbevel van de Ara bische strijdkrachten te stellen. Al Gomhoeriah. aangehaald door radió-Cairo. schrijft: „Wij bestrijden agressie niet alleen met kogels, maar ook met een dapper hart, een koel hoofd en een vertrouwen in het opperbevel. Wij voeren de no belste striid in de geschiedenis voor de verdediging van leven en toe komst". Al Achbar schrijft: „De Arabi sche natie zal nooit haar wapens weggooien en de heilige oorlog nooit opgeven. Zij zal strijd blijven voeren tot de vaandels van impe rialisten en zionisten voor altijd verdwenen zijn". Het Iraakse blad Saoed al Arab schrijft dat een zogenaamde be vriende mogendheid, die had be loofd de Arabieren te helpen, hen in de steek heeft gelaten, toen de nood aan de man kwam en zich als tegenstander heeft gedragen. Het land wordt niet met name ge noemd. „Het is een les die wij nooit zullen vergeten", aldus het blad, dat zegt dat de strijd van de Ara bieren nu eigenlijk pas goed kan beginnen, „nu de kracht van de vijand is uitgeput". „De Arabieren herstellen zich van de eerste ver rassing en verzamelen hun krach ten om toe te slaan. Hun eerste klappen zullen gericht zijn tegen Amerika en Engeland om hen tot rede te brengen. Daarna zullen de Arabieren met Israël afrekenen", aldus het Iraakse blad. HBi—a President Nasser van Egypte heeft koning Hoessein van Jordanië in een telegram geprezen om „zijn moed en het heldendom van zijn leger en volk bij de verdediging van de Arabische rechten". Koning Hoessein, die de bood schap donderdagavond ontving, prees in een antwoordtelegram ..het heldendom van het volk en het leger van de verenigde Arabi sche republiek in de gemeenschap pelijke strijd van de Arabieren tegen vijandelijke strijdkrachten". President Nasser van Egypte heeft in een rede aangekondigd te zullen aftreden. De vice-president Zakaria Mo- hieddine zal hem opvolgen. Eerder zei hij dat de grote mo gendheden achter Israël hadden gestaan, toen dat land Egypte op 5 juni aanviel. Volgens hem was bewezen dat er vliegdekschepen voor de kust van Israël hadden ge legen om dat land te helpen. Ook herhaalde hij dat Britse en Ameri kaanse vliegtuigen aan de strijd hadden deelgenomen. Voorts beweerde hij dat de Rus sische leiders vorige maand een op bezoek zijnde Egyptische parle mentaire delegatie hadden gewaar schuwd voor Israëlische voorbe reidingen voor een aanval op Syrië. De crisis om het midden oosten begon met de Egyptische mobilisatie om een Israëlische aan val op Syrië te voorkomen. Nassers opvolger Mohieddine is minister van binnenlandse zaken geweest. Hij was een der vrije of ficieren die koning Faroek afzetten. Waarnemers beschouwen hem als „gematigd". Nasser legt naast het president schap alle openbare functies neer, zo deelde hij mee. Nasser deed zijn mededeling in een toespraak voor radio en tele visie. MEER BEWOLKING Ten westen van de Golf van Biscaje bevindt zich het centrum van egn hogedrukgebied, dat een uitloper heeft over de Britss eilanden en het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Op de flank van dit hogedrukgebied trekt een front van een depressie boven Noorwegen over het mid den van de Noordzee naar het zuidoosten. Het gedeelte van het ZATERDAG 10 JUNI v.m n.m. Cadzand 2.25 2.46 Breskens 3.00 3.21 Terneuzen 3.36 3.57 Hansweert 4.10 4.31 Walsoorden 4.09 4.30 ZONDAG 11 JUNI v.m. n.m. Cadzand 3.18 3.37 Breskens 3.43 4.02 Terneuzen 4.19 4.38 Hansweert 4.53 5.12 Walsoorden 4.52 5.11 MAANDAG 12 JUNI vm. n.m. Cadzand 4.02 4.20 Breskens 4.27 4.45 Terneuzen 5.03 5.21 Hansweert 5.37 5.55 Walsoorden 5.36 5.54 front, dat ons land in het komen de etmaal zal bereiken is echter weinig sktief. Het zal wel tijde lijk meer bewolking brengen, maar de kans op regen is gering. Achter het front ruimt de wind meer naar 't noordwesten, waar mede dan iets vochtiger lucht aangevoerd wordt. In deze lucht komen enkele opklaringen voor, maar deze zui'en echter minder zijn dan vrijdag. In het temperatuurverloop komt geen verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koel Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZON MAAN op onder op ondei Juni 10 4.21 20.58 5.37 23.43 11 4.20 20.59 6.48 12 4.20 21.00 8.09 0.16 13 4.20 21.00 9.33 0.40 14 4.20 21.01 10.59 0.58 15 4.19 21.01 12.23 1.12 16 4.19 21.02 13.48 1.25 Nasser ziet zijn toekomstige plaats „onder het volk", als ambte loos burger. In zijn rede zei hij verder dat Israël met een luchtmacht had ge streden die driemaal groter was dan het eigenlijk bezat. Hij prees koning Hoessein zijn oude vijand en het Jordaanse leger voor hun „moedig gevecht". Volgens Nasser bloedde zijn hart toen de Jordaniërs om Jeruzalem streden en toen de vijand met 400 vliegtuigen aanviel. Ook de Algerijnse en Iraakse troepen kregen speciale lof en alle andere Arabische landen hadden volgens Nasser een eervolle hou ding aangenomen. De omroeper die het einde van de redevoering moest aankondigen, kon van emotie niet uit zijn woor den komen en barstte in snikken uit. De radio zweeg een ogenblik, waarna vaderlandslievende liede ren werden gespeeld, waarin de lof van de Arabische revolutie werd gezongen. SYMBOLISCHE FOTO Gaza-strook. Een wellicht sym bolische -foto. De strijd is ge streden. hoopt men. Een Is raëlische soldaat waakt over Egyptische krijgsgevangenen. In de Israëlische hoofdstad heb ben de velen die de Arabische taal machtig zijn, het nieuws van Nas sers aftreden vernomen van de Arabische radio. De anderen ver namen het door een extrabericht van de Israëlische radio in het Hebreeuws. Het nieuws werd met verbazing en vreugde ontvangen. Binnen enkele minuten nadat radio-Cairo had gemeld dat presi dent Nasser was afgetreden, ver zamelde zich in de straten van Beiroet een grote menigte die luid keels van haar sympathie voor Nasser betuigde. Ook in Algiers werd betoogd, maar niét voor Nas ser. Voor het culturele centrum van de V.A.R. kwamen rond vijf honderd mensen bijeen. Zij hadden borden bij zich waarop stond: „Weg met de Arabische landen die het vuren staken". Amerikaanse functionarissen hebben vrijdagavond in Washing ton verklaard, dat Nassers aftreden niet onverwachts is gekomen. Zijn oositie was onhoudbaar geworden na zijn belofte van de vorige week dat Israël verslagen zou worden en Palestina weer in handen van de Arabieren zou komen. Men was in Washington van me ning dat Nasser er in de afgelopen weken op heeft gespeculeerd dat hij Israël langs politieke en diploma tieke weg op de knieën zou krijgen en wel door eerst de strijdmacht van de ver. naties weg te sturen en daarna de straat van Tiran te blok keren. Israels verrassende en he vige aanval deed echter al zijn plannen mislukken. „De imperialistische machten denken dat Nasser hun vijand is Ik zou hun duidelijk willen maken dat de Arabische natie in haar ge heel hun vijand is en niet Gama! Abdel Nasser alleen". „In overeenstemming met arti kel 110 van de voorlopige grond wet van 1964 heb ik Zakaria Mo hieddine verzocht het president schap over te nemen en voort te gaan. Ik likwideer de revolutie niet. •maar zij is niet het bezit van één generatie". Tot slot zei hij: „Mijn hart is met u en ik wens dat al uw harten met mij zijn en moge Allah met ons zijn en ons leiden". Voor de t.v. zag de aftreden^- president er oud en vermoeid uit Zijn rede, voorgelezen van een stencil, sprak hij met een door emoties verstikte stem uit. Nasser scheen ook vermagerd te ziin. Hii droeg een zijden das en zijn colbert zat minder net dan vroeger het geval was. Ook werd ■ie pochette gemist. Blijkens latere berichten heeft behalve Nasser oo'- -!o Egyptische vice-president (en "naarschalk) Abdelhakim Amer officieel zijn functie neergelegd. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Ook in Londen is Nassers aftre den niet als een verrassing geko- ADVERTENTIE TERNEUZEN Nooi dstraat 102 Tel. 01150 3128 men. De Egyptische leider was niet erg populair in Engeland, dat tegen hem streed ten tijde van de Suez-crisis in 1956. De conservatieve politici achten hem voor een groot deel verant woordelijk voor de huidige onrust in Aden en de Zuidarabische fede ratie. Ook in de aan het bewind zijnde labourpartij had Nasser maar weinig bewonderaars. Ex-labour- premier Clement Attlee zei vrij dagavond: „Goddank dat hij weg is". De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg beeft vrijdag in de veiligheidsraad een nieuwe resolutie over het midden-oosten voorgesteld, waarin wordt aange drongen op een onmiddellijke nauwgezette naleving van het staakt-het-vuren, waarover Israël, Jordanië, Svrie en Esvpte eerder overeenstemming hadden bereikt. De taad kwam op verzoek van Syrië biieen omdat Israël het staakt-het-vuren zou hebben ge schonden. Israël heeft inmiddels eveneens een klacht bij de raad in- eediend, waarin Svrie van schen ding wordt beschuldigd. In de Amerikaanse resolutie wordt onder meer voorgesteld dat de raad ziin voorzitter en secreta ris-generaal Oe Tharit verzoekt on middellijk maatregelen te nemen om naleving van het sfaakt-het- vuren te verkrijgen en binnen 24 uur verslag aan de raad uit te brengen. De veiligheidsraad heeft een stemmig een staakt-helvuren tus sen I"rqH( en syrie binnen twee uur geëist. Nasser maakte vrijdagavond laat voor de radio bekend, dat hij zijn besluit tot vandaag heeft opge schort. Hij verklaarde dat hij zich in verband met de sympathiebetuigin gen aan ziin adres naar de natio nale vergadering zal begeven om er over zijn besluit tot aftreden te spreken. Nasser verzocht de be volking rustig te blijven. Volgens zegslieden heeft Nas ser zijn besluit om af te treden opgeschort" om de menigte te kalmeren. Egypte heeft iaten weten dat er een bomaanval op Cairo is gedaan, en om onmiddellijke hervatting yan de bijeenkomst van de veiligheids raad verzocht, die enkele minuten tevoren wai verdaagd

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1