RUNNERIJ SCHEPT IN DEN HAAG EN SCHEVENINGEN WANTOESTAND CELTIC MM BENEFIETWEDSTRIJD TEGEN REAL MADRID MET 1-0 BEURSOVERZICHT Bram loop mans geen waarnemer in de Tour de France De olie-export uit de Arabische landen Vrijdag 9 Juni 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Nederlandse vrijwilligers naar Israël Man van dood door schuld verdacht Ook parkeer wachters „NIEUW CHINA" BESCHULDIGT MOSKOU STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA Argentijn De brandstof- voorziening van de Amerikanen in Vietnam Mislukte aanslag op ambassadeur Bohlen Johnstone razendsnel De verliezen in Vietnam Nederlaag van Amerikaanse regering in congres Op het hoofdkantoor van de Nederlandse zionistenbond in Amsterdam is bericht ontvangen dat de 17 Nederlandse vrijwilli gers, die in Parijs op vervoer naar Israël wachtten, donderdag middag in een vliegtuig naar Tel Aviv zijn gestapt. Deze 17 waren de overgeblevenen van de eerste twee groepen Nederlandse vrij willigers, die maandag uit Am sterdam vertrokken. De drie art sen en zes verpleegsters uit deze groepen waren eerder doorge vlogen. Ook donderdagochtend is weer een groep vrijwilligers per trein uit Amsterdam naar Parijs ver trokken. Dit contingent bestond uit drie artsen en 17 verpleeg sters. De politie in Amersfoort heeft de 47-jarige Amersfoorter W. B. aangehouden in verband met de dood van zijn 46-jarige echtge note. De vrouw heeft zondag avond een te grote hoeveelheid slaapmiddelen ingenomen in een poging zichzelf van het leven te benemen. De volgende ochtend bleek zij bewusteloos te zijn. Haar man heeft toen verzuimd een dokter of iemand anders te waarschuwen. Dat deed hij pas dinsdagmiddag maar toen was het te laat. De man heeft tegenover de po litie verklaard, dat hij zelf heeft geprobeerd zijn vrouw te helpen. Om geruchten te voorkomen had hij niemand gewaarschuwd. Na overleg met de officier van justitie in Utrecht heeft de po litie de man in verzekerde be waring gesteld. Hij wordt van dood door schuld verdacht. Het echtpaar had drie kinderen, resp. zes, negen en zestien jaar oud. Beide echtelieden waren zenuw patiënt. In verband daarmee werd de oudste zoon in een in richting opgevoed. De twee an dere kinderen zijn bij buren on dergebracht. De jarenlange strijd van de hotel- en pensionhouders in Scheveningen en Den Haag tegen kapers van potentiële klanten door z.g. runners zal een nieuwe injektie krijgen. Dit is besloten op de ledenvergadering van de plaatselijke V.V.V., die beaamde, dat de runnerij een wantoestand heeft geschapen. Aan dit euvel dient paal en perk te worden ge steld. De V.V.V. zal bij de overheid aandringen op adequate maat regelen om het kwaad de kop in te drukken. Daarnaast zullen or ganisaties van hotel- en pension houders zich eveneens tot het ge meentebestuur wenden om dit doel te bereiken. De tijd ervoor lijkt gunstig, de gemeenteraad moet nog beraad slagen over de nieuwe algemene politieverordening voor Den Haag. Langer dan acht jaar wordt er geijverd voor een optreden tegen de runnerij, maar er kan volgens V.V.V.-leden met de huidige verordeningen in de hand weinig tegen worden ge daan, zo is in de praktijk ge bleken. De wanorde zou alleen maar groter worden, als het voorstel was aanvaard, dat een van de leden van de V.V.V. deed, n.l. dat het bestuur van de V.V.V. de hotel- en pensionhouders verlof geeft ook te gaan runnen. Dit voorstel werd ingegeven door de omstandigheid, dat zelfs de' run ners doordringen tot in het in formatiekantoor van de V.V.V. in Scheveningen. Ook parkeer wachters in Scheveningen schij nen als bijverdienste toeristen te werven voor bepaalde hotels of pensions, die geen lid van de V.V.V. zijn en zich ook onttrek ken aan controle en verplichtin gen, die andere bedrijven wel hebben. Dit veroorzaakt voor de bonafide hotels en pensions een ongunstige positie, terwijl het toerisme er niet mee gediend is, aldus een mening op de V.V.V.- vergadering. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het ^chip vermeld. Argentinië: m.s. „Waterland" 13-6 Australië: m.s. „Aramic" 19-6 Brazilië: m.s. „Santa Rosa" 14-6 Canada: m.s. „Cygnus" 14-6 Chili: m.s. „Ganymedes" 13-6 Indonesië: m.s. „Victoria" 14-6 Ned. Antillen: m.s. „Ammon" 13-6 Nieuw-Zeeland: rn.s. „Mirrabooka" 12-6 Suriname: m.s. „Socrates" 13-6 Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Rotterdam" 16-6 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Nijkerk" 14-6 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. DEMONSTRANTEN GEVEN POLITIE EN BRANDWEER HANDENVOL WERK Alexandria (V.A.R.): Politie mannen en brandweerlieden pro beren hier in het Amerikaanse consulaat te komen om demon stranten te verdrijven en het. ge stichte vuur te blussen. MUIS IN DE MELK Bij het uitschenken van een fles melk voor haar 15-jarige zoon ontdekte mevrouw S. uit Wij- nandsrade in Limburg dat de melk nogal troebel was. Bij nader inzien bleek zich in de fles een dode muis te bevin den LICHTE KOERSREACT1E De Amsterdamse effecten beurs kon gisteren de vaste stem ming niet handhaven, dit on danks het feit dat Wallstreet woensdag ook voor Nederlandse fondsen vast gestemd was. Men kan stellen, dat Wallstreet hier mee de Europese beurzen na volgde. Op het verhoogde peil viel te verwachten dat er enig aanbod zou ontstaan, verband houdend hier en daar met winst nemingen. Tevens waren de be richten over de Israëlische suc cessen minder sprekend dan woensdag. Het wachten is nu op wat het bestand zal opleveren en hoe de verdere ontwikkeling in het midden-oosten zal worden. In ieder geval meende de beurs dat het moment daar was om even af te wachten en voorzich tig te zyn. Het gevolg was dat de koersen zich niet konden handhaven. Ook het volume van de omzet ten op de aandelenmarkt was kleiner. De stemming was vrij kalm en de opening voor Kon. Olie kwam uit op 127,80 nadat woensdagavond nog was gehan deld op 131,80. Ook voor Phi lips kon worden gezegd dat het vorige niveau niet geheel behou den bleef. AKU liep ongeveer 'n halve gulden terug. In de overige afdelingen werd een iets lager niveau bereikt. Zo ging HVA terug van 120 naar 116. De scheepvaartaandelen waren prijshoudend tot iets zwakker. Nederlandse staats fondsen lieten voor bepaalde soorten een vaste houding zien. Zo liep de 6% pet. lening 1966 op van 99% tot 100% pet. In het verdere verloop kwa men geen grote veranderingen voor. Internationale waarden verlieten de markt beneden het vorige niveau en slechts met ge ringe afwijking van de openings koers/Hoogovens werd in de le period# gedaan op J 75. HVA herstelde na opening van 116 tot 118. KLM werd gedaan op 381,50. De scheepvaart bleef stil en zwak. Staatsfondsen licht ver deeld maar met enige zeer vaste elementen. De lokale industrieën waren in tegenstelling tot de vorige dagen aanmerkelijk rusti ger. Toch werden nog diverse koerswinsten geboekt, zoals voor ARM, Kemo, Mulder-Vogem, Bensdorp, Enkes,' Geveke, Simon de Wit en Albert Heyn die de opmars boven de 1000 pet. voort zette. Verzekeringsaandelen waren verdeeld. Wyers verloor acht en Hoek 10 punten. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engels pond 10.0210.12 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.323.37 Franse frank (100) 73.25—73.75 Belgische frank (100) 7.177.22 Duitse mark (100) 90.2590.75 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Zwitserse fr. (100) 83.3583.85 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.6052.60 Noorse kroon (100) 50.0051.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14.05 Portugese escudo (100) 12.60—12.75 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95—6.10 Daggeld verlaagd tot vier procent Het tarief van call money (daggeld) is gisteren verlaagd van 4% tot vier pet. De verlaging was mogelijk door een lichte ontspanning van de geldmarkt als gevolg van de geleidelijke terugkeer van bankbiljetten uit de circulatie en als gevolg van dollar transacties (z.g.. Swap affaires) van de Nederlandsche Bank. AUSTRALISCH BEZOEK AAN NEDERLAND Schiphol: Voor een driedaags be zoek aan ons land waarin op genomen een bezoek aan de Phi- lipsfabrieken arriveerde dezer dagen de minister van defensie van Australiësir Allen Fairhall, op Schiphol. "We zien de bewinds man hier met in 't midden ir. Th. P. Tromp van Philips en rechts de Australische ambassadeur C. T. Moddie. Het officiële persbureau „Nieuw China" beschuldigt Moskou van het verraden van de fundamentele belangen van de Arabische volken door met de Verenigde Staten sa men te spannen in de veiligheids raad. De bedoeling van de jongste re solutie van de raad is volgens het Chinese persbureau, een eind te maken aan „de laaiende strijd van de Arabische volken tegen agres sie. In Bolivia is de staat van beleg afgekondigd met het oog op een tegen de regering gerichte arbei dersbetoging, die gisteren in de mijnstad Oruro zou worden ge houden. Ook onder de studenten in verscheidene Boliviaanse steden heerst onrust. Volgens de bepalingen van de staat van beleg mogen er geen bijeenkomsten en betogingen wor den gehouden. Het leger, de veilig heidsdiensten en de politie hebben uitgebreide bevoegdheden gekre gen om de orde te verzekeren. In een verklaring beschuldigde de regering „de communistische organisaties" van het aanzetten tot gewapende acties tegen de staat. Het duel van de „super-kam pioenen": Real MadridCeltic, dat woensdagavond als een bene fietwedstrijd voor de al schat rijke Alfredo di Stefano werd gespeeld, is door de Schotten met 10 gewonnen. De schitterende tegenaanval in de 69ste minuut, die met een doelpunt van Lennox werd be- Kroond, deed het tevoren zeer luidrucntige uitverkochte stadion (120.UUU Mescnouwers) op slag verstommen. Eens te meer drong het tot ae Spaanse supporters door, dat Real Madrid niet langer ae jsuropese voetbalvelden oe- neerst. Tevoren hadden zij Real geïnspireerd tot een reeks vrij wel niet te stuiten aanvallen, maar de Schotten verdedigden Koel en namen, onmiddellijk het initiatief over, toen in de tweede neltt de Spaanse aanvalswoede mmderoe. vtoor de allerlaatste maal speelde Di Stefano, die een nieuwe carrière begint als trai ner, in het witte shirt van Real. Precies 13 minuten hield de 40- jarige maestro het vol. Daarna nam Grosso zijn plaats als aan valsleider over. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara heeft plan nen bekendgemaakt om de brandstofvoorziening van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam te verzekeren. Het aan tal tankschepen dat zorgt voor het vervoer van olie naar het westelijke deel van de Stille Oceaan en zuidoost-Azië, zal van 25 tot ongeveer 60 'worden ver hoogd. Naarmate er minder olie uit het midden-oosten kan wor den betrokken, zullen de aan kopen in het gebied aan de golf van Mexico, de Amerikaanse westkust en het Caribische ge bied worden vergroot. Volgens de minister kan Amerika, indien de normale toevoer uit het mid den-oosten tot stilstand zou ko men, elders genoeg olieprodukten krijgen. De Franse politie heeft don derdag bekendgemaakt, dat zij een moordaanslag heeft verijdeld op de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Charles Bohlen. Een 59-jarige man met een mes had woensdag de deur van de auto van Bohlen open willen rukken, nadat de Amerikaanse ambassa deur zijn ambtswoning had ver laten. De man werd gegrepen en had een lang mes bij zich. Hij is in Lodz (Polen) geboren. De man, Maurice Gordon, heeft tijdens 't verhoor toegegeven de ambassa deur te hebben willen vermoor den, niet omdat hij een persoon lijke wrok tegen hem koesterde maar wel een wrok tegen de V. S. Gordon is na de oorlog naar de Verenigde Staten geëmigreerd en is Amerikaan geworden. Hij heeft lange tijd in een psychia trische inrichting vertoefd. Onder daverend applaus ver liet ae grootmeester van Argen tijnse atkomst het veld en het publiek moet begrepen hebben, üat met dit afscheid een periode werd afgesloten, waarin Real tussen ltfö6 en 196(1 vijfmaal achtereen de Europese beker veroverde. Slechts weinigen zul len in hun voetbalcarrière een erelijst hebben opgebouwd, ver gelijkbaar met die van Di Stefa no: achtmaal kampioen van Spanje, vijfmaal Europees beker houder, intercontinentaal kam pioen, tweemaal winnaar van de Spaanse beker en kampioen van Argentinië. Hij speelde 541 officiële wed strijden met Real Madrid en scoorde 441 doelpunten. Nadat hij reeds was uitgekomen voor het nationale elftal van Argentinië, werd Di Stefano enkele jaren later tot Spanjaard genaturali seerd. Hij speelde 31 wedstrijden voor Spanje en maakte daarin 23 doelpunten. Beide ploegen speelden woens dagavond met een inzet, die veel groter was dan gebruikelijk bij dit soort vriendschappelijke wed strijden. De spelers voelden het als een prestigeduel. Real Madrid viel onstuimig aan, maar in de 69ste minuut was het Celtic dat onbarmhartig toesloeg. Bij een uitval ondernam de razendsnelle rechtsbuiten Jimmy Johnstone een solo-aktie van bijna veertig meter, passeerde drie verdedi gers en schoof de bal naar Len nox, die laag en hard onder de vallende Junquera doorschoot. Het was een klassiek voorbeeld van een modern opgezette tegen aanval, waarbij slechts enkele spelers waren betrokken. Real nam ook na dit doelpunt weer direkt het initiatief, maar de Spanjaarden slaagden er niet in de stijlvolle doelman Fallon te passeren. In de slotfase raakten de gemoederen zó verhit dat Celtic-linksbinnen Bertie Auld en Real-rechtsbinnen Amancio op de vuist gingen en door de Spaanse scheidsrechter Zariquie- gui naar de kleedkamers werden verwezen. Internazionale uitgeschakeld voor Italiaanse beker Internazionale Milaan, dat vorige week een plaats in het tournooi om de Europese beker voor landskampioenen ver speelde, zal het komende seizoen ook niet kunnen meedoen aan de strijd voor Europese bekerwin naars. Inter verloor woensdag avond in de halve eindstrijden van de strijd om de Italiaanse beker met 32 van Padua. In de finale ontmoet Padua AC Milaan, dat de nieuwe landskam pioen Juventus Turijn met 21 uitschakelde. Co Prins voor onbepaalde tijd geschorst Co Prins, die zondag in een wedstrijd voor de Amerikaanse national professional Soccer- league uit het veld werd ge stuurd, is woendagavond voor onbepaalde tijd geschorst. Naast Prins, die in de- wedstrijd van Pittsburgh Phantoms tegen Los Angeles Toros in, heftige discus sie trad met de scheidsrechter, werd ook de Mexicaan Camacho voor onbepaalde tijd geschorst. Vier andere spelers kregen een boete van 75 dollar. ADO verslóeg Bangu met 4—2 ADO, dat de stad San Francis co in het invitatietoernooi van de erkende Amerikaanse „United Soccer Association" vertegen woordigt, heeft woensdagavond in Houston met 42 gewonnen van het Braziliaanse Bangu. Bij de rust van deze door 17.000 toe schouwers bijgewoonde ontmoe ting had ADO met 10 de lei ding. De overwinning van de Hage naars was ruim verdiend. Bijna de gehele wedstrijd was ADO in de meerderheid. Reeds na twee minuten hadden, de Hagenaars door een doelpunt van Lambert Maassen de leiding en kort na rust bracht Schoenmaker de stand op 20. Nadat Houwaart in de 58e minuut de voorsprong tot 30 had opgevoerd, kwamen de Brazilianen ondanks hun trage en weinig geïnspireerde spel terug via doelpunten van Aladim en Borges in de 78e en 85e minuut. Twee minuten vóór tijd stelde René Pas de overwin ning voor het constructief en ef fectief spelende ADO veilig (4—2). Het staat nu vast dat de Am sterdammer Bram Koopmans, die aanvankelijk door de K.N.W.U. was benaderd, niet als waar nemer naar de Tour de France zal gaan. Koopmans wilde niet als chauffeur van Wagtmans fungeren en kwam toen zelf met het voorstel aan de tourorgani satie een commissarisplaats te vragen. De K.N.W.U. heeft uit Parijs bericht ontvangen dat deze commissarisplaatsen alleen beschikbaar zijn voor Fransen. (Wel komen buitenlanders in aanmerking voor de post van wedstrijdcommissaris). De K.N. W.U. heeft Koopmans van deze situatie op de hoogte gesteld en hem medegedeeld dat zijn waar nemerschap dus niet is te reali seren. Over een eventueel waar nemerschap zal de sportcommis- sie van de K.N.W.U. nader over leg plegen met Televizier, dat Er is, naar het A.N.P. in krin gen van de olie-industrie ver neemt, nog geen zekerheid, of de Arabische landen, die hebben verklaard hun olie-uitvoer naar Amerika en Engeland te hebben stopgezet, dit ook daadwerkelijk hebben gedaan. Bij de Koninklijke/Shell houdt men er rekening mee, dat de olie leveranties inderdaad zullen wor den gestaakt en deze maatschap pij heeft daarom bij wijze van voorlopige maatregel om het wegvallen van een gedeelte van de aanvoer uit het midden-oos ten op te vangen, besloten haar produktie in Venezuela met 5 a 10 procent te verhogen. De pro duktie van de Kon./Shellgroep in Venezuela bewoog zich op een niveau van ongeveer 175 miljoen ton per jaar. De produktieverho- ging in dit land zal derhalve 9 a 18 miljoen ton bedragen. De Kon./Shell weet niet zeker of het exportverbod, dat een aantal Arabische landen heeft uitgevaardigd, ook geldt voor de leveranties naar Nederland. Er zijn enige Nederlandse Shell- tankers op weg naar Koeweit, waarvan de eerste, de „Philip- pia", op 11 juni in Mena, de olie haven van Koewet, moet aanko men. Aan deze schepen is han gende opheldering van de situatie nog geen opdracht gegeven de steven naar elders te wenden. men Amerikaanse militaire woordvoerder heeft donderdag in Saigon meegedeeld, dat vorige week 214 Amerikanen zijn ge sneuveld, van wie velen bij een massaal gevecht in de provincie Kwang Tin. De week daarvóór sneuvelden er 313. Vorige week werden 1161 Amerikanen ge wond, nog niet de helft van het aantal gewonden de week daar vóór. Het aantal gesneuvelden aan vijandelijke zijde wordt gesteld op 2.420. Aan Zuidvietnamese regerings zijde sneuvelden er 235 en aan die van de andere (dan Ameri kaanse) bondgenoten 15. deze funktie had geëist toen men toestemming aan Karstens c.s. gaf om alsnog voor de Tour in te schrijven. Hoe men dit waar nemerschap nog zou kunnen waar maken, is echter voor de K.N.W.U. een vraag. Inmiddels staat het vrijwel vast dat de wagen van Wagtmans zal worden bestuurd door de Parijzenaar Jacques Ducoutu- many, voorheen de vaste chauf feur van Kees Pellenaars. Jacques is via de organisatie benaderd en heeft interesse getoond voor de funktie. Opnieuw een Westduitse Starfighter neergestort De Westduitse luchtmacht heeft donderdag haar 72ste Starfighter verloren. Het toestel stortte neer bij een poging te landen op een vliegveld bij Ingolstadt in Beie ren. De piloot heeft zich met be hulp van zijn schietstoel kunnen redden. De Amerikaanse regering heeft woensdag een ernstige nederlaag geleden, doordat het huis van af gevaardigden met 2'0 tegen' 197 stemmen een verzoek van het ministerie van financiën afwees om het plafond van de staats schuld met 29 miljoen dollar tot 365 miljard dollar te verhogen. De regering is nu verplicht met spoed een nieuw verzoek in te dienen om het plafond met een geringer bedrag te verhogen. Als dit niet vóór 30 juni zou worden ingewilligd, bestaat de kans dat de regering niet aan haar ver plichtingen zal kunnen voldoen. De nederlaag van de regering was het gevolg van de omstan digheid, dat 34 democraten zich voegden bij de 176 republikeinse tegenstanders van het verzoek. Onder de democratische „rebel len" bevinden zich enkele libe rale democraten, die gekant zijn tegen verhoging van de staats uitgaven en het begrotingstekort.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7