f78.! Y Nieuwe t Sunlight* gaat nu r ^langer mee IkitTn 1P* ffflHl de oorlog Israël wint Braun's grote verrassing voor vaderdag! Maar het probleem blijft: „Wat nu"? GOUDSE MEUBELFABRIEK FAILLIET VERKLAARB Ontslagen personeel zonder loon op straat? F" 2 standaardtabletten huishoudzeep 49 ct 2 grote voordeeltabletten 75 ct Pagina 6 Vrijdag 9 junf 1967 ~~j| HUISHOUDZEEP0 •as urn—iMimini fff- V 1 "Hu m 00 J&j Nu hebt u nog langer plezier van Sunlight Huishoud zeep. Want nieuwe Sunlight is steviger. En zuiverder. Kijk maarRoomwitIdeaal voor alles wat flink schoon moet. Een weldaad voor u zelf. - Gift van de paus voor medische hulp Toezegging ingetrokken Goede naam DK VRIJE ZEEUW Eéns in het jaar wordt vader extra verwend. Heel veel vaders krijgen op vaderdag een elektrisch scheerapparaat. Dit jaar maakt Braun het u erg gemakkelijk om een keus te doen! Braun presenteert de beroemde BRAUN SIXTANIT in een prachtige geschenkdoos en geeft er GRATIS een flacon Mennen Pre-shave feij. (winkelwaarde f4.50!) Ditzijn de bijzondere eigenschappen van de BRAUN SiXTANT: platina-veredeld scheerblad honingraat-scheersysteem volkomen glad en diep uitscheren zonder huid-irritatie ingebouwde tondeuse voorde snorren en de bakkebaarden BRAUN SIXTANT in luxe geschenkdoos f"70 mèt een flacon MENNEN Pre-shave J V Terstond nadat Israëlische vliegers de verbonden Arabische luchtmachten de ruggegraat had gebroken en de Egyptische troepen in Sinaï zware klappen te Incasseren kregen van de Is raëli's die nu onder de paraplu van een overwicht in de lucht konden opereren kwam Nas ser met een excuus voor zijn fa len, dat hem in één klap het aureool van Arabische held be rooft. De Amerikanen hadden ge holpen met hun vliegtuigen, ver klaarde hij. Een verklaring waar over men in Tel Aviv geërgerd lacht: de Amerikanen hebben zich juist zo ijverig buiten de zaak gehouden dat de Israëli's het dit keer helemaal alleen tegen een overmacht moesten opnemen. Me Amerikaanse fictieve in terventie wordt door Nasser niet alleen te berde gebracht om in de ogen van zijn aanhang zijn grootscheeps falen te veront schuldigen. Het is ook zijn poging om dan maar eindelijk de grote mogendheden in het conflict te betrekken. Waarschijnlijk bouwt hij niet al te zeer op de Russen, opdat die hem een handje komen helpen, maar rekent hij er op dat de twee supermachten een staakt het vu ren komen, afdwingen. Waarbij dan hem de schande bespaard wordt aan de Israëli's om genade te moeten vragen, want het eind van de strijd wordt hem dan af gedwongen. En hij heeft weer de basis voor een nieuwe haatcam pagne tegen Israël om het over tien jaar weer eens te proberen. OVEREENKOMST Dat is 't griezeligste Israëlische probleem. De Arabieren militair een afstraffing te geven blijkt mogelijk. Daarbij helpt natuur lijk de morele dwang dat Israël een oorlog niet kan verliezen en toch verder leven, zoals de Ara bische staten wel kunnen ze hebben het al twee keer moeten doen. Niet alleen politiek, maar ook fysiek is het onvoorstelbaar dat Israël de hele Arabische we reld gaat beheersen. Er zal dus weer een overeenkomst moeten worden gesloten. Premier Levi Esjkol en zijn minister van buitenlandse zaken Abba Eban hebben herhaaldelijk te kennen gegeven dat Israël geen uitbreiding van gebied wenst. Maar zij zijn nu de grote helden niet meer. Men moet niet onder schatten hoezeer zij beiden ge laakt worden in eigen land door hun zachtzinnige houding, waar bij vooral geleund werd op Enge land, de V. S. en ook wel Frank rijk, die plotseling hun garanties van 1950 wel heel mager inter preteren. Esjkol werd gedwongen vecht- lustiger mannen in zijn kabinet te halen, zoals generaal Mosje Dajan, de eenogige held van de vorige Sinaï-campagne. En zul len die er in berusten dat alles weer wordt zoals het was? Met Arabische buren die zich weer gaan bewapenen om over nu wellicht minder dan tien jaar te proberen Israël nog eens in de tang te nemen. MATERIELE GARANTIES De huidige grens is in feite niet te verdedigen: van Jordaans ge bied schoot artillerie tot aan de voorsteden van Tel Aviv, vrijwel over de hele smalle breedte van Israël. Dit keer zullen de Israëli's wel moeten staan op materiële garanties dat ze minder kwets baar worden. Plus stevige garan ties en dan niet van 'n zomaar weg te vagen V.N.-macht maar van de grote mogendheden, dat ze Israël doeltreffend de kans geven in vrede te leven. Want over een paar jaar kan alles anders zijn. Het Israëlische succes van nu is niet omdat de Arabieren laf zijn, niet kunnen vechten en het nooit zullen leren. Zo dachten de Fransen ook over hun Achterindische eenheden, die ze alleen maar bewakings diensten en dergelijke lieten uit voeren. Die zelfde mannen tonen nu als Vietcong wel degelijk te kunnen vechten. Dat is maar een kwestie van opleiding. Hoe dan ook: de grote mogend heden zijn doordat nu gevochten wordt en niet door Nassers be schuldiging er met de neus op gedrukt dat ze iets moeten doen, wil de betrekkelijk kleine oor logshaard in het nabije oosten niet hoger oplaaien. NARE KONSEKWENTIE Voor de Sowj et-Unie ontstaat dan de onaangename konsekwen- tie dat ze dan óf hun vaag geuite maar door Nasser zeer opgepepte toezeggingen gestand moeten doen, of afstand moeten doen van hun goede naam in de Arabische wereld. Het eerste kan voor de Russen niet aantrekkelijk zijn, omdat ze dan de V. S. gewoon verplichten ook in actie te komen. De V.N. heeft zich inzake het nabije oos ten tot niet veel in staat getoond, maar die zou nu door de steun der beide supermachten met nieuw gezag bekleed de wa penstilstand kunnen afdwingen. Dat zou nu zowel voor de V.S. als voor de Sowj et-Unie de ma nier zijn, waarop heiden dan ten aanzien van hun aanhang in het nabije oosten van verdere in menging af komen zonder meer gezicht en goede naam te verlie zen dan ze al hebben gedaan. Waarbij dan de twee huns on danks toch weer eens gezamen lijk als vredestichters zouden moeten optreden. Een moeilijke rol, waarvoor ze niet erg enthou siast zullen zijn. Paus Paulus heeft een persoon lijke gift van 25.000 dollar (bijna 90.000 gulden) doen toekomen aan de r.-k. liefdadige instelling „Caritas Internationalis" voor medische hulp aan beide par tijen in de strijd in het midden oosten, aldus is door het Vaticaan bekendgemaakt. .Caritas Internationalis" had verzocht om geld voor plasma, medicamenten en verbandmid delen voor de gewonden. Een vliegtuig met goederen is reeds naar het midden-oosten vertrokken. Wanneer en naar welke plaats, is er door het Vati caan niet hü gezegd. „Het is een trieste zaak, waar bij de werknemers juist vóór de vakanties enorm gedupeerd lij ken te worden. Wij als vakorga nisatie hebben gedaan voor on ze mensen wat we konden, maar hier staan we machteloos. Ik noem het een sociaal schandaal". Dit commentaar gaf de heer J. W. A, de Bruin, voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van leidinggevend en toezicht houdend personeel, nadat het faillissement over de Goudse meubelfabriek Kooïe en Vis was uitgesproken, waardoor 27 werk nemers op straat zijn komen te staan. De zaken staan er vol gens de heer De Bruin zo slecht voor, dat het dubieus moet wor den geacht dat de werknemers hun vakantietoeslag nog zullen ontvangen. Zelfs is het de vraag, of zij hun loon van de vorige week nog wel zullen krijgen. De moeilijkheden in de meu belfabriek waren reeds enkele maanden geleden bekend, aldus de heer De Bruin. De directie zegde toen enkele loonorders toe, zodat voor die periode de vakan tietoeslag voor de werknemers was verzekerd. Bovendien had de Algemene Bank Nederland een cessie op de grondstoffen en halffabrikanten. Wij hebben indertijd contact opgenomen met de A.B.N. en ge- eist dat, wanneer het mis zou gaan met het bedrijf, de helft van de opbrengst van de loon orders 20.000,ten goede Jeruzalem: Israels één-ogige mi nister van defensie, Mosjb Dayan, bij de klaagmuur in de oude stad, nadat Israëlische troepen deze op de strijdkrachten van Jordanië veroverd hadden. Dayan ver klaarde in een toespraak, dat Is raël nooit meer zal scheiden vm Jeruzalem. zou komen aan de werknemers, zodat hun totale vakantietoe slag zou zijn gegarandeerd, zc zegt de heer De Bruin. Dit alles speelde zich eind april af. Zelfs enkele werknemers, die al in een ander bedrijf waren gaan werken, hebben wij kunnen be wegen nog enige tijd bij de meu belfabriek te blijven, aldus de voorzitter van de N.K.V.-bond. Woensdag heeft de A.B.N. haar financiële tegemoetkomingen ge staakt. Alle halffabrikaten en grondstoffen zijn daardoor eigen dom van de bank geworden. De heer De Bruin betreurt deze gang van zaken, omdat volgens hem de hele order nog kan worden afgemaakt en afgeleverd indien er 4000,op tafel komt voor het hang- en sluitwerk. De heer De Bruin hoopt, dat de bank haar goede naam eer zal aan doen en alsnog bereidheid za' i willen tonen een deel van. de werknemersrechten te honoreren. Hij hoopt met de algemene be- drijfsbond voor de bouwnijver heid en de christelijke en katho lieke houtbewerkersbond hij de l curator de vakantietoeslagen en j tenminste de lonen van de vori- I ge week voor de werknemer# los te krijgen. DAYAN BI) DE „KLAAGMUUR"

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6