EGYPTE AANVAARDT HET BESTAND OK)C Volgens radio-Damascus is de oorlog pas begonnen 0-sa Cieerion bezocht de klaagmuur Beslisseaëe slag? Egypte treft mrhereidingen lii Nijldelta Bestand Het mysterie van de Israëlisehe luchtmacht Enorme buit Hoessein: „Vijand was onze meerdere" President van Jemen spoort aan tot verzet Strijd kan lang duren Israëliërs vielen Amerikaans oorlogsschip aan I - Egyptische vluchtwegen afgesneden Israël ving telefoongesprek Nasser-Hoessein op HET WEER De scheepvaart door de straat van Tiran Syrië meldt successen Algerijnse troepen in Cairo Arabische boycot van V.S. en Engeland Tegenaanvallen Israëlische krijgsgevangenen „Schermutseling" Egypte rmairdt het besM üassisshe eis herhaald ©verwinning ,voor ëeVJ. daar blijf je fit bij VRIJDAG 9 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6954 Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frank, bij abonnement: TERKEUZEN Directeur-Hoofdredacteurs I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ,.ur. Voor het gecomb. maandag/d!nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Radiozenders in Egypte, Syrië en Irak heben donderdag de troe pen van deze landen aangespoord de strijd voort te zetten ondanks de eis van de veiligheidsraad om het vuren te staken. Aan het Jor daanse front was het rustig. Jor danië heeft zich bereid verklaard zich aan het bevel van de veilig heidsraad te houden. In het westen van Sinai bij Gaf- gafa, 80 km ten oosten van het Suezkanaal, zijn Egyptische troe pen een aanval met tanks en vlieg tuigen begonnen, waarschijnlijk om de omsingeling door Israëlische eenheden te doorbreken en zich een weg te banen naar Port Toefiq aan de zuidzijde van het Suezkanaal. In Alexandrie werd gisteren luchtalarm gegeven. Israëlische vliegtuigen hebben vliegvelden in de omgeving van de stad bestookt. Ook aan het Syrische front wordt nog gevochten. Volgens ra dio-Damascus is de oorlog nog maar pas begonnen. Radio-Cairo heeft herhaaldelijk omgeroepen dat donderdag de be slissende slag zou worden geleverd. Verscheidene Israëlische tankko- lonnes waren volgens de radio in gesloten tussen El Arisch en de kust van de Middellandse Zee. In het oude deel van Jeruzalem waren Israëlische soldaten bezig de lijken van de gesneuvelden op te ruimen. Vele Israëliërs bezoeken de klaagmuur. De Jordaanse bewoners van het oude stadsdeel komen ge leidelijk uit hun schuilplaatsen en slaan de Israëlische bedrijvigheid somber gade. Vele Jordaanse bur gers nemen voor alle zekerheid een stok met een witte vlag mee, als zij zich buitenshuis wagen. Onder degenen die de klaagmuur bezoch ten, waren oud-premier Ben Goe- rion en vele parlementsleden. De Egyptische autoriteiten zijn bronnen in Port Said, in de Nijl- delta en rondom Cairo het verzet tegen de eventuele komst van Israëlische strijdkrachten te orga niseren. Alle particuliere vracht auto's zijn gevorderd en de leden van de militie hebben lichte wa pens en munitie gekregen. In het gebied ziet men konvooien pantser wagens en vrachtauto's met mili tairen en vrijwilligers. In de haven van Port Said heerst de normale activiteit. Alle hotels zijn vol, o.a. met buitenlanders die per schip naar Europa willen ver trekken. Tussen Israël en Jordanië is ■sinds woensdagavond 21 uur Ned. 'tijd een bestand van kracht. Dit heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, de veiligheidsraad laten weten. De raad had eerder in een met algemene stemmen aanvaarde reso lutie de eis gesteld, dat op het ge noemde tijdstip in het midden oosten een staakt-het-vuren van kracht zou worden. Het Engelse blad „Daily Ex press" schreef donderdag dat het mysterie rondom de beweringen van kon'n" Hoessein van Jordanië over de hulp die verschaft zou zijn door Amerikaanse en Britse vlieg- Sinai: Generaal Gavish, bevel hebber van de Israëlische leger eenheden aan het zuidelijk front. tuigen aan Israël, door de Britse inlichtingendienst is opgehelderd. Het blad schrijft verder: Het was het grote aantal vijandelijke bom menwerpers en jagers dat de arg waan van koning Hoessein wekte, die in de waan verkeerde, dat het grootste deel van de Israëlische luchtmacht in de strijd was gewik keld met de Egyptenaren boven het schiereiland Sinai. Hij had daar uit de conclusie getrokken, dat een groot aantal van de vijandelijke toestellen boven Jordanië Britse of Amerikaanse moesten zijn. Hij belde daarom Nasser op om hem dit mee te delen. Maar wat Nasser Hoessein niet vertelde was dat de Egyptische luchtmacht de dag tevoren reeds nagenoeg was vernietigd en dat Israël daardoor over een groot aan tal vliegtuigen beschikte om boven Jordanië te opereren. Nasser wist, dat de door Hoessein verstrekte informatie foutief was, maar hij maakte er gebruik van om de Egyptische nederlaag goed te pra ten. Als er ook maar enigerlei aan wijzing zou zijn geweest van inter ventie door toestellen van Britse- of Amerikaanse vliegdekschepen, Zouden de Russische schepen en duikboten die de Middellandse Zee en de Rode Zee verkennen, Cairo onmiddellijk gewaarschuwd heb ben. Dit hebben zij echter niet ge daan, aldus de „Daily Express". Langs de weg van Gaza naar El Arish in het noorden van Sinai hebben de vluchtende Egyptenaren een enorme hoeveelheid oorlogs- materieel achtergelaten. Er zijn nieuwe Russische tanks bij en ka nonnen en geweren van allerlei soort. Een verslaggever van Reu ter, die in gezelschap van een Israëlische officier de weg is afge reden, zag verder honderden schoe nen en ook kledingstukken, die de terugtrekkende soldaten kennelijk hadden uitgedaan om beter uit de voeten te kunnen. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdagmorgen in het hoofdkwartier van het leger in Amman vertegenwoordigers ont vangen van de buitenlandse pers en een overzicht gegeven van de situatie. Hierna verliet hij de pers conferentiezaal terstond en gaf de journalisten geen gelegenheid vra gen te stellen. Koning Hoessein zei o.m., dat Jordanië na het bevel van de vei ligheidsraad ermee ingestemd had het vuren te staken. Maar de Israë liërs hadden eerst te middernacht het vuren gestaakt. Koning Hoessein prees de Jor daanse troepen, die eervol en held haftig hadden gestreden. „Ons leger en onze broeders van de Iraakse strijdkrachten hebben moedig ge streden tegen een vijand die in aan tal, bewapening en in de lucht en op de grond onze meerdere was. Wij zijn vastbesloten eervol te leven of eervol te sterven. De Jor daanse verliezen in de afgelopen dagen zijn zeer groot. Wij zijn trots op hen die als martelaren zijn gevallen. Wij zijn ervan over tuigd, dat de offers van de Jor- daniërs niet vergeefs zullen zijn", aldus de Jordaanse vorst. President Ahdoellah al Sallal van de republiek Jemen heeft de be volking van Zuid-Arabie via de radio aangespoord Britse troepen en installaties aan te vallen. De president riep de bevolking op „elke centimeter van het grond gebied van Zuid-Arabie waarop zich Britse troepen en installaties bevinden, in brand te stelen". Het Egyptische blad Al Achhar schrijft dat het vuren niet gestaakt zal worden. Het gaat om een „hei lige oorlog" en niet om een slag van een paar uur, aldus het blad. De ambassadeurs van de Arabi sche landen hebben donderdag de „Russische regering verzocht ver geldingsmaatregelen tegen Israël te nemen, zo is van welingelichte Moskouse zijde vernomen. Het Pentagon heeft donderdag bekendgemaakt dat er vier Ameri kanen om het leven zijn gekomen en dat er 53 verwondingen hebben opgelopen toen Israëlische motor torpedoboten en vliegtuigen op rond 25 km ten noorden van Sinai bij vergissing een aanval deden op een Amerikaans oorlogsschip. Israël had inmiddels zijn veront schuldigingen aangeboden voor de aanval die, zo werd in de bood schap uit Tel Aviv gezegd, bij ver gissing was uitgevoerd. Volgens Phil Goulding, de Ame rikaanse onderminister van defen sie voor publieke zaken, gaf het schip, de Liberty mededelingen door aan Amerikaanse regerings posten in het midden-oosten, o.a. over de evacuatie van Amerikanen uit de oorlogsgebieden. Het schip zou geen gevaar lopen te zinken. De aanval werd volgens Gouling donderdag omstreeks 14 uur Ned. tijd uitgevoerd. Het schip werd door zeker een torpedo getroffen. MBSËiolP-- - De Liberty is een vkartuig van 137 m lengte en 7190 ton en slechts uitgerust met vier machinegewe ren. Het voert een bemanning van 15 officieren en 279 manschappen, benevens drie burgers. Israël heeft donderdagavond be kendgemaakt dat het de voor naamste vluchtwegen voor de Egyptische troepen naar het Suez kanaal heeft afgesneden. Na een dag van verbitterde strijd in de Sinai-woestijn zei een woordvoer der in Tel Aviv op een persconfe rentie: De belangrijkst* toeganes- nunten zijn nu in onze handen. De Egyptenaren waren overigens niet helemaal van het kanaal afgesne den. Er waren altijd nog gebieden waar men te voet doorheen kon trekken, zo zei hij.' Israël he»ri pen o» de hand oo- trenomen tplefouwsn-ok laten be luisteren, waarin president Nasser en koning Hoessein overeen zóuden bomen de Arabische nederlagen te wiiten aan Britse en Amerikaanse interventie. De bandopname werd afgedraaid oo een persconferentie in Tel Aviv. Op de bandopname, die van slechte kwaliteit was. kon men twee man nen tegen elkaar horen schreeu wen. Een stem, toegeschreven aan Nasser, zei in het Arabisch: „Hallo, zullen we de Verenigde Staten en Engeland zeggen of alleen de Ver. Staten?" Het aan Hoessein toegeschreven antwoord luidde: „De Verenigde Staten en Engeland". Het gesprek werd vervolgd met de vraag van Nasser of Engeland vliegdekschepen had. Hoesseins antwoord was onverstaanbaar. Nasser zou daarop gezegd heb- ZONNIGE PERIODEN Het K.N.M.I. deelt mede: Met noordwestelijke winden is koele lucht geheel West-Europa binnengedrongen. Deze stroming wordt veroorzaakt door een krachtig gebied van hoge baro meterstanden ten veesten van de golf van Biscaje. Dit hogedruk- gebied heeft een uitloper boven de Britse eilanden en het zeege- hied tussen IJsland en Noor wegen. Deze rug van hoge lucht druk beweegt langzaam naar het oosten en wordt in het noorden aangetast door een depressie in de omgeving van IJsland. Als gevolg van deze ontwikke ling wordt in het komende et maal de huiigheid onderdrukt en zullen zonnige perioden de over- ZON MAAN op onder op onder Juni 9 4.21 20.57 4.41 22.56 10 4.21 20.58 5.37 23.43 1! 4.20 20.59 6.48 12 4.20 21.00 8.09 0.16 13 4.20 21.00 9.33 0.40 14 4.20 21.01 10.59 0.58 hand krijgen. Hierbij zal de wind in het algemeen zwak tot matig uit noordwestelijke richting waaien en zullen de temperatu ren aan de kust tot 14 graden en in het binnenland tot omstreeks 17 graden oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog weer Droog weer met zonnige perlo den. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 9 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.53 218 2.54 3.28 3.27 n.m. 2.17 242 3.18 3.52 3.51 ZATERDAG 10 JUNI v.m n.m. Cadzand 2.25 2.46 Breskens 3.00 3.21 Terneuzen 3.36 3.67 Hansweert 4.10 4.31 Walsoorden 4.09 4.30 ben: „Gaat zijne majesteit een ver klaring afleggen over de deelne ming van de Amerikanen en Brit ten?" Opnieuw was het antwoord onduidelijk. Nasser: „Bij God, ik leg een ver klaring af, en u doet het en we zor gen ervoor dat de Syriërs verkla ren dat Amerikaanse en Britse vliegtuigen vanaf vliegdekschepen deelnemen aan de strijd tegen ons. We geven een verklaring uit. We leggen de nadruk op de zaak en zorgen ervoor dat het erin wordt gehamerd." Het aan Hoessein toegeschreven antwoord luidde: „Goed, in orde". Het gesprek eindigde met de verzekering van Nasser dat Egyp tische vliegtuigen op dat moment Israëlische vliegtuigbases aanvie len. Volgens de Israëlische woord voerder vond het telefoongesprek op 6 juni om 4.50 uur 's ochtends plaats, op de tweede dag van de oorlog. Vier uur later maakte radio- Cairo bekend dat Britse en Ameri kaanse vliegtuigen Israël steunden, aldus do woerdvoerder. Het eerste schip dat in de straat van Tiran is gesignaleerd na de Israëlische verklaring van woens dag dat deze straat een internatio nale waterweg is. is een Rus. Het schip, een vrachtboot, zette koers naar de Jordaanse haven Akaba. Twee Israëlische vrachtschepen staan op het punt uit de haven van Eilat te vertrekken. Uit Sjarm el Sjeik is inmiddels gemeld dat dit fort woensdag door Israëlische matrozen is veroverd. Korte tiid na de verovering landden er Israëlische parachutisten. Het Egyptische garnizoen had het fort toen al verlaten. Het Syrische opperbevel heeft bekendgemaakt dat er donderdag middag twee vijandelijke vliegtui gen ten noorden van het gebied van Gaiilea zijn neergeschoten. Een van heide toestellen was een Can berra. Tot nu toe waren er in de loop van donderdag 12 Israëlische toestellen neergehaald. Het' Algerijnse persbureau meldt dat het tweede contingent Alge rijnse troepen bestemd voor de strijd tegen Israël, donderdag in Cairo is aangekomen. Om hoeveel man het gaat werd niet gezegd. De federatie van Arabische ka mers van koophandel, industrie en landbouw heeft opgeroepen tot een algemene boycot van alle Britse en Amerikaanse produkten, dien sten en organisaties wegens hulp van deze landen aan Israël. De Arabische regeringen worden voorts aangemaand hun dollar- of sterlingtegoeden om te zetten In goud of andere betaalmiddelen en geen dollars of ponden els betaal middel aan te nemen. Voorts werd de sluiting van het Suezkanaal goedgekeurd en opge roepen tot wering van Amerikaan se en Britse schepen en vliegtuigen in havens en op vliegvelden in de Arabische landen. Restanten van de Egyptische strijdmacht hebben in Sinai zoals gemeld een wanhopige aanval op de oprukkende Israëlische pantser troepen ingezet om een ontsnan pingsroute naar Port Toefig bij Suez aan de zuideliike kanaalmond open te houden. De Egyptenaren vielen met tanks en vliegtuigen aan in het gebied tussen de Mitla- pas en Bir Gafgafa, 80 km ten oosten van het kanaal. De Egypti sche tegenactie bracht de Israëli sche opmars in die sector tot staan, haar meer naar het noorden ruk ten de troepen volgens mededelin gen in Tel Aviv snel op in- de rich ting van Qantara, 50 km ten noor den van de belangrijke kanaalstad Ismailia gelegen. Egypte van zijn kant heeft don derdag successen gemeld aan de Middellandse Zee van Sinai, waar eveneens een Israëlische tank colonne naar het Suezkanaal pro beerde door te stoten. Egyptische vliegtuigen hadden een groot aantal Israëlische tanks vernietigd en verscheidene vijande lijke pantsereenheden waren nu ingesloten tussen El Arish en de zee, zo meldde radio-Cairo, dat van een beslissende dag sprak. Volgens betrouwbare kringen in Cairo zijn woensdag met twee treinen ongeveer 4500 Israëlische krijgsgevangenen in de Egyptische hoofdstad aangekomen. Ze werden van het station met vrachtwagens naar een onbekende bestemming gebracht. Volgens het semi-offi- ciële blad Al Achram zijn donder dag enkele Algerijnse mig-squa- drons on een Egyptische lucht basis gearriveerd en brachten viif transportvliegtuigen de voorhoede van een Marokkaanse troepen macht naar Egypte. Israëlische troeoen in Sinai volgens het blad 180 000 man sterk hadden zware verhezen geleden. Radio-Cairo meldde dat donderdag 20 Israëlische vliegtuigen ziin neer geschoten, negen daarvan b;i een aanval op enkele wijken van Cairo, die geen schade zou hebben aan gericht. Het Egyptische onnerbeve! he- richtte dat een van ziin toestellen niet was teruggekeerd van een ..schermutseling met Israëlische en Britse canberra-vliegtuigen" boven de Sinal-woestiin. In Cairo was het donderdag rustig. De bruggen over de Niil staan echter onder scherpe bewaking. Secretaris-generaal Oe Thant maakte gisteren de EpynH«s«»h» vaarding van het hestand in de veiligheidsraad bekend. Israël heeft verklaard akkoord te gaan met een hestand, ais ,de Ara bische landen dat ook doen. De boodschan was afkomstig van de Egyptische V.N.-delegatie. EgyDte is hiermee het tweede land dat het bestand aanvaardt. Woens dag had Jordanië het bestand aan vaard, dat in de loop van de avond aan het Jordaans-Israëlische front van kracht werd. De Egyptische aanvaarding- wordt beschouwd als de sleutel tot beëindiging van het maandag be gonnen conflict. El Arish, Sinai: Een Israëlische kolonne op weg naar het front, terwijl gedeeltelijk ontklede Egyptische gevangenen worden afgevoerd naar de andere rich- ting. (ADVERTENTIE) Terwijl Oe Thant de verkla-iug voorlas, zat de Egvprische afge vaardigde Mohammed el Kony zon der een spoor van emotie op ziin gelaat tussen de vertegenwoordi gers van andere Arabische landen die "een lid zijn van de veiligheids raad. Onmiddellijk na de aankondiging kreeg de Rus Fedorenko het woord. Hij deed een felle aanval op Israël dat volgens hem agressie pleegt, de V.N. uitdaagt en het handvest der verenigde naties schendt. Waarnemers waren van oordeel dat zijn rede door de gebeurtenis sen was achterhaald, maar toch moest volgens Fedorenko de Israë lische agressie worden veroor deeld. Israël, aldus Fedorenko, draagt de gehele verantwoordelijkheid voor de misdaden die het heeft be gaan en moet zwaar gestraft wor den. Zijn redevoering was geheel in overeenstemming met de Russi sche resolutie, die kort voor Thants aankondiging was ingediend. Daar in werd de Israëlische agressie veroordeeld en van dat land ge- eist dat het de wapens onmiddellijk zou neerleggen en zijn troepen uit de Arabische landen zou terug trekken ach*»- de bestandslijnen. I Van de Noorse generaal .Odd Bull, hoofd van de V.N.-bestandscom- missie had Thant vernomen dat, j volgens Jordaanse lezing, Israël nog i bombardementen uitvoerde en i troepen concentreerde ten westen van de brug over de Damiva. Van tsraël had Buil vernomen dat zich Iraakse troepen in het gebied in kwestie bevonden, aldus Thant, die daaraan toevoegde dat Irak nog niet geantwoord had op de oproe pen tot. een bestand. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban SDrak de wens uit dat andere Arabische landen het voorbeeld van Egvpte en Jordanië zullen volgen. Volgens Eban is door het Fgyptische be sluit een onmiddellijk uitzicht od een effectief bestand tussen Israël en Egypte ontstaan. De Brit lord Caradon noemde bet n'euws van de Egvotische aan vaarding van een staakt-het-vuren een overwinning voor de verenigde naties en noemde het nu van be lang om in het midden-oosten weer te zorgen voor een effectieve aanwezigheid van de verenigde naties ter handhaving ven de vrede. - -

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1