Engelands toetreding tot de E.E.G. i I 1 1 1 i i V Vlerte Wsek'Nu voor 801 Blanke Tonijn 9*8® Wijnzuurkool 9*80 Tomatenpuree 9*80 Caramels 80 I Paté de Campagne 9*80 1 1 1 1 1 Mini-cakes 9*80 Smeerkaas 4o. 8*80 ^80 Lik-bits AH-Sbampoo Hippodrome 98 80 Erwtensoep 9*80 1 Tutti-Frutti 9*80 Ontbijtkoek 9*80 ESxota sf80 I Panitos zout koekje V- 80 Bis-rolletjes 9* 80 Chewing Sweet V- 80 Dierenvoeding ^80 Theedoek I TEL AVIV KWAM ONGESCHONDEN UIT DE STRIJD ONDANKS WERKLOOSHEID BLIJVEN BUITENLANDSE ARBEIDERS IN TREK AH-Tomatenketchnp 9*80 I albert heijn I m Upmerkelijke Jubileumverkoop bij Albert Heijn! hazelnoot m lollies m limonade gazense Donderdag 8 juni 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina TWEEDE KAMER Botsingen te wachten Weer een „veto"? Antwoord van minister Luns Moties „Israël zal winnen M M 80 jaar voordeliger m Het begon in 1887 - en het is nooit meer opgehouden80 jaar een onverbeterlijke ,doorstreper' van toch-al-lage prijzen ■2SO gram m 4 zakjes De vaste commissie voor buiten landse zaken uit de tweede kamer heeft gisteren het verslag behan deld betreffende de uitwerking en toepassing van de verdragen tot oprichting van de Europese econo mische gemeenschap en van de Europese gemeenschap voor atoomenergie over 1966. Minister mr. J. M. A. H. Luns (buitenlandse zaken) schetste het verloop van de in Rome gehouden topconferentie. Deze week heeft in Brussel het eerste overleg over de Engels toetreding plaats gehad. Lovende woorden richtte minis ter Luns aan het adres van de scheidende voorzitter van de com missie, Hallstein. Hij deelde mee in •Rome de eis te hebben gesteld dat de Nederlander Mansholt in elk ge val vice-voorzitter moest worden. Nederland liet de kandidatuur- Mansholt vallen toen bleek dat men niet unaniem bereid was hem tot voorzitter te benoemen. Mr. Berkhouwer (v.v.d.) meende dat op de topconferentie in Rome het Engelse verzoek tot toetreding „ontvankelijk is verklaard". Veel zal thans afhangen van de cohesie die de vijf (de „zes" van de E.E.G. minus Frankrijk) zullen doen. Mr. Bos (c.h.) geloofde niet dat president De Gaulle thans een veto over de toetreding van Engeland wilde uitspreken. Hij was echter wel bij machte de behandeling van 'de aanvraag jarenlang te traineren. 'Vroeg of laat zullen belangrijke botsingen met Frankrijk plaats vin den over het proces van toetre ding. Mr. dr. Imkamp (D '66) meende dat de toetreding van Engeland versterking van de interne politie ke democratie zal bevorderen. An derzijds zal uitbreiding van de E.E.G. remmend werken op de eco nomische en op de politieke inte gratie. De heer Van der Stoel (p.v.d,a.) achtte elk gevaar aanwezig dat Engelands toetreding voor de twee de maal strandt op een weigering van het Franse staatshoofd. „De politieke wil om Engeland te aanvaarden ontbreekt bij presi dent De Gaulle". Naar zijn mening zal de Nederlandse regering moe ten doen blijken, dat een tweede veto tot gevolg zal hebben dat Ne derland niet langer bereid is aan de verdere uitbouw in E.E.G.-ver- band mee te werken. Zijn fractiegenoot Oele wees op de technologische achterstand van de Europese landen ten opzichte van de Ver. Staten. Een stap voor waarts op de weg naar overbrug ging van de bestaande kloof zou Engelands toetreding zijn, aldus de heer Oele. De p.s.p.'er Van der Spek kriti seerde het naar voren schuiven van eigen kandidaten ter vervulling van de vakature-Hallstein. Nederland kwam met Mansholt, België met Rey. Waar blijft het Europese den ken, zo vroeg hij zich af. „Dit naar voren schuiven van nationale kan didaten relaveert wel het Franse nationalisme", zo vond hij. In zijn antwoord verklaarde mi nister Luns dat de tweede topcon ferentie van de E.E.G. een bijeen komst zonder speciale bevoegd- STROOMSTORING LEGT INDUSTRIEWIJK STIL Een storing in de elektrici teitsvoorziening heeft de indus triewijk van Maassduis omstreeks drie uur woensdagmiddag stroom loos gemaakt. Rond vijftien industrieën kwa men hierdoor stil te liggen. Een van deze bedrijven, Elementum *N.V., die geprefabriceerde wo ningen fabriceert, zag haar be tonmolens tot stilstand komen met de mogelijkheid dat het be ton hierin zou verharden. Ook de batterijen, de mallen waarin de gevels worden gemaakt, ble ven half gevuld met betonspecie in de takels hangen. Men begon direct de beton in de vormen en batterijen en be tonmolens met handkracht los te slaan en te verwijderen. Het radarstation van het loods wezen te Maassluis schakelde voor haar stroomvoorziening over op de noodinstallatie die in het gebouw aanwezig is. Ook het scheepsrapportagebedrijf van de scheepsagentuur Dirkzwager schakelde over op noodspanning. Veel administratief personeel was eveneens tot nietsdoen ge noopt, voor zover de boekhoud machines en telmachines elek trisch werken. Men vermoedt dat een kabel- breuk de oorzaak is. De diensten vaa d« gemeentelijke elektrici teitsbedrijven zijn inmiddels be gonnen de schade te herstellen, heden en zonder een tevoren vast gestelde agenda zou worden. In de oorspronkelijke tekst van het slotcommuniqué was een stap gezet naar institutionalisering: door in te stemmen met het opnemen van de zinsnede „bestudering van de mogelijkheden" had Nederland een uiterste concessie gedaan. „Ik zie van het overleg niet heel veel komen", zo verklaarde de mi nister. De nieuwe voorzitter van de E.E.G.-commissie, de Belg Rey, treedt niet op als Benelux-voor- zitter. Bij het rouleren fungeren de Benelux-landen als afzonderlijke staten. De bewindsman was het met verscheidene sprekers eens die zich bezorgd hadden getoond over de wijze, waarop het Engelse ver zoek om toetreding zal worden be handeld. Wij kunnen een fase van uitstel tegemoet zien, waartegen wij ons moeten verzetten, aldus minister Luns. Nederland zal niet alleen staan, maar cohesie van de vijf is in dit verband van het groot ste belang. Bij de behandeling van de asso- ciatieproblematiek diende de heer Berkhouwer een motie In, waarin de wenselijkheid tot uitdrukking wordt gebracht dat de door de staat Israël nagestreefde associatie met de E.E.G. wordt verwezen lijkt. De heer Oele kwam met een mo tie, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen haar mede werking aan de uitvoering van de associatieovereenkomst met Grie kenland te onthouden, zolang in dat land gekozen volksvertegen woordigers worden gevangen ge houden en de democratische rech ten en vrijheden van de Griekse burgers niet zijn hersteld. Minister Luns gaf te kennen dat er geen bepalingen zijn die schor sing van het verdrag met Grieken land mogelijk maken. Ten aanzien van Israël is men een tweede rapport te wachten van de commissie die besprekingen met Israël heeft gevoerd. Over de armoede in de Aarabi- sche landen zei hij: „Opheffing van de armoede betekent niet automa tisch de opheffing van de vijandige houding tegenover Israël. Overi gens zijn er Arabische landen waar het nationale inkomen hoger ligt dan in Nederland. Ik denk hier aan Koeweit". De kamercommissie heeft de motie van de heer Berkhouwer met algemene stemmen aanvaard. Het huidige akkoord tussen Israël en de gemeenschap is vol gens de Nederlandse regering niet voldoende. Hopelijk zal het worden vervangen door een associatieover eenkomst, aldus de minister. Joegoslaven na wilde achtervolging gearresteerd Twee in Parijs wonende Joego slaven, die bij de N.V. Urzo in Meppel 'n partij herenkostuums, overhemden, stropdassen en bontmantels hebben gestolen, zijn dinsdagmiddag na een wilde achtervolging door Almelose po- litie-agenten overmeesterd. Het tweetal reed door Almelo in een oude auto, die er zó verdacht uit zag, dat de bemanning van een surveillancewagen de bestuurder een stopteken gaf teneinde een onderzoek in te stellen. Op top snelheid ging de wagen er van door, gevolgd door de politiewa gen met loeiende sirene. Vele kilometers buiten de stad botste de Franse wagen op een zandweg tegen een boom. De inzittenden vluchtten een weiland in. Nadat enkele waarschuwingsschoten waren gelost, slaagden de agen ten erin de mannen te grijpen. Ze verklaarden een vakantie reisje door Nederland te maken. In de auto werd een grote hoe veelheid gestolen waar aange troffen. Brandstichting in Belgisch Limburg De Belgische politie heeft een funktionaris van het St. Jozef instituut te Carlsbourg (in Bel gisch Limburg) aangehouden in verband met een brand die za terdag het instituut teisterde en voor 750.000 gulden schade aan richtte. De man heeft na uren lange ondervragingen bekend de brand te hebben gesticht. Hij ontkende evenwel schuldig te zijn aan een kleinere brand, een week geleden, in het instituut. Ook ontkende hij iets uitstaande te hebben met een brand, in juli vorig jaar, in een instituut elders in het land waar hij toen met vakantiegangers vertoefde. Tel Aviv is onder het oorlogs geweld ongeschonden gebleven. Dat deelden woensdag enkele Is raëlische passagiers mede, die met een Boeing-straaltoestel zon der tussenlanding van het vlieg veld Lod bij Tel Aviv naar Schip hol waren gevlogen. Een van hen was de 30-jarige mevr. Tamar Rose uit Herzlyya (vlak ten noorden van Tel Aviv), die met twee kinderen van één en drie jaar terugkeerde naar haar man in Amsterdam. „Het terugtrekken van de Egyptenaren in de Sinai-woes- tijn is uitgelopen op een vlucht van zo'n hoge snelheid, dat ons leger de grootste moeite heeft om hen bij te houden", zei ze. „Velen van ons hebben van familie uit het buitenland, b.v. uit Amerika, dringende tele grammen gekregen om tenminste de kinderen naar hen te sturen, maar vrijwel niemand heeft dat gedaan". Aan boord bevond zich ook een ongeveer 30-jarige vrouw met haar zoontje, die anoniem wilde blijven, „omdat mijn man officier in het Israëlische leger is". Hoewel zij van plan was in Israël te blijven, stemde zij er na aandrang van kennissen in toe via Schiphol naar haar ouders in België te reizen om daar haar kind ter wereld te brengen. Op de vraag hoe de Israëli's over de situatie denken, ant woordde ze: „De mensen zijn erg dapper. Ze zijn er vast van over tuigd dat Israël zal winnen. Ze hebben een groot vertrouwen in de kracht van het leger". Intussen blijkt uit deze vlucht dat El Al het burgerluchtvaart- verkeer met Tel Aviv als enige maatschappij ter wereld niet of nauwelijks heeft onderbroken. „Het vliegveld Lod is helemaal niet gesloten geweest", zo zei een vertegenwoordiger van El Al op Schiphol. Voor de vele Israëli's en vrij willigers, die ook in Amsterdam zitten te springen om naar Israël te vertrekken, is nog geen moge lijkheid geschapen om de reis te maken. De Boeing-straalmachine van woensdagmorgen ging juist als die van dinsdag na het lossen van de passagiers snel naar het vrachtplatform om daar volgela den te worden met hulpmateriaal en andere goederen voor Israël. Israël laat het vervoer van vracht (en met name van stra tegische goederen) op dit mo ment prevaleren boven dat van passagiers. Ondanks de werkloosheid is in de provincie Utrecht weinig te merken van een verminderde be langstelling voor buitenlandse arbeiders. In mei steeg het aan tal Italianen en Marokkanen zelfs met 10 resp. 52, maar er waren 66 minder Spanjaarden, Grieken en Turken. Van de bijna 5200 buitenlandse arbeiders in de provincie Utrecht stonden er 81 als werkzoekend ingeschreven. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Utrecht acht het niet onmogelijk dat zelfs bui tenlandse arbeiders uit andere delen van het land zullen wor den aangetrokken, omdat het be drijfsleven naar buitenlanders blijft vragen. De geregistreerde arbeidsreser ve in de provincie Utrecht daal de in mei van 2161 tof 2054. Deze daling was het duidelijkst in de bouw, onder het kantoorperso neel en het personeel in alge mene dienst. In de metaal steeg de arbeidsreserve met 59, tot 336, hetgeen verband houdt met de stijging van het totale aanbod van ontslagen werknemers van Werkspoor, Demka en Emi/Enaf met 62 tot 273. In tegenstelling tot het landelijk beeld is in de stad Utrecht de werkloosheid het grootst in de categorie 19- tot 24-jarigen. i mm StarKist blik» hele moot fles 340 gram *'l blik Goudfazant 5 blikjes gram P i bakje 135 gram pak voor 16 cakejes S pakjes (samen 200 gr.) 4 zakjes 32 s«.) denne of glans famllleflaeon Fijne biskwle met kokos±400 gram met worst VI blik Eerste kwaliteit gesneden ca, 25 plakken 2 flessen If 2 zakjes zuurtjes 2 zak 34 rol) kauwgom Alpo (4 soorten). blik .56x58 cm Bovenstaands orijzan gelden t/m woensdag 14 juni i Ch albert heijn

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5