Burgemeester van Terneuzen opende Braderie Nöordstraat en omgeving «RAIFFEISENBANK EERSTE DAG WERD GEKENMERKT DOOR OVERSTELPENDE DRUKTE Surinaamse minister opende in Middelburg tentoonstelling „Zeeland en de West" Gedeputeerde Staten beantwoorden vragen over recreatiegebied Oostburg Donderdag 8 juni 1967 Pagina 3 spaarbank en alle bankzaken Van dei de grondlegger Trefpunt Samenwerking met België Oog voor de ontwikkeling vagi Tersieuzest spaarders Goddeloos Kapers Winkelcentrum long oud v. d. Sande DE VRIJE ZEEUW „dat het hele regeringsbeleid zal moeten worden afgestemd op de urgentie, het afwegings proces zoals hij dat noemde". 3. Dat hier beslag wordt gelegd op de Sophiapolder met zéér vruchtbare kleigrond van 30 afslibbaar en meer, met behoor lijke en goede weiden. Terwijl op een steenworp van de ge noemde polder een stuk zand grond ligt van 50 ha, dat reeds voor het grootste gedeel te bebost is, over het hoofd wordt gezien, mischien met een zekere ons niet bekende opzet. Dit stuk grond genaamd „De Plate" is eigendom van de heer M. d'Henptiene te Zwijndrecht, Gent, en wordt enkel voor de jacht ge bruikt en heeft dus geen enkele agrarische waarde. Zijn G.S. onze mening toegedaan, dat het gemeentebestuur van Oost- bjtfg handelt als een kip jjgnggt kop? Dit gezien in het licht van: a. het enorme bedrag; b. de urgentie; c. de huidige economische en financiële crisis van Nederland; d. de keuze van plaats en grond. 4. Zijn G.S. bereid het gemeente bestuur van Oostburg te ver zoeken dit stupide plan in de ijskast te stoppen en er geen onnodige kosten meer aan te verspillen? HET ANTWOORD VAN G.S. 1. Het is ons bekend, dat B. en W. en de gemeenteraad van Oost burg willen trachten te komen tot de aanleg van een recreatie- bos. Het ontwerp-streekplan West Zeeuws-Vlaanderen heeft de gemeenteraad aanleiding ge geven onze aandacht voor dit plan te vragen. 2. Het plan is in voorbereiding en heeft ons nog niet kunnen be reiken, zodat wij in dit stadium geen oordeel kunnen hebbeüt. noch over de planologische noch over de financiële aspec ten. 3/4. De formulering van deze vra gen geheel voor de verantwoor ding van de vragenstellers la tend, delen wij mede, dat indien het uitgewerkte plan aan ons wordt voorgelegd, de belangen van de landbouw in onze over wegingen worden betrokken. Het door de vragenstellers ge noemde gebied „De Plate" is opgenomen in de ontwerp-lijst van natuurgebieden van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en heeft in het ontwerp-streekplan een beschermende bestemming gekregen. Voor recreatiedoel einden kan dit gebied derhalve niet meer dan een beperkte functie hebben. Vragen gesteld door de heren G. de Waal te Nieuw-Namen en G. Coppens te Eede, leden van de provinciale staten van Zeeland, aan het college van gedeputeerde sta ten inzake het bosplan Oostburg. 1. Hebben G.S. van Zeeland ken nis genomen, dat het in de be doeling ligt om een recreatie gebied te maken van ongeveer 100 ha in de Sophiapolder, ge legen tussen Oostburg, Aarden burg en Sluis? 2. Zijn G.S. van mening, dat dit plan dat in de pers geraamd wordt op 30 miljoen gulden gezien de zéér slechte finan ciële en economische positie van Nederland, niet verant woord en uitvoerbaar is, maar verschoven dient te worden naar betere tijden? Dit naar aanleiding van de uitspraak van minister-president De Jopg, winkelcentrum zal verrijzen. Het, Monique Verlinde, dochtertje is technisch rrvwehjk dat er daar van de voorzitter van de midden- een groot parkeerveld komt, 'dat standsvereniging Noordstraat en niet te ver van het winkelcentrum omgeving, bood mevr. Aschoff is verwijderd. een bouquet bloemen aan. De braderie is geopend. Nadat burgemeester Aschoff gisteren door het indrukken van een knop bij de wereldbol aan de ingang van de Noordstraat een sirene in werking had gesteld, kwam de drukte in de Noordstraat en omgeving op gang. Voor de genodigden en voor het kopend en kijkend publiek begon toen de tocht langs de kramen, werd er geproefd van de hapjes en bewonderde men de vindingrijk heid van' de middenstand die heel wat uren moet hebben besteed aan entourage en kostuums om de vele nationaliteiten gestalte te geven. Dit alltss werd omlijst door de mu- .zikaje. klanken van „Los Antillia- nos" en het optreden van de goochelaar met de muzikale keu ken, Geraldini, die op verschillende podia het publiek tot stilstaan noodde, wat soms wel enige strem ming van het voetgangersverkeer tengevolge had. Door een druk op de knop stelt burgemeester Aschoff een sirene in werking, waarmee de braderie officieel was geopend. standsopleiding die met een dele gatie de openingsceremonie bij woonde: „Wij als Gentenaren ge loven dat Terneuzen eigenlijk een ..Noordstraat en omgeving", de heer J. Verlinde, voor deze ge legenheid verkleed als „home guard", hield een rede, waarin hij o.a. stelde dat er een band kan be staan tussen de grote industrieën en de middenstand, gezien de aan wezigheid van enige directeuren van in Terneuzen internationaal De voorzitter van het H.C.T. de heer J. Tazelaar, zag in deze bra derie de belofte van een traditie, i De eerste voorzitter van de handel drijvende middenstand, de heer A. v. d. Bruele, heeft hier dertig jaar geleden de braderie op dusdanige wijze geïntroduceerd, dat zijn idee I thans nog aanslaat. I reacties over de reclamekaravaan vernomen. Hij hoopte, dat volgend jaar ook de afdeling het „Vierkant" in zijn geheel in een of andere activiteit zal worden betrokken. Hij eindigde zijn toespraak met de hoop uit te spreken dat er in de komende week een echte verkeers chaos zou heersen, die dan zou kunnen worden beschouwd als een stimulans om aan bepaalde wensen van de middenstand tegemoet te komen. „Het kan bijna niet op in Ter neuzen", had de burgemeester ge zegd, de verschillende evenemen ten memorerend, die stuk voor stuk de moeite waard ziin geweest, waarbij hij, zonder aan dit alles af breuk te willen doen, de hoop uit sprak dat deze braderie alles zou overtreffen. Teruggrijpende op het motto „Terneuzen trefpunt van de we reld", zei hii dat de wereld steeds kleiner wordt en wij daardoor ook betrokken zijn bij staten, „waar geen feest wordt gevierd, maar waar dingen gebeuren, die wij be treuren". De burgemeester zei dat in dit snel groeiende Terneuzen voor de handeldrijvende midden stand een grote taak is weggelegd. De heer Aschoff heeft vertrouwen in de middenstand. Deze braderie, die de burgemees ter als een geslaagde poging zag om iets bijzonders op touw te zet ten, zal Terneuzen in het zoeklicht plaatsen, niet alleen in eigen land maar ook in België. Van dit laatste getuigde later tijdens de receptie in de raadszaal de heer P. Legon, algemeen direc teur van het instituut voor midden- „Laten wij deze week door de grotere toeloop van publiek de parkeermoeilijkheden aanzien, dan zullen ze door tijdige maatregelen in de toekomst, wanneer een der gelijke hoeveelheid publiek nor maal is, kunnen worden vermeden", aldus de heer Verlinde. TÜdens de receptie in de raads- taal. V.l.n.r.: de heer J. Tazelaar, voorzitter van de H.T.C.; de heer P. Legon, voorzitter van de Gent se middenstandsverenigingbur gemeester Aschoff en inspecteur- corpttghef Q.vpan.Qgpijen, Er waren nog meer sprekers op 4gze repeptie. De voorzitter van In de hierop volgende toespraak van de burgemeester haakte deze in op de rede van de voorzitter. „Wij geloven stellig dat de Noord straat ook in de toekomst een be langrijk winkelcentrum zal blijven en dat deze „city" een element van groeiend Terneuzen en heel Zeeuws-Vlaanderen zal zijn". Sprekend over de woonwijken in nieuw Terneuzen, zei de burge meester dat daar ook plaats is voor meerdere winkels. Hij sprak de hoop uit dat er zo spoedig mogelijk ten behoeve van de bewoners en de mensen van buiten de stad een Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. M HOIiAND STAATQNHI1IS Dr. J. F. E. Einaard, gevol machtigd minister van Suriname, heeft woensdag in het rijks archief te Middelburg de ten toonstelling „Zeeland en de West" geopend. Deze tentoonstelling wordt in de Zeeuwse hoofdstad gehouden ter gelegenheid van het feit, dat Suriname 300 jaar geleden door een Zeeuwse expe ditie werd veroverd op de En gelsen. In zijn toespraak herinnerde dr. Einaar aan de expeditie van de Zeeuw Abraham Crijnssen in 1667, die Suriname veroverde. „Het was de Zeeuwen niet zo zeer te doen om koloniën te stich ten, maar om Holland de pas af te snijden", aldus dr. Einaar. „Daar de Zeeuwen geen glim mende kraaltjes bij zich hadden, hebben ze het bekende Schie dammer vocht als ruilmiddel ge bruikt bij de Indianen. Het enige Nederlandse woord dat de In dianen daarvan nog overgehou den hebben, is „soepien", dat „zuipen" betekent. Op de tentoonstelling is overi gens een 17e eeuws geschrift van een zekere heer Udemans uit Zie- rikzee, die in zijn catechismus voor zeelieden de slavenhandel „vervloekt goddeloos" noemde. Een ander stuk op de tentoon stelling dat de aandacht trext, is een beschrijving van Suriname uit 1695 van Adriaan van Berkel. Deze schrijft over een drank, die de Indianen de Zeeuwen aanbo den in ruil voor het Schiedam mer vocht. De z.g. „reliry" die werd gemaakt van carsavybrood, werd zoals de schrijver 't noemt, gekauwd door oude wijven en met veel speeksel vermengd. De pap die aldus ontstond, l:et men gisten en daar maakte men de drank van die de Zeeuwse schrij ver niet erg kon waarderen. Het initiatief voor deze ten toonstelling is uitgegaan van de Middelburgse rijksarchivaris, dr. P. Scher, die zei te hopen dat de expositie zal bijdragen tot een versteviging van de in 1667 be gonnen band tussen Zeeland en de West. (ADVERTENTIE) klein beetje bij Gent hoort". De heer Legon deelde mee dat onlangs op een gezamenlijke bijeenkomst van Nederlandse en Belgische mid denstanders de belofte was gedaan, dat er samenwerking zou blijven tussen de Gentse en Terneuzense middenstand. georiënteerde bedrijven. De mid denstand, die een dankbaar ge bruik zal maken van de bevolkings aanwas, wil door het motief van deze braderie aantonen dat zij oog heeft voor de ontwikkeling van onze stad. Op deze braderie ligt niet het stempel van een verkoop actie, maar zij is een presentatie van de wijk Noordstraat. De heer Verlinde wilde dat de binnenstad, zoals zij er deze week uitziet, met zijn terrassen en verhoogde aan trekkelijkheid, de „city" zal zijn van de toekomst. Een beeld van de geweldige drukte in de Noordstraat, woens dag na de opening van de bra derie. De heer Tazelaar had van bewo ners in de kanaalzone lovende Dr. Einaar vertelde hoe de Zeeuwen Suriname later voor 260.000 gulden hebben verkocht aan de Westindische Compagnie, de stad Amsterdam en aan een rijke koopman. „De Westindi^ sche Compagnie waren Neder lands beste kapers. We zingen nu wel dat Piet Hein de zilver vloot gewonnen heeft, maar in dit gezelschap kan ik gerust zeg gen dat hij een doodgewone ro ver was", aldus dr. Einaar. Wat er in die 300 jaar in Suri name is veranderd, illustreerde dr. Einaar met de geschiedenis van het fort „Zeelandia", dat door kapitein Crijnssen in 1667 was gebouwd. Het fort is later veranderd in een gevangenis, die innenkort als museum zal wor- '?n ingericht. Wat betreft de SU WUIUCil gcilüciüi.1, „CC1SLC rii]VenhJ^dtel70nd dr- Einafr dat geweldige drukte die zich deze "L d,leJl«d ean normaal ver week, als de zomer wil meewerken, „urler- niet' W?-£nZe voor" nog wel zal herhalen. I nemen. De eerste dag van het feest in de Noordstraat mag alleszins ge slaagd worden genoemd. Er heerste een Het goede boek voor en vindt U in Boekhandel

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3