PROVINCIAAL NIEUWS lil y'"v PLAATS ONDER DE ZON BELASTIN QFACILITEIT EN VOOR GIFTEN AAN DE STICHTING ISRAEL-ACTIE DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Middelburg Vlissingen Weduwe van 81 jaar door zoon om het leven gebracht Philippine Pastoor Deenen te Hoofdplaat viert op 11 juni zijn 40-jarig Priesterfeest Feest Voormalige kampcommandant Siller gearresteerd Kamp-inspecteur Benoeming te Hoofdplaat koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN In België wordt gehamsterd Pagfna 2 Donderdag 8 juni 1967 Gebedssamenkomst in de Willibrorduskerk Een groot aantal leden van de Nederlands hervormde, de gere formeerde en de rooms katholie ke kerk in Terneuzen heeft gis teravond de gebedssamenkomst bijgewoond die voor Israël in de Willibrorduskerk werd gehouden." Na een inleidend gebed van kapelaan J. Adriaansen werd een lied gezongen, waarna de gere formeerde predikant ds. L. Ber ger, las uit de 80e psalm uit het testamentische boek der psalmen. Ds. P. A. v. d. Vlugt, hervormd predikant, leidde de dienst der gebeden. Vervolgens werd een collecte gehouden. De opbrengst die in totaal 771,26 bedroeg, zal worden afgedragen aan het comité „Zeeland voor Israël". Tenslotte werd een lied gezon gen en besloot kapelaan Adriaan sen de bijkomst met gebed. Doctoraal examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het docto raal examen geneeskunde mej. E. A. van der Hagen te Terneuzen. M .U.L.O.-examen Te Goes slaagden voor het M.U.L.O.- B-diploma C. Ollebek te Terneuzen en M. Pijpelink te Hoek. Voor het A.-diploma slaagde C. M. de Visser te Terneuzen; voor 't A-diploma met middenstands aantekening slaagden A. K. Dees, M. W. M. Dees en H. C. Dees, al len te Terneuzen; C. S. den Deur waarder te Zaamslag; I. L. Diele- raan, G. A. Kempe, N. L. Scheele en J. Willemsen, allen te Terneu zen. Ruilbeurs op 10 juni Wij vestigen de aandacht onzer lezers erop dat zaterdag 10 juni a.s, in het gebouw „Pro Rege" de maandelijkse ruilbeurs weer wordt gehouden. Er zijn daar voor de verzame laars altijd zaken te doen. De in gewijden weten er de weg. Voor de nieuwkomers wordt voor des kundige voorlichting gezorgd. 4. Filmvertoning „Sex is overal" De algemene stichting club- en buurthuiswerk Terneuzen en de interkerkelijke stichting voor jeugd en volwassenenwerk ver tonen vanavond de film „Sex is Overal" voor volwassenen in de school voor u.l.o. aan de Wal- itraat. Een forum onder leiding van wika R. J. Wasterval, direkteur van Hedenesse, zal na de ver toning ingaan op vragen die naar aanleiding van de film rijzen. Morgen, 9 juni, wordt de film vertoond in ,,'t Kotje" voor jon geren boven 16 jaar. Na de ver toning is er een gesprek. De film „Sex is Overal" welke door Kees Brusse is vervaardigd in opdracht van het ministerie van defensie om als voorlich tingsfilm voor dienstplichtigen te dienen en in die hoedanigheid niet is geaccepteerd, geeft een beeld van de wijze waarop zeer verschillende jongeren van van daag denken over sexualiteit. Een film die uitermate geschikt is als discussiefilm en ongetwij feld nieuwe aspekten aan het nog steeds aktuele onderwern zal toevoegen. Blijvend aandenken voor de schoolkinderen Het gemeentebestuur van Axel heeft, daartoe in staat gesteld door de gemeenteraad, die het benodigde krediet verstrekte dezer dagen aan alle leerlingen van de kleuterscholen en van de scholen voor lager onderwijs in Axel als blijvend aandenken aan de geboorte van prins Willem- Alexander 'n herinneringsbeker doen uitreiken. Op de beker staat een kroon en daaronder het kasteel Draken- steyn met een wieg die versierd is met 'n rood—wit-blauwe strik. Het geheel wordt omlijst door de namen en de geboortedatum. Daders gemaskerde overval gegrepen De daders van de enige weken geleden gepleegde gemaskerde inbraak bij mej. De Bruijne aan de Vaartwijk zijn gegrepen. Hangende het onderzoek kon de rijkspolitie nog weinig mede delen. Wel kon men zeggen dat de daders geen Axelaars zijn of uit de naaste omgeving van Axel afkomstig. Aanbesteding wegen en veerplein Kruiningen De direktie wegen van de rijks waterstaat te Middelburg heeft woensdag aanbesteed het. ver breden van rijksweg nr. 60, ge deelte rijksweg nr. 58 (veerha ven Kruiningen), de aanleg van een veerplein aan deze haven en het uitvoeren van bijkomende werken in de gemeente Kruinin gen. Er werd een tweeledige in schrijving gevraagd, n.l. met ver rekening van wijzigingen in lo nen en sociale lasten en zonder verrekening. De laagste inschrij ver was Van Hattum en Blanke voort N.V. te Beverwijk voor 5.266.000,met verrekening van wijzigingen in lonen en so ciale lasten en voor 5.296.000, zonder verrekening. Hoogste in schrijver was Sanders v aan nemersbedrijf N.V. te Rijswijk voor resp. 6.180.000,en 6.240.000,—. Nieuw kazernecomplex in Vlissingen kost 8 min Op 1 juni 1970 hoopt de kon. marine in Vlissingen een nieuw kazernecomplex in gebruik te kunnen nemen, dat ongeveer acht miljoen gulden zal kosten. Dit kazernecomplex, dat 't com fortabelste onderdak voor de marinemannen in Nederland zal worden, komt in de plaats van de vier oude schepen in de Vlis- singse binnenhaven, die nu als legeringsruimte dienen. Deze schepen, waarvan er één, Hr. Ms. „Flores", zelfs uit 1926 stamt, zullen na de ingebruikneming van het kazernecomplex waar schijnlijk worden afgedankt. Bij de kazerne zal een atoom schuilkelder worden gebouwd, die ruimte zal bieden aan 630 personen. In deze kelder zal de modernste apparatuur worden aangebracht ci)r een verblijf van veertien dagen mogelijk te ma ken. De kosten van deze atoom kelder, die behalve voor de in Vlissingen gelegerde marine mensen ook voor de manschap pen van de marineschepen in de Vlissingse haven moet dienen, belopen ongeveer een miljoen gulden. De nieuwe kazerne is berekend op 330 personen. Er zal een lege ringsgebouw voor korporaals en manschappen komen (280 man) en een legeringsgebouw voor of ficieren en onderofficieren. In beide legeringsgebouwen zal op alle kamers warm en koud stro mend water zijn. Cantine, kom buis en eetzaalcomplex voor de manschappen zullen in een apart gebouw worden ondergebracht. Deze ruimten zullen door een valwand van elkaar zijn geschei den. Wanneer deze valwand wordt weggehaald, ontstaat er een grote feestzaal. Behalve deze gebouwen zullen ook een aparte ziekenboeg en een verzamelge bouw voor brandweer, garage en magazijnen worden gebouwd. Voor de toekomst, maar dit be hoort niet bij het kazernecom plex, heeft de marine het plan een sporthal te bouwen. Wan neer dit plan door gaat, zal Vlis singen drie sporthallen hebben. Dinsdag is niet officieel de eer ste paal voor het complex de grond ingegaan. Omdat het ter rein waarop de kazerne wordt gebouwd, buitendijks ligt, moet er bij de bouw met eventuele stormvloeden rekening worden gehouden. De gebouwen bij de Vlissingse buitenhaven zullen dan ook een „begane grond" krij gen, die 6,5 meter boven N.A.P. ligt. In haar woning aan de Olym- piakade in Amsterdam-Zuid is gisteren een 81-jarige weduwe door haar 47-jarige zoon D. F. vermoedelijk door wurging om het leven gébracht. De onge huwde zoon, die bij zijn moeder inwoont, is geestelijk gestoord, zo deelde de politie mee. De man kwam zelf op het politieposthuis aan de Stadionweg zijn daad melden. Inmiddels is hjj opgeno men in een psychiatrische in richting te Santpoort. (ADVERTENTIE) Bier van de Brouwerij,,De Drie Hoefijzers" Sinds 1628 - uit de Bierstad Breda Tegeltableau aangebracht „Wij zijn er trots op, dat u het toerisme in Philippine hebt weten te bevorderen", aldus bur gemeester Van Ooteghem woens dagavond bij de onthulling van een tegeltableau boven de ingang van het bekende mosselrestau rant tot de eigenaar, de heer G. Wiskerke. Het tableau werd vervaardigd door de Philippiense amateur kunstschilder Joh. de Krijger met medewerking van prof. Joost Maréchal van het hoger instituut voor architectuur en sierkunst te Gent. Het grote tableau (kera mische onderglazuurtechniek op tegels) stelt de vader van de hui dige eigenaar van het restaurant voor als mossel-fijnproever. Het werd gemaakt naar een schilde rij, dat door de heer De Krijger werd vervaardigd. Het werd ont huld door de burgemeester, sa men met de jongste zoon van de heer Wiskerke, de 10-jarige Frank. In een dankwoord tot de ma kers en de aannemer van het werk, de heer Van Steenbergen, herinnerde de heer Wiskerke eraan, dat hij „dit visitekaartje" van het restaurant bedoelde als een persoonlijk aandenken aan zijn vader, voor wiens nagedach tenis hij de aanwezigen verzocht een minuut stilte in acht te nemen. Pastoor Buysse sprak even eens een gelukwens uit. mm V.l.n.r.: Frank Wiskerke, burge meester Van Oteghem, prof. Joost Maréchal, de heer G. Wiskerke, de eigenaar van het restaurant, aannemer Van Steenbergen en schilder-restaurateur Joh. de Krijger. 47) Marthe had zich al afgevraagd hoe ze erover moest beginnen, maar zag toen meteen een ge legenheid. „Waarmee vroeg ze. Ina was dadelijk toen ze bin nenkwam doorgelopen naar het keukentje om koffie te zetten ze had een koek meegebracht, zoals ze altijd wel iets meebracht, wanneer ze bij Marthe kwam. „Waarmee vroeg Rooie Tjeerd, die op het punt scheen zijn nieuwe jas uit te trekken en erbij te gaan zitten. „Je weet toch, dat er nogal wat garnalen worden gevangen de laatste weken Marthe was midden in de kamer blijven staan. Het sche merde al. Ze dacht, dat ze licht zou moeten maken. „Ja. Dat er veel garnalen werden gevangen, wist ze. „Maar toch niet door jou," zei ze tegen Tjeerd. En toen viel ze zichzelf in de rede„Dat had je niet mogen doen." Het was niet voor niets, dat hij met Ina meegekomen was. Het was ook niet voor niets, dat hij die nieuwe jas had aangetrok ken. Japie Visser had hem al ge waarschuwd. Daarom was hij er op voorbereid geweest. Maar hij zou er toch heel wat voor heb ben gegeven als Ina niet meteen naar het keukentje was gegaan. „Wat had ik niet mogen doen vroeg hij. Hij vond het zelf kinderachtig van hem dat te vragen. In zichzelf verwenste hij Japie Visser en Piebe Lap. En Ina, die een keer bij hem was gekomen om te zeggen, dat Mar the geholpen moest worden niet alleen met wat brandhout, een paar liter melk, een maaltje vis, maar met geld. Hij had daar nooit op in moeten gaan. Hij had kunnen weten, dat er narigheid van moest komen. En dat hij zich zelf daar dan maar uit zou moe ten redden. Hij maakte een wre velig gebaar door even z'n brede schouders op te trekken, hield zijn jas aan, die hij al losge knoopt had en ging erbij zitten. Als Ina het gezien had, zou ze een nuttig parochiehuis en 't af delingsgebouw van het Wit-Gele Kruis. De verbouwing heeft pas toor Deenen zelf geleid. In die dagen was hij vaak ook architekt, metselaar en sloper. Verder kennen we de restau ratie van de school en de restau ratie van de kerk in 1962. Naast zijn werk voor het Wit- Gele Kruis beoefent pastoor Deenen twee hobby's, n.l. foto grafie en elektrotechniek. Ter ere van de jubilaris wordt door een comité onder leiding van de heer Visser een meer daags feest georganiseerd waar bij velerlei autoriteiten zijn uit genodigd. Naast het familiefeest is er een feestmiddag voor de schoolgaan de jeugd, terwijl ook de bejaar den, zieken, collega's uit de om geving en velerlei mensen uit het verenigingsleven door de pas toor bedacht zullen worden. De kerkelijke viering van het priesterjubileum heeft plaats op 11 juni. Om 10.30 uur zal in de kerk te Hoofdplaat een eucha ristieviering worden opgedragen. Tijdens de viering zal deken J. van Mechelen uit Terneuzen een feestpredikatie houden. Namens de parochie zal een woord van dank worden gesproken door de heer F. Thomaes, voorzitter van het kerkbestuur. Tevens zal dan het parochiegeschenk -worden aangeboden. Na afloop van de plechtigheid wordt een ieder in de gelegenheid gesteld zijn ge lukwensen aan te bieden. Daar toe zal pastoor H. J. Deenen van 12 uur tot 14 uur recipiëren op de pastorie. Gestrafte jongen maakte lelijke val Een 12-jarige leerling van een school in Amsterdam-Oost, die door z'n onderwijzer de klas was uitgestuurd, heeft een levensge vaarlijk ongeluk beleefd. De jongen, die zich kennelijk op de gang verveelde, was een ladder tje opgeklommen en zo op de vliering van het schoolgebouw beland. Bij zijn onderzoekings tocht stuitte hij op een glazen bovenlicht. Hij probeerde er overheen te kruipen, maar het glas kon zijn gewicht niet dragen met het gevolg dat hij op een 12 meter lager gelegen granieten vloer terechtkwam. De jongen is met levensgevaarlijke hoofd wonden in een ziekenhuis opge nomen. Te Golling bij Salzburg is de 59-jarige Anton Siller, een Oos tenrijker, gearresteerd op de be schuldiging, dat hij heeft deel genomen aan de moord op Joden in Poolse concentratiekampen in de periode 1941 tot 1944, aldus meldt het Zuidslavische persbu reau Tanjoeg. Siller was commandant en waarnemend commandant van drie kampen. In 1943 was hij commandant van een concentra tiekamp in Lvov, waarin ook Si mon Wiesenthal, thans hoofd van het Joodse documentatiecentrum in Wenen, zich bevond. Toen Hoofdplaat vorig jaar feest vierde, omdat pastoor H. J. Deenen 12>/2 jaar de parochie had geleid, stond wellicht niemand erbij stil dat er binnen afzienbare tijd nog een jubileum in het ver schiet lag. De nu 65-jarige pastoor werd geboren onder de rook van Zevenaar in een onderwijzers gezin, dat spoedig Bergen op Zoom verkoos boven Montfer- land. Pastoor Deenen begon zijn op leiding op het klein-seminarie Ypelaer en voltooide zijn studie te Hoeven, waar hij op 11 juni 1927 door mgr. P. Hopmans tot priester werd gewijd. Achtereen volgens was hij als kapelaan werkzaam in Graauw, in Hal steren, in de St. Laurentius- parochie te Dongen onder de be zielende leiding van de latere mgr. Baeten en in de St. Josef - parochie te Roosendaal. In deze laatste funktie begon een merk waardige periode van zijn leven. Hij werd in die dagen op het eind van de tweede wereldoorlog ge confronteerd met allerlei vraag stukken rond interneringskam pen, politieke deliquenten e.d. Deze problematiek greep hem dermate aan dat hij al spoedig aalmoezenier werd van een inter neringskamp. Het episcopaat maakte de jonge priester vrij voor dit tijd rovende werk, waarna hij inspek- teur werd van alle internerings kampen in Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. Het was een schrille tegenstelling, als men bedenkt dat de man die tijdens de oorlog aktief deelnam aan het verzet en zitting had in een ar restatiecommissie, nu een groot aandeel leverde in de bevrijding van onnodig vastgehouden poli gezegd hebben „Zo ga je niet zitten op je nieuwe jas.... je .rijgt hem vol kreukels en vou- /en." Maar 't kon hem geen klap .chelen. Hij zei „Ja, luister eens, Marthe zolang Jakob in de lik zit, zul jij geholpen moeten worden laar hoef je nu niet zo'n veron- elijkt gezicht om te trekken. En e kon toch niet tegen je zeggen, Jat ik je elke week uit mjjn eigen zak vijftien, twintig gul den zou geven Je zou het niet van me aangenomen hebben, is het wel Dat wist Marthe van de mees ter eigenlijk niet. Ze had daar nooit aan gedacht. Het was nooit nodig geweest aan zo iets te den ken. Ze zei „Je had toch niet mogen zeg gen, dat je het betaalde als huur voor onze botter. Japie Visser zei „Wat Japie Visser zei, kan me niet schelen 1" Dat was natuur lijk een opmerking die niets te betekenen had. Rooie Tjeerd kreeg het warm. „Had me dan maar liever de waarheid verteld. dat jij me dat geld geeftzei Marthe van de meester. „Ja," zei Ina. Ze stond in de deuropening en had gehoord wat Marthe gezegd had. En toen voegde ze eraan toe „Trek die jas eerst uit, Tjeerd, voor je gaat zitten. „Als jij hem een paar weken aan hebt, is het net een vod. Kijk nu eens, allemaal kreukels van achterenEn tegen Marthe zei ze, dat die niet tieke deliquenten, waarvoor hij duizenden dossiers doornam. Hij werd tevens leider van het jeugdwerk voor kinderen van politieke deliquenten, wier ouders in kampen verbleven. Deze periode, waarover pas toor Deenen met ontroering spreekt, vulde ruim drie jaar van zijn leven. In 1947 werd hij als kapelaan naar Ginneken geroepen en in 1954 volgde zijn benoeming tot pastoor te Hoofdplaat. De instal latie in de stromende regen en bij hevige storm door deken A. A. T. Lievegoed vond plaats op 15 januari 1954. In Hoofdplaat heeft pastoor Deenen grote aktiviteiten ont wikkeld. Men denke aan de bouw van de fraaie Mariakapel, aan het vele werk bij de aankoop en verbouwing van het klooster van de zusters van Dongen tot Bedrijfsongeval Op het fabrieksterrein van de N.V. „Holland" te Bergen op Zoom vond gisteren een bedrijfs ongeval plaats dat aan de 50- jarige C. Horsten uit Bergen op Zoom het leven heeft gekost. Op het terrein werden graafwerk zaamheden verricht met een zware graafmachine, die met de achterkant dicht tegen een stenen loods stond. H„ die zich achter de kabine door wilde begeven, be vond zich juist tussen kabine en de stalen deur van de loods op het moment dat de draagarm en tegelijk ook de kabine draaide, waardoor hij tussen de deur en de kabine van de graafmachine terechtkwam. Het slachtoffer overleed ter plaatse. zo wezenloos moest staan kijken. De koffie was klaar. „Schenk jij eens in, dan snijd ik de koek aan. En daarna zullen we wel eens over al die andere dingen pra ten." Het was 'n kordaat meisje. Een meisje dat niet alleen een paar flinke handen aan het lijf had, maar ook wist wat ze wilde en dat gedaan kon krijgen. Van iedereen. Ze hing Tjeerds nieuwe jas op en terwijl ze naar de kreu kels en vouwen keek, zei ze „Een sloddervos ben je Maar daar lachte hij om. „Wat kun je van mij anders verwachten? Ik met mijn ene poot Als hij maar niet meende, dat hij daarom een beetje ontzien moest worden. Door haar of door het leven zelf. Of dat iemand daarom medelijden met hem had. Want dan vergiste hij zich. „Je hebt geen twee handen nodig om een jas uit te trekken vóór je gaat zitten zei ze op een toon alsof ze een opmerking maakte die van heel weinig be lang was. Er was trouwens zo veel, waarvoor hij geen twee handen nodig had, voegde ze er aan toe. Misschien begreep Marthe van de meester beter wat ze daarmee eigenlijk bedoelde, dan hij. Ze begon tenminste zachtjes te lachen. Er was natuurlijks niets te lachen. Maar daardoor verga ten ze alle drie even, waarvoor Tjeerd gekomen was. (Wordt vervolgd.) Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw Vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen....) Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken- en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. Basis voor persoonlijk bezit De staatssecretaris van finan ciën, dr. F. H. M. Grapperhaus, heeft, zoals ook in vorige geval len op humanitaire gronden is geschied, enkele overeenkom stige fiscale tegemoetkomingen verleend ten behoeve van hulp acties gericht op leniging van de nood in Israël. Er zal geen loonbelasting, in komstenbelasting en premie A.O.W./AWW. worden geheven over loon voor overwerk dat ten bate van deze acties vóór 1 oktober 1967 is verricht, mits de werkgever zorg draagt voor de overmaking van dit overwerk- loon op postrekening 23434 t.n.v. de stichting collectieve Israël- actie te Amsterdam. Voorts zal geen schenkings recht worden gevorderd wegens schenkingen die aan deze stich ting vóór 1 oktober 1967 zijn ge daan. Aangifte voor het schen kingsrecht kan achterwege blij ven. Ondernemers die tot dezelfde datum aan de stichting gratis goederen leveren, behoeven voor die leveringen geen omzetbelas ting af te dragen. Volledigheidshalve deelt de staatssecretaris nog mede dat bijdragen aan de stichting voor de heffing van de inkomsten-, loon- en vennootschapsbelasting aftrekbaar zijn ingevolge de voor die belastingen geldende giften regelingen. De Belgische minister van economische zaken, Van Offe- lejS? heeft verklaard, dat er geen enkele reden is voor ongerust heid over een normale bevoor rading in België. In antwoord op vragen van „De Nieuwe Gids" zei hij geen benzinerantsoenering te ver wachten, aangezien slechts 28 procent van het Belgische ver bruik uit het midden-oosten komt en er grote voorraden in Europa zijn. Er wordt in België sedert maandag nogal gehamsterd. Men koopt vooral meel, suiker, rijst en blikgoed. Voor dit soort produkten zijn we helemaal niet op het midden oosten aangewezen, zo merkte minister Van Offelen op.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2