Resolutie van de Veiligheidsraad: Israël bereid tot bestand Egyptische vloot beschiet Gaza ISRAËL BEREID TOT BESTAND EngelandVraagt onderzoek Veiligheidsraad weer bijeen Jordanië door Israël militair uitgeschakeld Arabische landen vechten door Rusland dreigt Israël Biiksemopmars Israëlische tankcelonnes Het minste Aanmatigend Eerste stap Jordanië aanvaardt bestand Jeruzalem kapituleert EGYPTE EN IRAK VERWERPEN DE OPROEP Israëliërs rukken op Brie aanvalsdoelen Dode Zee-rollen veilig Sjarm el Sjeik gevallen DONDERDAG 8 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6953 Massale pro-Arabische betoging in Peking Amerikanen hervatten aanvallen op Noord-Vietnam Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZEN Directeinr-HooMredaeteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'ƒ8,— pgr kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. (ADVERTENTIE) VRIJE ZE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum p~ei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i bandels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Staakt het vuren" Egyptische marineschepen heb ben woensdagmiddag de stad Gaza, die in handen is van Is raëlische troepen, onder vuur genomen. De Israëlische woord voerder, die dit bekendmaakte, zei voorts dat twee Iraakse mig toestellen de streek van Tiberias hadden aangevallen, maar dat er geen slachtoffers waren. Syri sche artillerie bestookte het noorden van Israël. De Israëlische regering heeft be kend gemaakt dat zij instemt met een bestand wanneer de andere betrokkene landen er ook mee ak koord gaan. Meer dan 100.000 rode wach ters en arbeiders zijn gisteren door Pekings straten getrokken bij wijze van demonstratie voor de Arabieren en tegen Engeland en de V. S. De demonstranten marcheer den naar de Britse diplomatieke missie en riepen: ,,Weg met het Amerikaanse en Britse imperia lisme en het Sowjet-revisionis- me". De betogers droegen rode vlaggen, portretten van Mao Tse- Toeng en spotprenten waarop reusachtige Arabieren nietige Amerikaanse, Britse en Israëli sche figuurtjes vernietigden. Op andere spotprenten komt een vliegende president Johnson voor, die in stukken wordt ge sneden terwijl bommen uit zijn lichaam op minaretten en Ara bische torentjes vallen. Voor de Egyptische, Iraakse en Algerijnse ambassades werden bijvalsbetuigingen gehouden. Ook voor die van Syrië, Jemen en Marokko. Amerikaanse vliegtuigen hebben woensdag hun aanvallen op da voornaamste spoorwegverbindin gen van Noord-Vietnam met com munistisch China hervat. Zij ver nielden 50 wagons, maakten dd verbindingen over grote stukken onklaar en bestookten bruggen. Volgens Tass is maandag het 2000e Amerikaanse vliegtuig boven Vietnam neergeschoten. Bij een brand in een benzine-op- slagplaats bij het kleine vliegveld Bong Son op 500 km ten noord oosten van Saigon fajn twee per sonen omgekomen, terwijl er 39 werden gewond. De oorzaak van de brand is niet bekend. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Koel weer Koel weer met een wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige noordwestelij ke wind. VRIJDAG 9 JUNI v.m. n.m. Cadzand 1.53 2.17 Breskens 218 242 Terneuzen 2.54 3.18 Hansweert 3.28 3.52 Walsoorden 3.27 3.51 ZON MAAN op onder op onder Juni 9 4.21 20.57 4.41 22.56 10 4.21 20.58 5.37 23.43 U 4.2Q 20.59 6.48 Engeland heeft de verenigde naties woensdag verzocht een on derzoek in te stellen aan boord van de Britse vlie.gdekschepen in de Middellandse Zee en op de bases op Cyprus en Malta ten einde te kunnen vaststellen, dat de beschuldiging van de Arabie ren over Britse luchtsteun aan Israël volkomen uit de lucht is gegrepen. De veiligheidsraad werd woens dag op Russisch verzoek weer bijeengeroepen om zich te be raden over de stappen die geno men moeten worden om een einde aan de oorlog in het mid den-oosten te maken. Volgens welingelichte kringen is het besluit om de raad weer bijeen te roepen, genomen toen het duidelijk was geworden dat de bestandsoproep van dinsdag avond wordt genegeerd. De veiligheidsraad is om 18.10 uur Ned. tijd bijeengekomen. De Russische afgevaardigde Fedorenko eiste een absoluut staakt-het-vuren om 21.00 uur Ned. tijd. Van welingelichte zijde is mee gedeeld dat de Russen om een spoedbijeenkomst hebben ver zocht in verband met het „niet naleven van het bestand door Israël. De veiligheidsraad heeft in een resolutie een staakt-het-vuren in het middenoosten geëist, dat om 21.00 Ned. tijd moest zijn inge gaan. Fedorenko gebruikte in de door hem ingediende resolutie het woord „eisen", wat zou in houden dat opvolging van de resolutie verplicht wordt gesteld onder hoofdstuk XII van het handvest der vereninigde naties. De resolutie van dinsdagavond was slechts een „verzoek". Israël heeft woensdagavond de verovering van een groot gebied in Jordanië met inbegrip van de stad Jericho aan de rivier de Jordaan gemeld. Het grootste deel van het Jordaanse leger zou krijgsgevangen zijn. gemaakt. Hetzelfde lot had een Iraakse brigade ondergaan. Een en ander De Arabische landen zijn vastbesloten de oorlog tot het uiterste te voeren totdat de Is raëlische troepen de door hen bezette gebieden ontruimen. Dit is de kern van verklaringen die in Arabische diplomatieke krin gen in Londen zijn gedaan. De verwerping van het staakt het vuren van de veiligheidsraad door Egypte en Irak is vooral in gegeven door de volgende over wegingen De Sowjet-Unie heeft woens dagavond Israël gedreigd met verbreking van de diplomatieke betrekkingen, wanneer dat land niet onmiddellijk tot een staakt- het-vuren overgaat. In een Rus sische regeringsverklaring werd voorts gewaarschuwd dat „zono dig in verband met Israëls agres sieve politiek andere maatrege len zullen worden overwogen en toegepast." Welke maatrege len dit zouden zijn, werd er niet bij gezegd. is bekendgemaakt door de Is raëlische stafchef, generaal-ina- joor Yitzhak Rbain. „Staakt het vuren". Tot deze ene oproep aan alle in het mid den-oosten strijdende partijen is da veiligheidsraad dinsdagnacht gekomen na intensief voorover leg achter de schermen, waarbij de Sowjet-Unie tenslotte afstand deed van de eis dat Israël wegens agressie zou worden veroordeeld. Het overleg was vooral ge voerd tussen de raadsvoorzitter, de Deen Tabor, en de Ameri kaanse en Russische gedelegeer den Goldberg en Fedorenko. In de resolutie wordt ook niet gesproken over een onmiddellijk terugtrekken op de oude stellin gen. De Israëlische minister van •buitenlandse zaken, Abba Eban, uitte zich onmiddellijk gunstig over de resolutie, maar voegde eraan toe dat tenuitvoerlegging zou afhangen van „de absolute en oprechte aanvaarding en medewerking van de andere par tijen". Minister Eban zei dat aan een periode van tien jaar be trekkelijke rust een einde was 'gemaakt door het besluit 'van president Nasser om de golf van Akaba voor Israëlische schepen te sluiten. Hij noemde dit een aanmatigende daad en een be lediging voor landen die met Is raël handel willen drijven. Is raël was zonder Eilat, de belang rijke haven aan de golf, ondenk baar. Israël zal hechtere verze keringen moeten hebben voor de vreedzame coëxistentie in het midden-oosten. Bij de debatten hadden de Ver enigde Staten en het verenigd koninkrijk zich scherp verzet tegen Egyptische beschuldigin gen dat vliegtuigen van deze landen steun ten bate van Israël hebben gegeven. De Amerikaan- Se afgevaardigde Goldberg nodig de uit tot een onpartijdig onder zoek op de zesde vloot. V.N.-ver- tegenwoordigers mogen aan boord van de Amerikaanse vlieg dekschepen in de Middellandse Zee voor onderzoek en onder vraging van de vliegtuigbeman ningen. Hij verwelkomde de resolutie en noemde haar een eerste stap tot herstel van de vrede. De raad moet daarna ziin aandacht wijden aan meer grappen ter verzekering van de vrede. De Franse afgevaardigde Sey- doux achtte niet-opvolging van de resolutie door alle partijen ondenkbaar» De Rus Fedorenko herhaalde de Sowjet-beschuldiging dat Is raël met agressie was begonnen. Hij vorderde dat de Israëliërs onverwijld de strijd staken en zich achter de bestandslijnen terugtrekken. De Sowjet-Unie behoudt zich het recht voor „alle nodige stap pen te doen die de situatie ver eist". De resolutie was het min ste dat de raad voor het ogen blik kan doen en hij sprak de hoop uit dat de regeringen, waaronder die van de grote mo gendheden, alles in het werk zullen stellen om een einde te maken aan de strijd. De heer Fedorenko repte met geen woord over de Egyptische beschuldigingen dat Amerikaan se en Britse vliegtuigen hadden deelgenomen aan de strijd. De Syrische afgevaardigde ver klaarde dat zijn regering zich verzet tegen elke winst van Is raël. Hij vroeg om sancties tegen de regering in Tel Aviv. De Marokkaanse gedelegeerde toonde zich teleurgesteld over de steun van de grote mogendheden aan de resolutie omdat geen agressor wordt veroordeeld. De veiligheidsraad ging woens dagochtend om 04.20 Nederland se tijd uiteen. Voorzitter Tabor vroeg de delegaties zich gereed te houden om zo nodig met spoed Opnieuw bijeen te komen. Jordanië heeft secretaris-gene raal Oe Thant meegedeeld de resolutie van de veiligheidsraad voor een onmiddellijk staken van het vuren te aanvaarden. Jordanië was hiermee het eer ste Arabische land dat te ken nen heeft gegeven de resolutie te zullen navolgen. De verenigde Arabische repu bliek verwerpt de resolutie van de veiligheidsraad waarin wordt opgeroepen tot een sta ken van het vuren, zo heeft een woordvoerder van de Egyptische ambassade in Parijs meegedeeld. Hij zei dat radio- Cairo dit had omgeroepen. Ook Irak verwerpt de oproep van de veiligheidsraad, aldus een communiqué van minister van buitenlandse zaken Khein- rallah, dat door radio-Bagdad is omgeroepen. „De Iraakse rege ring heeft besloten de strijd aan de zijde van de andere Arabi sche landen voort te zetten", Israëlische tankkoionnes snel len door de Sinai en waaieren uit in de richting van het Suez- kanaal. Dit is woensdag meege deeld in een Israëlische leger communiqué over de vorderin gen aan de fronten. Gezegd werd dat een tankspits uit El Arisj is doorgestoten langs de noordelijke weg en Romana heeft bezet. Het gehele bases stelsel van de Egyptenaren schijnt daar in handen van de Israëliërs te zijn. Tanks en troe pen sloten Bir Hasana in aan de weg naar Suez. In de centrale frontsector zijn Jebel Libni en El Ha'ma ver overd. Aan het tweede' front, dat met Jordanië, boden Jordaanse eenheden nog verzet in de om geving van Jeruzalem waar 200.000 mensen hun derde oor logsdag in de schuilkelders door brachten. Van het derde front met Syrië werden minder activiteiten ge meld. Israëlische vliegtuigen en artillerie bombarderen Syrische stellingen in de sector bij de Hoeleh-vallei en de kusten van het meer van Galilea. Radio-Cairo beëindigde woens dagmorgen de radio-uitzendingen zonder een overzicht van de militaire situatie. Wel werden leuzen omgeroepen als: „Wij zullen niet ophouden met strij den. Geen macht ter wereld kan ons doen afzien van onze doe len. Wij zullen strijden zolang Israël zal bestaan." Het door de Israëlische tanks bezette Romana ligt ongeveer 40 kilometer van het Suez-kanaal. In een commentaar voor radio- Tel Aviv zei generaal Chaim Herzog dat de hoofdmacht van de Israëlische troepen de tweede Egyptische verdedigingslinie had bereikt. „De gehele eerste linie van de vijand is uit elkaar ge slagen". Meer dan 200 Egyptische tanks zijn in de twee dagen durende strijd verloren gegaan, aldus de generaal die eraan toevoegde dat alleen hij Jebel Libni dertig T-54-tanks (Russische makelij) waren vernietigd. Israël heeft woensdag de oude ommuurde stad van Jeruzalem bezet. Voor de eeuwenoude klaag muur in het ommuurde gedeelte van Jeruzalem klonk sinds lan ge tijd weer de „sjofar", de rams hoorn die bij plechtigheden wordt geblazen. Israëlische manschappen, die de Jordaanse sector van de sinds 1948 verdeelde stad hadden ver overd, luisterden bij het Joodse heiligdom naar gebeden van een rabbijn. De bewoners van het Israëli sche stadsgedeelte kwamen uit hun schuilplaatsen te voorschijn, Israël heeft woensdagmiddag de versterkte stelling van Sjarm el Sjeik veroverd. Dit is in een Israëlisch communiqué meege deeld. Het fort beheerst de straat van Tiran. De verovering van Sjarm el Sjeik betekent het ongedaan maken van de blokkade van de golf van Akaba, die op 23 mei door Egypte werd ingesteld. Radio-Cairo deelde mee dat de Egyptische strijdkrachten van Sjarm el Sjeik zich hebben ge hergroepeerd met de voornaam ste strijdkrachten die in Sinai zijn gelegerd. In eerdere berichten van Is raëlische zijde was meegedeeld dat Israëlische strijdkrachten over land langs de kust van de golf van Akaba doorstootten naar de ingang van de golf, terwijl parachutisten boven de strate gische stelling Ras Nasrani nabij Sjarm el Sjeik werden neerge laten. Sjarm el Sjeik werd na de Suez-campagne van 1956 door troepen van de V.N.-vredes macht bezet ter bescherming van het verkeer naar de Israëlische haven Eilat. Zij werden echter met de andere troepen van de V.N. uit Egyptisch gebied terug getrokken nadat president Nas ser secretaris-generaal Oe Thant hierom had verzocht. 1. Elke onderhandeling in de huidige omstandigheden zou on gunstig zijn voor de Arabieren. Als de leiders van de Arabische regeringen het bestand onvoor waardelijk aanvaarden, zouden zij zich in ernstige binnenlandse moeilijkheden bevinden, in het bijzonder president Nasser. 2. Militair gezien menen de Arabische landen, dat zij het lang kunnen uithouden. Door hun verbindingslinies te verlen gen en verplicht te zijn reusach tige gebieden te bezetten zouden de Israëliërs mettertijd de voor delen verliezen van hun aanvan kelijke successen. In Arabische kringen rede neert men voorts, dat de Arabi sche landen al hun militaire hulp bronnen nog lang niet hebben uitgeput. Het Iraakse leger is nog niet in het „spel" geweest en het gros van de Egyptische troepen evenmin. 3. Economisch gezien menen de Arabische landen het even eens lang te kunnen uithouden. Israël daarentegen zou niet voor onbepaalde tijd bijna de helft van zijn actieve bevolking onder de wapenen kunnen blijven hou den. 4. De Arabische landen be schikken nog over een groot aan tal troeven, die zij als diploma tieke pressiemiddelen kunnen gebruiken, zoals olie, het Suez- kanaal en de reusachtige weste lijke investeringen in de Arabi sche wereld. De opmars van de Israëlische troepen in de zone van het Suez- kanaal is geconcentreerd op drie steden: Qantara in het noorden, Ismailia in het midden van de kanaalzone en Toefiq in het zui den. Deze laatste plaats is door een weg met Suez verbonden. Van Qantara loopt een spoor- en autoweg naar Port Said. Qan tara is een kleine oude stad op een strook land tussen de meren Mangola en Ballah. Ismailia werd in 1863 gebouwd om als basis te dienen voor de aanleg van het Suezkanaal. Het heeft ruim 110.000 inwoners. In deze stad is ook het hoofdbureau gevestigd van de organisatie die j verantwoordelijk is voor de dage- lijkse bewegingen van de sche- pen in het kanaal. i GRONINGERS GETUIGEN VOOR ISRAEL Groningen: Dinsdagavond had den zich enige duizenden Gro ningers aan de voet van de Mar tintoren verzameld om te getui gen voor' Israël. Tijdens de sym pathie-demonstratie werd het woord gevoerd door burgemees ter Berger en opperrabbijn Soe- tendorp. terwijl duizenden Arabieren uit de oude stad naar Jericho ver trokken met achterlating van al hun bezittingen. .JJ.et Israëlische leger heeft opdracht gekregen de burgers niét te hinderen. Aan de heilige plaatsen van Joden, mohammedanen en chris tenen is geen schade toegebracht. De door de Jordaanse zware ar tillerie het zwaarst getroffen punten liggen aan de rand van de Israëlische sector. De Jordaniërs hielden in de oude stad stand totdat de Israë lische strijdkrachten hun omsin geling hadden voltooid. In de loop van de ochtend beschoten de Jordaniërs de Israëlische sec tor met mortiergranaten uit po sities in de oude stad. Israëlische vliegtuigen bom bardeerden intussen Jordaanse stellingen ten zuiden van Jeru zalem. Om twaalf uur plaatse lijke tijd nam de Jordaanse be schieting af en weerklonk alleen het geratel van automatische wapens. Het Palestijnse oudheidkundige museum in het Jordaanse deel van Jeruzalem is in handen van de Israëliërs. Twee Israëlische archeologen hebben de beroem de rollen uit het gebied van de Dode Zee onder hun hoede ge nomen. OPGEWEKT NA SUCCES RAH, Gaza-strook: Israëlische militairen in opgewekte stem ming, nadat zij weer een succes hebben geboekt door een Egyp tische stad te veroveren.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1