Kantongerecht te Terneuzen Israëlische vliegtuigen boven Cairo SPANNING TUSSEN AMERIKA EN RUSLAND IS VERMINDERD VER. STATEN EN ENGELAND BLIJVEN „STRIKT NEUTRAAL" Ies verdachten in proces-Ben Barka tot levenslang veroordeeld PROGNOSES VAN DE SHELL OVER DE OLIEVOORZIENING VOETBAL! VANDESANDE Woensdag 7 juni 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Israëliërs rukken op naar het Suez-kanaal Russisch- Amerikaanse overeenkomst over resolutie Veiligheidsraad akkoord met bestandsoproep Zitting van 6 juni 1967 Territoriale onschendbaarheid Qe Thant protesteert Amerikaanse produktieleider in Jeruzalem Sensatie Speel beter voetbal Neerland» voetbalglorie Van stopperspil Voetbal tot 4-2-4 (Vervolg van pag. 1.) Israëlische pantsereeijheden rukken In versneld tempo op door de Sinai-woestijn. Om 17.45 uur plaatselijke tijd dinsdagmid dag bereikten ze het knooppunt van de wegen naar Djabil en Djibneh, 40 km ten westen van het Egyptische fort Aboe Equei- la, dat 's morgens vroeg al was genomen. De Israëliërs stonden op bijna 150 km van Ismailia, een ,stad aan het Suez-kanaal. Een en ander is door een militaire woordvoerder in Tel Aviv mee gedeeld. Sinds de bezetting van de stad Gaza door de Israëlische troepen is de rust in de Kibboetzim langs de strook weergekeerd. Een et maal lang waren ze door de Egyptische artillerie beschoten. In de kibboets Nahal Oz is de schade groot, maar er zijn geen Slachtoffers gevallen. gj Israëlische vliegtuigen zijn dins dagavond laat boven het centrum van Cairo verschenen. Onmiddellijk na deze mededeling van de correspondent van Reuter werd de verbinding met Cairo ver broken. De Verenigde Staten en Rus land hebben volgens berichten overeenstemming bereikt over het opstellen van een resolutie van de Veiligheidsraad, waarin alleen zal worden aangedrongen op een onmiddellijk staakt-het- vuren. Naar in gewoonlijk betrouw bare kringen is vernomen waren de Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg en de Rus Ni kolai Fedorenko kort vóór de hervatting van het verdaagde Veiligheidsraaddebat bijeengeko men om de laatste hand te leggen aan de formele resolutie, die zou volgens dezelfde kringen een verzoek bevatten tot onmiddellij ke stopzetting van de militaire operaties bij wijze va.i „eeiste maatregel". De toestemming van de Russen betekent dat de Russische cis om in de resolutie een verwijzing op te nemen betreffende de terug trekking van de Arabische en Is raëlische troepen op de stellin gen die zij vóór de strijd inna men, vervallen zou zijn. De Verenigde Staten en Enge land hebben tegen deze verwij zing bezwaar gemaakt, omdat zij zou neerkomen op aanvaarding ,van de raad van de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba. De Veiligheidsraad heeft dins dagavond eenstemmig besloten een beroep te doen op de strij dende partijen in het Midden- Ooeten om direkt een bestand te sluiten. De eenvoudige resolutie, die maar twee paragrafen bevat, zerd Ingediend door de voorzit- tar van de raad, de Deen Hans Tabor, na twee dagen van inten- siafjberaad achter de schermen. Oudere Israëlische mannen, die geen dienst meer doen aan het front, hebben hun diensten aan geboden om corvee te doen voor de strijdkrachten. DE TEKST VAN DE RESOLIHTIE LUIDT: De Rus Fedorenko heeft de op roep tot het bestand aanvaard na instructies van Moskou ont vangen te hebben, aldus zegslie den. „De Veiligheidsraad, in acht nemend het monde ling verslag van de secreta ris-generaal in deze situatie, gehoord hebbende de verkla ringen die in de raad zijn af gelegd, bezorgd over het uitbreken der gevechten en de dreigen de toestand in het nabije oos ten: 1. roept de betrokken rege ringen op, als eerste stap, on middellijk alle maatregelen te nemen voor een onmiddellijk staakt-het-vuren en stopzet ting van alle militaire activi teit in het gebied. 2. verzoekt de secretaris-ge neraal de raad snel en voort durend op de hoogte te hou den van de toestand." In officiële Amerikaanse kringen heeft men de indruk dat de kans op een militaire confrontatie tussen de V.S. en de Sowjet-Unie in het midden-oosten sterk is verminderd door de houding die de Russen hebben aangenomen. De Sowjet-Unie zou de V.S. na melijk diverse malen duidelijk te kennen hebben gegeven dat zij alles in het werk wil stellen uit breiding van het conflict te voor komen. Mike Mansfield, leider van de democratische fractie in de Ame rikaanse senaat, was na een onder houd met president Johnson zelfs van mening dat beide landen in het midden-oosten tot samenwerking zijn gekomen. In officiële Amerikaanse kringen wijst men er ook op, dat het Krem lin weliswaar met woorden steun blijft betuigen aan de Arabische landen, maar niet verder gaat en achter de schermen aanstuurt op beperking van de vijandelijkheden. Inmiddels heeft het Witte Huis nogmaals laten weten dat de V.S. onpartijdig zijn in het conflict in het midden-oosten. Johnson zou De regering van de Sowjet- Unie heeft maandagnacht, nadat Frankrijk, Engeland en de Ver enigde Staten hadden verklaard strikt neutraal te blijven in het konflikt in het midden-oosten, een verklaring uitgegeven waar in zij zegt „zich het recht voor te behouden alle maatregelen te nemen waartoe de toestand haar zou kunnen nopen". De Sowjet-Unie „veroordeelt de Israëlische agressie en eist dat de Israëlische regering binnen de kortste tijd het militaire kon- flikt beëindigt, onmiddellijk en onvoorwaardelijk haar militaire akties tegen de V.A.R., Syrië, Jordanië en andere Arabische landen staakt en haar troepen achter de bestandslijn terug trekt". Volgens Rusland moeten de „Verenigde Naties hun plicht doen, de akties van Israël ver oordelen en maatregelen treffen voor herstel van de vrede". Mos kou hoopt tegelijkertijd dat an dere landen, „de grote mogend heden inbegrepen", alles doen om de oorlogsbrand te blussen. Eerder was uit New York ge meld dat de Russische V.N.-ge- delegeerde Fedorenko bereid scheen een eenvoudige oproep tot beide partijen voor een onmid dellijk staken van het vuren te aanvaarden. Later zou de Sow jet-Unie weer het standpunt Pyromaan richtte in Ridderkerk grote schade aan De totale brandschade in Rid derkerk bedroeg in 1966 rond de 660.000. De helft hiervan moet op rekening worden geschreven van de pyromaan, die in de nacht van 6 op 7 april 1966 twee boer derijen in brand stak. Het jaar ervoor bedroeg de schade door branden in Ridder kerk bijna 1,1 miljoen, waarvan het grootste gedeelte ook op rekening van de nimmer ge grepen pyromaan kwam te staan. Een en ander blijkt uit het dezer dagen verschenen rapport van de vrijwillig# Ridderkerkse brandweer. hebben ingenomen dat in een V.N.-resolutie „Israëlische agres sie" moest worden veroordeeld. Later op de avond zond Oe Thant een telegram aan prer.% er Esjkol van Israël, waarin hij protesteerde tegen het bezetten door Israëlische militairen van het gebouw van de V.N.-commis- sie in Jeruzalem. Dit gebouw was eerder door Jordaanse troe pen bezet, die later waren ver dreven. Oe Thant protesteerde voorts tegen aanvallen op een konvooi en een kampement van Indische V.N.-soldaten in de strook van Gaza. Ten Yates, als televisie-pro- duktieleider verbonden aan de N.B.C., is maandagavond door kogels getroffen, toen hij op de Olijfberg stond vóór het hotel Intercontinental. Drie Arabische employés van het hotel brachten de Amerikaan onder zwaar vuur naar het hotel. Yates stierf in het ziekenhuis. Gehele familie op het slechte pad De politie in Ridderkerk heeft vijf personen aangehouden, ver dacht van diefstal en vernieling. Drie van hen zijn minderjarig. Vier van de vijf behoren tot één familie. Ze zijn afzonderlijk aan gehouden, omdat ieder van hen zich in dezelfde periode aan een ander vergrijp had schuldig ge maakt. Uit deze familie werden de 32-jarige huisvrouw A. C. N. en haar 65-jarige moeder C. H. aan gehouden, omdat zij winkeldief stallen hadden gepleegd in een supermarkt. Een 13-jarig zusje van de huisvrouw werd betrapt, toen zij een portemonnaie rolde in een warenhuis. Een eveneens 13-jarig broertje van het meisje pleegde met 'n 14-jarig vriendje enkele inbraken in de afgelopen maand. Zij vernielden daarbij eenmaal de huisraad in een wo ning. Van de opbrengst van hun inbraken kochten zij o.m. een sti letto, waarmee zij een willekeu rige 14-jarige jongen op een stille weg bedreigden. Zij zetten hem de dolk op de keel. Dit drie tal is voorgeleid bij de officier van justitie in Rotterdam, mr. P. A. H. Bos. blijven hopen op een bestand, ge sloten door bemiddeling van de verenigde naties. Johnsons perssecretaris George Christian zei dat de Verenigde Sta ten streven naar 1) territoriale onschendbaarheid en onafhankelijkheid van alle lan den in het midden-oosten. 2) stopzetting van de vijandelijk heden op grond van een resolu tie van de veiligheidsraad. 3) een „eerlijke en rechtvaardige" vrede tussen de Arabische en de Israëliërs. De V.S. waren bereid met andere landen samen te werken om dit te bereiken. DE MILDE RECHTER De heer J. E. R. te Hilversum moet over een formidabel uithou dingsvermogen en gelijkwaardige rennerskwaliteiten beschikken. Hij vertelde dat hij dinsdagmorgen om 6 uur per fiets uit Geleen (L.) was vertrokken en hij stond om 11 uur voor het kantongerecht te Terneu zen. Kantonrechter mr. C. J. M. van Hees uitte zijn bewondering over deze prestatie in de woorden: „U reed een soort ronde van Neder land". R. was in Terneuzen in januari met een mini-motor gesignaleerd. Hij had deze, naar hij zei, twee da gen eerder in België gekocht, waar men om een dergelijk voertuig te mogen berijden weinig formalitei ten eist. Zo kwam het, dat hij geen rijbewijs bezat, geen kenteken op de motor en dat deze ook niet ver zekerd was. R. hoopte het in beslag genomen voertuig terug te krijgen om het te kunnen „verpatsen". „Ik heb er nu geen interesse meer voor, want ik ben in de huwelijkse sfeer", zo zei hij. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, kon hiervoor begrip op brengen en had geen bezwaar tegen de teruggave, mede „omdat men dit voertuig onder de arm kan mee nemen". Hij achtte niettemin een boete van 24 gulden op zijn plaats. „Ik wil geen trammelant maken", zei de jeugdige bruidegom, maar als ik nu het ding terugkrijg, kan ik het meenemen op de trein". De officier wilde hieraan tege moetkomen, maar de heer R. moest wachten tot de zitting was afge lopen. „O.K., dat vind ik fantastisch", en met deze woorden verliet hij vrolijk lachend de rechtszaal. VOORRANGSREGELS De voorrangsregels werden over treden door C. F. H. te Terneuzen die hiervoor 30 gulden moest be talen, A. P. M. R. te IJzendijke 20 gulden en A. K. te Hoek eveneens 20 gulden. De niet-verschenen J. P. de L. te Axel werd wegens te hard rijden in de bebouwde kom veroordeeld tot 50 gulden boete. ONTKENNING HIELP NIET De heer P. A. van D. te Zuiddor- pe had te Sluiskil op hinderlijke wijze zijn auto gekeerd. Een auto die werd bestuurd door een politie agent, moest afremmen om een aanrijding te voorkomen. De heer Van D. ontkende, maar werd ver oordeeld tot 50 gulden boete. TE VER NAAR LINKS G. V. P. te Goes had op de pro vinciale weg te Philippine een bocht te ver naar links genomen. Hij reed hierdoor in de berm en kwam daarna over de weg in de andere berm terecht. Deze ma noeuvre kostte hem 40 gulden boete. FOUTIEF INHALEN Mevr. M. A. E. T.V. te West- dorpe wilde op het moment dat zij werd ingehaald te Graauw en Lan- gedam, zelf een stilstaande auto voorbijrijden. Zij kwam hierbij te ver naar links en liet zo te weinig ruimte voor de andere wagen. De bestuurder van deze auto zocht om een aanrijding te voorkomen zijn heil in een naast de weg liggende sloot. Mevr. T. werd veroordeeld tot 40 gulden boete. ACHTERUIT Wegens het achteruitrijden met een stationcar tegen een stilstaande bus werd J. M. van H. te Sas van Gent tot 30 gulden boete veroor deeld. De civiele vordering van 200 gulden werd niet ontvankelijk ver klaard, Het gebeurde in de Douart-' laan te Sluiskil. Ondanks de ver klaringen van twee getuigen bleef Van H. de overtreding ontkennen. De minister van binnenlandse zaken van Marokko, generaal Mohammed Oefkir, is maandag avond in Parijs bij verstek ver oordeeld tot levenslang wegens medeplichtigheid aan de ontvoe ring van de Marokkaanse oppo sitieleider Mehdi Ben Barka, op 29 oktober 1965 uit de Franse hoofdstad. Van Ben Barka is sindsdien niets meer vernomen én men vermoedt dat hij is vermoord. Eveneens levenslang kregen de vijf andere beklaagden die bij verstek werden berecht: Larbi Sjtoeki van de Marokkaanse ge heime politie en de Franse gang sters Georges Boucheseiche, Jean Salisse, Pierre Dubail en Julien le Ny. De vonnissen werden door drie rechters in een speciale zit ting, waarbij geen jury aanwezig was, uitgesproken. Eerder was de plaatsvervan gend chef van de Marokkaanse politie, kolonel Achmed Dlimi, door een jury vrijgesproken van medeplichtigheid aan de ontvoe ring, evenals Marcel Leroy Fin- ville, een gewezen hoge funktio- naris van de contraspionage dienst, de politieman Marcel Voi- tot, de journalist Philippe Ber- nier en de Marokkaanse student Galhi el Mahi. De rechtbank ver oordeelde Antoine Lopez, voor malig agent van de contraspio nagedienst, tot acht jaar en de politieman Louis Souchon tot zes jaar. Kolonel Dlimi veroorzaakte vorig jaar oktober sensatie door zijn aankomst in Parijs op de dag dat een rechtbank aan het slot van het eerste proces in deze af faire de vonnissen zou vellen over dertien verdachten. Een nieuw proces was toen volgens de Franse wet noodzakelijk. Minister Oefkir heeft het hof destijds zijn verontschuldigingen aangeboden voor zijn afwezig heid en gevraagd om opschorting van het vonnis voor onbepaalde tijd, maar dit verzoek werd afge wezen. Oefkir had in zijn schrif telijke verklaring gezegd dat hij te gehoorzamen had aan de hem gegeven orders, weg te blijven van een proces dat buiten Ma rokko werd gehouden. Er is vooralsnog geen reden om voor West-Europa ingrijpen de gevolgen voor de olieproduk- tenvoorziening te vrezen, zo heeft Shell Nederland N.V. gisteren meegedeeld. Shell Nederland ba seert deze opvatting op de om vang van de voorraden in de consumptiegebieden, de grote voorraden die steeds varende zijn, de ruime aanwezigheid van tankertransport en de geografi sche spreiding van produktiege- bieden. Er zal echter rekening moeten worden gehouden met verhoging van de vrachtkosten, omdat een deel van de ruwe olie langs andere routes moet worden geleid. Dit zal verhoging van de bevoorradingskosten tot gevolg hebben. Shell Nederland deelde een en ander mede in een communiqué. De tekst luidt als volgt „Indien de berichten over de sluiting van het Suezkanaal voor alle verkeer en over het staken van de verpompingen uit Irak juist zijn, betekent dit vertra ging voor het internationale zee transport. Gezien de omvang van de voorraden in de consumptiege bieden en de voorraden welke steeds varende zijn en in aan merking nemende de ruime aan wezigheid van tankertransport alsook de geografische versprei ding van produktiegebieden, be staat vooralsnog geen reden om voor West-Europa ingrijpende gevolgen ten aanizen van de olieproduktenvoorziening te vre zen. Niettemin zal rekening moe ten worden gehouden met ver hoging van de vrachtkosten ten gevolge van de noodzaak om een deel van de ruwe oliebevoorra- ding langs andere routes te lei den. Hiervan zal ook verhoging van de bevoorradingskosten het gevolg zijn." Aanvoer kasaardbeien over hoogtepunt heen De aanvoer van kasaardbeien op de Nederlandse fruitveilingen is over het hoogtepunt heen. Ver schillende weken zijn er ruime aanvoeren geweest van dit pro- dukt en ook deze week zullen er nog heel wat te koop zijn, maar het gaat minder worden en wel dra zal het seizoen voor dit pro- dukt voorbij zijn. De afzet van kasaardbeien heeft dit jaar een bevredigend verloop gehad. Op de binnen landse markt konden er veel worden verkocht en er was ook regelmatig een flinke export, vooral naar België en West- Duitsland. Tijdens de drukke aanvoer- weken van de laatste tijd lag de prijs van de goede kwaliteit op de veilingen steeds tussen 0,75 en 1,per doosje met 200 gram aardbeien. Maandag werd bij de belangrijkste veilingen voor dit produkt voor de klasse I-kwali teit tussen 0,75 en 0,95 per doosje van 200 gram betaald en de klasse II werd toen verkocht tegen prijzen van 0,60 tot 0,75 per doosje. Ondertussen komt de aanvoer van natuuraardbeien langzaam op gang. Hiervan wordt dit jaar een goede oogst verwacht. PLUNDERING EN BRANDSTICHTING Boston: De politie sleept een van de vele arrestanten mee, nadat zich zondagavond opnieuw ge vallen van brandstichting en plundering hebben voorgedaan in de negerwijk Roxbury. Een groot aantal personen werd ge wond. De ongeregeldheden be gonnen drie dagen geleden, toen de politie poogde een groep huis moeders te verdrijven uit het ge bouw voor de sociale dienst. Drie jaar gevangenisstraf voor weerspannige verdachte Vier parketwachters konden maandag in de rechtszaal te Breda nog maar net voorkomen dat de 36-jarige verdachte J. K. uit Tilburg de president van de rechtbank, mr. A. Stemfoort, en de twee bijzittende rechters mis handelde. De verdachte, die vol komen overstuur was, weigerde de uitspraak aan te horen. Veer tien dagen geleden was tegen de man 2Va jaar gevangenisstraf ge- eist wegens drie diefstallen. Hij stond voor de 25e keer terecht. Nu was hij niet in staat het uit spreken van zijn straf te verwer ken. Hij schopte het hekje voor de rechters dat aan de grond was gespijkerd, omver en schopte naar een waterkaraf en glazen op de tafel voor de rechters. Toen hij werd vastgepakt moest hij zich overgeven. Uitgeput liet hij zich wegdragen. Bij verstek werd hij toen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Jongetje uit trein gevallen Maandagmiddag om ongeveer 4 uur is de 10-jarige Rudie de Voogd uit Dronten uit een trein gevallen die van Zwolle op weg was naar Kampen. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 5 km voor Kampen. De jongen moest in ern stige toestand naar een zieken huis in Zwolle worden gebracht. Het slachtoffertje heeft waar schijnlijk met een deur zitten spelen tot deze plotseling open vloog. Uit een onderzoek is ge bleken dat de sluiting van de deur goed werkte. De trein kwam tot stilstand nadat een rei ziger aan de noodrem had ge trokken. Hij was op het gebeur de opmerkzaam gemaakt door het gegil van vriendjes van het slachtoffertje. (ADVERTENTIE) Van Emmenes ƒ7,90 Van Emmenes ƒ16,90 Hans Molenaar: ƒ6,90 t'iet de Wolf: ƒ2,90 BOEKHANDEL

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5