PROVINCIAAL NIEUWS Gemeenteraad van Zaamslag De broederschap ran de bronzen draak „Onbevredigend" schrijven over de herindeling BELG JEAN REY VOORZITTER EUROPESE COMMISSIE Gemeenieraad van Rozenburg op bezoek 640 kinderen namen deel aan schoolsporidag Woensdag 7 juni 1967 Terneuzen Axel Biervliet Breskens Goes Hoek ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL-poeder Middelburg Oostburg Sas van Gent Westdorpe ZierikEee Doodstraf voor Richard Speck DR VP.TJE ZEE O V5 Pagina 3 Gezamenlijke kerkdienst voor Israël Vanavond om 7 uur houden de Nederlands hervormde, de gere formeerde en de rooms-katholie- ke kerken van Terneuzen een gezamenlijke dienst voor Israël in de St. Willibrorduskerk aan de Korte Kerkstraat. De gereformeerde predikant ds. L. Berger, verzorgt een korte preek. De herv. predikant ds. P. A. v. d. Vlugt gaat voor in de dienst der gebeden en kapelaan J. Adriaansen leidt de liturgie. Aan het einde van de dienst zal een inzameling worden ge houden ten bate van Israël. De opbrengst hiervan zal worden afgedragen aan het comité „Zee land voor Israël" te Middelburg. Het verkeer tijdens de Braderie In verband met de te houden braderie in de Noordstraat en omgeving op 7 tot 10 juni a.s. zullen enkele straten in de bin nenstad waarin normaal slechts verkeer in één richting is toege laten, opengesteld worden voor verkeer in beide richtingen. Terneuzense dames ontmoetten burgemeester Rijpstra Tijdens de tweedaagse reis die een 40-tal dames onder leiding van mevrouw P. C. Verlinde- Maandag naar Overijssel en Drente maakten, hebben zij de oud-burgemeester van Terneu zen, mr. Rijpstra, ontmoet, die verrast was een aantal van zijn oud-gemeentenaren de hand te kunnen drukken. De eerste stopplaats was Den Bosch waar koffie werd gedron ken. In Arnhem werd gedineerd en ontmoetten de dames oud- burgemeester Rijpstra. Er werd een bezoek gebracht aan Holten en op de Holterberg werd een museum bezocht. Het gezelschap overnachtte te Zwolle. De volgende dag werd begon nen met 't maken van een rond rit en kwamen de dames in een pannekoekboerderij te Zweelo (Dr.). Via Zwolle ging het later weer op Nijmegen aan en ver der naar Breda waar werd ge pauzeerd voor een uitgebreide koffietafel. Na de maaltijd dankte me vrouw Jansen-Moerdijk het be stuur voor de mooie en goed ver zorgde reis. Aan de bestuurs leden werd een geschenk aan geboden. Kampioenschappen Zeeuws-Vlaamse Schuttersbond Voor het 17e achtereenvolgen de jaar hield de Zeeuws-Vlaam se bond zijn kampioenschappen met viertallen. Sedert enkele jaren is Zeeuws-Vlaanderen in drie sectoren verdeeld wegens de grote deelname. De sectorplaatsen waar werd geschoten waren Graauw, Zuiddorpe en Sluiskil. De uitslagen luidden als volgt: Sector Graauw: 1. Graauw IV; 2. Graauw II; 3. Nieuw Namen II; 4. Kloosterzande III; 5. Graauw III en 6. Kloosterzande II. Sector Zuiddorpe: 1. Axel II; 2. Koewacht II; 3. Axel I: 4. Koe wacht I; 5. Zuiddorpe II en 6. Axel III. Sector Sluiskil: 1. Aardenburg II; 2. Sluiskil I: 3. Terneuzen I; 4. Aardenburg IV; 5. Aardenburg I en 6. Westdorpe I. Van elke sector komen drie viertallen in de finale te Nieuw Namen op 25 juni, evenals de hoogstgeplaatste schutter in pun ten uit elke sector. Dit zijn: J. Waterschoot te Kloosterzande; E. Vermandei te Koewacht en P. Blondeel te Aardenburg. „Thalia" naar Wachtebeke De plaatselijke drumband „Thalia" heeft een uitnodiging ontvangen van het gemeentebe stuur van de Belgische plaats Wachtebeke. Op 25 juni a.s. gaat de drumband daar plaatselijke festiviteiten opluisteren. R.K. Jeugdhaven „Axel" organiseert zomerkampen Evenals voorgaande jaren houdt de r. k. Jeugdhaven weer zomer kampen in Noord-Brabant. Ook dit jaar zullen 10 kampen wor den gehouden. Tentenkampen worden gehou den voor jongens die op de U.L.O., de H.B.S. of de L.T.S. zitten of minstens 13 jaar zijn. Er komen drie boerderijkam- kampen in Achtmaal. In Rucphen zijn er vier kampen. De „jeugdhaven" geeft alle jongens en meisjes van Axel van 8 jaar af gelegenheid van deze kampweken te profiteren. In alle kampen zijn minstens zes geschikte leidsters of leiders aanwezig. Jeugdtornooi van de voetbalvereniging „Axel" Zaterdag 10 en zondag 11 juni organiseert de v.v. „Axel" haar traditionele juniorentournooi. De namen van de deelnemers voor spellen weer een felle strijd om de wisselbeker. Deelname is toe gezegd door de verenigingen Koewacht, Hulsterloo, AZ VV HVV'24, SDO (Lamswaarde), Corn Boys, Hontenisse, Steen, Breskens, Vogelwaarde, Schoon- dafaLt» glared Vergadering A.Z.V.V. Vrijdagavond a.s. heeft in de „Stadsherberg een belangrijke vergadering plaats. De voetbal vereniging AZW komt dan in algemene vergadering bijeen met als belangrijkste agendapunt het verkiezen van een voorzitter. Door het bestuur is kandidaat gesteld, de heer J. Deurlo. Ver der hebben de heren P. de Feij- ter en A. Verschelling, die perio diek aftredend zijn, zich herkies baar gesteld. Voorts komen aan de orde: jaarverslag secretaris, verslag kascommissie, jaarverslag pen ningmeester en begroting 1967 1968, jaarverslag jeugdcommis sie en verslag van de trainer. Hoofdakte kleuterleidster Mej. E. Kostense te Biervliet slaagde aan de gemeentelijke op leidingsschool te Middelburg voor de hoofdakte kleuterleid ster. Bezoek aan Souburg De leden van de stichting dienstverlening aan bejaarden in Breskens en bestuursleden van de algemene woningbouwvereni ging hebben een oriënterend be zoek gebracht aan het bejaarden en dienstencentrum in Souburg Men is in dit centrum rondge leid en van alle mogelijke in richtingen op de hoogte gesteld. Op weg naar Schotland De rijkspolitie te Breskens heeft op verzoek van de gemeen telijke kinderpolitie te Amster dam dinsdagmiddag om onge veer 12 uur aangehouden de 20- jarige E. de V. uit Soest en de 17-jarige M. L. uit Amsterdam, toen zij met de veerboot' uit Vlis- singen in Breskens arriveerden. Beiden waren op weg naar Schotland om aldaar in het hu welijk te treden. In de loop van de avond zijn de jongelui door hun oudets ongc- Meisje aangerand Naar de politie te Krabben- dijke heeft meegedeeld is maan dag op rijksweg 58 onder de ge meente Krabbendijke een ernstig zedenmisdrijf gebeurd met een 15-jarig meisje. Het signalement van de dader is: leeftijd 25 a 30 jaar, lang plm. 1.75 meter, bloots hoofd, donker achterovergekamd, enigszins golvend haar, zwart snorretje, smal gelaat, slank postuur. Hij was gekleed in een bruine regenjas en donker cos- tuum. De man reed in een mid delgrote personenauto, die op vallend lichtblauw was gekleurd. In de auto bevond zich een hondje, wit met bruine vlekken en afhangende oren. Ieder die inlichtingen kan ver schaffen, gelieve zich te melden bij de politie te Krabbendijke, telefoon 01134—275 of 01130—275, of bij de politie in zijn/haar woonplaats. De politie in Krabbendijke wilde in verband met het onder zoek geen nadere gegevens over het gebeurde verstrekken. Hoofdleidster Aan de gemeentelijke oplei dingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg is o.m. geslaagd voor de akte hoofdleidster mej. A. Tollenaar te Hoek. (ADVERTENTIE) Onderwij zersexamen Voor de onderwijzersakte (eindexamen tweede leerkring) slaagden o.m. aan de rijkskweek school te Middelburg de heren P. J. van Wijck te Terneuzen M. P. A. Neeteson te Sas van Gent en mej. K. M. G. Ramme- loo te Philippine. Eindexamen M.M.S. Aan het Koningin Wilhelmina- lyceum te Oostburg slaagden voor de afdeling M.M.S. de da mes S. W. Keymel, L. E. Ver schelling en W. N. C. de Vuijst, allen te Breskens; M. A. Mon- teau en H. Uildriks, beide te Breskens en A. IJ van de Waal te Schoondijke. Spoedeisende raadszitting De gemeenteraad van Oostburg kwam in een spoedeisende zitting bijeen. Een stuk grond kon worden aangekocht voor het bestem mingsplan Veerhoekpolder, n.l. het agrarisch bedrijf van J. J. Bossand aan de Sint Bavogang, groot 1.25.76 ha. De totale kosten bedragen ƒ116.901,Hiervan is 70.132,bestemd voor de grond en 46.769,voor de opstallen. Het besluit werd met alge mene stemmen genomen. Bromfietsenrally De buurtvereniging „De Ma- rollen" te Sas van Gent organi seert zaterdag 10 juni a.s. een De gemeenteraad van Rozen burg (de gemeente waarvan de Terneuzense burgemeester, de heer Aschoff, voorheen de eerste burger was) bracht dinsdag een bezoek aan Terneuzen. De dames en heren uit Rozen burg werden door burgemeester Aschoff ontvangen in de raads zaal. Na zijn toespraak werden de Rozenburgse gasten door re ferendaris W. H. Blok voorge licht over nieuwe Terneuzense plannen. Tijdens een rondtocht door Ter neuzen bezocht men o.m. de ka- naalwerken, het Zuidersportpark en de watertoren, van waar men Het gezelschap uit Rozenburg brengt hier een bezoek aan het hoofdveld in het Zuidersport- park. een schitterend uitzicht had over Terneuzen en omgeving en over de Schelde. bromfietsenrally, waarbij een af stand moet worden afgelegd van ongeveer dertig km. Men start om 14 uur in het bolwerk te Sas van Gent. Schieting Dinsdag werd in Terneuzen de jaarlijkse schoolsportdag gehou den voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scho len. Aan 641 kinderen werd het diploma toegekend. Ze zullen het te zijner tijd op de scholen ont vangen. De wethouder van onderwijs, de heer D. Binnekamp, die de schoolsportdag opende, reikte aan het eind ook de prijzen uit. In de voormiddag werden indi viduele wedstrijden gehouden, waarbij behendigheid en snel heid aan de orde kwam. In de middaguren wred 'n slagbalcom petitie gehouden. De uitslagen waren: Estafette meisjes 1011 jaar: 1. H. Familieschool; 2. Hervorm de school. Estafette meisjes 1215 jaar: 1. Zuidlandschool; 2. Hervormde school. Estafette jongens 1011 jaar: 1. Hervormde school; 2. St. Willi- brordschool. Estafette jongens 1215 jaar: 1. Hervormde school; 2. St. Wil- librordschool. Een overzicht op een der bijvel- den tijdens de behendigheids- proeven. Slagbal meisjes: 1. St. Anto- niusschool; 2. Hervormde school; 3. H. Familieschool. Slagbal jongens: 1. St. Antho- niusschool: 2. St. Willibrord- school; 3. Hervormde school. Slagbal gemengde ploegen: 1. Zonneschool; 2. O.L.S. te Sluis kil en 3. Chr. Nat. school te Sluis kil. De uitslag van de schieting in café „Den Rooien Oedt" luidt L. de Maayer, een hoogvogel en kalle H. v. d. Bossche zijvogel en 3 kleine vogels R. Krieckaert zij vogel en 1 kleine vogelW. Lammens kalle en 1 kleine vogel W. Goossens 3 kleine vogels en O. Saey 2 kleine voge's D. Martens, M. Goethals, A. Schatteman en L. Vlasveld schoten elk een vogel. Doctoraal examen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen le gedeelte notariaat de heer E. Verhaeghen te Westdorpe. Kabelbaan voor afsluiting Brouwershavense gat De grote drijvende bok „Ir. G. Snip" is dinsdag in het Brou wershavense gat aangekomen en hoog boven de schouwse duinen en dijken is het reuzengevaarte te zien. De bedoeling is dat twee be tonnen pijlers in de grond wor den geheid, van dezelfde con structie als die waarop de Ooster- scheldebrug is gebouwd. Op deze pijlers komen.dan de masten van de kabelbaan met behulp waar van het Brouwershavense gat in 1971 zal worden afgesloten. De gemeenteraad van Zaam slag besloot maandagmiddag unaniem tot het zenden van een protestbrief aan de vaste com missie voor binnenlandse zaken van de tweede kamer tegen de redactie van een uitnodiging tot bijwoning door een raadsver- tegenwoordiging van een hearing. De commissie zal zoals reeds werd bericht een bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen brengen op 30 juni en zo nodig op 1 juli, waarbij bepaalde „knelpunten", d.w.z. plaatsen die aanleiding kunnen geven tot een onderzoek, zullen worden bezocht. In de uit nodiging was gesteld, dat in de „hearing" niet over de herinde ling als zodanig zou worden ge sproken. De raadsleden bleken voor een dergelijk gesprek wei nig interesse te hebben. Burgemeester De Pree zei er van „Wat wij er moeten gaan doen, is mij een raadsel. Deze 1 De raad van ministers van de „zes" hebben besloten dat de Belg Jean Rey voorzitter wordt van de nieuwe uitvoerende commissie van de Europese gemeenschappen. De Nederlander dr. S. L. Mansholt wordt een der vier vice-voorzit- ters. Jean Rey, de E.E.G.-commissaris die de Kennedy-ronde voor de Europese gemeenschap tot een goed einde heeft gebracht, is sedert de 25. Als hij enige tijd op fluiste rende toon met Balthazar ge sproken heeft, draait Aiglon zich om in het zadel. Zijn scherpe blik ken boren zich in Arams ogen. „Mijn meester had u na 't tour- nooi weer genadig willen vrijla ten", snauwt hij zijn gevangene toe, „maar nu is bij hem het ver moeden gerezen, dat ge deel uit maakt van de broederschap van de bronzen draak. Wat hebt ge hierop te zeggen?" „Die broeder schap bestaat slechts in de over spannen verbeelding van Uw meester!" bijt Aram hem toe, „maar ik wenste wel, dat zij wer kelijk bestond, ik zou dan spoe dig tot haar aanhangers beho ren", «Zwijg!" dondert de roof ridder hem toe. „Hoe waagt ge het prins Balthazar zo te beledigen? Doorzoek zijn bezittingen en toon ons zijn strijdhelm!" snauwt hij één van z'n knechten toe, op de pakpaarden wijzend. Haastig be gint de man de pakken los te knopen en al spoedig heeft hij Arams helm gevonden. Aiglon uit een verraste kreet als hjü de bron zen draak ziet, die op de helm prijkt. „Ei, ei", grijnst hij dan spottend, „is dit ook overspan nen verbeelding? Ik verbeeld mij hier toch duidelijk het teken te zien van de broederschap van de bronzen draak!" oprichting van de E.E.G. lid van de Europese commissie. Rey is een protestantse Belg, liberaal en Luikenaar. Hij werd op 15 juli 1902 in Luik geboren als zoon van een predikant. Hij stu deerde ook in Luik en was daar na 1926 advocaat bij het hof van beroep en na 1935 lid van de ge meenteraad. Op 10 mei 1940 werd hij gemobiliseerd als reserve-offi cier. Op 26 mei geraakte hij in krijgsgevangenschap en de rest van de oorlog verbleef hij in gevangen kampen. Na de oorlog hervatte Rey zijn politieke carrière, die in 1949 werd bekroond met een ministerschap (van wederopbouw) in de regering Eijskens. Van 1954 tot zijn benoe ming in de E.E.G.-commissie in januari 1958 was hij minister van economische zaken. Rey, die in de E.E.G.-commissie de portefeuille van buitenlandse handelsbetrekkingen beheert, bezit vele buitenlandse onderscheidin gen, waaronder het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Richard Spek, de 25-jarige zeeman die vorig jaar in Chicago acht verpleegsters vermoordde, is maandag tot de doodstraf ver oordeeld. Het vonnis zal op de elektrische stoel worden voltrok ken. Verwacht wordt dat er een reeks beroepen tegen het vonnis zal worden aangetekend, waar van de behandeling maanden, misschien zelfs jaren duren. hearing is meer een formaliteit." De heer L. F. Florussen zei niet de minste behoefte te voe len er de raad in zijn geheel naar toe te sturen. Andere raadsleden vielen hem hierin bij en de heer A. J. de Visser noemde het erg onbevre digend en van weinig „referen tie" tegenover het gemeentebe stuur getuigend, als reeds tevo ren gesteld wordt waarover men moet zwijgen. Van hem kwam dan ook de suggestie die door alle raadsleden werd onder steund tot het sturen van een protestbrief. De heer J. Pladdet aarzelde nog tussen alleen een vertegen woordiging van B. en W. öf het college met de fraktievoorzitters. Hij kreeg hierbij geen steun, zo dat alleen B. en W. de hearing zullen bezoeken. HET AARDGASNET B. en W. deden het voorstel om evenals bij de water- en elek triciteitsvoorziening in de on rendabele gebieden voor perce len die ervoor in aanmerking komen ook een bijdrage te ver lenen voor aansluiting op het aardgasnet ter grootte van 25 °/o van de kosten der buitenleiding. Het gaat hier om een gering aan tal woningen. De gemeente ziet in deze subsidie een stukje, dienstverlening aan de betrok kenen en een stimulans voor aansluiting. Ook indien de be trokkenen de kosten wensen te drukken door zelf het graafwerk te verrichten, zullen die kosten niet van de bijdrage worden af getrokken, maar zal deze wor den berekend naar het totaal bedrag. Het voorstel werd aangenomen. MEDEDELINGENBLAD De gemeenteraad ging verder akkoord met de instelling van een mededelingenblad van het gemeentebestuur, maandelijks te verschijnen en te verspreiden met het advertentieblad van de „Zavo". De heer Slotema te Zaamslag zal het blaadje ver zorgen, waaraan behalve B. en W. ook de raadsleden individueel hun medewerking kunnen ver lenen, naar de voorzitter mee deelde. Zonder discussie werd aange nomen een voorstel tot wijziging der begroting voor de bouw van een gymnastieklokaal. VERNIELZUCHT De heer J. van Hoeve vroeg tijdens de rondvraag de aandacht voor de vernielzucht van de Zaamslagse jeugd die tot uiting is gekomen op het sportterrein. Daar werden stenen uit het voet pad getild en in de watergang gesmeten en zelfs werden lam pen stuk gegooid. De vernielingen on het sport veld waren de voorzitter be kend. „Er zal helaas niets an ders op zitten dan de jeugd voor enige tijd het spelen op het ter rein te verbieden". Voorts zal de politie worden verzocht een oog je in het zeil te houden. De heer J. J. Verlinde vroeg naar het materiaal en de acti viteiten van de B.B. Hij kreeg ten antwoord dat het eerste is opgeslagen op de zolder van het gemeentehuis. De B.B. is echter geen plaatselijke aangelegenheid, maar gecentraliseerd in de kring Terneuzen, zodat de activiteiten ook van hieruit worden geleid.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3