Regeringsverklaring van premier De Jong over het Midden-Oosten 0*0 c Koningin Juliana opende de Beneluxtunnel PLAATS ONDER DE ZON 39 m VIERDE VASTE VERBINDING TUSSEN OEVERS NIEUWE MAAS 't mooiste examencaüeau 30-jarige in Haagse binnenstad doodgestoken WU DOEN HET IHEEL EENVOUPIOI MICKBy""™' Pagina 2 Woensdag 7 juni 1967 TWEEDE KAMER Rol van Nederland Beroep op „grote vier" Het bestaan van Israël Motie voortbestaan Israël Niet neutraal Boven elke discussie Motie aangenomen België-verbindlng Tolgeld Wagenveer PAPIERFABRIEK BIJ VERVIERS UITGEBRAND IN TWEE UUR VAN LONDEN NAAR NEW YORK BONEN es APPEL ^TOMATEN PUSES piNDA- KAAS 5 BE NSDORPUjsyp^ BR0SREPEN POEDER- WOFFIB WEESPEPJJöO KLUIT vm FRANSE POND APPELr AAOES AFWAS LUIERS. HERTJES SHAMRX) TOILET RAPIER DE VRIJE ZEEUW (ADVERTENTIE) Jp^ióch In de tweede kamer heeft ministerpresident P. J. S. de Jong dinsdagmiddag als zijn mening uitgesproken, dat de verenigde naties thans hun be staansrecht zullen moeten bewij zen. De premier sprak namens de regering „met een bezwaard gemoed' over- de gebeurtenissen in het midden-oosten. Allereerst schonk hü aandacht aan de menselijke zijde vn het geen zich daar afspeelt. Hij gaf uiting aan zijn gevoelens van meeleven met de weerloze slachtoffers (vrouwen en kinde ren), die „het slachtoffer wor den van iets waaraan zij zelf geen deel hebben'. Na erop gewezen te hebben, dat op de betrokken partijen dikwijls een dringend beroep is gedaan zich te onthouden van onbezonnen daden, concludeerde de premier dat de partijen daar aan geen gehoor hebben gege ven en het recht in eigen hand hebben genomen. Naar de mening van de minister is het weinig vruchtbaar zich te ver diepen in de vraag wie de aan valler is, temeer daar de gang van zaken zo gecompliceerd en de gebeurtenissen zo ondoorzich tig zijn. De crisis is zijns inziens veroorzaakt door de Arabische landen, waarbij het afsluiten van de straat van Tiran een be langrijke rol heeft gespeeld. De rol van Nederland moet zijn gericht op inperking van het geschil en het staken van de vijandelijkheden, aldus de pre mier. De Nederlandse regering wil niet werkeloos toezien en de loop der gebeurtenissen af wachten. Nederland heeft een beroep gedaan op de grote vier zich tot het uiterste in te spannen om dit doel te bereiken. Ook andere landen die zitting hebben in de veiligheidsraad, zijn met dit doel benaderd. Nederland blijft in voortdurend contact met de lan den die een bijdrage tot een op lossing kunnen leveren, aldus de premier, die hieraan toevoegde dat een extra-grote verantwoor delijkheid rust op de landen die de afgelopen jaren wapens aan de landen van het midden-oos ten hebben geleverd. Nu moeten de verenigde na ties hun bestaansrecht bewijzen. Hierin ligt de hoop voor kleine landen zoals Israël. Premier De Jong verklaarde dat Nederland in alle organisa ties van de verenigde naties zal deelnemen aan initiatieven die kunnen bijdragen tot een ver mindering van de spanning. Hij zei zich er van bewust te zijn dat de gevoelens van velen in Nederland uitgaan naar het omsingelde volk van Israël. Pre mier De Jong meende ook na mens de kamer te kunnen spre ken, wanneer hij verklaarde dat de integriteit van Israël moet worden beschermd. „Voor eens en altijd zal het nationale be staan van de Joodse staat moe ten worden veiliggesteld.' De premier besloot zijn ver klaring met nadrukkelijk vast te stellen dat het bestaansrecht van Israël boven elke discussie staa' en dat hieraan niet mag worder getornd. Na een langdurige schorsing werd het debat geopend door fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer (k.v.p.). Namens alle fracties in de kamer met uit zondering van die van de boe renpartij diende hij een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen met alle daarvoor in aanmerking komen de middelen haar bijdrage tot het zelfstandig voortbestaan van de staat Israël te leveren. De tekst van deze motie luid de als volgt „De kamer, gehoord de ver klaring van de regering over het nabije oosten, ten volle in stemmend met het standpunt, dat iedere mogelijkheid moet worden aangegrepen om aan de vijandelijkheden een eind te maken en tot een rechtvaar dige en duurzame oplossing te komen, overtuigd dat daarbij het zelfstandig voortbestaan van de staat Israël moet wor den gewaarborgd, van mening dat de eerste verantwoordelijk heid hiervoor is gelegen bij de verenigde naties en in het bij zonder bij de landen die heb ben meegewerkt aan het be sluit tot erkenning van de staat Israël, dringt er bij de regering op aan met alle daar voor in aanmerking komende middelen zowel binnen als buiten de verenigde naties haar bijdrage tot dit vredes- doel te leveren." De socialistische fractieleider drs. J. M. den Uyl deed een be roep op de regering om Israël op elk terrein te steunen. „Neder land kan en mag niet politiek neutraal zijn". Het behoort par tij te kiezen en daarvoor uit te komen. Drs. Den Uyl, die verklaarde het volkomen eens te zijn met de premier dat het nationale be staan van Israël moet worden veiliggesteld, zei te menen dat Israël handelt uit het wettig recht van zelfverdediging, om dat het afsluiten van de golf van Akaba voor Israëlische sche pen een daad van agressie is. Een wapenstilstandsovereen komst dient daarom, behalve waarborgen voor de grenzen van Israël, garanties voor de vrije doorvaart in de straat van Tiran te bevatten. De mogelijkheid van het op nieuw instellen van een vredes macht van de verenigde naties, eventueel met Nederlandse mili tairen, mag niet worden wegge worpen, aldus drs. Den Uyl. De regering zou fiscale facili teiten voor financiële steun aan Israël moeten verlenen en het risico van Nederlandse expor teurs naar Israël moeten dekken, ten einde de bevoorrading van Israël niet in gevaar te brengen. Medeleven en diepe bezorgd heid bracht de liberale fractie voorzitter mr. E. H. Toxopeus tot uitdrukking. De spanningen zijn opgeroepen door de Arabi sche landen. Egypte heeft steeds gesproken van de vernietiging van Israël. Een oplossing, lei dend tot duurzame vrede, zal moeten inhouden de vrije Vaart door de golf van Akaba. „Wij stellen de integriteit van de staat Israël boven elke discus sie", aldus deze afgevaardigde. De regering kan op onze steun rekenen als zij op korte termijn tot financiële steunverlening aan Israël zou besluiten. De waarnemend fractievoor zitter van de a.r.p., de heer Aan- tjes, gaf zijn instemming aan de regeringsverklaring. Nooit is de hetze tegen Israël opgehouden en het afsluiten van de straat van Tiran is een daad van agres sie. „Israël heeft recht op zelf standigheid van de staat en op vrije doorvaart door de golf van Akaba, gewaarborgd door de ver. naties, aldus de heer Aan- tjes. De c.h.-fractievoorzitter, de heer Mellema, volstond met een korte verklaring. Het zou hem liever zijn geweest als de kamer zwijgend met de regeringsver klaring had ingestemd. Hij be titelde de verklaring als een menselijk, zakelijk, evenwichtig stuk. Ook hij wenste het be staansrecht van de staat Israël niet in discussie gesteld te zien. De boerenafgevaarwigde Harm- sen merkte op dat de verwar rende berichtgeving nog veel vraagpunten doet opwerpen. Hij kritiseerde de beslissing van Oe Thant tot terugtrekking van de V.N.-vredesmacht. Dat de boe- renfractie zich niet achter de motie heeft geschaard, betekent niet dat zij geen sympathie voor het Israëlische volk koestert. Zij wil zich evenwel nog niet vast leggen aan het sturen van dienst- Jongen deed vergif in bier van vader Wegens medeplichtigheid aan moord op zijn vader eiste de of ficier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 19-jarige tuinarbeider J. C. M. B. uit Den Haag een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. In overleg met zijn moeder had de jongeman tijdens de viering van de verjaardag van zijn vader een hoeveelheid vergif in een fles bier gedaan die hij op ver zoek van zijn moeder uit de tuin had meegenomen. De vader over leed enkele minuten, nadat hij van het bier had gedronken. Verdachte had het feit ge pleegd, zo verklaarde hij, omdat in het gezin dat totaal 14 kinde ren telde, waarvan negen nog thuis, de vader herhaaldelijk de moeder en kinderen mishandel de. De zaak tegen de moeder die eveneens terecht moest staan, werd aangehouden omdat zij momenteel in een ziekenhuis wordt verpleegd. SYMPATHIE VOOR ISRAEL Amsterdam.: Duizenden demon streerden maandagavond in Am sterdam uit sympathie voor Is raël in zijn strijd tegen de Ara bische landen. De met spandoe ken getooide stoet onderweg van het Frederiksplein naar het Is raëlische consulaat in de Johan nes Vermeerstraat. plichtige jongens naar Israël. Dit gold niet voor vrijwilligers, aldus de heer Harmsen. De heer Van Mierlo (D 66) meende in de regeringsverkla ringsverklaring voldoende aan wijzingen omtrent het regerings beleid te hebben aangetroffen. Het doet zijn fractie deugd dat de regering op het standpunt staat dat niet aan het voortbe staan van Israël mag worden ge tornd. Nadat premier De Jong en minister Luns waren ingegaan op de gemaakte opmerkingen werd de motie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De frac tie van de boerenpartij kreeg aantekening tegen deze motie te hebben gestemd. Koningin Juliana heeft maan dagavond de nieuwe Benelux tunnel, de vierde vaste verbin ding tussen de oevers van de Nieuwe Maas, officieel geopend. Op het Tolplein aan de zuide lijke oever, op Rotterdams grond gebied dus, deponeerde de koningin de eerste rijksdaalder in de tolautomaat, waarmee de officiële ingebruikname van Ne derlands derde verkeerstunnel een feit was. De ingebruikname van het gi gantisch project werd door vele autoriteiten bijgewoond. Zo wa ren onder meer aanwezig de minister van verkeer en water staat, drs. J. A. Bakker; de com missaris van de koningin in Zuid- Holland; de burgemeesters van Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen, vele vertegenwoordigers van rijkswaterstaat en van de (voorlopige) exploitant van de tunnel, de „Beneluxtunnel N.V." Ook door het fraaie weer was de publieke belangstelling voor de openingsplechtigheid bijzon der groot. De Beneluxtunnel (tweemaal twee rijstroken) heeft een lengte van 1300 meter, waarvan 800 m. onder water. De tunnel is een belangrijk onderdeel van het omvangrijke wegenproject dat bekend staat als de „ruit rond Rotterdam" en dat tot doel heeft het verkeer dat niets in de Maas stad te maken heeft, van het stadscentrum af te leiden. De tunnel is ook een belangrijke schakel in de ontworpen Zoom- seweg (rijksweg 19), die begin nend bij Den Haag en eindigend bij Antwerpen de randstad Hol land met België moet verbinden. Vijf jaar lang is men met de bouw van dit belangrijke ver- keersobject bezig geweest. Het werk heeft exclusief de aanvoer- wegen ruim 100 miljoen gulden gekost. Verkeersdeelnemers die van de tunnel„gebruik willen maken 46) HOOFDSTUK X Er kwam geen eind aan dat vooronderzoek. In het dorp raak ten de mensen er al aan gewoon en werd er weinig meer over ge sproken. Alleen toen Piebe Lap plotseling op vrije voeten gesteld werd, vroeg iedereen zich af „Hebben ze hem dan toch niets kunnen bewijzen Blijkbaar niet. „Ik had immers nergens schuld aan," zei hij. „Als ik bij iemand vaar en die haalt de een of andere stomme streek uit, kun nen ze mij dat niet op mijn nek draaien." Hij ging zelf naar schipper Jaap Visser van de recherche om te vragen of hij even aan boord van Jakob Thomsens botter mocht om wat kleren van hem, die daar in het vooronder lagen, te halen. Maar dat ging niet door. De botter lag aan de ket ting. De deuren van het voor onder, van de motorkamer en van het ruim waren verzegeld en moesten dat blijven tot de rechter uitspraak had gedaan. Alleen Marthe van de meester zou misschien toestemming kun nen krijgen even aan boord te gaan, maar dan moest de politie er nog bij zijn. „Dan zal ik naar Marthe van de meester gaan," zei Piebe Lap. „Dat doe je dan maar," zei Japie Visser. Maar hij was hem voor. Hij ging zelf het eerst naar Marthe. „Als Piebe bij je komt en vraagt of jij zijn rommel van boord wilt halen, weiger je het maar ronduitzei hij. Marthe begreep dat niet. „Piebe Ze had gehoord, dat hij uit het Huis van Bewaring ontslagen was. Gezien of ge sproken had ze hem nog niet. En dat wilde ze ook niet. „Als hij iets van boord wil halen, gaat hij maar naar Tjeerd." En dat begreep Japie Visser toen weer niet. „Tjeerd daarmee te maken Hij krijgt geen toestemming van de politie ,r.i het zegel te verbreken." Toen lij het gezegd had, had hq zijn jng wel af willen bijten. Niet at het hem helemaal duidelijk ./as, maar in elk geval ver moedde hij iets. Het was echter al te laat. Marthe zei „Tjeerd vaart er immers meeOp dat ogenblik koes terde ze zelf nog geen argwaan. Die kwam pas bij haar op, nadat Japie Visser, een beetje verbluft, iets gemompeld had en wegge gaan was, en zij erover nadacht. De dokter had al eens gezegd, dat het wel goed voor Marthe zou zijn als ze iets te doen had. Niet op de garnalendrogerij of de visrokerij, maar wat lichte bezigheden, die haar toch in be slag namen, zodat ze geen tijd zou hebben om zich helemaal te verliezen in haar beslommerin gen. Maar lichte bezigheden waren er niet veel. In huis was ze gauw klaar met het beetje werk. En weer om er eens uit te gaan, om wat langs de dijk te lopen, was het ook niet, want het mocht dan vrij zacht zijn voor de tijd van het jaar, het was winter en als het niet regende, was het mistig of waaide er toch een gure noordwestelijke of wes telijke wind. Ze kon er ook niet uit lopen naar andere mensen. Overdag tenminste niet, want iedereen had z'n werk en ze waren het in het dorp niet ge- Tjeerd «woon om steeds bij elkaar in en uit te lopen. Iedereen had niet alleen z'n eigen werk, maar ook z'n eigen zorgen en niets ver veelde mensen gauwer dan tel kens weer te moeten luisteren naar of te worden herinnerd aan de zorgen van anderen. Alleen Ina kwam elke dag, meestal na de middag, als ze Waar was met haar patiënten. Soms, als ze het erg druk had, werd het zelfs tegen de avond dat ze kwam. Toen Japie Visser bij haar was geweest en Marthe hoopte, dat ze wat vroeger zou zijn, was het ook juist weer erg laat. Ze had er bijna al niet meer op gere kend, Marthe, dat het verpleeg stertje nog zou komen. Maar ze kwam en ze had Rooie Tjeerd bij zich. Tjeerd was een dag of wat niet bij Marthe geweest. Hij kwam eens weer horen hoe ze het maakte, zei hij opgewekt. Hij zag er goed uit en kleedde zich de laatste tijd beter dan hij ge daan had. Het viel Marthe zelfs op, dat hij in plaats van een oude duffelse jekker, zoals die door de meeste vissers in het dorp gé- dragen Werd, een jas droeg, die hij nog maar kort geleden in de stad moest hebben gekocht. Toen ze zei, dat ze hem mooi vond en dat hij hem goed stond, lachte hij „Ja, ik verdien tenminste weer wat tegenwoordig I" (Wordt vervolgd.) door het nog niet gereed zijn van de grote wegverbinding van de randstad naar de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden en naar België zal de tunnel voor lopig alleen belangrijk zijn voor het lokale verkeer gaan een tolgeld betalen. Vrachtautochauffeurs moeten een rijksdaalder in de automaat werpen en chauffeurs van per sonenauto's een gulden. Over een nog niet vaststaand aantal jaren zal de tol worden opge heven en zal de tunnel aan het rijk worden overgedragen. Met de opening van de Bene luxtunnel kon ook 10,5 km auto weg van de bekende „ruit rond Rotterdam' voor het verkeer worden opengesteld. Deze 10,5 km autoweg heeft bijna 100 mil joen gekost. Na de officiële opening, die rond zeven uur maandagavond plaatsvond, ging de koningin met een aantal autoriteiten aan boord van het wagenveer Per nisVlaardingen voor het maken van de laatste tocht van de Rot terdamse naar de Vlaardingse oever met dit door de ingebruik name van de Beneluxtunnel overbodig geworden transport middel. Omstreeks half acht stapte de vorstin in Vlaardingen weer aan wal, waarna enige be manningsleden van het veer aan haar werden voorgesteld. Na een korte rustpauze in het Delta hotel betrad de koningin tegen acht uur een dicht bij het hotel opgestelde feesttent. Daar hiel den de minister van verkeer en waterstaat en de president-com missaris van de Beneluxtunnel korte toespraken. De 30-jarige visser Cornelis Martinus v. Kuijnen uit Den Haag is maandagavond in de Haagse binnenstad met een mes in de borst gestoken en een kwartier later overleden. De politie heeft een half uur na de aanslag de 26-jarige met selaar R. C., een Italiaanse gast arbeider, van zijn bed gelicht. Hij heeft toegegeven bij de vecht partij tussen Italianen en Neder landers betrokken te zijn ge weest en met een mes te hebben gestoken. Rond elf uur was er op het plein voor het café „Blue Angel" een vechtpartij tussen een aantal Italianen en een paar Nederlan ders. Daarbij werd Van Kuijen met een mes geraakt. Hij werd op een stoel gezet en later naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht, waar hij overleed. De dader vluchtte in een auto. De politie vond deze wagen voor een pen sion voor Italiaanse gastarbei ders aan de Beestenmarkt. Om half twaalf werd R. C. aangehou den, die juist in bed lag. Op diens broek werd een bloedspoor ge vonden, dat erop duidde, dat er een mes aan was afgeveegd. Na zijn arrestatie verklaarde R. C. dat hij het mes op weg naar huis uit zijn auto had gegooid. Van de bij de vechtpartij be trokkenen heeft de politie alleen de aangehouden Italiaan kunnen horen. Een grote brand heeft maan dagnacht een papierfabriek te Stembert, de Manufacture Beige du Papier, nabij Verviers ver woest. De beheerder van de fabriek is bij de brand om het leven gekomen. Het overige per soneel kon het bedrijf bijtijds verlaten. De schade wordt op enige tientallen miljoenen gul dens geraamd. De brandweer van Verviers ondervond grote moeilijkheden bij de blussing wegens ontoerei kende waterdruk. Het uitgebrande bedrijf was vrij nieuw. Er werkten nagenoeg driehonderd man. In de jaren 1990 zullen lucht- passagiers van Londen in twee uur naar New York kunnen vlie gen of in drie uur naar Sydney (Australië). De vliegtuigen waarmee zij reizen, zullen snelheden ontwik kelen van 12.875 km per uur, al dus heeft de heer Peter Masefield, voorzitter van het Britse gezags orgaan voor de luchthavens in het jongste nummer van de „Na tional Provincial Bank Review" verklaard. De vliegtuigen, die 12 keer de snelheid van het geluid kunnen behalen, zullen vloeibare zuurstof als brandstof voor de voortdrijving hebben. Geen snijmachines Geen koppie-rnolens JOM/A/M0eeLUK/<05>7t Houten venkoppste.ll Inge j - Sheneh vloerem mlmsavMkx)D\ I Daardoor is er zon aanmerlddijk prysversxiil ÜAC.HÈRMANS I iterjol i l< erzie lol i kies echte Honc dubbel geconoerrtreerd^ poir pot Ameri kaa nse a-pakjgfe proef, eerst de kwtalt'teir Iér dan pp de.p~L)S 5 *ri iverzade kfeus uit ©ecoHiei-i! Sm re bereid met Franseognar l4%°lcc>hoi grofecuikfles JHEEET UAL EE/VS VLEES GEKOCHT//VEE u+och eensproberen'- Vcoral alsu zelf een, koeltostheefi 1"S heb een uitköms+- eco>< rAABTJeSy p&nportc} by aan keop va n efin s/2 poncA vehs& pittige koffie eoo Heel blik; HGUO VOO&OEEL7V&& liter-flacon HAN DZACHTi CELstof pak ISstukd plast-ic. SPEELGOED rote j gele. &t -shampoo ontinjos shampoo glcoli-vryshompoo, stükken ^TABAC. TOIL.ET ZEEP grote igeruite ^jJLrollen nose voor uw liefste huisdier» F*UUr» VLE£S I KOMT U MAAR KUKEA/ 1 ER/S fl/OG VEELMEER. IEA/OOK 70 VOORDEL! OAC-HEI5MANS Sergen ap 2bom Made-Têrneuzen V/is&i ngen - M iddel burg A/LJ OO/C/N &OES

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2