Israël verovert de heerschappij in de lucht Gaza op de Egyptenaren veroverd Russisch-Amerikaanse overeenkomst over resolutie Syrisch offensief Egyptische beschuldiging De tweede oorlogsdag Gaza gevallen Frankrijk en Engeland staken leverantie van militair materiaal Besluit Arabische oliestaten Veel slachtoffers in Jeruzalem Beroep van Israël op Sowjet-Unie Heftige strijd in en om Jeruzalem Hoofdkwartier V.N. staat in brand Hieuwe Egyptische beschuldigingen Egyptisch legercommuniqué Egypte verbreekt betrekkingen met V.S. Washington verbreekt betrekkingen met Egypte HET WEER £il WOENSDAG 7 JUNI 1967 23e Jaargang No 6952 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van Se Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 et. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEU Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêê.i handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag Egypte sluit het Suez-kanaal In communiqués welke gedu rende de eerste oorlogsnacht in het midden-oosten zijn uitge geven, heeft Israël melding ge maakt van de verovering op Egypte en Jordanië van een aan tal plaatsen en van successen voor de Israëlische luchtstrijd krachten. Op Jordaans gebied werden de stad Jenin (8 km op Jordaans gebied) en de dorpen Beit Ixa, Nebi Samuel en Latroen bezet en aan de noordkust van de Sinai werd de stad El Arisj bijna 70 km op Egyptisch gebied door Israëlische eenheden bezet. Premier Esj kol deelde dins dagmorgen de knesseth (het par lement) mee dat de luchtmach ten van de Arabische landen na genoeg zijn uitgeschakeld. In totaal zouden 374 Arabische vliegtuigen zijn neergeschoten tegen een verlies voor Israël van 19 toestellen. Grote hoeveel heden Egyptisch materiaal, waaronder tanks en gemotori seerd geschut, zou in handen van de Israëlische strijdkrachten zijn gevallen of zijn vernietigd. De Arabische landen melden op hun beurt eveneens successen. Volgens radio-Cairo zijn op de eerste oorlogsdag 115 Israëlische vliegtuigen door de Egyptische Strijdkrachten uitgeschakeld en Amman zegt dat boven Jordanië 28 Israëlische toestellen zijn neergeschoten terwijl nog 33 toe stellen door andere Arabische landen zijn neergehaald. Egypte meldt voorts successen van zijn landstrijdkrachten. Israëlische aanvallen zijn volgens Egypti sche communiqués afgeslagen en 'bij de achtervolging zijn de Egyp tische mobiele eenheden doorge drongen op Israëlisch gebied. Damascus maakte bekend dat een Syrisch offensief is ingezet aan de Israëlische noordgrens, waar Sjear Jasjoev op de Isra ëlische strijdkrachten zou zijn veroverd. Bagdad-radio meldde dat Iraakse jachtbommenwerpers het gebied van Nathanië, 30 km van Tel Aviv, hebben aangevallen. Een ernstige beschuldiging aan het adres van de Verenigde Sta ten en Engeland kwam van Egypte. Volgens het opperbevel van de Egyptische strijdkrachten heb ben Amerikaanse en Britse jachtvliegtuigen maandag boven Israël voor dekking gezorgd, ter wijl Israëlische toestellen daar door vrij kwamen voor de aan vallen op doelen In Egypte en Jordanië. Volgens radio-Cairo waren president Wasser en ko ning Hoessein het eens dat „Ame rika en Engeland een gevaarlijke rol spelen". De beschuldiging is zowel van Britse als van Ameri kaanse officiële zijde tegenge- soroken. Beide landen hebben sedert het uitbreken van de oor- log iséfgd -> Israël heeft gemeld dat zijn strijdkrachten aan het zuidelijke front doorstoten in Egypte ep dat de Israëlische luchtmacht het luchtruim in het midden-oosten beheerst. Egypte heeft de scheepvaart door het Suez-kanaal verboden, naar officieel is meegedeeld om te verhinderen dat schepen in de grond worden geboord en het ka naal voor lange tijd niet be vaarbaar zou worden en wegens „Britse en Amerikaanse lucht steun aan Israël". Washington en Londen ontken nen het geven van steun door vliegtuigen en Tel Aviv zegt dat Egypte „zijn gezicht poogt te red den". Jordanië deelde mee dat in Jeruzalem gevechten van man tegen man worden geleverd, waarbij de Israëliërs in aantal viermaal zo sterk zijn als de Jor- daniërs. Ook worden hevige luchtaanvallen op Jeruzalem ge meld. De stad Gaza is in handep van de Israëlische strijdkrachten ge vallen, zo is dinsdag door een woordvoerder in Tel Aviv mede gedeeld. Om kwart voor één plaatse lijke tijd is de stad ingenomen, zo is officieel bekendgemaakt. Het Israëlische leger heeft eveneens Bir Lachton in Sinai bezet ten zuidoosten van El Arisj. Met de val Van Gaza is het grootste deel van het z.g. bevrij dingsleger van Ahmed Sjoekeiry gevangen genomen. -3i Frankrijk heeft besloten de leverantie van militair materiaal aan de strijdende partijen in het midden-oosten te staken, zo is uit welingelichte bron in Parijs ver nomen. De maatregel heeft betrekking op Israël, Egypte, Syrië, Liba non, Jordanië, Koeweit, Irak en Saoedi-Arabië. Ook Engeland heeft besloten de leveranties van wapens aan de oorlogvoerende landen in het midden-oosten te staken in af wachting van de resultaten der besprekingen die het over deze kwestie voert met andere landen die militair materieel aan het midden-oosten leveren. Dit heeft premier Wilson in het lagerhuis verklaard. De Arabische olieproduceren de landen hebben eensgezind be sloten geen olie te leveren aan elk land, dat een aanval doet of daaraan deelneemt vn een Arabi sche staat of zijn territoriale wa teren. Dit werd bekendgemaakt na een vergadering van de ministers van elf Arabische landen, die in Bagdad is gehouden. Door het Jordaanse bombarde ment op de Israëlische sektor van Jeruzalem waren tot dinsdag 500 merrsen omgekomen of gewond, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. Honderden huizen en voertui gen zijn beschadigd. Een zieken huis en voorts het beroemde mu seum van Jeruzalem en de uni versiteit zijn eveneens getroffen. Israël heeft een beroep gedaan op de Sowjet-Unie mee te helpen aan een poging vrede in het mid den-oosten te brengen. Het beroep was vervat in een persoonlijke boodschap van pre mier Esjkol aan zijn Russische ambtgenoot Kosygin. Wij zijn, omringd door vijan delijke legers, gewikkeld in een verschrikkelijke strijd om ons bestaan teneinde het openlijk uit gesproken Egyptische voor nemen, de door Hitier gepleegde misdaden tegen het volk van Is raël te herhalen, te verhinderen, zo zegt Esjkol in zijn telegram aan de Russische premier, van wie hij begrip vraagt voor „de ernst van de door de Egyptische oorlogvoering geschapen situ atie". Wij doen in dit voor de vrede kritieke uur een beroep u te scharen achter een gezamen lijke krachtsinspanning om een op onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid van alle naties gegrondveste vrede veilig te stellen. Wij kunnen niet an ders dan erop vertrouwen, dat de rol van de Sowjet-Unie in de ge schiedenis zal worden bevestigd door een houding van begrip en broederschap tegenover 't Jood se volk in zijn uren van beproe ving, aldus de Israëlische eerste- minister. Israëlische strijdkrachten zijn dinsdagochtend het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem binnen gerukt, toen de verdedigers zich terugtrokken na een nacht van zware aanvallen. Waarnemers geloofden dat de Jordaniërs het bevel kregen zich terug te trekken, toen bekend werd dat Jordaanse grensplaat sen ten noorden en zuiden van Jeruzalem door de Israëliërs wa ren bezet. Tegen de middag stuitten de Israëliërs echter op fel Jordaans verzet in het noor den van de stad. De Reuter-cor- respondent in Jeruzalem zegt, dat vele Jordaniërs niet konden geloven dat het opperbevel de strijd al als verloren had be schouwd nog vóór hij was begon nen en dat de manschappen zich hadden teruggetrokken om aan omsingeling te ontkomen. Zij vroegen zich af waarom zij geen enkel Arabisch vliegtuig boven de stad hadden gezien. „De aanval op de heilige stad begon met het aanbreken van de dag en werd gesteund door een bombardement uit de lucht, een onbarmhartige artilleriebeschie ting en tankkolonnes. Ook in de omgeving van Jenin duren de hevige gevechten voort", aldus het radiostation. De correspondent van Reuter meldt dat 's ochtends vroeg een aanval van bedoeïtren op'de berg Scopus met behulp van Israëli sche vliegtuigen werd afgeslagen. Het gehele grensgebied, waar de strfjd zich afspeelde, was gehuld in zwarte, gele en violette rook. Reuter meldt uit de Israëlische sektor van Jeruzalem dat daar ruim 600 huizen zijn getroffen door het Jordaanse artillerie- en mortiervuur, dat ook dinsdag doorging. De meeste van de 200.000 inwoners van de sektor bevonden zich in schuilkelders. Dichtbij de woning van pre mier Esjkol in de woonwijk Re- havia ontving een huis een vol treffer. In de straten zijn hon derden verlaten voertuigen ver nield of beschadigd. Het Sjaarei Tzedek-ziekenhuis van een ultra-orthodoxe Joodse sekte ontving twee voltreffers, maar niemand van de patiënten of het personeel werd getroffen. Volgens de A.F.P.-correspon dent werd een hevige slag ge voerd om het laatste Arabische steunpunt bij Jeruzalem: Mar Elias. Er werd een hevig artille rieduel geleverd en de hele om geving stond in brand. Mar Elias ligt 2 km ten noorden van Bethlehem, dat met Mar Eilas zou kunnen vallen. Tussen beide plaatsen ligt het graf van Rachel, Sinai: Israëlische troepen in aktie in de Sinai-woestijn. een bedevaartplaats voor de Is raëlieten, die de plaats echter 20 jaar niet hebben kunnen bezoe ken. Het hoofdkwartier van de V.N.-bestandscommissie op de „berg van de slechté raad" staat in brand. Volgens de correspon dent van A.F.P. is dit vermoede lijk veroorzaakt door de artille riebeschieting van de Jordaniërs te Mar Elias. De Israëli's hebben de Jordaan se kanonnen tot zwijgen ge bracht. In de wijk Sjeik Jarrah van Jeruzalem werd hevig ge vochten, vaak zelfs man tegen man. De wijk beheerst de weg naar de berg Scopus, die in Is raëlisch bezit is. Op de Anglikaanse kathedraal van St. Joris, die in dezelfde wijk ligt, zijn witte vlaggen gehesen, aldus de correspondent. Het Egyptische opperbevel be weert dat dinsdag 32 Amerikaan se vliegtuigen van de vliegbasis Wheelus in Libië naar Israël zijn vertrokken. Voorts hadden Brit se Canberra-bommenwerpers, voorzien van de officiële Britse kentekens", maandagmiddag deelgenomen aan luchtaanvallen op Egyptische stellingen in de Sinai-woestijn, aldus de verkla ring van het Egyptische opper bevel, omgeroepen door radio- Cairo. Onze strijdkrachten zijn in felle gevechten op Egyptisch ge bied gewikkeld. Brits-Ameri kaanse interventie heeft belang rijke ontwikkelingen in de strijd gebracht. Dit is verklaard in een communiqué van het Arabisch opperbevel, dat dinsdag door radio-Cairo werd omgeroepen. Het communiqué vermeldde, dat Egyptische troepen dapper het hoofd bieden aan aanvallen op El Arisj, Aboe Ogeila en Koe- seima. Ondanks zware verliezen aan tanks en vliegtuigen maken degenen die de vijand steunen, deze verliezen ongedaan, aldus de Egyptische verklaring. Radio-Cairo heeft bekendge maakt dat Egypte de diplomatie ke betrekkingen met de V. S. heeft verbroken. In een communiqué van het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken werd meege deeld: „De Egyptische regering is van mening dat de Verenigde Staten en Engeland een agressie daad hebben gepleegd tegen het hele Arabische volk. Op deze basis en na overleg met de Ara bische staatshoofden heeft de regering van de verenigde Ara bische republiek besloten de di plomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten te verbreken". Vorig jaar verbrak Egypte de betrekkingen met Engeland wegens de Britse houding ten op zichte van de Rhodesische onaf hankelijkheidskwestie. Ook Algerië heeft de betrek kingen met de V. S. verbroken. Dit heeft radio-Algiers dinsdag avond meegedeeld. Syrië heeft de betrekkingen met de V. S. en Engeland ver broken, aldus radio-Damascus. De Verenigde Staten hebben officieel de diplomatieke betrek kingen met Egypte verbroken, zo is de Egyptische ambassadeur in Washington meegedeeld. De ambassadeur, Moestafa Ka- mel, werd ontboden bij de onder minister van buitenlandse zaken voor het midden-oosten, Lucius Battle. Kamel wilde na afloop niets over hét onderhoud met Battle onthullen, behalve dat het „een zeer ernstig gesprek was ge weest". (Zie vertier pag. 5.) (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3128 9 Nog weinig verandering Langs de zuidflank van een depressie bij de Faroër kwam dinsdagmiddag een storing ver gezeld van regen bij Ierland aan. Met de zuidwestelijke bovenstro- ming trekt deze storing vandaag over de Noordzee naar Skandi- navië. Tijdelijk zal er vooral in het noorden van het land veel bewolking zijn, waaruit plaatse lijk een bui kan vallen. In het midden en zuiden van het land zal het echter droog blijven met f flinke zonnige perioden. De temperaturen kunnen hier bij opnieuw stijgen tot waarden tussen 18 en 23 graden. Dinsdag steeg het kwik in het zuidoosten van ons land zelfs tót 24 graden en werd het bijna een zomerse dag. Echt zomers is het weer in gro te delen van Frankrijk, Duits land en Italië waar temperaturen tot boven 25 graden werd be reikt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Zonnige perioden, maar in het noorden van het land tijdelijk meer bewolking met plaatselijk een bui. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als dinsdag of iets lagere. WOENSDAG 7 JUNI ZON MAAN op onder op onder Juni 8 4.22 20.56 4.00 21.56 9 4.21 20.57 4.41 22.56 10 4.21 20.58 5.37 23.43 11 4.20 20.59 6.48 Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.43 1.08 1.08 1.33 1.55 2.09 2.18 2.43 2.17 2.42 DONDERDAG 8 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vm. 1.18 1.43 2.19 2.53 &52 non, L42 2.07 2.43

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1