Israël houdt vast aan zijn eis ill Nederland heeft bijna de grootste schoolklassen van West-Europa PLAATS ONDER DE ZON Bouwplannen van Verolme Naweeën van de ramp in Aberfan VERKEERSONGELUKKEN TIJDENS HET AFGELOPEN WEEKEND sneller 'ASPRO' Vrije scheepvaart door de Golf van Akaba MSH lifISlli ■mm I sr Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 5/dinsdag 6 juni 1967 DE WET-CALS WAAKZAAM VERBAZING ZUID AFRIKAANSE STUDENT TOCH NAAR ONS LAND AUTOMOBILISTE VERONGELUKT AUTO OVER DE KOP GESLAGEN TEGEN AUTOBUS GEBOTST DOORGEREDEN GEEN VOORRANG GEGEVEN helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep.., 2 'ASPRO'* BRAND BIJ CASOLITH IN LEEUWARDEN Nutteloos en gevaarlijk „Wereld politieagent" Ver. Staten vastbesloten Arabieren gearresteerd Ook Rusland wenst geen oorlog Ook Amerikaanse gasmaskers voor Israël Oorlogsbodems Het is droevig dat Nederland zich nog steeds in vergelijking met alle andere Westeuropese landen op één der slechtste plaatsen op de ranglijst der klas segemiddelden bevindt. Alleen Spanje heeft een nog slechter klassegemiddelde. Het lager onderwijs wacht met spanning wanneer het nieuwe kabinet de derde fase van de leerlingenschaalverlaging zal in voeren. Dit deelde dr. G. Stel- linga, voorzitter van de vereni ging Volksonderwijs, mee bij de opening van de algemene verga dering van deze vereniging, die zaterdag in Utrecht is gehou den. "Willen wij in Nederland zo ging hij verder ernst maken met de achtergrond-principes uit de wet-Cals: meer individuele hulp en meer ontplooiingskan sen voor ieder kind, dan zal men bereid moeten zijn ook in de hele sector van het voortgezet onder wijs tot een drastische verlaging van het aantal leerlingen per groep over te gaan. Wij hopen dat het huidige kabinet zijn be stedingsbeperkingen binnen de perken en buiten het onderwijs zal houden. Er waren in 1965 in het gewoon lager onderwijs 6000 klassen met meer dan 40 leer lingen, bij het voortgezet gewoon lager onderwijs 230, bij het u.l.o. 3000 en bij het v.h.m.o. 900 klas sen met meer dan 30 leerlingen, aldus dr. Stellinga. Hij herinnerde eraan dat in samenwerking met bevriende or ganisaties een felle actie is ge voerd tegen de wat hij noemde uitverkoop van rijksmiddelbare landbouwscholen. De school in Assen zal behouden kunnen blij ven. Dr. Stellinga vindt de hou ding van de bewindsman die stil- weg een school van de hand doet, merkwaardig. Volksonderwijs heeft waak zaam te blijven. Wij hebben er geen behoefte aan rijksscholen te zien overgaan in neutraal- bijzondere scholen, aldus dr. Stel linga. Dat overige ministers over zaken die aan hun zorg zijn toe vertrouwd soms weinig subtiel oordelen, bewees oud-minister Diepenhorst toen hij aldus de Volksonderwijs voorzitter on langs in het vuur van zijn ver kiezingskruistocht uitriep, dat samenwerking en samenspreking tussen christenen en atheïsten zoals in de V.V.D. en de P.v.d.A. plaatsvindt, regelrecht zou leiden tot staatsomroep en openbare school. Dat laatste, de openbare school, schijnt voor de ex-minis ter wel het ergste te zijn, aldus dr. Stellinga. Hij vroeg zich af of men niet begrijpt dat Volksonderwijs nu eindelijk wel eens een minister van onderwijs en wetenschappen van openbaar origine had willen zien. Er schijnt volgens hem in Nederland een politiek dogma of gebod te bestaan dat een voor stander van openbaar onderwijs niet in de leiding van het depar tement van onderwijs en weten schappen betrokken mag worden. De niet-confessionele partijen, die bij de kabinetsformatie be trokken worden, blijken al dus de heer Stellinga daar niets tegen te kunnen of te wil len doen. Met verbazing had het hoofd bestuur van Volksonderwijs ken nis genomen van de weinige aan dacht die het onderwijs bij de kabinetsformatie heeft gekregen. De ongerustheid die daardoor is ontstaan, is niet weggenomen door de regeringsverklaring. Grote zorg bestaat er bij het hoofdbestuur. Het lijkt wel dat men de handen zo vol heeft aan de mammoetwet, dat het zicht op de toekorqst nogal verduis terd schijnt, zo zei dr. Stellinga. Het geluk van de ouders wier zoon de sintelbergramp van Aberfan overleefde, wordt sinds twee weken vergald door brie ven, waarin met een aanslag op het leven van de 11-jarige jon gen wordt gedreigd. „Zodra ik hem op straat tegenkom, duw ik hem onder een bus of een auto. Waarom leeft hij nog en moest mijn kind sterven?" stond in de eerste brief, die zes dagen later werd gevolgd door een tweede waarin de schrijver zegt dat de ouders niet hoeven te hopen dat zij hun zoon kunnen redden door hem van school thuis te houden. De politie laat fotokopieën ver spreiden in de hoop dat iemand het handschrift herkent. De ramp in Aberfan, waarbij een berg mijnafval ging schuiven en een school en enkele huizen bedolf, heeft 144 doden geëist. Onder hen waren 116 school kinderen. De bedreigde jongen was het enige kind van zijn klas dat de ramp overleefde. Zijn moeder had hem op de bewuste dag naar de dokter gestuurd, om dat hij over pijn in de zij klaag de. Ongeveer twee jaar geleden ontstond nogal wat rumoer rond de Zuidafrikaanse student James Ravell, een kleurling die in Ne derland zou gaan studeren. De Zuidafrikaanse regering weiger de hem toen een paspoort te ver strekken. Enige tijd geleden is deze stu dent toch in ons land gearri veerd en heeft inmiddels zijn stu die in de geschiedenis aangevan gen. Hij kon naar Nederland ko men met behulp van een zoge naamd oneway exit-permit, dit betekent dat hij niet meer kan terugkeren in Zuid-Afrika. James Ravell studeert nu met een beurs van het universitair asylfonds. Hij zal hier in ons land zijn «tudie voltooien. Op de rijksweg Amsterdam Utrecht onder de gemeente Ouder Amstel is zaterdag de 41-jarige mevr. M. A. KoetsenruyterKas- tenmöller uit Santpoort om het leven gekomen, toen zij met de door haar bestuurde auto in de middenberm terecht kwam en uit de wagen werd geslingerd. Zij overleed ter plaatse. Mevr. Koetsenruyter raakte de macht over het stuur kwijt, toen zij wilde uitwijken voor een op de weg liggende uitlaat, die van een andere auto was losgeraakt en kwam in de middenberm terecht. Van haar drie eveneens in de auto zittende kinderen werd een jon getje zwaar gewond en de twee andere kinderen licht. Haar echt genoot liep en shock op. Op het verkeersplein bij Leid- schendam in rijksweg 4a Den Haag Leidschendam, is zaterdagoch tend vroeg de 26-jarige D. H. Brummelman uit Den Haag met een personenauto tegen de opstaan de rand langs het verkeersplein ge reden. De auto sloeg enkele malen over de kop. De heer Brummelman, die de enige inzittende van de wa gen was, overleed ter plaatse. In de nacht van vrijdag op zater dag rond kwart vóór tweè is door onbekende oorzaak op de Amstel- dijk in Amsterdam een personen auto met flinke snelheid tegen een geparkeerde autobus gereden. De bestuurder, de 25-jarige Jo hannes C. A. Ijema uit Zeist, werd ernstig gewond. Met een schedel- basisfractuur en een ingedrukte borstkast werd hij naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Zijn pas- sagiere, de eveneens 25-jarige ste- wardes Anneke van der Feen, werd op slag gedood. De 33-jarige Marokkaan M. M. Dris, werkzaam in Ter Aar, is za terdagmiddag omstreeks half zes, toen hij op zijn fiets in de Prins Hendrikstraat te Alphen a/d Rijn reed, door een linksaf slaande vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De vrachtwagen bestuurder is na het ongeluk door gereden, maar kon later door de politie thuis worden aangehouden. Op het kruispunt rijksweg 15 Blanketseweg in de gemeente Gel- dermalsen is vrijdagavond laat de 24-jarige C. van Tussenbroek uit Buurmalsen bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De man was vlak voor de krui sing uit zijn auto gestapt om de weg te vragen. Toen hij instapte en wegreed, botste hij op de krui sing tegen een auto, waaraan hij volgens de politie voorrang had moeten verlenen. De heer Van Tus senbroek overleed ter plaatse. (ADVERTENTIE) Onfdek 'mTcrofïned' 'ASPRO' met dubbele actie: faitttfeeti fit/ AMERIKAANSE VRIJWILLIGERS VOOR ISRAEL TEL AVIV: Bij hun aankomst in Tel Aviv meldden Amerikaanse vrijwilligers zich voor dienstne ming in de strijdkrachten van Is raël. Naar verluidt heeft zich een groot aantal vrijwilligers gemeld om te strijden aan de Israëlische zijde, maar tot dusver zijn geen cijfers gepubliceerd. Bij de N.V. Casolith te Leeu warden heeft zaterdag een felle brand gewoed in een loods waar in ongeveer veertig vaten lagen opgeslagen met zeer brandbare polyester harsen. De inhoud van van alle vaten werd een prooi der vlammen. Dank zij doortastend optreden van de Leeuwarder brandweer en de aanwezigheid van een pas gemetselde brand muur kon worden voorkomen dat het gehele fabriekscomplex ging branden. Door de aanwezig heid van een vijftal vaten aceton was het gevaar voor explosies zeer groot. Toen de brandweer arriveerde, was slechts een van de vaten ace- ton gesprongen. Door het nat en koel houden van de andere va ten kon worden voorkomen dat ook deze explodeerden.. Een van de brandweerlieden raakte tij dens de blussingswerkzaamheden dwelmd. door giftige gassen. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld. De brand is ontstaan door een vonk, die ontstond toen een stekker en contrastekker van een elektrisch snoer uit elkaar werden getrokken. De aceton- dampen in de loods kwamen hierdoor tot ontbranding. De schade, wordt geraamd op 70.000 gulden. Het bedrijf was verze kerd. De vertegenwoordiger van Is raël, Gideon Rafael, heeft zater dag in de veiligheidsraad gezegd, dat zijn land vastbesloten is te blijven bij de eis, dat slechts al gehele non-interventie in de vrije en onschuldige scheepvaart door de golf van Akaba aan vaardbaar is. Rafael vergeleek het afsluiten Van de golf met het bezetten van de vrije stad Danzig door de na zi's in 1939. De wereld heeft voor de verzoeningspolitiek van toen een verschrikkelijke prijs be taald. De nazi's zeiden: waarom zou men om Danzig gaan vech ten? Dit horen we ook nu, na melijk: waarom vechten voor Eilat (de Israëlische haven in de golf van Akaba). Ingaande op suggesties, dat de verenigde naties een resolutie over de vrije vaart door de straat van Tiran zullen aannemen, zei de Israëliër: „Sinds wanneer moe ten de ver. naties een resolutie goedkeuren over vrijheid van scheepvaart door internationale waterwegen? Zijn de rechten van vrije scheepvaart door het Skagerak of andere vaarroutes minder sterk omdat de V. N. geen resoluties hebben aangeno men?" De Franse afgevaardigde, Ro ger Seydoux, zei o.m. dat het thans geen zaak was om de standpunten van de betrokken partijen goed of af te keuren, maar alleen om de middelen te zoeken die tot onderhandelingen kunnen leiden. Hij vindt het nutteloos zo al niet gevaarlijk de veiligheids raad te laten debatteren en te laten stemmen over ontwerp resoluties, waarover overeen stemming absoluut twijfelachtig lijkt. Hij deed een beroep op allen gemeenschappelijk naar een oplossing te zoeken die tot een adempauze zou kunnen lei den. De Rus Fedorenko zei, dat de Verenigde Staten niet het recht hebben zich als verdediger op te werpen van het beginsel van vrijheid van scheepvaart, nu zij 'n Russisch schip in de Noordviet- namese haven Campha hadden aangevallen. Fedorenko noemde deze aanval van de Amerikaan se luchtmacht op een Russisch koopvaardijschip „een nieuwe schending van de vrijheid van scheepvaart", die ernstige gevol gen zoü kunnen hebben. Hij laakte ook de Amerikaanse steun aan „de extremistische kringen in Israël". Er zou eens en voor altijd een einde moeten worden gemaakt aan de activi teit van deze zogenaamde „we reld-politie-agent" (de V. S.) aldus de Russische afgevaardig de. De Verenigde Staten zijn vast besloten de territoriale integri teit van de landen in het mid den-oosten te beschermen. Dit heeft president Johnson zater dagavond in een toespraak tot democratische politici in New York gezegd. Hij voegde eraan toe: „U kunt vertrouwen hebben in de Ver enigde Staten. U kunt geloven dat de Verenigde Staten hun be loften zullen houden". Radio-Cairo meldde dat presi dent Nasser zaterdagavond een belangrijke militaire conferen tie heeft voorgezeten. kfwËmÊÊSm it 45) Toen ze weer bijkwam lag ze op een bank en was Ina bij haar. Ze moest nogal lang buiten be wustzijn zijn geweest. Ina praat te zachtjes met haar. Het was niet erg, ze hoefde niet te schrikken. „Het is eigenlijk mijn schuld; ik had je hier niet heen moeten laten gaan of je tenminste moe ten waarschuwen Samen met een van de andere vrouwen bracht ze Marthe naar huis. Maar toen moest de dok ter toch ook nog komen. Die vroeg haar het een en ander en onderzocht haar zo'n beetje en zei iets in een vreemde taal tegen Ina. Marthe liet het alle maal gebeuren. Net alsof het haar eigenlijk niet aanging. Daarna zei de dokter tegen haar zelf, dat het niets te maken had met het kind dat ze verwachtte en dat nog die winter moest wor den geboren. „Alleen een beetje overspan ning. als je je rustig houdt, ben je gauw genoeg weer opge knapt." Hij zei ook nog teger Ina, dat het beter zou zijn als ze niet weer naar de rokerij ging. Maar waar ze dan het beetje geld vandaan moest halen dat ze nodig had, zei hij er niet bij. Het was niets voor die dokter om zich daar zorgen over te maken. Maar een paar dagen later kwam Rooie Tjeerd. Hij zag er opgewekt uit. Zijn woonark schoot eindelijk mooi op, zei hij. „Als ik er nog een paar weken mee aan het werk kan blijven, kom ik er wel mee klaar." Maar het werd tijd ook. Zijn geld raakte op. Hij zou eens weer wat moeten verdienen, want van dat pensioentje van hem kon hij ër niet komen. „En wat wou je dan doen weer met vis gaan venten?" Marthe had eigenlijk niet zo veel belangstelling voor wat hij vertelde. Ze voelde zich nog moe, lusteloos. Ze verlangde erg naar haar man. „Zouden ze hem nu nog lang vasthouden?" Tjeerd wist het niet. Hij praat te er dan ook maar gauw over heen. „Vis venten nee", zei hij. Daar dacht hij niet aan. Want dat leverde toch zo goed als niets op. Hij was van plan weer te gaan varen. „Varen?" „Ja. ik moet zien dat ik een botter krijg en nu kun jij me helpen, MartheIk wil die botter van Jakob kopen Ik be taal ervoor wat hij jullie nieuw gekost heeft!" Daar kwam hij zo onverwacht mee aan dat Marth er geheel verbluft van was. „Onze botter verkopen. ïkZe had maar eenmaal in 'raar leven iets verkocht het mde huis en de inboedel van ïaar moeder. Dat had ze toen neer in een opwelling dan met overleg gedaan. Ze had er in de verste verte niet aan gedacht, dat ze zo iets nog ooit weer zou moeten doen. Ze zat in haar stoel met een kussen in de rug, want ze moest de eerste dagen nog zoveel mogelijk rust heb ben, had Ina gezegd en ze keek Tjeerd hulpeloos aan. „Onze botter verkopenDat kan toch niet?" Het kon niet omdat de botter door de recherche in beslag ge nomen was. En omdat Jacob er toch weer mee zou moeten varen als hij terugkwam. En omdat zij daar toch niet over kon beslis sen. En omdat Ze keek naar Tjeerds rechterarm. „O, denk je, dat ik er niet mee naar zee kan? Dat zul je zien Ik speel het wel klaar. Zeker met zo'n botter als die van jul lie En met de recherche maak te hij het ook wel in orde. En wat Jakob Thomsen betrof. die zou er verstandiger aan doen als hij een kleinere botter of een praam kocht om er alleen mee op het wad te varen. „Dat kan hij wel. Al verdient hij daar niet zoveel, hij zal er allicht aan de kost komen en als de kost dan eens wat schraal is, Marthe, denk je maar: beter een schrale boterham, die ik vrede mag eten, dan een dik gesmeerde, waarbij ik steeds in de zorg moet zitten." Zo gauw was Marthe echter niet over te halen. „Nee, ik durf het niet te doen, Tjeerd. ik kan het niet 1" Ze stemde er alleen in toe, dat Tjeerd voorlopig de botter van haar zou huren. En dat vond hij ook best. „Als je er niet te veel voor vraagt." Ze wilde helemaal niets vra gen. Ze had er geen verstand van, zei ze. Daarom liet ze het aan hem over. „Als ik je dan voorlopig eens twintig gulden per week gaf.is dat goed?" „Zoveel?" vroeg ze. Er waren weken genoeg geweest, dat Jakob Thomsen het niet verdiend had. Maar Tjeerd begreep haar zeker verkeerd. „Als je denkt, dat ik misbruik zal maken van de omstandig heden waarin jij verkeert...." viel hij uit. Dat bedoelde ze helemaal niet. Ze kreeg tranen in' de ogen. Ze huilde de laatste dagen trouwens nogal gauw. „Ik geloof.... ik bedoel, dat je zo veel niet hoeft te betalen." „Ik breng het je. Elke week zaterdag. als ik miin geld van de afslag heb gekregen en als het niet genoeg is, praten we er later nog wel eens over!" Daar bleef-het bij. Hij bracht die twintig gulden. Marthe kwam niet vaak de deur uit. Als het eens mooi, zon nig weer was, wandelde Ina even met haar naar de binnenhaven. Buitendijks kwam ze nooit. Ze had de botter nog niet weer ge zien, nadat de rechercheboot er mee in de buitenhaven aan het Lange Hoofd gemeerd was. Ze ging er ook niet naar kijken, toen Tjeerd ermee voer. Ze hoop te wel, dat hij het bootje goed zou onderhouden. Jakob Thom sen was er nogal trots op ge weest het was de eerste goede boot die hij bezeten had. (Wordt vervolgd.) Het Egyptische blad Al Ach- ram meldt dat de verenigde Arabische republiek in contact is getreden met' de zeevarende mogendheden om hen te wijzen op „de gevolgen die elke poging om de golf van Akaba voor Is raëlische schepen te openen, zou hebben". Saoedi-Arabië heeft Jordanië een chèque doen toekomen ten bedrage van 1.500.000 pond ster ling (15 miljoen gulden) als te gemoetkoming in. de militaire kosten in verband met de crisis in het midden-oosten, aldus een mededeling van de Saoedi-Ara- bische radio in Amman. Vijfduizend Indiërs hebben zich als vrijwilliger opgegeven voor het midden-oosten, aldus heeft de Egyptische ambassadeur in de Indische hoofdstad Nieuw Delhi verklaard. In Tel Aviv is vernomen, dat achttien Arabieren zijn gearres teerd op verdenking van hulp verlening aan Syrische sabo teurs, die vrijdag slaags raakten met een Israëlische patrouille aan de Israëlische zijde van de Syrisch-Israëlische grens. Bij deze botsing werden twee Is raëlische militairen en een Sy riër gedood. Premier Wilson van Engeland heeft op de Britse ambassade in Washington een door de televi sie uitgezonden persconferentie gehouden, nadat hij een onder houd met president Johnson had gehad. Hij zei te hopen dat de ver klaring ovgr de internationale status van de straat van Tiran en de golf van Akaba spoedig zal worden gepubliceerd. Het overleg duurt nog voort. Zij zal geen concessies aan Egypte ten koste van Israël bevatten. Wil son hoopt dat ook de landen van het oosten bereid zullen zijn de verklaring te tekenen. Gezien de lijnrecht tegenover elkaar staande standpunten van Israël en de Arabische wereld zal de verklaring op zichzelf geen oplossing brengen. Er zal moeten worden onderhandeld. Premier Wilson zei ervan over tuigd te zijn, dat ook de Sowjet- Unie een gewapend treffen in het midden-oosten wil voorko men. Zo'n treffen zou echter schier onvermijdelijk zijn, als Egypte de blokkade van de golf van Akaba handhaaft. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de V. S. de inwilliging overwegen van een Israëlisch verzoek voor de levering van 20.000 gasmas kers. Dit Israëlische verzoek is zeer onlangs gedaan. Even vóór het begin van de crisis in het midden-oosten had den de V. S. reeds 20.000 gas maskers aan Israël geleverd. Naar in Londen van welinge lichte zijde vernomen wordt, is het Britse vliegkampschip „Al bion" van 23.000 ton dat enkele dagen geleden een oefening in het noordelijk deel van de At lantische Oceaan heeft afgebro ken, zaterdag de straat van Gi braltar gepasseerd, richting Mid dellandse Zee. Het schip heeft 16 helikopters, 4 landingsvaar tuigen en 730 militairen aan boord. De Amerikaanse tornedoboot- jager „Dyess" is zaterdag het Suezkanaal binnengevaren in de richting van de Rode Zee. Op de Verolmewerf in Rozen burg zal dit jaar nog worden be gonnen met de bouw van een reusachtig reparatiedok dat een capaciteit zal krijgen van één mil joen ton. De 66-jarige scheeps bouwer heeft dit aangekondigd in een gesprek dat hij met ver slaggevers had na afloop van de doop van de op zijn werf in aan bouw zijnde 48.000 tons bulkcar rier „Fourth Bridge". Cornelis Verolme zei dat de aanwezigheid van een dergelijk groot dok in Nederland gebodèn is als straks de 200 mammoettankers tussen de 150.000 en 300.000 ton, zoals die thans overal in de wereld in aanbouw zijn, in de vaart zul len komen. De scheepsbouwer liet voorts weten dat 'op het werfterrein in Rozenburg reeds ruimte is gereserveerd voor een tweede dok van dergelijke grootte. „U denkt toch niet dat ik er mee ophoud?" zo vroeg de heer Verolme. De scheepsbouwer liet verder doorschemeren dat hij binnen kort de opdracht verwacht voor de bouw van een tanker van meer dan 200.000 ton. Deze be langrijke order zal van een der grote oliemaatschappijen moeten komen. Welke maatschappij deze opdracht zal verstrekken, wilde hij echter niet meedelen. Het verwerven van een der gelijke order zal tot gevolg heb ben dat de hellingcapaciteit van de Rozenburgse werf belangrijk zal moeten worden uitgebreid. Op het ogenblik kunnen bij Ver- olmte alleen schepen Worden ge bouwd die het tonnage van 130.000 niet te boven gaan. Des ondanks ziet de scheepsbouwer geen been in het bouwen van mammoettankers van 200.000 ton en groter. „Als wij een derge lijke opdracht krijgen dan zul len we een groot bouwdok en een helling tegelijk met het schip gaan bouwen. Iets derge lijks hebben we al meer gedaan." Het bouwdok dat oo de voorge stelde wijze gegraven zal wor den, moet het mogelijk maken om schepen tot 500.000 ton te bouwen. De doop van het m.s. „Fourth Bridge" is een zusterschip van het eveneens bij Verolme voor dezelfde rederij gebouwde „Lon don Bridge", die half april aan de eigenaren werd overgedra gen. De „Fourth Bridge" is 205 meter lang en bijna 30 meter breed. Het schip, dat zal worden gebruikt voor het vervoer van gestorte lading, wijkt op vele punten af van wat tot nu toe voor dit scheepstype gebruike lijk was. Zo ontbreken de tradi tionele bak en campagne. De JTourth Bridge" is evenals haar zusterschip uitgevoerd met een op een torenflat gelijkende acco- modatie op het achterschip.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2