Strijd in het Midden-Oosten ontbrand Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen Zwart weekeind® voor Britse luchtvaart De Russische houding Tankslag Luchtalarm Staat van beleg in Jordanië Ook Syrië valt Israël aan Zesde vloot in staat van paraatheid De rol van de veiligheidsraad Soedan verklaart de oorlog Ook Irak valt aan Jordanië valt Jeruzalem aan Esjkol vraagt hulp TWEE VLIEGRAMPEN EISEN 160 SLACHTOFFERS Magnetisch veld Neergestort in fabriekswijk Elf mensen in ziekenhuis Syrische luchtaanval op Haifa Tel Aviv gebombardeerd flammenzee Sj'arm el-Sjeik aangevallen Ongelukken tijdens de luchtvaartshow bij Parijs Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sanda Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs if 8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 82 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 5/dinsdag 6 juni 1967 23e Jaargang No. 6951 Uitgeef9ter N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéê.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d:nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. mariniers gelegerd die zijn uit gerust met artillerie en gepant serde eenheden. De Sowj et-Unie zal in het Is- raëlisch-Arabische conflict een houding aannemen die overeen komt met die van de Verenigde Staten, zo heeft men van inge- PARIJS: Meer dan 50.000 Fran sen hebben deelgenomen aan een pro-Israël-demonstratie. Op de spandoeken stond ondermeer: „Fransen helpt Israël". Tijdens redevoeringen werd kritiek op Frankrijk en de andere westerse mogendheden geleverd wegens het onvoldoende steun verlenen aan Israël. Sedert vanochtend (maandag) woedt langs de Israëli sche zuidgrens in de Negev-woestijn een hevige tankslag tussen Israëlische en Egyptische eenheden. De eerste melding kwam uit Tel Aviv, waar de Israëlische radio omriep dat de Egyptenaren een aanval op Israëlisch gebied hadden gedaan. Vlak daarna meldde Cairo dat Israël „zijn agressie tegen Egypte was begonnen". Egypte heeft inmiddels Jordanië en Syrië verzocht „te helpen de Israëlische aanval af te slaan". „De tijd is aan gebroken om ons te wreken", aldus Egypte. Het Egyptische persbureau heeft reeds het neer schieten van 23 Israëlische vliegtuigen gemeld. Vanochtend om vijf voor acht, toen de meesten naar hun werk gingen, huilden in Tel Aviv de sirenes voor luchtalarm. Zonder paniek zocht het publiek de be nedenverdiepingen van de hui zen op. Ook in andere Israëlische steden werd luchtalarm gegeven. In Cairo werden sedert negen uur ontploffingen gehoord, zo meldde de correspondent van het Franse persbureau „A.F.P.". Er werd geen luchtalarm gegeven. Radio Tel Aviv gaf een uur na de eerste meldingen over de strijd geen nieuwe bijzonderheden. De programma's waren gewijzigd. Èr werd marsmuziek gespeeld. Wel werd nog gezegd dat de 'Israëlische troepen niet verrast waren door de Egyptische aanval. Om 9.45 uur plaatselijke tijd werd in Tel Aviv en Jeruzalem opnieuw luchtalarm gegeven. Het Russische persbureau „Tass" meldde een uur nadat het nieuws bekend was geworden, dat „in Cairo was bekendgemaakt dat Israël de verenigde Arabische republiek had aangevallen". V.A.R.-troepen slaan de agres sie af", aldus Tass. Radio-Amman (Jordanië) zei: „De verraderlijke aanval door zionisten werkt als een boeme rang". Het Jordaanse kabinet kwam in spoedzitting bijeen. La ter werd in Jordanië de staat van beleg afgekondigd. In Damascus is officieel mee gedeeld dat de Syrische lucht macht is begonnen met het bom barderen van Israëlische stellin gen. !n een communiqué van de Sy rische opperbevelhebber werd gezegd dat Syrische toestellen Israëlische „steden, stellingen en installaties" hebben aangevallen. Egypte heeft later het neer schieten van tenminste 44 Israë lische toestellen gemeld en Israël meldde dat 117 Egyptische vlieg tuigen op de grond of in de lucht zijn vernietigd. Enkele uren nadat de tankslag in de Sinai was uitgebroken meldde Tel Aviv dat tot de tegen aanval was overgegaan en dat Is raëlische eenheden op alle fron ten oprukten. Egypte meldde dat „de Israëlische agressie tot staan was gebracht". De veiligheidsraad zou vandaag in spoedzitting bijeenkomen. Cairo meldde dat de aanval door Israël was ingezet met lucht aanvallen op vliegvelden bij Cairo en langs de kanaalzone. Van Israëlische zijde is dit tegen gesproken. Radio Cairo meldde dat een Amerikaanse tankboot die in het Suez-kanaal voer, dwars in het kanaal is gaan liggen om de scheepvaart te stremmen. Alle vliegvelden van de landen in het Midden-Oosten zijn geslo ten voor de burgerluchtvaart. De Amerikaanse zesde vloot is sedert 25 mei in staat van pa raatheid, zo heeft een woord voerder vandaag in Napels ge zegd. De zesde vloot omvat 50 sche pen, 200 vliegtuigen en 25.000 manschappen, waaronder twee van de grootste vliegdekschepen de America en de Saratoga. Elk van deze schepen herbergt 80 vliegtuigen waarbij phantoms. De twee vliegdekschepen be horen tot de voornaamste aan- valseenheid van de zesde vloot, die voorts nog twee met geleide projectielen uitgeruste kruisers, 12 jagers en verscheidene hulp schepen omvat. Op de vloot zijn voorts 1500 lichte zijde in Moskou te kennen gegeven. Voor de directe toekomst zal de Sowj et-Unie zijn technische hulp aan de Arabische landen voortzetten zonder rechtstreeks deel te nemen aan het conflict, zó zei men. Een westelijke in menging ten voordele van Israël zou een Russisch ingrijpen in ge lijke graad ten bate van de Ara bische staten tot gevolg hebben, aldus Russische kringen in Mos kou. Verwacht wordt dat de veilig heidsraad onmiddellijk pogingen in het werk zal stellen om een einde te maken aan de gevech ten tussen Egypte en Israël. In V.N.-kringen zegt men dat de raad waarschijnlijk een oproep tot de strijdende partijen zal rich ten de strijd onmiddellijk te sta ken en de strijdkrachten terug te trekken. De raad heeft krachtens het handvest van de wereldorga nisatie de bevoegdheid staten op drachten te geven een einde te maken aan. vijandelijkheden. In dien de betrokkenen geen gehoor geven aan dit bevel, kan de raad overwegen economische sancties toe te passen en in laatste instan tie een V.N.-strijdmacht gebrui ken om zijn besluiten uit te voe ren. Soedan heeft zich in staat van oorlog met Israël verklaard, aldus de Soedanese premier vanoch tend tot het parlement. Radio-Cairo meldt dat de pre mier eraan toevoegde dat alle Soedanese strijdkrachten onmid dellijk naar het front zullen wor den gezonden. De luchtmacht van Irak is in actie gekomen en is begonnen de stellingen van de vijand te bom barderen, zo meldt radio-Bagdad. Vanochtend om 11.40 uur pl. tijd hebben Jordaniërs 't vuur ge opend tegen de Israëlische sec tor van Jeruzalem, zo meldt Tel Aviv. Israël heeft het vuur beant- antwoord en de strijd duurt voort. Uit Tel Aviv wordt verder ge meld, dat Syrische en Jordaanse vliegtuigen aanvallen hebben ge daan op verscheidene dorpen en kibboetzim, zoals de kustplaats Nathanja ten noorden van Tel Aviv. Ook de plaats Meggido in Galilea werd getroffen. De Is raëliërs schoten twee uit Syrië aanvliegende mig-straaljagers neer. Intussen deden Jordaanse „Hunters" aanvallen op Kfar Yavetx, Mayaln en Far Sirkin, plaatsen die ten noorden van Tel Aviv liggen. Radio-Cairo meldt dat de Is raëlische luchtmacht de Egyp tische basis Sjarm el-Sjeik aan de monding van de golf van Aka- ba heeft aangevallen. De reactie in de hoofdsteden Tel Aviv en Kairo op het ont branden van de strijd was van ochtend rustig in Tel Aviv en enthousiast in Kairo. De Israëleirs luisteren voort durend naar de radio en men heeft voorraden ingeslagen. De bevolking, die reeds twee weken de ernst van de toestand onder ogen zag, schijnt opgelucht en in alle gesprekken op straat beluis tert men het vertrouwen in het leger. Veel wordt over de glorie rijke Sinai-campagne van 1956 besproken toen generaal Dajan, de vorige week tot minister van defensie benoemde held van de campagne, de Egyptische strijd krachten versloeg. In de Egyptische hoofdstad was men enthousiast. De bevol king op straat juichte en riep leu zen als „we zullen Israël ver moorden". Premier Esjkol van Israël zei vandaag „te hopen dat de vrede lievende landen en volkeren niet afzijdig zullen blijven, maar dat zij Israël zullen hlpen in het con flict met de Arabieren". Esjkol vervolgde: „Ik hoop dat zij het recht van Israël om te le ven zonder het zwaard van agres sie boven zijn hoofd zullen be grijpen. Zelfs nu terwijl de ka nonnen bulderen wil Israël vrede en het enige doel is de dreiging van agressie aan zijn grenzen weg te nemen. „Wij verklaren dat wij geen land zullen aanvallen zolang dat ons niet aanvalt". Verwijzend naar zijn eerdere mededeling dat geen burgers zul len worden aangevallen, zei hij: „De vijand moet weten dat deze orders alleen van kracht zullen blijven zolang zij onze burgerbe volking niet aanvallen",- Twee luchtrampen in nog geen twaalf uur tijd hebben dit weekeinde aan 160 Engelsen het leven gekost. Het betrof in beide gevallen een toeristenvlucht. Een toestel met 83 vakantiegangers en vijf bemannings leden vloog zaterdag in de Pyreneeën tegen de berg Canigou, 60 km van Perpignan, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Het andere toestel stortte zondagochtend neer in het centrum van Stockport, een zuidelijke voorstad van de Engelse stad Manchester. Van de 83 inzittenden, 78 passagiers en vijf bemanningsleden, vonden er 72 de dood. Het in de Pyreneeën verongelukte toestel was een gecharterde DC-4 van de Britse maatschappij Air Ferry Ltd, op weg van Manston in Kent naar de Costa Brava. Volgens ooggetuigen miste het toestel het vliegveld van Perpignan, waar het een tussenlanding zou maken. Het vloog er overheen en ver volgens het dal van de rivier de Tet binnen op geringe hoogte. Inwoners van de stad Prades zeggen, dat het de kerktoren bijna scheen te ra ken. Even later verscheen de DC-4 boven het plaatsje Py, De piloot had volgens ooggetuigen toen zijn landingslichten ontstoken en wil len keren. Daarbij is het toestel tegen de berg gevlogen. Het sloeg op 1200 meter hoogte te pletter, waarbij het staartstuk in een drie honderd meter diep ravijn ver dween. Drie uur na het ongeluk was de berg nog verlicht door brandende wrakstukken. De resten van de inzittenden lagen over hon derden meters verspreid. Ze wer den door de bergers in plastic zak ken verzameld. Het was het negen de vliegtuig dat sinds 1951 tegen de hellingen van de Canigou is ver ongelukt. Bergbewoners zeggen dat zich daar een magnetisch veld bevindt dat de boordinstrumenten in de war stuurt, maar deskundigen hechten daar weinig geloof aan. Niettemin had de DC-4 even vóór het ongeluk gemeld dat alles wel aan boord was en het zicht uitste kend. Terwijl de Britse luchtvaartauto riteiten druk bezig waren met het onderzoek naar deze ramp, stortte in een fabriekswijk in het centrum van het Engelse industriestadje Stockport een viermotorige argo naut van de „British Midland Air ways" neer op een transformator- station, met in de allernaaste om geving een postkantoor, een poli tiebureau en een ziekenhuis. Het vliegtuig, met 78 vakantiegangers die terugkeerden van Mallorca, had in het vlakbijgelegen Manchester moeten landen. De piloot had en kele minuien tevoren gemeld dat alles normaal was aan boord. Mo gelijk is het toestel tegen een hoog spanningskabel gevlogen. Bij het neerkomen brak de neus van de romp. Verscheidene passagiers werden naar buiten geslingerd en hebben daaraan hun leven te dan ken, want direct daarop volgde 'n explosie die het wrak in lichte laaie zette. Tot degenen die door toegescho ten voorbijgangers uit de wrak stukken konden worden gehaald, behoren de gezagvoerder en de tweede piloot. In totaal elf mensen hebben de ramp overleefd. Zij zijn met verwondingen opge nomen in 't ziekenhuis van Stock- port en schijnen buiten levensge vaar. Pas na een uur was men de brand zover meester dat met de berging van de slachtoffers kon worden begonnen. De lijken wer den tijdelijk opgebaard in een tot rouwkapel ingericht Leger des Heils-kwartier. De Syrische luchtmacht heeft een aanval gedaan op de Israë lisch havenstad Haifa. De raffinaderij aldaar staat in brand, zo maakte radio-Damas cus bekend. Radio-Bagdad meldde vanmid dag dat Iraakse vliegvelden op dat moment (13.45 Ned. tijd) Tel Aviv bombardeerden. Syrië heeft meegedeeld 30 Is raëlische vliegtuigen boven Sy- risch gebied te hebben neerge schoten. Het persbureau voor het Mid den-Oosten meldt dat voor het gehele Egypische gebied de nood toestand is afgekondigd. Tijdens de internationale lucht vaartshow op het vliegveld Le Bourget bij Parijs zijn zondag twee vliegtuigen verongelukt. In één ge val kostte dat de piloot het leven. Het eerste ongeluk gebeurde met een prototype van een mirage-5, dat na een vertipale landing als ge volg van een klapband omsloeg en in brand vloog. Het vuur kon met koolzuursneeuw onmiddellijk wor den bedwongen. De piloot wist on gedeerd uit de cabine te kruipen. De stuntvlieger die enkele minu ten vóór het einde van de show, die de 27ste internationale lucht vaarttentoonstelling besloot, met zijn fouga-magister vlak voor de officiële tribune neerstortte, was minder gelukkig. Hij werd op slag gedood. Het toestel, dat niet uit een duik had kunnen komen, explo deerde toen het neerkwam. Onder de toeschouwers vielen geen slacht offers. TWEE ENGELSE VLIEGRAMPEN AMSTERDAM: Kaartjes van de grote vliegrampen, die zich resp. hebben voorgedaan op de berg Canigou, 60 km van Perpignan, en in Stockport bij Manchester Beide toestellen hadden vakan tiegangers aan boord. Een automobilist vertelde dat hij met ziin zoontje van vijf naast zich Dlotseling het vliegtuig op zich af had zien komen. „Ik dacht dat ik het bovenop mij zou krijgen. Ik remde en het kwam vlak voor mij plat op zijn buik neer. Ik rende erheen en slaagde er met behulo van een ander in, vier vrouwen of meisjes naar buiten te trekken. Terwijl we daarmee bezig waren, klonk er nog een klap, mogelijk van een ontploffende tank. Toen zag ik alleen nog maar een vlammenzee". De mensen die achterin het toestel zaten, hebben volgens de oogge tuigen geen schiin van kans gehad er lp"°nd uit te komen. Vorige week donderdag deed zich nog een ander ernstig onge luk met Britse toeristen voor. Tussen Stuttgart en München vonden bij een autobusongeluk twaalf vakantiegangers de dood. i HET GESPREK TUSSEN K.V.P., A.R.P. EN C.H.U. De unieraad van de C.H.U. heeft het dagelijks bestuur van de unie gemachtigd voort te gaan met het op gang zijnde gesprek tussen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Dit gesprek waaraan van elk der partijen zes leden deelnemen, wordt op 21 juni voortgezet in af wachting van het gereedkomen van een werkstuk over het uit gangspunt, voorbereid door een kleine werkgroep. Drs. A. D. W. Tilanus, de voor zitter van de C.H.U. zette zater dag voor de unieraad uiteen, hoe het gesprek van de groep van achttien op gang is gekomen na de jongste tweede kamerverkie zing op 15 februari j.l. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. VERANDERLIJKE BEWOLKING Tijdelijk veel bewolking met in hoofdzaak in de avond en nacht enige regen of motregen. Morgen overdag ook opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige, naar zuidwest krimpende wind. De zelfde of iets hogere temperaturen. DINSDAG 6 JUNI Cadzand 0.11 12.35 Breskens 0.36 1.00 erneuzen 1.11 1.36 Hansweert 1.45 2.10 Walsoorden 1.44 2.09 WOENSDAG 7 JUNI Cadzand 0.43 1.08 Breskens 1.08 1.33 Terneuzen 1.55 2.09 Hansweert 2.18 2.43 Walsoorden 2.17 2.42 ZON MAAN op onder op onder Juni 5 4.23 20.54 2.56 18.14 7 4.22 20.56 3.32 20.45 8 4.22 20.56 4.00 21.56 9 4.21 20.57 4.41 22.56 10 4.21 20.58 5.37 23.43

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1