Meer dan 5 miljard! WAARSCHUWT EGYPTE Gerestaureerde „Grote kerk" officieel in gebruik genomen Teraeizease roodzwarten hebben het druk S0HEMG VAN TERRITORIALE WATEREN WORDT NIET TOEGESTAAN Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Voetbalprogramma DE SP0RTT0T0 Zaterdag 3 juni 1967 DE VRIJE ZEEUtf Pagina 3 Oorlog rampzalig Veteranen legioen Nederland voelt niet voor vri|wiiligers- bataljon Iraakse troepen naar grenzen van Israël De ramp bij de „Innovation" Griekse regering overweegt uitwijzing van Fapandreoe Brandstichting in Hoogeveen vermoed Waterpolo TRB/RES—Schelde 3-6 LEGAAT NIET WELKOM Amerikaanse militair verongelukt Franse kernproef uitgesteld Terneuzen ONWETTIGE VERKOOP WONINGWET WONINGEN Ter Mors naar Rot Weiss Essen (S 5.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vijf miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 NOORDSTRAAT 6 TERNEUZEN AXEL ook niet het recht kunnen aan meten het internationale recht uit te leggen op een wijze die slechts de imperialistische be langen ten goede komt", aldus de verklaring van Riad. Egypte en India zouden het erover eens zijn dat de grote mogendheden met betrekking tot de crisis in het midden-oos ten niets buiten de ver. naties om mogen ondernemen. Dit is in Nieuw Delhi vernomen na een gesprek dat premier Indira Gandhi vrijdagmorgen had met een speciale afgezant van presi dent Nasser, Saleh el Abd. Deze had herinnerd aan een verkla ring van president Nasser, dat Egypte niet uit is op een oorlog maar zich zal moeten verdedi gen „wanneer zijn waardigheid of soevereiniteit" in het gedrang komt. Mevrouw Gandhi had van haar kant verklaard dat een oorlog in het midden-oosten rampzalig zou zijn voor de ont wikkelingslanden en met alle middelen moest worden voorko- Koning Hoessein heeft de Ame rikaanse ambassadeur in Am man, Finley Burns, meegedeeld dat Jordanië misnoegd is over de houding van de Ver. Staten Het veteranenlegioen Neder land heeft geen enkel initiatief genomen dat zou kunnen leiden tot de vorming van een eenheid gewapende vrijwilligers ten be hoeve van Israël, doch laat de leden volkomen vrij om zich in dividueel ter beschikking van Is raël te stellen voor werk in de medische of sociale sector of voor het binnenhalen van de oogst. Dit heeft de heer A. van de Most van Spijk namens 't hoofd bestuur van het veteranenlegioen Nederland medegedeeld naar aanleiding van de suggestie van de Arnhemse afdeling van het V.L.N. een veteranen-vrijwilli gerslegioen naar Israël te sturen. Het hoofdbestuur van het V.L. N. stelt zich achter alle inspan ningen om onafhankelijkheid, vrijheid en democratie, waar ook ter wereld, te bevorderen om ge wapende conflicten te voorko men. Het is ervan overtuigd, dat de Nederlandse regering terzake een verstandig beleid voert en geen behoefte heeft aan acties van particuliere organisaties. Het hoofdbestuur van het V.L. N. heeft de leden ten sterkste ontraden in krijgsdienst te tre den van welke mogendheid ook zonder uitdrukkelijke toestem ming van de Nederlandse rege ring. in de huidige crisis. Dit is vrij dag in de Jordaanse hoofdstad van gezaghebbende zijde verno men. Irak heeft vrijdag meer troe pen naar Israëls grenzen gezon den. Radio-Bagdad meldde dat sterke eenheden van de Iraakse eerste divisie waaronder mobie le afdelingen, per trein uit "de noordelijke stad Arbil waren vertrokken. Waarheen is niet bekend. Senatoren van de drie grote po litieke partijen in België hebben een wetsvoorstel ingediend ter voorkoming van brandgevaar en bescherming van personeel en klanten in grote warenhuizen. Het voorstel bevat geen bijzon dere regels, doch wil de regering machtigen bij koninklijk besluit voorzorgs- en veiligheidsvoor schriften voor warenhuizen uit te vaardigen. Volgens de Griekse radio over weegt de regering de voormalige minister van buitenlandse zaken Andreas Papandreoe langs legale weg het Griekse staatsburgerschap te ontnemen. Dit kan volgens de radio, die een verklaring van minister van binnenlandse zaken Patakos aan- .haalde, pas gebeuren na een pro ces tegen de zoon van ex-premier George Papandreoe en als is vast gesteld dat Andreas nog recht kan doen gelden op de Amerikaanse nationaliteit. Daarna zal de kwes tie van uitwijzing en de datum daarvoor bestudeerd worden, al dus de radio. Donderdagavond tegen kwart over zes brak brand uit in een oude leegstaande arbeiderswo ning aan het Haagje te Hooge veen. De woning is geheel uitge brand. Vermoed, wordt dat er brandstichting in het spel is. Een voorbijvarende schipper in de Hoogeveensevaart ontdekte de brand en ging met zijn eigen blusinrichting het vuur te lijf. Dit werd enkele minuten later door de brandweer overgenomen, die binnen een half uur het vuur had bedwongen. In de woning stond een partij oude meubels en huis raad opgeslagen, waarvan prak tisch niets werd gered. (ADVERTENTIE) TWEEDE DIVISIE Hermes DVSEDO Zwolse BoysHeerenveen WageningenSC Gooiland NOADHelmondia '55 AGOVV—PEC Roda JCTubantia LimburgiaBaronie WilhelminaVeendam HaarlemFortuna VI. ExcelsiorHVC HilversumVVV KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND (Amateurs) AFC—Sneek MinorMiddelburg DISTRICTSBEKER - ZUID I TerneuzenZeeland Sport De roodzwarte Terneuzenaars hebben het vandaag en morgen heel druk. Vanavond om half zeven spe len ze in de eerste ronde van het vuurtorentoernooi van de Ter- neuzense Boys tegen Breskens en morgen ontmoeten ze in het Zui dersportpark het Vlissingse Zee land Sport in de strijd om de dis trictsbeker in Zuid I. Het is wel wat te veel van het goede. Er zijn nog pogingen in het werk gesteld om de wedstrijd van vandaag uitgesteld te krij gen, maar het vuurtorentoernooi was nu eenmaal uitgestippeld, zodat de roodzwarten zich in een gedwongen positie geplaatst .za gen. Met het oog op de wedstrijd tegen Zeeland Sport zou Terneu zen tegen Breskens met een com binatie van het eerste en tweede elftal in het veld verschijnen. Het is jammer dat het zo ge lopen is, want de mogelijkheid lijkt nu niet uitgesloten dat een en ander zijn stempel zal druk ken op beide wedstrijden. Onder normale omstandighe den hadden de Terneuzenaars morgen zowel als vandaag kun nen winnen. Wat het nu zal wor den moeten we afwachten. De cijfers van sporttoto 48 lui den: Deelnemers: 448.734 Bruto inleg: 602.241,60 Prijzenbedrag: 198.740, Eerste prijs: 109.307, 6 deelnemers, bruto f 18.217,80 Tweede prijs: 59.622, 177 deelnemers, circa 339, Derde prijs: 29.811, 336 deelnemers, per kolom 89, Nadat vorige week de eerste wedstrijd van Schelde was af gelast wegens het koude water, begon Schelde de kompetitie met een uitwedstrijd naar Tilburg. De Tilburgers kwamen ditmaal veel sterker voor de dag dan vo rig seizoen, toen Schelde 2 maal met grote cijfers won. Nu zag het daar aanvankelijk niet naar uit, want vrij spoedig nam de thuisclub de leiding 1 0). In de 2e spelperiode kreeg Schelde een strafworp uit 3 voor- deelpunten, die door Wejjland (uit Utrecht overgekomen) be nut werd (11). Schelde over klaste nu zijn tegenstander en door doelpunten van Weijland, Leeman, De Pooter en weer Lee man brak de 2e rust aan met 1 5. Na het wisselen gaf 'n straf worp de thuisclub de gelegen heid er 25 van te maken en hierdoor aangemoedigd kwamen de Tilburgers nog tot 3e treffer (35). Het was Leeman, die de voorsprong van Schelde weer met een doelpunt vergrootte (3 6). Na de laatste rust kwam in deze stand geen verandering meer, hoe beide ploegen ook hun best deden. Egypte heeft vrijdag gewaar schuwd dat het geen schending van zijn territoriale wateren zal dulden en alle maatregelen zal nemen om zijn soevereiniteit te beschermen. „De belangen van de onder de naam zeevarende mogendheden optredende landen zullen aan groot gevaar worden blootgesteld wanneer deze lan den deelnemen aan een daad van agressie tegen de Verenigde Arabische Republiek", zo ver klaarde de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mach- moed Riad, in een communiqué. „Egypte ziet zich in zijn strijd tegen imperialisme en buiten landse overheersing nu geplaatst tegenover een nieuwe fase die gekenmerkt wordt door druk en dreigementen van de zijde van sommige landen die probe ren negentiende-eeuwse metho den toe te passen en de diplo matie van het grof geschut te bedrijven. Dergelijke maatrege len worden niet in het belang van de internationale handel en scheepvaart genomen, maar al leen ten behoeve van de Israëli sche agressie. Egypte zal daar om elke collectieve maatregel van deze landen als een inbreuk op zijn soevereiniteit beschou wen. Deze landen moeten zich er rekenschap van geven dat zij de internationale wateren van andere staten niet onder hun voogdij kunnen stellen en zich B. en W. van Baarn hebben de gemeenteraad voorgesteld een bedrag van 3.000 dat door een onlangs overleden inwoonster van Baarn aan de gemeente is na gelaten voor het onderhoud van een graf, niet te aanvaarden. Het onderhoud van een graf kan door de rechthebbende aan de gemeen te worden overgedragen tegen betaling van een afkoopsom van 2.400 gulden. In dit bedrag zijn echter alleen de kosten voor schoonhouden, van het graf en zonodig het begieten van bloe men en planten begrepen. B. en W. achten het financieel onverantwoord het resterende be drag te aanvaarden voor even tuele reparaties en voor het ver anderen en vernieuwen van de beplanting bij het graf. Dit in verband met mogelijke prijsstij gingen in de toekomst. Aange zien het college geen enkel finan cieel risico wil lopen wordt de raad voorgesteld het legaat niet te aanvaarden. Donderdagavond om plm. kwart over negen is bij een auto ongeluk op de Meppelerweg in de gemeente Steenwijkerwold de in Nederland gelegerde ongeveer 21-jarige Amerikaanse militair D. D. King om het leven geko men. De auto waarin hij zat en die door een burger werd be stuurd, botste bij het utiwijken voor een voorsorterende auto tegen een boom. De militair overleed ter plaatse. De Franse kernproef die don derdagochtend op Muruoa in de Stille Oceaan zou worden geno men, is uitgesteld wegens ongun stige weersomstandigheden, zo wordt van militaire zijde meege deeld. Onder grote belangstelling van gemeenteleden, wereldlijke en kerkelijke autoriteiten, bouwers en aannemers, is gisteravond in een bijzondere dienst de geres taureerde „Grote Kerk" in de Noordstraat officieel in gebruik genomen. De president-kerkvoogd de heer J. L. Hamelink droeg het gebouw over aan de voorzitter van de centrale kerkeraad ds. P. A. van der Vlugt. De heer Hamelink gaf een his torische uiteenzetting over de kerkbouw van de hervormde gemeente de eerste hervorm de kerk werd in 1659 gebouwd en vertelde verder iets over de restauratie van de huidige kerk die uit 1886 dateert. Er is 6 jaar onderhandeld en plannen gemaakt, die soms weer moesten worden gewijzigd eer op 29 augustus 1966 de opdracht voor de verbouwing aan de Gebr. Si mons te Terneuzen kon worden verstrekt. „Dit bedehuis, dat toch maar van hout en steen is leeft bij de bevolking" zei de heer Hamelink, die hiermee doel de op de belangstelling van velen, die tijdens de verbouwing even binnenliepen om de veranderin gen in ogenschouw te nemen. Vanaf oktober 1966 heeft de hervormde gemeente voor haar diensten in de kom van de stad gastvrijheid genoten bij de gere formeerde kerk. Er is een kwart miljoen gulden rijks- en kerke lijke subsidie ontvangen, doch, aldus de heer Hamelink, er zijn ettelijke duizenden guldens be taald en schulden gemaakt die moeten worden afgelost. Maar, „de kerk van Christus dobbert, inaar wordt niet verzwolgen", aldus de president-kerkvoogd Iet nieuwe interieur van de kerk wiens slotconclusie was, dat res taureren meer zorgen schept dan nieuwbouw. „In Terneuzen kunnen wij nooit en te nimmer freewheelen, maar moeten we voortdurend vooruit", zei ds. Van der Vlugt bij de aanvaarding van het ge bouw door de kerkeraad. „Wij hopen van ganser harte, dat in deze nieuwe kerk, waar in het oude Evangelie zal worden verkondigd, dit voluit en ten voe ten uit zal mogen fungeren en dat wij tot in lengte van dagen in dit waardevolle gebouw onze diensten mogen houden tot ver- De onwettige verkoop van wo ningwetwoningen blijkt in Baarn in een dusdanige omvang voor te komen, dat burgemeester en wet houders de raad nu maatregelen hebben voorgesteld. De eigenaar van een woningwetwoning is verplicht zijn woning eerst aan de gemeente te koop aan te bie den alvorens deze te kunnen verkopen op straffe van een on middellijk opeisbare boete van 5.000 gulden. In de praktijk komt daar evenwel niet veel van te recht. Menig bezitter van een woningwetwoning betaalt liever 5.000 gulden dan dat hij eerst zijn woning aan de gemeente te koop aanbiedt. Om aan deze ongewen ste toestand een einde te maken hebben B. en W. de raad voorge steld de boete te verhogen tot het maximumbedrag dat volgent de ministeriële richtlijnen is toege staan, n.l. 10.000 gulden. dieping en verrijking van ons geestelijk leven hier ter plaatse". Na deze aanvaarding volgde een sobere eredienst waarin na votum en groet ds. J. Scholten voorging in gebed. De overdenking sprak ds. Van dpr Vlugt, die o.a. zeide, dat de hervormde gemeente zichzelf met deze restauratie niet cen traal wilde stellen, doch het uit eindelijk doel is: de komst van het koninkrijk Gods, het gaat om de naam van Christus. „Deze dienst wil niet alleen in het teken van blijdschap en dank baarheid staan, maar wil boven al zijn een bidstond. Een kerk die leeft, werkt en volhoudt. Volharden is hierbij de weg, maar als wij niet bidden is alles tevergeefs. Aan het einde van de dienst sprak ds. J. Poelman het dank gebed uit, waarna hij de gelovi gen in gebouw „Pro Rege" no digde waar zij in de gelegenheid werden gesteld de kerkeraad te feliciteren. De heer D. van Es bespeelde tijdens de dienst het orgel. Egbert ter Mors (26), schakel speler van F.C. Twente, zal het komende seizoen uitkomen voor de onlangs uit de Duitse Bundes- liga gedegradeerde club Rot Weiss Essen. Ter Mors, die via Enschedese Boys en Go Ahead twee jaar geleden voor F.C. Twente begon te spelen, maakte enkele malen deel uit van het Nederlandse jeugdelftal en het Nederlands B-elftal. Onze reis naar Israël Door JOH. DE VRIES XII EEN MOOIE, MAAR VERMOEIENDE DAGTRIP 10-4. En nu is het dan „mor gen" en nog wel de le Paas dag in Nederland, maar daar merken we hier weinig van. Met al die Pesach-dagen en de Sabbath daarna weet je bijna niet meer in welke dag je leeft! Maar wat voor een morgen! Heerlijk weer, waar bij het om 8 uur al duchtig warm is in de zon. We gaan vanmorgen een wandeling maken en wel de hoogte in. Die ouwe beentjes van ons doen het nog best, want het wordt 'n hele klim, die ons bovenop een beboste heuvel brengt, die zeker 200 a 250 m hoog is. Het is kalm aan-doende, een genot in deze heerlijke temperatuur te wan delen en daarbij de flora van de boskant te kunnen bewon deren. Af en toe, bij open banen (bosbrand-bescherming krijgen we mooie uitzichten over Hoog-Yokneam dat op een verder gelegen heuvel is gebouwd. Bijna 2 uur zijn we onderweg en komen na de af daling terecht bij de achter het dorp liggende Kibbutz „Gasoerea", die we morgen met onze beide huisgenoten eens gaan bezoeken en waar over ik dan wellicht wat meer kan vertellen. De middag hebben we be stemd voor een auto-tocht naar de berg „Tabor". De weg erheen leidt over of beter ge zegd langs Megiddo (opgra vingen) en Afuïa, een afstand van ongeveer 30 km. De berg Tabor rijst alleenstaand uit de vlakte van Jizreel op; er leidt een nieuwe weg naar de top, maar die wordt zó smal, dat we halverwege de auto op een uitwijkplaats laten staan om vandaar de tocht naar de top te voet te vervol gen. Er rijden n.l. voordu rend brede taxi's naar de top en die heren (meest Arabie ren) rijden naar onze smaak erg non-chalant! Het wordt een sterke klim van zeker 3 kwartier waarbij de oudjes vooral zich nog eens op de borst kunnen kloppen, dat ze 't eto maar geflikt hebben, want 't was een steil geval hoor! Op de top staat een basiliek en dat is best een aardig ge bouw, maar U moet ons toch geloven als we verklaren op dit ogenblik meer belangstel ling te hebben voor een zaal, waarin door een Franciscaner Pater (Italiaan), bier, limo nade en zo meer wordt ver kocht. Verdorie, wat hadden we een dorstl Nou kun je moeilijk elke ontmoeting beschrijven, maar naast me zitten 2 Amerika nen, heel aardige lui, die een praatje willen maken. Als ze horen dat we uit „Holland" komen staat er een op om me de hand te schudden. Holland is een fijn land, hij is in Am sterdam geweest, in Vlissin- gen en ook in een stadje waar hij de naam niet meer van weet, maar er was een Ba siliek! „Hulst misschien?" vraag ik en natuurlijk was het Hulst! Daar was hij in 1963 drie keer op het week-end ge weest, met Hollandse vrien den en hij kende zowaar de Keldermanspoort! 't Was bij het weggaan handjes schudden van je wel ste, dat verzeker ik U. 't Is al bijna 5 uur en het wordt daarboven (588 m) met de noordenwind wat fris. Te rug gaat altijd gemakkelijker en zo zijn we dan na een half uur weer op weg naar Yok- neam, waar we in 't halve donker want de scheme ring duurt hier maar kort weer terugkeren, voldaan over deze dag. We zullen er vanavond geen moeite mee hebben om in slaap te ko men, na al dat getippel van vandaag' 11-4. 2e Paasdag in Hol land; laatste dag van de Pe sach in Israël, die hier, zoals ik reeds zei eveneens als feest dag geldt. In het vooruitzicht morgen, dinsdag, voor enkele dagen het warme zuiden in te trek ken hebben we ons vandaag eens getrakteerd op een rus tige dag. Maar helemaal on benut is die toch ook weer niet gebleven, 't Is dan al bij zonder mooi weer en vrij warm; zeker boven 25° C. Met de familie Epstein bren gen we deze morgen een be zoek aan de Kibbutz „Gasoe rea" (zaaiers betekent dit). De heer Epstein vertelt ons zo 't een en ander over de levenswijze in de Kibbutz, waar alles gemeenschappelijk gaat. De vertrekken van de jongere mensen zijn niet groot en dat hoeft ook niet. De maaltijden zijn gemeenschap pelijk en als U de grote eet zaal, voor zeker 300 personen ziet, nu om 11 uur al gedekt voor de lunch, dan zou menig hotel daar jaloers op kunnen worden! Prachtig ingerichte grote keukens en zeer netjes, waar je ook kijkt. De kinde ren worden afzonderlijk on dergebracht en slapen ook niet thuis. Ze komen bij de ouders eigenlijk meer op „be zoek". Op mijn vraag of dat de band tussen ouders en kinderen geen afbreuk doet meende Epstein ontkennend te moeten antwoprden. Verder is het zo, dat voor elke bewoner (medewerker) een oppervlakte van 5 ha wordt toegewezen aan de Kibbutz. Dan is dit alles niet zuiver agrarisch meer; ook de industrie gaat een woordje meespreken. Er is een meu belfabriek, een werkplaats voor herstelling van land bouwwerktuigen enz. Wat het agrarische gedeelte aangaat zijn" er grote koeienstallen (alles rundvee Hollands slag; zwart-wit) kippen bij de vleet (90.000) en de nodige land bouwmachines voor eigen ge bruik. Nu is Gasoerea naar ik hoor de een der rijkste Kibbutzim en U kunt het woongedeelte voor de ouderen het beste vergelijken met een Neder lands bungalowpark, maar dan met een schat van bloe men; immers april is voor Is raël de bloeimaand en hoe! Enkele foto's die we hier ge nomen hebben kunnen daar van een aardig beeld geven. Na de middag, zo tussen 1 en 3 kun je vandaag maar beter je gemak houden, want het zonnetje doet z'n best! Per bus naar Hoog-Yok neam, 't is maar 5 minuten, maar flink de hoogte in. Je hebt daar een mooi overzicht en allicht een praatje, want daar houden ze hier van. Dit maal met een Roemeen die wat „Jiddisch" spreekt en op deze manier wordt het toch nog een gesprek. Over het al gemeen staan ze hier dat wisten we al niet hoog met de Roemenen. Ze werken lie ver niet te hard! Dat schijnt wel zo te zijn, want onze vriend beklaagt er zich over, dat hij hier in een fabriek hard moet werken; in Roe menië was hij kapper. Ik neem aan, dat de ruil overigens niet slecht is, want de Jodenhaat in Roemenië is nog lang niet verdwenen, wat we hoorden van een Roemeen se vrouw, die samen met ons de berg afging. Op deze rustige dag dwa len onze gedachten wel eens af naar huis, zonder echter gevoelens van heimwee op te wekken en daar is ook geen enkele reden voor. Nu maar eens zien wat het wordt morgen, want in het zuiden zal een gans andere wereld voor ons open gaan, dat st?~t wel vast! (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3