Doden bij incident aan Syrisch-lsraëlische grens MUI Frankr'ijk neutraal inzake crisis in het midden-oosten Hoofd van de Arubaanse voorlichtings dienst vermoord de Ga sverwarming De Gulle bepleit opnieuw overleg grote vier Gifgas ia «lemen Bijna tram Tamp in Oostende ISRAËL ZAL VERKLARING VAN DE ZEEVARENDE MOGENDHEDEN TEKENEN RADIO DE KOOK Weer brugongeluk in België HET WEER HEVIGE VECHTPARTIJEN IN CHINA Amerikaanse soldaten geëlektrocuteerd boodschap van Es j kei aan Hosygin P)yan minister van defensie Aankomst vrijwilligers "m Israël Ongewone stilte in Eilat Betoging in Jeruzalem Reeds 9000 Amerikanen uit het Midden-Oosten vertrokken Serieus aanpakken Israël teleurgesteld Russische Mas*- piloot vraagt V. S. om asiel Bombardement WeerfeerieSüt GROTE DROOGTE IN INDIA Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bfl abonnement: TERNEU2EN HMracteur-IToofdredacteur: I. ran de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 3 JUNI 1967 23e Jaargang No. 695Q I Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gëê.i handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et; Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag. Bij een vuurgevecht tus sen een Israëlische patrouil le en een groep saboteurs in de buurt van de Syrisch-ls raëlische grens zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee Israëlische mi litairen gesneuveld en raak te er een gewond. Ook een Syrische terrorist kwam om het leven, zo deelde vrijdag een militaire woordvoerder in Tel Aviv mee. Het incident deed zich voor in Galilea, een kilometer ten wes ten van de grens. De patrouille onderschepte de saboteursbende toen deze naar Syrië terugkeer de. Bij het lijk van de gedode Syriër waren wapens en spullen aangetroffen die in gebruik zijn bij het Syrische leger, o.a. een Het hoofd van de Arubaanse eilandelijke voorlichtingsdienst, de heer Nicolas Antonius Pina Lampe, is donderdagavond van het eilandgebied Aruba door een van zijn employés vermoord. De dader bracht het slachtof fer enkele messteken toe in de hartstreek. De heer Pina-Lampe overleed op weg naar het zieken huis. De aanslag werd bij de heer PinaLampe thuis gepleegd. De overledene was ridder in de huis orde van Oranje. Hij heeft actief aan de Arubaanse politiek deel genomen. Bij de vorige week ge houden eilandsraadsverkiezingen was hij kandidaat voor de pa triottische partij Aruba, de dader is door de politie aangehouden. Het slachtoffer was 45 jaar oud. De juiste toedracht van de aan slag kon de politie vrijdagmor gen nog niet meedelen. Het mo tief voor de daad is nog niet be kend. De dader zou vroeg in de avond naar het huis van de heer Pina-Lampe zijn gegaan en hem daar hebben opgewacht. Muurkranten in Peking hebben vrijdag melding gemaakt van he vige vechtpartijen in verschillende delen van China. In het noorden van binnen-Mongolië, het westen van Sinkiang, het zuiden van Szet- sjoean en Honan in centraal-China zouden vóór- en tegenstanders van Mao slaags zijn geraakt. Te Koeang Joean in Szetsjoean, aldus de muurkranten, hadden leden van een landbouwgemeen- schap wapens en munitie te pak ken weten te krijgen en legereen heden aangevallen. Zij waren ook de gevangenissen binnengedrongen en hadden de gevangenen vrijge laten. „Witte terreur" een term die doorgaans gebruikt wordt als tegenstanders van Mao hun toe vlucht tot geweld nemen zou er heersen in Tsji Tai, een stad in het westen van Sinkiang waar de ter reinen voor kernproeven liggen. In Tsjentsjou, de hoofdstad van de provincie Honan, hadden tegen standers van Mao brandbommen gebruikt om een gebouw, waarin zich 400 mensen bevonden, in brand te steken. Wat er met die 400 mensen is gebeurd, werd niet vermeld. Ook in Peking zelf zou weer ge vochten zijn. Vier dagen geleden zouden revolutionaire rebellen een regeringsgebouw zijn binnenge drongen en daar met ambtenaren slaags zijn geraakt. Zes Amerikaanse soldaten zijn donderdag in Springfield om het leven gekomen toen een tien meter hoge metalen mast, die zij in dras sig land hadden geplant, tegen een hoogspanningskabel viel. Alle zes ,„Prden onmiddellijk gedood door de schok. machinepistool, vier handgrana ten, twee ontstekingsapparhten voor scherfmijnen en een lege mijnkist. Volgens Israëlische le- gerkringen betrof het hier waar schijnlijk een Palestijnse com mando-eenheid. Het was de eerste botsing aan de Syrisch-lsraëlische grens sinds het uitbreken van de hui dige crisis. Daarvoor was er een lange reeks van incidenten ge weest. De Israëlische leiders heb ben het optreden van Syrische saboteurs en guerillastrijders herhaaldelijk als de voornaamste bron van onrust in het gebied bestempeld. De Israëlische premier Levi Esjkol heeft zijn Russische ambt genoot Kosygin in antwoord op diens boodschap van 26 mei j.I. laten weten dat er zijns inziens maar één weg is die naar ont spanning in het Midden-Oosten kan leiden: heropening van de Straat van Tiran voor alle sche pen zonder onderscheid en ver mindering van de Egyptische troepenconcentraties in Sinaï. In Cairo en Damascus niet in Israël, bevinden zich de bronnen van de huidige spanning, aldus de ant- woordboodschap, die donderdag aan de Russische ambassadeur in Jeruzalem is overhandigd. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Generaal Mosje Dayan is tot minister van defensie van Israël benoemd, zo wordt officieel mee gedeeld. Van verschillende zij den is druk op premier Esjkol uitgeoefend tot deze benoeming over te gaan. Genei-aal Dayan, 52, is de over winnaar van de campagne tegen Egypte in 1956. Hij staat bekend als een man van de daad. Zijn benoeming zal ongetwijfeld het moreel van het Israëlische leger versterken. Dayan behoort tot de Rafi-partij van oud-premier Da vid Ben-Goerion. Manchem Begin, leider van de voornaamste oppositiepartij, de liberale Heroeth, is als minister zonder portefeuille in de rege ring opgenomen. Hij is leider van de vei-zetsbeweging Irgoen Zwai Leoemi. In Israël zijn donderdag ver scheidene groepen Europese vrij- scheidene groepen Europese en Zuidamerikaanse vrijwilligers aangekomen, die het land niet- militaire diensten zullen verle nen op door de mobilisatie open gevallen plaatsen. Vrijdag ver trekt een 70-tal Britse burger- vrijwilligers naar Israël. In de smoorhete Israëlische havenstad Eilat, waar eens de ko ningin van Sheba landde met ge schenken voor koning Salomo, heerst in vergelijking met enige weken geleden een ongewone stilte. In de haven liggen slechts twee schepen, een Panamees en een Griek, die kort voor de af sluiting van de golf van Akaba door Egypte, op 23 mei, binnen voeren. Duizenden toeristen zijn uit de nieuwe hotels, die in de afgelopen jaren in de schaduw van de hardgele bergen werden gebouwd, vertrokken. De disco theken zijn leeg en de stranden verlaten. Uit de woestijn komen geen vrachtwagens meer met pot- as en koper voor de markten van de Oriënt en Afrika. Maar de meeste openbare diensten wer ken normaal en van de bevolking hebben slechts weinigen de stad verlaten. Eilat heeft een geschiedenis van 3.000 jaar. De haven werd in de moderne tijden niet meer ge bruikt, totdat de Israëliërs in 1957 na de Sinaï-oorlog de golf van Akaba weer konden bevaren. Sindsdien heeft de bevolking zich van 1.000 tot 14.000 mensen uitgebreid. Een ontziltingsfabriek staat slechts enkele kilometers van de plaats waar Mozes water uit de rots sloeg. De import van olie en de export van ertsen uit de Negeb-woestijn hebben op het ogenblik een waarde van vele miljoenen dollars per jaar. De bevolking van Eilat is er vast van overtuigd dat de goede tijden zullen terugkeren. De ha ven moet tegen 1970 vier maal zo groot zijn en het is de bedoe ling van Eilat een belangrijke badplaats aan de rand van het Arabische schiereiland te maken. Duizenden Jordaniërs hebben vrijdag in Jeruzalem een beto ging gehouden. Zij eisten oorlog tegen en vernietiging van Israël. De betogers werden toegespro ken door Achmed al-Sjoekairy, de leider van de oi-ganisatie voor de bevrijding van Palestina, die onder meer zei dat „het uur ge slagen heeft". (Zie ook pagina 3) President De Gaulle heeft vrij dag op een kabinetsvergadering de strikte neutraliteit van Frank rijk t.a.v. de crisis in het Midden- Oosten beklemtoond. „Frankrijk is in geen enkel op zicht met een van de be trokken landen verbonden en vindt dat al deze staten recht van leven hebben. Het uitbreken van vijandelijkheden zóu echter het ergste zijn wat er zou kunnen gebeuren en daarom zal het land dat als eerste, waar dan ook, wa pengeweld toepast, niet op steun van Frankrijk kunnen rekenen", zo zei de president. Waarnemers zien heirin een duidelijke waar schuwing, dat de levering van wapens en ander strategisch ma terieel aan het bewuste land dan onmiddellijk zal worden stopge zet. Israëls luchtmacht steunt voornamelijk op de uit Frankrijk afkomstige mystère- en mirage- j achtbommenwerpers. Sinds het uitbreken van de crisis in het Midden-Oosten hebben ruim 9000 Amerikanen dat gebied ver laten, aldus het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Voor de crisis verbleven ongeveer 15.700 Amerikanen in het Midden- Oosten. De Gaulle bepleitte opnieuw viermogendhedenoverleg en ging daarbij verder dan bij vorige ge legenheden door aan te geven dat het doel daarvan zou moeten zijn, de weg te bereiden voor een per manente regeling van de huidige problemen als de kwestie van de vrije scheepvaart in de golf van Akaba, het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen en de verhouding tussen de Arabische landen en Israël. Na afloop van de kabinetsbij eenkomst deelde de Franse mi nister van voorlichting, Georges Gorse, nog mee dat de door Ame rika en Engeland voorbereide gemeenschappelijke verklaring van de maritieme mogendheden over het recht van vrije door vaart in de golf van Akaba, niet past in het raam van het door Frankrijk gewenste viermogend hedenoverleg en de zaken niet wezenlijk zal bespoedigen. Van officiële zijde in Parijs is verno men dat een Brits-Amerikaanse ontwerp-verklaring donderdag aan de Franse regering is over handigd, die haar op het ogenblik bestudeert. Wat het viermogendheden overleg betreft zei minister Gorse nog, dat de Sowjet-Unie op ge nuanceerde en hoofdelijke wijze op het voorstel had gereageerd, maar het denkbeeld van een ont moeting met de Amerikanen onder de huidige omstandigheden van de hand had gewezen. Het antwoord van de Sowjet-Unie was echter niet negatief geweest wat voortzetting van de contac ten aangaat. Deze contacten waren inmid dels al weer hervat, aldus Gorse, die nog eens benadrukte dat de spanning in het Midden-Oosten pas uit de wereld kan wor den geholpen wanneer alle pro blemen die zich tussen Israël en de Arabische landen voordoen, serieus worden aangepakt. Dat kan pas gebeuren nadat overeen- stemming is bereikt tussefi de „Grote Vier". Wanneer daar niets van komt hoeft men zich geen il lusies te maken over de moge lijkheid om de vrede in dat gebied te handhaven. De Franse rege ring is niet bereid vijandelijkhe den aan te moedigen. Het zoeken naar vrede staat bij haar voorop. Komt het tot onderhandelingen dan zal Frankrijk een nuttiger rol kunnen spelen dan de landen die partij hebben gekozen, zo zei de minister. De neutraliteitsverklaring van De Gaulle heeft in Israël wrevel gewekt. Regeringsfunctionarissen onthielden zich van commentaar, maar in goedingelichte Israëlische kringen noemde men het een bit tere pil, dat het land, dat tot dus ver als een van de trouwste bond genoten van Israël werd beschoud, zich nu terugtrekt. De Russische vlieger Wassilij II- jitsj Epatko, die vorige week don derdag met een Mig-17 een nood landing in West-Duitsiand maak te, heeft de Verenigde Staten om asiel gevraagd. Naar het ministerie van buiten landse zaken in Bonn meedeelt heeft de piloot op verzoek van de Sowjet-autoriteiten vrijdag een on derhoud met twee Russische func tionarissen gehad. Epatko had bij die gelegenheid gezegd niet naar de Sowjet-Unie te willen terug keren. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade zei nog dat de Mig-17 aan de Russen zal worden teruggeven. INTREPID DOOR SUEZ-KANAAL SUEZ KANAAL: Terwijl een Arabier met zijn beladen kameel over de kade loopt, vaart het Amerikaanse vliegdekschip „In trepid" langzaam zuidwaarts richting Rode Zee. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft vrijdag laten weten, dat er gifgasbommen zijn gebruikt bij aanvallen op Jemeni- tische dorpen. Het comité zegt rapporten ont vangen te hebben van zijn afge vaardigden in Jemen waaruit dit blijkt. Een medische ploeg was op 15 en 16 mei naar een dorp in het noorden van Jemen gegaan om te pogen hulp te verlenen aan de slachtoffers van een bombarde ment dat enkele dagen eerder op dat dorp was uitgevoerd. Talrijke mensen waren door verstikking om het leven gekomen, zo hadden overlevenden verklaard. Artsen van het Roode Kruis had den zelf gewonden verzorgd en kunnen constateren dat de verwon dingen door gasbommen veroor zaakt waren. Bij een bombardement op een dorp in Jemen door Egyptische vliegtuigen zouden zestig doden zijn gevallen, zo meldden donder dag in Aden ontvangen berichten. In Oostende is donderdag een tram met twintig passagiers bijna een haven ingereden. Na door een verkeerde wtsselstand recht od 'n opengedraaide brug te zijn afge reden, kwam de tram pas tot stil stand toen het voorste wielenstel grond verloor en de wagen met een smak bleef hangen op de rand van de kademuur. Inzittenden en bestuurder kwa men met de schrik vrij. Zij moes ten wel de achteruitgang gebrui ken, want de vooruitgang gaf al leen nog maar toegang tot het water, enkele meters lager. De Israëlische regering heeft er in toegestemd een verklaring van de zeevarende mogendheden te tekenen waarin het recht op vrije doorvaart voor alle schepen van alle landen door de golf van Akaba wordt bevestigd. Dit heeft een woordvoerder van de Israëlische ambassade in Washington vrijdag bekend gemaakt. De woordvoerder zei dat de Israe- elische regering was uitgenodigd (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Te Ougree bij Luik is donderdag de eerste boog van een nieuwe brug die over de Maas wordt ge bouwd, ingestort. Een veertigtal arbeiders werd in de val ;meege- sleurd, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De ingestorte brugboog had een vloer van gewapend beton van 600 vier kante meter en woog 400 ton. Hij stond op een buizenstel dat rustte op drijvende caissons. Deze laatste hebben het begeven, hoewel ze kort voor het ongeval nog gecon troleerd zouden zijn. IETS WARMER Een groot hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren over Engeland en de Noordzee tot boven Schandinavië en Fin land. Het beheerst het weer in bijna geheel Europa. Het is dan ook vrijwel overal in Europa rustig weer. De temperaturen medegedeeld door het K: N. M. 1. te De Bilt, geldig tot hedenavonc' Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke wind en middagtemperaturen van 17 tot 22 graden. lópen op tot iets boven de twin tig graden. Dit is zowel in Noord-Spanje als in Finland ten noorden van de poolcirkel het geval. Vrij warm is het alleen in Noord- Italië, waar het kwik tot 26 a 27 'graden oploopt. Het eerder genoemde hoge drukgebied vertoont geen teke nen van verzwakking en der halve zal er in onze omgeving een tendens tot verdere verbete ring van het weer zijn. Met een zwakke noordelijke wind za" vandaag iets drogere lucht bin nenstromen, zodat de aanvanke lijk nog aanwezige wolkenvel den en plaatselijke mistgebie- den in de loop van de ochtend zullen oplossen, waarna 't over wegend zonnig weer zal wor den. De maximumtemperaturen zullen daarom opnieuw iets ho ger worden. een dergelijke verklaring te teke nen, waarvan de tekst thans door de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en een tiental andere mari tieme mogendheden wordt bestu deerd. Premier Wilson en president Johnson zouden besprekingen voe ren over de inhoud van de verkla ring. Van ingelichte zijde werd later gezegd dat de verklaring waar schijnlijk de volgende inhoud zal hebben: 1. De golf van Akaba is een inter nationale waterweg en door vaart dient niet te worden be perkt. 2. Van de ondertekenaars wordt verwacht dat zij hun rechten op doorvaart door de golf zul len uitoefenen. 3. Zij zouden streven naar erken ning van het algemene beginsel van vrijheid van doorvaart voor alle naties. Men zei dat de verklaring de Israëlische scheepvaartrechten zou beveiligen. In ingelichte Britse kringen in Londen zei men dat de verklaring via de diplomatieke kanalen in ver scheidene westerse en andere niet- communistische hoofdsteden is aangeboden. Premier Indira Gandhi van In dia heeft in een vraaggesprek gezegd, dat India lijdt onder een ongekende droogte en de ern- stigste voedselsituatie sinds een eeuw. Tegenover een groep hoofdre dacteuren van bladen heeft zij gezegd, dat door hulpverlening miljoenen Indiërs gered zijn van de 'dood als gevolg van droogta en hongersnood. ZATERDAG 3 JUNI v.m. n.m. Cadzand 10.30 10.46 Breskens 10.55 11.11 Terneuzen 11.31 11.47 Hansweert 12.65 12.21 Walsoorden 12.04 12.20 ZONDAG 4 JUNI v.m. n.m. Cadzand 10.59 11.20 Breskens 11.24 11.45 Terneuzen 12.21 Hansweert 12.34 12.55 Walsoorden 12.33 12.50 MAANDAG 5 JUNI v.m. n.m. Cadzand 11.31 12.00 Breskens 11.56 12.25 Terneuzen 0.32 1.01 Hansweert 1.06 1.35 Walsoorden 1.05 1.34 ZON MAAN op onder op onder Tuni 3 4a25 20.52 2.34 15.50 4 4.24 20.53 2.44 17.01 5 4.23 20.54 2.56 18.14

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1