Israël kan niet maandenlang op een oplossing wachten Nationale rouwdag in België RADIO DE KOCK HET WEER Sowjet-llnie verwerpt voorstel viermogendheden- conferentie Weinig weerklank in de veiligheidsraad WOENSDAG 31 MEI 1967 23e Jaargang No. 6947 De Amerikaanse vloot Roelans! bereid In te grijpen Tanker keerde terug Politiek overleg Weinig tijd Compromis Egyptisch- Jordaans defensie-akkoord Egyote büiift Golf van Akaba blokkeren IDE VEILIGHEIDSRAAD- BIJEEN Zon- en Maanstanden Russische oorlogsschepen naar Middel Samdse Zee Verdrag voor vijf jaar Teraardebestelling slachtoffers brand Innovation Weerbericht Vlaggen halfstok Droevig ogenblik Hoogwater Schat van bloemen ZELFVERBRANDING IN BRUSSEL Brand op wereld tentoonstelling Atoomgeleerde pleegt zelfmoord Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Direrteur-HooMredaeteört I. Van 8e Send* Eedactie» en Administratie-adres! Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'ƒ8,— per kwartaal; per maand 12,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen (ADVERTENTIE! Advertent?enr"« eer mm 1" ct: minimum «ei advertentie ƒ2.40 Rubriek ..Kleine Advertenties" (gee.i handels, advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb maandag/dmsdsg-nummer tot 10 nnr voormiddag. De jongste ontwikkeling in de crisis in 't midden-oosten wordt gekenmerkt door de geringe weerklank welke de pogingen om tot een beëindiging van de Egyptische blokkade van de golf van Akaba te komen, in de vei ligheidsraad hebben gehad. In tussen is van Egyptische zijde voor het eerst melding gemaakt van een mislukte poging om deze blokkade te breken. De tien gekozen leden van de veiligheidsraad hielden bespre kingen achter de schermen ter voorbereiding van een nieuwe bijeenkomst van de raad. Men probeerde tot een ontwerp-reso- lutie te komen, waarin op alle partijen een beroep wordt ge daan, zich van elke ac+;e te ont houden die tot een gewapend conflict zou kunnen leiden, De Ver. Staten, Engeland, Argen tinië en Braziiië hebben zich al voor een dergelijke resolutie uit gesproken. In de bijeenkomst van de vei ligheidsraad van maandagavond drong de Amerikaanse afgevaar digde Goldberg er bij Egypte op aan, zich niet te bemoeien met cle schepen die via de straat van Tiran en de golf van Akaba naar de belangrijke Israëlische haven Eilat varen. Zijn Egyptische col lega El-Kony betoogde echter, dat Israël in de goïf van Akaba niets te maken heeft, aangezien de stichting van deze staat in 1948 al een daad van agressie jegens de Arabieren was. Hij stelde een verdaging van het debat met twee weken voor, om Oe Thant gelegenheid te geven iapport uit te brengen over een reactivering van het bestands apparaat van de V.N. De Egypte naar kreeg steun van de Sowjet- afgevaardigde Fedorenko, die Israël de schuld gaf van de hui dige spanning en herhaalde, dat terugtrekking van de Ameri kaanse zesde vloot uit de Middel landse Zee de toestand zou ver beteren. Premier Esjkol van Israël blijkt optimistischer te zijn. Hij ver klaarde maandag in het parle ment te verwachten, dat Ameri ka, Engeland en andere zeeva rende mogendheden, die beloofd zouden hebben de vrije vaart door de golf van Akaba te zullen verzekeren, binnenkort hande lend zullen optreden om de Egyp tische blokkade op te heffen. In dit verband weet het Britse conservatieve blad „Daily Mail" te melden, dat er spoedoverleg gaande is tussen de V. S., Enge land, Frankrijk en Canada om in de Rode Zee oorlogsschepen bij een te brengen voor het escorte ren van koopvaardijschepen door de straat van Tiran. Vooral aan de medewerking van Frankrijk zou grote waarde worden ge hecht. Engeland zou meedoen en al oorlogsschepen hebben gecon centreerd, o.a. in Aden. De Egyptische blokkade blijkt inmiddels al te zijn beproefd. Volgens 't gezaghebbende Egyp tische blad „Al Ahram" probeer de maandag een onder Liberiaan se vlag varende Amerikaanse tankboot met een Amerikaanse gezagvoerder de straat van Tiran binnen te varen. Pas nadat een waarschuwingsschot was gelost, was het schip teruggekeerd naar de Rode Zee. De naam van het schip werd niet bekendgemaakt. Het vaartuig zou een lading olie uit Perzië aan boord hebben. Het politieke overleg tussen de belanghebbende landen duurt onverminderd voort. Dinsdagmor gen arriveerde geheel onver wachts koning Hoessein van Jor danië in Cairo voor overleg met president Nasser. Ook de andere tegenstanders van hei Egyptische staatshoofd en diens streven naar 4e hege monie in de Arabische wereld hebben hun grieven op zij gezet. Zo hebben Tunesië, Saoedi-Ara- bië, Libië en Marokko aan Egypte steun toegezed ingeval het tot een gewapend treffen met Israël zou komen. De eerste- minister van Libië verklaarde dat militaire bases in het land niet door buitenlanders mogen worden gebruikt voor eventuele militaire acties tegen een Ara bisch land. De V. S. bezitten in Libië de grote basis „Wheelus". H Ook Amerika neemt aan de diplomatieke activiteit deel. Maandag kwam in Cairo Charles Yost aan, die een belangrijke functie bij het „State Depart ment" bekleedt. Hij is o.a. am bassadeur in Syrië geweest. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, herhaalde op een persconferen tie in Tel Aviv, dat Israël klaar staat voor een militaire actie en zich onbeperkte opofferingen wil getroosten om de blokkade van de golf van Akaba te breken. Israël zou echter nog even wach ten om te zien of de kwestie door een internationale actie kan worden opgelost. Op de vraag wat hij met een „weinig tijd" bedoelde, antwoordde Eban dat men in geen geval in termen van maanden of jaren moest denken. Minister Eban zei dat Israël niets wil weten van een sugges tie, dat de golf van Akaba alleen voor Israëlische schepen gesloten zal blijven. Schepen van andere landen zouden dan ook met lading voor Israël ongehinderd kunnen passeren. De New York Times berichtte dat de Amerikaanse regering over een dergelijk compromis zou denken als een voorlopige stap naar een internationale conventie inzake de vaart door de straat van Tiran. De Israëlische luchtmacht is uitgerust met supersone straal jagers van het type „Mirage", die door Dassault worden ge bouwd. Voorts bezit Israël raket ten die door een andere fabriek van dit Franse concern worden vervaardigd. In Cairo zijn de twee grootste ziekenhuiten vrijwel geheel ont ruimd. Alleen slachtoffers van ongevallen die er ernstig aan toe zijn, worden opgenomen. Egypte en Jordanië hebben dinsdagmorgen in Cairo een defensieovereenkomst gesloten, zo meldt radio-Cairo. Voorts wordt vernomen dat president Nasser en koning Hoessein uit Cairo telefonisch overleg hebben gepleegd met president Aref van Irak. Waarnemers in de Egyptische hoofdstad betitelden het bezoek van Hoessein als sensationeel. De koning is tot dusver samen met andere „reactionairen in het Arabische kamp" steeds door Egypte fel aangevallen wegens zijn westerse sympathieën. De stap die de vorst nu heeft pe- daan, wordt als een politieke overwinning voor Nasser be schouwd. Egypte heeft de veiligheidsraad dinsdag nogmaals laten weten dat het vastbesloten is de Golf van Akaba te blokkeren Voor Israëli sche schepen maar ontkend énig plan te hebben tot een offensieve actie in de huidige crisis. De Egyp- tische afgevaardigde, Awad El Kony, zei bij de voortzetting van de debatten over de crisis dat zijn regering binnen de grenzen van haar soevereine rechten had ge handeld. Voor de Egyptenaar sprak de Libanese minister van buitenlandse zaken Haklm. Hij waarschuwde dat een oorlog zo die zou uitbre ken een totale oorlog en moge lijk de eerste fase van een derde wereldoorlog zou zijn. De Sowjet-Unie heeft het Franse voorstel voor viermogendheden- besprekingen over de crisis In het Midden-Oosten van de hand ge wezen. NEW YORK: De veiligheidsraad is voor de tweede maal bijeenge komen om de toestand in het Midden-Oosten te bespreken. Voor de aanvang van de zitting werd deze foto gemaakt van de vertegenwoordiger van de V.A.R., El Kony in gesprek met lord Ca- radon (Engeland) en de Deen Hans Tab or (m.). ZON MAAN op onder op onder 30 4.28 20.47 1.49 11.06 TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3121 De SowjeVUnie heeft Turkije toestemming gevraagd voor de vaart van tien oorlogsschepen door de Bosporus en de Darda- nellen van de Zwarte Zee naar de Middellandse Zee, zo wordt van welingelichte zijde in Anka ra vernomen. Dat zou moeten gebeuren aan het eind van de eerste week van juni. Het zijn vijf grote schepen en vijf torpedobootjagers en pa trouilleboten. Volgens de overeenkomst van Montreux hebben buiten landse oorlogsschepen doorvaart, als zij er de Turkse regering acht dagen tevoren van in kennis stellen. Met de Egyptisch-Jordaanse verdedigingsovereenkomst is de Arabische ring om Israël dicht. De terugkeer van Jordanië in het door president Nasser geleide anti-Israëlische kamp is vooral belangrijk, omdat Jordanië een gemeenschappelijke grens met Israël heeft die 650 km lang is. Koning Hoessein is zelf naar Cairo gekomen on-JiJe zaak met Nasser te beklinken. De beschul digingen die de beide staatslie den de laatste tijd aan eikaars adres hebben geuit, zijn ver geten. President Nasser, die de 31- jarige Jordaanse koning kortge leden nog als een agent van het westelijke imperialisme bestem pelde, noemde hem gisteren „dierbare broeder". Het defensieverdrag is voor vijf jaar gesloten. Bepaald is, dat in geval van nood de staf chef van de Egyptische strijd krachten de leiding van de ope raties op zich neemt. 4.27 4.26 20.49 20.51 2.14 13.31 2.24 14.41 ONVAST WEER Dinsdag ontstonden reeds bij een geringe verwarming boven onze omgeving onweersbuien, in hoofdzaak boven het zuiden en oosten van het land. De tempe ratuur liep er niet verder op dan tot omstreeks 19 graden. De oorzaak van deze buien moet dan ook gezocht worden in lage bovenlucht-temperaturen. Niet alleen aan de grond, maar ook in de bovenlucht is de wind snelheid klein, zodat de buien een geringe treksnelheid had den. Het regende op sommige plaatsen dan ook uren achter een. Een regenzone heeft dinsdag boven Duitsland grote hoeveel heden neerslag gebracht. Op -AJROIn de grootste anti-Is- \demonstranten banieren met raël demonstratie tot dusver daar doodshoofden en protestleuzen gehouden werden door de 25.000 meegedragen. Ook beeltenissen van staatshoofd Nasser ontbra ken niet in de stoet die door de straten van Cairo trok. In de basilliek van de Koekel- berg in Brussel is dinsdagoch tend in tegenwoordigheid van koning Boudewijn en koningin Fabiola een nationale uitvaart dienst gehouden voor de circa 300 slachtoffers van de brand in de „Innovation", begin vorige week. Om vijf voor elf, voordat het koninklijk paar arriveerde, werd vele plaatsen viel 20 tot 30 mm regen. Deze regenzone breidt zich langzaam uit in noordwes telijke provincies die vandaag tijdelijk regen brengen zal. El ders zullen opnieuw buien tot ontwikkeling komen, sommige met onweer. Bij een zwakke tot matige wind van zee zullen de temperaturen vrijwel overal be neden 18 graden blijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Half tot zwaar bewolkt met in hoofdzaak in het noordoosten van het land enige regen. Elders plaatselijk een regen- of on weersbui. Middagtemperaturen van 13 tot 18 graden het stoffelijk overschot van een niet-geïdentificeerd slachtoffer de kerk binnengedragen, waai de primaat van België, kardi naal Suenens, de dienst leidde. De basiliek, die 2500 zitplaat sen en 5000 staanplaatsen telt, was geheel bezet met familie leden van de slachtoffers, ver tegenwoordigers van de autori teiten, diplomatieke vertegen woordigers en belangstellenden. In het gehele land hing dins dag van de officiële gebouwen de vlag halfstok. De radio zond ernstige muziek uit. In het cen trum van Brussel bleven waren huizen en vele winkels gesloten tot na de plechtigheden, die om streeks twee eindigden met de teraardebestelling van de niet- geSdentificeerde slachtoffers in een gezamenlijk graf op het kerkhof van Brussel-Evere. Het niet-geïdentificeerde slacht offer, dat het middelpunt van de plechtigheid in de basiliek vormde, was begeleid door hon derden personeelsleden van de „Innovation", van het kerkhof van Evere naar de kerk overge bracht. Onder de autoriteiten, die de dienst bijwoonden, bevonden zich de pauselijke nuntius, ministers en de voorzitters van de Belgi sche kamer en de senaat. Bij het hoofdaltaar hadden kerkelijke autoriteiten plaats ge nomen, o.w. protestantse, joodse, mohammedaanse en anglicaanse geestelijken. Koning Boudewijn en konin gin Fabiola baden enige ogen blikken bij de baar van het on bekende slachtoffer, alvorens zij hun plaatsen innamen en de dienst begon. Kardinaal Suenes verklaarde, dat dit een van de droevigste ogenblikken in de Belgische ge- WOENSDAG 30 MEI v.m. n.m. Cadzand 6.17 6.35 Breskens 6.42 7.— Terneuzen 7.18 7.36 Hansweert 7.52 8.10 Walsoorden 7.51 8.09 DONDERDAG 1 JUNI v.m. n.m. Cadzand 8.31 8.48 Breskens 8.06 8.23 Terneuzen 9.32 9.49 Hansweert 9.16 9.32 Walsoorden 9.15 9.31 sc.hiedenis was. De dood heeft echter niet het laatste woord: het js een sombere doorgang die uitkomt op het licht. Uw dier bare afgestorvenen wachten op u om u terug te zien in het licht van God, zo zei hü tot de vele familieleden van de slachtoffers, die de grote ruimte voor het al taar vulden. De dienst werd afwisselend in het Nederlands en het Frans ge houden. Kardinaal Suenens noemde de aanwezigheid van het koninklijk paar symbolisch voor het mede leven van het gehele land met de nabestaanden van de slacht offers. Terwijl de dienst in de basi liek gaande was, werd op het kerkhof van Evere alles in ge reedheid gebracht voor de plech tigheid aldaar. De kisten van de niet-geïdentificeerde slachtoffers werden neergelaten in een ge meenschappelijk graf en de stof felijke resten van tien geïdenti- ficeerden in afzonderlijke gra ven ernaast. Een schat van bloemen dekte het perk, waar deze graven waren gedolven. (Zie verder pag. 3.) Een onbekende vrouw h„eeft maandagmiddag in het Terkame- renbos bij Brussel door zelfver branding een einde aan haar le ven gemaakt. Bewoners van een laan aan de bosrand merkten haar op, toen haar kleren reeds in brand ston den. Toen de rijkswacht ter plaatse kwam, trof deze de vrouw levenloos aan. In het paviljoen van nationalis tisch China op de wereldtentoon stelling in Montreal is dinsdag morgen brand uitgebroken. De schade, vooral de waterschade, zou tamelijk groot zijn. Hoe de brand, die inmiddels is geblust, ontstaan is, is nog niet bekend. De Amerikaanse atoomgeleer de Paul Aebersold, die heeft mee geholpen aan de ontwikkeling van de eerste atoombom, heeft zich maandag in Chevy Chase van het leven beroofd door van het dak van een 17 verdieping tellend flatgebouw te springen Volgens de lijkschouwer was de 56-jarige geleerde onder behan deling wegens

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1