WIELRENNERS HEBBEN HET MOEILIJK! Janny I wil je I een stok kaas uit het vuistje Het Scheldetoernooi van de Tern. Boys werd gewonnen door A- en B-junioren van Rood Wit 3 I 30 JUNI START DE RONDE VAN FRANKRIJK DE BELG VAN C0NINGSL00 WON DE MONSTERRIT BORDEAUX-PARIJS IN RECORDTIJD Maandag/dinsdag 29/30 mei 1967. DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 VOEDZAAM CO IVS!WAic:**c: IE EI- SUCCES Kirkpatrick Populair Wout èn Pe! Zeven renners aangewezen voor de Tour de France Voetbaltoto no. 48 17 deelnemers Achtervolging Ongenaakbaar SE VEREIJN S—SERCU WINNEN ZESDAAGSE VAN MONTREAL Engeland versloeg Oostenrijk (O—l) Celtic speelt benefietwedstrijd voor Di Stefano Tern. Boys—Hulst 4—1 AZVV—Vogelwaarde 1—4 Hoek won van AZVV 2 Jan Janssen, momenteel wel de meest succesrijke Nederlandse pro- fessional-wielrenner, heeft kort geleden de ronde van Spanje ge wonnen. Daarvoor heeft hij heel wat keertjes de trappers van zijn race fiets moeten ronddraaien. Hij had het geluk op het slechte moment geen lekke band te krijgen. De ket ting, de remmen, de wielen en spa ken, alles bleef heel op momenten dat dat nodig was en bovendien en dat is juist het ietsje dat een topwielrenner heeft zat Janssen op de goede momenten bij het groepje renners, dat zich met een krachtexplosie los reed van het pelotpo. Nederlanders, Belgen, Spanjaar den, Fransen, Italianen, Duitsers, Engelsen, allemaal hebben zij ge hoord van de ronde-zege van Jan Janssen. Weinigen hebben gehoord van de moeilijkheden, die Janssen onderweg had. Hoe Maurice de Muer en zijn ploeggenoten hem hebben moeten helpen om te win nen. Zowel mentaal als met mate riaal. Met veel zorg vervaardigd mate riaal, want Janssen en al die wie- Iergrootheden rijden op heel mooie en dure fietsen. Die moeten uitge balanceerd zijn tot en met, want als de renners van de Televizier- ploeg winnen, kan Batavus recla me maken voor zijn goede fieten en Vredestein voor die fantastisch goede bandjes. Voor die bedrijven is het doodgewoon een zakelijk belang, dat iemand die op hun ma teriaal rijdt, wint. Hun verkoop van fietsen en banden stijgt prompt Dat was vroeger anders. De wiel rijders hebben heel moeilijke tijden gehad. De fiets met ronddraaiende trappers bestaat nog maar goed 125 jaar. De Schot Kirkpatrick MacMil- lan was er de uitvinder van. Tot die tijd had men loopfietsen. Daar mee kon je maar net iets harder gaan dan een voetganger. Maar toen Kirkpatrick de eerste trappers had geconstrueerd, kon hij veel sneller vooruitkomen en kon hij ook grotere afstanden afleggen, omdat het minder inspannend was. De sportieve Schot reed op zijn zelfgebouwde rijwiel af en toe van zijn woonplaats Thornhill naar Glasgow, een afstand van ongeveer 60 kilometer. De Schot pleegde de afstand af te leggen in ongeveer vier uur, dus met een gemiddelde snelheid van 15 km. Het gebeurde hem eens, dat hij een knaapje aanreed, dat en kele schrammen opliep. De narig heid was echter, dat een politie agent het had gezien en er proces verbaal van opmaakte. Wegens „de duizelingwekkende snelheid" van het voertuig waarmee Kirkpatrick zich voortbewoog, veroordeelde de politierechter hem tot vijf shilling boete. We lachen daar tegenwoordig om. In grote wielerwedstrijden wordt met een gemiddelde snelheid van meer dan 35 km per uur ge reden, etappewedstrijden wel te verstaan. Dat houdt in, dat soms het dubble van die snelheid wordt gehaald en In de afdaling van ber gen komt men niet zelden tot 80, 90 of zelfs 100 km. Op een fiets jpe wielersport is in Nederland en Vooral in het zuiden zeer popu lair. Het seizoen is weer op gang gekomen en ieder weekend zijn er in ons land minstens vijf a vijftien wedstrijden. Duizenden jonge ke rels genieten er van. Het enthou siasme voor de wielersport wordt voor een groot deel bepaald door de successen, die de beroepsren ners bereiken in grote wedstrijden. De successen van Jan Janssen sti muleren vele jongens deze prach tige sport te beoefenen, al rijdt hij voor het Franse merk Pelforth. De omstandigheden in ons land zijn de laatste rijd steeds gunstiger geworden voor de wielrenners. Het aantal goede amateurs, dat orofessional kon worden, is uitge breid. omdat bet bedrijfsleven zich er achter heeft gesteld. Batavus en Vredestein deden dat al lang, enkele jaren geleden kwam Televizier met een ploeg beroens- renners op de weg en wist daar voor de ongemakkelijke maar be kwame ploegleider Kees Pellenaars aan te trekken. Kort geleden is ook de sigarenfabriek Willem II met een ploeg gekomen, onder leiding van Ton Vissers. De Pel heeft een gerenommeer de ploeg kunnen opbouwen en Wagtmans is daar aan begonnen. Toch heeft de Koninklijke Neder landse Wielren Unie de voorkeur aan Wagtmans gegeven als ploeg leider voor de Nederlandse ploeg in de Tour de France, die dit jaar weer volgens de landenformule draait. Daardoor is het mocelijk geworden een sterke en kansriike nloeg voor de ronde van Frankrijk samen te stellen. Op 30 juni gaat dit grootste wie lerspektakel ter wereld van start. De samenstelling van de Neder landse ploeg is nog niet definitief, maar een belangrijk deel wordt ge vormd door de Televizier-ploeg, waardoor na veel haken en ogen Kees Pellenaars als tweede ploeg leider mee gaat. Zo'n ervaren man zal de ploeg best kunnen gebruiken. Hij is niet gemakkelijk voor zijn jongens, maar zij weten, dat onder zijn lei ding hun commerciële succes een goede kans van slagen heeft. Met de slimme Wout Wagtmans er bij zal dat best voor elkaar komen. Die twee weten een renner mee te sturen met elke ontsnappings poging, die een kans van slagen heeft. De aanval is altijd beider devies De sportcommissie van de K.N. W.U. heeft in overleg met ploeg leider Wout Wagtmans en weg- coach Joop Middelink zeven ren ners aangewezen voor de Tour de France, n.l. Jan Jansen (Pel forth), Jo de Roo (Willem II), Wim Schepers (Caballero), Ger- ben Karstens, Cees Haast, Henk Nijdam en Jos van der Vleuten (allen Televizier). Voor de overige drie plaatsen zal aan de hand van gesprekken met Janssen, De Roo en Karstens en de ploegleider en de wegcoach een'keuze worden gemaakt uit de overige renners van de destijds samengestelde selektiegroep, waaraan inmiddels ook Bas Ma liepaard is toegevoegd. Reeds ge- selekteerd waren: Eddy Beugels, Jan Hugens, Karei Ley ten, Cees Lute, Harm Ottenbros, Jan Tum- mers, Bart Zoet, Huub Harings, Huub Zilverberg en Arie den Hartog. De laatste is nog niet in de definitieve kernploeg opge nomen, omdat de sportcommissie eerst wil afwachten hoe Den Har tog op twee zware rondes (de Spaanse Vuelta en de Italiaanse „giro") zal reageren. geweest en als hun samenwerking goed verloopt, kan dit wel eens de meest succesvolle ronde van Frankrijk worden, die de Neder landers ooit hebben gehad. De kwa liteiten van renners als Jan Jans sen, Den Hartog, Haast, en Kar stens en nog vele anderen staan daar borg voor. Moeilijk zullen zij het beslist krijgen, maar wie niet werkt, zal ook geen geld verdie nen, dat geldt heel sterk voor de wielrennerij. En hun succes zal de wielersport in ons land nog sterker maken en een stimulans zijn voor de jonge amateurs, die zich dit jaar voorbe reiden op de Olympische spelen. Ook zij moeten er heel hard aan trekken om op nationaal en inter nationaal niveau successen te be reiken, die hun uitzending recht vaardigen. De uitslagen van de wedstrij den die gelden voor sporttoto 48 luiden: BaronieRoda J.C. 21 VeendamLimburgia 42 Fortuna VI.Wilhelmina 42 H.V.C.—Haarlem 2—0 VVVExcelsior 32 PECZ.F.C. i_3 Fortuna D.Kaisersl. 31 HannoverSchalke '04 12 Karlsruhe—M.S.V. Duisb. 3—0 Eintracht F.Borussia D. 33 Heerenveen—Wageningen 21 GooilandNOAD 23 Helmondia '55AGOVV 41 Juist ingevuld ziet het totofor mulier er als volgt uit: 1 1 1 1 1 2 1 2 1 3 1 2 1. De cijfers van de sporttoto 48 van dit weekeinde zijn: Deelnemers: 448.376 Inleg: 602.253,— Eerste prijs: 109.309,— Tweede prijs: ƒ59.623, Derde prijs: 29.811, Zondagavond hadden zich twee deelnemers met 13 en tien deel nemers met 12 goede voorspel lingen gemeld. Onder ideale weersomstandig heden vond zaterdag in het Zui dersportpark het door de jeugd commissie van de Tern. Boys ge organiseerde Scheldetoernooi plaats voor A- en B-junioren, waaraan niet minder dan 24 elf tallen deelnamen. Er is sportief gespeeld. Alleen Goes liet in de strijd om de tweede en derde plaats verstek gaan. Voor de heer W. van Doorn, de organisator van dit toernooi, waarvoor hij sinds november in de weer is geweest, is dit vierde Scheldetoernooi een waar succes geworden. De 26-jarige Belg George van Coningsloo heeft zondag de 66ste editie van de 557 km lange weg wedstrijd BordeauxParijs ge wonnen. Hij is daarmee de eerste Belg die sinds 1960, toen Marcel Janssens winnaar werd, deze monsterrit heeft gewonnen. Van Coningsloo, die al na 200 km van zijn belagers wegtrok en dus ruim 300 km alleen heeft gereden, reed met een gemiddelde snelheid van 39,993 km per uur, hetgeen een nieuw wedstrijdrecord be- tekenne. Het oude record stond sinds vorig jaar op naam van de Nederlander Jan Janssen, die de 557 km aflegde met een gemid delde van 38,869 km. De uitslag was: 1. Van Coningsloo (B.) 557 km in 13.35.38 2. Van Springel (B.) 13.56.45 3. Foré (B.) 13.58.32 4. Bocklandt (B.) 13.59.51 5. Riotte (Fr.) 14.01.26- 6. Monty (B.) 14.01.55 7. Letort (Fr.) z.t. 8. Spruyt (B.) 14.04.52 9. Mertens (B.) 14.04.53 10. Seis (B.) 14.08.14 11. Poulidor (Fr.) 14.10.20 Om één uur in de nacht van zaterdag op zondag gingen 17 deelnemers van start. Er waren ditmaal geen Nederlandse deel nemers. Het veld werd gevormd door acht Fransen en negen Bel gen. Na 200 km kregen ze even rust om zich wat op te knappen, zich te wassen en de warme kleding te verwisselen voor luch tiger kledij. Sommigen deden daar wat korter over dan anderen en het kleine peloton viel in twee groepen uiteen. Van Coningsloo ging als eerste op weg, gevolgd door Salmon. De Belg had spoe dig een flinke voorsprong op de overigen, van wie Bocklandt, Ar- mand Desmet, Jourden en Riotte waren achtergeraakt. By Poitiers had Van Coningsloo een voor sprong van 6 min. 35 sec. op het peloton dat werd aangevoerd door Poulidor. Inmiddels hadden de achterblijvers weer aange haakt. Bij Chatellerault (258 km) kwamen de dernies in de strijd. Van Coningsloo had zijn voor sprong opgevoerd tot 10 min. 45 sec. Lebaube was in zijn eentje aan de achtervolging van Van Coningsloo begonnen. Bij Sainte Maure (293 km) was Lebaube nog 6.20 achter op de Belg. De anderen kwamen op 11.30. Inmiddels was het gaan regenen. Bocklandt en Salmon verlieten het peloton en nader den in vrij hoog tempo de kop lopers, van wie Lebaube regel matig inliep op Van Coningsloo. Bij Chateau-Renault (356 km) was het verschil nog maar 2 min. 25 sec. Lebaube scheen iets teveel van zijn krachten te hebben ge- eist. Hij verkleinde het verschil weliswaar nog tot iets minder dan twee minuten, maar Van Co ningsloo, die een zeer fitte indruk maakte, had op 140 km van de finish 20 sec. aan zijn voorsprong toegevoegd. Terwijl de regen in stromen neergutste, viel t Lebaube steeds meer terug en na 447 km achter haalden Bocklandt en Salmon de vermoeide Fransman. Van Co ningsloo had toen een voorsprong van ruim drie minuten. De Belg voelde het gevaar en verhoogde het tempo. Op dat moment von den Foré en Van Springel het tijd worden het peloton te verlaten. Voortreffelijk samenwerkend kwamen de Belgen naar voren en bij kilometerpaal 500 kregen zij hun landgenoot Bocklandt in het vizier. Deze kon het hoge tempo even volgen, maar moest na een aantal kilometers lossen. Bij Dourdon (506 km) had Van Co ningsloo 4 minuten voorsprong op zjjn landgenoten, van wie Foré het hoge tempo niet kon volgen. Van Coningsloo die ruim 300 kilometer in zijn eentje het ren- nersveld had aangevoerd, liet zich de zege niet meer ontnemen. Van Springel kwam weliswaar dichterbij, maar bij de finish had Van Coningsloo nog een voor sprong van 1 min. en 7 sec. De heer W. van Doorn organi seerde het Scheldetoernooi van de Boys. De jeugdcommissie onder lei ding van de heer Van Doorn heeft alle reden om erkentelijk te zijn voor de van vele zijden ondervonden medewerking. Na afloop werden de prijzen door wethouder Binnekamp met een hartelijk woord uitge reikt. Hij ontving hiervoor een fraaie briefopener als aanden ken. De elftallen die buiten de prijzen vielen, kregen een herin neringsmedaille, terwijl aan de scheidsrechters een asbak werd aangeboden. Het toernooi heeft uitgewezen dat er meer jeugdleiders nodig zijn. Een tip voor oud-spelers. Men kan bij de jeugdcommissie van De Belgische ploeg Severeijns- Sercu heeft de zesdaagse van Montreal gewonnen. Het Zwit sers-Nederlandse koppel Pfen- ningerPost eindigde met een ronde achterstand op de derde plaats. De eindstand luidt: 1. SevereijnsSercu (B.) 804 pnt. 2. EugenLykke (Den.) 401 pnt. op één ronde: 3. PfenningerPost (Zwits.-Ned.) 630 pnt. 4. FagginBugdahl (It.-Dld) 550 pnt. 5. KemperOldenburg (Did) 333 pnt. Engeland heeft zaterdag in Wenen een gelukkige maar ver diende 10 overwinning op Oos tenrijk behaald. Het enige doel punt in deze door 55.000 toe schouwers bijgewoonde ontmoe ting werd in de 20ste minuut door Ball gescoord. Celtic Glasgow, de nieuwe Europese bekerhouder, zal op 7 juni a.s. in Madrid een benefiet wedstrijd spelen tegen Real Ma drid. De opbrengst komt ten goe de aan de oud-Real-Madridspeler Alfredo di Stefano. Het kontrakt voor deze ontmoeting werd 24 uur vóór de Europese bekerfinale in Lissabon getekend. VER. STATEN UITGESCHAKELD VOOR OLYMPISCH TOERNOOI Juist op het moment dat het Europese voetbal voet aan de grond begint te krijgen in de Verenigde Staten, is dit land uit geschakeld van deelneming aan het Olympisch voetbaltoernooi in Mexico City. Voor 15.000 toe schouwers verloren de Amerika nen zaterdag in Chicago met 10 van de Bermuda's. De eerste wed strijd tussen beide landen in Ha milton was geëindigd in een ge lijkspel: 11. de Tern. Boys altijd terecht. Hier volgen de uitslagen Tern. Boys A 1Z. Sport A 1 11 S.C. Gastel A 1S.P.S. Al 2—0 Z. Sport A 1—S.P.S. A 1 1—0 Tern. Boys A 1Gastel A 1 03 Tern. Boys A 1—S.P.S. A1 0—0 Zeel. Sp. A 1—SC Gastel A 1 1—1 (S.C. Gastel poulewinnaar) Tern. Boys B 1—S.P.S. B 1 2—2 Zeel. Sport B 1 S.C.Gastel B 1 0—0 Zeel. Sport B 1—S.P.S B 1 2—1 Tern. Boys B 1 S.C. Gastel B 1 0—1 Tern. Boys B 1 Zeel. Sport B 1 01 S.C. Gastel B 1—S.P.S. B 1 1—2 (Zeeland Sport poulewinnaar.) Wemeldinge B 1—MOC B 1 1—0 HVV '24 B 1—Rood Wit B 1 0—0 Wemeldinge B 1HVV B 1 03 Rood Wit B 1—MOC B 1 0—0 Wemeld. B 1—Rood W B. 1 0—0 HVV 24 B 1—MOC B 1 0—2 Rood Wit werd winnaar na het nemen van strafschoppen. Tern. B. B 2Kloetinge B 1 10 Tern. B 1—Goes B 1 2—0 Tern. Boys B 2Goes B 1 01 Tern. B 1Kloetinge B 1 60 Tern. B 1Tern. Boys B 2 50 Kloetinge B 1Goes B 1 31 (Terneuzen B 1 poule-winnaar). Wemeld. A 1—MOC A 1 0—2 HVV 24 A 1—Rood Wit A 1 0—0 Wemeld. A 1—HVV '24 A 1 2—0 Rood Wit A 1—MOC A 1 1—0 Wemeld. A 1—Rood W. A 1 1—3 MOC—HVV '24 1—0 (Rood Wit poule-winnaar). Tern. A 1—Kloetinge A 1 2—0 AZVV A 1—Goes A 1 1—2 Terneuzen A 1Goes A 1 11 Kloetinge A 1AZVV A 1 15 Terneuzen A 1AZVV 20 De Tern. Boys hebben zater dagavond het vuurtorentoernooi geopend met een verdiende 41 zege. Hulst heeft in de tweede helft lang een veldmeerderheid gehad maar het ontbrak aan de afwer king. Vóór de rust ging het spel op en neer. Pas in de 18de minuut kreeg Hulst een kans toen De Moor vrij voor Piet Leunis ver scheen, maar te lang wachtte met schieten. Na een half uur spelen kreeg Simons de bal vrij. Er volg de een hard schot dat doelman Neefs op vakkundige wijze cor ner werkte. Vlak vóór de rust gingen de Boys in de aanval. De Kubber gaf de bal door naar Bak ker, die de naar binnen gelopen Simons in het spel betrok. Deze gaf de bal door naar Van Dix- hoorn die onhoudbaar inschoot (1-0). Hulst begon na de hervatting met een veldoverwicht. Aan voerder Voet bracht de bal tel kens goed op. In de 11de minuut gaf hij 't leer door naar R. Neefs die een laag en hard schot loste dat doelman Leunis enige moeite bezorgde. In de 20e minuut speel de aanvoerder Cornelissen bin nen het beruchte gebied op onge lukkige wijze de bal met de hand. Rudie Neefs schoot de strafschop onhoudbaar in (11). De Boys waren hierdoor niet ontmoedigd. Eerst trof een mooi schot van Jonkman de paal. In de 38e mi nuut een goed opgebouwde aan val van de Boys. De bal kwam bij linksbuiten Roose die afgemeten voorgaf naar Simons die doelman H. Neefs tevergeefs liet grijpen (21). De Boys kwamen direkt terug. Er volgde een mooie voor zet van Bakker; Roose liep snel in en kopte de bal via de handen van doelman Neefs tegen de paal. Van Dixhoorn ving de terug springende bal op en kopte laag in (31). In de voorlaatste mi nuut ging Simons achter een dieptepass aan en bracht de eind stand op 4—1. De uitslag was misschien wat geflatteerd, maar gezegd moet worden dat de Boys uitstekend van de geboden kansen hebben geprofiteerd. Kloetinge A 1Goes A 1 04 (Goes en Terneuzen eindigden gelijk. Goes werd winnaar na strafschoppen.) De finalewedstrijden waren als volgt Zeel. Sport B 1—Tern. B 1 0—2 Rood Wit B 1Tern. B 1 10 Zeel. Sp. B 1—Rood W. B 1 0—1 Eindstanden: 1. Rood Wit A 1 2. SC Gastel A 1 3. Goes A 1 1. Rood Wit B 1 2. Terneuzen B 1 3. Zeeland Sport B 1 Kampioenschap van Nederland (Amateurs) SneekUnitas 43 MiddelburgRheden 21 De standen in de kampioens competitie amateurs luiden nu: Groep A. AFC Sneek Unitas Groep B. Minor Middelburg Rheden 3 2 1 0 5—2 5 3 2 0 1 6—5 4 4 0 13 4—8 1 3 2 0 1 4—5 4 3 111 2—2 3 4 112 6—5 3 Halve finales K.N.V.B.-beker Go AheadAjax 12 (na verl.) NAC—Bl.Wit 4—3 (na verl.) TWEEDE DIVISIE TubantiaHermes DVS 32 EDOZwolse Boys 90 HeerenveenWageningen 21 GooilandNOAD 23 Helmondia '55AGOVV 41 BaronieRodaJC 21 Veendam—Limburgia 42 Fortuna(Vl.)Wilhelmina 42 HVC—Haarlem 2—0 PEC—ZFC 1—3 /VVExcelsior 32 De eerste tegenstander van AZVV in het nederlaagtoernooi was Vogelwaarde, dat zich veruit de sterkste ploeg toonde. Toch duurde het tot de 28ste minuut eer Vogelwaarde de score opende. R. Lambert gaf met een goed gericht schot doel man Van Maurik het nakijken (0—1). Kort na de rust kwam Lambert weer goed doorzetten. Van Mau rik liep uit en greep Lambert bij de benen. Dat betekende een strafschop, waaruit P. Pieters de stand op 02 bracht. In de 13e minuut kwam De Visser in botsing met de keeper van Vogelwaarde, De Schepper. Van enig opzet was hierbij geen sprake. Maar voor De Schepper was dit blijkbaar teveel. Nadat de bal reeds was weggespeeld, trapte hij De Visser na. De scheidsrechter kende een strafschop toe, maar liet na de doelman van het veld te verwij deren. De strafschop werd door De Visser benut (12). In het verdere verloop ver hoogden Cappendijk en Lambert de voorsprong van de gasten tot 1—4. Té Hoek werd zaterdagmiddag op het gemeentelijk sportterrein de vriendschappelijke voetbal wedstrijd tussen Hoek en AZVV 2 gespeeld. AZVV nam door een defensiefout in de 14e minuut de leiding, maar door twee fraaie doelpunten van J. Meertens leid de Hoek bij de rust met 21. De tweede helft gaf weinig goed voetbal te zien. Door een doel punt van J. Kiel werd de eind uitslag bepaald op 3—1. De voor wedstrijd tussen Hoek 2 en Phi lippine 2 eindigde in een 21 overwinning voor de thuisclub. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5