PROVINCIAAL NIEUWS GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Aanvullend krediet voor sportgebouw Sluiskil Anonieme telefoontjes met dreigementen Bejaarden beleefden een plezierige middag op de Enté '67 Oude vrouw overvallen en beroofd De broederschap ram de bronzen draak Vrijdag, 26 mei 1967 DE VRIJE ZEEUM Pagina 3 KAMERLID STELT VRAGEN OVER HAVEN VAN TERNEUZEN Terneuzen Vacature in de gemeenteraad Eindexamen middelb. meisjesschool Axel Bedankt voor beroep Sas van Gent Gemeenteraads vergadering Bezoek zwembad Schoondijke Afscheid burgemeester Sluis Eerste paal voor scholencomplex Nieuwe folder van V.V.V. - AGENDA - Brand kost assuradeurs veertig miljoen De verliescijfers Twaalf kabeldieven veroordeeld Jeugdwerk De Otheense kreek HERNIEUWD ONDERZOEK NAAR KWALITEIT VAN „WITTE" BENZINE Het winkelcentrum Het tweede-kamerlid de heer Th. J. Westerhout te Middel burg heeft de minister van ver keer en waterstaat vragen ge- sield over de havenaccomodatie te Terneuzen. In dat verband wordt tevens geïnformeerd naar de wettelijke regeling met be trekking tot het havenschap voor de kanaalzone TerneuzenSas van Gent. De heer Westerhout wil ver der weten of het uitblijven van die regeling afhankelijk wordt gesteld van de voorgenomen her indeling van Zeeuws-Vlaanderen. Hij wijst op de tweede nota over de ruimtelijke ordening en de zeehavennota en vraagt of de mi nister de totstandkoming van het havenschap niet van groot be lang acht voor de verdere ont wikkeling van het Westerschel- debekken. Tenslotte informeert de heer Westerhout naar de voorberei dingen voor het havenschap Vlis- singen-Oost. De heer J. A. de Feijter heeft het gemeentebestuur medege deeld dat hij ontslag neemt als lid van de gemeenteraad. De heer De Feijter was lijst aanvoerder van de C. H. U. en voorzitter van de c.h.-fractia in de gemeenteraad. Als zijn opvolger zal worden aangewezen de heer D. Moret te Sluiskil. Voor het eindexamen middel bare meisjesschool van 't Petrus Hondiuslyceum zijn geslaagd de dames S. J. Bieleman en Elis. Hamelink te AxelM. M. Pad mos, A. C. Pannevis, H. Ter louw, O. Hogenhout en O. M. Jansen, allen te Terneuzen, en B. J. Goossen te Hoek. 'y Ds. F. H. Breukelman te Simonshaven en Biert heeft be dankt voor het beroep dat de hervormde gemeente te Axel op hem had uitgebracht (tweede predikantsplaats) Dinsdag 30 mei a.s. houdt de gemeenteraad van Sas van Gent om half acht de maandelijkse vergadering. Aan de orde zijn enkele verzoekschriften om ge meentegrond en een verruiming van de winkelsluitingswet op zondag. B. en W. stellen voor de winkels op zondag open te laten van 14 tot 20 uur. Het college ziet er een voordeel in voor een uitbreiding van het toeristisch verkeer. Een belangrijk agendapunt is verder de bevordering van door stroming van huurders van goed kope naar duurdere woningen. De huur van de duurdere woning moet minstens 90 per maand bedragen en de tegemoetkoming mag niet meer dan 700,be dragen. Het weer is nog niet zo best geweest dat iedereen naar een frisse duik in het zwembad ver langde, maar niettemin heeft het Sasse zwembad al meer dan 4500 bezoekers mogen noteren na pas een week open te zijn. Maandagmiddag 29 mei a.s. wordt een buitengewone open bare vergadering gehouden van de gemeenteraad van Schoon dijke in de zaal-Wijffels om af scheid te nemen van burgemees ter J. C. Hoftijzer die is be noemd tot burgemeester van de Gelderse gemeente Lienden. Na afloop van deze vergadering, welke om half drie begint, wor den ook niet-raadsleden in de gelegenheid gesteld de vertrek kende burgervader toe te spre ken. Woensdagmorgen werd in de Kloosterstraat in 't uitbreidings plan de eerste paal in de grond geheid van het nieuwe scholen complex, dat daar wordt ge bouwd. Dit geschiedde door bur gemeester P. F. van Hootegem als hoofd van de gemeente voor de openbare school en door ds. C. Balk als voorzitter van de vereniging ter bevordering van het christelijk onderwijs. Een en ander geschiedde in aanwezig heid van tal van raadsleden, het onderwijzend personeel, architect en aannemers. Na afloop begaven de genodig den zich naar cafetaria „Het Hoekje" waar enige toespraken werden gehouden. Uit een en an der viel wel op te maken dat men hoopt dat de nieuwe school begin volgend jaar kan worden opgeleverd. De vereniging voor vreemde lingenverkeer heeft dezer dagen een nieuwe folder uitgegeven, omdat de oude voorraad zo goed als uitgeput was. De nieuwe fol der verschaft voldoende gege vens over Sluis en omgeving en kan dan ook als geslaagd wor den beschouwd. Vooral in de zo mermaanden is er veel vraag naar behoorlijk documentatie materiaal. HEDEN Terneuzen: Zuidlandstraat, van 14.0024.30 uur: Expositie Enté '67. Concertgebouw, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.30 urn-: World Cup '66 voetbalfilm. Hoek: Café ,,'s Lands Welva ren", 3 uur: Aanbesteding be jaardentehuis en 8 bejaarden woningen door architectenbu reau Rothuizen en 't Hooft N.V. te Goes. ZATERDAG 27 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: Jerry Cotton beukt er op los". Concertgebouw, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30 en 21.30 uur: World Cup '66 voetbalfilm. Zuidlandstraat, van 14.00 24.30 uur: Expositie Enté '67. Zuidersportpark, 12.15 uur: Scheldetournooi voor A- en B- junioren der v.v. Terneuzense Boys. Zuidersportpark, 6.30 uur: Vuurtorentournooi: Tern. Boys I—H.V.V. '24 I. ZONDAG 28 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Jerry Cotton beukt er op los"; 5 u.: „Blond en brutaal". MAANDAG 29 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 „Blond en brutaal". DINSDAG 30 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 „Blond en brutaal". (ADVERTENTIE) In de raadsvergadering van gis teravond werden twee mutaties behandeld: De heer W. J. van Driel werd als lid van de raad be ëdigd en de heer J. A. de Feijter had schriftelijk zijn ontslag als raadslid meegedeeld. De heer Van Driel zei te hopen, dat het hem gegeven zou zijn zijn taak vrij en naar geweten te mogen vervullen. Hij was dankbaar voor het vertrouwen der Terneuzense kiezers. De heer Van Driel werd benoemd Na de ramp bij de Innovation in Brussel begint in België het euvel van de anonieme teelfoon- tjes met dreigementen de kop op te steken. Woensdagmiddag moest een meubelmagazijn in Brussel wor den ontruimd na een telefonische mededeling, dat „er iets zou ge beuren". Terwijl personeel en klanten buiten in de regen wacht ten, doorzocht de politie het ge bouw gedurende een half uur, zonder iets verdachts te vinden. De politie verklaarde berus tend in de komende dagen wel meer van dit soort dingen te ver wachten. In Luik heeft de politie woens dagmiddag bewaking ingesteld bij het filiaal der Innovation, na dat de directie een anoniem tele foontje had ontvangen waarin gezegd werd dat er net zo iets als in Brussel zou gebeuren als de Amerikaanse vlaggen niet van de gevel zouden worden verwij derd. De reclames van de Ameri kaanse week zijn er woensdag overigens verwijderd, evenals van andere warenhuis van de In novation in België. In de Brusselse Nieuwstraat, waar de ramp plaats greep, heeft de politie een geestelijk gestoor de aangehouden, die brandjes stichtte in vuilnisemmers. In de zijdefabriek nabij de In novation, die samen met het wa renhuis in vlammen opging, laai de woensdagnacht het vuur op twee plaatsen weer op. Het kon na een half uur blussen over meesterd worden. De brand in het Brusselse warenhuis „L'Innovation" gaat de Britse verzekeringsmaatschap pijen ongeveer veertig miljoen gul' en kosten, dat wil zeggen bijna de heift van de totale scha de die op 83 miljoen gulden wordt geraamd, zo heeft een woordvoerder van de organisa tie van Britse verzekeringsmaat schappijen donderdag verklaard. De risico's die rechtstreeks wor den gedekt door Lloyds en an dere Britse verzekeringsmaat schappijen, bedragen ongeveer 32,5 miljoen gulden, maar som mige Belgische en andere maat schappijen hebben zich op de Londense markt herverzekerd, aldus de woordvoerder. De directie van „L'Innovation" heeft donderdagmiddag op basis van de jongste gegevens de vol gende balans van de ramp ge publiceerd totaal aantal doden en vermis ten 357, n.l. onder het personeel: 62 vermisten, 9 doden geborgen en 31 gevallen die nog nagegaan worden; onder de bezoekers: 250 vermisten en 5 geborgen doden. De Groninger rechtbank heeft twaalf merendeels jeugdige Gro ningers wegens een omvangrijke serie kabeldiefstallen veroordeeld tot straffen, variërend van een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwardelijk, tot 250 boete en vier maanden voorwaardelijk. De officier van justitie had 14 dagen geleden gevangenisstraffen geëist die varieerden van anderhalf jaar tot geheel voorwaardelijke straf fen en geldboetes. Het twaalftal opereerde op de rooftochten door noord-Neder land in het voorjaar en de zomer van vorig jaar in gehuurde auto's. Bij allerlei fabrieken en in uitvoering zijnde werken werden grote partijen las- en grondkabels gestolen. De buit werd naar de gemeentelijke stortplaats te Groningen ge- als Opvolger van mevr. E. Dooms Ortelee die om gezondheidsredenen de raad verliet. Over een voorstel tot het ver lenen van garantie inzake de sub sidiëring van de algemene stich ting club- en buurthuiswerk Ter neuzen en van de interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwasse- nenwerk sprak de heer Van Driel zijn waardering uit. De verhouding tussen de beide stichtingen is goed. Dit geïnvesteerde geld is op zijn plaats, zei hij. Zijn partijgenoot Brakman en de heer Van Nispen betuigden hun in stemming met het voorstel van een aanvullend krediet voor de bouw van een sportgebouw te Sluiskil van 92.000 dat evenals bovenge noemd voorstel zonder discussie werd aanvaard. De heer P. J. Huijbrecht stelde de vraag m hoever de voorbereidin gen voor de entourage van de Otheense kreek gevorderd waren en kreeg hierop van wethouder Binnekamp ten antwoord dat de plannen op papier gereed zijn. De moeilijkheid is, hoe subsidie te verkrijgen. Er wordt geprobeerd een gedeelte van de beplantingen uit te voeren met subsidie van staatsbosbeheer. De heer H. A. M. A. de Meijer was van mening dat het hier ging om een betrekkelijk klein object. „Ik vraag mij af, of er voor een be gin van de beplantingen geen an dere middelen zijn dan directe CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS f 1.50 Er zal een hernieuwd onderzoek worden ingesteld naar de kwali teit van „witte benzine". Om de normen vast te stellen, waarop een dergelijk onderzoek zal wor den gegrondvest, komen verte genwoordigers van witte ben zineleveranciers en -pomphou ders met redactieleden van het autoweekblad „De Auto' binnen kort bijeen. Dit verklaarde donderdagmid dag de heer A. J. Krijnen uit Scheveningen als woordvoerder van 60 a 70 witte benzineleve ranciers en dito pomphouders, die in een restaurant te Wasse naar bijeen waren om te spreken over een publikatie in genoemd blad, waarin de kwaliteit van witte benzine werd gekraakt. Deze publikatie had de witte pomphouders nogal wat nadeel berokkend, aldus de heer Krij nen. Dit leidde tot een bespre king met twee leden van de redactie van „De Auto". Tijdens een prettig onderhoud werden de bezwaren van de witte pomp houders tegen de publikatie uit eengezet. De redactie heeft zich bereid verklaard een hernieuwd onderzoek in te stellen en dan het gesprek met de pomphou ders voort te zetten. Het onderzoek, waarin men ook de consumentenbond en de „economische automobielclub" zou willen betrekken, zal op een meer wetenschappelijke basis worden uitgevoerd, aldus de heer Krijnen. Zo wil men een on derzoek instellen naar alle soor ten benzine. Het streven is om in onder linge samenwerking tot een garantie voor witte benzine te komen in het belang van de af nemer. Eerst moeten dan even wel de normen worden vastge steld, aldus de woordvoerder. subsidie van staatsbosbeheer of Nederlandse heidemaatschappij". „Hoe staat het nu met het win kelcentrum in de nieuwe woon wijken?" wilde de heer J. Hame link weten. En de heer De Meijer vond ook, dat het geduld van de bewoners niet eindeloos op de prof kon worden gesteld. Hij sprak over de bouw van noodwin- kels als voorlopige oplossing. Er zijn reeds lang onderhande lingen gaande, kreeg hij van bur gemeester Aschoff ten antwoord en op het ogenblik ziet de zaak er vrij gunstig uit. Overigens zei de burgemeester dat nog geen ver zoek tot het plaatsen van noodwin- kels bij het gemeentebestuur was binnengekomen. De heer A. C. S. van Breda Vries man vroeg plaatsing van een pu blieke telefooncel aan de Catspol- der, omdat in die wijk geen tele foon te krijgen is. De voorzitter zegde een onder zoek toe. „Ik heb gehoord, dat de links buiten van het Nederlands voet balelftal, Piet Keizer, aanwezig is", zei donderdagmiddag confe rencier-quizmaster Cees de Lan ge, hiermee doelende op Terneu- zens oudste inwoner, de 102- jarige Hendrik Kaijser, die aan wezig was bij de ontspannings middag, welke het bestuur van de Enté '67 de bejaarden in het restaurant aanbood. Kaijser nam deze kleine persi flage op zijn persoon lachend in ontvangst en hij was niet de eni ge die lachte. PUNTIGE CONFERENCE Cees de Lange, die spontaan en belangeloos zijn medewerking voor deze middag had aange boden, heeft zijn gehoor met zijn puntige conference, waarmee hij het publiek precies aanvoelde en met de weergaloze wijze waarop hij de quiz leidde, de bewoners van de drie plaatselijke bejaar dentehuizen en anderen kostelijk geamuseerd. Zij werden ontvangen met een kopje koffie en toegesproken door voorzitter J. den Toonder die zei, dat het bestuur bij het Enté-evenement de gehele be volking, dus ook de bejaarden, wilde betrekken. Er waren nog meer sympathie ke gestes die middag: standhou der Boer stelde een prijs be schikbaar voor de quiz en gérant Glansbeek kwam met een schilderij aandragen voor het verliezende team. MODESHOW Vóór de quiz was er een mode show waaraan werd deelgenomen door de dames A. Brouwervan Osselaar, L. BogaardSteyaert en de „dress-men" F. D'Hert en J. van Giessen. Zij toonden vrij moedig en met gemak goed pas sende en smaakvolle kleding en ontvingen voor hun bijdrage aan het programma een attentie. DE QUIZ De clou was ook thans weer de quiz, ditmaal dus tussen de drie verzorgingstehuizen. Winnaar werd „De Blide" met 27 punten, Bachten Dieke volgde met 25 en Scheldeoord scoorde 17 punten. De beide eerste teams kregen voor hun prestaties een schilde rij van het bestuur, „maar", zei de heer Van Glansbeek tot de Schelde-oorders, „omdat ik het zo sneu voor u vind, krijgt u er van mij een", en hij overhandig de mevr. De Feijter, de directrice, eveneeps een schilderij. De heer J. van Haperen had ook nu weer alle vragen samen gesteld, uiteraard van een ander gehalte dan voor de avond-quiz, en mevr. Nel Reminsen uit Axel presenteerde met de heer G. Scheele de modeshow en assis teerde Cees de Lange bij de quiz. Wat de Enté zelf betreft: om 5 uur werd de 7.000ste bezoekster genoteerd. Het was mevr. J. Dek kerWesterbeke te Zaamslag. DE 8000 GEPASSEERD Gisteravond om 10 uur was de achtduizendste bezoeker de kas sa gepasseerd. Het was mevrouw Scheele, Axelsestraat 123. De 75- honderdste bezoeker was de heer Van Vugt geweest, wonende Ju- lianastraat 17 te Hoek. Beiden profiteerden van de be kende gouden tientjesregen. De amusementstent, waar Cees de Lange voor de tweede maal de Voorzitter Den Toonder begroet de 7000e bezoekster van de Enté '67, mevr. J. DekkerWes terbeke uit Zaamslag. Quiz-master Cees de Lange drukt de oudste inwoner van Terneuzen, de beer H. Kaijser, de hand. Rechts de heer S. J. Nijssen, evenals Kaijser een bewoner van Scheldeoord. quiz leidde, die ditmaal een kamp was tussen de Terneuzense Boys en de Hoekse sportvereniging, was weder afgeladen vol. De uitslag van deze quiz was 'n succes voor de gasten uit Hoek, die met 88 punten de kamp be ëindigden, terwijl de Boys uit Terneuzen, die 77 punten verza melden, het bokje waren. Naar eerst thans bekend werd, is de 82-jarige weduwe M. de Veervan den Dries woensdag avond in de bijkeuken van haar woning aan de Hoevenseweg te Tilburg door 'n onbekende over vallen en beroofd. De overvaller had haar met gebruikmaking van een in chloroform gedrenkte lap voor korte tijd uitgeschakeld en een tas met circa 2.000 van de vrouw weggenomen. Het vrouwtje was zodanig over stuur dat het verhoor zeer veel tijd vergde. Nadelige gevolgen heeft zij aan het gebeurde niet overgehouden. Omstreeks tien uur werd tegen 17 „Kom, kom, heer Angelo," glimlacht Aram, ,,ge zijt een uit- stekend ruiter, gij zult heus niet sleept en daar afgebrand. Het i vermoeid zijn van een dagtocht vrijkomende koper werd aan op- in het zadel." kopers verkocht. I „Noem het dan maar luiheid," grapt Angelo." liet is het recht van een koningszoon, lui te zijn, niet waar Aram staat gereed om op zijn beurt een opmerking te maken ais Presto plotseling als door een adder gebeten van zijn zitplaats opvliegt. „Kijk uit, heer Aram Er zit ten kerels in de struiken," schreeuwt zijn hoge jongens stem. Maar voordat Aram en Broek, zijn wapensmid, zich heb ben kunnen omdraaien, springen achter hen twee gestalten uit 't kreupelhout, twee grote visnet ten vliegen door de lucht en val len neer op de beide mannen1 het keukenraam geklopt door een vrouw, die zei een kaartje elastiek nodig te hebben. De we duwe exploiteert namelijk een klein textielwinkeltje, het enige in de buurt. Via de deur van de bijkeuken die naar de achterplaats leidt, heeft zij de vrouw verder te woord gestaan en haar daarna het gevraagde overhandigd. Op dat moment echter werd zij van uit het duister door iemand vast gegrepen, die haar een lap met een verdovingsmiddel onder de neus duwde. Korte tijd is de vrouw bewus teloos geweest. Van die spanne tijd heeft de onbekende gebruik gemaakt door uit een kastje van het buffet in de woonkamer, na dit met een pook te hebben ge forceerd, de tas met 2.000 weg te nemen. Alles was zó onverwacht en snel gegaan, dat de vrouw geen enkel signalement kon verstrek ken. Niemand van de buren, waarvan de meesten naar de te levisie zaten te kijken, heeft iets gezien of gehoord. Men neemt aan dat de vrouw naar het pakje elastiek slechts de weg moest ef fenen naar de vrouw. In de naas te omgeving van de vrouw was het bekend, dat zij er warmpjes bij zat. Het feit echter dat alleen de tas werd gestolen heeft het vermoeden gewekt dat de da ders reeds eerder op de avond door het keukenraam, dat niet van een overgordijn was voor zien, naar binnen hebben staan gluren. De weduwe is namelijk dezelfde avond nog bezig ge weest haar geld te tellen om dit vervolgens in de tas en in het buffet te bergen. De daders zijn namelijk regelrecht op het buf fetkastje toegelopen en hebben verder niet gezocht. ■I

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3