Tweede Kamer over het conflict in het Nabije Oosten I y'''v PLAATS ONDER DE ZON MINISTER LUNS LEGT REGERINGSVERKLARING AF DeKwaliteifs tandpasta FRACTIELEIDER MELLEMA OP Z0MERC0NFERENTIE C.H.U.: .BELASTINGEN HEBBEN GRENS VAN HET TOELAATBARE BEREIKT' 6 OLIE- EN GASWINNING IN BE TWEEDE KAMER Twee moties van de P.v.d.A. 579 d. STAATSLOTERIJ Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag, 26 mei 1967 Vrije doorvaart Gespannen toestand Frans initiatief Sympathie voor Israël VOOR 15 MILLE AAN SIERADEN UIT ETALAGE GESTOLEN Houding van Nederland Internationale actie Geen partij Rusland heeft dë vrede in handen MEJ. KLOMPE OVER DE A.V.R.O.- TELEVIZIER-BODE POGING TOT DOODSLAG OVERWINNING VOOR JOHNSON Zo nodig offers. 'Dure' auto? Voordelige auto? SIMCA SIMCA André Dees Motie verworpen NEDERLANDSE MATROOS IN FRANKRIJK VERDRONKEN TWEE MANNEN DOOD NA VAL De minister van buitenlandse zaken mr. Luns heeft donderdag middag een regeringsverklaring uitgesproken over de zorgwek kende situatie in het midden oosten. De bewindsman zei dat het be sluit tot terugtrekking van de V. N.-troepen op een moment dat ze meer dan ooit nodig zijn, de wereld heeft verbaasd en ont steld. De kritiek richtte zich be halve op de regering van de ver enigde Arabische republiek op de snelheid waarmee secretaris generaal Oe Thant het verzoek tot terugtrekking heeft ingewil ligd. „De heer Thant moet de verantwoordelijkheid voor leven en welzijn van 3.000 V.N.-mili- tairen zeer zwaar hebben ge voeld". Vervolgens ging de bewinds man in op het vraagstuk van de vrije vaart door de golf van Aka- ba. De vrije doorvaart door de straat van Tiran mag volgens regels van het internationale recht niet worden belemmerd. De schepen van alle naties heb ben het recht van doorgang door deze zeeëngte. De veiligheidsraad zal met spoed moeten handelen. Indien niet wordt ingegrepen, wordt Israël de dupe van de aangekon digde Egyptische stappen, die in strijd met het volkenrecht zijn. Minister Luns deelde de mening die in de wereld heeft post ge vat, dat de situatie in dit deel van de wereld sinds 1956 niet meer zo gespannen is geweest als op het ogenblik. Van alle zijden worden dreigementen geuit. De Nederlandse regering doet een dringend beroep op alle be trokken staten geen enkele aktie te ondernemen die zou kunnen leiden tot verergering van de toestand. Zij meent dat in deze explosieve situatie een enkel in cident het gehele midden-oosten in oorlog zou kunnen brengen. De minister verzekerde de Kamer dat uit zijn jongste gesprekken in Ottawa, New York en Wash- nigton de grote bezorgdheid voor de ernstige toestand is gebleken. Op dit moment bestaat geen aanleiding tot het treffen van militaire maatregelen. Uit de tot dusver ontwikkelde initiatieven van de grote mogendheden blijkt dat zij zich van hun verantwoor delijkheid bewust zijn. De Fran se regering heeft het initiatief genomen voor overleg tussen de vier grote mogendheden. Voorts moet worden afgewacht wat secretaris-generaal Oe Thant in Cairo heeft bereikt. Afname van de militaire druk op Israël, wel ke zich karakteriseert door de omringing van een militaire overmacht, zal nodig zijn. De heer Luns sprak de hoop uit dat het moment niet zal komen, waarop Israël gebruik zal moe ten maken van het legitieme recht op zelfverdediging. Hij be sloot zijn toespraak aldus: „Ik hoop dat de bij het over leg in de veiligheidsraad betrok ken mogendheden en secretaris generaal Oe Thant de wijsheid en de kracht zullen bezitten om da wereld een nieuw gewapend konllikt te besparen". Nederland moet met alle ge schikte middelen Israël zo doel matig mogelijk helpen, aldus de socialistisch afgevaardigde Goed hart. Namens zijn fraktie wees hij erop dat ons land, wanneer het eventueel zou komen tot een gemeenschappelijke aktie, zich daarbij dient aan te sluiten. „De sympathie van het Neder landse volk staat aan de kant van het kleine Israël", zo zei hij. De heer Toxopeus (v.v.d.) uitte kritiek op Oe Thant, die een be denkelijke haast heeft gehad om de V.N.-troepen terug te trekken. In de nacht van woensdag op donderdag is een ruit vernield van de horlogerie G. J. Scholman aan de Jozef Israëlskade in Am sterdam. Er werden een aantal, merendeels gouden, ringen en horloges ontvreemd. De waarde wordt geschat op 15.000. Naar zijn mening dient Israël de toegang tot de Rode Zee te be houden. Freule Wttewaal van Stoet wegen (c.h.u.) merkte op dat het bestaan van Israël gegarandeerd moet blijven en daartoe moet ook ons land alle krachten in spannen. Ons land dient met alle mogelijke middelen Israël bij te staan en moet meehelpen de vrede in het midden-oosten te bewaren. De heer mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D '66) noemde de afslui ting van de golf van Akaba on rechtmatig en dus onaanvaard baar. Spr. wilde weten hoeveel Nederlandse schepen jaarlijks de haven van Eilath aandoen. Is in- spektie door Egypte toegestaan als een Nederlands schip zou trachten de blokkade te door breken? Wat is de Nederlandse houding bij een gewapend konflikt? K.V.P.-fraktievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer stelde zich achter de verklaring van minis ter Luns. Hij wenste de vrije toe gang en de vrede gehandhaafd te zien, mede gelet op de funktie van Israël ten aanzien van de ontwikkelingshulp die dat land o.m. aan de Afrikaanse landen verstrekt. Spr. vroeg of de Nederlandse regering evenals Engeland be reid is aan een eventuele inter nationale aktie mee te werken, bedoeld om de straat van Tiran open te houden. „Indien in vele landen1 de op vattingen doorklinken als hier vandaag het geval is, zal de ver enigde Arabische republiek wel licht inzien dat een militair op treden en het afsnijden van levensaders niet in het belang zijn van de wereldvrede", aldus de heer Schmelzer. De a.r.-afgevaardigde Geel kerken uitte kritiek op de han delwijze van Oe Thant. Hij vroeg zich af of het niet nodig is de be voegdheden van de heer Thant aan banden te leggen. De heer Bakker (c.p.n.) kon- kludeerde dat bij het konflikt in triges een grote rol spelen waar bij grote mogendheden en olie maatschappijen betrokken zijn. Naar zijn mening dient het kon flikt te worden bijgelegd, want het is niet aanvaardbaar dat het in een oorlogsituatie ontaardt. De heer Bakker beklemtoonde dat Nederland geen partij is in het konflikt en het ook niet mag worden. In zijn antwoord deelde minis ter Luns mee dat het overgrote deel van de Egyptische bewape ning uit het Russische blok af komstig is. Of de Sowjet-Unie naar de viermogendhedenconferentie zal gaan, is hem niet bekend. Het is een feit dat Rusland de vrede in de hand heeft. Voor zover bekend onderhoudt een Nederlands schip een ge regelde dienst op Eilath, welke haven het enkele malen per maand aandoet. Het nabije oosten wordt niet door de NAVO gedekt. De NAVO- raad zal zich evenwel aktief met het vraagstuk bezig houden, zo verzekerde de bewindsman. Over consequenties voor Israël voortvloeiende uit een blokkade zei minister Luns, dat een be langrijk deel van de handel via Eilath loopt. Dit is een levens belang voor Israël. Hij zei de in druk te hebben dat van Israëli sche zijde de zaak niet op de spits wordt gedreven. Wel zijn schepen van andere nationaliteiten on derweg. Theoretisch is het mogelijk dat de algemene vergadering van de V. N. bijeenkomt ter bespreking van dit vraagstuk. „Ik geloof echter niet dat het zover zal ko men. Rusland is daar zeer tegen gekant en ook Frankrijk voelt er weinig voor. Bovendien is uit de algemene vergadering met haar 120 leden en de langdurige debat ten weinig aktie te verwachten", zo besloot minister Luns. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) •..en niet duurder Jan andere Terugkerend van een conferen tie in Genève heeft minister Klompé woensdagavond op Schiphol in een nadere verkla ring van haar nota over de sa menwerking tussen de AVRO, de R.T.N. en het weekblad Televi- zier verklaard: „Er is nu eenmaal een statuut gesloten waarin is neergelegd, dat familiebladen en omroepbladen elkaar niet mogen beconcurreren en nu gaat het er in dit geval slechts om in hoe verre hier toch van concurrentie sprake is". Dat in het nieuwe weekblad nog artikelen staan, die geen di- rekte betrekking hebben op radio of televisie, achtte zij ten dele verklaarbaar door het feit, dat er plotseling moest worden omge schakeld en er dus nog vervolgen gereed lagen van reportages, die te lang waren om in één nummer te worden afgedrukt. Zij wilde overigens niet op iedere slak zout leggen, „want iedereen doet wel eens wat", zo zei ze en op andere omroepbladen wordt ook geen aanmerking gemaakt als ze eens een kruiswoordpuzzel afdrukken. „Maar Televizier moet er wel op toezien, dat het zich aan de af spraak houdt". Andere aangevoerde bezwaren, zoals dat over het aantal kaart houders, het aantal leden en het aantal losse abonnementen vorm den voor haar geen punt meer. De 22-jarige laborant Van L. uit Arnhem is gisteren door de politie aangehouden op verden king van poging tot doodslag. Met zijn auto zou hij woensdag nacht zijn ingereden op de 47- jarige H. G. B., toen deze op de Zijpendaalseweg bezig was zijn auto af te sluiten. Vervoer naar 't Radboudziekenhuis in Nijmegen bleek noodzakelijk. Op de auto van de laborant heeft de politie inmiddels ook sporen van bescha diging aangetroffen. „DE ZEVEN PROVINCIËN" IN AMSTERDAM Amsterdam: Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" bij aankomst op het IJ. De bodem heeft lig plaats gekozen langszij de Shell- steiger. Smaldeel V blijft tot 29 mei in de hoofdstad. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft woensdag 'n amendement verworpen op de onderwijswet van 1965, dat de staten machigde de federale hulp aan de scholen naar eigen goed dunken te besteden. De verwerping van dit amen dement wordt beschouwd als een grote overwinning voor presi dent Johnson in verband met zijn program voor de vorming van een „Great Society". Nu zijn de staten verplicht het federale geld te besteden volgens door Washington gegeven richt lijnen. 80 percent gaat nu naar de arme scholen. Was het amen dement, dat door de republikei nen werd gesteund, aangenomen, dan zou die hulp aan de arme scholen tot 50 percent geredu ceerd zijn. 25 MEI 1967 1 115 875 544 341* 7774 DERDE KLASSE Prijzen van: 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: ƒ1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 055646 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 062140 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer: 011657 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 096828 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 064548 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 036398 De prijs van 30.000 is gevallen op het nummer: 030662 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. De directe belastingen hebben in Nederland de grens van het toe laatbare bereikt. Mocht onver hoopt een verzwaring in de sfeer van de indirecte belastingen nodig zijn, dan zal de c.h.u.-fractie deze accepteren indien men haar van de noodzaak overtuigt en indien de rationalisatie van de bestedingen zichtbaar wordt aangepakt terwijl daarbij de eerste levensbehoeften worden ontzien of wel in een of andere vorm wordt gezorgd voor een compensatie van de zwakkeren in onze samenleving. Dit zei gisteravond de voorzitter van de c.hu.-fractie in de tweede kamer, de heer J. T. Mellema, op de eerste dag van de op het conferen tie-oord Woudschoten georgani seerde zomerconferentie van de christelijk-historische unie. Hij zei, gezien tegen de weinig rooskleurige achtergrond van 's rijks financien, niet bij voorbaat te willen uitsluiten dat het kabinet- De Jong opnieuw een offer van ons volk zal vragen. Over de werkloosheid zei de heer Mellema dat deze in de pro bleemgebieden van ons land niet alleen met tijdelijke overbruggings maatregelen kan worden bestreden. Hier is z.i. een nationaal gehan teerd arbeidsmarktbeleid vereist, dat tot doel heeft de werkgelegen heid op middellange en lange ter mijn te verzekeren door het doen vestigen van nieuwe industrieën in probleemgebieden en door het be vorderen van de geografische zo wel als de sociale beweeglijkheid van de arbeid. De instelling van een raad voor de werkgelegenheid ziet de heer Mellema als een goede aanzet om een arbeidsmarktbeleid in de meest ruime zin van het woord van de grond te doen komen en zou z-i- goed passen in het kader van deze regeringspolitiek. Het zou voorts goed zijn als de regering op korte termijn een S.E.R.-advies zou vragen over de opzet van een goéd gecoördineerde arbeidsmarktpolitiek. 38) Ze waren de nacht tevoren naar zee gegaan. En tot het aan breken van de dag hadden ze onder de oostpunt van Ameland gelegen. Misschien zouden ze daar zijn gebleven als toen die dikke lage mist niet was komen opzetten, waardoor ze niet meer dan een paar honderd meter uit zicht hadden. Schipper Visser maakte zich er bezorgd over. In zo'n mist kon een kotter of bot ter onder zeil vlak langs de rechercheboot varen zonder te worden opgemerkt en hing er te veel van het toeval af. Bovendien kon zo'n mist plotseling optrek ken, zodat het bootje al van kilo meters ver te zien was. Hij had van tevoren zijn maatregelen ge nomen. Hij was met de trein naar Emden geweest, waar hij een stuk of wat lui van de kust wacht kende. Hij was erachter gekomen, dat een visser uit Norddeich een nogal grote voor raad alcohol had opgeslagen en hij nam aan dat die voor Piebe Lap bestemd moest zijn. Hij wist alleen niet wat Piebe van plan was, maar had dat met Rooie Tjeerd besproken. „Als hij over de Duitse wad den tot in de Bocht vaart, doen we er weinig aan, Tjeerd, want daar mogen wij hem niet aan houden. Alleen als hij de Eems afgaat en dan over de Noordzee hebben we een kans." Tjeerd was er vrij zeker van, dat hij dit zou proberen. „Zolang het zulk rustig weer blijft, doet hij dat Ze besloten het daar dan maar op te houden en hadden die dag achter Ameland willen wachten om na het invallen van de duis ternis ten noorden van Schier monnikoog langs naar de mon ding van de Eems te gaan. Piebe Lap en Jakob Thomsen lagen daar waarschijnlijk al ergens achter een van de hoge zandban ken. Ze hadden alles zo nauw keurig mogelijk berekend. Ze namen aan, dat Piebe dadelijk na middernacht, misschien iets later, ergens in de Duitse wate ren zijn lading alcohol zou over nemen. Ze veronderstelden, dat hij daar een paar uur voor nodig zou hebben, maar in elk geval zou proberen om voor het aan- Dreken van de dag uit zicht van de kust te komen. Schipper Vis ser had de vuurtorenwachters op de eilanden gewaarschuwd. „Kijk een beetje uit naar een tamelijk grote botter met nieuwe bruine zeilen en geef me even 'n seintje als je hem te zien krijgt." Maar hij verwachtte er weinig van. Ze zouden een hele hoop geluk moeten hebben, meende hij. En dat hadden ze. De mist bleef hangen, de hele dag. Pas na het invallen van de duisternis trok hij plotseling op. Het kon niet beter. Met gedoofde lichten kruisten ze voor de monding van de Eems. Ze hadden het loods- bootje gepraaid en ook daar aan boord zou die nacht worden uit gekeken naar een botter. Tegen middernacht gingen ze aan stuurboordszij van het vaarwater liggende mast van het re- chercevaartuigje hadden ze ach terover gestreken, zodat die niet tegen de lichtere lucht afstak. De vlet lag langszij, bemand en klaar om te varen. Allemaal waren ze aan dek Rooie Tjeerd, schipper Visser, zijn stuurman en de drie kommiezen tweede klas, die dienst deden als matro zen. Hier en daar hing nog een mistbank, vooral in het zuidoos ten boven de Duitse kust, en het leek dan ook al heel onwaar schijnlijk, dat Piebe Lap daar over de wadden zou gaan, waar hij elk ogenblik aan de grond kon lopen. De maan scheen. Het was heel stil. In de verte flikker den de lichten van de vuur torens op de eilanden en de top- en boordlichten van een paar boten, waarvan er eentje, een weekboot op Engeland, koers zette naar de Eems. Soms krijste er een meeuw. Er was bijna geen wind en ook daar hadden ze geluk mee, want Piebe zou niet op zijn zeilen alleen tegen de sterke vloedstroom in kunnen maar de motor moeten gebrui ken. Tegen half twee, Rooie Tjeerd had juist even naar beneden wil len gaan om een kop koffie te drinken, hoorden ze ook werke lijk het regelmatig ronken van een motor. Bijna op hetzelfde ogenblik werd er aan boord van de loodsboot een rode lichtkogel omhoog geschoten, die met een grote boqg langs de met sterren bezaaide klare lucht scheerde en daarna uitdoofde. Het kon een sein zijn voor 't weekbootje. dat naar binnen moest. Maar Japie Visser en Rooie Tjeerd wisten, dat het betekende, dat er een botter in zicht was. (Wordt vervolgd.) (ADVERTENTIE) (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1301/1501? Dan hebt u de nieuwste Simca, auto-couture uit Parijs. De wagen met de dure snit en met het dure zitcomfort. En alles wat u verder zoekt. Bagageruimte? Makkelijk zicht? Makkelijk sturen? Makkelijk schakelen? Makkelijk optrekken en remmen? Stuk voor stuk karaktertrek ken! En voor de caravanbezitter: ook de trekkracht is geweldig! Daarom een auto die technisch en praktisch duidelijk 'duurder' is dan hij kost. Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1301/1501 VANAF f 7795.— V67-9 NEDERLAND NV. '„«2 f Voor Terneuzen en omgeving Mr. F. J. HAARMANWEG 21 TERNEUZEN - TELEFOON 01150-2035 Tijdens de voortzetting van het Kamerdebat over de algemene maatregel van bestuur tot uit voering van artikel 12 der mijn wet continentaal plat heeft de p.v.d.a.-afgevaardigde dr. ir. A. P. Oele twee moties ingediend. De eerste beoogt te komen tot behandeling op voet van gelijk waardigheid van de staatsmijnen ten opzichte van de hier te lan de gevestigde partikuliere mijn- bouwondernemingen en de bui tenlandse ondernemingen, waar in de staat een aanmerkelijk be lang heeft. Voorts dat de staats mijnen in beginsel in staat wor den gesteld in alle fasen van on derzoek en winning op 't Neder landse deel van het continentaal plat van de Noordzee deel te hemen. De tweede motie heeft tot strekking dat althans bij een deel van de op de Noordzee te ver lenen vergunningen rekening moet worden gehouden met de ervaringen en de resultaten van de in een eerste fase verleende vergunningen. De regering wordt uitgenodigd in deze eerste fase van de uitgif te van concessies niet meer dan ten hoogste de helft van het Nederlands deel van het conti nentaal plat voor de verlening van opsporingsvergunningen in aanmerking te doen komen. l Met 80 stemmen vóór en 37 stemmen tegen heeft de Kamer zich akkoord verklaard met de voorwaarden voor het boren op het Nederlands deel van het con tinentaal plat, zoals deze zijn neergelegd in de algemene maat regel van bestuur. De motie van de heer Oele werd verworpen. Voor aanvaar ding spraken zich uit de p.v.d.a., de p.s.p. en de c.p.n. Minister De Block (economi sche zaken) konkludeerde dat de richtlijnen in de algemene maat regel van bestuur misschien „niet het allerbeste systeem" is, maar hij zei te verwachten dat de tijd zal leren, dat het nu gekozen stelsel een goed systeem is. Minister De Block deelde mee. dat het niet in het"voornemen ligt van de direktie van de staats mijnen om een aanvraag voor een exploratie-vergunning in te die nen. De staatsmijnen zullen wel worden betrokken in de staats deelneming in de aardgaswin ning. Hoe deze staatsdeelneming zal worden gestruktureerd, is nog onderwerp van overleg. Spreken de over de verhouding winst aandeel- en vennootschapsbelas ting deelde de bewindsman mee, dat er een aanpassing van de vennootschapsbelasting zal plaats hebben, waardoor alle vergun ninghouders onder de werking van de vennootschapsbelasting zullen vallen. De tweede motie van de heer Oele om de staatsmijnen in staat te stellen in alle fasen.van onder zoek en winning deel te nemen werd aangehouden. De 32-jarige matroos J. J. van Disten uit Rotterdam, die op de „Prinses Beatrix" voer, is woens dag op het Elzasserkanaal bij Vogelbrun overboord gevallen en verdronken. De heer Van Disten, die niet kon zwemmen, werd nagesprongen door een andere matroos, de 19-jarige D. van Dorland, maar deze kon hem niet meer bereiken. Het lichaam van de heer Van Disten is nog niet gevonden. De „Prinses Beatrix" 'was op weg naar Bazel. De 39-jarige H. H. Lemmers, die dinsdagnacht van het balkon van zijn woning in de Van Gilse- straat in de hoofdstad op straat viel, is aan de gevolgen over leden. Hij was met een schedel- basisfractuur naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. De 44-jarige vertegenwoordi ger L. H. E. Bouman uit Amster dam viel woensdagnacht in zijn woning in de David Vosstraat door onbekende oorzaak van de trap. Een arts kon slechts de dood constateren.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2