Oe Thant reeds teruggekeerd naar New-York zitting veiligheidsraad voor oh bepaalde tijd verdaagd Koningin Juliana bezocht Ned. emigrantenfamilies in 't,VerreWesten'van Canada minister beernink neemt herindelingsplan zeeuws-vlaanderen over er staan thans 453.000 amerikaanse militairen in vietnam minister luns verwacht langdurige crisis in het nabije oosten gil HET WEER VRIJDAG 26 MEI 1967 23e Jaargang No. 6944 Schermutseling bij Gaza Verdaagd Aanvalsdaad Naar Moskou Conferentie „grote vier" Doden bij brugstorting nabij Luik Domper Israël meldt infiltraties Amerikaanse zesde vloot oefent in Middellandse Zee Egypte waarschuwt Frans advies FRANS-CANADESE BOEREN GEBELGD NIEUWE SPANNING IN LEUVEN Beste melk Nederl. vennootschap Opgetogen Veestallen bezocht mat» -assen Gecompliceerd Naar topconferentie 3n Rome BELGISCHE STUNTVLIEGER VERONGELUKT Zon- en Weerbericht Hoogwater Frank, bij abonnement i TERNEUZEN Directenr-HooMredaeteott I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gèèu handels* advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 -nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Secretaris-generaal Oe Thant heeft besloten nog eerder Kairo te verlaten dan hij al van plan was. Woensdag werd vernomen, dat Oe Thant donderdagavond in plaats van vrijdagavond, naar New York zou terugkeren, maar donderdag volgde de mededeling dat hij al in de middag zou ver trekken. In de loop van de ochtend had hij een onderhoud met de Egyp tische minister van buitenlandse zaken, Riad. Op vragen van ver slaggevers of hij optimistisch was, antwoordde Óe Thant: „Ik kan niet het tegendeel bewe ren". Verder wilde hij geen com mentaar geven. De veiligheidsraad is na en kele uren voor onbepaalde tijd verdaagd. De Sowjet-Unie, Mali. Bulgarije, India, Ethiopië en Ni geria maakten bezwaar tegen de naast waarmee de bijeenkomst was belegd, zonder dat een van de rechtstreeks betrokken landen erom had gevraagd. Zij achtten het twijfelachtig, of deze spoed vergadering tot vermindering der spanning zou kunnen bijdra gen. Ook Frankrijk vond het nut ervan aanvechtbaar. De Amerikaanse afgevaardig de was echter van mening, dat uitstel van het debat erop neer komt dat men „de kop in het zand steekt". Canada en Dene marken dienden vervolgens een ontwerp-resolutie in, waarin de veiligheidsraad zijn steun zou geven aan de pogingen van secretaris-generaal Oe Thant om ontspanning in de situatie te brengen en waarin van alle lid staten werd gevraagd zich te onthouden van maatregelen die de toestand zouden kunnen ver ergeren. Engelands vertegenwoordiger vond, dat de dreiging van een conflict kon worden weggeno men als alle leden van de V.N. meewerken. De Egyptische afgevaardigde zei dat de Canadees-Deense ont werp-resolutie moest worden ge zien als een poging de missie van Oe Thant te saboteren. De Israëliër Rafael verklaarde, dat een „grootscheeps Arabisch plan de campagne tegen Israël" zijn hoogtepunt nadert. Hij her haalde de uitspraak van premier Esjkol, dat Israël het ingrijpen in de scheepvaart op de golf van Akaba zal beschouwen als een aanvalsdaad. Het debat kwam tot een ein de, toen de afgevaardigden van zes van de vijftien leden Rus land, India, Nigeria, Ethiopië, Mali en Bulgarije weigerden deel te nemen aan besprekingen achter de schermen, die de voor zitter wilde organiseren om tot een eenstemmige uitspraak over de ontwerp-resolutie van Cana da en Denemarken te komen. De zitting werd toen voor onbe paalde tijd verdaagd. De Egyptische minister van oorlog, Sjamseddin Badran, ver trok donderdag aan het hoofd van een tien leden omvattende delegatie naar Moskou voor be langrijke besprekingen met de Russische regering over de span ning in het middenoosten. On der de delegatieleden bevindt zich generaal Galal Abdoellah Helal, assistent van de eerste vice-president Abdel Hakim Amer. De Franse regering zette bij monde van de minister van voor lichting haar standpunt in de crisis uiteen. Zij zet haar pogin gen voort om alle betrokken partijen af te houden van elke daad die de vrede in gevaar kan brengen. Veel belang wordt al om gehecht aan de aankondiging, dat Frankrijk een conferentie der grote vier, Amerika, Rus land. Engeland en Frankrijk, zou voorstellen. Deze verklaring werd gunstig door de voornaamste betrokken partijen, Egypte en Israël, ont- Volgens het Egyptische pers bureau voor het midden-oosten is het woensdagavond in de om- Nabij Luik zijn donderdag vier brandweerlieden en een kraan machinist om het leven gekomen door het instorten van een oude spoorbrug. De brandweerlieden waren on der de brug op de bedding van de rivier de Vesdre bezig een kraanmachinist te bevrijden, die kort tevoren door het instorten van een der brugbogen met zijn kraan naar beneden was gestort, toen ook de andere brugbogen het begaven. De slachtoffers wer den bedolven onder grote steen klompen en op slag gedood. Het ongeluk eiste voorts twee gewon den. SYrUE 4. I AAK vangeh. Wij staan open voor al les wat van Frankrijk komt, zei de Egyptische minister van voorlichting. Een woordvoerder van de Israëlische regering ver klaarde dat Israël met het Fran se idee instemt en dat het steeds voorstander is geweest van con tacten op hethoogste niveau tussen alle grote mogendheden met vitale belangen in het mid denoosten om de stabiliteit en de vrede te bewaren. Libanon ontving de Franse suggestie met onverholen blijd schap. De Amerikaanse afge vaardigde Goldberg zei dat de Verenigde Staten bereid zijn zowel binnen als buiten de vol kerenorganisatie met de Sowjet- Unie, Engeland en Frankrijk te pogen een oplossing voor de cri sis te vinden. De Rus Fedorenko zette wel even een domper op een glimp van optimisme door onmiddellijk te reageren met de verklaring, dat de Verenigde Staten en En geland, willen zij werkelijk de spanning verminderen, eerst hun vloten uit de Middellandse Zee moeten terugtrekken, omdat deze volgens hem een van de belangrijkste bronnen voor de spanning vormen. „Arabische terroristen zjjn van Jordanië uit op Israëlisch grondgebied doorgedrongen waar zij explosieven plaatsten". Dit maakte een Israëlische militaire woordvoerder donderdag bekend. De Israëliërs vonden een mijn onder een brug in de weg tus sen Afoela en Meggido en een andere onder een waterleiding. Ter plaatse werden Palestijnse vlugschriften gevonden. Israël heeft bij de V.N.-be- standscommissie geprotesteerd. In Aden is donderdag een Joodse winkel in brand gesto ken. Zes schepen van de Ameri kaanse zesde vloot zijn donder dag uit Napels vertrokken met 2000 mariniers aan boord. Een woordvoerder zei dat het hier een normale vlootoefening betreft, die al enkele maanden op het programma stond en die geen enkel verband met de cri sis in het midden-oosten houdt. De schepen zullen verscheidene havens aan de Middellandse Zee bezoeken. geving van Deir el Ballah in de strook van Gaza tot een scher mutseling gekomen tussen Pales tijnse militairen en een Israëli sche patrouille. De Israëliërs waren volgens het persbureau het gebied van Gaza binnenge drongen, waarop de Palestijnen het vuur openden. De Israëliërs trokken zich onmiddellijk op Is raëlisch gebied terug. Het pers bureau vermeldt niet, of er slachtoffers zün gevallen en hoe lang het incident heeft geduurd. Het schijnt kort en plaatselijk te zijn geweest. De Egyptische autoriteiten beschouwen het in cident als een provocerende daad van Israël, aldus het pers bureau, De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad, heeft volgens radio-Cairo gewaarschuwd dat elke poging van Israëlische schepen „onze territoriale wateren binnen te dringen", als een daad van agres sie zal worden beschouwd. „Wij zullen dan genoodzaakt zijn de veiligheid van ons grondgebied, onze territoriale wateren en on ze strijdkrachten te verzekeren. Elke poging van een ander Jand om onze territoriale wateren te gebruiken voor het vervoer van strategische materialen naar Is raël zal als een onvriendelijke daad worden beschouwd en als hulpverlening aan de Israëlische oorlogsvoorbereiding tegen Egyp te en de Arabische landen", al dus Riad volgens de radio. Frankrijk heeft Israël de raad gegeven, niet bij wijze van proef een schip door de door de Egyp- tenaren geblokkeerde straat van Tiran te zenden, zo deelden wel ingelichte kringen in Parijs don derdag mee. De Franse regering had Israël gevraagd „de kwestie niet in fatale banen te leiden". Eerder op de dag had presi dent De Gaulle drie kwartier gesproken met de Egyptische ambassadeur, Abdel Moneim el Naggar, en daarbij volgens pre sidentiële kringen een krachtig beroep op Egypte gedaan, de zaak niet op een punt te laten komen waarvan geen terugkeer mogelijk is. Duizenden Frans-Canadese boeren, die een betoging hielden voor hogere melkprijzen, hebben woensdag getracht het parle mentsgebouw in Ottawa te be stormen. De poging mislukte door het ingrijpen van de Cana dese politie. De rust keerde weer toen een afvaardiging van de boeren het parlementsgebouw binnen mocht om met de ministers te praten. ASTRONAUT MAAKTE FOTO VAN HET MIDDEN-OOSTEN Ruimtevaartcentrum Texas: As tronaut Richard Gordon maakte deze buitengewone foto van het midden-oosten tijdens zijn drie daagse ruimtevlucht met de Gemini-11 in september 1966. Het gebied werd gefotografeerd op een hoogte van ruim 460 km. In Leuven is nieuwe spanning ontstaan in de strijd om de door Vlaamse kringen geëiste schei ding van de Vlaamse en Franse afdelingen van de katholieke universiteit en verplaatsing van het Franse deel naar Wallonië. De Vlaamse pers bracht don derdagochtend berichten over een ernstig konflikt in de raad van beheer van de universiteit. De Vlaamse leden van de raad, o.w. ook de curatoren, hebben eenparig de splitsing van de be groting verlangd, maar de Frans- taligen verzetten zich ertegen. Men vreest dat dit meningsver schil de werking van de raad zal kunnen blokkeren, aldus deze be richten. Koningin Juliana is woensdag uit Victoria per vliegtuig in Vancouver aangekomen. Per auto bracht zij een bezoek aan de Fraser Valley, waar zij ontmoetingen had met im migranten Ook 's avonds heeft zij in haar hotel voormalige landgeno ten ontvangen. De 120 kilometer lange tocht door de vallei bracht de vorstin bij de werkplaats van W. Dijkstra in North Surrey die als machine bankwerker zeventien jaar geleden naar Canada emigreerde Met be hulp van-Nederlands kapitaal heeft hij zich zelfstandig gevestigd na aanvankelijk in Alberta en in Brits Columbia in loondienst te hebben gewerkt. Vervolgens ging het naar de Pitt-polder. Daar werd het land bouwbedrijf van Maarten Faber bekeken, die na jaren als boeren arbeider in Grotegast te hebben gewerkt in Canada in een polder een boerderij pachtte. Hij heeft goed geboerd en bezit thans een melkbedriif met 42 melkkoeien en 22 stuks jongvee Zijn naam komt geregeld voor op lijsten van leve ranciers van de beste melk. De Pittpolder heeft een bewogen geschiedenis. Met de aanleg ervan werd in 1911 begonnen door zaken lieden uit Vancouver. De bema lingscapaciteit was onvoldoende en de dijken waren te laag en te licht. Het gebied,3200 hectare, verwis selde enige malen van eigenaar en maakte tenslotte in handen van een jachtclub. Jarenlang was het een van de beste gebieden voor de eendenjacht. In 1948 werd door een overstroming een dijk wegge spoeld. De jachtclub kon de herstel- kosten niet opbrengen. De Nederlandse jurist mr. J. Blom sprak in 1950 bij toeval enige leden van de jachtclub Er volgde een onderzoek door de Nederlandse waterbouwkundige ingenieur ir. N. Biezeveld. De oprichting van een Nederlandse vennootschap voor de financiering van het project was een volgende stap. Geen Canadese aannemer wilde het werk voor de begrote som uit voeren. Mr. Blom en ir. Biezeveld gingen. Toen het project met hulp van Nederlandse immigranten in eigen beheer uitvoeren. In 1952 was de dijk hersteld en het nieuwe gemaal in werking. Sedertdien is de polder onder leiding van mr. Blom steeds verder in exploitatie gebracht. Ook Canadees kapitaal is er thans voor dit project be schikbaar gekomen. In de Pittpolder zijn thans tien flinke boerderijen, melkbedrijven, die aan boeren van Nederlandse oringine - /orden verpacht. Verder zijn er een vetweiderij en een kwe kerij voor struiken en heesters. Mr. Blom, die zestig jaar is, ves tigde zich in 1953 in de polder na tot die tijd advocaat in Wassenaar te zijn geweest. Sinds 1959 is hij Canadees staatsburger. De koningin vertrok later van het vliegveld van Vancouver naar Ot tawa. Een 200-tal opgetogen Ne derlanders wuifden de vorstin uit. Op de weg naar het vliegveld stop te zij bij een groep Indianen van de tsarslip-stam uit het reservaat Oost-Saanich. Een zesjarig Indiaan tje met kleurige veren op zijn hoofd bood de koningin bloemen en enige sieraden aan. De vorstin praatte ongeveer tien minuten met de Indianen. Tijdens het eerdere bezoek aan de Fraser-vallei bevonden zich op het erf van de familie Dijkstra een paar honderd geïmmigreerde Ne derlanders, die hun werk in de steek hadden gelaten om koningin Juliana toe te juichen. Willem Dijkstra vertelde dat hij uit Andijk komt en niet meer naar Nederland terug wil, omdat Canada de mensen meer mogelijkheden biedt om hun gaven te ontplooien. Op weg naar de familie Faber in Pittpolder wachtten vele Neder landse gezinnen in auto's bij de kruispunten, tot de koningin langs zou komen. Bij de woning van de Fabers zongen de leden van de 15 gezinnen uit de polder en ettelijke tientallen andere geïmmigreerde Nederlanders koningin Juliana toe. Na van kleindochter Judy Faber bloemen te hebben ontvangen en in de woonkamer met familieleden te hebben gesproken, bezocht de vorstin de veestallen waar zij het vee bewonderde en zich lange tijd met vele polderbewoners onder hield. Bij de familie Blom bood de eerste in de polder geborene, de dertienjarige Len Laseur, een rui ker aan waarna met de Bloms thee werd gedronken. Vrijdagavond gaat koningin Juliana naar Montreal terug. Van daar vliegt zij naar Nederland, waar ze zaterdagmorgen om half achl wordt verwacht. (ADVERTENTIE) NIEUW voor Nederland nu ook met l>iol«MI 1 De plannen tot herindeling van de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen zoals die 'n jaar ge leden werden ontworpen en voorgesteld door ex-staatssecre taris Westerhout, zullen vermoe delijk ongewijzigd doorgang vin den. Minister Beernink heeft zich volledig achter deze herin delingsplannen gesteld. Het gaat Vorige week zijn in Vietnam 337 Amerikaanse militairen ge sneuveld, zo heeft een militaire woordvoerder donderdag meege deeld. Dit is meer dan ooit; het hoogste cijfer tot nog toe was 274 in één week. Sinds 1 januari 1961 zijn nu meer dan 10.000 Amerikaanse Een dag eerder teruggekeerd uit Amerika teneinde het debat in de tweede kamer te kunnen bijwonen, heeft minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns donder dagmorgen de situatie in het nabije oosten „hoogst ernstig" genoemd, al vond hij deze uitdrukking een gemeenplaats. Wij staan aan het begin van een lange crisis, zelfs indien de huidige situatie niet zou verergeren, wat natuurlijk niet uitgesloten is, aldus de minister. De zitting van de vei ligheidsraad heeft tot geen resul taat geleid, omdat een aantal leden de terugkomst van de secretaris generaal wilden afwachten en niet bereid waren nu al een resolutie aanvaarden. Mr. Luns releveerde dat de toe gangspoort van de Rode Zee naar Israël aan het begin van de golf van Akaba voor de economie van het land onontbeerlijk is. Juist uit het gebied bij de golf van Akaba is thans het VN.-detachement teruggetrokken. Bij de vorige actie heeft Israël dit stuk bezet gehou den en het alleen ontruimd onder het beding dat een vredesmacht van de V.N. de taak zou overne men, aldus de minister. De toestand is er gecompliceerd geworden door het verdwijnen van de stabilise rend werkende aanwezigheid van deze V.N.-krijgsmacht, die er 11 jaar gelegerd is geweest en nu snel is teruggetrokken. Uiteraard zal Nederland iedere actie van de V.N. steunen die de vrede in dit gebied zal bewaren. De bewindsman heeft naar be kend het officiële gedeelte bijge woond van het staatsbezoek, dat koningin en prins aan Canada brachten. Dit deel duurde vier da gen. De minister noemde het een groot succes, ook bij de Canadezen zelf. Veel tijd wordt mr. Luns in ons land niet gegund. Reeds zaterdag (of uiterlijk zondag) vertrekt hij naar Rome voor de herdenking van het 10-jarig bestaan van de E.E.G.- markt. Dinsdag volgt in Rome de topconferentie, maar daarvan stelt hij zich weinig voor. militaren in Vietnam gedood. Bij de aktie van vorige week werden 2.282 Amerikanen gewond; aan Noordvietnamese en Vietkong- zijde vielen 2.464 doden. Het aantal Amerikaanse mili tairen in Vietnam is vorige week met 4.000 gestegen en bedraagt nu 453.000 manschappen. De sterkte van de tegenstander wordt op 292.000 man geschat. Het zuidelijke deel van de ge demilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam is nu geheel ontruimd. In een week tijd is de gehele bevolking van 10.000 zielen geëvacueerd. Donderdag ochtend waren de laatste Ameri kaanse en Zuidvietnamese solda ten uit dit deel van de zone terug getrokken. hier zoals bekend om de vorming van vijf Zeeuws-Vlaamse ge meenten, namelijk Hontenisse, Hulst, Terneuzen, Oostburg en Aardenburg. Eind juni en (of) begin juli zal nog een hearing worden gehou den met de huidige gemeentera den. Men verwacht niet dat het wetsontwerp betreffende de her indeling vóór 1968 in de tweede kamer zal worden behandeld. Na het voorlopig verslag van de ka mer zal de memorie van ant woord wel enige tijd op zich la ten wachten. Men verwacht di<| pas in de komende herfst. De ver* onderstelling is dus gewettigd dat het jaar 1968 reeds verschei* dene maanden oud zal zijn, voor» dat een en ander zijn beslag zal hebben gekregen. i MM Bij Halle-Booienhoven in Be' gië is woensdagmiddag eei straaljager van de Belgisch luchtmacht, een Fouga-magisteq op een oefenvlucht verongelukt De 31-jarige piloot kwam om he! leven. Hij maakte deel uit val) de stuntploeg „De rode duivels'' De piloot heeft vermoedelijk ge probeerd een noodlanding te ma ken op een open terrein, toen zich storingen in zijn toestel voorde den. De Fouga-magister ontplof te echter toen ze de grond raakte, OPKLARINGEN EN BUIEN Een kleine maar aktieve sto ring trok donderdag met grote snelheid via Frankrijk noord- oostwaarts en de kern passeerde donderdagavond om 8 uur Zuid- Limburg. Met matige tot krach tige westelijke winden zal vrij dag weer drogere lucht met op klaringen ons land binnenstro men, maar plaatselijk zullen ook enkele buien vallen. De middag- temperaturen lopen op tot onge veer dezelfde waarden als don derdag. Boven de Britse eilanden kwa men veelvuldig buien voor, waarvan verschillende met on weer. Zomerweer was het in 26 27 28 ZON op onder 4.32 20.42 4.31 20.43 4.30 20.45 MAAN op onder 6.04 0.26 7.12 1.04 8.30 Spanje, waar de temperatuut plaatselijk tot boven 30 graden opliep. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opklaringen en buien Verspreide opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige westelijke wind en weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 26 MEI v.m. n.m. Cadzand 2.48 3.08 Breskens 3.13 3.08 Hansweert 4.23 4.43 Terneuzen 3.49 4.09 Walsoorden 4.22 4.42 ZATERDAG 27 MEI v.m. n.m. Cadzand 3.35 3.55 Breskens 4.00 4.20 Terneuzen 4.36 4.56 Hansweert 4.45 5.30 Walsoorden 4.44 5.29

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1