an /0n S r/n Qgen De afgang van Broekeman °°d in i «&HI BEURSOVERZJCHT Wrakhout van de wintersport DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Bier van de Brouwerij „De Drie Hoefijzers" Sinds1628- uit de Bierstad Breda Voetbal Een man woont in een staat op de deur. Tocli liem kent. De buren ze een lantaarnpaal papier op straat. Ze hem nietwant n§ huis. Zijn naam is er niemand die zien de man, zoals zien. Of een prop zien hem en ze zien mensen zijnmeestal zo in zichzelf gekeerd, dat ze geen oog hebben voor een onopvallend medemens. Zo kan een man verdwij nen en niemand die het merkt. Zoals een prop papier van straat weg waait en niemand die het merkt. De we reld is vol mensen tegenwoordig. Maar dat is nog geen reden om ze onverschillig voorbij te gaan. Alle mensen zijn interessant. Daarin verschillen ze van proppen pa pier. Wie ogen heeft om naar andere mensen te kijken, beleeft de hele dag toneel. Komedies en tragedies. Kluchten en drama's. Doorlopende voorstelling. Gratis toegang. Het enige wat van u gevraasd wordt is uw rol met een beetje gevoel te spelen. Frisse lucht Geen hond Molshoop Donderdag 25 mei 1967 GEEN NOTERING IN AANDELEN GENERAL BANDEN De beurs had gisteren weer veel stof om over te praten maar weinig orders om uit te voeren. Een belangrijk onderwerp van gesprek uiteraard was de slui ting der fabriek van de General banden en Rubber Maatschappij Holland N.V., een dochter van 't grote Amerikaanse General Tire Concern. Een lijdensgeschiedenis van vele jaren, waarvan aan deelhouders in de vergaderingen herhaaldelijk hebben laten blij ken dat de ontwikkeling de ver keerde kant uitging, heeft hier mee een triest einde gevonden. Of er voor aandeelhouders nog iets zal overschieten, moet wor den afgewacht, maar erg opti mistisch was men er gisteren in de beurszaal niet over. Op last van het beursbestuur kwam gis teren geen notering in de aan delen tot stand. De vereniging effectenbescherming heeft in middels aangedrongen op een spoedeisende vergadering van aandeelhouders. Dezelfde factoren die dinsdag de markt hebben gedrukt, lieten zich ook gisteren gelden. De lichte daling in Wallstreet werd voortgezet en steeds verder ver wijdert het Dow Jones-gemid- delde van de 900. De politieke toestand in het midden-oosten blijft gespannen en onder al deze onzekerheden is men ter beurze bijzonder gereserveerd en waagt men het niet om nieuwe ver plichtingen aan te gaan. Het wachten is feitelijk op de ver hoopte ontspanning van de situatie aan de grenzen van Israël. Niet te verwonderen was het dat de markt alles behalve op gewekt gestemd was. Het aanbod kreeg de overhand, maar geluk kig was er geen sprake van bui tensporige verkopen. Onder de internationals was het Kon. Olie die het meest van aanbod te lij den had mede doordat ook het publiek hier en daar tot verko pen overging. Het verlies voor olies bedroeg 2 gulden maar de handel bleef zeer beperkt. Uni lever ging 1 gulden achteruit; Philips was ruim 1 gulden lager en A.K.U. moest een halve gul den prijsgeven. Algemeen heerste er een luste loze, onbehaaglijke stemming. Zelfs de cultures deden hieraan mee en konden het vorige niveau niet handhaven. Ook de scheep vaartpapieren waren aan de zwakke kant vooral voor scheep vaart-Unie. Staatsfondsenmarkt zette de gedrukte tendens van de laatste dagen voort. Per saldo bleek dat hier en daar vrij gevoelige verliezen wa ren geleden. Zo ging Hoogovens terug naar 370 hetgeen een da ling van 15 punten betekende. Philips kwam tijdelijk zelfs on der de 88 en ook de overige in ternationals vertoonden nauwer lijks tekenen van herstel. De cul tures bleven algemeen ten ach ter K.L.M. ging, overeenkomstig Wallstreet 12 gulden terug naar 380. Wat de lokale fondsen be treft werd geen notering opge maakt in aandelen E.M.S, aange zien men ter beurze uit Scheve- ningen een bericht verwachten. De lokale industrieën lieten voor het overgrote deel behoorlijke koersverliezen zien. De bieraan- delen waren flauw voor Heine- ken en Oranjeboom, Zout-Ketjen was 11 Vi punt lager, Amst. Bal last verloor 9 punten, Fokker min 6, Brocades min 9, Misset min 7 en Bijenkorf min 5. Een uitzon dering was Bensdorp die 5 pun ten omhoog ging. Nabeurskoersen A.K.U.49,70) Hoogovens: (376,00) Kon. Olie: 129,00—130,00 (128,50) Philips: 88.80— 90.00 88.00) Unilever: 91.70— 92,50 91,60) K.L.M.: (378.00) Hongarije versloeg Denemarken met 2—0 Hongarije heeft woensdag avond in Kopenhagen in een wedstrijd voor groep 5 van het toernooi om het Europees kam pioenschap ..voor landenploegen met 20 gewonnen van~T3enë- marken. Bij de rust was de stand 10. De eerste ontmoeting tus sen de twee landen, die vorig jaar september in Boedapest werd gespeeld, eindigde in een 6—0 zege voor de Hongaren. De stand in groep 5 luidt nu: 1. Hongarije 4 3 1 0 7 123 2. Nederland 4 1 1 2 3 88 3. Oost-Duitsl. 1 1 0 0 2 4—3 4. Denemarken 3 0 0 3 0 010 Engeland won van Spanje Wereldkampioen Engeland heeft woensdagavond in het Londense Wembleystadion met 20 ge wonnen van Spanje."De Engelse doelpunten werden na de hervat ting gescoord door Jimmy Grea ves en Roger Hunt. Er waren 97.800 toeschouwers. Koude oorlog tussen Stein en Herrera Terwijl de spelers van Celtic Glasgow en Inter Milaan een lichte training ondergingen in het immense nationale stadion van Lissabon, voerden de mana gers van beide clubs een koude oorlog tijdens een persconferen tie. Celtics „baas" Jock Stein was duidelijk: „We zullen het accent op de aanval leggen. We zijn ge komen om voetbal te spelen, niet om een oorlog uit te vechten". Stein was niet van mening, dat Inter gehandicapt zou zijn door het ontbreken van Suarez, die wegens een blessure niet kan spelen. Hij verklaarde dit als volgt: „Geen enkel team is ge bouwd op één speler. Als hij een sleutelpositie innam in het Ita liaanse team, zal een ander zijn taak overnemen. Vergeet niet, dat wij ook een belangrijke speler moeten missen, n.l. Joe McBride". Helenio Herrera, 's werelds best betaalde coach, bediende zich tij dens de persbijeenkomst van drie talen. Toen men hem vroeg of hij een zwakke plek in de Schotse ploeg had ontdekt, gaf hij ten antwoord: „Dat vertel ik u wel na de wedstrijd". Welke club zou volgens Herrera winnen? „Ik ben geen waarzegger", zei hij, maar na een ogenblik pauze ver volgde hij glimlachend: „Ik denk, dat wij winnen". De manager van Celtic Glas gow, Jock Stein, heeft het elftal bekendgemaakt, dat vandaag in Lissabon tegen Internazionale uitkomt in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Het is dezelfde ploeg, die op 25 april in Praag met 00 ge lijkspeelde tegen Dukla en daar door een plaats veroverde in de eindstrijd. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: Simpson; Achter: Craig en Gemmell; Midden: Murdoch, McNeill en Clark; Voor: Johnstone, Wallace, Chal mers, Auld en Lennox. JUICHEND NAAR DE MENIGTE Athene: Prinses Irene, koning Constantijn en koningin-moeder Frederika wuiven opgewekt naar de juichende menignadat zij in de kathedraal een Te Deum hebben bijgewoond. Zwitserland verpletterde Roemenië met 7—1 Het Zwitserse voetbal elftal, dat al sinds een jaar geen wed strijd meer had gewonnen, zege vierde woensdagavond in Zürich in een wedstrijd voor groep 6 van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploe gen met 71 over Roemenië. Bij de rust stonden de Zwitsers al met 30 voor. Er waren 20.000 De stand in groep 6 luidt nu: 1. Roemenië 5 3 0 2 1813 6 "Italië - n 2 2 0 0 5—1 4 3. Zwitserland 2 10 1 95 2 4. Cyprus 3 0 0 3 1—14 0 won/j 0,'üer ae nv°ha ^se tf"a' ao»,. c' In hohfj ï'Se s heer Ie0 ig 0'i'ng °f- üe o v v 1'^- de po- PujbMcatie aangeboden door dit blad - in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame (Van een onze redacteoren) DIE eerste skiles, mijn hemel, wat een doffe ellende. Indertijd hebben je ouders je al uit de wieg gesteurd, omdat ze vonden, dat je zo nodig moest leren lopen. Je lag er uit de kunst, fopspeen tussen de lippen, rammelaar in het rimpelige vuistje, maar omwille van misplaatste moederlijke trots werd je gedwongen dat zalige paradijs vol kanten ruches en geborduurde lakens te ruilen voor het karpet in de voorkamer, waar je met verkrampt gezicht tussen de leun stoelen' wankelde. Nog echoën de collectieve kreten uit die tijd in je herinnering „en waar is mijn broekeman dan, komt mijn kleine toereloerus in mijn hokje?" Je eerste reële stappen zijn voor de eeuwigheid geconserveerd: een vaag verkleurde foto met een stralende moeder op haar hurken en een kap seizende dreumes, die met de moed der wan hoop op zijn moddervette beentjes balanceerde. Hadden ze het toen daarbij gelaten, dan had je er nog vrede mee kunnen hebben. Maar neen hoor, nauwelijks had je de lopende zaken afgedaan, of vader oor deelde het nuttig om je schaatsen onder te bin den. „Goed voor je body", zei hij, „frisse lucht, sportief vertier". In feite wilde hij alleen, dat zijn zoon een betere acht op het ijs draaide dan de jongen van de buren, die hem al lang een doorn in het oog was. Daarna kwamen de rol schaatsen, de driewieler, de step, de fiets. Het familiealbum barst van de kunsten, die je ver toond hebt in het huise lijke circus der ijdelheid. Je moest ook leren zwemmen en paalklim- men, ofschoon je daar altijd aandrang van kreeg. Voortdurend was je bezig om te bewijzen, dat je het ook kon: de 100 meter in elf drie, een sprong van vier meter twee in de zand bak achter het huis, een gaaf doelpunt, en dat, terwijl Je vliegende kee per was. En nou dit weer: twee latten yan belachelijke lengte, twee schoenen, die Je spontaan de in druk geven, dat je kreu pel bent. Als je ze voor de eerste keer aantrekt, kun je je been niet eens van de grond krijgen. Zou het toch niet ver standiger zijn om te gaan klaverjassen met de on getrouwde kleuterleid sters van kamer 46? Het is weer diezelfde trots, die je van dit lof waardig voornemen af houdt. Broekeman moet immers zijn hele leven al zo nodig. Hij tilt de skies op zijn schouder en gaat zijn kruisweg tot het bitter-zoete einde. In zijn nieuwe skibroek, zijn nieuwe skijack, met zijn nieuwe, vuurrode muts en zijn nieuwe ski bril is hij een tragische anti-held, die in de tuin van het hotel al gelijk uitglijdt en ruggelings ter aarde stort. Geluk kig: zijn vrouw had het filmtoestel attent in de aanslag, zodat ook het thuisfront straks van die afgang kan meegenieten. Beneden in het dorp loopt de skischool onder tussen langzaam vól. Straks zullen de zesde klassers zich moeiteloos van de helling laten glijden en door de ski lift de hemel in worden getild. Achter hen zwer men de kinderen uit: wriemelende kuikens in het spoor van de grote, bazige haan. Zij worden nagekeken door de kra- kepoten, die van heinde en verre zijn komen aan- klossen om klassikaal nun eerste modderfiguur te slaan. De oogst van deze week bestaat uit drie Zwitsers, één Fran- :aise, twee Engelsen en drie Nederlanders. Zij vormen het traditionele wrakhout van de winter sport, dat „God zegene de greep" bereid is om van elke beschikbar* berg af te donderen. De meester van de eei- ste klas is Charly, een gebruinde lederhosen- drager uit München, die ons allang heeft gewogen en te licht heeft bevon den. „Heeft iemand van u ai eerder op skies ge staan?", vraagt hij. Nou, geen hond. Ze heb ben met him stijve rug gen wel achter bureaus gezeten, ze hebben in auto's rondgerost en el ke avond met open mond voor de buis gezeten. Ze hebben geen vinger uit gestoken om hun con ditie te verbeteren: ze gunden zich de tijd niet voor de diepe kniebui gingen en de noodzake lijke oefeningen ter ver krijging van soepele heupspieren. Daar staan ze nu met hun onwillige lichamen, die hooguit geschikt zijn voor het halmaspel of een potje dammen. Toch branden ze van verlan gen om die berg op te stuiven, want ze willen thuis losjes kunnen pra ten over hun eerste af daling, over de peilloze afgrond, die ze met soe pele kuit en lenige lies overwonnen. Achter al die truien woelt een héros, achter al die Alleen de Engelsman blijft overeind. Tot stomme verwondering van zichzelf drukken zijn 92 kilo hem vast op de skies, die onder hem steeds harder gaan. Hij lijkt een locomotief, die snuivend op hol is ge slagen. Halverwege de heuvel verandert hij ook nog van koers en ver dwijnt hij in het maan landschap. Na vijftig meter reikt de sneeuw al tot aan zijn middel, na 100 meter is alleen zijn hoofd nog zichtbaar. Charly kijkt hem scha terlachend na en schreeuwt: „Stuurt u een kaartje?" Op dat moment duikt de hoffotograaf van Wild- haus op, die ons bijeen drijft voor een herinne- ringskiek. Het is die foto, die de volgende dag in het hotel circuleert en bij de ongetrouwde kleuter leidsters kreten van be wondering losweekt. Derde van links is Broe keman, die nonchalant op zijn skistok leunt en een zuinige glimlach produceert. „Is dat nou moeilijk", vraagt één der dames, „dat skieën". hsaR 6e alwiilas op, zegt: „Ach, wat is moei lijk. Het is even een slag". Aan de andere kant van de lounge knikt de En gelsman instemmend. Het is hem duidelijk, dat zijn collega uit Hofland ook niet in zijn eerste leugen gebarsten is. koortsige ogen smeult een hete dadendrang. „Alle spieren ontspan nen", roept Charly, „los jes door de knieën veren, niet dat krampachtige". Hij doet het voor. Niet dit op aan te merken. Naast mij probeert de Engelsman het ook. God save the king. Het vol gend moment ligt hij voorover in de rulle meeuw. Er wordt luid keels om gelachen. Ook door mij. Snikkend wijs ik naar de Engelsman. Een seconden later lig Ik naast hem. „Weet jij nou, hoe je weer over eind komt?", vraagt hij bezorgd. Ik probeer het, maar het is net, alsof ik op een cake-walk sta, die met reuzel is inge smeerd. Tenslotte wor den we door Charly weer op de been geholpen. Hij doet dat met de om zichtige gebaren van een padvinder, die op de vluchtheuvel een ge struikelde bejaarde op tilt. Na een half uur zijn we zover, dat we, trillend van de zenuwen, achter hem aan kunnen schui ven zonder telkens door de enkels te zwikken. Dan komt er een heuvel tje, een uit zijn krachten gegroeide molshoop, die zelfs in Valkenburg niet serieus zou worden ge nomen. „Losjes naar beneden glijden", zegt Charly, maar hoe doe je dat? Hij had ons voor hetzelfde geld kunnen opdragen om naar Wild- haus te vliegen. De eerste, die het met de moed der wanhoop pro beert, is de Frangaise. In Montparnasse trippelt ze een aardig eind weg, maar hier zakt ze spon taan door de knieën en gebruikt ze haar zitvlak als veilige slee. De an deren verzinnen daarna allerlei onthutsende va riaties op dit thema; zelfs de doorgewinterde schuinsmarcheerders we ten er geen raad mee en zeilen op ellebogen, rug en zij naar beneden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7