Egypte legt mijnen in de Golf van Akaba De ramp bij Innovation Koningin Juliana in Victoria VEILIGHEIDSRAAD IN SPOEDZITTING BIJEEN NOG TWEEHONDERD VERMISTEN NA DE RAMP IN BRUSSEL HET WEER DONDERDAG 25 MEI 1967 23e Jaargang No. 6943 i Syriërs moeten Jordanië verlaten Rusland bepleit terugtrekking Westelijke vloten uit de Middelandse Zee Snelle uitbreiding Zon- en Weerbericht Hoogwater Kritiek van Johnson op Oe Thant „Oliemonopolies" Breuk Nederland pro-Israëlisch Geen Amerikaanse waarschuwing Derde directielid omgekomen Gesloopt 321 doden en vermisten Voldoende olie Balans van de ramp met Liberiaanse tanker Circe V.N.-vloot naar midden-oosten? Prank, bü abonnement: TERNEUZEN Directeur-ITootöreètaetetirJ L van 3e San3e Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironununer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzén Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéé.i handels, advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d;nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Volgens het Egyptische blad Al Achram, dikwijls de spreekbuis van de regering, heeft Egypte woensdag mijnen gelegd voor de toegang tot de golf van Akaba, Is raels enige toegang tot de Rode Zee en de Indische Oceaan. oliemonopolies en hun handlan gers" bij een militair conflict in het midden-oosten belang. Moskou zal de gebeurtenissen nauwlettend volgen en zijn uiterste best doen een schending van de vrede en de veiligheid in het nabije oosten te voorkomen en de legitieme rech ten van de volkeren te beschermen. OE THANT IN EGYPTE Cairo: Secretaris-generaal van de V. N. Oe Thant is dinsdagmid dag in de Egyptische hoofdstad aangekomen. Hier is hij (rechts) gefotografeerd op het vliegveld van Cairo, waar hij begroet werd door de minister van buiten landse zaken van de V.A.R., Mahmoud Riad, De regering van Jordanië heeft woensdag besloten, dat alle Syri sche burgers het land moeten ver laten. Dit geldt ook voor de leden van de Syrische ambassade in Amman en het Syrische consulaat- generaal in Jeruzalem. Aan de andere kant hebben de autoriteiten in Amman opdracht gegeven de radio- en perscampagne tegen Egypte en Syrië te staken met het oog op „de kritieke toe stand welke door de dreiging van de kant van Israël in het midden oosten is ontstaan". Wel mag nog kritiek worden ge leverd op Syrië wat betreft de bomontploffing in de Jordaanse grenspost Ramtha op zondag j.l. Rusland heeft woensdag in de veiligheidsraad de verdwijning van de Britse en Amerikaanse vloten uit de Middellandse Zee bepleit. Nadat de Amerikaanse verte genwoordiger Goldberg had ver klaard dat de Verenigde Staten bereid zijn, met de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk te pogen om aen oplossing voor de crisis te vilden, zei de Rus Fedorenko dat de Verenigde Staten en En geland, als zij werkelijk de span ning willen verminderen, eerst hun vloten uit de Middellandse Zee moeten terugtrekken, welke volgens hem één van de belang rijkste bronnen voor de spanning vormen. In Antwerpen en ook in Gent zijn van de warenhuizen van de Innovation de reclames van de Amerikaanse week van de gevel en uit de etalages verwijderd. De oorzaak van de brand en vooral de ongelooflijk snelle uit breiding van het vuur door het ge hele gebouw blijft echter een raad sel, aldus de heer Bolle. Uit het verhoor van geredde personeels leden was reeds gebleken, dat de brand op de eerste verdieping is ontstaan en zich vrijwel gelijktijdig manifesteerde op het andere uit einde van de derde verdieping. Het supervisie het bouwwerk tot stand komt. Na toespraken van de premier van Brits Columbia, W. A. C. Bennett, en de voorzitter van de Nederlandse groep in het eeuw feestcomité, de heer L. R. Door man, voerde koningin Juliana 't woord. Zij zei de herdenkingssteen te zien als een teken dat zowel het gemeenschapsgevoel van de Nederlanders als de dankbaar heid voor de gastvrijheid tot uit drukking brengt. Van de 14- jarige Doreen Oosterhuis, doch ter van de voorzitter van de Nederlandse vereniging „Je Maintiendrai" in Vancouver ont ving de vorstin een ruiker. Na de onthulling van de steen wer den het Wilhelmus en de volks liederen van Canada en Enge land gezongen. Koningin Juliana kreeg van minister Chant een wapenschild aangeboden voor Prins Bernhard. In de late namiddag van deze dag met stralend zomerweer be zocht de koningin de uitgestrekte particuliere tuinen van de fami lie Butchart die in Victoria wor den beschouwd als de mooiste ter wereld. 's Avonds werden hare maje steit in het gouverneursgebouw 'en ontvangst en een diner aan geboden. De koningin bracht ook de nacht in het gebouw door. Onbestendig weer In een oceaanfront dat woens dag geruime tijd regen bracht, ontwikkelde zich boven ons land een kleine storing, die nu in noordoostelijke richting weg trekt met matige tot vrij krach tige zuidwestelijke winden wordt onstabiele lucht aange voerd. Voor vandaag worden naast opklaringen ook buien ver wacht. Een volgende depressie op de Oceaan trekt met grote snelheid oostwaarts zodat 't wis selvallige weer aanhoudt. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. Ook in andere delen van Euro pa viel plaatselijk vrij veel re gen, in Engeland hier en daar 10 mm, in west-Frankrijk onge veer 20 mm, en ook in de omge ving van Stockholm werd onge veer 10 mm afgetapt. Boven oost- Europa kwam op uitgebreide Maanstanden ZON MAAN op onder op onder 25 4.34 20.41 23.29 5.10 26 4.32 20.42 6.04 27 4.31 20.43 0.26 7.12 schaal onweer voor wat gepaard ging met een belangrijke tempe ratuurdaling. In Italië trad een weersverbetering op en plaatse lijk steeg de thermometer tot ruim 20 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Onbestendig weer Veranderlijke bewolking en oj de meeste plaatsen enkele buien Matige tot krachtige wind tuS' sen zuid en zuidwest. Weinif verandering in temperatuur. DONDERDAG 25 MEI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden V.m. 2.01 2.26 3.02 3.36 3.35 n.m. 2.24 2.49 3.25 3.59 3.58 VRIJDAG 26 MEI v.m. n.m. Cadzand 2.48 3.08 Breskens 3.13 3.08 Hansweert 4.23 4.48 Terneuzen 8.49 4 0?; .Walsoorden 122 442 Naar het blad berichtte, zullen alle schepen worden gewaarschuwd die de golf naderen. Elk Israëlisch schip krijgt van Egyptische marine schepen signalen, dat het moet terugkeren. Zij zullen het vuur bnenen als Israëlische schepen dit bevel negeren. Al Achram meldde voorts, dat Egyptische patrouille vaartuigen buitenlandse schepen met onbekende lading voor een In spectie zullen aanhouden. Woensdagmiddag kwam de vei ligheidsraad in New York bijeen cm de verscherpte situatie in het midden-oosten te bespreken. Dene marken en Canada vroegen dinsdag om een spoedbijeenkomst van de raad. Het verzoek kreeg de steun van de Amerikaanse gedelegeerde Go'dberg, die benadrukte, dat de veiligheidsraad de vredesmissie van Oe Thant in Cairo moet onder steunen en praktische maatregelen moet overwegen om een militair conflict te voorkomen. President Johnson bestempelde de blokkade van de golf van Akaba als onwettig en een potentieel ge vaar voor de zaak van de vrede. Hij zei, dat het besluit van Egypte de crisis een nieuwe en ernstige omvang heeft gegeven. Het recht op vrije doorvaart door de intematio- le waterweg is van vitaal belang voor de internationale gemeen schap, aldus het Amerikaanse staatshoofd, die in zijn verklaring alle landen van het midden-oosten verzekerde, dat de Verenigde Sta ten hun traditionele politiek inzake dit deel van de wereld zullen voort zetten. Hij deed een beroep op de betrokken landen hun geschillen vreedzaam bij te leggen en zich aan het handvest der verenigde na ties te houden. Geliiktiidig kritiseerde Johnson het terugtrekken van de V.N.- bestandstroepen zonder dat de algemene vergadering of de veilig heidsraad de gelegenheid hadden zich erover uit te spreken. De Russische reeering liet dins dagavond een verklaring publice ren, waarin zij er de nadruk op legde, dat degene, die het zou wa gen agressie in het midden-oosten te plegen, niet alleen op gemeen- schanpelijke weerstand van de Arabische wereld, maar ook op die van de Sowjet-Unie zou stuiten. Naar de mening van de Sowjet- Unie hebben niet de volkeren, maar «olcht» een ..verzameling koloniale Jordanië heeft intussen de diplo matieke betrekkingen met zijn buurland Syrië verbroken. De Sy rische ambassadeur in de stad Amman kreeg de uitnodiging het land te verlaten. Jordanië stelt Syrië aansprakelijk voor een springstofincident aan de grens, waarbij zestien Jordaniërs om het leven kwamen. Minister van buitenlandse zaken Eban van Israël is met een speciale missie naar New York en Washing ton vertrokken. Hij zal zijn land op de spoedbijeenkomst van de veilig heidsraad vertegenwoordigen- De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, zei in Washington: Ik ben er thans zeker van, dat een aanval tégen Israël door een felle reactie van Washington gevolgd zou worden. Hij zei dit na gesprekken met pre sident Johnson en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk. Minister Luns noemde het besluit van secretaris-generaal Oe Thant om de V.N.-bestandstroepen terug te trekken een zeer haastige stap. Hij zei, dat de stemming in Nederland pro-Israëlisch is. In Moskou begon de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Brown, woensdag zijn enkele malen uitge stelde besprekingen met zijn Russi sche ambtgenoot, Gromiko. Het Cypriotische regeringsblad Agon schreef woensdag dat de be volking zich zal verzetten, als En geland zou trachten zijn bases op Cyprus tegen de Arabische landen te gebruiken. De Cyprioten steunen de Arabische vrienden in hun rechtvaardige zaak, zo schreef dit blad. De woordvoerder van het Witte Huis, George Christian, heeft ver klaard, dat president Johnson geen enkele instructie heeft gegeven aan zijn ambassadeur in Cairo, de Egyptische regering te waarschu wen, dat de V.S. in het voorkomen de geval hun toevlucht tot geweld zullen nemen om de vrijheid van toegang tot de golf van Akaba te verzekeren. In een persbericht uit Cairo dat uit gezaghebbende bron heette te zijn geput, was gezegd, dat de Ame rikaanse ambassadeur in de Egyp tische hoofdstad de waarschuwing aan de Egyptische minister van Het bergingswerk in de nog steeds smeulende puinhopen van de Innovation is woensdag hervat, nadat het gedurende de nacht had stilgelegen wegens instortingsge vaar en vermoeidheid van brand weer en B.B., die al 36 uur in touw waren. Dinsdagnacht stortte een zij gevel in, waarbij een brandweer man werd gewond. Toen men dinsdagavond de ber ging staakte, waren 47 lijken ge borgen, waarvan er 26 geïdentifi ceerd konden worden. De meeste waren zwaar verminkt. De politie raamde het aantal vermisten nog op 197. De directie van de Innovation heeft echter een lijst opgesteld van circa 300 na men. Op de lijst komen de namen voor van twee buitenlanders die worden vermist, beiden Britten. De directie van het Innovation heeft woensdagmiddag medege deeld dat volgens haar gege vens na de ramD van maandagmid dag in totaal 303 personen worden vermist: 112 leden van het perso neel en 191 klanten. raadsel is nog groter geworden door pertinente verklaringen van een verkoopster, die zegt het vuur op de derde verdieping bij het res taurant uit de zoldering te hebben zien komen hetgeen zou wijzen op een brandhaard op de vierde verdieping. De financiële gevolgen van de ramp zullen in heel wat landen merkbaar zijn, aangezien de Inno vation was verzekerd bij drie grote en een 200 kleine maatschappijen, die veelal hun risico weer elders hadden doorverzekerd. In Brusselse ziekenhuizen wor den, volgens verklaringen van de politie van woensdagmiddag, nog 66 gewonden verpleegd. De Brusselse commissaris De Gryse heeft medegedeeld, dat de gevel van de Innovation aan de Nieuwstraat van binnenuit za! worden gesloopt om instorten te voorkomen. De bergers die de puinhopen moeten doorzoeken hebben ver klaard, dat het opruimingswerk levensgevaarlijk zal zijn. Het personeel van de Innovation te Antwerpen heeft woensdag gro te oefeningen gehouden om in ge val van nood het pand snel te kun nen ontruimen. De directie van Innovation heeft woensdagnamiddag op een pers conferentie na een herziening van de verlieslijsten medegedeeld, dat de voorlopige balans 321 doden en vermisten bedraagt. Onder de ver misten bevinden zich 123 leden van het personeel. Het rode kruis en de Belgische B.B. hebben woensdag omstreeks 18 uur het bergingswerk in het uit gebrande gebouw gestaakt, aange zien door aanhoudende regenval het instortingsgevaar te groot was geworden. In een warenhuis te Hasselt in Belgisch Limburg is woensdagmid dag paniek ontstaan, toen er brand in een kelderverdieping werd ge signaleerd. De rook drong het pand binnen, dat echter zonder veel moeite kon worden ontruimd. De brandweer had het vuur in een half uur geblust. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. DE ZWARE RAMP IN BRUSSEL Brussel: Slechts een grote puin hoop is overgebleven na de dra matische warenhuisbrand, die zovele slachtoffers heeft geëist. Dinsdag zijn in totaal 26 lijken geborgen en woensdagochtend vijf, aldus deze verklaring. Slechts twee ervan konden worden geïdentifi ceerd: het waren twee vrouwelijke leden van de directie. Er is nog een derde directielid omgekomen, de heer Delcipee, van wie bekend is dat hij aan het begin van de brand verscheidene mensen naar de uitgangen had geleid. Uit de eerste onderzoekingen van de lijken blijkt voorts, dat de slachtoffers veelal door verstikking zijn omgekomen alvorens te ver branden. Pierre Bolle, lid van de directie van Innovation, die dit woensdag verklaarde, ontkende voorts ten stelligste dat de directie dreigbrie ven had ontvangen naar aanleiding van de Amerikaanse week die de firma had georganiseerd. buitenlandse zaken had doen toe komen. Een groep van 166 Scandinaviërs, die uit Israël zijn vertrokken in verband met de crisis in het mid den-oosten, is uit Tel Aviv in Rome aangekomen. Een van hen, de 25- jarige mevrouw Hanne Uhd uit Kopenhagen, die met een Israëliër is getrouwd, vertelde, dat er een crisis-sfeer heerst in Tel Aviv. „Het leger roept zelfs taxi-chauffeurs op". Oliedeskundigen in Londen zijn er vrij zeker van, dat zelfs Indien de crisis ln het midden-oosten zou verergeren, de olievoorziening van West-Europa voldoende zal kunnen worden verzekerd. Zij wijzen erop, dat de toestand thans zeer ver schilt van die ten tijde van de Suez-crists, elf Jaar geleden. Toen moest 80 tot 90 van de olie voor West-Europa uit het midden-oos ten komen via het Suez-kanaal. Bij de ramp met de Liberiaan se tanker „Circe", die in de nacht van maandag op dinsdag voor de Franse zuidkust in tweeën brak, zijn 38 van de 39 bemannings leden om het leven gekomen, zo is van officiële zijde in Marseille meegedeeld. Eén overlevende en één lijk van een opvarende zijn uit zee opgepikt voordat de opsporings- aktie werd gestaakt. Onder de slachtoffers bevindt zich ook een Japanse, mevrouw Elisabeth Paviades, echtgenote van de eerste machinist van de „Circe". De Franse marine heeft de wrakstukken van de tanker door zocht op stoffelijke overschotten of overlevenden en zal de over blijfselen van het schip in brand steken, omdat zij een gevaar voor de scheepvaart kunnen vormen. De enige en veel duurdere alter natieven waren destijds de V.S., Canada en Venezuela. Na Suez werd de olie-exploratie opgevoerd, in 1959 werd olie ontdekt in Libye. Grote reserves zijn inmiddels ook gevonden in Nigeria, dat vorig jaar ongeveer 20 miljoen ton produ ceerde en belangrijke vondsten zijn ook gedaan in Algerie en in enige Franssprekende gebieden in Afrika. Door een en ander is de Westeuro. pese afhankelijkheid van olie uit het midden-oosten verminderd. In plaats van 80 a 90 procent is deze thans geslonken tot slechts 60 In Saoedi-Arabie is het gehele militaire apparaat in alarm-toe stand gebracht. Ook de geregelde en ongeregelde troepen der stam men aldaar zijn gemobiliseerd. Alle verloven van leden van de strijdkrachten zijn geannuleerd. Naar het heet hebben deze maat regelen ten doel het beleid van Saoedi-Arabie aan te passen aan alle Islamitische en Arabische kwesties, in de eerste plaats het vraagstuk-Palestina. Senator Robert Kennedy heeft tegenover een groep journalisten het idee geopperd de V.N. een internationale zeemacht naar het midden-oosten te laten sturen om de vrede daar te handhaven. Kennedy vond een vloot het beste middel hiertoe, daar troepen toestemming van het desbetreffen de land moeten hebben om aan land te kunnen gaan. Koningin Juliana, die van Cal- Alberta naar Victoria in de pro vincie Brits Columbia is gereisd, heeft daar dinsdag een herden- kinssteen onthuld voor de toren, waarin het carillon zal worden geplaatst, dat Nederlanders aan de provincie Brits Columbia heb ben geschonken. De plechtigheid, 't hoogtepunt van het officiële bezoek van de vorstin aan deze stad werd ge kenmerkt door een wel bijzon der grote belangstelling van ge- emigreerde Nederlanders. Koningin Juliana werd uitbun dig door honderden mensen toe gejuicht. De toren komt te staan bij een nieuw complex gebou wen, waarin het provinciale museum en 't provinciale archief zullen worden ondergebracht. De bouw van dit museumcom plex geschiedt in het kader van het zogenaamde provinciale eeuwfeestproject. In 1967 het jaar waarin het honderdjarig be staan van de confederatie wordt gevierd worden in alle Cana dese provincies dergelijke pro jecten uitgevoerd. De plechtigheid van dinsdag werd ingeleid door de provin ciale minister van openbare wer ken. W. N. Chant, onder wiens

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1