Ontzettende brand vernielt Brussels winkelcentrum MINISTER BEREIDT VERBETERING VAN DE PENSIOENEN VOOR Bondskanselier Kiesinger voorzitter van de C.D.II. BEÜRSOVERZICHT Marktberichten Gevaar voor instorting Afschuwelijke geruchten Paniek Geen druk op waterleiding Overvolle stadskern Drie vuurhaarden Stijgend dodencijfer in Brussel Raadsel Schade 60 miljoen gulden General Banden en Rubber Holland' staakt activiteiten De bejaarden huizen Onbuigzaam Bejaarde vrouw overvallen Duivensport Voetbal Pagina 4 DE V R E Z E E O \1 Woensdag 24 mei 1967 (Vervolg van pag 1.) Een brandweerman heeft ver klaard, dat hij kort na het uitbre ken van de brand was doorgedron gen tot de gangen van de keukens on de derde verdiening en dat hij daar een twintigtal lijken van koks en keukenpersoneel had ge zien. Een andere spuitgast meldde on een terras zeven lijken te heb ben gezien. De brandweer is de gehele nacht bezig geweest met het nablussen bii Innovation, waarvan alleen noe de buitenmuren staan, en het be dwingen van het vuur dat naar enkele nabijgelegen panden was overgeslagen. Grote schade is ook aangericht in een aangrenzend wa renhuis van de Priba, een zijdefa- briek en verscheidene huizen in de nauwe straten rondom de Innova tion. De ruines konden dinsdagochtend nog niet betreden worden wegens het gevaar van instortingen. In enkele Belgische krantenver slagen viel dinsdagochtend het woord „sabotage", aangezien in de Innovation Amerikaanse weken werden gehouden. Kortsluiting of sabotage is de oorzaak van de brand, zo schrijft De Standaard. De Gazet van Ant werpen meldt dat volgens het personeel van een filiaal in een andere Brusselse gemeente zater dag een gerucht ging dat in het pand aan de Nieuwstraat dezer dagen een hom zou ontploffen. De politie stelde een onderzoek in en fouilleerde een aantal personen die het warenhuis maandag betraden, aldus de Gazet. Ook De Nieuwe Gids maakt melding van „afschu welijke geruchten" en vermoedens dat de brand oo een drietal plaatsen tegelijk zou zijn ontstaan. Uit verklaringen van ooggetui gen blijkt hoe razend snel het vuur zich verspreidde door het waren huis. Een man die zich on de derde verdieping bevond, verklaarde, dat hij vuur en rook had opgemerkt en dat op hetzelfde ogenblik reeds een deel van de derde verdieping op de tweede was gestort. Een dienster verklaarde dat het restaurant, waar een twintigtal mensen lunchten, snel kon worden ontruimd, hoewel enkele klanten de ernst van de toestand niet met een inzagen en wat tegenstribbel den. Zij werden door het personeel naar de nooduitgang geleid. Alleen een dame liep in paniek de andere kant op naar de roltrappen en recht de vuurpoel in. Een jonge kok verklaarde, dat hii en twee collega's elkaar een hand hadden gegeven, toen zij in de dichte rook voetje voor voetje de weg naar de noodtrappen zochten Een lid van de brandwacht van Innovation zou hebben verklaard, dat men onmiddellijk na de brand melding naar de vuurhaard op de eerste verdieping was gerend, maar dat er geen druk op de wa terleiding was toen men de slangen aansloot. Volgens de directie was het pand uitgerust met een modern sprenkel- svsteem, dat automatisch in wer king moest treden, ais ergens brand zou uitbreken. Het verwoeste pand is het oud ste van een serie van 15 warenhui zen van Innovation in België. Het werd gebouwd door de Brusselse architect baron Victor Horta op de plaats waar Mathieu Meyer, de grondlegger van de firma, in 1897 aan de Nieuwstraat een winkel in wollen goederen was begonnen. De ramp heeft op vreselijke wijze het probleem gesteld van de veilig heid der overvolle oude stadscentra met grote panden die in de nauwe straten moeilijk snel bereikbaar zijn, panden waarin de mensen zich onder normale omstandigheden dikwijls alleen maar voetje voor voetje kunnen bewegen. Brandweer en politie waren bin nen enkele minuten ter plaatse, maar het opstellen van het red- dings- en blusmateriaal in de nau we straten rondom de Innovation, waar zoals gebruikelijk veel auto's geparkeerd stonden, was een moei lijke opgave. De meeste geredden van het eer ste half uur hebben hun leven te danken aan de moed en het impro visatievermogen van brandweer lieden, politiemannen en ook bur gers, die met laddertjes en trappen de. *ersfo verdieping wisten ie be reiken of die zich met springzeilen opstelden in de nauwe zijstraten naast en achter het pand, waar reeds verscheidene slachtoffers op geparkeerde auto's te pletter wa ren geslagen, toen zij in doods angst uit de ramen sprongen. Hartverscheurende taferelen speelden zich maandagavond en maandagnacht af in het nabijge legen Rogiercentrum, waar de directie van Innovation een regi stratiedienst had georganiseerd en waar familieleden van het perso neel wachtten op nieuws, dat in vele gevallen echter niet kwam. In goedingelichte kringen werd dinsdagochtend verklaard, dat er maandagmiddag verscheidene vuur haarden tegelijk in het warenhuis zouden zijn ontstaan: een op de derde verdieping bij het restau rant, een tweede op de eerste ver dieping in de opslagplaats van de kinderafdeling en een derde op de tweede verdieping op de afdeling kampeermateriaal en speelgoed. De telling van het personeel wordt uitermate bemoeilijkt door het feit, dat alle dossiers verloren zijn gegaan. De brandweer bleef dinsdagoch tend de nog steeds rokende puin hopen bespuiten. De politie houdt de grote menigte kijkers en ook de pers op een afstand wegens het ge vaar van instortingen. Een der directeuren van de In novation heeft dinsdagmiddag om vier uur medegedeeld, dat het aan tal vermisten van de ramp wordt geraamd op 281, waarvan 118 per soneelsleden. Deze gegevens zijn gebaseerd op mededelingen van familieleden over vermissingen, zowel van personeel als van klan ten. Een tiental vrijwilligers van de Belgische B.B. is dinsdagmiddag begonnen de derde verdieping van het uitgebrande pand, waar men vreest de meeste slachtoffers te zullen aantreffen, te doorzoeken. „Ik weiger te geloven dat de ramp aan ODzettelijke brandstich ting is te wijten, fk kan en wil dat niet geloven. Zo iets zou niet men selijk zijn", zo heeft een der direc teuren van de Innovation, Pierre Bolle, dinsdagmiddag verklaard op een persconferentie in Brussel. Hij verklaarde echter ook, dat het volslagen onbegrijpelijk is hoe de brand zich in tien minuten tot een kwartier door het gehele pand heeft kunnen verspreiden. Door een brandwacht is één brandhaard vastgesteld, in een op slagplaats op de eerste verdieping bij de afdeling kinderkleding, aldus de heer Bolle. Heel kort erna, zo kort dat het gelijktijdig lijkt, werd brand gesignaleerd aan het andere einde van de derde verdieping bij het restaurant. De enige verklaring zou zijn, dat het vuur zich onbe grijpelijk snel een weg heeft ge baand langs een trap naar boven. Hoe het ook zij, uit verklaringen van het geredde personeel is ko men vast te staan, dat het gehele warenhuis met een vloeroppervlak van een hectare in nog geen kwar tier volledig in brand stond en dat is een raadsel, zo zei hij. De heer Bolle verklaarde dit naar aanleiding van vragen over anti-Amerikaanse betogingen van de afgelopen dagen tegen de Ame rikaanse weken in de Innovation. Er ziin in de stad pamfletten ver spreid waarin dreigementen werden geuit. De directeur zei die pamflet ten te hebben gezien en met beto gers te hebben gesproken en hij weigerde enig verband tussen de volgens hem begrijpelijke maar misplaatste actie tegen de Ameri kaanse weken en de ramp van maandag te leggen. De materiële schade van de brand schatte hij op 800 k 900 mil joen francs (d.i. een 60 miljoen gul den). De minister van binnenlandse zaken heeft bepaalde verbeterin gen in de pensioenwetgeving in voorbereiding genomen. Dit deelde de heer C. J. van As, voorzitter van de Nederland se bond van gepensioneerden, gisteren mee tijdens een verga dering van deze bond in Utrecht. In een mededeling aan haar aandeelhouders zegt de directie van de General Banden en Rub bermaatschappij Holland N.V. dat de vennootschap zeer on langs tot haar leedwezen het be sluit heeft moeten nemen iedere verdere bedrijfsactiviteit te sta ken. De bond vertrouwt erop dat de minister rekening zal houden met de wensen van de bejaarden. Over de welvaartsvastheid van de pensioenen zei de heer Van As dat deze welvaartsvastheid voor de gepensioneerden altijd minder effektvol is dan voor de aktief dienenden. Dit is bewezen door de z.g. Toxopeus-ronden, waar van maar acht procent algemeen was en de rest derhalve voor de gepensioneerden geen soulaas bracht ter opheffing van de ach terstand. Ook het gebruiken van een deel van de trend voor salaris verbeteringen, die niet doorwer ken in de pensioenen de af schaffing van de standplaats aftrek en de nieuwe regeling voor de heffing van pensioen premies, samen 1,55 procent van de trend heeft nadeel voor de gepensioneerden opgeleverd, al dus de heer Van As. De welvaartsvastheid is voor de gepensioneerden meer naam dan daad, als zij hun pensioenen helemaal of voor een deel zien weggekort of als zij in rusthui' zen verblijven, die blijkbaar elke optrekking van de pensioenen of a.o.w.-uitkeringen aangrijpen om de pensiongelden te verhogen. Van de ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen wilde hij maar zwijgen. Een gepensioneerde die daarin terechtkomt, zal wel een beroep moeten doen op de bij standsorganen, aldus de heer Van As. LAAT HET GRAPJES BLIJVEN... Ergens in de Ver. Arab. Repu bliek: President Nasser (links)' en veldmaarschalk Amer maken grapjes met straaljagerpiloten tijdens een inspektiebezoek aan het „vooruitgeschoven" hoofd kwartier van de luchtmacht. Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft dinsdag in Brunswijk gepleit voor het tot stand brengen van een Europese politieke unie. Hij deed dit enige uren voordat hij tot voorzitter van de christen-democratische unie zou worden gekozen op het congres van deze partij. De Europeanen kunnen het niet alleen bij een gemeenschap pelijke markt laten, zij moeten ook komen tot een solidariteit op het gebied van de wereldpolitiek, wanneer Europa zijn plaats en invloed in de wereld wil behou den. Waarnemers menen dat Kiesinger aan Adenauer enige dagen voor diens dood heeft be loofd te blijven werken voor Europese politieke eenheid. De bondskanselier noemde de instelling van de E.E.G., waarvan eind deze maand in Rome het tienjarig bestaan wordt gevierd, een van de grote en moedige werken van onze eeuw. Hij ver welkomde nogmaals de aanvra gen van Engeland, Denemarken en Ierland om toetreding tot de E.E.G. Kiesinger betreurde het on- buigzame standpunt van Oost- Berlijn, maar zijn voorstellen hebben aangetoond dat Bonn verstandig, praktisch en humaan zowel de vrede wil dienen als de belangen van het eigen volk. Hij zei dat West-Duitsland nauw met Frankrijk zal blijven samenwer ken, maar tevens moet het At lantisch bondgenootschap verder worden ontwikkeld en moet de Navo aan de veranderende om standigheden worden aangepast. Ook de vriendschappelijke be trekkingen met de V. S. moeten worden gehandhaafd, al moet niet worden vergeten dat bij een dergelijke wereldmacht het ac cent op de verschillende belan gen in de wereld kan verschui ven. De bondskanselier werd latei op de dag gekozen tot voorzittei van de christen-democratischi unie. Hij behaalde 423 van de 44S stemmen. Zestien afgevaardig-j den stemden tegen en tien ont hielden zich van stemming. Oud- bondskanselier prof. Ludwig Er- hard werd tot erevoorzitter be noemd. Tot algemeen secretari: van de C.D.U. werd gekozen di minister voor gezinszaken, Brun< Heck, die 398 van de 480 geldigi stemmen verkreeg. VERKLARING VAN MINISTER-PRESIDENT DE JONG Den Haag: Minister-president P. de Jong tijdens zijn verklaring in de Tweede Kamer over het aan de Amsterdamse burgemeester mr. G. van Hall gegeven eervol ontslag uit zijn funktie. Links van hem de minister van binnen landse zaken, mr. Beernink, en rechts de minister van justitie, de heer Polak. Hachelijk avontuur voor t.v.-mensen Acht journalisten en technici van de Britse commerciële tele visie hebben een hachelijk avon tuur achter de rug. Aan boord van het 140 ton metende motor jacht „Braemar" waren zij zater dag j.l. uit de haven van Fal mouth in Cornwall vertrokken om sir Francis Chichester tege moet te varen, die met zijn zeil boot „Gypsy Moth 4" bezig is aan de laatste etappe van zijn reis om de wereld. ij Maandagochtend geraakte de „Braemar" ten zuiden van de Scilly-eilanden in ernstige moei lijkheden. De machinekamer liep als gevolg van een storm onder, waardoor de motor uitviel. Ter wijl het Britse vrachtschip „Tra der" in de nabijheid bleef, kwam een reddingsboot uit St. Mary op de Scilly-eilanden te hulp. Maan dagmiddag kon zij de „Braemar" op sleeptouw nemen naar New- lyn in Cornwall. Sir Francis Chichester bevindt zich op het ogenblik bij de Azoren ter hoogte van de Portugese kust. Hij wordt aan het eind van deze maand in Plymouth seragfitó VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 3505 dieren, zijnde 200 slachtrunderen; 468 gebruiksvee; 220 vette kalveren; 102 graskalve ren; 1771 nuchtere kalveren; 3 lopers; 6 biggen; 19 paarden; 3 veulens; 112 schapen of lammeren; 583 weidelammeren; 18 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt; Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,65 4,95, le kwal. 4,20—4,55, 2e kwal. 3,85—4,05, 3e kwal. 3,50 3,65; Vette kalveren: extra kw. 2,803, le kwal. 2,70—2,80, 2e kwal. 2,502,70, 3e kwal. 2,30—2,50; Stieren 3,85— ƒ4,35; Worstkoeien ƒ3,40—ƒ3,65. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ1100 1575; Vare koeien 900—1350; Vaarzen 750975; Pinken 575700; Graskalveren 400... 550; Nuchtere kalveren 140 150; Mestkalveren 95—170; Schapen 85110; Lammeren 100120; Weidelammeren 75 100. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen; ge wone aanvoer, rustige handel met prijzen als maandag; Kalf- en melk koeien: iets meer aanvoer, kalme handel en constante prijzen; Vare koeien: aanvoer als vorige week, handel redelijk en prijshoudend; Vaarzen en pinken: matige aanvoer kalme handel en goed prijshou dend; Graskalveren: iets meer aan voer, handel «til, prijzen stabiel; Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, kalme handel met prijzen als vorige week; Nuchtere kalveren: aanvoer even meer, handel tamelijk en ruim prijshoudend; Schapen en lamme ren: aanvoer als vorige week, rus tige handel en onveranderde prij zen; Weide- en zuiglammeren: groter aanvoer, handel redelijk en iets stijver in prijs. Maandag is de 72-jarige wedu we Sandrina Verwervan Beek, die een kruidenierswinkeltje drijft aan de Ferdinand Bolstraat in Utrecht, door een 20- a 30- jarige man overvallen. Zij zat in een kamertje achter de winkel toen de man de winkel binnenkwam en om koffie vroeg. Hij liep door naar achteren en gooide de bejaarde vrouw op een bed. Hij sloeg haar op het hoofd, maar de winkelierster verweer de zich zó, dat de man haar ver der met rust liet en de benen nam. De vrouw liep een bloeduit storting aan het hoofd op. Zij moest zich in het diaconessenzie- kenhuis laten behandelen. Tijdens haar verhoor vertelde mevr. Verwer later in het zie kenhuis, dat zij is overvallen door de 21-jarige G. P. uit Nijkerk. De man is enkele jaren geleden bij haar in de kost geweest. De politie heeft P. 's avonds san^oprieru GEDRUKTE STEMMING EN WEINIG HANDEL Men spreekt ter beurze op het ogenblik van een politieke markt die gepaard pleegt te gaan met een onberekenbare koersontwik keling. Het waren gisteren de berichten over de sluiting van de Golf van Akaba door Egypte waardoor aan Israël de scheep vaart wordt belemmerd. Een en ander had een drukkende uit werking op de koersen en was vooral van invloed op Kon. Olie die ca. een gulden lager opende. Voor alle internationale fondsen gold hetzelfde, namelijk dat de stemming ongeanimeeid was en dat het vorige koersniveau zich nauwelijks kon handhaven. Al gemeen werd geklaagd over ge brek aan orders zodat de markt als geheel een allesbehalve op gewekte indruk maakte. Kon. Olie opende op 130,70, maar liep nog verder terug naar ƒ130,10. De gegevens over het eerste kwartaal 1967 van Philips welke een verbetering van de resultaten in het vooruitzicht stellen in het 2e halfjaar, hebben op de koers weinig uitwerking gehad. In het officiële verkeer volgde een reactie tot iets boven de 90. Unilever kon zich even eens niet handhaven en ging 80 cent achteruit, terwijl AKU eveneens aan de zwakke kant was. De overige afdelingen lieten weinig verandering zien. De voornaamste cultures waren prijshoudend maar de scheep vaart kon hier en daar moeilijk meekomen. Dit was vooral het geval voor Scheepvaart-Unie. Wat de Nederlandse staatsfond sen betreft, hier bleef de tendens over de gehele linie min of meer gemakkelijk. Men is hier nog sterk onder de indruk van de aangekondigde nieuwe obligatie leningen, die bij elkaar een flink bedrag van de markt zullen op eisen. Aandelen Centrale Suiker werden verhandeld op 393. In de Amerikaanse afdeling was er een open hoek voor Studebaker. Van enig herstel voor de inter nationals viel ook later niets te bespeuren. Philips ging zelfs terug tot beneden 90 en ook Kon. Olie bleef gedrukt in een stille hoek. Voor Hoogovens kwam een koers tot stand van 388 of 5 punten beneden maan dag, Van de cultures moest Deli een gulden prijsgeven. De scheepvaartmarkt was per saldo gedrukt, o.a. voor Rottei'damsche Lloyd die terechtkwam op 145%, d.i 2% punt lager. De lokale waarden lieten hier en daar nog al wat koersverliezen zien. Zo moesten Brocades 17 en Nutri- cia 15 punten prijsgeven. Flauw was de stemming ook voor Zout- Ketjen 12) en voor Ballast- maatschappij 10), alsmede voor Fokker, Rijn-Schelde, Bührmann-Tetterode, Chemische Naarden en Rommenhöller. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepv. Bank en verz. Handel enz. Algemeen 19/5 401.3 316.0 110.0 172.4 157.4 311.4 (1953 100) 22/5 394.8 314.0 109.3 170.0 156.2 307.8 23/5 389.9 311.7 109.1 170.5 154.6 304.7 Nabeurskoersen A.K.U.: 50,40) Hoogovens: (385,00) Kon. Olie: 129,00—130,00 (130,20) Philips: 89,60— 90,00 89,90) Unilever: 91,80— 92,50 92,70) K.L.M.: (392,00) VLUCHT UIT PONT ST. MAXEINCE „De Reisduif" - Breskens Deelname: 41 duiven. Snelheid eerste duif 1465 m; laatste prijswinnende duif 1329 m. 1, 2 en 3. J. v. d. Lijke Sr.; 4, 5 en 10. A. Verduijn; 6. A. Jansen; 7, 8 en 9. J. A. Versprille. VLUCHT UIT ALBERT „Nog Sneller" - Breskens Deelname: 208 duiven. Snelheid eerste duif 1578 m; laatste prijswinnende duif 1488 m. 1 en 2. J. van Gijs; 3, I. de Jon- fe; 4. J. Faas; 5 en 6. L. de Mees ier; 7. W. Bruijnooge; 8. J. Buize; 9. J. Zeegers; 10. A. Vermeulen. PRIJSVLUCHT UIT ALBERT „Recht voor Allen" - Sluis Snelheid eerste duif 1547 m; laatste prijswinnende duif 1438 m. 1 en 5. A. le Clercq; 2. F. Kaes- tecker; 2 en 6. P. de Smit. Kopa beëindigt aktieve voetballoopbaan De vermaarde Franse voetbal ler Raymond Kopa, die zowel bi; Reims als bij Real Madrid jaren lang een sterrenrol vervuld heeft, gaat zijn voetballoopbaai beëindigen. De thans 36-jarigi Kopa, een zoon van een Pool! emigrantenechtpaar, van wie di werkelijke naam, Kopazewski gemakshalve tot Kopa werd af gekort, heeft 45 maal in hei Franse elftal gespeeld. In zijn Spaanse tijd veroverde Kopa mei Real Madrid drie keer de Euro pese beker voor landskampioe nen. Ajax—Go Ahead in Deventer De besturen van Ajax en Go Ahead zijn overeengekomen om hun wedstrijd voor de halve fi nales van de K.N.V.B.-beker op het terrein van Go Ahead in Deventer te spelen. Het voornemen bestond de wedstrijd, die op zondag 28 mei wordt gespeeld, in Amsterdam te houden, maar Ajax ging niet akkoord met de financiële eisen van Go Ahead. Daartegenovel staat dat Go Ahead nu wel is in gegaan op de verlangens var Ajax. HANDBOOGSPORT TE WESTDORPE De handboogmij. te Westdorpe organiseerde 'n schieting op twee staande wippen. De deelname was goed; vooral een groot aan tal Belgen nam aan de wedstrijd deel. De uitslag was: Wip 1: eerste hoge: J. Brugge- man, Braakmanpolder; tweede hoge: R. de Schepper, Koewacht; eerste zijvogel: H. Velleman, Terneuzen; tweede zijvogel: J, Buys, Hulst; eerste kal: A. de Rijk, Wachtebeke (B.); tweede kal: M. Amers, Westdorpe. Wip 2: eerste hoge: A. de Be- leir, Westdorpe; tweede hoge: R. van Hecke, Westdorpe; eerste zijvogel: A. de Smit, Langelede (B.); tweede zijvogel: L. Kalfs vel, Zandstraat; eerste kal: A. Geerens, Wachtebeke (B.); twee de kal; C. Celie, Langelede (B.), i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6