PROVINCIAAL NIEUWS De broederschap van de bronzen draak INCIDENTEN TIJDENS Nieuw kantoorgebouw Dow Chemica! (Nederland) N.V. Eerste sluisdeuren binnenvaartsluis Terneuzen hier moet een ITHO komen BOEDDHA-BESTAND IN VIETNAM Woensdag 24 mei 1967 Terneuzen Axel Breskens Sas van Gent Vlissingen - AGENDA - Liberiaanse tanker ontploft op de Middellandse Zee VENTILATOREN Hoofdkwartier ontdekt in bufferzone Strijd in Vietnam hervat DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Plaatsvervangend gemeentesecretaris Als plaatsvervangend secreta ris is aangewezen de heer J. Ver sprille, terwijl bij diens afwezig heid de heer H. J. M. Kwaak als zodanig optreedt. In verband met ziekte van de heer Kwaak en afwezigheid wegens vakantie van de heer Versprille is het noodzakelijk een derde plaatsvervangend secretaris aan te wijzen. Krachtens artikel 37 van het reglement van orde wordt de secretaris bij ziekte, afwezigheid of ontstentenis vervangen door een ambtenaar ter secretarie, daartoe door de raad aangewezen. B. en W. stellen voor de heer W. H. Blok, referendaris ter secretarie, als derde plaatsver vangend secretaris aan te wijzen. Onverminderde belangstelling voor expositie Enté '67 De publieke belangstelling voor de Enté '67 duurt onverminderd voort. Maandag, meestal betiteld als een stille dag, werden meer dan duizend betalende bezoekers ge registreerd. Dé gouden tientjes werden ge wonnen door: Annie van Alphen, Crocusstraat 20, en mevr. Diele- man, Aagje Dekenstraat 16. De quiz onder leiding van Benny Evert tussen de zwem en poloclub „De Schelde" en de icheidsrechtersvereniging werd met 86 punten gewonnen door de zwemmers. De arbiters behaal den 79 punten. Het bestuur van de ENTÊ schakelt behalve de jeugd ook de bejaarden in bij de activitei ten. Donderdagmiddag zijn de drie plaatselijke bejaardencentra am half drie uitgenodigd in de Dntspanningshal. De toegang voor oen is gratis. Zij zullen zelf aan iet programma deelnemen met sen modeshow, uitgevoerd door en voor bejaarden en ook zij tullen op parate kennis worden getest met een quiz. Het belooft een gezellige middag te worden. 875.000 uren veilig gewerkt bij Dow Chemical Terneuzen De „President's Award", de hoogste veiligheidsonderschei ding van de Dow Chemical, werd dinsdagmiddag voor het jaar 1966 uitgereikt aan de heer Z. Merszei, president van Dow Chemical Europe S.A. Hij ont ving de onderscheiding alhier uit handen van de heer H. D. Doan, president van Dow in Midland (Verenigde Staten). De onderscheiding bestaat uit een -gedenkplaat, waarop de er kenning is uitgedrukt voor de prestaties van Dow's Europese produktiepersoneel, dat in 1966 het verlies aan man-uren, ont staan door ongevallen, tot een minimum wist te beperken. De uitreiking vond plaats in de kantine van het nieuwe admini stratiekantoor van Dow in Ter neuzen. Aanwezig waren daarbij Se voorzitter van de raad van fommissarissen van de Dow, de heer C. Gerstacker, en het college Van B. en W. van Terneuzen. Als dank voor deze onder scheiding ontvingen de voorzit ter en president van Dow's raad van commissarissen van de Euro pese direkteur elk een pop in „Zeeuwse" klederdracht De onderscheiding gold niet illeen voor Dow Terneuzen, maar voor al de Europese pro- iuktiecentra van de maatschap pij. Gedurende 1966 werd in deze zes produktiecentra een onge vallenpercentage van slechts 1,18 per miljoen man-uren genoteerd. In 1964 en 1965 waren die cijfers resp. 9,0 en 3,1. De door Dow behaalde resul taten worden in kringen van de Europese chemische industrie gunstig beoordeeld, daar een percentage van 5,0 reeds als laag wordt beschouwd. De belang rijkste prestaties op het terrein van de veiligheid werden ge leverd door het personeel van de Dowfabrieken in de Botlek en in King's Lynn, waar records van meer dan een miljoen veilige uren werden bereikt. In Terneu zen heeft men nu 875.000 veilige uren gewerkt. Examen eenheidsdiploma E.H.B.O. Dinsdag werd het examen af genomen voor het verkrijgen van het „eenheidsdiploma" eerste hulp bij ongelukken door de heer H. A. Boland, geneesheer-direc teur van het Juliana-ziekenhuis. Voor het diploma slaagden de dames Th. A. AdlerRijmers, K. van Kerk voortZeijlemaker, E. J. A. F. VeermanJonker, M. de Jonge en P. F. Scheele. De cursus stond onder leiding van dokter Van Breda Vriesman en als instructrice mevr. P. J. C. V erlindeMaandag. Zilveren medaille op tentoonstelling Op de internationale filatelis tische tentoonstelling RAI-Am- iterdam van 11 tot en met 21 mei :967 behaalde onze stadgenoot le heer H. A. Lyppens voor een jntwerp voor documentatie van de 1ste emissie Nederland 1852 aan de hand van foto's, beschrij vingen en plaatreconstructies, bestaande uit 96 bladen, een zil veren medaille. De foto-reportage werd ver zorgd door de heer H. D. Hom mers jr. te Terneuzen en trok al ler aandacht. Gewestelijke contactdag vrouwengroep P.v.d.A. De heer S. P. van der Zee, een van de medewerkers van het E.T.I. voor Zeeland te Middel burg, heeft dinsdagmiddag op de gewestelijke contactdag van de vrouwengroep van de partij van de arbeid zijn twijfel geuit over de rentabiliteit van de ruil verkaveling in nationaal ver band. Hij kwam op dit onder werp naar aanleiding van een vraag uit de vergadering over de op handen zijnde verkave lingsprojecten in Zuid-Beveland. Tevoren had de heer Van der Zee enkele aspecten van de toe komstige ontwikkeling in Zee land belicht. Hij wees daarbij o.m. op de projecten langs de Westerschelde-oavers. Het deltaplan kan volgens de heer Van der Zee van invloed zijn op de werkgelegenheid, de recreatie en de verkeersverbin dingen. „Het is een vreemde zaak dat men in Zeeland, een stimuleringsgebied notabene, nog gebruik moet maken van veer ponten", aldus de spreker. De gewestelijke voorzitster, mevrouw J. J. v. d. Wel—Beyl uit Middelburg, verwelkomde de circa 200 vrouwen in „De Scha kel"' aan de Kerkhoflaan. Zij wees op de noodzaak van ver nieuwing binnen de organisatie. Het congres is aan deze eis naar haar mening al een stuk tegemoet gekomen. Na de vergadering begaf het gezelschap zich voor het nutti gen van een koffiemaaltijd naar hotel „Des Pays-Bas". Hierna volgde een rondrit door Zeeuws- Vlaanderen. Openbare vergadering gemeenteraad Dinsdagavond 30 mei a.s. komt de gemeenteraad van Axel om 19 uur in openbare zitting bijeen voor de afhandeling van de vol gende agendapunten: Voorstel tot wijziging van de intercommunale I.Z.A.-regeling; voorstel tot het delegeren van de bevoegdheid tot het plaatsen en verwijderen van verkeers tekens, alsmede tot het verlenen van ontheffingen van verkeers maatregelen aan het college van B. en W.; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Eisen- howerlaan aan de heer H. de Groot te Axel; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Middelhovenstraat, aan de heer G. Hughes te Terneuzen; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Middelhovenstraat, aan de heer W. A. Mieras te Axel; voorstel tot vaststelling van 'n nieuw bestemmingsplan Spui; voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van ar tikel 50 der Kleuteronderwijswet aan 't bestuur van de r.-k. kleu terschool; voorstel tot het vaststellen van de 4e wijziging van de gemeen tebegroting en de le wijziging van de begrotingen van het grond- en sportbedrijf voor het dienstjaar 1967. Benoeming Bjj besluit van B. en W. van Axel van 19 mei 1967 is de heer J. Kaijser benoemd tot werkman in vaste dienst, ingaande 16 mei 1967. Nieuw bestemmingsplan Spul In het vigerende uitbreidings plan Spui, daterende van 1960, is een weg geprojecteerd van de Sparksstraat naar de Pootersdijk tussen de molen en het kerkge bouw. Deze weg kan door het niveauverschil van de omliggen de terreinen niet worden gereali seerd, zodat het plan Spui dient te worden gewijzigd, zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad. Het is gewenst dit uitbreidings plan aan een algehele reconstruc tie te onderwerpen en te vervan gen door een nieuw plan, dat vol doet aan de bepalingen van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Het ontwerp van het nieuwe bestemmingsplan met bebou wingsvoorschriften heeft van 7 maart 1967 gedurende een maand voor een ieder ter inzage gelegen. Hierop zijn twee bezwaarschrif- (ADVERTENTIE) ten ingekomen, die ongegrond kunnen worden verklaard. B. en W. stellen voor het ont- werp-bestemmingsplan Spui met de daarbij behorende bebom wingsvoorschriften vast te stel len. Auto over de kop Maandagmorgen te 7.20 uur reed E. F. R. M. uit Clinge met een personenauto over de rijks weg KijkuitAxel. In een bocht van de weg ter hoogte van de 2e Verkorting begon de wagen te slippen. Hierbij kwam de auto in de linker berm terecht waarna hij weer op de rijweg sprong en over de kop sloeg. M. liep ver wondingen op aan het hoofd. De auto werd zwaar beschadigd. Pensiontehuis voor bejaarden De reeds lang bestaande plan nen van „Rozenoord" uit Sluis om in Breskens een dependance te kunnen bouwen, beginnen vastere vormen te krijgen. Aan een architektenbureau is op dracht gegeven tot het maken van een tekening. Het in Bres kens te bouwen pensiontehuis zal geschikt zijn voor 120 bedden en worden opgetrokken in de Ring- laan. Gouden huwelijksfeest De heer en mevr. J. Wagenaar- Traas hebben onder grote be langstelling hun 50-jarig huwe lijksfeest gevierd. De heer Wage naar is 75 jaar en zijn vrouw 73 jaar. De heer en mevr. Wagenaar zijn goede bekenden in Bres kens, hoewel ze in Kloetinge en Wemeldinge werden geboren. In 1925 kwam de heer Wagenaar naar Breskens als veldwachter. Hjj ging later naar de mare chaussee over en na de oorlog naar de rijkspolitie. Er kwamen veel telegrammen en andere gelukwensen binnen. Ook bur gemeester Eekhout was aanwezig om ^ijn gelukwensen aan te bie den! Het echtpaar heeft 2 kinderen en 4 kleinkinderen. Gemeenteraad bezocht Zelzate Zaterdag bracht de gemeente raad van Sas van Gent onder leiding van burgemeester Den Boer een bezoek aan Zelzate. Het ligt in de bedoeling van deze twee gemeenten eikaars ervaringen op het gebied van woningbouw en financiering en grondpolitiek uit te wisselen. De raad werd op het gemeentehuis door burgemeester L. Danschut- ter van Zelzate ontvangen, die na een korte inleiding met de raadsleden een bezoek bracht aan het bejaardenhuis te Zelzate, de nieuwe woonwijk met sport veldencomplex en de terreinen van de SIDMAR. Ook bracht men een bezoek aan de plaats waar de nieuwe brug over het kanaal zal komen te Zelzate. Muziekfestival Ter gelegenheid van het zeven tigjarig bestaan van de harmo nie te Sas van Gent zullen de fanfare uit Heinkenszand en de jeugdfanfare hiervan het festi val op 17 en 18 juni a.s. opluis teren. Ook „Semper Gaudete" van Clinge zal acte de présence geven. Uitslag schieting De uitslag van de schieting bij G. Wulfaert luidt: Hoogvogel: J. van Lent; 2 zij vogels: H. v. d. Bossche; 1 kalle en 2 kleine vo gels: A. de Belaire; 3 kleine vogels: P. Goossens; 2 kleine vo gels: L. Vlasveld, Van Waes en A. Goethals. Vorige maand is in de Nieuw Neuzenpolder het kantoorge bouw van Dow Chemical (Neder land) N.V. in gebruik genomen. Het betreft een T-vormig ge bouw van twee lagen. Het ter rein en de opzet laten latere uit breiding tot een komvormig ge bouw toe. Er is gestreefd naar een zo sim pel mogelijke struktuur. Geen kelder, een eenvoudig staalske- let op een betonnen onderbouw, op de eerste verdieping een ge storte gewapend betonnen plaat- vloer van 14 cm over de liggers van het staalskelet en een dak van bimscassetteplaten, eveneens op het staalskelet opgelegd. De gevels worden gevormd door gemetselde borstweringen en stalen rolramen, waartussen geëmailleerde paneeltjes ter af dekking van de stalen gevel kolommen. Door de geringe bouwhoogte en 't toepassen van brandweren de plafonds kon voor de bouw kundige brandwering verder worden volstaan met het volmet- selen van de stalen kolommen tussen de flenzen. Een en ander maakte een vlot te bouw mogelijk. De bouw be gon medio juni 1966. Medio augustus was het staalskelet ge monteerd, begin december was het gebouw glas- en waterdicht en verwarmd. Medio april 1967 werd het in gebruik genomen. Het ingenieursbureau voor de bouwnijverheid heeft als hoofd aannemer gezorgd voor een zeer vlotte uitvoering, waardoor de bouwtijd zes weken binnen het bouwschema bleef. De voornaamste onderaan nemers waren: Staalskelet: De Vries Robbé Co N.V.; stalen ramen: Kon. Fabr. F. W. Braat, Delft; verwar ming: Tamse N.V., Goes; elektri citeit: A. de Hoop Terneuzen N.V., Terneuzen; keukeninrich ting: v. Zwanenburg N.V., Rot terdam. Dinsdagmiddag rond twee uur is de eerste van de twaalf sluis deuren van de nieuwe binnen vaartsluis te Terneuzen op zijn plaats gebracht. Het karwei werd door de 250 tons-bok „Walche ren" van J. van den Akker uit Vlissingen uitgevoerd. Laat in de middag is ook een tweede sluis deur met goed gevolg op zijn plaats gebracht. Momenteel lig gen nog twee sluisdeuren in het kanaal gereed om geplaatst te worden. Op de foto ziet men de 100 ton zware sluisdeur in de lieren han gen terwijl de bok behoedzaam de sluis binnenvaart naar het z.g. middenhoofd, waar deze eerste deur met succes werd gemon teerd. Een bijzonderheid bij deze sluisdeuren is, dat ze kathonisch beschermd zijn, d.w.z. dat ze door een nieuwe vinding zoveel mo gelijk voor roest zullen zijn ge vrijwaard. Poesje met vijf pootjes en zes voetjes In Vlissingen is een poesje ge boren met vijf pootjes en zes voetjes. Het merkwaardige poes je dat bij de familie Kolijn ter wereld kwam, heeft zes voetjes, doordat één van de vijf pootjes zich nog eens in twee voetjes heeft gesplitst. Een dierenarts onderzoekt thans of dit veelvoe- tige poesje in leven kan worden gehouden. Men vermoedt n.l. dat de bijzondere bouw van het dier tje er de oorzaak van kan zijn dat het niet lang in leven zal blijven. WOENSDAG 24 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Brandt Parijs?" Zuidlandstraat, van 14.00 24.30 uur: Expositie Enté '67. Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Brandt Parijs?" DONDERDAG 25 MEI Terneuzen: Zuidlandstraat, van 14.00—24.30 uur: Expositie Enté '67. Op de Middellandse Zee is dins dag de Liberiaanse tanker Circe in een zware mistral ontploft en in tweeën gebroken. De 39 bemanningsleden 38 Grieken en een Syriër volgens op gave van scheepvaartautoriteiten worden vermist, maar reddings schepen die de wrakstukken van de Circe hebben bereikt, hebben ge meld dat een van de vier reddings boten is verdwenen. Van de wrak-" stukken is niet gereageerd op ge roep van reddingsschepen in de omgeving. De beide wrakstukken drijven in de richting van Corsica. De 11157 ton metende tanker had in de Franse havenstad Sete een lading olie gelost en was dinsdag in ballast naar Napels vertrokken. De ontploffing vond plaats, toen het schip zich ongeveer 60 kilo meter van Toulon bevond. Aan de opsporingsactie wordt door de Franse vloot deelgenomen met het vliegdekschip Arroman- ches, de torpedojager La Galisson- nière en de escorteschepen Le Frondeur en L'Argent. Uit Toulon en Marseille zijn drie sleepboten en een aantal vliegtuigen vertrokken voor opsporings- en reddingswerk. (ADVERTENTIE) 15. Behoedzaam zet de eenzame ruiter zijn paard in beweging. Onder dekking van het dichte geboomte volgt hij op veilige afstand de sporen, die de paar den van Arams gezelschap in de mulle bosgrond hebben achter gelaten. In de lengende schadu wen van de avondschemering waagt .de verspieder zich wat dichterbij, om dan plotseling zijn rijdier in te houden. Onder hem, als zwarte silhouet ten tegen het avondrood, ziet hij het groepje ruiters hun paarden inhouden. Een zachte avondwind waait enkele woorden naar hem toe„laten we hier het kamp opslaan Een ogenblik wacht de ruiter nog, tot hij ziet hoe één der mannen het tentzeil van een pakpaard begint los te kno pen. Dan weet hij genoeg; snel wendt hij zijn paard en verdwijnt in de schemering van het woud. Bij een open plek gekomen, houdt de verspieder zijn paard plotseling in en laat een scherp fluitsignaal horen. Onmiddellijk maken zich en kele ruiters uit de schaduw van de bosrand los. De voorste, een reus van een kerel met 'n wreed, roofvogelachtig uiterlijk, drijft zijn paard naast dat van de ver spieder. „En?" Gespannen en bars komt dit woord van zijn lippen. „Zij zijn er, heer. Ik heb zo juist gezien, waar zij hun kamp opgeslagen hebben1" jpij vanaf: 54.90 De eerste twaalf uur van het boeddha-bestand (dat geduren de 24 uur door de aan Zuidviet- namese zijde vechtenden en ge durende 48 uur door de Vietkong en Noord-Vietnam in acht wordt genomen) zijn twaalf aan de kant van Zuid-Vietnam vechtende militairen gedood en 14 gewond bij 20 incidenten. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meege deeld. Elf van deze incidenten waren van enige omvang. Maandag waren volgens de woordvoerder drie Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Viet nam neergeschoten. Bij aanval len op de gebieden van Hanoi en Haiphong waren de Amerikaanse toestellen op hevige tegenstand van Mig-jagers en luchtdoelge schut gestuit. Eén Mig werd neergeschoten. De Amerikaanse legerleiding in Saigon heeft meegedeeld dat op 7 km ten noordwesten van Con Thien in het zuidelijk deel van Inbrekers na wilde jacht aangehouden De Haagse politie heeft maan dagnacht na een wilde jacht twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht enkele inbraken te hebben gepleegd. Een derde verdachte, de 25-jari- ge barkeeper W. A. S„ is reeds op 11 mei gearresteerd. Een oplettende rechrecheur herkende de twee mannen, die in gezelschap van enkele kame raden in een auto op de Hoef- kade zaten. De politieman vroeg per mobilofoon versterking. Toen de auto met de twee verdachten wegreed, zetten de rechercheur en zijn collega, die bij hem in de politieauto zat, de achtervol ging in. Deze eindigde na een wilde rit in de Doubletstraat, midden in de Haagse rosse buurt. Eén der twee verdachten, de 24- jarige autospuiter A. M„ sprong uit de wagen en vluchtte een huis binnen. De rechercheurs renden achter M. aan en pakten hem. Tijdens een hevige wor steling vielen de drie mannen door een ruit. Inmiddels was de Doubletstraat afgezet. De andere verdachte, die in de auto was blijven zitten, de 26-jarige auto monteur A. J., verzette zich niet bij zijn arrestatie. De drie verdachten werden ge zocht sinds een inbraak in het warenhuis aan de Fahrenheit- straat, enkele weken geleden, waarbij zij op heterdaad werden betrapt. De mannen, die een brandkast waarin zich duizenden guldens bevonden, hadden gefor ceerd, konden zich toen uit de voeten maken. Bij de arrestatie zijn geen wapens gebruikt, hoewel een der rechercheurs zijn pistool heeft klaargehouden. de neutrale bufferzone tussen de twee Vietnams ondergrondse in stallaties zijn ontdekt die als hoofdkwartier voor een divisie kunnen hebben gediend. Ameri kaanse troepen die de zone eind vorige week binnenvielen, heb ben op de bewuste plek zeven ge heel uit staal opgetrokken bun kers aangetroffen. Ze waren door ondergrondse gangen met elkaar verbonden. Enkele tunnels kwa men uit bij de rivier de Ben Hai, die de natuurlijke grens vormt tussen Noord- en Zuid-Vietnam. De bunkers waren verlaten. Men vond er slechts twaalf wapens. Zuidvietnamese, Amerikaans® en andere geallieerde strijd krachten in Vietnam hebben woendagochtend vroeg (plaatse lijke tijd) de offensieve operaties hervat na afloop van een vele malen geschonden bestand van 24 uur ter gelegenheid van de geboortedag van Boeddha. De Vietkong had verklaard een be stand van twee etmalen in acht te zullen nemen, dat zeven uur later afliep. Aan de zijde van de Amerika nen sneuvelden gedurende het beperkte bestand acht militairen, terwijl er 25 werden gewond. De Vietkong verloor minstens 40 man aan doden. Bij één van de incidenten kwamen bovendien 20 burgers om het leven. De Ame rikaanse woordvoerder die dit meedeelde, vertelde hierover geen bijzonderheden. Volgens hem werden maandag bij lucht aanvallen in het gebied van Ha noi drie Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten. Het Chinese pers bureau sprak van zes neerge haalde toestellen van de V. S„ waarvan twee boven Hanoi. BABY GESTIKT Het bijna twee maanden oude dochtertje Gloria van mevr. S. Visser te Leeuwarden is gisteren in haar ledikantje gestikt. Mevr. Visser had de baby de fles gegeven. Toen zij bijna een uur later weer bij 't bedje kwam, bleek dat het meisje had overge geven. Waarschijnlijk is het kind gestikt in haar eigen braaksel. Botersmokkelaars gevat De Belgische douane te Genk in Belgisch Limburg heeft een groep botersmokkelaars inge rekend, die in de afgelopen twee jaar met behulp van een gepant serd autobusje en een bestelwa gen naar raming 240.000 kilogram Nederlandse boter naar België hebben gebracht, zo meldt „Het Belang van Limburg". De smokkelaars hadden gerui me tijd het autobusje voor hun operaties gebruikt, omdat zij zich ermee op drukke grensovergan gen konden aansluiten bij de autobussen met pendelaars. Toen de Belgische douaniers het afge lopen weekeinde na uitgebreide onderzoekingen en voorbereidin gen hun slag sloegen, legden zij de hand op 4.000 kg boter, aldus het blad.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3