Amerika gooide er weer een schep op in Vietnam Algemene politieke beschouwingen PLAATS ONDER DE ZON OE THANT BEVREESD VOOR DERDE WERELDOORLOG DOW CHEMICAL GAAT ZICH IH TERNEUZEN BELANGRIJK UITBREIDEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 24 mei 1967 Wat zal Rusland doen 62 DODEN BIJ TREINONGELUK IN INDIA AMERIKAANS GEWEER DEED HET NIET. ROOFOVERVAL IN MASSACHUSETTS Gevaren nemen toe Investering 700 miljoen Teervat uit elkaar gesprongen Europese markt Dronken man dood na val uit raam EERSTE KAMER Niet gemotiveerd Kortere formatieperiode Touwtrekken voor lekkere losse spieren DODE EN ZWAAR GEWONDE BIJ VERKEERS ONGELUK DODE BIJ GECOMPLICEERD VERKEERSONGELUK Twintig inbraken opgelost Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen zijn de gedemilitariseerde zone tussen de twee helften van Vietnam binnengetrokken. Ameri kaanse bommenwerpers hebben een elektrische centrale gebombar deerd dichter bij Hanoi dan ooit tevoren. Maar, zegt Washington, dit is geen escalatie, geen inten sivering en schaalvergroting van de oorlog. Voorlopig kan men deze ontken ning beter negeren. Immers: de bommen komen steeds dichter bij de Noordvietnamese hoofdstad en Amerikaanse troepen staan nu aan de grens met Noord-Vietnam. Men is weer een stap dichter bij een feitelijke strijd tussen Noord-Viet nam en Zuid-Vietnam gekomen. De fictie van een strijd tegen re bellen in Zuid-Vietnam vervliegt meer en meer, Is dit escalatie van de zijde van Zuid-Vietnam en de V.S., aan de andere kant vindt men die even zeer. De wapens waarmee de Viet cong Amerikaanse bases bestookt, worden steeds zwaarder. Was vroeger een mortier ongeveer het formidabelste wapen van de man nen in de zwarte pyama's, nu wer ken ze ai met geschut en met ra ketten. Het eerst gebeurde dit uit de gedemilitariseerde zone, een strook waar een bestandscommis sie toezicht op hield. Macht had deze commissie niet, ze kon alleen maar rapporteren. En dan nog alleen wat ze zag, ter wijl in de jungle heel wat kon ge beuren dat haar weinige waar nemers ontging. De Amerikanen begonnen de zone te bombarderen, toen daar opslagplaatsen van wa pens werd enontdekt en bases voor de S.A.M.-raketten, waarmee de vietcong waarschijnlijk hoopte enige van de hoogvliegende zware B-52-bommenwerpers neer te halen die regelmatig in Zuid-Vietnam stellingen van de vietcong bombar deren. Dat wederzijds de strijd wordt geïntensiveerd, is logisch. Naar mate de vietcong het moeilijker Het aantal slachtoffers bij het treinongeluk van zondag bij de Indiase plaats Koeppam is ge stegen tot 62. De trein, die op weg was van Bangalore naar Cochin, ont spoorde in een zandberg. Nadat zondag reeds 22 doden waren geborgen, werd gisteren het stoffelijk overschot van 39 slachtoffers uit het wrak gehaald. Eén gewonde bezweek tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Zeker 63 personen zijn met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. James Howard uit New Jersey heeft maandag in het Ameri kaanse congres stukken voorge lezen uit een brief van een mari nier, waarin deze zegt dat bijna al zijn kameraden bij een recent gevecht in Vietnam zijn gesneu veld omdat hun nieuw M-16 ge weer het niet deed. 53 van het 72 man sterke pelo ton waren gesneuveld. De mees te mariniers vielen met hun ge weer naast zich. Het omstreden geweer is in het verleden geprezen door funktio- narissen van het Pentagon en legerleiders. Het congreslid Ho ward heeft nu van minister van defensie McNamara een verkla ring geëist. Gewapende overvallers heb ben dinsdag te Brockton een pantserwagen met geld overval len en een bedrag buitgemaakt van 500.000 dollar (ongeveer 1.800.000 gulden). In 1950 werd in hetzelfde ge bied een pantserwagen met geld eveneens overvallen. De buit be droeg toen 2.775.000 dollar (on geveer 9.800.000 gulden). De Amerikaanse recherche loste deze zaak zes jaar later op en acht mannen werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Bij de overval van dinsdag werden twee bewakers van de pantserwagen en een bankem ployé aanvankelijk vermist, maar later ongedeerd doch vastgebon den in een vertrek van de bank, waar de (later overvallen) pant serwagen werd geladen, terug gevonden. Een politie-agent, die de over vallers betrapte, toen zij bezig waren de geldzakken te ledigen naast de pantserauto, werd ont wapend. De wegen in een groot gebied van Massachusetts werden afge zet en een massale klopjacht in de bossen werd ingezet. krijgt, komt meer steun uit Noord- Vietnam. En even logisch is het dat als Noord-Vietnam het te moei lijk krijgt om alleen de strijd voort te zetten hulp zal komen uit China en de Sowjet-Unie. Zomin als Amerika zich een militaire ne derlaag van Saigon kan permitte ren, kunnen de communistische staten (hoezeer ze ook onderling van mening verschillen) het voor hun prestige en hun zelfrespect over hun kant laten gaan, als een communistische broederstaat het loodje zou moeten leggen. Weliswaar heeft Moskou zich tot dusver beperkt tot wat mondelinge steun en wapens, terwijl het verder alles naliet wat tot intensivering van de strijd kon leiden, maar men hoeft niet te twijfelen aan de be lofte van Brezjnew dat de U.S.S.R. effectief zal reageren, als Ho Tsjl Minh gevaar loopt verpletterd te raken. Dat de Russen al een nieuwe zeeroute hebben geopend voor materiaalaanvoer daarbij schampten op volle Japanse Zee een Russisch en een Amerikaans oorlogsschip elkaar is een teken dat ze niet op de bereidheid der Chinezen leunen, die nog altijd chicanes maken bij het transport per trein over hun gebied. Boven dien zal niemand er aan twijfelen dat Mao troepen zal sturen als de Noordvietnamezen daarom verzoe ken. De dag dat ook Chinese en (of) Russische troepen hun opwachting maken op het strijdtoneel, is ook de dag dat de Vietnamese oorlog heeft opgehouden een lokaal con flict te zijn. Dan zijn grote machten met elkaar slaags en men mag Oe Thant geen verwijt van fantaseren maken als hij dat beschouwt als de inleiding tot een derde wereldoor log. Militair valt de strijd nog steeds niet te winnen, voor geen van beide partijen. Maar naarmate het vechten op steeds grotere schaal gebeurt, verkleint de kans op de enige werkelijke manier om het geschil te beslechten: aan de ronde tafel. De escalatie van nu is een stra tegie van de radeloosheid: Johnson schijnt geen manier te weten om de strijd te temperen en in zijn afkeer van niets doen voert de Ameri kaanse president dan de hevigheid van de oorlog maar op. Het resul taat heeft weinig zin: de vrede komt er niet nader door en de ge varen nemen toe. (ADVERTENTIE) Dow Chemical Europe S.A. gaat haar grootste Europese petrochemische complex belang rijk uitbreiden. Te Terneuzen zal een nafta- kraker voor de produktie van ethyleen en andere alkenen wor den gebouwd. Met een jaarlijkse capaciteit van 400.000 ton ethyleen zal deze kraker tot een van de grootste in Europa gaan behoren. Voorts zal DOW te Terneuzen een grote fabriek voor de pro duktie van hogedruk-polyethe- leen bouwen. De jaarlijkse capaciteit hier van zal circa 60.000 ton bedra gen, hetgeen DOW onder de vooraanstaande Europese produ centen van polyethyleen zal plaatsen. Verwacht wordt dat zowel de naftakraker als de polyethyeen- fabriek in de tweede helft van 1969 gereed zullen zijn. De bouw van de naftakraker zal DOW's positie in de Europese chemi sche industrie voor wat betreft de fabricage van produkten, ge baseerd op ethyleen, belangrijk versterken. Hetzelfde geldt voor de pro duktie van styreen, gechloreerde oplosmiddelen, ethyleenaminen, ethyleenoxyde, proplyleenoxyde en derivaten hiervan. Onder leiding van DOW-inge- nieurs zal Lummus Nederland N.V. de naftakraker en Badger N.V. de polyethyleenfabriek bou wen. Een en ander is medegedeeld door de heer Z. Merszei, presi dent van Dow Chemical Europe S.A. tjjdens een persconferentie te Brussel. Hierbij waren tevens aanwezig H. D. Doan en C. Gerstacker, resp. president en voorzitter van de raad van com- SPECIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD 1'/2-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. 9,75. Drie kinderen in de leeftijd van 8 tot 10 jaar zijn zaterdag ernstig gewond geraakt door het explo deren van een vat met teer. De kinderen hadden een vuurtje ge stookt bij een viadukt, dat in aan bouw is voor de kruising van de nieuwe rijksweg Grave-Cuyk met de spoorlijn Nijmegen-Venlo. Een vierde kind bleef ongedeerd, doordat het de ontploffing zag aankomen en wegliep. missarissen van „The Dow Che mical Company". Wanneer de aangekondigde fabrieksuitbreidingen zullen zijn voltooid, zal door DOW voor een bedrag van ongeveer 700 mil joen gulden in Terneuzen zijn geïnvesteerd. Op het ogenblik is men in Ter neuzen bezig met de bouw van produktie faciliteiten voor sty reen en gechloreerde oplos. De in aanbouw zijnde sty- reenfabriek zal nu reeds zoda nig worden uitgebreid, dat in de herfst van 1968 de produktie- capaciteit zal zijn verdubbeld. Een ethyleenoxydefabriek is on langs voltooid. Propyleenoxyde en ethyleenamine worden reeds te Terneuzen geproduceerd. In de Verenigde Staten en Canada is DOW een vooraan staande producente van op ethy leen gebaseerde produkten. Met de voltooiing van het project in Terneuzen zal zij ook in Europa een belangrijk aandeel van de markt hebben. Met de nieuwe polyethyleen fabriek zal DOW in staat zijn een uitgebreide reeks hogedruk- polyethyleenharsen te vervaar digen, die bij de fabricage van o.m. papierdeklagen, verpak kingsmaterialen e.d. worden ge bruikt. De 59-jarige Van der S. uit Utrecht is maandagavond uit het raam van zijn woning aan het Hoenderhof gevallen en kort daarna aan de opgelopen schedel- basisfraktuur overleden. De man kwam in beschonken toestand thuis en maakte de val van een hoogte van ongeveer vier meter. Hij kwam op zijn hoofd terecht. 33.000 GULDEN IN BROEKZAK I Velp: Rietje Tacke, het 13-jarige dochtertje van de filiaalchef van een stomerij, deed de vondst van haar leven. Rietje, die vader in de vrije tijd in de winkel helpt, nam een pantalon in ontvangst, welke gestoomd moest worden. Met een routinegebaar contro leerde zij de zakken. Tot haar grote verbazing kwamen er 33 briefjes van duizend gulden uit. De eerste kamer is dinsdag be gonnen aan de algemene poli tieke beschouwingen. Ir. H. Vos (P.v.d.A.) begon met op te merken dat er bij het kabinet-De Jong kan worden ge sproken van een naar rechts hel lend kabinet met een onver wachte premier en met een pro gramma dat niet door een lid van dat kabinet is opgesteld. De weigering van prof. Zijlstra om het premierschap van dit kabi net op zich te nemen noemde hij onjuist. Over de affaire-Van Hall zei de heer Vos dat zijn fractie ach ter de burgemeester van Am sterdam staat in diens weigering om vrijwillig heen te gaan. De 36) Hij ontkende het niet, schipper Visser. Hij kwam er rond voor uit „Het zou me heel wat waard zijn zelfs en dat weet jij ook wel, Tjeerd Maar hij ging er liever niet op in. Hij had zich afgevraagd wat Rooie Tjeerd kwam doen en waarom hij dat verpleegstertje meegebracht had. „Of eh zijn jullie op pad om een stuk of wat mensen uit te nodigen voor 'n bruiloft Ina keek hem aan en lachte. Rooie Tjeerd zei „We zijn niet op pad om een stuk of wat mensen uit te nodi gen. Ik had het over Piebe Lap en of het je niet wat waard zou zijn hem te pakken te krijgen." Het was nog vroeg op de avond, 't Was eigenlijk net zo'n beetje tussen licht en donker, toen ze kwamen, Tjeerd en Ina. Jaap Vissers vrouw was in de keuken bezig brood klaar te maken. Kinderen had ze niet. Vanuit de keuken had ze geroe pen, dat haar man maar zolang met Rooie Tjeerd in de voor kamer moest gaan zitten ze had niet gemerkt, dat Ina er ook was maar hij had gezegd „We kunnen in de huiskamer ook wel een plaatsje vinden en daar brandt de kachel ten minste." Ze zaten rondom die kachel. Schipper Visser had een sche merlampje aangestoken. Ina, die nog niet veel gezegd had, nam hem eens goed op. Het was de eerste keer, dat ze hem van dichtbij zag. Ze vond, dat hij een aardig gezicht had, nogal paffig, een beetje rood, maar heel vrien delijk. De ietwat eigenzinnige en aanmatigende trek was niet hin derlijk, maar gaf er iets jongens achtigs aan. Hij had een kleine neus, te klein. Zijn wenkbrau wen waren zo blond, dat het bijna leek alsof hij er geen had. Zijn ogen waren lichtblauw, haast flets. Hij zei, dat de mooi ste dag van zijn leven zou zijn de dag dat hij Piebe te pakken kreeg. „Ik zal je de gelegenheid geven," zei Rooie Tjeerd. „En ik wil er graag bij zijn ook." Schipper Visser vergat dat verpleegstertje. Hij keek Tjeerd aan. En het duurde nogal even, eer hij iets zei. Het was een van de weinige keren dat Tjeerd zich ergens slecht op zijn gemak voelde. Hij stond juist op het punt zelf weer iets te zeggen, toen schipper Visser begon „Nu moet je me toch eens ver tellen, Tjeerd.Hij kon zich moeilijk voorstellen, dat Rooie Tjeerd uit haat of afgunst mee zou werken om Piebe Lap de ge vangenis in te draaien. Dat was ook maar heel even in hem op gekomen. Heel even had hij zelfs gedacht „Zou Frouwk hier achter zit ten.... Tjeerd kwam nog wel eens bij haar, hoewel ik er de laatste tijd hooit meer iets van vernomen heb." En dan was die verpleegster er toch ook. Op de een of andere manier moest zij er ook iets mee te maken heb ben. „Nu moet je me toch eens vertellen „Het is om Jakob Thomsen, Visser," zei Ina. Schipper Visser wendde zich naar haar toe. Het was meer haar stem die hem trof dan wat ze zei. Maar toen was het hem meteen ook duidelijk. „Om Jakob Thomsen zo ja Hij vroeg zich af „Wat is er tussen Rooie Tjeerd en dit meisje En hij mees muilde even. Dadelijk had hij echter ook zijn gedachten weer bij de zaak. „Ja, dat is een ellendige boelJakob Thomsen zou wijzer moeten zijn." „Dat is hij nieten had jij dat dan van hem verwacht vroeg Tjeerd. „Nou neemisschien niet Maar als wij Piebe te pakken krijgen, hebben we hem ook. Het is zijn botter.die is hij kwijt en daarbijik weet niet wat jij precies op het oog hebt, maar daarbij krijgt hij misschien nog drie maanden of een half jaar ook." „Misschien weet ik er iets op," zei Tjeerd. Hij voelde zich ook verplicht, tegenover zich zelf dan, om te zeggen„Ik zou me er niet mee bemoeid hebben, Visserde hele zaak kan me geen klap schelen en Jakob Thomsen kan wat mij betreft naar de bl lopen „Hij doet het voor Marthe," viel Ina hem in de rede. In haar stem klonk toen een moeizaam ingehouden lach. „Voor Marthe 7" viel Tjeerd uit. „Nee, ik doe het voor jou omdat jij niet ophoudt met zani ken „O, dat vind ik fijn," zei ze, een beetj.e plagend. Rooie Tjeerd wreef met zijn sterke linkerhand over het stompje van zijn rechterpols. De vrouw van schipper Visser, die even bij de kachel was gaan staan, glimlachte tegen haar, heel vertrouwelijk, zoals vrou wen onder elkaar dat kunnen. ,,'t Meisje houdt van hem ze houdt van hem, maar hij weet het 'natuurlijk niet mannen weten zo iets nooit," dacht ze. (Wordt vervolgd.) figuur Van Hall is voor ons niet kleiner maar groter geworden, aldus de heer Vos, wiens kritiek uitging naar de korte tijd die de heer Van Hall voor beraad was gelaten. Dit was merkwaardig, nu het ontslag op een termijn van zes weken is verleend. Voorts wilde hij weten waar om aan het politieke beleid van de burgemeester zo'n overwe gende plaats is toegekend naast de vele goede activiteiten die hij in zijn loopbaan heeft ontwik keld. De haast van het ontslag is volgens de heer Vos niet ge motiveerd. Over de financieel-economi- sche situatie in ons land zei de heer Vos minder optimistisch te zijn dan de oud-president van de Nederlandse Bank dr. Holtrop. Hij vestigde de aandacht op de werkloosheid „die nog ligt te wachten". Spr. vroeg of dit kabinet be reid is aan een bedrag in de orde van grootte van 500 miljoen a één miljard gulden te denken ter bestrijding van de werkloos heid. Voorts wenste hij econo misch verantwoorde plannen tot krotopruiming. De c.h.-afgevaardigde mr. J. C. Bührmann vroeg of de minister president niet het initiatief zou kunnen nemen om in deze dagen de ervaringen van lieden, die informateur en formateur waren van de achtervolgende kabinet ten, te boekstaven in een wit boek of handleiding voor komen de formaties, dit ter bekorting van de formatieperiode. Komende op het gezagvraag- stuk zei de heer Bührmann „dat we bezig zijn Amsterdam ziek te praten". Spr. noemde de heer Van Hall een voortreffelijk Nederlander in dagen van ver drukking, als burgemeester een rusteloos zwoeger voor zijn stad, maar helaas is een juiste hand having van het gezag hem nood lottig geworden. De c.h.-fractie aanvaardt een begrotingstekort, daar de rege ring door het aanbrengen van compenserende verlagingen van begrotingsposten tot een bedrag van 91 miljoen gulden blijk heeft gegeven te streven naar een be perking van het begrotings tekort. Ten aanzien van de werk gelegenheid merkte de heer Bührmann op dat een werkloos heidspercentage van 2,6 voor ons land een waarschuwing inhoudt. Maatregelen zullen bij voorkeur moeten worden gericht op struc- tuurverbeterende werken. Daar naast zal overheidssteun aan be drijfstakken die in moeilijkheden verkeren, noodzakelijk zijn. De heer Van Riel (v.v.d.) zei op dit ogenblik geen andere regeringscombinatie te zien die de inflatie met succes kan be strijden. Spr. vroeg aandacht voor de toestand rond de Middellandse Zee. We kunnen menen dat het bluf is. Maar het kan dat Israël uit lijfsbehoud moet handelen en Israël is een onmisbaar element in het globale machtsevenwicht in dat gebied. Het ontslag van burgemeester Van Hall aanroerend merkte de liberale senator op dat de heer Van Hall in ethische zin niet rechtvaardig is behandeld, maar dat worden wij geen van allen, die op geëxposeerde plaatsen staan. Men praat aldoor over de gebeurtenissen op 13 en 14 juni van het vorig jaar. De gebeur tenissen bij het centraal station zijn veel erger. „Men heeft daar een rotte plek rot laten worden," aldus spreker. De heer Van Hall is volgens deze spreker het slachtoffer ge worden van een algemene be sluiteloosheid en departementaal touwtrekken. PLASTIC AUTOMOBIEL Stockholm: Hans Ehrich (25) en Roland Lindhe (23), beiden stu denten aan de kunstnijvérheid- akademie in de Zweedse hoofd stad, hebben een plastic automo biel gebouwd. De „Optima" biedt plaats aan drie personen ba gage. De bestuurder zit in het midden. Het wagentje is 21k m lang en 1,6 m breed. Het wordt voortbewogen door twee elektro motoren. De banden zijn gevuld met schuimrubber. (ADVERTENTIE) De 36-jarige mevrouw C. Oos trumvan Schaik uit - Jutphaaa is maandagavond bij een ver keersongeluk op de Nedereindse- weg in haar woonplaats om het leven gekomen. Haar 34-jarige zuster, mevr. G. J. Kooiman-— van Schaik, werd zwaar gewond opgenomen in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Beide dames reden op hun bromfietsen omstreeks half elf op de Nedereindseweg. Ze wer den gegrepen door een tege moetkomende veeauto, bestuurd door een 21-jarige chauffeur uit Jutphaas, die teveel naar links was uitgeweken. Mevrouw Oos trum kwam frontaal in botsing met de veeauto, liep vermoede lijk een schedelbasisfraktuur op en overleed na aankomst in het ziekenhuis. Haar zuster werd in de berm geslingerd en liep onder meer een hersenschudding op. Maandagavond had op het en- kelbaansgedeelte van de rijks weg Den BoschEindhoven on der Boxtel een 'gecompliceerd verkeersongeluk met dodelijke afloop plaats. Een uit de rich ting Eindhoven komende vracht auto reed achter op een andere vrachtwagen, die voor het los sen van lading rechts van de weg geparkeerd stond. Dit voer tuig schoof daarbij door naar da linkerzijde van de rijweg, waai een frontale botsing ontstond met een uit de andere richting komende bestelauto. De cabine daarvan werd geheel ingedrukt en vloog in brand. De bestuur der, de 32-jarige J. W. de Boer uit Zoetermeer, werd vrijwel op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van één kind. Zijn bijrij der en neef, de 23-jarige P. de B. uit Amstelveen, werd zwaai gewond. De bestuurder van da eerste vrachtauto werd licht ge wond. De recherche in Rotterdam heeft twee mannen gearresteerd, die sinds begin februari van dit jaar in de Maasstad 20 inbraken hebben gepleegd. In totaal stalen zij goederen, merendeels elektri sche apparaten, radio's, band recorders en t.v.-toestellen, met een gezamenlijke waarde van 13.000,Het tweetal, de 24- jarige G. M. en de 25-jarige J. F. D. S., beiden zonder beroep, werd in de nacht van 18 op 19 mei door de politie aangehouden als ver dacht van een inbraak in een schoenenzaak in Rotterdam. La ter bekenden zij niet alleen deze inbraak te hebben gepleegd, maar ook nog dat zij schuldig waren aan nog 19 andere. De po litie arresteerde naar aanleiding van deze bekentenissen ook nog de 41-jarige loswerkman C. de R. uit Rotterdam op verdenking van heling van een deel der ge stolen goederen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2