Egypte snijdt de verbinding van Israël met Indische Oceaan af Oi7^* ünm Ontzettende brand vernielt Brussels winkelcentrum Koningin Juliana op reis dwars door Canada GOLF VAN AKABA IS INTERNATIONAAL VAARWATER REEDS 59 LIJKEN GEBORGEN MEER DAN 60 GEWONDEN Ruim 150 mensen worden vermist DONDERDAG KEERT H.M. TERUG UIT VANCOUVER HET WEER WOENSDAG 24 MEI 1967 23e Jaargang No. 6942 Veldtocht in 1956 Belangrijk voor olie-invoer Inernationale vaarweg Geen tankschepen door golf van Akaba Premier Esjkol voert beraad Oe Thant in Cairo aangekomen „Wurging van Israël" Onderlinge ruzie. Inbreuk op volkenrecht Voor de veiligheidsraad? Verklaring van Joht>^.. - - Rit van 130 kilometer Prins Bernhard in Mexico Enthousiaste menigte Vuur via de liftkokers Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden ha TERNEUZEN Oinetmr-TtooMraS»eftaK l lm» <5# SanÜ« Redactie» en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 82 ct. Losse nis 18et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et: minimum «er advertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" fgéé., handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d!nsdsg-nummer tot 10 uur voormiddag. Nog voordat V.N.-leider Oe Thant de gelegenheid had gehad president Nasser van Egypte tot voorzichtigheid te manen, heeft deze het riskante besluit geno men de handelsroute van Israël naar de Indische Oceaan af te snijden door Israëlische schepen en schepen die voor dit land stra tegische produkten aanvoeren, te verbieden via de straat van Tiran en de golf van Akaba te varen. Hij kon dit doen nadat de V.N.-bestandstroepen de strategi sche posities aan de vierhonderd meter brede straat aan de Egyp- tenaren hadden afgestaan. In New York vragen V.N.- delegaties zich al of het niet de hoogste tijd is de veiligheids raad voor een spoedzitting bijeen te roepen. Het afsluiten van de golf van Akaba is temeer een riskante zaak omdat de Ver. Staten haar als een internatio nale vaarweg beschouwen en omdat Israël vroeger al eens heeft gezegd, dat het afsluiting van de golf als een oorlogsdaad zal beschouwen. In 1956 was dit aanleiding voor Israël om tot zijn veldtocht tegen Egypte over te gaan. Niettemin arriveerde dinsdag een Pana mees vrachtschip in de Israëli sche haven Eilath. Het schip was maandagavond na het invallen van de duisternis de straat van Tiran gepasseerd. Sprekend tot militairen in Sinai zei Nasser, dat de Israëli sche vlag niet langer door de golf zou varen en dat over de Egyptische soevereiniteit over deze scheepsroute niet te onder handelen valt. Als Israël ons wil bedreigen, dan is het welkom, zei hij. Egypte beschikt over in lichtingen dat Israël van plan was op 17 mei Syrië binnen te vallen en daarvoor een gewel dige troepenmacht aan zijn grens had samengetrokken. Er wordt te veel over internationale vrede en de noodzaak van V.N.-be- moeienis gesproken. Niemand liet zich horen toen Israël op 12 mei dreigde Damascas binnen te trekken, aldus Nasser. De slechts vierhonderd meter brede scheepvaartweg tussen de Egyptische kust en het eiland Tiran aan de ingang van de golf van Akaba is een belangrijk cri- sispunt geworden. Alle van de Rode Zee naar Eilath varende schepen moeten een zeeëngte passeren. De Arabische landen beschou wen de golf als binnenwater, verdeeld in Egyptische, Saoedi- Arabische en Jordaanse territo riale gebieden. De scheepvaart door het Suezkanaal is Israël al lang onmogelijk gemaakt. De Ver. Staten hanteren nog steeds het door de vroegere minister van buitenlandse zaken Foster Dulles gestelde principe, dat het vrije scheepvaartverkeer van en naar de Israëlische haven Eilath niet mag worden gehinderd. De haven werd als poort van Israël naar Afrika en Azië in 1948 uit de kale kustbodem gestampt. Van de straat van Tiran naar Eilath moeten de schepen nog ongeveer tweehonderd kilometer afleggen. De Egyptenaren beheersen met hun artillerie de straat. In Sjarm el Sjeik en Ras Nasrani op de kust van het schiereiland Sinai en op de daartegenover liggende eilanden Tiran en Sena- fir hebben zij geschutstellingen ingericht. Eilath is vooral belang rijk voor de olie-invoer. Verder is het een veel bezochte toeris tenplaats. Evenals de Ver. Staten be schouwt Engeland de golf van Akaba als een internationale vaarroute, waarin de vrijheid van de scheepvaart verzekerd moet zijn. Dit is dinsdag op het Britse ministerie van buitenland se zaken gezegd naar aanleiding van de mededeling van president Nasser, dat Egypte de golf voor de scheepvaart van en naar Is raël zal blokkeren. Men herin nerde eraan, dat minister van buitenlandse zaken Brown nog onlangs heeft gezegd dat deze in ternational* vaarweg voor iche- pen van alle landen open moet blijven. Het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken heeft dins dag de zaakgelastigden van Saoedi-Arabië en Jordanië in Kairo officieel ervan op de hoog te gesteld, dat Egypte geen en kele olietanker meer door de golf van Akaba zal laten pas seren. Radio-Sanaa heeft gemeld dat president Sallal van Jemen de algemene mobilisatie van de Jemenitische strijdkrachten heeft bevolen. Sallal zou de Jemenie- ten ook hebben aangespoord dienst te nemen in het leger. President Nasser heeft volgens het persbureau voor het midden, oosten maandagavond een bood schap ontvangen van de Russi sche regering en het centrale comité van de Russische com munistische partij waarin wordt gezegd, dat „de Sowjet-Unie pre sident Nasser, de bevolking van de V.A.R. en de andere Arabi sche landen steunt in hun strijd ter verdediging van hun landen en principes tegen de imperia listische samenzweringen". Premier Esjkol van Israël heeft dinsdag zijn topadviseurs en de leiders van de oppositie bijeen geroepen voor dringend overleg over de crisis in het midden oosten. Behalve door de kabinet ministers werd de bijeenkomst bijgewoond door Mentchem Bei- gin, leider van het in de oppo sitie zijnde heroeth-liberalen- front en de vroegere stafchef generaal Mosje Dayan, die nu David Ben Goerion's rafi-partij leidt. Het onafhankelijke Israëlische avondblad „Maariv" noemde Nas sers besluit de golf van Akaba af te sluiten „gelijk aan een oor logsverklaring". Secretaris-generaal Oe Thant is dinsdagmiddag omstreeks drie uur in Cairo aangekomen voor besprekingen met president Nas ser over de crisis in het midden oosten. De Syrische regeringsleider, Joessef Zwayen, kwam enige minuten na Oe Thant in Cairo aan. Wat de olie voor Israël betreft had Nasser maandag in Sinai ge zegd te willen dat de landen van het Islamietische pact, Saoedi- Arabië, Jordanië en Iran, slechts één ding doen voor de Palestijn se kwestie, namelijk het stopzet ten van de olielevering aan Is raël. „Alle olie die nu naar de Israëlische haven Eilath gaat, komt uit Perzië" zei hij. Egypte en Perzië hebben in 1960 de diplomatieke betrekkingen ver broken omdat Perzië Israël had erkend. Zwayen was vergezeld van de Syrische opperbevelhebber, gene raal Swedan. Hun komst was een volslagen verrassing. Tegen journalisten zei Zwayen: „Elk woord is nutteloos. Het ogenblik van de strijd is gekomen". Zwayen begaf zich rechtstreeks naar president Nasser en sprak met hem in het bijzijn van mi nister Riad. De militaire gouverneur van de strook van Gaza, generaal Ab- del Moneim Hosny, heeft dinsdag bevel gegeven dat alle reservis ten van het Palestijnse bevrij dingsleger worden opgeoepen. Deze z.g. P.L.A. is de militaire afdeling van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie en werd in 1964 opgericht met Israëls ver nietiging tot doel. Naar schatting 8000 man van dit leger hebben stellingen inge nomen in de strook van Gaza, die door V.N.-troepen is ont- rit'md. De voorzitter van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie, Ach- mad Sjoekairy, heeft de voor genomen blokkade van de Golf van Akaba „een gigantische revo lutionaire stap" genoemd. In een Syrische regeringsver klaring heet het, dat „Egypte's historisch standpunt" de aspira ties van het Arabische volk tot uitdrukking brengt en zijn hoop op „wurging van Israël". Maar de Arabische solidariteit wordt bedreigd door een con flict tussen Jordanië en Syrië naar aanleiding van een mijnont- ploffing, die zich zondag aan een grenspost heeft voorgedaan en waarbij 16 mensen de dood von den. Jordanië dat Syrië de schuld geeft, heeft de Syrische ambas sadeur in Amman en de Syri sche consul in Jeruzalem ver zocht het land te verlaten, aldus is uit Amman gemeld. Spanje heeft Syrië laten weten dat het aan de zijde van de Ara bieren staat in het huidige con flict in het midden-oosten, aldus is in Damascus bekendgemaakt. Gewapende Israëlische meisjes vormden de erewacht voor de Finse eerste minister, Rafael, Paasio, toen hij dinsdag uit Lyd- da vertrok. De Finse premier heeft een officieel bezoek aan Israël bekort in verband met de slechter wordende toestand in het midden-oosten. Premier Esjkol van Israël heeft president Nassers plannen om de Golf van Akaba voor Israëlische schepen te sluiten „een grove in breuk op het volkerenrecht" ge noemd en „een agressieve daad tegen Israël." Als de Egyptische president zijn dreigementen zou volvoeren, zou dit een gevaarlijk precedent scheppen, vol ernstige gevolgen voor de internationale betrek kingen en voor de vrijheid van scheepvaart. Israël, aldus Esjkol, zal de V.N.- resolutie van maart 1957, die vrij heid van scheepvaart in de Golf van Akaba waarborgt, als gel dend blijven beschouwen. Het resultaat van de huidige situatie in het midden-Oosten is volgens Esjkol niet alleen een zaak van Israël maar van de ge hele wereld. Israël heeft geëist, dat de gro te mogendheden de vrijheid van scheepvaart in de Golf Van Aka ba verzekeren. (ADVERTENTIE) NIEUW voor Nederland mati nu ook met 1 i V ïn Koning Faisal heeft dinsdag avond op een persconferentie in Londen gezegd, dat hij de Saoe- di-Arabische troepen in staat van alarm gebracht had, opdat zij ge reed zouden zijn om aan eeh eventuele strijd tegen Israël deel te nemen. Koning Faisal, wiens betrek kingen met president Nasser ge spannen zijn, repte met geen woord over de verklaring van Nasser met betrekking tot de Golf van Akaba. De democratische Amerikaan se fractieleider, Mike Mansfield, heeft in de Amerikaanse senaat gezegd, dat Nassers besluit tot een blokkade van de golf van Akaba „een oorlogsdaad krach tens het volkerenrecht" is. Andere senatoren oefenden kritiek op het besluit van Oe Thant, de V.N.-troepen in Pales tina terug te trekken. Volgens Mansfield heeft Nas ser oorlog uitgelokt, terwijl pre mier Esjkol van Israël daarente gen matiging had betracht door zijn voorstel Israëlische troepen uit het grensgebied terug te trek ken indien van Arabische zijde 'n soortgelijke stap gedaan werd. Senator Mansfield vindt, dat de kwestie voor de Veiligheidsraad moet worden gebracht en dat En geland en Frankrijk niet werke loos moeten toezien en moeten toelaten dat er oorlog uitbreekt. Drie republikeinse senatoren onder wie de wnd. fractieleider, steunden Mansfield en ken schetsten Oe Thans actie als „overhaast". President Johnson heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn de politieke on afhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van alle landen in het midden-Oosten te blijven steu nen. Volgens Johnson Is de Golf van Akaba een internationale vaar route en de Verenigde Staten be schouwen elke blokkade van Is raëlisch scheepvaart als onwettig. Johnson heeft op alle partijen een beroep gedaan de troepensterk te in het krisisgebled te vermin deren en sprak de hoop uit dat de Veiligheidsraad doeltreffend zal kunnen optreden om de krlsls op te lossen. li iB m Brussel: Overzicht van de Brusselse binnenstad, gemaakt vanuit een toreiifjat op het Rogierplein. Negen en vijftig geborgen doden, meer dan 150 vermisten en ruim 60 gewonden, aldus luidde dinsdag avond de trieste balans van de vreselijke brand, die maandagmid dag in korte tijd het Brusselse wa renhuis „Innovation" heeft ver woest. Koningin Juliana is op Vic toria Day, de Canadese nationale feestdag, naar Calgary in de pro vincie Alberta gevlogen. Het toe stel, dat de Canadese regering ter beschikking had gesteld, maakte een tussenlanding op het militaire vliegveld van Winni peg. Tijdens een kort oponthoud sprak de vorstin op het vliegveld met een twintigtal Nederlandse immigranten die via de radio hadden vernomen, dat het toestel een tussenlanding zou maken. Onder degenen die de koningin begroetten, bevonden zich de arts dr. D. Blouw, Nederlands honorair consul in Winnipeg C. Vogel uit Zeist, die op het ogen blik ingenieur bij de water- krachtwerken in Manitoba is de heer Van Schijndel (uit Eind hoven), leraar aan een techni sche schooldr. A. Pierson een arts die verbonden is aan het militaire hosipitaal Deer Lodge in Winnipeg, Dick en Piet Luit in de stad Winnipeg, Dick en Piet Luit (uit Haarlem), resp. laborant en machinist op een melkfabriek, en de kapper T. Tiggelaar (uit Harlingen). Na de aankomst in Calgary volgde een rit van meer dan 130 km door de omgeving. Het eerste stopte men bij de woning van het echtpaar J. Lublinkhof-Van Benthem, dat veertien jaar in Canada woont. De heer Lublink hof is vrachtrijder. Daarnaast exploiteert hij een boerenbedrijf met één koe en 300 kippen. De volgende pleisterplaats was Chinook Ranch van de heer P. J. Eyma, wiens vader burgemees ter van Egmond aan Zee is ge weest. Na zijn gymnasiumstudie was hij in 1924 naar Canada ver trokken om er zilvervossen en nertsen te fokken. De heer Eyma, die getrouwd is met een Canadese, spreekt nog behoorlijk Nederlands. Zijn grote liefhebberij is nu het fokken van sierkippen, -konijnen en -dui ven. Hij heeft daarmee al veel prijzen gewonnen. Het bedrijf van Eyma omvat verder 520 hec taren grond, waarop honderd stuks vee weiden. De ranch ligt slechts met moeite de limousine kon bereiken. Het bezoek aan Calgary met zijn prachtig gol vende landschap werd begun stigd door mooi zomerweer, ter wijl er tien dagen geleden nog sneeuw lag. De koningin was zo geboeid van de prachtige woning van de door de prachtige ligging van heer Witt Puyt en van de om geving dat zij graag een wande ling zou hebben gemaakt, waar voor echter geen tijd was. Als de vorstin donderdag van Vancouver naar Ottawa terug keert, zal op haar verzoek bij de tussenlanding in Winnipeg 't toestel naar de burgerlucht haven worden getaxied om haar in de gelegenheid te stellen meer Nederlanders te ontmoeten dan op de naastgelegen militaire luchtbasis mogelijk was. Prins Bernhard, die een korte vakantie in Mexico doorbrengt, /tmrtairinrf iv» VdKdllUc 111 IVlcAlLU UUU1 UI Cllg Ij 2 1122L22, 2 L heeft dinsdag een onderhoud van de heuvels aan de voet van de Rocky Mountains. Op de terugweg naar Calgary deed de koningin het bedrijf van dr. J. F. C. de Witt Puyt aan. Met zijn echtgenote kwam deze Nederlander in 1954 in Canada. Hij vestigde er zich als foto-geo loog. Later werd hij pluimvee houder. Op het vliegveld van Calgary was de koningin begroet door meer dan 1500 jubelende men sen. De vorstin wuifde naar de enthousiaste menigte die zo op drong dat koningin Juliana 50 minuten gehad met president Diaz Ordaz. Deze schonk de prins acht gouden medailles die gesla gen waren ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van de over winning van de republikeinen. Tijdens het onderhoud kwa men de culturele betrekkingen tussen Nederland en Mexico en de mogelijkheden van toenade ring tussen Mexico en de E.G.G. ter sprake. In de ochtend vloog de prins met een hefschroefvliegtuig over de stad om een indruk te krijgen van de bouwwerken voor de olympische spelen en de nieuw bouw. Dinsdagavond vertrok de prins naar Cozumel in het zuid. De meeste lijken die waren ge borgen en geïdentificeerd, waren van mensen, die door het vuur op de bovenste verdieningen van het vijf verdiepingen tellende pand wer den verrast en in wanhoop uit de ramen zijn gesprongen. De vermisten werden genoteerd in een geïmproviseerd registratie centrum, waarheen de directie van „Innovation" al haar personeel dat aan de vuurdood wist te ontsnap pen, dirigeerde. Toen de brand in het warenhuis aan de drukke nieuwe Nieuwstraat in het Brusselse centrum uitbrak, bevonden zich een 500 man perso neel en circa 500 bezoekers in het gebouw. De directie heeft maandagnacht een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de brand schijnt te zijn ontstaan op de eerste ver dieping in een opslagplaats van de kinderafdeling. Er ontstond onmid dellijk een enorme rookontwikke ling. Het vuur breidde zich angst wekkend snel uit via de liftkokers naar de derde verdieping, waar in een self service-restaurant op dat ogenblik vele mensen aan het eten Waren. De lagere verdiepingen konden snel worden ontruimd. Op de hoge re verdiepingen werden de meeste mensen door de vlammen verrast. Daar moeten de meeste slachtof fers zijn gevallen. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 TIJDELIJK REGEN Dinsdag bevond ons land zich in een onstabiele zuidwestelijke luchtstroming, waarbij plaatse lijk buien voorkwamen. Via de Britse eilanden nadert nu een zwakke rug van hogedruk, die echter snel wordt gevolgd door een oceaanstoring. De bijbeho rende neerslagzone is al gevor derd tot midden-Engeland en verwacht wordt dat de regen woensdagochtend Nederland zal bereiken. De wind blijft overwe gend matig tussen zuid en zuid west bij ongevaar gelijkblijvende temperaturen. Ook op vele plaatsen elders in WOENSDAG 24 MEI v.m. n.m. Cadzand 1.20 1.42 Breskens 1.45 2.07 Terneuzen 2.21 2.43 Hansweert 2.55 3.17 Walsoorden 2.54 3.16 DONDERDAG 25 MEI v.m. n.m. Cadzand 2.01 Breskens 2.26 Terneuzen 3.02 oosten van Mexico, waar hij tot I Hansweert 3.36 vrijdag bljjft rusten. J Walsoorden 3.35 2.24 2.49 3.25 3.59 26 3.58 27 Europa blijft het wisselvallig weer. Boven het Alpengebied en noord-Italië bevindt zich een lagedrukgebied dat plaatselijk regen en onweersbuien veroor zaakt. Andere storingen boven oost-Europa brengt daar langdu rige regen bij temperaturen tus sen 15 en 20 graden. Echt zomer weer is het daarentegen in ost- Rusland, waar bij overwegend zonnig weer zomerse waarden bereikt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Toenemende bewolking. Latei gevolgd door enige regen, Mati ge tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest en weinig ver andering in temperatuur. 24 25 ZON op onder 4.35 20.39 4.34 20.41 4.32 20.42 4,31 20.43 MAAN op ondei 22.14 4.82 23.29 5.10 6.04 0.26 7.12

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1