K.V.P.-kamerfractie verwacht matige verzwaring van indirecte belastingen R00SENDAALSE POLITIE VERIJDELDE EEN ROOFOVERVAL OP HET HOOFDPOSTKANTOOR Jonge vrouw in Rijswijk door kostganger vermoord Gemeenteraad van Terneuzen Pagina 4 DE VRIJE ZEEUV? Maandag 22/dinsdag 23 mei 1961 Zwakke groepen TANG NA OPERATIE ACHTERGELATEN Chinese campagne tegen Indonesische regering 80.000 DOLLAR VOOR „DEFENSE AND AID FUND" van donderdag 27 april 1967, te 1930 uur Een Zeeuw TANZANIA BETAALT SCHADE VERGOEDING AAN A.B.N. De voorzitter van de K.V.P.- fractie in de tweede kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft zater dag in zijn toespraak tot de par tijraadvergadering in 's-Herto- genbosch gezegd dat de werke lijkheid van het financiële beeld in ons land nog wat somberder lijkt dan hij had verwacht. „Voor ons land, waar de be lastingdruk, vooral die van de directe belastingen, zeer zwaar is, geen opwekkend beeld". Mocht het, om niet tot onaan vaardbare breuken in de conti nuïteit te komen en om voor de toekomst structurele taken niet in de knel doen geraken, onver mijdelijk blijken om opnieuw tot zij het wellicht tijdelijke matige verzwaring van indi recte belastingen te komen, dan zullen we in ons oordeel daar over met name vier factoren be trekken, aldus drs Schmelzer: a. Heeft men zich inderdaad in het uitgavebeleïd gesteld op het standpunt, weergegeven in de hoofdlijnen van het re geringsprogramma, namelijk dat voorrang moet worden gegeven aan overheidsuitga ven ten behoeve van zwakke groepen in de samenleving, boven uitgaven van onder steunende en subsiediërende aard, die ook ten goede ko men aan mensen die het niet werkelijk nodig hebben? h. Heeft men zich tot het uiter ste ingespannen om min der urgente uitgaven, die daarvoor op korte termijn in aanmerking komen, inderdaad te matigen, resp. af te schaf fen? c. Heeft men met ernst een be gin gemaakt om een meer tijd vragende structurele aanpak van minder urgente uitgaven in gang te zetten? d. Wordt in de hele presentatie van het beleid duidelijk ge maakt om de redding van welke wezenlijke zaken het dan wel gaat? De beantwoording van de re gering zal bij een eventuele pre sentatie het standpunt van de fraktie bepalen, aldus de heer Schmelzer. In Long Beach in Californië zijn twee chirurgen, die bij een patiënt bij vergissing een tange tje van 23 cm in de buik hadden achtergelaten, veroordeeld tot betaling van 70.000 dollar scha devergoeding plus rente. De patiënt was in 1964 geope reerd toen hij een jaar later maagfoto's liet maken, werd het vergeten instrument ontdekt. De voormalige Indonesische ambassadeur in Peking, Djawo- to, is door de Chinese regering officieel aangewezen om de cam pagne tegen de huidige anti communistische regering van In donesië te leiden. Dit werd ont huld door de uitgewezen Indo nesische zaakgelastigde in Pe king, Baron Soetadisastro. In 'n gesprek met journalisten zei deze, dat het bewind in Peking Djawoto de status van minister had gegeven, nadat de toenma lige ambassadeur weigerde naar Indonesië terug te keren toen hij na de mislukte staatsgreep naar Indonesië was teruggeroe pen. Volgens Baron bereid Dja woto de herleving van de Indo nesische communistische partij voor, die na de coup werd ver boden. Hij zei, dat Djawoto in Peking in een auto met neerge- De 23-jarige artiest Arthur Hughes uit New York heeft tij dens een aandeelhoudersbijeen komst van General Motors in De troit verklaard dat hij voor bijna 80.000 dollar (ongeveer 280.000 gulden) aan aandelen heeft ge schonken aan het „Defense and Aid Fund", zodat een aantal slachtoffers van de apartheids- poliitek in Zuid-Afrika geholpen kunnen worden". De artiest, die naar hij .zei de aandelen had ge- erfd, was het niet eens met de arbeidsvoorwaarden van de maatschappij in Zuid-Afrika. General Motors zou de Afrikanen minder betalen dan de blanke arbeiders en in lagere functies plaatsen. laten gordijnen rondrijdt. In ant woord op een vraag zei Baron, dat er nog geen aanwijzingen waren, dat Djawoto trachtte een Indonesische regering in balling schap te vestigen. Vrijdagavond omstreeks half tien heeft de Roosendaalse politie zes mannen (vier Belgen en twee Ne derlanders) gearresteerd, die op 't punt stonden een overval te plegen on het hoofdpostkantoor op de Markt te Roosendaal. Een van de arrestanten, een Belg uit Borger- hout bij Antwerpen, heeft bekend dat het nlan tot een overval op het postkantoor bestond. De argwaan van de politie was gewekt door drie rondrijdende auto's twee Belgische en een Nederlandse waarvan de inzit tenden zich verdacht ophielden. Toen een van de wagens met drie mannen erin op de Markt voor het hoofdpostkantoor werd geparkeerd nadat de Nederlandse auto elders onbeheerd was aangetroffen, gren- Aanwezig: Voorzitter: J. C. Aschoff, burgemeester. Wethouders: M. de Vos, F. M. Berbers en D. Bin- nekamp. Raadsleden: A. C. S. van Breda Vriesman, A. J. Verbrugge, R. Hol, mevr. E. Dooms Ortelee, P. J. Huijbrecht, H. A. Brakman, J. M. Hamelink, M. J. M. van Nispen, mevr. J. M. DoppegieterThiel, H. A. M. A. de Meijer, J. A. de Feijter, F. Diele- man en A. Ramondt. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: D. M. Oilebek. De Voorzitter: Dames en heren, leden van de raad, ik open deze vergadering. Een eventuele stemming vangt aan bij nr. 15, dat is de heer Berbers. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 30 maart 1967. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wor den deze notulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 23 februari 1967 tot verkoop van grond in het plan „Qudelandse Hoeve" aan Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N. V.; b. brief van Gedeputeerde Staten van Zee land inhoudende het bericht van ontvangst van het raadsbesluit van 23 februari 1967 tot wijziging van de Algemene Politieveror dening; c. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; d. woningoverzicht per 1 april 1967; e. notulen van de vergadering d.d. 13 maart 1967 van de raad van bestuur van de Afval waterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan- deren; f. verslag 1965/1966 van de Stichting Terneu- zense Muziekschool; g. antwoord van burgemeester en wethou ders op de vragen inzake de oostelijke ka- naalarm, gesteld door de heer J. A. de Feijter, lid van de gemeenteraad; h. brief van mevr. E. DoornsOrtelee, inhou dende de mededeling dat zij om gezond heidsredenen zich genoodzaakt ziet als lid van de gemeenteraad te bedanken; i. verslag van de vergadering d.d. 13 april 1967 van de financiële commissie. De Voorzitter: Ik stel eerst aan de orde de in gekomen stukken, vermeld onder a t/m g en i. Na behandeling daarvan komt de brief van mevr. Doorns aan de orde. De heer De Feijter: Ik dank het college van bur gemeester en wethouders voor de aandacht die het schonk aan de vragen, die ik gesteld heb over de demping, ik moet zeggen de eventuele demping, van de oostelijke kanaalarm. Ik kan ook instem men met hetgeen het college voorstelt, namelijk dat men hierop denkt terug te komen. Wanneer zal dit zijn? De heer De Vos: Dat zal toch nog wel even duren. Een maand of drie minstens. De Voorzitter: Ik stel thans aan de orde punt h van de ingekomen stukken de brief, waarbij mevrouw Dooms mededeelt, dat zij om gezond heidsredenen zich genoodzaakt ziet als lid van de raad te bedanken. Het ligt niet in de lijn van me vrouw Doorns om een lange rede te houden. In de eerste plaats wil ik U, mevrouw Dooms, hartelijk dank zeggen voor alles wat U gedaan hebt in de gemeenteraad en de commissies. U hebt heel veel gedaan voor de gemeente en voor de ge meenschap. Het spijt ons dat U ontslag moet nemen. Ik hoop, dat het U gegeven mag zijn de werk zaamheden van de raad van een gezonde gemeente Terneuzen in gezonde toestand van Uzelf nog lange jaren te volgen. Wij willen het daarbij niet laten, maar als blijk van waardering een kleine attentie aanbieden. Mevrouw DoomsOrtelee: Mijnheer de voor zitter, ik dank U hartelijk voor deze boekenbon. Mevrouw DoppegieterThiel: Mevrouw Dooms, namens de raadsleden wil ik U zeggen dat wij altijd erg prettig met U hebben samengewerkt en die dank willen wij graag in een geschenkbon uit drukken. In de eerste plaats, omdat U dan zelf kunt kopen wat U het liefste hebt. In de tweede plaats hopen wij, dat dit een aandenken mag zijn voor de tijd, dat U werkzaam was als raadslid van de gemeente Terneuzen. Mevrouw Doorns, wij wensen U het allerbeste toe. Mevrouw DoornsOrtelee: Het spijt me erg. dat ik heb moeten bedanken als raadslid, maar mijn gezondheid en mijn gezin gaan voor alles. Ik dank bet college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad hartelijk voor de heel prettige ver standhouding en de goede samenwerking en ik wil zeker het personeel van de gemeente niet ver geten. Ook hun betuig ik mijn hartelijke dank. Zonder hoofdelijke stemming worden de inge komen stukken voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van een directeur van de dienst van openbare werken. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voor zitter, over de keuze van de persoon in kwestie wil ik niets in het midden brengen, maar wèl over de keuze-mogelijkheden. Bij het nazien van de stukken vond ik een briefje, verwijzende naar de kamer van de secretaris, maar daar lag ook niet veel. Als kleine jongen kwam ik wel eens bij een tante, als die jarig was. Dan hield ze een schaal met één gebakje er op voor me en dan zei ze: Jij mag uitzoeken. Zo voel ik me nu weer. De Voorzitter: Het verheugt me, dat U het ver gelijkt met een gebakje. Ik verzeker U, dat wij U graag een dubbeltal hadden voorgelegd. Er waren wel meer sollicitanten, maar wij waren unaniem van oordeel, dat er geen tweede kandi daat bij was, die wij aan U konden voorstellen. Dat zou immers betekenen, dat beide kandidaten geschikt waren. Wij hebben er echter eenvoudig geen kans voor gehad. De Voorzitter verzoekt de heren Van Breda Vriesman en Hol samen met hem het stembureau te willen vormen. Uitgebracht worden 16 stemmen, alle op de heer Ir. H. H. A. Tirion. De heer Tirion is benoemd. De Voorzitter: Ik schors de vergadering voor een ogenblik. Ik zal de heer Tirion opbellen, zodat hij alvast een gebakje kan nemen. 4. Idem tot aankoop van het perceel Schoolplein 19. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem tot verkoop van een perceel grond, ge legen langs de Scheldedijkoesterputten, aan de firma D. L. van der Meer te Terneuzen. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, er is daar plaats voor 5 woningen. De eerste is bijna afge bouwd en de tweede kandidaat dient zich nu aan. Hoe staat het met de overige percelen? De heer De Vos: Dit is niet het tweede perceel dat verkocht wordt, maar het derde. Er zijn dus nu nog twee percelen over, waarvoor op dit mo ment nog geen kopers zijn. Hopelijk zullen deze zich spoedig aandienen. De heer Hol: Het was mij bekend, dat er nog een perceel is verkocht, maar ik zag er niets op verschijnen. De heer De Vos: Dat perceel is inmiddels door verkocht en wij nemen aan, dat er nu wel spoedig gebouwd zal worden. Zonder hoofdeliike het voorstel besloten. stemming wordt conform 6. Idem tot verkoop van een perceel grond in het winkelcentrum te Sluiskil aan de heer C. Klaassen te Axel. De Voorzitter: U hebt bericht gekregen dat agendapunt 6 is vervallen, omdat de gegadigde voor dit perceel zich terugtrok. 7. Idem tot het ongegrond verklaren van het beroep, ingesteld door firma A. Tollenaar en Zonen te Terneuzen, tegen het besluit van burgemeester en wethouders van 6 maart 1967 tot weigering van een bouwvergunning voor een opslagplaats aan de Axelsestraat. Zonder bespreking en hoofdelijke wordt conform het voorstel besloten. Zonder bespreking en hoofdeliike wordt conform het voorstel besloten. Zonder bespreking en hoofdelijke wordt conform het voorstel besloten. stemming 8. Idem tot het verlenen van machtiging aan het college van burgemeester en wethouders tot het uitoefenen van de bevoegdheid inzake het nemen van verkeersmaatregelen. stemming 9. Idem tot vast"=fe'l'ng van de vergoedln"0n over 1966 voor het bijzonder lager onderwijs. stemming 10. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 50 van de kleuteronderwijswet aan het bestuur van de chr. kleuterschool te Drie wegen. De heer De Meijer: Mijnheer de voorzitter, kunt U ons mededelen hoe de bezetting van deze kleu terschool momenteel is. Ik heb gehoord dat ook kinderen van de nieuwe wijken naar deze school in Driewegen gaan. De heer Binnekamp: Ik kan U niet zonder meer het juiste aantal mededelen. De toename van het aantal mededelen. De toename van het aantal kin deren bedraagt zes. Er zijp inderdaad een aantal kinderen bij, die afkomstig zijn uit de nieuwe wijken in de plannen „Zuidlandpolder" en „Oude- landse Hoeve". Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. II. Idem tot wijziging van: A. De begroting 1966 van het woningbedrijf; B. De gemeente-begroting 1967. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, wij zijn bijzonder ingenomen met het subsidie voor de groenvoorziening van de Mr. F. J. Haarmanweg. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 1IA. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde Taadslid de heer W. J. van Drlel, alhier. De heren Huijbrecht, De Meijer en Dieleman worden aangewezen als lid van de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven. Voorzitter is de heer Huijbrecht. Daartoe wordt de vergadering een ogenblik geschorst. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, de commissie heeft de geloofsbrieven van de heer Van Driel onderzocht en in orde bevonden en wij adviseren de raad hem toe te laten als lid van de gemeenteraad van Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke wordt conform het voorstel besloten. 12. Rondvraag. stemming Mevrouw DoomsOrtelee: Mijnheer de voorzit ter, ik heb de fontein in de vijver bij „De Blide" bezichtigd. Het is een aanwinst voor Terneuzen en wij betuigen het college van burgemeester en wethouders daarvoor onze dank. De heer Brakman: Mijnheer de voorzitter, er wonen al heel wat mensen vlakbij Driewegen. Zou U contact willen opnemen met de Z. V. T. M. op dat er een bus door die nieuwe wijken gaat rijden. Voor mensen die gebruik maken van de bussen uit de richting Sas van Gent en Sluiskil is de dichtstbijzijnde halte de Dokweg en dan is het nog ongeveer 2 km lopen naar deze nieuwe wijken. De Voorzitter: Er is toch een halte op de Axelse straat bij de Alvarezlaan De heer Brakman: Dat is alleen voor de rich- richting Axel en Perkpolder. De Voorzitter: Wij zullen dit opnemen met de Z. V. T. M. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, ik heb enige tijd geleden ik meen bij de begro tingsbehandeling gesproken over speelplaatsen voor de Temeuzense jeugd. Enige tijd geleden heb ben we mogen beluisteren, hoe er in de plant soenen vernielingen worden aangericht. Mijnheer de voorzitter, dat zijn twee zaken die met elkaar verbonden kunnen worden. Het is namelijk zó, dat door het ontbreken van speelplaatsen de jeugd komt tot het spelen in plantsoenen en het laat zich gemakkelijk raden, wat daaruit volgt. Ik heb toen als hulpmaatregel voorgesteld de in stelling van speelstraten, omdat er geen andere terreinen beschikbaar zijn in de bestaande wijken. Destijds deelde U mede, dit eens te zullen bekijken. Is er al een oplossing voor gevonden? De heer De Vos: Mijnheer de voorzitter, er is in verschillende stadswijken toch gelegenheid om te spelen. Er zijn hier en daar speelplaatsen en deze liggen meestal praktisch in de plantsoenen, omzoond door beplantingen. Nu moet U ook niet denken, dat vernielingen en dergelijke daardoor tegen worden gegaan; vernielingen gebeuren juist in de regel in de buurt van speelgelegenheden. Overigens ben ik van mening dat de vernielin gen niet zozeer door de kleinere kinderen worden verricht, maar door de grotere. Wanneer de speelplaatsen niet geheel open en bloot liergen, dan worden ze meestal weinig ge bruikt. Een voorbeeld van terreinen, welke veel gebruikt worden, zijn die in de nabijheid van de sportvelden en het terreintje dat overgebleven is aan de Rozenstraat. Er komt verder nog een speelterrein aan de Oleanderstraat en in de buurt van de Breitnerstraat. Het is de bedoeling aldaar meerdere speelwerktuigen te plaatsen. Het speciaal aanwijzen van speelstraten is ook niet zo'n eenvoudige zaak. In de vorige vergader ing is er nog gesproken over de hofjes, waar het zo moeiliik is om de straten te vinden. In die buurt ziin straten, waar geen doorgaand verkeer moge lijk is en deze zijn juist geschikt voor kinderen om daar te spelen. Straten, die voor het rijverkeer open moeten zijn. kunnen we moeilijk als speel straat aanwijzen. Dit is niet zo'n eenvoudige zaak, als zo op het eerste gezicht wel lijkt, j Mijnheer de voorzitter, ik wil er in dit verband nog oo wiizen, dat te Sluiskil initiatieven worden ontwikkeld om te komen tot een speeltuin. Wij menen dat deze pogingen serieus zijn en wij hopen dat binnen afzienbare tijd realisering mogelijk is. De heer Huijbrecht: Mijnbeer de voorzitter, er zijn natuurlijk wel speelplaatsen in Temeuzèn, maar voorzover mij bekend zijn deze voornamelijk geschikt voor kleuters. Ik spreek echter meer over t terreinen, waarop men kan ravotten en voetballen en dat gebeurt op het ogenblik in de plantsoenen. Daarom zei ik dat deze twee zaken wel ergens met elkaar zijn verbonden. Ik neem aan dat dit uw aandacht verder heeft. De heer De Meijer: Mijnheer de voorzitter. Ik wil herinneren aan een suggestie, die ik gedaan heb bij de algemene beschouwingen in de begrotingsver gadering, namelijk om de flats hoger te maken, waardoor deze verder uit elkaar kunnen worden geprojecteerd. Daardoor ontstaat er ook meer ruimte, o.a. voor speelterreinen. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, zojuist is er gesproken over vernielingen in de plantsoenen. Door de zorg van de plantsoendienst zijn b.v. een aantal bakken geplaatst. Op een gegeven moment is er één van die bakken, gevuld met tulpen, om gedraaid, waardoor deze geheel vernield werden. Voorts is er in de Leeuwenlaan een prachtig perk met bloeiende tulpen, waarvan er een heel aantal zijn afgesneden. Ik vind dit ergerlijk en ik zou willen vragen of de daders al zijn opgespoord. Ik heb elders al ge zegd, dat dit geen jeugdnatuurwachters zijn ge weest, want dat kan ik me werkelijk niet voor stellen. De Voorzitter: De daders zijn, voorzover mij be kend. nog niet opgespoord. Er wordt wel op gelet. De daders zijn natuurliik geen jeugdnatuurwach ters. mijnheer Hol. Ik wil van deze gelegenheid ge bruik maken iedereen, die hiermede te maken heeft, mijn erkentelijkheid betuigen voor de kort geleden gehouden boomplantdag en ook voor het werk van de ieugdnatuurwacht in het algemeen. Ik geloof dat dit een goed stuk werk is. Zo wordt de jeued op een wat plezierige manier wat dichtpr bii deze zaken gebracht. Het werk is natuurliik niet volmaakt en het zal niet alles kunnen voor komen. maar ik vind het toch belangrijk werk. Wellicht wil de heer Hol de waardering van ons college hiervoor doorgeven. De heer Hol: Ik dank U wel, mijnheer de voor zitter. Ik zal dit gaarne doen. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voor zitter, ik wil nog even een opmerking maken over het woonwagenkamn aan de Blikstraat. Dit ver toont af en toe geliikenis met een vuilnisbelt en een autosloperij. Dit zal, nu men meer stroom krijgt, zich vermoedelijk nog wel uitbreiden. De heer De Vos: Het is een bekend feit, dat vriiwel ieder woonwagenkamp een sloperij wordt. Vrij regelmatig moeten wij de produkten, die men niet meer kan gebruiken, laten weghalen. Voorts ligt bijna voortdurend de sloot vol met rommel, maar wat moeten wij er aan doen? De heer Van Breda Vriesman: plaatsen; dat zal wellicht helpen. Een container De heer Ramondt: Dan wordt die ook gesloopt De heer Van Breda Vriesman: Op het ogenblik dwaalt allerlei rommel, zoals lompen, plastic- zakken e.d. door de landerijen heen. De heer Ramondt: Er is maar één oplossing voor: oo korte termijn in de kern van de gemeente plaatsen. De heer Van Breda Vriesman: Ja, als de Heren gracht gedempt is, dan op de markt plaatsen. De Voorzitter: Dat ligt niet in ons voornemen. De heer De Vos: Misschien kunnen we de Heren gracht er mee dempen. De heer Verbrugge: Miinheer de voorzitter, ik wil graag de aandacht vestigen op de deplorabele toestand van het wegdek in de Stationsstraat, dus van het station naar de Oostelijke Kanaalarm. Dit wegdek is verschrikkelijk en ik weet dat de plaat selijke industrie ontzettend veel last heeft van dit slechte wegdek. Kunt U zeggen of er snel verbete ringen zullen worden aangebracht? De heer De Vos: Ik kan wel zeggen, dat er een plan tot reconstructie gereed is, maar of dat snel kan worden uitgevoerd kan ik echter niet zeg gen, want dat is een kwestie van financiën. Dit is een vrij kostbare zaak en we hebben wel meer van die plannen liggen, die eveneens niet kunnen worden uitgevoerd doordat we niet over de finan ciële middelen beschikken. Als we straks weer wat ruimer in de financieringsmiddelen zitten, dan is het weer een kwestie van urgentie. Dat dit hard nodig is. weten we wel. Maar we kunnen ook nog wel andere straten aanwijzen, waar dit ook hard nodig is. De heer Verbrugge: Het is misschien mogeliik om de ergste gaten te dichten of te herstraten, want op sommige plaatsen is het hopeloos. De heer De Vos: Ik meen, dat dit voor de Sta tionsstraat geen enkele zin heeft. Deze straat kan men alleen maar verbeteren door hem oonieuw te leggen. Dat is de enige afdoende oplossing. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voor zitter, indien men van het station komt in de richting van het Zevenaardok, dan is daar een erote bocht. Weggebruikers, die daar niet bekend zijn, kunnen gemakkelijk uit de bocht vliegen, voor al met mist of andere slechte weersomstandig heden. Kunnen er wat waarschuwingsborden ge plaatst worden? Ik meen dat verleden week al daar nog een ongeluk is gebeurd. De heer De Vos: Wij zullen dit bekijken. De Voorzitter sluit de vergadering. delde de in alarmtoestand gebrach te politie het Marktplein aan alia kanten af. Toen een van de inzit tenden uitstapte en een van de café's op het Marktplein binnen stapte, achtte commissaris J. Wei- nans het moment gekomen om in te grijpen. Twee rechercheurs in burger ar resteerden de man in het café, die de 59-iarige G. van L, uit S^hora bij Goes bleek te zijn. Tegelijker tijd werden de twee achtergeble ven mannen gearresteerd door in een overvalwagen aangevoerde agenten. Even later kwam de twee de Belgische auto, een Citroën, met de drie andere mannen erin, da markt opgereden. Ook zij werden gegrepen en geboeid. Dertig politiemannen, gewapend met karabijnen en uitgerust met kogelvrije vesten, hebben aan da arrestatie meegewerkt. Het bleek, dat de bende slechts in het bezit was van een alarmpistool en drie patronen met een bedwelmend gas. De door de mand gevallen Belg, de 48-jarige Ch. van M., verklaar de tegenover de politie, dat het de bedoeling was de twee P. T. T.- ambtenaren die 's avonds tussen negen en half tien het kantoor ple gen te sluiten, op te vangen en te dwingen de kluis leeg te halen. Was de opzet gelukt, dan zou de buit waarschijnlijk nihil zijn ge weest, want op postkantoren gaat het geld vóór zes uur de deur uit. In Rijswijk (Z.-H.) is vrijdag 'een jonge vrouw, de 24-jarige Y. L. K. door een kostganger vermoord. De moordenaar, de 29-jarige A. L. de R., werd in samenwerking met de Deltse po litie 's nachts aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Nadat door de broer van het slachtoffer bij de recherche té Rijswijk was gemeld' 'dat zijn zuster met achterlating van haar driejarig dochtertje spoorloos was verdwenen, werd een uitge breid onderzoek ingesteld. Toen het onderzoek aanvan kelijk weinig resultaat oplever de, werd het speuren in de ka mer, bewoond door een kostgan ger, voortgezet. Na forceren van een kastdeur werd het lijk van de vrouw aangetroffen. Het was verpakt in een militaire plunje- zak. Door dr. Zeldenrust werd bij de sectie vastgesteld, dat het slachtoffer door verbrijzeling van de schedel en wurging om het leven was gebracht. Het slachtoffer, de 24-jarige (gescheiden) mevrouw Y. L. Keiler, woonde in een huis in de Landelaan in Rijswijk. De dader bewoonde een kamer in 't huis. De man, oorspronkelijk verko per van beroep, was sinds janu ari werkloos en leefde kennelijk van zijn spaargeld. Mevrouw K. had hem de huur opgezegd per 1 mei. Op zijn verzoek kreeg hü toestemming om te blijven, eerst tot 15 mei en tenslotte tot da 18e. Aangenomen wordt dat Da R. niet meer wetende waar hjj heen zou moeten, in een vlaag van wanhoop K. om het leven heeft gebracht. De politie heeft geen enkele aanleiding om ta veronderstellen, dat tussen bei den een andere verhouding dan van verhuurster tot huurder zou hebben bestaan. De moord werd ontdekt, na dat buren het dochtertje van het slachtoffer voortdurend hadden horen huilen. Zij waarschuwden familie, die zich daarop tot de politie wendde. Tanzania heeft de Algemene Bank Nederland een bedrag van 27.400 pond sterling (ruim 275.000 gulden) betaald als scha devergoeding voor de nationali satie van haar kantoor in dat land, zo is zaterdag in Dar es Sa laam bekendgemaakt. De Neder landse bank was een van de ne gen buitenlandse banken die in februari werden genationali seerd. De minister van financiën van Tanzania, Amir Jamal, deelde mee dat de betaling vrijdag j.l. was verricht en dat zaterdag de formele kennisgeving van ont vangst en aanvaarding was bin nengekomen. Hij sprak zijn te vredenheid uit over de mede werking, die de Nederlandse bank bij de regeling van de kwestie had gegeven.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4