PROVINCIAAL NIEUWS VAN NELLE Zwanenpsar verrijk! met vierling Overwinning voor Franse regering in de nationale vergadering De broederschap van de bronzen draak Markttonchtefl VERSUS ZEEUWS-VUL „Jsffigi wonlt gecsnfroiteenl ia wrsMdpBg en idustriaiisatie" schenkt Terneuzen Aardenburg ïj<op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks Hoek Pilcfdslburg Vlissingen Zuidzande Recreatie Mammoetwet Stijgend! aantal leerlingen Het bestuur Maandag 22/dinsdag 23 mei 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 VARA-radio op de Enté '67 Men deelt ons mede dat voor de VARA-radio dinsdagavond 23 mei op de expositie Enté '67 enige opnamen zullen worden gemaakt van „The Hitch Hikers", van de Axelse zangeres Janny Dieleman, de zanger Roger Philippe en het orkest van F. Bonne. Het ligt in de bedoeling dat deze opnamen a.s. zondag wor den uitgezonden via Hilversum III in het programma Zorro. Vergadering Nederl. christen- Vrouwenbond afd. Terneuzen Vorige week hield de afd. Ter- neuzen-centrum van de Nederl. chr. vrouwenbond haar laatste ledenvergadering van dit sei zoen. De leiding berustte wegens af wezigheid van de presidente bij de vice-presidente, mevr. De Jonge-de Vos. Ter opening werd gezongen psalm 100 vers 1, 3 en 4, waarna mevr. De Jonge voorging in gebed. Na een meditatie naar aanleiding van 'n bijbelgedeelte uit Job 42 volgde een weikomst- woord tot de leden en de spre kers, de heer A. v. Dijk, conrec tor van het christelijk lyceum te Terneuzen. Bij de mededelingen werd de aandacht gevraagd voor de landdag van het gewest Zee land van de N.C.V.B. op 23 mei te Zierikzee. Wegens vertrek uit Terneuzen werd afscheid genomen van mevr. C. J. Lankamp-Vader. Zij was 43 jaar lid van de afdeling waarvan 31 jaar bestuurslid. Als herinnering werd haar namens bestuur en leden een boek aan geboden. Na de pauze hield de heer Van Dijk een lezing over „Waarom christelijk middelbaar onder wijs". Mevr. De Jonge-De Vos dankte de spreker hartelijk voor het ge- bodene. Nadat als slotzang was gezongen gez. 282 vs. 1 en 3 sloot de heer Van Dijk de vergadering met dankgebed. Twee Nederl. loodsen namen afscheid Zaterdagmiddag kwam in ho tel „Des Pays Bas" een gezel schap rijksloodsen met hun da mes bijeen om afscheid te nemen van twee collega's, de heren C. Heeres en D. A. Visser die de dienst met pensioen verlaten. Verscheidene sprekers lieten hun waarderende afscheidswoor den vergezeld gaan van geschen ken en bloemen voor de dames. De directeur van het loods wezen te Vlissingen, de heer G. v. d. Graaf, dankte de vertrek kende loodsen voor al hun goe de diensten, aan het loodswezen bewezen. De heer Heeres heeft hier vele Jaren zijn werk verricht. De heer Visser, die niet zolang aan het 6e district verbonden is geweest, toen hij van IJmuiden als zee- loods kwam, hier opnieuw be ginnen, doch legde een voor beeldige test af. Commissaris A. K. de Vries te Terneuzen sprak over loods Hee res als „de nestor van de adspi- rant-loodsen". Hij haalde ver scheidene gezamenlijke jeugd herinneringen op. Namens de afdeling Terneu zen van de loodsenvereniging sprak de voorzitter, de heer S. de Vlieger, die van mening was „dat de standplaats Terneuzen er nog steeds een beetje bij hangt". Heeres is de laatste loods die de oorlog en de bevrij ding in Terneuzen heeft meege maakt. De heer De Vlieger bood col lega Heeres een kijker aan. Tot de heer Visser zei hij dat deze zich steeds als een goed collega heeft gedragen. „Het varen op het kanaal GentTerneuzen is niet zo eenvoudig en men krijgt soms de indruk dat er soms meer wordt gelet op de economische waarde van het water dan op het water zelf". Namens de Belgische collega's sprak de voorzitter van de Bel gische staatsloodsen van de af deling Gent, de heer E. Dhoedt, die zijn confraters het genot van een welverdiende rust zei te gunnen, echter niet een rust die roest, want hij bood hen ieder een grote reiskoffers aan. Aan de recreatie had ook de voorzitter van de sociëteitsver- 'eniging te Vlissingen, de heer D. Nas, gedacht die een hengel met toebehoren aanbood. Na hen spraken nog de heer S. A. v. Raalten namens de col lega's en zeeloods P. van Leeu wen uit Vlissingen. Velen kwamen daarna op de receptie de heren Heeres en Visser de hand drukken. Goed afgelopen In de nacht van zaterdag op zondag reed de heed W. J. de C. uit Stekene met een personen auto, waarin nog vier mede-pas sagiers waren gezeten, uit de richting Hoek op het kruispunt aan de Wulpenbek rechtdoor om via Sluiskil huiswaarts te keren. Bij de rechtsliggende bocht van de nieuwe kanaalweg gekomen, ,reed hij ondanks het daar staan de waarschuwingsbord recht door en kwam in de sloot terecht tengevolge waarvan de Inzittenden verwondingen oplie pen. Vier hunner, waaronder de bestuurder, werden door een juist passerende auto naar het Julianaziekenhuis gebracht, na- lokter Hofstee uit Hoek eer- Een der inzittenden, de heer R. van H. uit Nieuwkerken-Waes, werd per ambulance-auto naar het ziekenhuis vervoerd en daarin opgenomen. De overige gewonden konden na verbonden te zijn huiswaarts keren. De zwaar beschadigde auto werd naar de garage Visser ge sleept. Lustrum-hengelwedstrijd met 535 deelnemers Het tweede lustrum van O.N.I. kreeg een feestelijke viering door een druk bezette zeehengel- wedstrijd. De fraaie prijzen vormden een feest op het toneel van „La Belle Vue", waar ze stonden uitgestald. Het was kil weer tijdens de wedstrijd, maar het was droog. De zon scheen en de vis beet. De oudere vissen lieten zich slechts sporadisch verrassen. Het was meest „klein grut". Niettemin werd er aardig wat gevangen. De prijzen werden door wethouder Berbers in de bovenzaal van „La Belle Vue" uitgereikt aan de 107 prijswin naars van de 535 deelnemers. De uitslag luidde 1. J. Harms, Z.H.C. Sluiskil, 2275 p. 2. R. v. Waes, O.N.I., 2050 p. 3. J. Harms, Hoek, 1893 p.4. H. Moerkerke, Zeebrugge (B.), 1865 p. 5. C. v. d. Hooft, Terneuzen, 1787 p. 6. K. Feder- mann, Sluiskil, 1692 p. 7. A. Hooydonk, Halsteren, 1654 8. J. v. d. Meester, Heyst (B.), 1601 p.9. A. v. d. Bisse, Zeeduivels (B.), 1600 p. 10. J. Hamelink, O.N.I., 1600 p. Ereprijzen J. Harms, Z.H.C. Sluiskil, best geklasseerde bui tenlander H. Moerkerken, Zee- brugge, best geklasseerde Neder lander R. v. Waes (O.N.I.)beste buitenl. deelneemster mevr. Pos- seniers, N.Z.V. Heyst, beste Nederl. deelneemster mevr. Bandschein, Hoek, best geklas seerde Zeeuw Joh. Harms, Hoek, best geklasseerde O.N.I.-deel- nemer C. v. d. Hooft. Vergadering „Albino-Zwaarddragers" Vrijdagavond hield de aqua riumvereniging „Albino Zwaard dragers" een ledenvergadering in „De Vriendschap". Als be langrijkste punt werd eerst de a.s. tentoonstelling welke eind augustus zal worden ingericht besproken. Vele leden zullen hiervoor bakken beschikbaar stellen hetgeen door bestuur zeer op prijs werd gesteld. Naar een geschikte ruimte moet nog worden uitgezien. De bekende expert A. van Nieuwen- huizen besprak het onderwerp „onder de lichtkap", waarbij dia's werden vertoond. Vooral voor beginners was5 het interes sant. In de bejaardenhuizen „De Blide" en „Bachten Dieke" zal te zijner tijd een bak worden geplaatst, waarvoor „Bachten Dieke" reeds medewerking heeft toegezegd. Met „De Blide" zal nog contact worden opgenomen. Om het contact onderling te ver stevigen zal iedere maand een vergadering worden gehouden. Schoolsportdag op 6 juni De schoolsportdag voor de leerlingen van de hoogste klas sen der lagere scholen is vast gesteld op dinsdag 6 juni a.s. te Terneuzen. De sportcommissie, bestaande uit de heren P. Ever- aert te Terneuzen, W. van Wal raven (Terneuzen), J. van As (Sluiskil) en J. A. v. d. Lijke (Hoek), ontving van de verschil lende scholen 675 aanmeldingen voor deelname aan de indivi duele vaardigheidseisen ter ver krijging van de schoolsport diploma's. Daarnaast schreven veel scholen in voor de estafette- en slagbalwedstrijden. De jaarlijkse „kikkerrit" De jaarlijkse autorally „Kik kerrit", die zaterdag voor de veertiende maal werd georgani seerd door de „Zevac" te Zaam- slag, is gewonnen door de heer P. F. Lippens uit Biervliet. Hij van 96 ct voor 86 ct kreeg slechts één strafpunt. De teamprijs is gewonnen door de heren J. Risseeuw, W. de Kra mer en L. Basting, die met 82 strafpunten eindigden, het laag ste aantal van de groepen. Er verschenen aan de start in Sas van Gent bij hotel Centraal 48 deelnemers, waarvan er 44 werden geklasseerd. Het eerste deel bestond uit 'n oriëntatierit. Voor het tweede deel, een kaartleesrit, werd ge start in de „Braakman". De prijs uitreiking vond 's avonds plaats in hotel „De Roode Leeuw" in Aardenburg, De uitslag luidde 1. P. F. Lip pens, Biervliet, 1 str.pnt. 2. J. Risseeuw-Roozendaal, Zuid- zande, 5 str. pnt.3. B. Bone- schansker, Axel, 7 str.p.4. H. van Geffen, Schoondijke, 8 str.p.5, W. de Kramer, Zuid- zande, f str.p.6. J. van Hijfte, Schoondijke met 10 str. p. 7. J. de Putter, Zaamslag, 28 str.p. 8. A. van Wijck, Terneu zen, 30 str.p. 9. H. v. d. Hemel, Biervliet, 32 str.p. 10. J. Ver- straete, Schoondijke. 37 str.p.11. C. Verroste, IJzendijke, 38 str.p. 12. A. Vermeire, Esde, 40 str.p. 13. H. J. Houg, Terneuzen, 41 str.p. 14. P. Buijze, Terneuzen, 41 str.p. 15. H. v. d. Vijver, Biervliet. 42 str.p. AxeS Auto over de kop geslagen In de nacht van vrijdag op zaterdag reed A. A. J. de L. uit Koewacht met een personen auto over de Zuidsingel in de richting Sluiskil. In een bocht begon de auto te shppen en sloeg enkele malen over de kop. De L. liep hierbij verwondingen op aan beide handen en klaagde over pijn in zijn schouders. Dokter Kok verleende de eer ste hulp. De auto werd totaal vernield. Samen op vacantie De N.C.V.B. te Axel verga derde dezer dagen onder leiding van de presidente, mevr. Heems kerkOuwens. Gezongen werd gezang 87, waarna de presidente las Eze- chiël 36 22—28. Na de pauze werden de dames in groepen verdeeld om te dis cussiëren over Kunnen jonge lui samen op vakantie gaan en kunnen verloofden samen op vakantie gaan? Na een geanimeerde discussie was de eindconclusie ongeveer dat kinderen van hun 16e of 17e jaar kunnen gaan trekken langs jeugdherbergen of naar kampen onder leiding. Verloofde paren de één vond wel, de ander niet. De opvoeding speelt hierbij een grote rol; men moet zijn kinderen kunnen ver trouwen. Na het zingen van psalm 150 vers 1 sloot de presidente de vergadering met dankbebed. Goes Herdenking gesneuvelde Franse militairen Op het centrale militaire kerk hof te KapeFe cp Zuid-Beveland zijn zaterdagmorgen de in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse militairen herdacht. Een plechtigheid die behalve door Franse en Neder- Het zwanenpaar waarvan we enige weken geleden een foto plaatsten op de broedplaats bij „De Blide", werd zondagmorgen verblijd met de geboorte van een vierling. Uiteraard ontbrak het de die ren niet aan belangstelling, evenwel op een afstand omdat vader zwaan voor zijn kroost waakte, zodat niemand in de na bijheid kon komen. Onze foto graaf nam de kans waar en zette het gelukkige gezin op de ge voelige plaat. Eén ongehoorzaam zwaantje (voorgrond) meende te vroeg alleen de wereld om zich heen te kunnen gaan verkennen. Na vele pogingen slaagde vader zwaan er met enkele sna- veltikken in het ondeugende jong weer onder moeders veilige vleugels te krijgen. landse autoriteiten ook werd bij gewoond door een 80-tal oud strijders. Burgemeester H. G. van Suij- lekom en de president van de Nederlandse vertegenwoordiging van het comité „Le Souvenir Frangais", ds. M. Jospin, hielden korte toespraken waarbij zij wezen op het grote offer dat werd gebracht. Terwijl de marinierskapel koraalmuziek ten gehore bracht, werden aan de voet van het monument zestien kransen ge legd. Als vertegenwoordiger van de koningin werd dat gedaan door kolonel J. P. van Diepen- brugge en namens de Franse regering door de ambassadeur in ons land mr. P. Siraud. De pro vincie Zeeland was vertegen woordigd door de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. De plechtigheid werd besloten met het spelen van de nationale volksliederen. Voor 't gemeente huis werd door de autoriteiten tenslotte een défilé afgenomen. Op de begraafplaats liggen nog ruim 200 militairen begraven. Bij de strijd in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg verloren ruim 600 man het leven. Velen zijn in Frankrijk herbegraven. Van hen die op de Zeeuwse bodem een laatste rustplaats vonden, zijn velen niet geïden tificeerd. Waarschijnlijk zijn het leden van de Franse marine. Met de „Henry Dunant" op reis Aan de boottocht met de „Henry Dunant", welke van 29 mei t/m 3 juni door de kring Zeeland van het Roode Kruis zal worden gehouden, zullen mej. N. van Drongelen en de heer P. van Es uit Hoek deelnemen. Herv. Zondagsschool maakte uitstapje De jongere kinderen van de hervormde zondagsschool te Hoek brachten zaterdagmiddag, begeleid door de leidsters, een bezorit aan Terneuzen. Na eerst de speeltuin in het Oranjekwar tier te hebben bezocht, werd door het kanaal naar Sluiskil een terug- en pleziervaart gemaakt. Met de lijnbus arriveerden de 44 kinderen omstreeks half zes weer te Hoek. Provinciaal geschenk voor „Zilveren Schor" Zoals bekend heeft koningin Juliana op 6 mei het jeugdcen trum „Het Zilveren Schor" te Arnemuiden officieel in gebruik gesteld. Hiermee heeft het ge schenk van het Nederlandse volk aan het vorstelijk echtpaar ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk de eindbestemming ge vonden. De provincie Zeeland mag zich gelukkig prijzen, dat op haar grondgebied één van de twee „zilveren centra" is gesticht. De ligging op het jonge, nog slechts enkele jaren geleden aan de zee ontworsteld land accentueert de groei van het oude Zeeland naar een nieuwe toekomst. Ged. Staten menen dat de provincie Zeeland uiting zou kunnen geven aan haar grote waardering voor 't gereedkomen van het karakteristieke gebou wencomplex aan het Veerse Meer door een bijdrage te ver lenen in de investeringskosten ten behoeve van de verlichting van het jeugdcentrum. Het col lege van G.S. stelt daarom voor de kabels voor de terreinverlich ting, waarmee in totaal 7.484, was gemoeid, inbegrepen 870, voor een nog te leggen kabel naar de jachthaven, voor reke ning van de provincie te nemen. Ged. Staten stellen de provin ciale staten voor dienovereen komstig te besluiten. Twee man van coaster over boord Van de Duitse coaster „St. Pa trick" die was uitgevaren van Antwerpen, zijn zaterdag twee man over boord geraakt. Het on geluk gebeurde op de Wester- schelde ter hoogte van Vlissin gen. dat dokter Hofstee uit I 12. De eerste dag van de reis verloopt rustig. Het is een prach tige herfstdag en de ruiters ge nieten met volle teugen van het bosrijke landschap. Prins Ange- lo, die naast Aram rijdt, vertelt zonder ophouden van zijn bele venissen aan het hof te Napels en Presto en Aram vermaken zich kostelijk met de grappige verhalen van hun reisgenoot. Als Angelo in één van zijn ver halen de naam yan zijn broeder, prins Balthazar, noemt, schieten hem plotseling weer de raadsel achtige woorden van deze som bere ridder in de gedachten: „Wij zien elkaar weer in het strijdperk te Napels, en daar zal ik een Siegfried zijn", had Bal thazar gezegd. „Heer Angelo," zegt Aram ver rast, „uw broeder noemde zich zelf een „Siegfried. Zou hij daar mee bedoelen, dat hij de draak die al uw vrienden op de helm zal verslaan, de bronzen draak, dragen? En ziet hij wellicht in ons, in alle ridders die de bron zen draak als helmteken voeren, de leden van een geheime broe derschap, waarover hij bij uw twist in Barranca sprak?" „Wie zal zeggen, wat er in dat sombere brein uitgebroed wordt?" antwoordt Angelo pein zend. „Hij denkt wellicht, dat ik met u en mijn andere vrienden een samenzwering tegen hem opzet, zo iets als „de broeder schap van de bronzen draak!!" Hahaha!Maar maak u geen zor gen, vriend Aram, hij is maar 'n ongevaarlijke dromer." Misschien zou Aram niet door de zorgeloze lach van prins An gelo zijn gerustgesteld, als zij de eenzame ruiter hadden opge merkt, die hen vanachter het dichte kreupelhout spiedend na kijkt De Franse regering heeft za terdagavond de door de onposi- <ie in de nationale vergadering ingediende nota van wantrou wen overleefd. De motie kreeg 236 stemmen, acht minder dan het aantal van 244 dat nodig was om de regering ten val te bren gen. De socialistische federatie en de communistische partij hadden de motie ingediend naar aan leiding van het plan van de re gering, om een half jaar op so ciaal-economisch terrein met DRIE GEWONDEN BIJ BRAND Zaterdagnacht tegen twee uur is de woning van de familie Meis in de buurtschap West bij Heili- gerlee binnen een half uur uit gebrand. De bewoners, man, vrouw en drie kinderen, gewaar schuwd door voorbijgangers, konden ternauwernood de woning verlaten. De man, een zoon en een dochter moesten met lichte tot vrij ernstige brand wonden naar het ziekenhuis te Winschoten worden gebracht. Later is gebleken dat beide mannen in veiligheid zijn. Zij zijn opgepikt door het Nederlandse m.s. „Marginal" die hen heeft af gezet in Hansweert. Van daar zullen zij na dokterscontrole met een ander schip van de rederij naar Londen worden gebracht, de plaats waar ook hun eigen schip heen voer. Gebleken is dat een van de bei de mannen, de matroos Gerth Zienke, over boord was geslagen waarna zijn collega Günther Gerstmann hem achterna is ge sprongen om hem te helpen. Beroepen De hervormde gemeente te Zuidzande heeft een toezegging van beroep gedaan aan mej. drs. H. B. de Neeling, thans vicaris aldaar. blanco volmacht te gaan optre den. Woensdag j.l. was in Frank rijk een algemene proteststaking van 24 uur tegen dit plan gehou den. Voor de motie stemden 73 communisten, 121 afgevaardig den van de linkse federatie, 38 van de 41 centrum-leden en 4 onaf hankelij ken. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag in totaal aange voerd 1578 dieren, zijnde: 1151 slachtrunderen en 427 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,65 —ƒ4,95, le kwal. ƒ4,20—ƒ4,55, 2ek wal. 3,854,05, 3e kwal. 3,503,65; Varkens: extra kw. 2—2,10, le kwal. ƒ1,95—ƒ2, 2e kwal. f 1,901,95,3e kwal. 1,85 1,90; Stieren 3,85—4,35; Worstkoeien 3,40f 3 55; Slacht- zeugen 1,701,80; Zware var kens 1,801,85. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer groter, kalme handel, prijzen even lager; Varkens: ruimer aan voer, rustige handel met teruglo pende prijzen. AARDAPPFJ-BEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs te Rotter dam werden vandaag de volgende noteringen opgemaakt: Klei-aardappelen voor het bin nenland: Binties 3550 mm opw. ƒ31ƒ24; Bintjes 40 mm opw. 3528; Furore 40 mm opw. 30—25. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintjes 35 mm opwaarts geen handel; Furore 40 mm opw. geen handel. Voer-aardappelen 24,50. Stemming: binnenland: zeer flauw: export geen handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Het jaarverslag over 1966 van de schoolartsendienst in Zeeuws- Vlaanderen heeft een andere, een beknopter presentatie gekregen r'nn i" voorbaande jaren het geval was. Dit is het directe gevolg van een wijziging, welke de geneeskun dige hoofdinspectie voor de volks gezondheid heeft aangebracht in de samenstelling van de rapporten. Het verslag is er niet minder leerzaam en actueel door gewor den. In de algemene beschouwing betrekt de rapporteur het werk van de schoolarts in de snel ver anderende Zeeuws-Vlaamse sfeer, wanneer hij er de aandacht op ves tigt dat de schoolarts in de naaste toekomst te maken krijgt met jeugdproblemen, die een gevolg ziin van en in verband staan met de. verstedelijking, de industriali satie en de daarmee genaard gaan de toevloed van mensen uit andere streken naar Zeeuws-VIaanderen. Onder deze problemen vallen o.a. de aanpassingsstoornissen van de ieugd, die tot onmaatschappelijk heid en jeugdcriminaliteit kunnen leiden. Een goed geleide vrijetijdsbeste ding zal de volle aandacht moeten hebben. Dit impliceert voldoende recreatievoorzieningen in de vorm van speel- en sportterreinen, zwembaden, clubhuizen en vooral ook bibliotheken. Verder zijn in verband met de toename van het verkeer dringend voorzieningen nodig, welke naar een optimale verkeersveiligheid streven. Ook in het onderwijsstelsel treft men veranderingen aan, aldus het verslag. Hierbij wordt gewezen op de invoeging van de kleuterschool bij het lager onderwijs; het instel len van een brugklasse en andere zaken die verband houden met de uitvoering van de mammoetwet. De schoolgeneeskunde is ten nauwste hierbij betrokken, omdat zij het kind in al zijn fasen volgt van kleuter tot adolescent, zowel in de lichamelijke als in de geeste lijke ontwikkeling. Het aantal leerlingen in de drie rayons (west, midden en oost) steeg van 18843 in 1965 tot 19115 in 1966. Het aantal scholen ver meerderde met drie (van 177 tot 180). De grootste aanwas treft men aan in de kanaalzone. Van de in totaal 8950 onder zochte leerlingen werden er 1502 naar de huisarts verwezen, dat is 17 Pirquettering Het t.b.c.-onderzoek met de reactie van Pirouet vond ook in 1966 weer plaats. On kleuterscholen en lagere scholen vindt men praktisch geen positief resultaat. Fii dit. onderzoek. Gezien de bevindingen op scholen voor voortgezet onderwijs bliikt pirnuettering no» wel noodzakelijk. Dokter H. J. S. Timmer te Cad- zand. de schoolarts in ravon west, schrijft hierover: Bi i he' pirouet teren oo de kleuterscholen is in 1966 geen enkel positief reagerend kind gevonden, terwijl on de lagere scholen slechts viif positief reage rende kinderen werden aangetrof fen. Al met al, zo vervolgt dokter Timmer, zou men kunnen stellen dat de vele hieraan bestede tiid zonder effect is geweest. Daaruit valt de conclusie te trekken dat men die tijd on een effectievere wijze dient te besteden en slechts dan te pirquetteren, wanneer door de t.b.c.-artsen aanwijzingen wor den gegeven. Dokter Timmer stelt dan vast dat een groot deel van het schooi- artsenwerk van het curatieve in 't preventieve vlak is gekomen. Groter ^rbesdsterresn Het vroegtijdig ontdekken van oogafwijkingen, hartafwijkingen, gehoorgestoorden, spastische kin deren, epilepsie, enz. behoort tot het preventieve werk van de schoolarts, aldus de heer Timmer. Zijn gedachten gaan daarbij uit naar de toekomst en hij stelt zich de vraag, of het onderzoek van het kind van de zuigeling tot de adolescent niet in handen dient te worden gesteld van de arts die zich bezig houdt met de groei en ontwikkeling van het kind in ai zijn fasen. Dit betekent een vergroting van het arbeidsterrein, uitbreiding van arbeidskrachten, verbonden aan een dienst die onder een andere naam de voortzetting van zijn ar beid zou effectueren. Het bestuur van de schoolartsen- dienst is een zuivere burgemees tersaangelegenheid. Voorzitter is de heer J. C. Hof- tiizer, burgemeester van Schoon dijke. Als secretaris treedt op de heer P. J. G. Molthoff, burgemees ter van Hulst en Vogelwaarde. Voorts hebben zitting in het da gelijks bestuur de burgemeesters van IJzendijke, St. Jansteen, Zuid- dorpe en Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3