PLAATS ONDER DE ZON Na iwee dagen reeds 3000 bezoekers op dan meer Enté '67 Wegverkeer tijdens het weekend eiste slachtoffers 'ASPRO' sneller 'ASPRO' langer Vergadering Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN Opén brief van 800 Amsterdammers aan Tweede Kamer „Een heel nieuw gezicht" DINGEMANSE AGENDA - helpt nu werkt nu 2aspros^,., h°s«jreking ou 12 juni WIELRIJDER 25 METER MEEGESLEURD MOTORRIJDER MET DUOPASSAGIERE VERONGELUKT DUITSE MILITAIR VERONGELUKT TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN MET GESTOLEN AUTO VERONGELUKT EINDHOVENSE OMGEKOMEN IN BELGIE HET VERDRAG TOT VREEDZAAM GEBRUIK VAN DE RUIMTE Drie boerderijen tegelijk afgebrand Hoeveelheid afvalwater jongemannen van 16 en 18 jaar om het leven kwamen, terwijl twee andere personen ernstig werden gewond. Het ongeluk gebeurde, door dat de 19-jarige bestuurder J. B. uit Barger Oosterveld in een flauwe bocht de macht over het stuur verloor en op de andere rijbaan terechtkwam. Hij kwam in botsing met een tegemoetko mende auto, bestuurd door de verpleegster A. S. uit Emmen. De beide medeinzittenden van J. B., de zestienjarige H. J. B. uit Barger Oosterveld en de 18-ja- rige A. D. uit Emmercompascuum waren op slag dood. J. B. zelf werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Ook de verpleegster werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis ver voerd, waar zij in betrekking is. De beide auto's werden totaal vernield. In het St. Ignatiusziekenhuis in Breda is de 17-jarige Breda- naar C. van Rhee overleden aan NATIONALE VIETNAMOPTOCHT Bijna 10.000 mensen hebben za terdagmiddag in de hoofdstad deelgenomen aan de Nationale Vietnamoptocht. De betoging had een rustig verloop. Hier arri veert de stoet op de Dam; op de achtergrond het centraal station. verwondingen die hij opliep bij een botsing. De jongen, die op 'n bromfiets op de splitsing van de Nieuwe Prinsenkade naar links wilde afslaan kwam in aanra king met een truck met oplegger. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij later overleed. Ruim 800 Amsterdammers heb ben in een open brief aan de tweede kamer hun verontrusting uitgesproken over het volgens hen in gebreke blijven van de hoofdstedelijke politie bij de aan vallen door jongeren en buurt genoten op de provoboot aan de Korte Prinsengracht op 1 april en bij het optreden van matro zen en mariniers tegen de C.S.- jeugd drie dagen later. Het is de taak van politie en leger, aldus de ondertekenaars van de brief, de burgers te beschermen en te beveiligen, maar geconstateerd wordt dat de Amsterdamse poli tie en leden van de krijgsmacht „eigenmachtig onderscheid ma ken welke burgers deze bescher ming wèl of niet zullen genie ten". In de brief wordt aange drongen op maatregelen om wil lekeurig optreden van politie en militairen te voorkomen. Geweldig, wat een moderne teenerbril kan doen 1 Je ontdekt, hoe totaal anders je kunt zijn. Moderner, vrijer, zelfbewuster. Machtig als je duidelijk ziet hoe er ineens heel anders naar je gekeken wordt. Als je weet, dat je de laatste mode niet aan je voorbij hebt laten gaan. En die oude bril? Gewoon, veranderd in een fijne zonnebril. Opticien AXELSESTRAAT46-TERNEUZEN TELEFOON 01150-3373 HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Brandt Parijs?" Zuidlandstraat, van 14-00 24.30 uur: Expositie Enté '67. Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Brandt Parijs?" DINSDAG 23 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Brandt Parijs?" Hotel „Rotterdam", 3 uur: Vergadering van aandeelhou ders der N.V. Transport Mij. „Terneuzen". Zuidlandstraat, van 14.00 24.30 uur: Expositie Enté '67. Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Brandt Parijs?" WOENSDAG 24 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Brandt Parijs?" Zuidlandstraat, van 14.00 24.30 uur: Expositie Enté '67. Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Brandt Parijs?" DONDERDAG 25 MEI Terneuzen: Zuidlandstraat, van 14.0024.30 uur: Expositie Enté '67. (ADVERTENTIE) Ontdek «mlcrofïned' "ASPRO' met dubbele actie: Hoofdpijn, verkoudheid, griep... tftf&ituFeeb fitf „Nu weet ik, wat men in Hol land met een „gezellige tent" bedoelt: Dat is zoiets als hier." Deze woorden sprak zaterdag avond de Vlaamse spelleider Nand Baert in de eivolle amuse mentshal van de Enté '67, waar hij kennelijk met veel plezier in perfekt Nederlands een quiz leidde tussen de gymnastiekver eniging „E.M.M." te Terneuzen en de drumband Axel. „Ik ben blij", zei hij verder, „dat de twintigduizend-koppige massa uit Terneuzen weer pre sent is". Dat laatste was wat overdreven, maar de voorzitter, de heer J. den Toonder, kon ons meedelen dat het aantal bezoe kers tot dusver alle verwachtin gen heeft overtroffen. Het wa ren er zaterdag meer dan 2500 en aan vijf van hen kon een gouden tientje worden uitge reikt. Het waren To de Visser, Vondelstraat 27; Dini de Bokx, Van Cantfortstraat 10; A. van Driel, Lindenlaan 3; P. Versloot, Noordstraat 75, en J. Clippelaar, Joh. Vermeerstraat 5. allen te Terneuzen. TIENERFESTIVAL Er zijn nu sinds vrijdagavond de openingsavond zes gou den tientjes uitgedeeld. Meer dan drieduizend mensen bezoch ten dus reeds de expositie. Dit geeft moed voor de volgende dagen. De standhouders hebben goede verwachtingen dat deze vorm van publiciteit vruchten zal afwerpen. Zaterdagmiddag was er in de amusementshal een tienerfesti val waar tot 5 uur het bluesdio „Indiscrimination"; de dans groep „Splash"; R B Group Birdland; de zangeres Janny Die- leman en „The Hitch-Hikers" hun muzikale klanken de zaal inzonden. Het tienerpubliek is niet zo wild als vaak wordt beweerd; men heeft zich alleen maar ge amuseerd. „Ik ben blij, dat wij dit onderdeel op de expo heb- In de vergadering die de raad van bestuur van de afvalwaterlei ding kanaalzone Zeeuws-Vlaande- ren hedenmorgen in het gemeente huis te Terneuzen hield, deed voor zitter G. H. E. M. van Waes mede deling van het resultaat der be sprekingen die het dagelijks be stuur had gevoerd met deputaties te hangen, allerlei kerels uit te horen en zelfs van vrouwen iets gewaar te worden. Maar schipper Visser had hem gezegd, dat hij daar niet van hield. Het mocht dan waar zijn, dat er dieven met dieven gevangen werden, maar hij deed er niet aan mee en verwachtte ook, dat zijn ondergeschikten het niet zouden doen. Hij had het nog wre velig, streng en onomwonden ge zegd, maar maakte het weer goed door eraan toe te voegen: „Ons werk is veel te mooi om er een smerig zaakje van te ma ken, Wim Je zou het nu misschien nog niet zeggen, maar als je zo lang in dienst bent als ik, zie je het misschien ook in: mooi werk is het, kan het tenminste zijn, maar je moet het zelf mooi maken." En dat was het niet als er allerlei vui ligheid, verraad, achterbaksheid bij kwam. Iedereen in het dorp, waar schijnlijk langs de hele wadden- kust, wist ook wel, dat men met zo iets niet bij schipper Visser kon komen. Toch waren er altijd nog wel eens enkelen die het probeer den. En dat verbaasde hem dan niet. Hoe kon het ook anders? Er was haat, er was afgunst onder de mensen. Er waren wel enkelen die een medemens in de gevangenis zouden helpen. En waarom? Alleen omdat het die medemens misschien een beetje beter ging dan anderen, Maar het verbaasde hem wel, dat Rooie Tjeerd, toen hij met dat ver pleegstertje bij hem kwam, vroeg of het hem niet wat waard was om Piebe Lap eindelijk eens te pakken te krijgen. (Wordt vervolgd) Overzicht van de quiz-deel nemers zaterdagavond op de Enté '67. Geheel rechts de beken de Belgische t.v.-presentator Nand Baert. ben ingelast", aldus de heer Den Toonder. Naast de vele (33) fraaie stands met uitgebreide informa tie en demonstraties, blijft de quiz de grote trekpleister. GYMNASTEN WONNEN DE QUIZ Zaterdagavond werden de bei de teams fel aangemoedigd door hun supporters. De spanning steeg met iedere ronde, waarin de drumband Axel de aanvan kelijke achterstand tegen de Terneuzense gymnasten niet meer wist in te halen. De laat- sten gingen met 76 punten met de overwinning strijken die ge- van de kring van werkgevers in de kanaalzone en met de kamer van koophandel. Op 15 december 1966 had de kring een schrijven gericht tot de A.W.L. waarin werd gevraagd om een vertegenwoordiging van be drijven in de raad van bestuur en de instelling van een apart over legorgaan. Deze brief, die op de vergadering van 13 maart in de discussie werd gebracht, kreeg een extra-accent door een passage uit de nieuwjaarsrede van de voorzit ter van de kamer van koophandel, ir. R. van Krevelen, waarin even eens werd geapDelleerd aan deze vertegenwoordiging. De A.W.L. is tot stand gekomen door een gemeenschappelijke rege ling van vijf gemeenten, n.l. Axel, Hoek, Sas van Gent, Terneuzen en Westdorpe. Deze hebben hierin ieder twee vertegenwoordigers. De heer Van Waes zei, dat dit in de besprekingen nadrukkelijk was geaccentueerd en dat de in dustrie hier thans begrip voor kon opbrengen. „Wat de behoefte betreft aan contact over en weer, daarin zijn wii het met de vertegenwoordigers van de industrie volkomen eens". Ais voorbeeld noemde de heer Van Waes de tariefstelling en techni sche aspecten; over deze onder werpen is een regelmatig contact nodig. De eerste bespreking van het dagelijks bestuur der A.V.L. met de vertegenwoordigers uit in dustrie en kamer van koophandel zal plaatsvinden op 12 juni a.s. Laatstgenoemde instantie is hierbij betrokken omdat niet alle bedrij ven zijn aangesloten bij de kring van werkgevers, maar wel lid zijn van de kamer van koophandel. Op een vraag van de heer D. J. Oggel antwoordde de heer Van Waes dat het overleg geen prece dent schept voor het aangaan van verplichtingen. Er is een uitdrukke lijke scheiding gemaakt tussen de bestuurlijke verantwoordelijkheid van de A.W.L. en het overleg. Voor I 35) En dat onthielden ze. Ze heb ben het nooit weer gewaagd ook maar een half bus spriet aan wal te brengen. Toch hadden ze het best kunnen doen, want Japie, Jaap Visser van de recherche, heeft ook nooit weer achter ze aan ge zeten. Er waren wel anderen waar hij achteraan moest. Alleen aan zo'n vent als Piebe Lap had hij zijn handen meer dan vol. Die gaf hem genoeg te doen. Als ergens een schip op het strand zat, op een van de eilanden of de zandbanken in de zeegaten, kon hij maar in de buurt blijven, zelfs ai was er heinde en ver geen botter te zien, want als hij een paar uur naar Holwerd, Har- lingen of Oostmahorn ging om te provianderen, dook Piebe wel er gens op en wist hij ook wel een vrachtje van de lading uit het wrak te slepen: planken, balen ka toen, vaten olie, stukgoederen of wat dan ook, die hij ergens, over de grens, aan de opkopers bracht. En Piebe was waarlijk niet de enige. Ook in de andere dorpen en ge huchten achter de dijk langs het wad waren hier en daar een naar, die hij altijd in het oog hield. Piebe was wel de enige aan wie hij een hekel had. Hij nam dat zich zelf kwalijk. „Wie uwer zonder zonde is...", zei hij. „En dat ben ik niet, dus ik zou me daar overheen moeten zet ten... zeker als politieman, maar natuurlijk heb ik ook mijn tekort komingen". En een van die tekort komingen was dan, dat hij een af keer van Piebe Lap had. Hij kon hem niet zien. Hij had het de Bot- tema's niet kwaliik genomen, toen ze hem een politieman van niks noemden. Hij kon ook lachen, har telijk lachen, als hij eens ergens in een kroeg zat en een troep kerels, die deden alsof ze hem niet zagen, stekelige opmerkingen maakten of zwetsten over een beste slag die ze "eslagen hadden. Hij gunde ze dat wel. Hij had er zelfs waardering voor als een visserman of zeehon- "eniager hem en zijn volk te slim af was geweest. Maar van Piebe Lap had hij een afkeer. En hij was voor hem op zijn hoede. Hij waar schuwde de jongens bij hem aan van het recherchebootje ook altijd. „Denk eraan, dat Piebe Lap niet wacht tot wij hem overvallen, ma-"'" ons de eerste klao zal geven. als het tenminste nodig is, dat er klap pen worden gegeven. En die van hem zal had aankomen... hij ziet er niet tegenop een vent van ach teren neer te schieten of neer te steken en van een gelukkig ge trouwd vrouwtje een weduwe of van acht kinderen wezen te ma ken." Hij had herhaaldelijk een kans om Piebe Lap te betrappen, voorbij laten gaan omdat hij zijn volk er niet aan wilde wagen. Hij had, bui ten de autoriteiten om want wat hebben we aan de rompslomp van papieren en officiële brieven? met de Duitse recherche samenge werkt om hem te overrompelen, maar het was hem nooit gelukt. Maar hij was met alle tekort komingen die hij dan mocht hebben een behoorlijk politieman. Hij had tenminste geduld. Een bijna onuitputtelijk geduld. En telkens ais hij een kans moest laten voor bijgaan of er een poging die hij on dernomen had, mislukt was, kon hij zich zelf troosten met de ge dachte, dat zijn beurt toch ook nog wel kwam. Toen Ina, dat nieuwe verpleegstertje, eens op een avond bij hem was geweest Ina met Rooie Tjeerd samen nog wel en een paar uur met hem gepraat had, had hij zelfs even gedacht: „Ja, nu heb ik hem..." Maar na dat ze weggegaan waren en hij alles nog eens bij zich zelf over legd had, was hij daar toch niet meer zo zeker van. Schipper Visser was niet onver schillig voor de manier waarop hij een smokkelaar of strandrover be trapte. Hij kreeg wel eens aanwij zingen, belangrijke aanwijzingen, waar hij geen gebruik van maakte omdat ze van iemand kwamen die hij niet mocht. Een van zijn onder geschikten, een commies tweede klas, die bij hem gevaren had, had de gewoonte om in kroegen rond Vrijdagavond laat is de 65-ja- rige wielrijder W. de Vries uit Eestrum op slag gedood, toen hij op het kruispunt Quatre Bras bij Bergum werd gegrepen door een auto die werd bestuurd door de 23-jarige meubelmaker A. van Buuren uit Amsterdam. Het slachtoffer heeft de auto door de striemende regen waarschijnlijk niet zien aankomen. Met de fiets aan de hand stak hij de rijksweg LeeuwardenGroningen over, toen hij geschept werd. Zijn lichaam werd meer dan 25 meter meegenomen. De auto reed slin gerend door en kwam pas 500 meter verder in de berm tot stil stand. De bestuurder werd be wusteloos achter het stuur aan getroffen. Hij bleek een shock te hebben opgelopen en wist zich later niets van het ongeluk te herinneren. De auto en het rij wiel werden zwaar beschadigd. Het slachtoffer was weduwnaar en woonde alleen. Op de Grientveenseweg in het gehucht Zeilberg, behorende tot de gemeente Deurne, zijn zon dag twee mensen om het leven gekomen. De 21-jarige motor rijder W. K. G. Verberne uit Asten vloog met zijn motor uit de bocht, schoot tegen een boom en ramde vervolgens een licht mast. De heer Verberne en zijn duopassagiere, de 16-jarige mej. M. A. van Berlo uit Deurne, waren vrijwel op slag dood. Op rijksweg 55 ter hoogte van de Heesche barrière onder de ge meente Heesch is gisteren een auto-ongeluk gebeurd dat aan 'n Duitse militair het leven heeft gekost. De militair, de 21-jarige K. P. N„ afkomstig uit de om geving van Düsseldorf, raakte bij een inhaalmanoeuvre met zijn auto aan het slingeren, kwam in de linkerwegberm terecht en sloeg te pletter tegen een boom. Het slachtoffer is tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Oss overleden. Te Emmererfscheidenveen bij Emmen heeft zich zaterdag avond omstreeks half twaalf een frontale botsing tussen twee auto's voorgedaan, waarbij twee Op de afsluitdijk bij Wierin- gen is zondagmorgen om half vier een uit de richting Fries land komende personenauto in de berm geraakt en slippend dwars over de rijweg gereden. De wagen sloeg tweemaal over de kop en kwam onderaan de dijk terecht. De bestuurder, de 24-jarige J.. J. van V. uit Urk, werd zwaar gewond naar 't zie kenhuis in Den Helder overge bracht, waar hij is overleden. De auto bleek in Urk te zijn ontvreemd. De bestuurder had geen rijbewijs bij zich. Een jonge Eindhovense, de 21- jarige Elisabeth Seykens, is zaterdagochtend om het leven gekomen bij een auto-ongeluk bij Leopoldsbrug ten zuiden van Valkenswaard. Zij zat in de auto met twee mannen uit Eind hoven, die slechts licht werden gewond en die direct na het ongeluk een taxi bestelden om terug naar Eindhoven te rijden. Het vreemde gedrag van de mannen was aanleiding voor de Belgische rijkswacht de mannen aan te houden. Er is blijkbaar geen misdrijf in het spel want de twee mannen hebben zich bij de Eindhovense politie gemeld met het verzoek te willen bewerk stelligen dat het stoffelijk over schot van het slachtoffer naar Eindhoven kan worden overge bracht. De auto is bij het ongeluk in tweeën gebroken. Het is niet bekend hoe 't ongeluk zich heeft toegedragen. Het presidium van de Opperste Sowjet heeft het verdrag betref fende het vreedzaam gebruik van de ruimte geratificeerd, zo meldt het Russische persbureau „Tass". De Sowjet-Unie, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten hadden het verdrag reeds eind januari ondertekend. Het voor ziet in samenwerking bij bepaal de aspecten van ruimte-onder zoek en verklaart dat de maan en de planeten niet het onder werp zullen zijn van territoriale eisen. (ADVERTENTIE) Zaterdagavond zijn drie oude boerderijen, gelegen aan de Gil- deweg te Oirschot, bewoond door C. van de Pol, C. van Haren en H. Linmans. door brand ver nield. Daarbij kwamen 20 slacht- varkens, 23 biggen en één mest kalf om. De bedrijfsinventaris- sen gingen geheel verloren, als mede grotendeels de inboedels. De schade wordt geraamd op twee ton. De oorzaak van de brand is het spelen met vuur door kinderen bij een hooiberg, waaronder pakken stro lagen op het erf van een aan de andere kant van de weg gelegen boer derij. Door de wind sloegen de vlammen over op de strooien daken van de drie boerderijen, waarna deze in korte tijd in lichte laaie stonden. Het vuur werd bestreden door de brand weren van Oirschot en Best. beduchtheid ten aanzien van dit overleg in de zin van onderhande len, die de heer P. J. Huijbrecht zei te hebben, bestaat dus geen enkele grond. „Er is geen sprake van een apart overlegorgaan. Wij zullen overleggen als dagelijks bestuur. Alle besluiten worden uiteraard genomen door de raad van be stuur," aldus de voorzitter. De heer Van Waes besloot de discussie met erop te wijzen, dat de gespannen sfeer tussen A.W.L. en industrie door deze besprekin gen over de technische en economi sche aspecten heeft geleid tot een juist begrip tussen A.W.L. en industrie. De geschatte hoeveelheid afval water voor het jaar 1967 bedraagt 826.564 kubieke meter, aanzienlijk minder dan in 1966 werd geloosd. Deze hoeveelheid werd n.l. door het hoofd van de technische dienst be rekend op 1.451.173 kubieke meter. „Mij frappeert dit,", zei de heer Huijbrecht, „te meer daar in 1966 de leiding nog maar gedeeltelijk in gebruik was". De voorzitter antwoordde hierop, dat het grote verschil loopt over twee bedrijven in Sas van Gent. „Deze zien blijkbaar kans een hoe veelheid binnen hun bedrijven ts houden", aldus de heer Van Waes. honoreerd werd met 150. De drumband behaalde er 59 en kreeg 50, Het orkest Rey Jacky met zang van Jenny Durand speelde voor de quiz en tijdens de pau zes en bracht sfeer in de zaal. Vanavond zullen de zwem- en noloelub „De Schelde" te Ter neuzen en de scheidsrechters- vereniging Zeeuws-Vlaanderen het tegen elkaar opnemen. Ben ny Evert is quiz-master en het orkest van Frans Bonne zorgt voor de muzikale versiering. We zijn benieuwd of de zwem mers of de arbiters erin zullen slagen de score van de politie- sportmensen (90 punten) te ver beteren. De 3.000e bezoeker van de Enté '67, de heer J. de Clippelaar te Terneuzen, ontving van voorzit' ter Den Toonder het zesde gow den tientje.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2