Sowjet-Unie wil oorlog tussen Israël en Syrië voorkomen Koningin Juliana bij Nederlanders in Canada 'T REGENT PRIJZEN IN DE (Ëssq) TIJGER JACHT! Prins Bernhard bracht kort bezoek aan Mexico HET WEER VANG EN WIN! Amerika, Engeland en Frankrijk gebonden aan verklaring van 1950 Frank, bg abonnement; TORNEUZEN Maandag 22/Dinsdag 23 mei 1967 23e Jaargang No. 6941 Duizend gulden voor de heer C. J. van der Vlugt, Meppelweg 1052, Den Haag Gruwelberichten uit communistisch China Canadese DC-8 neergestort Warenhuisbrand in Brussel Gure wind Hollandse koffietafel Verkleumde kinderen Hoogwater Canadezen verbaasd Weerbericht Zon- en Maanstanden Irak zendt troepen Blokkering Golf van Akaba Zullen de Ver. Staten ingrijpen? Amerikaanse vBootbweging GRIEKENLAND HEEFT EEN KROONPRINS Direeteur-HooMredeetetai Van de Sande Redact!»- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 'f8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Loese nis 13 ct. VRIJE ZEEU Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum Per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels, advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb maandag/d:nsd?.g-rmmmer tot 10 uur voormiddag. H. M. Koningin Juliana, die een tweedaagse tocht maakte tn de omgeving van Toronto,,is onder meer bijzonder hartelijk, ontvan gen in 't 25.000 inxpóners tellen de plaatsje Galt. Een derde van de meer dan 15/0 Nederlandse ge zinnen had zich ter begroeting verzameld. Het aanter winnaars Is amper meer te tel len. En élke dag komen er vélen bij. Elke dag heeft u kans op f. 1.000. draagbare TV Of autoradio. Heeft u ais kaartjes met de letters T IJ G E R Zie ze gauw te krij gen want het einde van de Esso T/Jger- Jaoht komt In zicht l (ADVERTENTIE) Opstandige Chinese legereen heden en anti-maotisten hebben na dagen van bittere gevechten de macht over de stad Tsji Hsi in de provincie Heiloengiang in Mantsjoerije in handen, zo heb ben Japanse correspondenten zaterdag gemeld. Zij citeerden muurkranten in Peking, waarop stond, dat 120.000 tegenstanders van Mao tse-Toeng en soldaten onder leiding van de waarnemend commandant in de provincie, Tsjang Wan-Tsjoen, rode gardis ten van gebouwen gooiden, neer schoten, doodstaken, met grana ten opbliezen en „hun ogen uit staken". Het is niet bekend hoe veel mensen gedood of gewond werden, maar meer dan 1.000 aanhangers van Mao, onder wie rode gardisten uit Peking en Har bin, werden na martelingen ge arresteerd Een DC-8 straalverkeersvlieg- tuig van „Air Canada" is zater dag bij het vliegveld van Otta wa neergestort, toen het na een oefenvlucht ging landen. De drie bemanningsleden kwamen om 't leven. Er zaten geen passagiers in het vliegtuig verband met de crisis in het mid den-oosten. Hiervan was in de Egyptische pers melding ge maakt. Het onafhankelijke Israëlische blad „Haaretz" berichtte, dat de Amerikaanse zesde vloot een aantal oorlogsschepen naar het oostelijke gedeelte van de Mid dellandse Zee heeft gedirigeerd. Piloten hadden een groot aantal Amerikaanse oorlogsschepen ten oosten van Cyprus waarge nomen. In een groot warenhuis in de Brusselse binnenstad (Innova tion) is vanmiddag om kwart over één een grote brand uitge broken op een van de bovenver diepingen. Volgens de eerste be richten zouden er reeds dertien doden zijn en honderd gewon den. Koningin Juliana heeft zater dag een bezoek gebracht aan Dundas, een plaats met 13.000 inwoners op ongeveer 70 km van Toronto. De vorstin ging recht streeks naar de woning van mon teur M. J. van Gendt aan de Plea sant Avenue. Deze kwam in 1955 naar Canada, samen met zijn echtgenote mevr. Catharina van GendtKochen en hun vier kin deren. In Canada werd hun vijfde kind geboren, Bernadette, die nu elf jaar is. Het oudste is 20 jaar. De heer en mevr. Van Gendt hebben zich in hun Canadese ja ren vrijwillig ingespannen bij de ontvangst en nazorg van immi granten in het gebied van Hamil ton, waar een kwart miljoen mensen wonen. Heel wat immi granten hebben bij de familie Van Gendt overnacht. De heer en mevrouw Van Gendt zijn lid van de katholieke Nederlandse orga nisatie en zijn uit dien hoofde al jarenlang ingeschakeld bij de hulpverlening aan immigranten. Tevoren was de koningin uit Ottawa in Toronto aangekomen met een vliegtuig dat de Cana dese regering ter beschikking had gesteld. Op het vliegveld Malton werd de vorstin door duizenden Nederlanders begroet. Per auto ging het gezelschap naar Dundas, In deze plaats, die de „Valley City" wordt genoemd, is een groeiende industrie. De menigte waartussen veel kinderen, was uitgedost met sjer pen, strikken, hoedjes en vlag gen. Van de gure stormachtige wind trok men zich weinig aan. De politie had moeite de men sen weg te houden van de auto, waarmee de koningin naar Dun das reed. Ook langs de weg ston den groepjes Nederlanders, die met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaaiden. In Dundas stonden eveneens honderden Nederlanders voor het huis van de familie Van Gendt. Het negenjarige Nederlandse meisje Janette Lebeau bood de koningin bloemen aan en een aantal immigranten werd aan de vorstin voorgesteld, onder wie de bloemenkweker Hans Groten huis, de metaalbewerker Lebeau de meubelmaker Hendriks, de koeltechnicus Jan Schreurs en de verpleegster de weduwe Ste vens. Van de huizen der Neder landers in Dundas woei de Ne derlandse driekleur. Vervolgens reed de stoet naar Niemeyers tabaksfabriek in Brantford, een stad met 60.000 inwoners, die ook wel „Tele phone City" wordt genoemd, om dat de natuurkundige A. G. Bell er in 1874 de telefoon vervol maakte. De industrie produceert in Brantford o.m. landbouwwerk tuigen, textiel, gereedschappen en verf. In en rond Brantford zijn vele Nederlandse immigranten gevestigd. Na de Hollandse koffietafel in de directiekamer werden aan de koningin enige tientallen Neder landers voorgesteld, o.a. de ge reformeerde pred. R. Praamsma, de laborant T. Alkema, de auto monteur J. Hogewoning, stuca- door H. A. Winter, hervormd pre dikant J. van Oostveen, timmer man P. Nijp, journalist A. van der Mey, meubelfabrikant De Jong en bloemenkweker Nuis- man. Bij de aankomst was de ko ningin verwelkomd door de pre sident van Niemeyer-Canada Ltd, de heer Cameron. Ook de heer Theodorus Niemeyer uit Gronin gen was aanwezig. Op het fa brieksterrein stond een grote menigte. ONBESTENDIG Zondagavond nam de bewolking boven ons land toe op de nadering van een frontensysteem uit het zuidwesten. Deze fronten behoren bij een depressie, die zich rhans ten noordwesten van Ierland be vindt en in noordoostelijke rich ting trekt. Zij veroorzaakten van daag boven ons iand een verander lijke bewolking, waaruit plaatselijk enkele buien vielen. Dinsdag zal Nederland zich in onstabiele lucht DINSDAG 23 MEI v.m. n.m. Cadzand 0.39 1.03 Breskens 1.04 1.28 Terneuzen 1.40 2.04 Hansweert 2.14 2.38 Walsoorden 2.13 2.37 WOENSDAG 24 MEI v.m. n.m. Cadzand 1.20 1.42 Breskens 1.45 2.07 Terneuzen 2.21 2.43 Hansweert 2.55 3.17 Walsoorden 2.54 3.16 van deze plaats, de vijftien jaar geleden uit Nederland geëmi greerde heer J. Wimmenhoven. Een goed voorbeeld van wat samen-doen vermag, is het melk veebedrijf van vier families, de drie gebroeders Van den Berg en hun compagnon Bastiaan Bos. Gezamenlijk hebben ze er thans twee boerderijen met in totaal ongeveer 230 koeien. Toen de koningin er arriveer de, had zich op de weg een derde van de meer dan 150 Nederlandse gezinnen, die daar in de omgeving wonen, verzameld. Hun auto's hadden zij geparkeerd op een pas in gezaaide akker omdat nergens anders ruimte was. Koningin Juliana, luid bejubeld, ging na een hartelijk gesprek met de families Van den Berg en Bos mee om de stallen te bezichti gen. aan de achterzijde van het fron tensysteem bevinden waarin naast opklaringen plaatselijk ook bu'.cn zuilen voorkomen. De wind blijft waaien uit richtingen tussen zuid en zuidwest en zal matig tot krach tig zijn. In het temperatuurverloop komen geen belangrijke verande ringen. medegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Weinig verandering Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. ZON MAAN op onder op onder 22 4.37 20.37 19.11 3.47 23 4.36 20.38 20.45 406 24 25 4.35 20.39 22.14 432 4.34 20.41 23.29 1.10 De volgende halteplaats was 't 25.000 inwoners tellende Galt, dat anderhalve eeuw geleden al bekend was als Shade's Mills. De daar aanwezige waterkracht had tot gevolg dat deze plaats in dustrialiseerde. Men vindt er o.m. een meelfabriek, een zagerij en hoogovens. De omgeving is agrarisch. Verscheidene Neder landers hebben zich hier een eigen landbouwbedrijf verwor ven. Onderweg stonden langs vele straten auto's waarin Nederland se immigranten zaten te wachten tot de koningin zou passeren. Hier en daar waren zelfs kruis punten geblokkeerd. Een groep van 150 leerlingen van een school in Drayton, waarvan de Neder lander H. Scheley hoofd is, bracht koningin Juliana ertoe te stop pen. Zij stapte uit en werd enthousiast toegezongen door de verkleumde kinderen. Zij ont moette er ook de burgemeester Koningin Juliana was zicht baar verrukt over de overweldi gende belangstelling die haar de gehele dag ten deel viel. Van het protocol was soms helemaal niets te merken. Nieuwsgierige Cana dezen verbaasden zich hierover en over de ongedwongenheid waarmee de vorstin met de im migranten in contact trad. In Dragton bood de koningin twee bibberende in zondagse zomer jurkjes gestoken kinderen tijdens een zanghulde aan niet langer kou te lijden en in haar warme auto te gaan zitten. Na een blik te hebben geslagen naar 't streng kijkende schoolhoofd bleven de kinderen echter staan. Prins Bernhard is inmiddels voor een kort bezoek naar Mexi co vertrokken. De koningin heeft zondag in Toronto een kerkdienst bijgewoond. De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten verzekerd, dat zij er belang bij heeft dat de vrede in het midden-oosten in stand wordt gehouden en dat er geen oorlog tussen Egypte en Israël uitbreekt. Dit hebben funktiona- rissen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zondag in Washington meege deeld. De Russische verzekering is gegeven tijdens een reeks van ge legenheden, waarbij de Verenig de Staten met Rusland, Engeland en Frankrijk over de gespannen toestand in het midden-oosten van gedachten hebben gewisseld. Van een gerucht, dat president Johnson de Russische leiders een geheime boodschap heeft gezon den waarin hij oproept tot sa menwerking om het Arabisch- Israëlische konflikt niet uit de hand te laten lopen, was geen bevestiging te verkrijgen. Een woordvoerder van het State Department zei dat het ge rucht diepgaand was onderzocht, maar dat niemand van het mi nisterie er iets van wist. Volgens radio-Kairo zijn de V. N.-bestandstroepen zondag avond begonnen het steunpunt Sjarm el Speik aan de zuidspits van het schiereiland Sinai te ont ruimen. De evacuatie zou in de loop van vandaag worden vol tooid. Radio-Kairo zei, dat Egyp tische strijdkrachten inmiddels de stellingen aan de golf van Akaba hebben bezet. Het officiële blad „Al Ahram" berichtte dat Irak Egypte heeft aangeboden troepen te zenden. President Nasser zou het aanbod hebben aangenomen. Goed inge lichte waarnemers schatten dat Nasser na oproeping van zijn reservisten de beschikking over 250.000 man heeft. Hierbij zijn de in Jemen gelegerde Egyptische troepen, 40.000 tot 50.000 man, niet inbegrepen. Naar zondag is vernomen zijn zeer onlangs een kruiser, vier torpedojagers en twee onder zeeërs van de Egyptische marine het Suez-kanaal gepasseerd. Men acht het mogelijk, dat zij naar de Rode Zee zijn gedirigeerd en op dracht hebben de golf van Akaba te blokkeren. De golf is Israels enige toegang tot de Rode Zee. In Beiroet is officieel bekend gemaakt, dat Libanon de troepen aan de grens met Israël heeft versterkt. Het Israëlische kabinet heeft zondag de gespannen situatie aan zijn grenzen besproken. Pre mier Sjkol zou in de loop van de dag voor het parlement een ver klaring afleggen. Functionarissen van het Ame- rkaanse ministerie van buiten landse zaken hebben verklaard, dat de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk op grond van hun in 1950 afgelegde verklaring inzake het midden-oosten ge bonden zijn tot actie over te gaan als een Arabisch-Israëlische oor log uitbreekt. Deze verklaring spreekt van de „onverzettelijke tegenstand van de drie mogendheden tegen het gebruik van geweld of drei ging met geweld tussen landen in dit gebied". Wanneer deze lan den voorbereidingen treffen om grenzen of bestandslinies te schenden, zullen de verdrags- mogendheden onmiddellijk tot actie overgaan, zowel binnen als buiten de Verenigde Naties, ten einde dergelijke schendingen te voorkomen, zo wordt in de ver klaring van 1950 gezegd. Of de Verenigde Staten mili taire bijstand zullen aanbieden aan een slachtoffer van geweld in het midden-oosten is 'n vraag, die op het ogenblik niet te be antwoorden valt, aldus deze functionarissen. Secretaris-generaal Oe Thant vliegt vanavond (maandag) naar Kairo om met president Nasser te spreken over mogelijkheden de volkerenorganisatie in een of andere vorm in het midden-oos ten vertegenwoordigd te houden na het vertrek van de bestands- troepen. Een Britse woordvoerder heeft met nadruk tegengesproken, dat Britse troepen op Cyprus in alarmtoestand zijn gebracht in Koningin Anne-Marie van Griekenland heeft zaterdagavond het leven geschonken aan een jongen, die de troonopvolger zal zijn. Koning Konstantijn en zijn Deense vrouw haddden al een dochtertje. Alexia, dat op 10 juli 1965 werd geboren. De jongen krijgt naast de titel van kroon prins die van hertog van Sparta, de titel die ook zijn vader had tot zijn troonsbestijging na het overlijden van koning Paul op 6 maart 1964. De geboorte van de kroonprins werd in Athene met 101 saluut schoten begroet. Het kind kwam ter wereld in het zomerpaleis te Tatoi, 25 km van de hoofdstad. De officiële bekendmaking van het hof spreekt van een welge schapen jongen van zeven pond en 350 gram. Moeder en kindf ma ken het goed» De Israëlische strijdkrachten, zijn nu volledig gemobiliseerd. Daar toe moesten militaire voorraden uit de jmottenballen" worden gehaald. H

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1