Grootscheepse inval van Amerikaans-Zuid- vietnamese troepen in gedemilitariseerde zone MUL V.N'-vredesmacht verlaat het Midden-Oosten Tot nu toe ruim vijf miljoen voor „Eten voor India" HET WEER 0e Thant maakt besluit officieel bekend RADIO DE K0CK Enige uren na zware mortier aanval van de Vietcong de Frank; 14} abonnement; TERNEUZEN ZATERDAG 20 MEI 1967 23e Jaargang No. 6940 Neutraal gebied Bufferzone Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Evacuatie Amerikaanse sectie vernietigd Aanvallen op Hanoi Stadsgrenzen van Hanoi gebombardeerd Vuurgevecht aan Pakistaans- Indische grens Weer bombardement op Jemen 100.000 COMMUNISTEN IN HECHTENIS IN INDONESIË Vitaminen en babyvcsding Ontbonden Palestijnse bevrijdingsleger bezet V.N.-positïes „Tijd is aangebroken" V. N.-bestands- troepen volledig teruggetrokken STAKING BIJ ARBED TE GENT DUURT VOORT DJrectear-HoofdieaaöfenrJ 1 van da Sande Redactie» en Administratie-adres: Sftnidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 'f8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1- van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum rei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gèé.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dmsdsg-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen hebben de eerste inyal op grote schaal in de ge demilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam onder nomen, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. De aanval begon donderdag en wordt door militaire waar nemers als een belangrijke uit breiding van de oorlog op het land beschouwd. De zone is 10 km breed, ver deeld in stroken van 5 km aan beide zijden van de grens. De zone wordt sinds enige tijd door de Amerikanen met artille rie en bommen bestookt, omdat Noord-Vietnam haar zou gebrui ken als infiltratieroute naar het zuiden evenals aanvalsbasis voor de Amerikaanse militaire stel lingen ten zuiden van de zone. De inval in het zuidelijk deel van de zone vond slechts enige uren plaats na de zware mortier en raketbeschieting van de Ame rikaanse militaire basis Dong Ha, ten zuiden van de zone, waarbij 11 Amerikanen sneuvelden en 41 gewond werden. Bij de inval zijn enige batal jons mariniers betrokken. Zij (ADVERTENTIE) Een begrip voor Gasverwarming Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN hebben tot taak een eind te ma ken aan de Noordvietnamese mi litaire activiteit in het zuidelijk deel van de zone, dat zich uit strekt tot de rivier de Ben Hai, de natuurlijke scheidslijn tussen tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Door de actie is een eind ge komen aan de status van de zone als neutraal gebied. De Amerikaanse autoriteiten nemen aan dat in het zuidelijk deel der zone twee Noordvietna mese regimenten het 812de en het 90ste zich ophouden voor het uitvoeren van aanvallen op Amerikaanse stellingen. In de afgelopen weken is in de noordelijke provincies van Zuid- Vietnam zware strijd geleverd tussen Noordvietnamese militai ren en Amerikaanse mariniers, waarbij ook telkens de Ameri kaanse kampen zwaar onder vuur werden genomen. De bufferzone werd onder het Geneefse akkoord van 1954 over Indo-China in het leven geroe pen. Handhaving ervan werd ge controleerd door de internatio nale commissie met waarnemers uit Canada, Polen en India. Het laatste jaar werd de zone steeds meer in de strijd betrokken en de controlecommissie kon niet veel meer doen dan het melden ENKELE BUIEN Boven de oceaan staat op het ogenblik een krachtige westelijke stroming. Hiermee wordt 'n front, dat zich vrijdagavond boven de Noordzee bevond en dat vrijdag veel bewolking en plaatselijk ook enige regen veroorzaakte, in ooste lijke richting verplaatst. Vandaag bevindt ons land zich in de onstabiele lucht aan de ach terzijde van dit front, dat behoort bij een tussen IJsland en Schot land gelegen depressie. In deze on stabiele lucht komt een wisselen de bewolking voor, waaruit plaat selijk enkele buien vallen. De zuid westelijke wind is aanvankelijk matig tot vrij krachtig en kan later op de dag tot krachtig aan de kust tot hard toenemen. De temperatu ren zullen in het algemeen iets hoger worden dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Onbestendig Enkele zonnige perioden maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe birds zuidwestelijke wind. Deze'fde of iets lagere tempera turen. ZATERDAG 20 MEI v.m. n.m. Cadzand 10.43 9.59 Breskens 11.08 11.24 Terneuzen 11.44 12.— Hansweert 0.18 0.34 Hansweert 0.18 12.34 Walsoorden 0.177 12.33 ZONDAG 21 MEI v.m. n.m. Cadzand 11.08 11.41 Breskens 11.33 12.06 Terneuzen 0.09 12.42 Hansweert 0.43 1.16 Walsoorden 0.42 1.15 MAANDAG 22 MEI v.m. n.m. Cadzand 11.57 12.25 Breskens 0.22 12.50 Terneuzen 0.58 1.26 Hansweert 1.32 2.— Walsoorden 1.31 1.59 ZON MAAN op onder op onder 20 4.40 20.34 16.07 3.18 21 4.39 20.35 17.38 3.32 22 4.37 20.37 19.11 3.47 23 4.36 20.38 20.45 4.06 24 4.35 20.39 22.14 4.32 25 4.34 20.41 23.29 5.10 DE KONINGIN BEZOCHT HET NEDERLANDSE PAVILJOEN MONTREAL: Koningin Juliana heeft donderdag een bezoek ge bracht aan de Nederlandse in zending op de wereldtentoonstel ling. Op de foto krijgt de konin gin bloemen van een klein Ne derlands meisje bij het betreden van het Nederlandse paviljoen. van de schendingen van het neu traal gebied. Op 30 juli vorig jaar begonnen de Amerikanen de neutrale zone met zware bommenwerpers van het type Boeing. B-52-„stratofor- tress" aan te vallen. De controlecommissie was eind februari al uit de zone verhuisd naar de Zuidvietnamese stad Hué, 60 km zuidelijker. De inval was donderdagoch tend vroeg vóór het aanbreken van de dag begonnen door de Amerikanen gesteund met lucht aanvallen en vlootbombarde- menten. Zuidvietnamese troepen waren het eerst, via de verkeers weg nr. 1 aan de kust de be langrijkste Noord-Zuid-verbin- ding, de zone binnengetrokken. Enkele uren later werden uit zee Amerikaanse mariniers en tanks in de zone aan land gezet, die zich bij de Zuidvietnamezen aan sloten. Verder naar het westen ruk ten verscheidene bataljons mari niers uit Con Thien op naar het noorden. De twee strijdmachten bewegen zich nu naar elkaar toe in een tangmanoeuvre. De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben meegedeeld dat het doel van de actie is „een aanval op de Noordvietnamese troepen die deze neutrale zone gebruiken om Zuidvietnamees gebied met kanonnen en mortie ren te beschieten, eigen troepen in Zuid-Vietnam te laten infil treren en terreuracties tegen ge huchten, dorpen en steden in de noordelijke provincies van Zuid- Vietnam op touw te zetten". Voorts is men van plan ongeveer elfduizend burgers uit het gebied naar het zuiden te evacueren. Van Amerikaanse zijde wordt vernomen dat zich vijf- tot zevenduizend Noordvietnamese militairen in hèL zuidelijk deel van de neutrale zone ophouden. Bij de eerste gevechten na de inval zouden er al bijna twee honderd zijn gesneuveld. Sche pen van de Amerikaanse zeven de vloot, die bij de landing van de mariniers voor vuurdekking zorgden, zijn door de Noordviet namese kustbatterijen beschoten. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft vrijdag avond meegedeeld dat bij de ge vechten in de gedemilitariseerde zone aan Noordvietnamese kant 136 doden waren gevallen. Er waren 84 Noordvietnamezen ge vangen genomen. Donderdag was al met de evacuatie van de bevolking begonnen. Op het moment dat de Ameri kanen en Zuidvietnamezen de neutrale zone waren binnenge vallen, werden juist enkele pos ten van de mariniers even ten zuiden van het gebied hevig door zware artillerie en mortieren beschoten. In Dong Ha sneuvel den elf Amerikanen en werden Secretaris-generaal Oe_ Thant heeft vrijdag officieel zijn be sluit bekendgemaakt de V. N.- vredesmacht in het midden-oos ten terug te trekken. Hij sprak daarbij zijn diepste bezorgdheid uit over de moge lijke gevolgen voor de vrede in dit gebied. In een speciaal verslag aan de algemene vergadering zegt de secretaris-generaal dat er geen andere mogelijkheid is zonder de soevereiniteit van de Egyp tische regering in het geding te er 91 gewond, te Gio Linh vielen een dode en 12 gewonden. Op de Zuidvietnamese hoog vlakte, drie km van de Cambod jaanse grens, is donderdag een Amerikaanse sectie volledig ver nietigd door een Noordviet namese eenheid. Het gevecht was zo hevig dat niet tijdig ver sterkingen konden worden aan gevoerd. Men telde 22 doden en zeven gewonden. De correspondent van het Rus sische persbureau Tass in Hanoi heeft gemeld dat de Amerikanen vrijdag verscheidene bombarde menten hebben uitgevoerd op de Noordvietnamese hoofdstad. Ver scheidene burgers waren ernstig getroffen door rondvliegende splinters van een op enkele meters van de grond ontplof fende Shrike-raket. Zeven toe stellen zouden zijn neergehaald. Een ervan stortte vlakbij de diplomatenwijk midden in de stad neer. De piloot kwam aan zijn parachute in een straat neer. Hij was zwaar gewond. Bij een bombardement op 30 km ten zui den van Hanoi waren vrijdag volgens de correspondent veel doden gevallen. De verslaggever meldde dat hij tijdens het door geven van dit bericht 'n nieuwe golf van vliegtuigen over het centrum van Hanoi zag vliegen in de richting van een meer, waar de hoofdstedelijke elektri citeitscentrale ligt. Hij zag daar zwarte rookwolken opstijgen. Amerikaanse gevechtsbom menwerpers hebben voor de eer ste maal een bombardement uit gevoerd binnen de stadsgrenzen van Hanoi. Zij deden een aanval op een elektriciteitscentrale, die 17 kilometer van het stadscen trum ligt. Dit deelde een mili taire woordvoerder in Saigon mee. Tijdens de actie schoten zü drie Noordvietnamese Mig-jagers neer. Het was de eerste maal, dat deze centrale het doelwit van aanvallen was. Zij levert stroom aan de daar gelegen militaire complexen. Een zo dicht bij het stadscentrum gelegen doel was nog niet eerder door de Ameri kanen aangevallen. brengen. „Ik kan slechts hopen, dat beide partijen hun uiterste kalmte en zelfbeheersing zullen bewaren", aldus Oe Thant. Oe Thant baseert zijn besluit op de volgende vier overwegin gen: 1. De bestandstroepen kunnen niet ter plaatse blijven zon der toestemming van 't gast land (Egypte). 2. Praktisch gezien kan 't leger niet functioneren zonder me dewerking van Egypte. 3. Hij wil de contingenten niet in gevaar brengen. Zij vor men tenslotte een vredebe warende eenheid, die er niet is om haar wil op te leggen. 4. Met het oog op het verzoek tot terugtrekking ziet hij geen mogelijkheid anders te handelen zonder de soeverei- ADVERTENTIE TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Pakistan heeft in een officiële verklaring meegedeeld dat Indische geregelde troepen en grensbewa- kingseenheden vrijdag bij Sialkot tot Pakistaans gebied zijn doorge drongen en het vuur hebben ge opend op de grenspolitie, die terug schoot. Volgens de laatste berich ten wordt er nog steeds geschoten. Er zijn Pakistaanse troepen naar het gebied gezonden. In februari heeft zich in het ge bied van Sialkot ook al een grens incident voorgedaan. Pakistan be schuldigde toen Indische troepen ervan bij Beghnadi het vuur te heb ben geopend op een Pakistaanse grenspatrouille. Van slachtoffers werd destijds geen melding ge maakt. Sinds in januari 1966 de twee landen zicji met de verklaring van Tasjkent enigermate verzoen den na de korte maar felle oorlog van enkele maanden tevoren, Is het verscheidene malen tot kleine grensincidenten en beschuldigin gen over en weer gekomen. De bevolking van het royalisti sche dorp Goedoefa in Jemen is, volgens in Aden ontvangen berich ten, twee dagen geleden door een nieuw Egyptisch bombardement nagenoeg uitgeroeid. Een honderd tal Jemenieten zou zijn gedood. Vier mensen zouden de luchtaan val hebben overleefd. In Indonesië bevinden zich 90.000 communisten in hechtenis ginds de mislukte staatsgreep van oktober 1965 en er bestaan plannen om de helft van hen vrij te laten. Dit heeft de minister van arbeidskrachten, brigade generaal Awaloedin, op een pers conferentie meegedeeld. Volgens het blad „Merdeka" bevinden zich nog meer dan 100.000 communisten en sympa thisanten in gevangenschap, van wie 50.000 in midden-Java, 8000 in Oost-Java, 23.000 op Sumatra en 25.000 in andere plaatsen. Op de girorekening 100200 had de stichting „Eten voor India" tot gisteren 732.000,ontvangen, zond at met de gemelde ontvang sten ad f 3.720.000,in kerken en gemeentehuizen van zaterdag 13 mei de stand van de actie thans 4.450.000,— is. De Brandpunt-uitzending van 3 maart bracht 710.000,op de girorekening en in totaal kan de stichting dus op dit moment be schikken over 5.160.000,Dit is geen eindbedrag, omdat nog cor recties in opwaartse richting wor den verwacht op de meldingen van 23 mei van kerken en gemeente huizen, terwijl ook de giro nog be langrijke bedragen in petto heeft. Het vrachtschip '„A. J. P. Prya" van een Indische rederij te Cal cutta, zojuist op een werf in Em- den afgebouwd, neemt vandaag ligplaats in Rotterdam om 7.000 ton tarwe te laden met bestemming Madras. Dit is de eerste voedsel- zending, gefinancierd uit de op brengst van de actie van zaterdag 13 mei. De „Prya", die reeds enige weken geleden door de stichting was gecharterd, maakt met deze zending zijn maidentrip. Zoals bekend is reeds in maart 2200 ton rijst en 300 ton tarwe met een totale waarde van 1.500.000 naar India verscheept. De tarwe zal worden gezonden aan particuliere hulporganisaties als het Bihar Relief Committee, aan Unicef, ter gratis distributie Corags en Caritas India, alsmede onder kinderen, jonge moeders en ouden van dagen. Binnenkort zal een tweede tarwezending plaats vinden. Inmiddels heeft de stichting koa- tacten gelegd om partijen melk poeder per eerste gelegenheid naar India te verschepen. De Air India heeft de stichting aangeboden alle onbenutte laad ruimte in zijn vliegtuigen, die van Europa naar India vliegen, tot ok tober te vullen met voedingsmid delen e.d. De stichting heeft 20 mil joen multivitamine-tabletten be steld, waarvan de eerste partij dezer dagen met de Air India zal worden vervoerd. Na de vitamine tabletten zal de stichting hoog waardige babyvoeding zenden. niteit van Egypte over zijn eigen gebied in het geding te brengen. Over de gebeurtenissen, die aan zijn besluit zijn voorafge gaan zegt Oe Thant in zijn rap port, dat donderdagmiddag Zuid- slavische V. N.-eenheden door Egyptische militairen uit hun stellingen werden verjaagd. Nog dezelfde avond gaf hij opdracht tot terugtrekken. De vredesmacht van de ver enigde naties aan de Israëlisch- Egyptische grens is ontbonden en de contingenten van verschil lende nationaliteiten zullen di rect worden gerepatrieerd. Dit deelde een woordvoerder van de V. N. vrijdag in New York mede. A.F.P. meldt dat generaal Rik- hye, de bevelhebber van de in ternationale troepenmacht, vrij dagmorgen zijn mannen de in structies van Oe Thant om te rug te trekken had overgebracht. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft vrijdag de Egyptische troe penconcentraties aan de grens besproken met de Russische am bassadeur in Tel Aviv, Tsjoeva- chin. Rusland heeft nog geen of ficieel commentaar op de span nende ontwikkeling gegeven. Donderdag had Eban overleg ge pleegd met de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Eenheden van het Palestijnse bevrijdingsleger hebben posities ingenomen in het gebied van Gaza die tot nog toe door het V.N.-vredesleger waren bezet. Dit gebeurde onmiddellijk na dat de terugtrekking van de V. N.-militairen was begonnen. Saoedi-Arabië staat aan de kant van Syrië tegen „elke vorm van Israëlische agressie". Dit heeft de Saoedi-Arabische erf prins en onderkoning Emir Kha- led Ben Abdel Aziz in een radio rede verklaard. Het Saoedi-Ara bische staatshoofd koning Faisal, bevindt zich op het ogenblik in Engeland. Steunverlening aan het „Syri sche broedervolk" is volgens de emir „een plicht die ons wordt opgelegd door onze godsdienst". Hij voegde hieraan toe dat Is raël nooit „een dergelijke pro vocerende houding had durven aannemen, als de Arabische lan den verenigd en onderling ak koord waren". Radio-Bagdad heeft bekend» gemaakt dat de Iraakse rege ring een aantal reservisten on der de wapenen heeft geroepen. Volgens de vice-president «a plaatsvervangende opperbevel hebber van de stijdkrachten van de verenigde Arabische repu bliek, veldmaarschalk Amer, is de tijd aangebroken om een eind te maken aan de brutal a en aan matigende politiek van IsraëL Hij verklaarde dit in het dag blad „El Ahram". Elders in hetzelfde blad ver* klaarde een Egyptische leger aanvoerder dat de zich in Egyp te bevindende strijdkrachten van de verenigde Arabische repu bliek voldoende zijn om Israël te verslaan en dat de Egyptische onderdelen in Jemen hiervoor niet hoeven te worden terugge roepen. De bestandstroepen van de Ver. Naties zijn vrijdagavond volledig van de posities langs de Israëlische grens teruggetrok ken. Alle stellingen werden door Palestijnse eenheden overgeno men. De V. N.-militairen ztyn geconcentreerd in een kampe ment ten oosten van Gaza. Een bemiddelingspoging om d« reeds vijf weken durende sta king bij de Arbed-staalfabrieken te Gent te beëindigen, is donder dag mislukt. Vakbondsvertegen- woordigers hadden een compro mis over de loon- en andere eiseft van de stakers bereikt op een ver gadering met de directie en eea rijksbemiddelaar, maar dit com promis is op een vergadering vin de stakers verworpen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1