Braderie in Noordstraat en omgeving van 7 t/m 10 juni „TERNEUZEN TREFPUNT VAN DE WERELD".... GEMEENTERAAD MN TERNEUZEN GEMEENTERAAD VAN HOEK DE VRIJE Z E E U V? Pagina 3 AGENDA - Leges verhoogd Dorpsmyziek Twee wereldbollen Amusement Suriname Straatparade IV3©ntmartre" Tentoonstelling Samenvatting Franse premier stelt vertrouwens kwestie ONDERHANDSE AAN3ESTEDING lieer subsidie voor de Terneuzense muziekschool De gehoorzaal Representatief Vrijdag 19 mei 1967 DE BENELUXTUNNEL ROTTERDAM: Een kijkje uit de Beneluxtunnel onder de Nieuwe Maas, welke 5 juni zal worden geopend. Boven de afritten zijn zonwerende roosters aange bracht. De totale lengte bedraagt 1.300 meter, waarvan het geslo ten gedeelte 795 meter. Textielbedrijf Hatema geeft personeel extra uitkering Gezien de gunstige bedrijfs resultaten over 1966 heeft de raad van bestuur van 't textiel bedrijf Hatema N.V. te Helmond besloten eind dezer maand aan het gehele personeel een extra uitkering te verlenen ten bedra ge van 2 procent van het jaar salaris. De Hatema heeft onge veer tweeduizend personen in dienst. DE STAKING IN FRANKRIJK HEDEN Terneuzen: Luxe-Theater, 8 uur: Brandt Parijs?" Café Maandag. 8 u.: Leden vergadering aauarium vereni ging' ,.41bj"o Zwaarddrager". Zu'dlanr,straat. van 19.00- 24.30 uur: Expositie Enté '67. Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Brandt Parijs?" ZATERDAG 2" MEI Terneuzen: Luxor-Th eater, 8 uur: ..Brandt Parijs?" Zuiddands+raa*. van 1A00 24.30 uur: Exnositie Enté '67. Oosiburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Brandt Pariis?" Axel: Bar „Oase": Groot beat- bal. ZONDAG 21 MEI Terneuzen: Luvor-Theater, 2 30 en 8 uur: „Brandt Parijs?" Oostburg: Ledel-Theater, 2.30 en 8 uur: „Brandt Pariis?" MAANDAG 22 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Brandt Parijs?" Zuidlandstraat. van 14.00 24.30 uur: Expositie Enté '67. Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Brandt Parijs?" DINSDAG 23 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Brandt Parijs?" Hotel „Rotterdam", 3 uur: Vergadering van aandeelhou ders der N.V. Transport Mij. „Terneuzen". Zuidlandstraat. van 14.00— 24.30 uur: Expositie Enté '67. Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.: „Brandt Parijs?" SIERADEN UIT ETALAGE GEROOFD Woensdagnacht is voor een waarde van ongeveer 20.000 gul den aan sieraden geroofd uit de etalage van een juwelier aan het Vredenburg in Utrecht. Om wonenden hoorden omstreeks vier uur, dat de ruit van de eta lage werd ingeslagen nadat een auto het trottoir was opgereden. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. knapbeurt krijgen, niet voor de tijd overigens, zoals de voorzitter op merkte. De firma Hamelink uit Terneuzen zal dit doen voor een bedrag van 5.500 waarvoor de raad een krediet beschikbaar stel de. Hoek zal dan na alle verbete ringen die zijn aangebracht kun nen bogen op een representatief gemeentehuis. De tarieven van de legesveror dening van de gemeente, die in ver gelijking met andere gemeenten erg laag waren, werden conform het voorstel van B. en W. opnieuw vastgsteld en enigszins aangenast. De woningwetwoningen Marijke- straat 10 en Dr. Leenhoutsstraat 34 zullen aan de huidige bewoners worden verkocht. Eigenaar van 'n perceel bouwterrein aan de Dr. Leenhoutsstraat 15 wordt de heer J. de Fouw. De voorzitter deelde tenslotte mee, dat er in Hoek weer een mu ziekgezelschap in de maak is. Men stelle zich echter geen harmonie voor, maar een gezelschap blazers en trommelaars, die feestelijkheden kunnen opluisteren, een soort dorpsmuziek dus. Het gemeente bestuur zal dit initiatief, dat tot uiting kwam bij de laatste Oranje feesten. "aarne ^teunen. De „Hoekse Rakkers", die zich met hun bazar danig hebben ge weerd om de financiën te verster ken en hiermee een bedrag vtm f 5.300 beurden, hebben beslag weten te leggen oo een barak die 30 meter lang en 8 meter breed is. De voorzitter vroeg machtiging om de jongelui hiervoor een 6tuk grond beschikbaar te stellen, waar mee de raad gaarne akkoord ging. Terwijl in de komende week de Enté '67, de tentoonstelling-nieuwe- stijl van „Nieuw Terneuzen", volop draait, beginnen ook in de afdeling Noordstraat en omgeving van het H. C. T. de zomerevenementen hun schaduwen reeds vooruit te werpen. Van 7 tot en met 10 juni a-s. organiseert de Noordstraat een braderie onder het bepaald niet bescheiden motto: „Terneuzen trefpunt van de wereld". Maar vast staat dat de afdeling Noordstraat van het H. C. T. dit jaar iets zeer bijzonders heeft te bieden. Ongeveer vijftig winkeliers in de Noordstraat en in de aangren zende zijstraten willen het gekozen onderwerp kracht bijzetten door verschillende landen in hun stands uit te beelden. Teneinde het onder werp nog sterker te accentueren zullen twee wereldbollen worden geplaatst met een doorsnede van circa drie meter. Winkeliers en personeelsleden, in totaal een kleine 150 in aantal, zullen de braderie „vers'eren" en hun klanten bedienen in de kleder dracht van het door de betrokken zaken uit te beelden land. Het spreekt vanzelf dat zo'n pu- bliektrekkende gebeurtenis als een vierdaagse braderie gepaard moet gaan met 'n passend amusements programma. En in dit opzicht is men heel wat van plan. Op verschillende plaatsen in de Noordstraat zullen de bezoekers (en de kopers!) kunnen genieten van een afwisselend programma, waarbij ernaar gestreefd wordt naast een zo groot mogelijke va riatie vooral ook kwaliteit te bie den. Het programma waarop wij te zijner tijd terugkomen, vermeldt het optreden van muzikale clowns, goochelaars, acrobaten en een pop penkast. Natuurlijk zal het van- ,ouds bekende en onmisbare „piere ment" zijn klanken door de Noord straat laten schallen terwijl een boerenkapel voor een eigen en stel lig gewaardeerde muzikale bege leiding zal zorgen. De Terneuzense harmonie en het tamboer- en pijpercorps „Irene" verlenen hun gewaardeerde mede werking en de harmonie „De Vol harding" uit Zaamslag zal het slot- concert verzorgen. Een geluids installatie door de gehele Noord straat draagt er zorg voor dat alle muzikale bijdragen overal in de feestelijke omgeving te beluisteren zijn. len voornemens hef 10-jarig be staan van „Porgy and Bess" op grootse wijze te vieren. Suriname en de Antillen zullen het middelpunt vormen van het muziekfestival in miniatuur, dat wordt georganiseerd door de heer Koulen in verhand met het tien jarig bestaan van de jazzclub Porgy and Bess. Het festijn wordt ge opend met een tentoonstelling op maandag 5 juni om drie uur van de Sticusa, de stichting culturele samenwerking Suriname en de An tillen. De heer Koulen verwacht', dat het een spontaan feest zal worden, waarhij iedereen ongenodigd wel kom is. Dinsdagavonds speelt in Porgy and Bess het Belgische kwartet Jacii Sells. Woensdagmiddag 7 juni spelen Los Antillianos op een podium in de Noordstraat en afwisselend op een podium in de Kersstraat. 's Avonds treedt Nederlands first lady of jazz op, Rita Reys met het trio Pim Jacobs. Donderdagmiddag 8 juni hét zelfde programma als woensdag middag. Vrijdagavonds krijgen Los Antil lianos gezelschap van de Tilburg- se South Jazzband o.l.v. Henk van Belkom. Zaterdag 10 juni begint het festijn 's morgens om tien uur op het podium in de Noordstraat en op de Heerengracht. Om elf uur gaat de Axelse brug open en dan Het pleintje bij de oude molen zal worden omgetoverd in een Ter- neuzens „Montmartre". Daar wordt een origineel Frans terras aangebracht, terwijl er eveneens weer een kunstmarkt met de no dige aankleding zal worden inge richt. We menen niet te overdrij ven wanneer wij thans reeds vast stellen dat „Montmartre" een der grootste trekpleisters van de bra derie gaat worden. Tegelijk met de braderie vragen nog een paar andere evenementen de aandacht van de vele bezoekers die uit Terneuzen en uit ie verre omgevTpg op al deze feestdrukte zullen afkomen. De vereniging „Oud Terneuzen" organiseert een tentoonstelling in de bovenzaal van café „La Belle Vue" «a verder de heer F, Kou vaart de Roof Jazzband uit Gent Terneuzen binnen. Als de orkesten gegroepeerd zijn, wordt een straatparade gehouden. Het is de bedoeling, dat zich hier achter een spontane optocht for meert. 's Middags spelen op de straat podia de Roof Jazzband, de Lazy River Six en de Caribian Boys. Samenvattend mogen wij dus concluderen dat de afdeling Noord straat van het H. C. T. de huidige en de toekomstige klanten heel wat te bieden heeft. Het belooft weer een ouderwetse „winkelweek" te worden, waarbij meer dan or> de „nieuwe stijl" de nadruk is gelegd op service en voordeel voor de kopers. Dat deze braderie vriiwel onmid dellijk na de Enté '67 wordt ge houden, kan enige bezwaren mee brengen. Volgens insiders hoeft dat helemaal geen bezwaren op te leveren. Daar houden we het dan maar or>, al zal de waarheid als ge woonlijk wel in het midden liggen. Persoonlijk hadden we deze brade rie liever naar eind juli of begin augustus verschoven gezien, maar we geven bij voorbaat toe, dat dit de visie van een buitenstaander is. Op maandag 5 juni zal een lange reclame-karavaan door een deel van Zeeuws-VIaanderen trekken dm aan de „braderie 1967" de no dige bekendheid te geven. Wij van onze kant kunnen de or ganisatoren alleen maar succes toewensen. Hun pogingen om Ter neuzen opnieuw in het centrum der publieke belangstelling te plaatsen, zijn waard dat ze in elk opzicht slagen. De Franse premier Georges Pom pidou heeft gisteren in de natio nale vergadering de vertrouwens kwestie verbonden aan het ver zoek van zijn regering om een half jaar lang bij dekreet te kunnen re- peren op sociaal-economisch ge bied. DE AANVARING TUSSEN RUS EN AMERIKAAN JAPANSE ZEE: Een fotograaf van de Amerikaanse marine nam deze foto op het ogenblik dat de Russische torpedobootjager „Bes- sledny" langs de Amerikaanse torpedobootjager „Walker" schuurde tijdens manoeuvres in de Japanse Zee op 10 mei. Het Amerikaanse ministerie van de fensie gaf de foto woensdag vrij voor publikatie. PARIJS: In Frankrijk staakten tien miljoen mensen, waardoor het bedrijfsleven en de overheids bedrijven vrijwel lam lagen. In Parijs werden de mensen die nog wel werkten met militaire wa gens naar hun werk gebracht. Aangezien de af te breken wo ningen op de Baandijk voor zo ver nodig alle zijn ontruimd, kan het plan tot aanleg van de ver binding tussen de Amberboom- straat en Oleanderstraat met af graving van de Baandijk werden uitgevoerd. Ten aanzien van dit werk is de «verwachting gewettigd dat bij een openbare aanbesteding niet lager zal worden ingeschreven dan bij een onderhandse. Aan firma Gebr. De Bokx te Terneuzen is gevraagd voor dit werk in te schrijven. De inschrij ving achten B. en W. aanvaard baar. Zij stellen voor de uitvoering van dit werk onderhands aan te besteden aan genoemde firma voor een bedrag van 42.590. NIEUWE KLEUTERSCHOOL De bezetting van de openbare kleuterscholen beweegt zich al geruime tijd rondom de maxi male opnemingscapaciteit. De openbare kleuterschool aan de Oranjestraat telt twee werk lokalen, een speellokaal en een speelwerklokaal. Alle lokalen zijn kleiner dan 70 m2. Door het ingebruiknemen van het speellokaal als werklokaal kon de opnamecapaciteit worden verhoogd van 120 tot 160 kleu ters. Het gevolg hiervan was, dat de werklokalen tevens als speel lokaal dienden te worden ge bruikt. De bebouwingsdichtheid van de gemeente is niet zodanig, dat de instandhouding van een vier- klassige kleuterschool moet wor den voorgestaan. Een aantal ouders, die het openbaar onderwijs zijn toege daan en die wonen in een van de bestemmingsplannen Zuidpolder en Oudelandse hoeve, houden hun kleuters liever thuis dan naar de kleuterschool aan de Oranjestraat te sturen. Zij vinden de afstand te groot. B. en W. menen dat bij stich ting van een openbare kleuter school in het bestemmingsplan Oudelandse hoeve bij voorbaat vaststaat, dat het volgens de Kleuteronderwijswet vereiste aantal van dertig kleuters zal worden gehaald. Het college stelt voor tot stichting van de school over te gaan. SUBSIDIE BUURT EN CLUBHUISWERK In de begroting 1967 werd een post geraamd van 10.000 voor de subsidiëring van nieuwe vor men van jeugdwerk; Er zijn thans twee stichtingen geformeerd, die elk op vier pun ten te Terneuzen en Sluiskil werkzaam zijn. De algemene stichting wordt bij haar werk zaamheden terzijde gestaan door een begeleidingscommisise, be staande uit funktionarissen van de landelijke federatie Ankel- clubhuiswerk te Amsterdam en van de stichting Sociale Zorg Bisdom Breda te Breda; De inter kerkelijke stichting is aangeslo ten bij de sektie jeugdzorg van de hervormde jeugdraad. Tussen beide stichtingen vindt overleg plaats over de methodiek van het werk, gezamenlijke pro grammering en gemeenschappe lijke uitvoering van verschillen de projekten. Het werk blijkt in een behoef te voorzien en tast oudere vor men van jeugdwerk niet aan. Door beide stichtingen is bij het rijk en bij de gemeente subsidie aangevraagd. Van de gemeente wordt door beide stichtingen voor 1967 een bijdrage van 5.000 gevraagd. Voor 1968 wordt een gemeente lijk subsidie van 10 in de door het rijk subsidiabel geachte ex ploitatielasten gevraagd hetgeen blijkens de begrotingen voor de algemene stichting neerkomt op een bijdrage van 7.378 en voor de interkerkelijke stichting op een bijdrage van ƒ4.500. Het lijkt B. en W. juist aan de beide instellingen over 1967 een subsidie van 5.000 uit te keren. Verder stelt bet college voor aan de algemene stichting en aan de interkerkelijke stichting de garantie te geven dat de eerste drie jaren dat door het rijk sub sidie wordt verstrekt, de gemeen te maximaal 10 bijdraagt in de subsidiabele exploitatielasten, welk percentage met ingang van het vierde jaar steeds met 5 wordt verhoogd tot door de ge meente 40 wordt bijgedragen in de subsidiale exploitatielasten. BUNGALOWS De heren P. G. Dees, J. J. W. Griep en J. V. Hogendoorn, allen te Terneuzen, hebben verzocht resp. aan de Kamerlingh Onnes- straat en aan de Sneiliusstraat een perceel grond te mogen ko pen voor de bouw van een bun galow. De oppervlakte van de ge vraagde percelen bedraagt 800 m2. De prijs bedraagt 8 per m2. Daar de genoemde prijs in ver houding tot recente exploitatie plannen laag is te noemen, geven B. en W. in overweging voor elk der percelen een voorlooige prijs aan te houden van 19.300. De gemeenteraad van Hoek be sloot woensdagavond na uitvoerige discussie de beleidslijn inzake de subsidiëring van de Terneuzense muziekschool voor het seizoen 1966/1967 voort te zetten. Men stelde een krediet beschikbaar van ƒ2.134,96, bestemd om het tekort voor de 28 leerlingen uit de ge meente Hoek, die muziekonderwijs aan de school genieten, aan te vul- en. Verontruste ouders hadden aan het gemeentebestuur een brief ge zonden waarin werd gevraagd het raadsbesluit van 8 februari om de school een jaarliikse subsidie te verlenen van 750,ongeacht 't aantal leerlingen, ongedaan te ma ken. Zij wezen daarbij o.m. op de culturele waarde van het muziek onderwijs. Wethouder J. v. d. Peijl wilde de achtergronden van de subsidiever lening nog eens belichten. Het ge meentebestuur zag in 1957 in een subsidieverlening de mogelijkheid muzikanten te werven voor de plaatselijke muziekvereniging. Deze verwachting werd niet ge honoreerd, maar de subsidie verleend naar het tekort voor de leerlingen uit Hoek afkomstig liep automatisch door. Van het tekort van 2.884,96, voor het schooljaar 1966/1967 zijn we toch wel geschrokken, zei de wethouder. Burgemeester Hanssens noemde als oorzaak van het gestegen te kort de meerdere animo van jeug dige Hoekenaars om muziekonder wijs te volgen en verder de geste gen lesgelden. De kosten worden bovendien gedifferentieerd naar het te bespelen instrument, zodat deze moeilijk vooraf te bepalen ziin. Dit antwoordde de burgemeester oo een vraag van de heer J. D. A. Haak. Deze kon erin komen dat het zelf bijpassen van tekorten voor sommige ouders een zwaar offer zou betekenen, maar, zei hij, er gens moet toch een grens aan de subsidiëring worden gesteld. Hij voelde veel voor de suggestie van wethouder Van der Peijl voor het seizoen 1967/'68 een subsidiërings plafond vast te stellen tot een zexei aantal punten, maar hij drong er op aan dit dan ook met de meeste spoed te doen. „Wij moeten ons standpunt vóór het volgend sei zoen bepaald hebben, zodat de ouders weten, waar zij aan toe zijn", aldus de heer Haak. De voorzitter besloot deze dis cussie met vast te stellen dat het gemeentebestuur een bi'liike rege ling wil. die voor alle partijen aan trekkelijk is De raad verleende voorts una niem zij het niet zonder dat de heer Haak v no teleurstelling over de verhoogde post had uitgespro ken een extra-krediet van 13.500 voor de restauratie van de gehoorzaal. „Mij bevredigt het niet", zei de heer Haak, dat er op een bepaald moment een begroting wordt ge maakt en dat deze altijd tegen valt". En wethouder Van der Peijl vond het ook een droevige zaak. Het ging hier om een verhoging, deelde de voorzitter mee, omdat in de oorspronkelijke begroting van 50.600, later verhoogd met 10.000, het inrichten van het to neel en een nieuw plafond in de torenkamer plus diverse stofferin gen niet waren opgenomen. „Men moet een reële lijn uit- stionelen; dit valt mij knap tegen", luidde het antwoord van de heer Haak. De burgemeesters- en secretaris kamer zullen een grondige op-

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3