t^rovinciacil nieuw JUBILEUM HMvoor- PLAATS 0KDER DE ZON AANBIEDING Spoedig gesprek tussen werkgevers en vakbeweging over loonpolitiek en werkgelegenheid VAN NELLE ^8 V rr\ schenkt Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Oostburg Sas van Gent Zaamslag op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks 5 5 3 Staking De duikboten Amsterdam Vrijdag 19 mei 1907 HEDENAVOND OPENING 6 Kleurrijke hmshoudpoekets voor de vrouw in luxueuze cassette voor 2.95 De serie bestaat uit: bloemen en planten In huis en tuin wetten der etiquette apart en lekker praktisch wonen slank en charmant handig huishouden Verkrijgbaar bij elke ViHiJ kruidenier Brug voor verkeer opengesteld Woensdagmiddag werd de nieuwe brug aan de noordzijde van de binnenvaartsluis voor het verkeer opengesteld. De rondweg van de brug bij Ribbens tot de zeesluis werd voor het verkeer gesloten. Hiermee is 'n belangrijke fase van dit werk afgesloten. Ook de brug aan de zuidzijde nadert haar voltooiing. Binnenkort worden de deuren ingehangen. Dan kan het werk voortgang vinden voor 't maken van de buitenvoorhaven. Langzaam nadert het tijdstip waarop de sluis voor de scheep vaart open gaat, waarmee dan tevens een eind zal komen aan de steeds nijpender verkeers situatie in de binnenstad. Heropening vernieuwde zaak-Baaima Na een periode van bouwen in drie fasen, eerst het magazijn, dan de woonruimte en tenslotte de winkel, kon de heer Baaima giste ren een zucht van verluchting ge ren een zucht van verlichting sla ken, toen de laatste vakman het pand verliet, en een hernieuwde en aanzienlijk vergrote verkoop ruimte in gebruik kon worden ge nomen. Gisteren beleefde H. Baaima's speciaalzaak in speelgoederen het heuglijke feit van heropening van zijn totaal vernieuwde winkel in de Havenstraat. De firma's J. Nieuwelink (metsel werk), De Groen (timmerwerk), de Mul (loodgieters-, gas- en water- fitterswerk), Kramer (elektriciteits werken), Jurry (de vloeren) en Riemens (schilderwerk), hebben van het bekende pand een paradijs in speelgoederen gemaakt. De familie Baaima moest giste ren tijdens de receptie van 15 tot 17 uur vele gelukwensen in ont vangst nemen van mensen die hen met deze aanwinst kwamen feli citeren en menig bloemstuk gaf aan deze heropening een bijzonder cachet. In de aloude verbindingsstraat van de Noordstraat met de Markt, met veel passage, staat thans een speelgoedzaak waar men te kust etj te keur kan kiezen uit het vele moois waarmee men kinderen van iedere leeftijd 'n plezier kan doen. Raadsvergadering op 25 mei De leden van de Terneuzense gemeenteraad zijn opgeroepen voor een openbare vergadering op donderdag 25 mei a.s. om 19.30 uur. Op de agenda komen de vol gende punten voor beëdiging van het raadslid de heer W. J. van Drielvoorstel tot verkoop van percelen grond, gelegen in 't plan „Serlippenspolder", aan a. de heer P. G. Dees, b. de heer J. J. W. Griep, c. de heer J. V. Hogendoorn; idem inzake onder handse aanbesteding van de aan leg van een verbinding tussen de Amberboomstraat en Oleander straat met afgraving van de Baandijk idem tot stichting van een openbare kleuterschool idem tot het verlenen van mede werking ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de hervormde school aan de Leeuwenlaan idem tot 't verlenen van garantie inzake de subsidiëring van de algemene Stichting clubmen buurthuiswerk Terneuzen en van de interkerke lijke stichting voor jeugd- en vol- wassenenwerk. Straatmakerskeet uitgebrand Donderdagmiddag om 12.25 uur brak door onbekende oor zaak brand uit in een straatma kerskeet in de Joh. Vermeerstraat Een in de buurt wonende dame trachtte het begin van de brand met een emmer water te blussen. Zij had geen resultaat. Ook een brandblusapparaat van de inmid dels gearriveerde politie bleek onvoldoende, waarna de brand weer werd gealarmeerd die met twee stralen de brand bestreed. De keet brandde totaal uit. Contactdag vrouwenbond Het gewestelijk bestuur van de vrouwenbond van de partij van de arbeid in Zeeland heeft voor alle groepen en correspondent schappen een contactdag uitge schreven op dinsdag 23 mei a.s. in „De Schakel" te Terneuzen. Vóór de middag spreekt de heer S. P. van der Zee van het E.T.S. voor Zeeland over de ont wikkelingen rond de Wester- schelde. In de middaguren volgt een rondrit door Oost Zeeuws-Vlaan deren met een bezoek aan Hulst, waarna de dag wordt besloten met een tocht door nieüw Ter neuzen en langs de havenwer ken. Bedrijfscompetitie afd. Terneuzen Tot slot van de bedrijfscompe titie tafeltennis Terneuzen werd een invitatietournooi gehouden voor de eerste, tweede en derde klasse. Hiervoor werden in elke klasse acht spelers uitgenodigd die op vrijdag 5 mei j.l. in de kantine van de N.V. De Hoop de kwart finales speelden. Na een spannende strijd kwa men de volgende spelers in de halve finale Klasse 1 J. v. Moorten (W.M.Z.V.)Stout- jesdijk (DOW) Kuyper (DOW)Nieuwenboom (De Hoop) Klasse 2 W. v. Moorten (Philips)Vas- seur (R.W.S.) De Rooy (U.T.S.)Bakker (De j Hoop) Klasse 3 Philipsen (Philips)Riemens (R.W.S.) Kind'(DOW)v. Rumste (R.W.S.) Deze halve finales en de fina les werdén op dinsdag 9 mei in de Philips-kantine gespeeld. Dat de krachtverschillen niet erg groot zijn, werd ook nu be wezen, want 't waren spannende partijen die de volgende win naars opleverden. Klasse 1 J. v. Moorten (W.M.Z.V.)—Kuy per (DOW) Klasse 2 W. v. Moorten (Philips)de Rooy (U.T.S.) Klasse 3 Philipsen (Philips)v. R"mste (R.W.S.) Als eerste werd de finale in de eerste klas gespeeld, dit was een partij met goed tafeltennis van beide zijden, wat resulteerde in een 21-17 en 21-16 overwinning voor J. v. Moorten. De tweede klas finale werd door De Rooy met 21-12 en 21-15 gewonnen. Tot slot de derde klas finale, die de toeschouwers niet snel zullen vergeten wegens 't span nende verloop. Philipsen won de eerste game met 21-14 maar in de tweede game vocht v. Rumste terug en trok deze met 21-18 naar zich toe. Een derde game was toen noodzakelijk en het leek er op dat Van Rumste aan het langste eind zou trekken toen de stand 19-16 in zijn voordeel was. Maar Philipsen kwam terug 19-17, 19-18 en wist deze game met 21-19 te winnen. De avond werd besloten met de prijsuitreiking, ten eerste een mooie standaard aan elke kam pioen en een lauwertak aan de nummers twee. Tevens werden de kampioenen van de compe titie, Dow Chemical 1, Philips 2 en Philips 3 gehuldigd. Zij ont vingen ieder een wisselbeker en een mooie prijs. Diefstal Woensdagavond omstreeks 10 uur hebben enige personen zich toegang verschaft tot het ver koopmagazijn van de heer P. Koster in de Buitenweg. Door een raam zijn de inslui pers binnengekomen. Bij onderzoek bleek dat men uit de voorraad van goederen van grote verscheidenheid een luchtpistool heeft meegenomen. Verder bleek niets te zijn ont vreemd. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. Beat en blues in „Oase" Zaterdagavond 20 mei valt er in de nieuwe zaak „Oase" volop van beat en blues te genieten. Zoals men ook in een bekend making elders in dit blad kan lezen, treden daar twee bekende beat- en bluesgroepen op, n.l. „Indiscrimination" en de Bird- land-group die beide hun sporen in de artiestenwereld reeds heb ben verdiend. Zo maakte „Indiscrimination" een plaat, „So Sad wishful thin king" (Decca), die algemene bekendheid en bijval heeft ge vonden. Daar het hier het eerste optreden van deze groepen in zuidelijk Nederland betreft, zul len ongetwijfeld heel veel beat- enthousiasten met hun muzikale prestaties kennis willen maken. Beiaardconcert Zaterdag 20 mei zal de heer P. C. Brakman van 15 tot 16 uur het wekelijks l!Saardconcert uit voeren. Het programma luidt: 1. Prelude 2. Serenade G. Reinacke 3. Aria P. de Paep 4. Suite A. van Ooik 5. Wiegelied F. Schubert 6. Song T. A. Arne 7. Menuetto L. van Beethoven 8. Avondlied naar Joh. Brahms 9. Volksliedjes 10. Finale. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Oost burg stelde het bestemmingsplan „Veerhoekpolder 1966" vast. In dit plan is o.m. geprojecteerd het nieuwe streekziekenhuis. Alge meen waren de raadsleden de overtuiging toegedaan dat het hier een mooi plan betreft dat zal bijdragen tot verfraaiing van de gemeente. De heer H. L. Storm sprak de hoop uit, dat men spoedig tot realisatie zal kunnen overgaan. Het is bovendien een plan dat de werkgelegenheid ver ruimt. Het grondexploitatieplan, dat hierbij behoort, werd even eens vastgesteld. Zo werden de prijzen voor bouwgrond vastge steld op ƒ34,75 per vierkante meter en voor garages op 1040 per kavel. In een plaats, waar meer dan één openbare school is gevestigd, moet een ouderraad of school raad worden samengesteld. Om praktische redenen gaf de raad de voorkeur aan een ouderraad. Bij de rondvraag kwam bjj monde van de heer Storm het bosplan weer ter tafel, zij het dan ook dat het woord bosplan niet werd genoemd. Hij sprak 'namens zijn fractie zijn verwon dering erover uit dat men zich van verschillende zijden mengt in besluiten die op democratische wijze door de raad zijn genomen. Eerst kregen we een brief van het landbouwschap met bezwa ren tegen het besluit. Nu komt een concurrent van het land bouwschap met bezwaren aan dragen en op een wijze die nu niet ieders bewondering zal wek ken. De heer De Coene wilde weten of de mogelijkheid bestond weer eens op excursie te gaan. Er wordt in het college aan ge dacht, aldus de voorzitter. Moge lijk gaan we een bezoek brengen aan een recreatiebos. Raad naar Zelzate De gemeenteraad van Sas van Gent gaat zaterdag een bezoek brengen aan het naburige Zel zate. Er zal daar onder meer een bezoek worden gebracht aan de Sidmar. Vrouwenclub Op maandag 29 mei a.s. houdt de vrouwenclub „Elk naar zijn krachten" de laatste clubavond van 't seizoen. Op 't programma staat „bloemschikken" onder lei ding van mevr. Heuvelink. Oecumenische dienst Donderdag 25 mei a.s. wordt in de hervormde kerk aan de Oost kade een oecumenische dienst gehouden. Het thema van deze dienst is „De kerk buiten de kerk". Corn Boys jubileumwedstrijd Zaterdagavond speelt de voet balvereniging Corn Boys ter gelegenheid van haar vijf en der tigjarig bestaan een jubileum- wedstrijd tegen de tweede klas- ser Terneuzen. Door de overwin ning van Corn Boys op de tweede klasser Axel zaterdag j.l. in het kader van het K.N.V.B.- bekertoernooi dient de jubileum wedstrijd tevens als tweede ronde voor de beker. Het vrij jonge elftal zal het weliswaar niet gemakkelijk krij gen tegen Terneuzen, maar de morale kracht van de laatste overwinningen en de steun van hun supporters zal hen toch doen proberen de bezoekers met een nederlaag naar huis te sturen. Internationale bolderswedstrij d De keizer-bolder 1966 van Nederland, de heer Frans Pieters uit Sas van Gent, zal naar alle waarschijnlijkheid ook dit jaar een poging doen, om zijn titel te behouden. Tevens ligt het in de bedoeling aan 't internationale Nederland- België-toernooi met de krulbol met een ploeg van de boldersver eniging uit Sas van Gent en met een boldersploeg van de perso neelsvereniging ONA van de glasfabriek deel te nemen. De plannen hiervoor zijn reeds in voorbereiding. De VVV te Oost burg gaat in samenwerking met de boldersclub te Ertvelde voél de vierde maal 'n internationaal clubkampioenschap organiseren. De voorronden worden te Oost burg gespeeld op zaterdag 10 juni a.s. en de finale te Oostburg op zondag 9 juli. Op zaterdag 24 juni wordt te Oostburg voor de derde maal om het Nederlands clubkampioenschajD, gespeeld. Op zaterdag 19 augustus wordt even eens te Oostburg voor de tweede maal de keizersbolling gehouden. De strijd zal gaan tussen de kei zer 1966, Frans Pieters, en de koningen 1967 van de Neder landse clubs. Men speelt dan man tegen man. Plattelandsvrouwen vergaderen De afdeling Terneuzen-Zaam- slag van de Nederl. bond van plattelandsvrouwen komt in ver gadering bijeen op donderdag 25 mei a.s. in „De Poort" te Zaam- slag. De avond zal worden verzorgd door de heer J. Fabery de Jonge uit Goes, die 'n lezing over edel stenen zal houden. Na de pauze zal door middel van dia's de gehele bewerking van diamanten worden getoond. Tevens zal er een collectie ruwe stenen aanwezig zijn. De voorzitter van 't N.V.V., de heer A. H. Kloos, heeft gisteren in de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. in Utrecht aan gekondigd, dat de vakcentrales op korte termijn de gedachten- wisseling over loonpolitiek en werkgelegenheid met de werk gevers zullen openen, zodat in het najaar een kwantificering moge lijk wordt en men in grote lijnen weet waaraan men met het loon- 5 i van 9Sct voor 86 ct 1/5 I 33. Het werd bekend, dat de boekhouder geld had opgeno men. Geld van een bank. Hij be weerde, dat elke grote onderne ming, elke rederij, elke beurt- vaartmaatschappij dat deed. En hij kon best gelijk hebben, maar voor Jan Boetjes was dat toch iets geheel nieuws, iets waarmee hij niet vertrouwd was en dat hem een onzeker gevoel gaf. Jan had wel eens geld naar een bank toe gebracht. Dat deed zelfs zijn vader al. Zodra ze echter genoeg te goed hadden, kochten ze er een nieuwe logger, een treiler of een nieuw stel netten voor. Er was in hun bedrijf altijd wel het een of ander dat vernieuwd en verbeterd, aangeschaft of uitge breid kon worden. Maar ze had- Jen daar altijd mee gewacht tot ze het zelf konden betalen. Ze waren huiverig om schulden te maken. En dat was die boekhou der niet nou ja, hij hoefde dat ook niet te zijn, want de schulden kwamen niet op zijn naam, maar op naam van de rederij Noordzee en wie de rederij Noordzee eigen lijk was, was de mensen in het dorp nog nooit helemaal duide lijk. Het moest zo iets zijn als een naamloze vennootschap. Zo werd het ook geschreven: N.V. Rederij Noordzee, Maar men moest ook maar raden wat dat betekende. Er was een akte van opgemaakt bij een notaris, niet de oude, be kende notaris uit een van de naastte kleine dorpen, maar door eentje uit de stad. En Jan Boetjes wist zelf waarschijnlijk niet wat daar allemaal instond. Het scheen hem voldoende, dat zijn boek houder het wist. Die had nogal wat invloed op hem. Als hij zich iets had voorgenomen, kreeg hij het gedaan ook, al ging het niet allemaal even vlug en gemakke lijk. Er werd verteld wat trou wens wel een praatje kan zijn ge weest dat hij Jan Boetjes een paar maal had moeten meene men naar de stad om hem door een stuk of wat heren van de bank te laten overtuigen, dat zijn onderneming goed was, gezond, een onderneming met geweldige mogelijkheden, die alleen maar aan de eisen van de nieuwe tijd moest worden aangepast. Dikke Jan Boetjes had eigen- iijk geen idee wat die eisen en die nieuwe tijd wel kon zijn, maar die woorden wilden er wel bij hem in. Hij knoopte ze in zijn oren en hij begon ze zelf ook al gauw te gebruiken. Hij had het over een vistrantsportbedrijf, dat was opgericht naar de eisen van Je nieuwe tijd, over een viscon- servenfabriek, die hij ook zou op richten en over de garnalendro- gerij, waarin hij nieuwe machi nes wilde laten plaatsen ook naar de eisen van de nieuwe tijd Er waren al mensen, jonge ke rels, die Jan Boetjes zelf de Nieu we Tijd noemden. Maar dat de den ze dan alleen als ze onder el kaar waren en hij het niet kon horen. Want ze wilden hem niet kwetsen. Het kon best zijn, dat er wel iets terechtkwam van al les wat hij ondernam en nog van plan was te ondernemen. En dan zou iedereen in het dorp er bij gebaat zijn. „Of niet?" „Misschien wel! We zullen 't wel zien!" Voorlopig stond er nog een winter voor de deur. Een lan ge winter, die wel eens streng kon worden, een winter met wei nig of geen inkomsten. En het was daarom goed te proberen nog wat te verdienen voordat het weer te slecht werd om uit te va ren of het begon te vriezen, zo dat de rivier en het wad dicht kwamen te liggen. Ze voeren vroeger uit, ze kwamen later binnen, ze zwierven halve nach ten over het wad en waagden zich verder in zee als ze meen den, dat daar meer vis zat dan onder de wal. Ook die van de recherche wa ren halve nachten op zee. Ze lie ten het anker vallen op diep wa ter en voeren met hun motorvlet- je door alle kreken en geulen en prielen tussen de Eems en de Lauwers, de Lauwers en het Amelander Gat en het Amelan der Gat en de Vliehors. De motor in dat vletje maakte nogal wat spektakel, 't Was een oude Brons- ruwoliemotor. Vooral als het niet te hard waaide, en bij mistig weer, was hij al heel ver te horen. Er was dan ook nogal eens een visserman, die een paar blikken alcohol spriet onder de buikdenning van zijn botter of kotter verborgen had en ze gauw over brood gooide omdat hij de vlet van de recherche hoorde komen. Hij had die blikken ge woonlijk in een oud stuk net en bond er wel een lijn aan met een boei erop, zodat hij ze terug zou kunnen vinden, maar daar kwam meestal niet veel van terecht. Zo'n boei, een stuk hout, raakte los en dreef weg. Of de mannen van de rechercheboot vonden ze en haalden de blikken alcohol aan dek. En de visserman die ze naar binnen had willen brengen, was ze kwijt. Begrotelijk. Maar het zou heel wat erger zijn ge weest als hij erbij gesnapt was. Want dan was hij voor de win termaanden de gevangenis inge gaan. (Wordt vervolgd.) politieke systeem toe is. Een overeenstemming over de loonpolitiek naar systeem en in houd zou het mogelijk maken in de stichting van de arbeid ook andere vraagstukken, dan loon politiek te behandelen, zo meent de heer Kloos. In de gespannen sfeer van het afgelopen jaar was vruchtbaar overleg niet mogelijk. De besprekingen in de sociaal- economische raad over de her ziening van de structuur van de onderneming geven het N.V.V. geen aanleiding tot optimisme. Er komen steeds meer aanwij zingen, dat werkgevers niet tot concessies bereid zijn. Staatsraad Ruppert heeft te kennen gegeven dat voor de medezeggenschap desnoods gestaakt moet worden. De heer Kloos vindt het vreemd dat voor de oplossing van loon- geschillen het evangelie de sta king niet schijnt toe te staan,- maar voor de herziening van het ondernemingsrecht wel. Hij heeft overigens niet het gevoel, dat de voorzitter van de protestants- christelijke werkgevers, de heer Wemmers, zijn geloofsgenoot Ruppert krachtig bijvalt als het over de herziening van het on dernemingsrecht gaat, laat staan met diens stelling dat daarvoor desnoods een staking op zijn plaats zou zijn. Sprekende over de kwestie van de leveranties aan Zuid-Afrika en de mogelijke bouw van duik boten voor dit land, zei de heer Kloos, dat hoe zwaar men ook aan de werkgelegenheid in ons land moet tillen, bij het N.V.V. veel zwaarder in de schaal lig gen de politieke en ethische ele menten. Hij herinnerde aan het wapen-embargo tegen Zuid- Afrika. dat in de verenigde na ties met de stem van Nederland is aanvaard. Overheersend is het element, dat het gaat om wapenleveranties aan een land, dat een zo verwer pelijk intern beleid voert, dat op lange termijn een conflict nauwe lijks uitgesloten lijkt. De heer Kloos is van oordeel dat wapen leveranties aan de regering van Zuid-Afrika het karakter hebben van morele ondersteuning van 't regiem en het beleid. De heer Kloos, die ook aan dacht schonk aan de houding van president De Gaulle ten aanzien van de toelating van Engelgnd tot de E.E.G., besprak tenslotte de gezagscrisis in Amsterdam. Honderden N.V.V.-leden zijn daarbij als politieambtenaar be trokken. De heer Kloos verweet de hoogste gezagsinstanties een gebrek aan coördinatie, waardoor een zigzag-beleid werd gecreëerd, dat soms tot onnodig fors ingrij pen en dan weer tot een onaan vaardbare slapte leidt. Wie als politieman in zo'n luchtledig moet opereren, is volgens de heer Kloos niet te benijden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2