De V.N.-troepen moeten ook strook van Gaza ontruimen De strijdkrachten in het spanningsgebied van het Midden-Oosten Koningin Juliana onthulde plaquette op tuinfestival in Ottawa Israelis schieten op V. N.-vliegtuig HET WEER VRIJDAG 19 MEI 1967 23e Jaargang No. 6939 Blauwe baretten Kookpunt nadert Israël roept reservisten op Oe Thant stemt én met terugtrekking ISRAEL INDONESIE VERKLAART SMOKKELAARS DE OORLOG SS-jarlge werd voorgesteld Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DE V.A.R. LIBANON IRAK SYRIË JORDANIË Nieuwe Egyptische luchtaanval op Saoedi-Arabië DE „BLAUWE BARETTEN" VAN DE VERENIGDE NATIES ROOFOVERVAL IN NICE Westduitse Starfighter neergestort Prank. MJ abonnement; TERNEUZEN Direeteur-Hoofdredaetettfl L van'da Sanda Redactie» en Administratie-adres! Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 et Losse nrs 13 et. DE VRUE ZEEUW URgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sanda te Temeuzen "Aflvertentiepriis per mm 16 et; minimum pel ■advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" ffééj handels* advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adresr Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. -AA: V SvïiS Egypte heeft het vertrek van de V.N.-bestandstroepen van zijn grondgebied en uit de strook van Gaza geëist, zo meldt radio* Kairo. De minister van buitenlandse zaken, Machmoed Riad, heeft de secretaris-generaal van de ver enigde naties, Oe Thant, in een boodschap meegedeeld dat Egyp te heeft besloten dat aan de aan wezigheid van de internationale troepenmacht zowel op Egyptisch grondgebied als aan de Egyp tische grens een einde moet ko men. Hij verzocht Oe Thant zo spoedig mogelijk de nodige maat regelen te nemen voor de terug trekking van de betrokken troe pen. Woensdag had Egypte de ver enigde naties verzocht de be standstroepen langs de Egyp- tisch-Israëlische grens in de Si- naï-woestijn terug te trekken naar de Gaza-strook. Door een térugtrekking van de blauwe ba retten, zoals de V.N.-militairer,. ..worden genoemd, zouden de -Egyptische en Israëlische troe pen voor het eerst sinds het Suez- conflict van 1956 weer recht streeks tegenover elkaar komen te staan. Minister Riad zei in zijn bood schap aan Oe Thant dat de inter nationale troepenmacht destijds met instemming van de regering naar Egypte was gekomen en dat de regering erover kon beslissen, of zij bleef of niet. Zijn brief aan Oe Thant hield in dat de basis van de aanwezigheid van de troepenmacht zowel op Egyptisch gebied als "langs de grens was weggenomen. Eerder op de dag had de Egyptische radio gemeld dat de V.N.-troepen hun waar nemingsposten aan de grens al hadden ontruimd en dat Egyp tische troepen stellingen hadden betrokken langs de 187 km lange grens van Rafah in de zuidpunt •van de strook van Gaza naar de golf van Aqaba. De V.N.-troe pen hebben alleen in de Gaza- strook vaste posten. Langs de woestijngrens patrouilleren ze slechts. De spanning in het midden oosten nadert nu het kookpunt Egypte, Jordanië, Syrië, Irak en Koeweit hebben hun troepen in alarmfoestand gebracht. In Cairo is dat ook gebeurd met de zie kenhuizen, eerste hulpposten en burgerbeschermingsdiensten. In Israël heerst betrekkelijke rust, al is men er zich van bewust dat de toestand ernstiger is dan eerst werd aangenomen. De Is raëliërs houden er rekening mee dat het nu aan de grens tot inci denten kan komen, die gevaar lijke vormen kunnen aannemen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei donderdagochtend dat „Israël de nodige maatrege len heeft genomen". Waarnemers herinneren eraan dat Israël zich na zijn terugtrekking uit Gaza, dat het bij de veldtocht in Sinaï van 1956 had veroverd, het recht heeft voorbehouden in te grij pen, wanneer de toestand in dat gebied verslechterde. In New York deelde een V.N.-woordvoerder donderdag morgen mee dat Oe Thant nog geen Egyptisch verzoek om terugtrekking van de bestands troepen had ontvangen en dat de commandant van de troe penmacht, de Indische gene raal Rikhye, het grensgebied ook nog niet had laten ontrui men. In Israël zijn naar aanleiding van de Egyptische troepencon centratie aan de grens enkele categorieën reservisten opgeroe pen, zo is donderdag bekend ge worden. Niets wijst er echter op dat er een algemene mobilisatie gaande is. De militaire commentator van de Israëlische radio heeft ge zegd: „De Egyptische militaire concentratie in Sinaï hebben de status quo ernstig verstoord en er moesten dus maatregelen wor den genomen. Het Israëlische leger houdt niet alleen de toestand aan de Egyp tische grens maar ook die aan de grenzen met de andere Arabische landen nauwlettend in het oog." Een Israëlisch blad meldde dat Twee straaljagers van de Israë lische luchtmacht hebben donder dag het vuur geopend op een vlieg tuig van de Verenigde Naties waar in de bevelhebber van V. N.-strijd- macht, generaal Rikhye, zat. Secretaris-generaal Oe Thant, die dit bekendmaakte, zei dat hij bij de Israëlische regering heeft ge protesteerd. Het incident deed zich voor aan de Israëlisch-Egyptische grens. Het V. N.-vliegtuig, dat uit El Arich kwam, een plaats ten zuidwesten van Gaza, landde onbeschadigd op het vliegveld van deze stad. De Israëlische straaljagers wil den het V. N.-vliegtuig dwingen op I-raëiisch gebied te landen en vuurden waarschuwingsschoten. De Canadese oiloot, die op bevel van generaal Rikhye handelde, sloeg er geen acht op en zette zijn vlucht voort naar het vliegveld van Gaza, waar hij het toestel onbe schadigd aan de grond zette. In de V. N.-verklaring wordt ge zegd, dat het incident een schen ding van de bestandslijn was en de dreigende situatie in dit g»bied slechts kan verslechteren. Thant heeft van de Israëlische regering de verzekering gevraagd, dat der gelijke bemoeienissen met V. N.- vluchten niet meer zulien voor komen. Een V. N.-woordvoerder zei, dat het vliegtuig wit geschilderd was en dat het de gebruikelijke tekenen van de volkerenorganisatie droeg. Israël heeft naar aanleiding van het incident met het vliegtuig van de V. N. verontschuldigingen aan geboden. Enkele uren na de landing be tuigde de Israëlische stafchef zijn spijt aan de V. N.-commandant. omvangrijke Egyptische eenhe den aan de Sinaï-gren? stellingen hebben betrokken, maar dat niets erop wijst dat de V.N.-troepen hun posten hebben ontruimd. De boeren in de Kibboetsen bij de strook van Gaza werken normaal door. Secretaris-generaal Oe Thant heeft de eis van Egypte, de V. N.- strijdmacht van de Israëlisch- Egyptische grens te trekken, aan vaard. Hij deelde zijn besluit donder dagavond mee aan de vertegen- Ergens in de Sinaï-woestijn: Egyptische vrachtwagens met soldaten en T-34 tanks trekken op door de Sinai-woestijn om po sities in te nemen in de buurt van de Israëlische grens. woordiger van Egypte bij de vol kerenorganisatie, Mohammed el Khony. Hij had tevoren de afge vaardigden van de landen, die troepencontingenten voor het V. N.-bestandsleger beschikbaar hebben gesteld, op de hoogte ge bracht. El Khony zei, dat Oe Thant een redelijke termijn had ge vraagd om de terugtrekking te regelen. Dq geregelde Israëlische strijd krachten omvatten naar schat ting ongeveer 71.000 man, welke sterkte binnen twee tot drie da gen kan worden opgevoerd tot 275.000 man, aldus het „Institute of strategie studies" in Londen, een particuliere instelling be staande uit politieke en militaire deskundigen. Het Israëlische leger omvat vier brigades, waarvan één een parachutisten-infanteriebrigade is. De landstrijdkrachten be schikken voorts over een afzon derlijk pantsercommando ter sterkte van een divisie. Vorig jaar had Israël naar schatting 600 tanks. De Israëlische luchtstrijd krachten omvatten 450 vliegtui gen, voornamelijk van Franse makelij. Hiertoe behoren vier es kaders mirage-straaljagers voor onderscheppingsdoeleinden, één eskader super mysteres en twee squadrons mystere IV-jachtbom- menwerpers. Volgens het instituut omvat de marine van Israël 3000 man en is zij uitgerust met torpedoboot- jagers, onderzeeboten en motor torpedoboten. ;^^N(EU\tf^N«lerland Enige duizenden Nederlandse immigranten en honderden schoolkinderen bejubelden ko ningin Juliana en prins Bern- hard bij de opening van het jaar lijkse tulpenfestival bij „Dows Lake", een meertje in Ottawa. De koningin onthulde een bron zen plaquette bij de grote tulpen- perken die jaarlijks aan de rand van het meertje worden aange legd. Elk jaar schenkt de vorstin duizenden tulpen aan de stad die haar tijdens de oorlog gast vrijheid bood. De koningin, in pastelgroen pakje en met maisgele hoed en prins Bernhard in de uniform van inspecteur-generaal van de landmacht, werden ontvangen door de Canadese minister van openbare werken George Mcil- raith, die de banden tussen Ne derland en Canada releveerde. Koningin Juliana zei tijdens de verschrikkelijke oorlogsjaren toch wel gelukkig te zijn ge- In Indonesië is donderdag een antismokkelcommando in wer king getreden, waarin vertegen woordigers van de strijdkrach ten, de justitie en de douane zijn opgenomen. Aan het hoofd van dit nieuwe orgaan staat schout- bij-nacht O. B. Sjaaf, die bin nenkort met enkele leden van zijn staf een bezoek zal brengen aan de voornaamste smokkelge- bieden: Oost-Sumatra en de Riouw-archipel. Eerder deze week beraadslaag de het Indonesische kabinetspre- sidium met verscheidene mili taire bevelhebbers, hoge douane beambten en exportfunctionaris sen over drastische maatregelen tegen de smokkelarij, die vol gens minister van buitenlandse zaken Malik het land jaarlijks 200 tot 300 miljoen dollar kost. Mogelijk zullen oorlogsbodems opdracht krijgen smokkelsche- pen tot zinken te brengen en zelfs wordt gedacht aan het in schakelen van de luchtmacht. weest in Ottawa. De ontvangst bij de tulpenperken had haar uitermate verheugd. De aanwe zigheid van zoveel Nederlanders had haar diep getroffen. Zij noemde de samenkomst een gro te familievergadering. Nadat de koningin de plaquet te had onthuld, die herinnert aan haar verblijf in Canada, maakte zij een wandeling langs de rijen Nederlanders die uit alle provincies naar „Dows La ke" waren gekomen. Uitroepen bood. als „leve de koningin" waren niet van de lucht. Herhaaldelijk klonk het „Oranje boven". Oranjevlaggen, sjerpen, hoed jes, strikken en vanen maakten er een kleurig festijn van. De zevenjarige Sandra Vermeulen bood de koningin een bos tulpen aan en de 86-jarige mevr. Tem pelman werd door ambassadeur Lovink buiten het protocol om uit de menigte gehaald om aan de vorstin te worden voorge steld. De inspectie van de tulpenvel den door het koninklijk paar ging niet door omdat koningin en prins zoveel aandacht aan de Nederlanders schonken dat er geen tijd meer over was. Het einde van het officiële be zoek werd gevormd door een lunch die premier Pearson aan- ZONNIGE PERIODEN. Tussen een depressie boven de Oostzee en een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilan den stond donderdag een noord westelijke stroming. Hiermee werd koude lucht aangevoerd, waarin maximum-temperaturen van 9 tot 14 graden werden be reikt. De rug verplaatst zich over ons land naar het oosten, zodat de wind vandaag zwak is. Bovendien wordt op de meeste plaatsen droog weer verwacht met flinke zonnige perioden. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door de fronten van een depressie nabij IJsland, die zich over de Britse eilanden in de richting van ons land ver plaatsen. Onder invloed hiervan medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Later meer bewolking Flinke zonnige perioden, maar later toenemende bewolking, mo- I gelijk gevolgd door enige regen. Tot matig of vrij krachtig toene- 19 mende wind tussen zuidwest en 20 zuid. Dezelfde, of iets hogere 21 temperaturen. 22 kan de bewolking in de avond weer toenemen, maar de neer slagkansen blijven vandaag nog klein. De midcfegtemperaturen zullen dezelfde waarden berei ken als donderdag of iets hoge re. VRIJDAG 19 MEI v.m. n.m. Cadzand 9.32 10.01 Breskens 9.57 10.26 Temeuzen 10.33 11.02 Hansweert 11.07 11.36 Walsoorden 11.06 11.35 ZATERDAG 20 MEI v.m. n.m. Cadzand 10.43 9.59 Breskens 11.08 11.24 Temeuzen 11.44 12.— Hansweert 0.18 0.34 Hansweert 0.18 12.34 Walsoorden 0.177 12.33 4.41 4.40 4.39 4.37 ZON op onder 20.32 20.34 20.35 20.37 MAAN op onder 14.40 3.05 16.07 17.38 19.11 3.18 3.32 3.47 De Verenigde Arabische Repu bliek beschikt over een geregel de strijdmacht van naar schatting 190.000 man, welke onmiddellijk met 120.000 man nationale garde en reserve-eenheden kan worden aangevuld. Het leger bestaat, volgens het „Institute of strate gie studies" uit 160.000 man, waarvan naar wordt aangeno men 50.000 in Jemen zijn ge legerd. President Nassers luchtmacht bestaat uit ongeveer 500 vliegtui gen en 150.000 manschappen. De Egyptische luchtmacht omvat twee squadrons mig-21 onder scheppingsjagers van Russische makelij. Elk van deze eskaders bestaat uit 26 vliegtuigen welke vermoedelijk zijn uitgerust met luchtdoelraketten. Voorts heeft de V.A.R.-luchtmacht vier eska ders mig-19 jagers (80 toestel len) ongeveer 50 mig-15-toestel- len, 72 lichte bommenwerpers en 25 TU-16 middelzware bommen werpers. Al deze toestellen zijn door de Sowjet-Unie geleverd. Egypte beschikt ook over een afzonderlijke raketstrijdmacht van ongeveer 4500 man met naar .schatting 100 raketten. De marine van de V.A.R. om vat 11.000 man, uitgerust met torpedobootjagers, onderzeebo ten en kleinere vaartuigen. (Volgens een Israëlische schat ting bedraagt de totale sterkte van de Egyptische strijdkrachten 240.000 man en beschikt de V.A. R. over 1300 tanks). Het „Institute of strategie stu dies" te Londen schat de militai re sterkte van Libanon op 11.000 man en een luchtmacht van 600 militairen uitgerust met Franse mirage-jagers. De Iraakse strijdkrachten wor den op 70.000 man geschat met een luchtmacht van 230 toestel len. De strijdkrachten van Syrië, waarvan de grens met Israël de afgelopen jaren herhaaldelijk 't toneel van bloedige incidenten is geweest, worden op 45.000 man geraamd met een luchtmacht van 60 toestellen van het Russische type mig-17. De Jordaanse strijdkrachten, met inbegrip van het bekende Arabische legioen, omvatten 36.000 man. Voorts zijn er een gedeeltelijk gemobiliseerde na tionale garde van gelijke omvang en een luchtmacht die is uitge rust met twee eskaders Britse Hunter-straaljagers en een eska der Vampire-jachtbommenwer pers. Bij een Egyptische luchtaanval op Wadi Horran in Saoedi-Arabië zijn woensdag ruim 100 personen om het leven gekomen, aldus een door de Saoedi-Arabische radio aangehaalde verklaring van het mi nisterie van voorlichting van de royalistische Jemenieten. De Egyptenaren zouden bij de luchtaanval gebruik hebben ge maakt van gasbommen. De gehele bevolking van Wadi Horran op vier mensen na zou zijn omge komen. Volgens de radio zijn op 14 mei 75 slachtoffers gevallen bij Egyp tische bombardementen op Gizan en Najran. De radio maakte voorts melding van een royalistische commando- aanval op een Egyptisch infante- rieregiment, dat in de omgeving van de Jemenitische hoofdstad Sanaa was gelegerd. Hierbij zou den 30 Egyptenaren gesneuveld en 50 anderen gewond zijn. In politieke kringen in Kairo is bevestigd dat Egyptische vlieg tuigen een bombardement hebben uitgevoerd bij de Saoedi-Ara bische stad Gizan. Volgens de po litieke zegslieden was het bom bardement evenals dat op Naj ran in Saoedi-Arabië gericht tegen concentraties royalistische troepen, die in Jemen tegen de republikeinen strijden. Bij het bombardement van zondag op Gizan is volgens de Saoedie-Arabische radio een vrouw gedood en zijn 11 perso nen gewond. Volgens gisteren door de Ver enigde Naties bekendgemaakte cijfers telt de vredesstrijdmacht van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten op het ogenblik bijna 3.500 man. Lit bezuinigings overwegingen is de eenheid de afgelopen maanden ingekrompen met 600 man. (De aanvankelijke sterkte was 7.000 militairen). Het grootste contingent is dat van India 978 man. Voorts zijn er 800 Canadezen, 580 Zuid-Slaviërs, 528 Zweden, 432 Brazilianen, 72 Noren en drie Denen. Bevelheb ber is de Indiase generaal Rik hye, die destijds het bevel had over de V.N.-eenheid in Neder- iands-Nieuw-Guinea. RE HONGER IN INB0A Dr. Charles Egger. directeur van Unicef, het noodfonds der V. N. voor kinderen, heeft ver klaard, dat een ramp van bui tengewone omvang in het door honger geteisterde Bihar is voor komen. Maar de strijd in deze noordoostelijke staat van India gaat verder. Door hulp op grote schaal was de situatie in het al gemeen onder controle, maar de moeilijkste tijd zal nog komen, meent dr. Egger. Meer dan 4 miljoen kinderen ontvangen thans voed" el van Unicef en Care, een .-.merika.. ,- se hulporganisatie. Bi ,ea en kele maanden ai dit getal rot 6 miljoen zijn gestegen. sOim"}' mmmm De vietcong heeft donderdag vóór het aanbreken van de dag een geslaagde mortierbeschieting uit gevoerd op het hoofdkwartier van de Amerikaanse mariniers en een radarcentrurn van de luchtmacht te Dong Ha, ruim 10 kilometer ten zuiden van de gedemilitariseerde zone in Vietnam. Verscheidene uren na de beschieting stond het radarcentrum nog in brand. Er werden meer dan 200 mortiergra naten en raketten door de viet cong afgevuurd. Een Amerikaanse militaire woordvoerder zei dat volgens de eerste gegevens vijf Amerikanen werden gedood en ongeveer 50 ge wond. De schade is groot. Naar het schijnt wisten de aanvallers pre cies de meest belangrijke doelen. De basis werd reeds tweemaal eer der beschoten. Vier misdadigers hebben gis teren in Nice een bankloper van een miljoen francs beroofd. Volgens ooggetuigen duurde de overval nog geen minuut. Een geblindeerde auto met drie be wakers was bij een plaatselijke bank aangekomen om geld over te brengen naar de Banque de France. Toen een der lopers zich uit de bank naar de auto begaf, ontving hij een stomp in de maag van een onbekende, die met een tang de ketting doorknipte waar mee een met geld gevulde tas aan de pols van de loper was verbonden. De overvaller vluchtte met de buit naar een gereedstaande auto, terwijl zijn aftocht werd gedekt door twee medeplichtigen. Een vierde bevond zich achter het stuur van de auto. Een half uur na de vlucht van de rovers werd hun auto leeg teruggevonden. De politie verbaast zich over de driestheid van de overval, te meer omdat de rovers niet de moeite hadden genomen hun ge zicht te bedekken. Een starfighter van de West duitse luchtmacht is bij Marne in Sleeswijk-Holstein neerge stort. D'e piloot wist zich met z{jn valscherm te redden en liep lich te verwondingen op. Een boerde rij werd beschadigd. De Westduitse luchtmacht heeft nu in totaal 69 starfighters verloren, waarbij 37 piloten om het levan zijn gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1