Tl Pis Burgemeester van Amsterdam eervol ontslagen per 1 juli 1967 Geen overijlde toelating van Engeland tot E. E. G. Burgemeester Aschoff kocht de eerste loten pRitij Vöor uw buHBnlanteewtentiei Loterij voor overdekt zwembad te Terneuzen De arbeidsmarkt in de kanaalzone Gent-Terneuzen 'tmoeïsts Frankrijk verlamd door grootste staking sinds 10 jaar Donderdag 18 mei 1Ö6? DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 ,kketl967 itenb^£S«Vfra",rekke'"He I voordelig vakantie-artikel- Xi Verkoop is begonnen ledereen moet kunnen zwemmen Bevolking moet bijspringen Ander plan Verklaring van wethouder Koets 'Nieuwe kwaliteit; NUR DIE nylons. Een perfecte nylon voor bij-uw kruidenier Wachten op staatsbegraf en is van De Gaulle- Wilson zal snel reageren Antwoord van Wilson Windhoos in Noord-Brabant Gevechten tussen studenten en politie in Madrid ARBEIDERS BEZETTEN BELGISCHE FABRIEK fae RIJKSPOLITIEMAN VERONGELUKT Indien de Temevzense burgerij ^belangstelling heeft voor de bouw ;van een overdekt Instructlebad, kan men dit daadwerkelijk tonen door het kopen van één of liefst meerdere van de 25.000 loten 1,per stuk van de loterij die het actiecomité te Terneuzen ten bate van dit zwembad organiseert. Als deze 25.000 loten verkocht zijn, betekent dit dat de bevolking ach ter het doel staat en vormt dit een basis voor het verkrijgen van over heidssubsidies. Voorts zal ieder die loten koopt, deel hebben aan de realisering van de inventaris van het instructie- bad, omdat deze uit de opbrengst van de loterij kan worden gefinan cierd. Dit deelde de voorzitter van het actiecomité, de heer A. J. van Pagee, dinsdagmiddag mee tijdens een persconferentie op het stad-, huis, waarbij behalve het bestuur van het comité ook aanwezig wa ren burgemeester Aschoff en het bestuur van de zwem- en poloclub „De Schelde", alsmede het bestuur van „Nieuw Terneuzen". Het bleef op deze bijeenkomst niet bij woorden. Burgemeester Aschoff was koper van de eerste loten die hem werden aangeboden door de secretaresse van de zwem- club, mevr. M. P. v. d. Linde v. d. Ree. De verkoop was toen be gonnen want de andere aanwezi gen volgden zijn voorbeeld. Op de En té '67, de middenstands tentoonstelling die vrijdagavond door de burgemeester zal worden geopend, zullen de loten worden verkocht door leden van de zwem- club. Het bestuur van de tentoon stelling bood hiertoe gratis een stand aan, waar tevens de hoofd prijs, een auto, zal worden ge toond. Het actiecomité, aldus de voor zitter, ziet als een der voorzienin gen voor de naaste toekomst de houw van een instructie-zwembad en de burgemeester voegde daar aan toe, dat de gemeentelijke over heid evenals de bevolking heel blij ls met het Scheldebad, maar dat er zo gauw mogelijk een overdekt instructiebad moet komen. De bur gemeester wees erop, hoe druk de speelweide waar de apparatuur dit jaar zal worden uitgebreid, wordt bezocht Het grooitste gedeelte van de tijd die de bezoekers in het zwem bad doorbrengen, zijn zij niet in het water, maar erbuiten. „In Terneu zen, dat aan gevaarlijk open water ligt, zou iedere inwoner de zwem kunst machtig dienen te zijn. Zee land, is niet rijk gezegend met in- structiebaden. We houden reke ning met de groei van Terneuzen dat thans meer dan 20.000 inwoners heeft en in de toekomst een streek- funktie zal moeten vervullen. In Terneuzen is een instructiebad dan ook stellig op zijn plaats", aldus de burgemeester. De burgemeester dankte de ini tiatiefnemers en verdere medewer kenden en noemde het van groot belang, dat een groep uit de bur gerij hierachter wil staan. Hij zei een warm voorstander van over heidsinitiatieven te zijn, maar noemde de steun van de bevolking Het bad zal worden gebruikt om zwemlessen te geven In klassever- band aan de leerlingen van de ver schillende scholen. Dit betreft al leen voor Terneuzen al honderden kinderen. Het geven van zwem onderwijs aan ouderen kan bijdra gen tot verhoging van de volks veiligheid. Het bad zal ook een recreatieve funktie kunnen vervul len, terwijl het voorts een trai ningsmogelijkheid schept voor de wedstrijdsport. Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES f 7,80. OPBOUW ENTÉ '67 Het was gisteren een drukte van belang in de zich gestaag vullende Entê '67 expositiehal van „Nieuw Terneuzen", bij het opbouwen van de stands. Nog één dag en dan Opening expositie nieuwe stijl Reeds in 1963 werden de stich- tingskosten van een overdekt zwembad geraamd op 1.800.000 gulden. Gelet op deze hoge kosten moest het gemeentebestuur hier van afzien. Het heeft echter plan nen laten ontwerpen voor een overdekt instructiebad van vol doende afmetingen, gecombineerd met een gymnastieklokaal dat reeds in gebruik is en gelegen is aan de Bellamystraat nabij de jeugdverkeerstuin. De raming van het vorige jaar ligt rond een miljoen gulden. Het bad is geprojecteerd aan de Willem Kloosstraat nabij de ver- keerstuin. Door de constructie van een be weegbare bodem zal het geschikt zijn voor de jeugd maar ook voor de ouderen, voor wie een wat gro tere diepte nodig is. Tenslotte deelde de burgemees ter mee dat de kans groot is, dat dit jaar nog met de bouw zal wor den begonnen. „Wij hopen hiermee dan in de winter 1968'69 gereed te komen, onverwachte gebeurtenissen voor behouden". In het rapport van een In ge meenschappelijk Benelux-verband ondernomen arbeidsmarktanalyse, met als studiegebied Zeeuws- Vlaanderen (beroepsbevolking van circa 34.200 personen) in Neder land en de arrondissementen Gent en Eeklo alsook bepaalde gemeen ten van het kanton Lokeren (be roepsbevolking circa 221.600 per sonen) in België, werden enkele vooruitzichten geformuleerd. In 1970 zal volgens de prognose de bevolking in Zeeuws-Vlaande ren met 7000 zielen toegenomen zijn. Voor het Belgisch deel van 't studiegebied zal deze stijging circa 13.000 bedragen. Anderzijds ver wacht men een aanvullende bevol kingsstijging van 5000 personen onder invloed van de vestiging van het staalbedrijf Sidmar (Zelzate). In het gebied Zeeuws-Vlaanderen verwacht men een toeneming van de werkgelegenheid in de sectoren van de chemische industrie, de me taalindustrie en de bouw. In het Oost-Vlaamse landsgedeelte ver wacht men tot 1970 een achteruit gang van de werkgelegenheid in de textielindustrie (ongeveer 9.650 eenheden), die echter zal worden geneutraliseerd door Sidmar. Dit staalcomplex zal in 1970 een directe tewerkstelling opleveren van 5000 man en een Indirecte te werkstelling van eveneens 5000 personen in een twaalftal andere sectoren. Sidmar zal daarenboven circa 1700 ongeschoolde arbeids krachten voor speciale beroepen kunnen opleiden. Het ministerie van binnenland se zaken heeft dinsdag het vol gende medegedeeld: Bij koninklijk besluit van 13 mei 1967 is aan burgemeester G. van Hall van Amsterdam per 1 juli aanstaande met dank voor vele en gewichtige diensten in zijn functie bewezen eervol ont slag verleend. In de woensdag gehouden ver gadering van de Amsterdamse gemeenteraad heeft loco-burge meester dr. P. J. Koets 'namens (Vervolg van pag. 1) „De geschiedenis wacht met ongeduld op de staatsbegrafenis van president De Gaulle", zo luidt een opschrift van het En gelse blad „Daily Mirror", dat de grootste oplage heeft van alle Britse bladen. Dit blad oefent scherpe kritiek op president De Gaulle's opvat tingen over Engelands toetre ding tot de E.E.G. en zegt: „De Gaulle zei neen tegen de toe komst van Europa". De linksgeoriënteerde Mirror spreekt verder van „een koude oorlog in Europa". De Gaulle zou Engeland ijzig hebben afgewe zen zodat de strijd om toetre ding weer ontbrand was. Vol gens de Mirror is het nu de vraag hoe lang het neen van De Gaulle door het Franse volk zal worden gesteund. Het blad vindt, dat er wijzere mannen in Frank rijk zijn en een van hen is Jean Monnet, de vader van de ge meenschappelijke markt. De rechtgeoriënteerde „Daily Express", tegenstander van En gelse toetreding, schrijft dat De Gaulle met brute duidelijkheid de voorwaarden heeft „uitge speeld" waarop Engeland tot de E.E.G. zou kunnen toetreden. De Britse regering staat volgens de Express nu voor de keus „Kruip er in of laat je buitensluiten". De „Times" schrijft boven zijn hoofdartikel: „Wij nemen geen genoegen met neen als ant woord". Het blad zegt, dat men zou kunnen redeneren, dat er geen hoop meer is om de gene raal tot andere gedachten te bren gen en dat het daarom het beste is de weg te effenen voor de dag, dat hij niet langer aan het hoofd staat in Frankrijk. Premier Wilson is van plan snel te reageren op de koele hou- JiSS die de franse president op zijn persconferentie heeft aange nomen jegens de Britse poging om aansluiting te krijgen bij de E.E.G. Wilson zal duidelijk maken dat Engeland de komende onderhan delingen met vertrouwen ingaat en bereid is door het Franse staatshoofd te berde gebrachte vraagstukken aan te snijden. Re geringskringen in Londen noem den De Gaulle's woorden „kil maar niet ontmoedigend". Wil son heeft eerder dit jaar op zijn reis langs de E.E.G.-hoofdsteden in Parijs overleg gepleegd over alle door De Gaulle geuite be zwaren. Hij wist hoe de presi dent over de kwestie dacht, maar achtte aanvraag van het E.E.G.- lidmaatschap toch zinvol, aldus deze kringen. Engelands voornaamste taak is nu, zo zegt men in Londen, bij de onderhandelingen zelf de problemen uit de weg te ruimen en tevens De Gaulle ervan te overtuigen dat Frankrijk met het Britse lidmaatschap meer te winnen dan te verliezen heeft. Premier Wilson heeft woens dagavond gezegd, dat Engeland geen „neen" zal aanvaarden als antwoord op zijn hernieuwde poging het lidmaatschap van de gemeenschappelijke markt te verkrijgen. Wij zijn vastbesloten om deze onderhandelingen niet alleen tot een succes te maken, Woensdagmiddag omstreeks één uur heeft een onweersbui die gepaard ging met een windhoos, veel schade aangericht aan het Brabantse dorpje Veen. Veel da ken moesten het ontgelden, rui ten sneuvelden en bomen knap ten af. Een grote fruitbewaar- palats van de fruitexporteur A. 't Lam werd ernstig beschadigd. Ook een fruitschuur van de fir ma Timmermans en een garage- bedrijf liepen grote schade op. j Persoonlijke ongelukken deden l zjch niet voor. maar ze zo snel te voeren als in ons vermogen ligt. Het belang van ons allen in Europa vereist, dat wij snelle vorderingen ma ken. We moeten allen weten waar we staan voordat een groot aantal maanden is verstrek-- zo verklaarde de premier, die hiermee een onmiddellijk ant woord gaf op hetgeen president De Gaulle dinsdag in zijn pers conferentie over het eventuele Britse lidmaatschap zei. De Brit se premier hield een toespraak voor het Brits industrieel ver bond. In Madrid hebben studenten gisteren op het universiteitster rein slag geleverd met de poli tie en portretten van het staats hoofd Franco besmeurd en ver brand. Na een protestbijeenkomst van ruim 1500 studenten in de facul teit voor de natuurwetenschap pen tegen de arrestatie van drie afgevaardigden van het „demo cratisch syndicaat" drongen som migen het bureau van de deken binnen, waar zij het interieur overhoop haalden en een portret van de caudillo vertrapten. Daarna trokken zij naar het bureau van de rector en eisten diens aftreden en verwijdering van de politie van het universi teitsterrein. Zij trachtten het verkeer te belemmeren en sta ken een portret van Franco in brand. Een auto, die op de stu denten was ingereden en een meisje omver had gereden, werd met stenen bekogeld. Plotseling verschenen enige honderden politieagenten, te voet en te paard, die de studenten met de knuppel terugdreven in de faculteitsgebouwen. In Barcelona hebben de auto riteiten de universiteit gesloten en de universiteitsterreinen on der politiebewaking gesteld, om betogingen tsgen het Amerikaan- se optreden in Vietnam te voor komen. alle wethouders een verklaring afgelegd waarin hij een overzicht gaf van de gang van zaken van 4 mei tot en met dinsdag 9 mei met betrekking tot de ontwikke lingen rondom de persoon van burgemeester Van Hall. In een voorbespreking tussen de burgemeester en de wethouders op 8 mei bleek, aldus dr. Koets, overeenstemming te bestaan op de twee volgende punten: 1. Er bestaat een kwestie-Am sterdam met talrijke aspecten, die lot een bevredigende oplossing zou kunnen worden gebracht in- ïien de rijksoverheid zich bereid zou tonen het gemeentebestuur ie nodige armslag, ook op finan cieel gebied, te geven. Daarbij dachten wij o.a. aan een aantal onderwerpen, die bij de raadsdiscussies van 22 juni van het vorig jaar aan de orde zijn geweest, zoals een betere coördi natie en samenwerking tussen politie en justitie, aan voorzie ningen ten behoeve van de jeugd e.d. 2. Een dergelijke nieuwe aan pak zou ook naar oordeel van mr. Van Hall het beste kunnen ge schieden onder leiding van een nieuwe burgemeester. Een terug treden van de huidige burge meester zou evenwel, als er daar naast niet veel meer gebeurde, de Amsterdamse problematiek niet nader tot een oplossing brengen. Zelfs zou een abrupt terugtrekken van de heer Van Hall de moeilijkheden nog ver groten. Op 9 mei ontmoetten de wet houders elkaar op het ministerie van binnenlandse zaken. Het bleek, dat het onderhoud van de zijde van het kabinet alleen werd gevoerd door mr. Beernink. De minister wilde de zienswij ze horen van de Amsterdamse wethouders over de situatie in Amsterdam, in samenhang met 'n eventueel heengaan van mr. Van Hall. In het gesprek werd gesteld, dat er inderdaad een „kwestie- Amsterdam" bestaat. Ter illustratie brachten de wethouders talrijke concrete punten ter sprake en er werd uitvoerig gesproken over het vraagstuk van de openbare orde. Wij wezen er op, aldus dr. Koets, dat dit moet worden gezien in het licht van de andere door ons be sproken problemen. Wij herin nerden aan de moeilijkheden, die een gevolg zijn van de wettelijke regeling op het stuk van de po litie en aan de verschillen van inzicht tussen de justitiële auto riteiten en het hoofd der politie. Dit laatste heeft bij meer dan één gelegenheid bijgedragen tot het tot de burgemeester en de politie gerichte verwijt, als zou er een zig-zag beleid worden ge voerd". „Het telkens weerkerende thema onzerzijds is geweest de waarschuwing tegen de mening, als zou, indien er niet allerlei Te La Louvière in het Bel gische mijn- en industriegebied ten zuiden van Brussel hebben arbeiders dinsdag de fabriek „Usines Anglo-Germain" bezet. Zij verzetten zich tegen sluiting van het bedrijf, waar spoorweg materiaal wordt vervaardigd, zonder dat in voldoende mate is voorzien in nieuwe werkgelegen heid voor de circa 300 man per soneel. De arbeiders hadden een zwar te vlag gehesen boven de fa- briekspoort en de directie en of ficiële autoriteiten laten weten, dat ze zorgvuldig zouden waken tegen beschadiging van de ge bouwen of de installaties. In een petitie aan de provinciale gou verneur verlangen zij ingrijpen van de regering om de fabriek gaande te houden. Het bedrijf is reeds enige tijd in likwidatie. In goedingelichte kringen in La Louvière verklaar de men dinsdag geen mogelijk heden te zien om het noodlijden de bedrijf te redden. andere maatregelen tegelijker tijd werden genomen, door 'n ab rupt einde van het burgemees terschap van mr. Van Hall de kwestie-Amsterdam uit de we reld zijn geholpen, of ook een be langrijke stap nader tot een op lossing zijn gebracht. Vandaar dat wij stelden, dat een weggaan van mr. Van Hall op enige ter mijn wel, maar een onmiddellijk heengaan niet gewenst was", al dus dr. Koets. o»oc Dinsdagmiddag is de opper wachtmeester postcommandant van de rijkspolitie in het plaats je Zeeland, de 52-jarige heer A. H. Biesterbos, door een nood lottig ongeval om het leven ge komen. Hij reed op de brom fiets op de Zeelandse dreef on der Schaik en is op een onver klaarbare wijze in de berm ge raakt en over de kop geslagen. Het slachtoffer was vrijwel c~> slag dood. De heer Biesterbos was gehuwd en vader van een aantal kinderen. Frankrijk werd gisteren ver lamd door de grootste staking sinds tien jaar. Er was geen elek triciteit, heel lage gas- en water druk, er verschenen geen kran ten en het openbare vervoer lag vrijwel stil. Meer dan tien mil joen werknemers ruim de helft van de totale beroepsbevol king bleven thuis uit protest tegen het plan van de regering, gedurende het komende halfjaar op sociaal en economisch terrein met blanco volmacht te gaan re geren. Vandaag begint in de na tionale vergadering het debat over het desbetreffende wetsont werp. Het metro-, trein- en busver- keer was ingekrompen tot 10 pro cent van de normale omvang. In Parijs werden met politiebussen en legerwagens langs bepaalde routes halfuurdiensten onderhou den. Er was overigens minder verkeer dan gewoonlijk tijdens stakingen. De meeste scholen, banken, fabrieken en kantoren zijn dicht, maar veel levensmid delenzaken waren open. Vers brood was echter niet te krijgen. In de Parijse markthallen heer ste een volledige chaos. Doordat ook de reinigingsdienst staakte, lagen overal bergen kratten en papier. Honderden vrachtwagens ston den aan de Franse kant voor de ingang van de Mont Blanc-tunnel als gevolg van de staking der Franse douanebeambten. Alleen personenwagens mochten zon der controle doorrijden naw Italië. Er stond een file van ruim drie km, tot in de buitenwijken van Courmayeur,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3