Geen overijlde toelating van Engeland tot de E.E.G. Harteiijke ontvangst van koninklijk paar in Ottawa FRANKRIJK ZAL GEEN „VETO" UITSPREKEN... BREDA beugelbier Spanningen TOESTAND IS EXPLOSIEF in het Midden-Oosten ,GEEN VORSTIN UIT EEN VREEMD LAND' HET WEER President De Gaulle Moeilijkheden Obstakels Lekker biet! Ongepasteuriseerd! Dus verset dan vets. Gevangene doodt cipier met schaar Veroverende invasie Hetschandaal' Immigranten zongen Oranje boven' ,Een der hunnen' Tulpenfeest Zon- en Maanstanden Stellingen betrokken Naar gewapend conflict Weerbericht Hoogwater DONDERDAG 18 MEI 1967 23e Jaargang No. 6938 President De Gaulle heeft op zijn eerste persconferentie van het jaar en in zijn eerste reactie on de Britse aanvrage om toe treding tot de Europese econo- m'sche gemeenschap ondubbel zinnig te kennen gegeven dat toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. niet overiild dient te geschieden. Tegenover bijna duizend Fran se en buitenlandse journalisten verklaarde hij in het Elysée dat men met Britse toetreding kan wachten tot „dit grote (Britse) volk" de beslissende economi sche en politieke omwenteling tot stand heeft gebracht die het op een dag tot een volwaardig lid van de gemeenschappelijke markt zou maken. De aanwijzin gen voor een dergelijke omwen teling zijn aanwezig. Aan Jeze „wacht"-mogelijk- heid gaf hij de voorkeur boven twee andere die hij in verband met de Britse aanvrage noemde: een onmiddellijke Britse aanslui ting bij de E.E.G. en eventuele latere toetredingen van andere landen zou betekenen, dat er een geheel nieuw ffebouw zou 'ontstaan in plaats van het huidi ge bouwwerk der E.E.G., het welk het resultaat is van tien jaar inspanning en onvermoei bare samenwerking. De gemeen schappelijke markt zou in dit ge val in een grote vrijhandelszone óf aen atlantische zone verande ren. Als derde mogelijkheid noemde De Gaulle een stelsel van associatie tussen de E.E.G.' en Groot-Brittannië en andere landen, zoals in de verdragen van Rome is voorzien. De president verklaarde dat .Frankrijk geen veto over Britse toetreding zal uitspreken en dat er ook in het verleden geen spra ke is geweest van een veto. Frankrijk is slechts verheugd over het Britse streven zich met Europa te verbinden. Hij noemde echter een serie economische, financiële en poli tieke moeilijkheden en liet uit komen dat er weinig of geen kans is dat deze in één of twee KARAKTERISTIEKE HOUDING VAN DE GAULLE PARIJS. Het Franse staatshoofd generaal Charles de Gaulle in een karakteristieke houding tijdens zijn in het Elysee paleis gehou den persconferentie. De Franse president verklaarde o.m. dat Frankrijk geen veto zou uitspre ken over Engeland's aanvrage tot toetreding tot de E. E. G. jaar kunnen worden opgelost. Het gaat erom te weten of een akkoord tussen E.E.G. en Groot- Brittannië mogelijk is en onder welke omstandigheden, met be houd van wat al is opgebouwd. Naar de opvatting van De Gaulle mag de Britse toetreding het evenwicht van de gemeen schappelijke markt niet in ge- GrOOt formaat fles. 'n Volle halve liter 58 cent! Handig biet uit de beugelfles. Open, schenken, dicht! De Drie Hoefijzers, sinds 1628 vaar brengen, met name niet in de landbouwsector. De speciale banden van Groot-Brittannië met de V. S. en de landen van het Britse gemenebest, de Britse monetaire politiek en het feit dat Engeland geen continentale mogendheid is, noemde de Fran se president onder meer als ob stakels voor toetreding tot de E.E.G. Hij was van mening dat de politiek van Engeland en die van de „zes" in bepaalde geval len kunnen samengaan, maar hij zag niet hoe zij zouden kunnen worden samengesmolten. De Gaulle liet zich optimis tisch uit over de ontwikkeling der Europese vraagstukken en hij merkte op dat het Europa van de „zes" de laatste tijd een zekere solidariteit heeft getoond, onder meer tegenover de V. S. Dit was vooral tijdens de onder handelingen over de Kennedy- ronde in Genève gebleken. De president wijdde meer dan twintig minuten van zijn pers conferentie aan de kwestie van de Britse aanvrage om toetre ding tot de E.E.G. MOEDER EN ZOON DRAKENSTEYN: Prinses Bea trix met haar zoon prins Willem- Alexander. In de gevangenis van Nimes heeft een gevangene een cipier met een schaar doodgestoken. Het slachtoffer hield toezicht in een kleermakeratelier in de gevan genis. Toen hij een der gevangenen beval op zijn plaats te blijven zit ten, pakte deze een schaar en stak de bewaker in de hartstreek. De dader zit een straf uit van 20 jaar wegens moord Eerder had de Franse presi dent verklaard dat de Ameri kaanse politiek en de „verove rende invasie" van de Ameri kaanse technologie de „zes" dichter tot elkaar schijnen te brengen. Vooral op politiek ge bied heeft het optreden der Ame rikanen, gesteund door de Brit ten, de „zes" de zuiver Europe se redenen voor een gemeen schappelijke gedragslijn getoond. Dit geldt voor Eurooese en internationale kwesties, zoals vermindering van de spanning, samenwerking met het oosten, de ernstiger wordende oorlog in Azië of hulp aan de landen die zich tussen de machtsblokken bevinden. Over buitenlandse kwesties zei de president dat Frankrijk zijn nationale onafhankelijkheid in stand wil houden zonder zijn vrienden te verloochenen, ver sterking van de gemeenschappen van de zes wenst en naar ont spanning streeft. Het wil over eenstemming en samenwerking tussen oost en west en stopzet ting in Azië van „het schandaal van buitenlandse inmenging". Wat de binnenlandse politiek betreft oefend» hij kritiek op de oppositie, die „enerzijds aan Moskou is onderworpen, en an derzijds heimwee naar Washing ton heeft". Hij richtte een waarschuwing tot de coalitiegenoten van de gaullisten, dat elke poging om de meerderheid te splijten, na dat zij onder een gemeenschap pelijk etiket zijn gekozen, in strijd zou zijn met de politieke moraal. De Gaulle deed een beroep op degenen in de oppositie, die hun houding nog niet hebben be paald hij doelde kennelijk op het democratisch centrum de regering te steunen. (Zie verder pag. 3) Egypte heeft woensdag de voorbereidingen voor een even tueel gewapend conflict met Is raël opgevoerd. Ook Syrië en Jordanië brachten hun legers in paraatheid. Tezelfdertijd eiste Egypte de aftocht van de be standstroepen van de verenigde naties, die langs zijn grens met Israël zijn gelegerd. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn dinsdag in de Ca nadese hoofdstad Ottawa begon nen met het officiële staatsbe zoek. Bij de plechtigheid voor het pariementshuis week konin gin Juliana af van het protocol. Na de inspectie van de erewacht, de in ceremonieel tenue gestoken Canadian Guards en de begroe ting door de gouverneur-gene raal, Roland Michener, begaf de koningin zich naar de Neder landse immigranten en gaf ver scheidene kinderen een hand. Er werden haar bloemen aangebo den. In Ottawa was het stralend weer, toen de plechtigheden be gonnen. Kort daarvóór had het geregend. Het vorstelijk paar was nauwelijks ingestapt om naar Rideau Hall, het paleis van de gouverneur-generaal, te rijden of de lucht betrok. Op de trappen van het parle mentsgebouw stonden leden van de volksvertegenwoordiging ach ter de guards. Links van het ere podium was een tot de laatste plaats bezette ruimte voor de in Ottawa geaccrediteerde diplo maten. Achter hen stonden Ne derlandse immigranten, onder wie veel kinderen met vlaggen en sjerpen. Nadat de koninklijke standaard was gehesen en het Wilhelmus was gespeeld, hield de gouver neur-generaal een toespraak. Hfj wees op de vele banden tussen Nederland en Canada, waarvan onder meer getuigen de 200.000 immigranten, van wie er 10.000 in Ottawa en omgeving wonen. In haar antwoord herinnerde de koningin aan de medewerking van vele Canadezen aan de be vrijding van Nederland en aan haar verblijf in Canada tijdens de oorlog. Zij wenste de Cana dezen vrede en geluk, waarna de immigranten spontaan het „Oranje boven" inzetten. Na het Wilhelmus, dat door velen werd meegezongen, werd de koningin geestdriftig toegejuicht. De ontvangst was buitenge woon hartelijk. Gouverneur-ge neraal Michener zei onder meer dat de Canadezen de Nederland se koningin liever niet zagen „als de vorstin van een vreemd land, maar als een der hunnen", omdat zij tijdens de tweede we reldoorlog in Ottawa heeft ver toefd en daar is prinses Mar griet geboren. In zijn welkomstwoord herin nerde gouverneur Michener aan de offers die Canada en Neder land gezamenlijk hebben ge bracht voor de verdediging van de vrijheid en zei dat beide lan den het eens zijn over de nood zaak te blijven samenwerken voor het behoud van de vrede. Premier Pearson beschreef met humor hoe hij destijds als oppo sitieleider de eer had de toen malige kroonprinses Juliana als bewoner van de villa Acacia in Roekliffe, een voorstad van Ot tawa, op te volgen. „Gemeen schappelijke herinneringen en gedeelde offers hebben sterke banden tussen onze beide lan den geschapen". Pearson wees op de economische betrekkingen tussen Nederland en Canada en op het feit, dat op aanraden van koningin Juliana jaarlijks een tulpenfeest in Ottawa wordt ge houden dat nu een grote repu tatie heeft. Koningin Juliana heeft gisteren dit festival ge opend. Er waren daarvoor een miljoen bloembollen uit Neder land aangevoerd. Het vortelijk paar heeft dins dagavond aangezeten aan het eerste banket dat deze zomer op Rideau Hall in Ottawa werd ge geven. De koningin was gekleed in een lichtbruine robe. Zij was zeer opgewekt bij het weerzien van de vele kennissen die zich onder de honderd gasten bevon den. ZON MAAN op onder op onder 18 4.43 20.31 13.13 2.51 19 4.41 20.32 14.40 3.05 20 4.40 20.34 16.07 3.18 21 4.39 20.35 17.38 3.32 22 4.37, 20.37. 19.11 3.47 Als grond voor deze eis voer de de Egyptische vice-president en plaatsvervangend opperbevel hebber, maarschalk Amer, in een brief aan de Indiase com mandant van de V. N.-troepen aan, dat de militairen van de volkerenorganisatie wel eens in gevaar zouden kunnen komen als Israël en Egypte slaags ra ken. Hij adviseerde de V. N.- eenheden zich in de Gaza-strook te concentreren. De strook van Gaza is een ge bied langs de Middellandse Zee tussen Egypte en Israël, dat door Egypte is bezet sinds de oorlog met Israël in 19481949. Het V. N.-leger omvat 3400 man, die in maart 1957 na de Suez-crisis in de strook van Ga za werd gelegerd. Het beheerst dit 56 kilometer lange gebied en ook de 185 kilometer lange zich naar het zuiden uitstrekkende grens tussen Israël en Egypte. Egyptische bladen noemden woensdag de toestand ^explo sief". Politieke waarnemers zijn echter van oordeel, dat de maat regelen van Egypte moeten wor den gezien als een solidariteits- demonstratie met Syrië, omdat de spanningen aan de grens tus sen Syrië en Israël de laatste tijd verscherpt zijn. Om over de crisis te beraadslagen kwam woensdag de Syrische minister van buitenlandse zaken, Ibra him Machoes, in de Egyptische hoofdstad aan. Ook het Israëlische kabinet heeft zich over de toestand be raden. Radio-Damascus riep gis teren alle Arabische staten op, zich voor de „definitieve slag" tegen Israël te verenigen. Het Syrische leger heeft inmiddels stellingen betrokken. De secretaris-generaal der ver enigde naties, Oe Thant, zegde woensdag zijn bezoeken aan Londen en Brussel af en liet be kendmaken, dat hij de toestand in het midden-oosten uitermate ernstig vond. De ontwikkelingen volgden op waarschuwingen van Israël, dat het krachtig zou terugslaan als Syrië toestaat dat Arabische commando's hun acties in het Israëlische grensgebied voortzet ten. In tegenstelling tot Irak, Li banon -en Koeweit, die officieel hun bereidheid hebben uitge sproken om Syrië te helpen, had den Jordanië en Saoedi-Arabië zich nog niet over het hujdige conflict uitgelaten. Jordanië maakte woensdag bekend, dat het tegenover het „gemeenschap pelijke gevaar" aan de kant'yaa de Arabische staten staat. In de Syrische pers was al de verden king geuit, dat Jordanië met Is raël samenspande. Israëlische kranten hebben dc Arabische staten gewaarschuwd niet met vuur te spelen. De troe penconcentraties aan de grens met Israël zou wel eens tot een gewapend conflict kunnen lei den. Volgens ingelichte kringen in Kairo heeft president Nasser pre mier Gandhi van India en de Zuidslavische president Tito te legrammen gestuurd, waarin hij zegt dat Egypte Syrië te hulp zal snellen wanneer dit land door Israël wordt aangevallen. NOORDELIJKE WIND Een lagedrukgebied, dat nu al geruime tijd boven Engeland en de Noordzee ligt, verplaatst zich nu in oostelijke richting. De as van het lagedrukgebied passeer de ons land in de nacht van woensdag op donderdag. Hier door ruimde de wind naar rich tingen tussen noordwest en noord. En neemt toe tot matig. De hiermee aangevoerde lucht is afkomstig van de omgeving van Spitsbergen. Hij is op zijn weg naar ons land weliswaar door het zeewater verwarmd, maar niet zodanig dat de tem peraturen zich op het niveau van woensdag kunnen handhaven. Daar de aangevoerde lucht on stabiel is van opbouw, komen plaatselijk nog buien voor, maar vooral in de middag worden deze afgewisseld door opklaringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Kouder Plaatselijk enkele buien, maar vooral in de middag ook zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen west en noord La gere middagtemperaturen. DONDERDAG 18 MEI v.m. n.m. Cadzand 8.10 8.4(8 Breskens 8.35 9.12 Terneuzen 9.11 9.48 Hansweert 9.45 10.22 Walsoorden 9.44 10,21 VRIJDAG 19 MEI v.m, n.i Cadzand 9.32 Breskens 9.57 Terneuzen 10.33 Hansweert 11.07 11.06 11.33 Frank, by abonnwnentj TERNEUZEN Direet«m-HoofSredaeteuK I. ven de Sandt Redactie- co Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nis 13 ct. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels, advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen •tf

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1