^Provinciaal nicuwó "Eten voor lndia« aan de kop met f 1,54 per inwoner Zeeland totaal f138.935 579 STAATSLOTERIJ „Eten voor India" Terneuzen Axel Hoek Opnieuw grafschennis in West-Duitsland Hulst Nieuwvliet Othene Sas van Gent Sluis Zaamslag Zierikzee Dinsdag 16 en woensdag 17 mei 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 „Scheldebad weer geopend Zaterdagmiddag werd het „Scheldebad" weer voor het pu bliek geopend. Het fraaie zomer weer zorgde voor een grote toe loop. Er waren die eerste middag 2940 bezoekers. Zondag, toen het weer niet zo warm was, kwamen er 1400 en op de tweede Pink sterdag waren het er 750. Het zwembad heeft tijdens het gesloten seizoen een flinke op knapbeurt gehad en vooral op de zonnewei, waar speeltuig voor de kinderen is geplaatst, was het eveneens druk. Ondanks het feit dat overal papierbakken zijn geplaatst, wordt er bij de zwembaden veel rommel neergegooid. Het zijn lang niet alleen kinderen die al les wat zij niet meer kunnen ge bruiken, achteloos neergooien. Maandagmiddag werd de 271e ingeschreven voor het nemen van zwemlessen. De instrukteurs zullen daarmee wel de handen vol kragen. Bisamrat gevangen Dit exemplaar werd zondag morgen bij de middensluis te Terneuzen opgemerkt door een hond, die er jacht op maakte en er een gevecht mee begon. Het hondje kwam erg geha vend uit het gevecht en de rat zou triomferend zijn verdwenen als een personeelslid van de mid densluis, de heer M. Hofman, niet ter plaatse was geweest. Hij kon het dier onschadelijk maken en met zijn buit poseren. Deze rat (fiber zibethicus) komt het meest voor in het wa terrijke Canada en Alaska, al dus Brehm. De enige voor de mens nuttige soort van deze familie is om zijn vacht zeer gezocht. De levenswijze komt in vee! opzichten overeen met die van de bever. De Indianen noemen ze daarom broeders. Voor ons land is niet veel nut tigs van het dier te vertellen, dat een gevaar vormt voor het ondergraven van dijken enz. Voor een gedood exemplaar wordt 5 premie uitgekeerd. „Eten voor India" 10.037 Hoewel het zaterdag een van de ongunstigste tijdstippen was om een collecte te houden voor hongerend India, viel de op brengst te Terneuzen met Sluis kil en Driewegen inbegrepen werkelijk nog mee. Om twaalf uur bedroeg de op brengst nog slechts 1409. Het zag er dus niet erg rooskleurig uit. De collectanten kwamen op vele plaatsen voor gesloten deu ren. Om één uur was het bedrag opgelopen tot ƒ4249,40, waaron der 162,51 van Bachten Dieke. Om twee uur was een bedrag van 6723,90 bereikt. Toen kwamen de heren Van As en Lauret met de opbrengst uit Sluiskil waardoor het bedrag opliep tot 8702,93. Het bleek dat Sluiskil weer bijzonder gul was geweest. Daar werd 1697,89 en 101 francs bijeengebracht. Driewegen kwam met 217 uit de bus en De Blide met 1,48. Om kwart voor drie zag de Jongeheer Sneep kans met zijn tweede lijst met een bedrag van ƒ43,94 de ƒ10.000 te overschrij den. Toen alles binnen was kon |]J| gfrffiadrafl 10.037 worden genoteerd, waaronder 121 Bel gische en 20 Franse francs. Ondanks moederdag, extra-uit gaven voor reizen en Pinksteren kwam Terneuzen tamelijk goed uit de bus. Examen hoofdbrandwacht In de brandweerkazerne alhier werd het laatste gedeelte van het examen voor hoofdbrandwacht bij de vrijwillige en bedrijfsbrandweer afgenomen. De examencommissie bestond uit de heren G. Kortus, in specteur voor het brandweerwezen in Brabant en Zeeland, en de com mandanten van Middelburg, Goes en Sluis, de heren Matthijsse, D. Taekema en H. Bogaard. Voor de instructeur van de Ter- neuzense brandweer, de heer L. de Vin, was dit een succes omdat „zijn" elf kandidaten voor het examen slaagden (de twee Dow- functionarissen hadden hun oplei ding via het bedrijf ontvangen) en daarmee werd hij dan ook geluk gewenst door de commandant van Terneuzen, de heer C. van Strien, en door de heer Kortus. De laatste wees er op dat er in Zeeland be halve bij de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen geen hoofd brandwachten zijn en hij prees de Terneuzense brandweer „die de spits heeft afgebeten". De heer Kortus zei te hopen dat meerdere zullen volgen. De geslaagden zijn: te Terneu zen: de heren M. Korstanje, J. Bruggeman en R. de Fouw; te Sluiskil: de heren S. J. de Visser, H. Eeckhout, C. Eeckhout en J. Vermeulen; Philips' bedrijfsbrand weer te Terneuzen: de heren F. v. d. Staay, J. v. d. Laan, K. Martens en J. de Jong; Dow Chemical be drijfsbrandweer te Terneuzen: de heren Blom en Laurens. Toelating chr. lyceum Van de selectieklassen, georga niseerd door de dependance Ter neuzen van het chr. lyceum voor Zeeland, de chr. mavoschool in Axel en de chr. uloschool in Ter neuzen zijn de volgende leerlin gen toegelaten tot 't chr. lyceum te Terneuzen. Ad de Blaeij, Peter Boer, Niek Bouwman, Ineke Dekker, Riet Dieleman, Gert Jan v. Doeselaar, Kees Folmer, Sjaak Goossen, Ina van Hermon, Willy Hoogstraate, Frans Kolijn, Marleen Koole, Johan Oppeneer, Cokkie Over- dulve, Ria de Pooter, Jaap de Ruyter, Willy Willemsen, allen te AxelCorry de Koeijer en Ina Riemens, beiden te SpuiRinus de Zwart, Cobie Heida, Hans de Kubber, Sari Rouw, allen te Zaamslag Wim Adriaanse, Ger- rie Bakker, Adri Bareman, Suus Bareman, Geke Benjamins, Leo van Bloois. Hans de Bruin, Annet Dekker, Suus Dieleman, Jan Donze, Maatje Geense, Boude- wijn Pigmans, Jan Jansen, Mie- neke de Jonge, Teo Kamp, Den nis Kramer, Annet Lenselink, Jaap Pijpelink, André Roosma, Carien Scheele, Lia Simons, Ries Swets, Leny van Urk, Janny Vader, Linda van de Velde, Mar tin Verbrugge, Elly Verhelst, Nettie Zegers, allen te Terneu- Tannic de Jonge en Bram Riemens, beiden te Hoek en Loes de Kesel te Sluiskil. Twee aanrijdingen met lichte schade Op het Szydlowskyplein deden zich zaterdag twee aanrijdingen voor met lichte schade. Bij het eerste geval reed een vrachtatuo met aanhanger tegen 'n lichte autobus op van de heer F. V. uit Koewacht. De bestuurder van de vracht auto is zonder meer weggereden. Bij het tweede geval waren twee personenauto's betrokken. De heer B. J. P. B. uit Clinge, die in achterwaartse richting reed, botste tegen de auto van M. v. T. uit Bonheiden (B.), het geen eveneens enige blikschade veroorzaakte. Twee bromfietsers tegen auto Op de splitsing Stationsstraat- Nieuwstraat te Axel verleende de linksafslaande automobilist de heer C. A. P. uit Axel zater dagmiddag geen doorgang aan de bromfietsbestuurder W. P. J. v. M., eveneens uit Axel. Van N. kwam hierbij te vallen hetgeen zware schade aan z'n bromfiets opleverde. De schade aan P.'s voertuig bleef beperkt. 's Avonds had op het kruispunt Kerkdreef-Weststraat een derge lijk ongeval plaats. Hierbij gaf de bromfietsberijder de heer Th. E. de K. uit Hulst, geen voorrang aan de heer G. H. uit Zuiddorpe, die met z'n auto over de Kerk- dreef reed. De duo-passagier F. de R. moest zich met een flinke hoofdwond bij dokter W. G. C. Kok laten behandelen, waarna hij per taxi naar Hulst werd vervoerd. Beide voertuigen werden be schadigd. Ongekende drukte Tijdens de Pinksterdagen heer ste er in Axel 'n gezellige drukte. De wekelijkse marktdag die nor maal al voor grote drukte zorgt, stond nu tevens in het teken van de Pinkstervermakelijkheden. Hiervoor bestond zowel zaterdag als maandag grote belangstelling. Zaterdag trad de drumband „Axel" samen met het majoret- tenpeloton „Oranjestad" uit Breda op. De keurig verzorgde groepen presenteerden na een rondgang een spectaculaire show waarvoor grote belangstelling bestond. Dijkbrand Vrijdagmiddag werd de brand weer van Hoek gealarmeerd. Het betrof een dijkbrand in de Bonte polder waarbij een stapel balken in vlammen dreigde op te gaan. De brandweer wist erger te voor komen. v.v. „Hoek" naar „Enté '67" Aan de quiz onder leiding van quizmaster Cees de Lange op donderdag 25 mei tijdens de „Eerste Nieuw Terneuzen Expo sitie (Enté) zal een team be staande uit vijf dames en vijf heren, leden en echtgenoten van de voetbalvereniging „Hoek", deelnemen. Als gevolg van de grote belangstelling van de zijde der supporters wil men de reis per bus maken. Schoolreis Per dienstbus maakten de kleuters van de neutrale fröbel school te Hoek met de hoofdleid ster mej. S. J. Brakman en de kwekelingen mej. Dieleman en mej. Punt een uitstaoje naar het recreatiecentrum de „Braak man". Dank zij het fraaie zomer weer en de traktaties genoten de kleuters volop. De algemeen be drijfsleider, de heer A. Dourleyn, opende speciaal voor deze gele genheid de speeltuin en de speel weide. recreatiecentrum „de Braak- 1 i F Met een gemiddelde van 48 cent per inwoner is Zeeland niet erg mild geweest in de actie „Eten voor India". In de gehele provincie werd een bedrag van 138.035,19 bijeengebracht. Hulst, wgar een televisieploeg op bezoek was, bereikte relatief het beste resultaat; daar brach ten ongeveer 6000 inwoners ruim ƒ9.000 bij elkaar. Tegenover 't succes van Hulst staat Zuiddorpe, waar zeven cent per inwoner werd gegeven. Een andere vergelijking is die tussen de West Zeeuws-Vlaamse Wa terlandkerkje en IJzendijke. In de eerste gemeente gaf men per inwoner 1,20, in IJzendijke der tien cent. In Hulst werd van de actie een feest gmaakt. De schooljeugd ging met dozen langs de deuren. Een deputatie van ruiters uit Hontenisse kwam te paard een bedrag overhandigen en ook de ouden van dagen droegen bij tot het welslagen van de actie. De opbrengsten in de vijf grootste Zeeuwse gemeenten vie len tegen. Terneuzen haalde de tien mille (vijftig cent per inwo ner), Middelburg 7.897 (28 cent per inwoner), Goes ƒ5.959 (35 cent) en Zierikzee 1.494 (19 cent). Hier volgen de opbrengsten van enige Zeeuwse gemeenten met de opbrengst per inwoner. Axel ƒ3.808,14 (0,45); Biervliet ƒ1.133,85 (0,60); Breskens 1.916,75 (0,49); Cadzand 500,50 (0,48); Clinge ƒ597,50 (0,16); Graauw-en-Langendam 425, (0,32); Groede ƒ550,20 (0,30); Hoek ƒ620,20 (0,24); Hontenisse ƒ2.285,67 (0,43); Hoofdplaat ƒ910,72 (0,76); Hulst ƒ9.061,17 (1,54); IJzendijke ƒ348,20 (0,13) St, Jansteen 1.330,(0,39); Koewacht 1.150,(0,47); Nieuwvliet ƒ220,(0,58); Oost burg 1.525,(0,42); Retranche- ment 170,50 (0,34); Sas van Gent 996,28 (0,21); Sluis 930,75 (0,24); Waterlandkerkje ƒ560,50 (1,20); Westdorpe ƒ561,— (0,23); Zaamslag ƒ752,55 (0,24); Zuid dorpe 57,(0,07); Zuidzande ƒ766,35 (0,94). Op de Israëlische begraafplaats van Hameln in Neder-Saksen blij ken acht graven te zijn geschonden. Op de ingang van de begraafplaats was voorts een rood hakenkruis ge klad. Dode bij autobotsing Maandagavond om ongeveer negen uur zijn te Hulst twee auto's met elkaar in botsing ge komen. Hierbij werd één persoon gedood, terwijl zevan inzittenden uit de beide auto's werden ge wond. De 47-jarige mevr. Aarts Goossenaarts uit Ramst (België) wilde de voorrangsweg overste ken in de richting van St. Jan steen. Toen haar auto midden op de voorrangsweg was werd hij gegrepen door een auto die uit de richting Axel kwam en be stuurd werd door de heer Ver- hage. Mevr. Aarts werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De vijf andere inzittenden van haar auto liepen arm- en beenbreuken op. Zij werden al len naar -het ziekenhuis te Hulst overgebracht evenals het stoffe lijk overschot van mevr. Aarts. De heer Verhage en zijn echtge note werden licht gewond. Vergadering gemeenteraad Tijdens de zitting van de ge meenteraad van Nieuwvliet deelde burgemeester J. C. Eve raars mee, dat nauwlettend zal worden toegezien op klandestien bouwen en dat bij voorkomende gelegenheden zal worden inge grepen. Geen adhesie werd be tuigd aan de bekende motie van de gemeenteraad van Breskens t.a.v. de salariëring van het gemeentepersoneel. Met de P.Z.E.M. werd een nieuw contract gesloten voor de straatverlichting. Aan de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis zal een subsidie van 6,25 per gezin en van 5 per alleen staande worden gegeven. De gemeenterekening over het dienstjaar 1964 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van 11.589,89 op de gewone dienst. In de begroting over 't dienst jaar 1967 werd een bedrag van 3315 opgenomen voor verbete ring van de straatverlichting. Er zullen dan vier straatlantaarns worden geplaatst in de Dorps straat en één op de hoek van de Wilhelminastraat en de Metten- nijedijk. Voorts werd een bedrag van 25.000 uitgetrokken voor de stratenaanleg in het uitbrei dingsplan Nieuwvliet-bad-West. Kaartwedstrijd Aan de zaterdagavond te Othene gehouden kaartwedstrijd namen niet minder dan 54 spelers deel. Als gewoonlijk waren er weer mooie prijzen te winnen. De uitslag was als volgt; 1. A. de Bok; 2. J. v. Dixhoorn; 3. J. Eekman; 4. C. Schoonakker; 5. Jan de Vos; 6. C. v. d. Broeke; 7. A. Pladdet; 8. A. Zegers; 9. A. Florussen; 10. M. Verhelst; 11. Fr. Donze; 12. Iz. de Jonge; 13. J. Bakker. Rustig Pinksterweekeinde De politie van Sas van Gent heeft het pinksterweekeinde wei nig of niets te maken gehad met verkeersongelukken. Vrijdagmid dag zette het weekeinde voor twee automobilisten niet zo prettig in, maar na dit ongeval werden geen verkeersongelukken meer gemeld. Het ongeluk van vrijdagmiddag bleef ook beperkt tot materiële schade. Doordat de heer J. F. uit Sas van Gent met zijn Mercedes geen voorrang verleende, toen hij uit de Stationsstraat kwam, aan de heer R. van L. eveneens uit Sas van Gent, die de Stationsstraat van de Westkade wilde indraaien, kwa men de voertuigen met elkaar in botsing. Beide wagens liepen nogal wat materiële schade op, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Examens gemeentelijke brandweer Aan de examens brandwacht eerste klas te Axel werd door acht leden van de gemeentelijke brandweer te Sas van Gent deel genomen. Door zes leden werd het examen met goed gevolg af gelegd. Zij behaalden hun diplo ma eerste klasse. Geslaagd zijn: A. L. M. Nelen, A. J. B. Boon, G. B. E. Kersbulck, A. Hemelsoet, R. C. van der Spiegel, A. L. de Vriend. Enkele deelnemers wa ren zelf cursusleider. Opening vernieuwd hotel De heer P. van den Akker uit Sas van Gent opende zaterdag de deuren van het geheel vernieuw de hotel „De la Bourse". Ter ge legenheid .van deze feestelijke heropening waren veel inwoners van Sas van Gent aanwezig op de receptie en ook de harmonie „De Verenigde Vrienden" was van de partij. Het hotel is van binnen geheel vernieuwd en het café is niet zoals vroeger ge scheiden van de restauratieruim te, maar vormt er één geheel mee. De hotelaccomodatie, bestaande: uit meer dan 50 bedden, is ge heel aangepast aan de eisen des tijds. Een gezellige bar en knusse zitjes verhogen de sfeer van het hotel. Vergadering Plattelandsvrouwen In café-restaurant „Wilhel- mina" vond een huishoudelijke vergadering plaats van de Neder landse bond van plattelandsvrou wen onder leiding van mevr. M. de Hullu-Verplanke. Mevr. S. du Fossé-van Hal bracht verslag uit van de Parijse reis. Na afloop van het huishou delijk gedeelte vertoonde de heer A. Paridaen-Doolaeghe uit Sint Kruis een aantal kleurendia's over orchideeën. Begrafenis F. de Putter Zaterdagmiddag vond op de begraafplaats te Zaamslag de teraardebestelling plaats van de heer F. de Putter, die woensdag na een tragisch ongeval was overleden. Namens de geref. schoolver eniging, waarvan de heer De Putter 15 jaar bestuurslid was geweest, de laatste vijf jaar als secretaris, werd door de voorzit ter, de heer J. J. Verlinde, het woord gevoerd. Hij herdacht de heer De Put ter als harde werker en als vriend. (ADVERTENTIE) DINSDAG 16 MEI 1967 EERSTE KLASSE Prijzen van 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 8 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 024 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 702 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 547 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 702*) 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 7955 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 061959 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 087260 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 034755 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 053600 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 071969 Een prijs van ƒ5000 is gevallen op het nummer 061618*) De prijs van ƒ20.000 is gevallen op het nummer 086396 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Ds W. H. Gispen te Terneuzen leidde de begrafenisliturgie. Van het schoolpersoneel en van diverse organisaties, waar van de heer De Putter deel uit maakte, waren verscheidene le den aanwezig om de overledene de laatste eer te bewijzen. Serenade Zaterdagavond bracht de har monie „De Volharding" een se renade aan haar vroegere lid, de heer A. de Visser, thans bewo ner van „Rustoord", ter gelegen heid van zijn 85e verjaardag. Het deed de jubilaris zichtbaar goed zijn „muziek", waarin hij zoveel jaren zijn partij met am bitie heeft meegeblazen, te zien verschijnen. De voorzitter van de harmonie, de heer R. J. van de Veke, liet zijn felicitatiewoorden dan ook bekrachtigen met muzi kale gelukwensen. Autobotsing met dodelijke afloop Vrijdagavond omstreeks 9 uur is bij een botsing tussen twee per sonenauto's op een kruising bij de Oosterscheldebrug te Zierikzee de bestuurder van een van de auto's de ongeveer 23 jaar oude J. L. Kuyper uit Amsterdam, ernstig ge wond geraakt en korte tijd later in het Zweedse Roode Kruis-zie- kenhuis te Zierikzee overleden. KEES VERKERK IN AXEL Wereldkampioen op de schaats, Kees Verkerk was speciaal naar Axel gekomen om het startschot te lossen van de vandaag gehou den wielerkoers voor amateurs over 55 ronden. Op de foto Kees Verkerk in de begeleidende auto, gereed om het startschot te lossen, in gezelschap van een Axels „boertje" en „boe rinnetje". De totale opbrengst tot nog toe van de actie „Eten voor India is 3.601.000 gulden. Hiervan' kwam uit Friesland 321.000, Zeeland 138.000, Groningen 120.000, Drente 110.000, Limburg 114.000, Noord-Holland 537.000, Zuid-Holland 877.000 en Noord- Brabant 381.000 gulden. De drie grote steden brachten op: Amsterdam 115.000, Den Haag 100.000 en voor zover op het ogenblik bekend Rotterdam 70.000 gulden, maar dit laatste bedrag is duidelijk een tussen stand, omdat het bureau in Rot terdam reeds om drie uur sloot en er vermoedelijk veel meer in de Maasstad is binnengekomen. Urk handhaafde zich met een bijdrage van ƒ2,50 per inwoner. Voor de rest is de opbrengst van deze actie natuurlijk zeer teleur stellend in vergelijking met die van het vorige jaar, toen 17,1 mil joen werd opgebracht. Overigens is het' bedrag van 3,6 miljoen, wat op het ogenblik als totaalbe drag wordt genoemd, nog maar een tussenstand, want in verband met Pinksteren zijn verschillen de gemeentekantoren vroeg ge sloten. Het is dus rustig aan te nemen dat de bijdrage veel gro ter is geweest. Dit zal echter pas dinsdag duidelijk tot uiting ko men. Bovendien zal in de loop van deze week pas bekend wor den welke bedragen per giro zijn overgemaakt. De kans dat dus een bedrag van ongeveer vijf mil joen zal kunnen worden gehaald, is niet helemaal uitgesloten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3