Omvangrijke troepen bewegingen in Egypte Egypte kondigi noodtoestand af EERSTE MK00RD IN KENNEDY-R0NIE RADIO DE K0CK SITTARDSE JONGEMAN SCHOOT HEERLENSE TAXICHAUFFEUR DOOD EN PLEEODE LATER ZELFMOORD weekend-systeem HET WEER Machtsvertoon Bombardement op Saoedi-Arabische stad Os resultaten Industrie Staal en papier Weerbericht Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank. Ut) tbommtont; TERNEUZEN Dbeeteur-HeoMiedscteiff! I. ra» de Sand# Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct VRUE ZEEUW Dinsdag 16/woensdag 17 mei 1967 23e Jaargang No. 6937 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" gêê.i handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdsg-nummer tot 10 uur voormiddag. van een confrontatie willen be palen, daartoe niet door Israël ge dwongen. Een stroom pantserwagens en militaire vrachtwagens trok maan dag door Cairo in de richting van het Suezkanaal en het schiereiland Sinal, waar de grens tussen Egyp te en Israël ligt. De weg naar Suez was ten behoeve van het militaire verkeer gedeeltelijk gesloten. De militaire vliegvelden bij Cairo zijn in staat van alarm gebracht. Hoewel hierover officieel nog geen berichten zijn gepubliceerd menen waarnemers, dat blijkens deze maatregelen het land in staat van militaire paraatheid is ge bracht. Het Egyptische dagblad Al Achram meldde maandag, dat Egypte alle maatregelen heeft ge troffen om uitvoering te geven aan het Syrisch-Egyptische defensie- verdrag. Israël heeft bekendgemaakt, dat Syrië achter recente sabotagedaden en infiltraties tegen dit land zit en dat Israël gereed is militair terug te slaan als dit zo doorgaat. Het Amerikaanse ministerie Van buitenlandse zaken deelde mee dat de V.S. bezorgd zijn over de toe genomen spanning aan de Syrisch- Israëlische grens en dat men tracht langs diplomatieke weg de betrok ken landen tot zelfbeheersing te manen. In Israël vierde men maandag de negentiende verjaardag van de vestiging van de Joodse staat. Ter wijl voor het eerst sinds 1961 in Jeruzalem ter gelegenheid van dit feit een militaire parade plaats vondkwam het in de buurlanden tot betogingen tegen de volgens deze landen wederrechtelijke inbe zitneming van Palestina door de Joden. In Damascus legde men een kwartier lang het werk neer. Met het oog op de verscherpte ontwik keling heeft de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, in het week- e'nde een beroep gedaan od Israël en ziin Arabische buren de wapen- stil«'aridsbepalihgen na te leven. Het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken heeft de nood- ti--.star>d afgekondigd. De ool'tie en r"e veU-:oheidstroepen zijn gemo- b!"seerd. Van officiële zijde wordt mee- dat de Egvntische strijd- k-ecbten, die dined r^more-en in s*rat van paraatheid ziin gebracht, gereed staan om in actie te komen In gevel ven Israëlische „agressie" tegen Syrië. cmwapend conflict? De troepenbeweg:*wen duurden d'nsdagmorgen in Egypte voort. I 'It de hoofdstad vertrok een twin- t'gtal speciale treinen met zware en lichte pantserwagens, zware ar tillerie en soldaten In gevechts- Uedlng ln noordoostelijke richting, de kant uit van het Suezkanaal en het schiereiland Slnai, waar de grens tussen Egvpte en Israël ligt. De wegen van Cairo naar Ismailia en Suez mogen uitsluitend door militaire konvooien worden ge bruikt. Hoge functionarissen van het ministerie van binnenlandse zaken en van defensie zijn verscheidene malen bijeen geweest, o.a. om te spreken over de burgerbescher ming. De bewaking van openbare gebouwen, fabrieken, banken, brug gen en ambassades is verscherpt. Ondanks alle militaire voorbe reidingen geloofde dinsdag in Cairo vrijwel niemand in ernst, dat het tot een gewapend conflict tussen Israël en Egypte zal komen, Poli tieke waarnemers zeggen dat er de Egyptenaren veel aan gelegen is, een conflict met Israël nog te ver mijden, omdat zij zelf het tijdstip De troepenbewegingen van de laatste dagen worden dan ook al gemeen beschouwd als machtsver toon, slechts bedoeld als waar schuwing aan het adres van Israël. Volgens welingelichte kringen in de Egyptische hoofdstad willen Nasser c.s. hiermee tevens de an- aiWere Arabische landen duidelijk maken dat zij bereid zijn volledig aan hun defensieverplichtingen te voldoen (Egypte heeft met Syrië 'n defensieverdrag). Toen het op 7 april tot een Syrisch-Israëlisch luchtgevecht kwam, was hier en daar de vraag gesteld waarom Egyptische hulp uitbleef. (ADVERTENTIE) Egyptische Ilyoeshin-bommen- werpers uit Jemen hebben zondag de Saoedi-Arabische plaats Gizan gebombardeerd, waarbij een vrouw is gedood en elf personen werden gewond, aldus een bekendmaking van het Arabische ministerie van defensie, die over radio Riyadh werd uitgezonden. Door luchtaf weer werden de vliegtuigen ge dwongen hun bommen naast de doelen af te werpen, zo werd ge zegd. Gizan ligt ten noorden van Je men aan de kust van de Rode Zee. Beweerd wordt dat het evenals Najran een bevoorradingsbasis is voor de Jemenistische koningsge- zinden, die in hun al meer dan vier jaar durende oorlog tegen de repu blikeinen door Saoedi-Arabische worden gesteund. De republikeinen worden geholpen door Egypte. In de laatste besprekingsronde voor de Kennedy-ronde is zondag het eerste akkoord bereikt: de mi- nimum-wereldpriis voor een sche- nel graan is op 1,725 dollar gesteld. D't is van bevoegde zijde verno men. De huidige wereldpriis voor graan is 1,69 dollar per schepel. De Kennedy-ronde over de ta riefsverlagingen is geëindigd met een resultaat dat veel groter is dan dat van vorige tariefsonderhande lingen. Hoewel nauwkeurige be rekeningen nog niet zijn gemaakt, bedraagt de gemiddelde tariefsver laging waar de Europese Economi se*» Gemeenschap (E. E. G.) mee heeft ingestemd en waar verlagin gen van de zijde der Verenigde Sta'en en andere geïndustrialiseer de Ia-Hen tcmover staan, onge veer 3S procent. Het huidige tarief van de E. E. G. van 12 a 13 procent zal in vijf jaar op 8 a 9 procent worden gebracht, bet peil dat epo land met lage ta rieven zoals Zwitserland op het ogenblik kent. De resultaten zijn veel meer spectaculair op het ge- b'-ed van de industriële produkten dan op het agrarische terrein. Ls^boww Op landbouwgebied zijn alle am bitieuze plannen voor een wereld markt verworpen, voornamelijk als gevolg van de praktische moeilijk heden die de regering in Washing ton van de ziide der boeren in de Verenigde Staten ondervindt, doordat hun positie en hun inkom sten dit jaar slechter zullen zijn dan in de afgelopen jaren. Het „Europa van de zes" heeft op dit gebied aan de Verenigde Sta ten op de volgende punten conces sies verleend: DRUKTE OP HET STRAND Scheveningen: Zomerse drukte op de Scheveningse strand tij dens Pinksterzondag. (Luchtfoto A.N.P.) 1. het op gang brengen van 4,5 miljoen ton per jaar aan voed selhulp aan de gehele wereld, waaraan de E. E. G. jaarlijks één miljoen ton gemeenschaps- graan zal bijdragen; 2. enkele verlagingen van de rech ten op zeventien verschillende landbouwprodukten, die even zeer merkbaar zijn voor de Verenigde Staten als voor de E. E. G. De concessies aan de Verenigde Staten gaan in geen geval de twintig procent te boven. Op het gebied van de industrie- produkten in de Kennedy-ronde en over de zgn. „gevoelige" dossiers is een evenwichtige regeling be reikt, niet alleen voor de gemeen schappelijke markt, maar voor Europa als geheel. Bij de chemische produkten be vat het bereikte akkoord een ver nuftige regeling die beoogt het congres van de Verenigde Staten krachtig te stimuleren tot vermin dering van het geheel der beper kingen die niet op het terrein van de tarieven liggen en die bekend staan onder het begrip „American Selling Price". Terwijl de Verenig de Staten hun tarieven onvoor waardelijk in twee jaar met 50 verlagen. Wat staal betreft is Groot-Brit- tannië niet alleen akkoord gegaan met een verlaging van zijn rechten ad valorem, maar verlaagt het ook met twintig procent de bijkomstige rechten, die op tachtig procent van de staaluitvoer uit de gemeen schappelijke markt naar Groot- Brittannië drukken. Het recht op aluminium bij in voer in de E. E. G. wordt gehand haafd op negen procent met con tingenten voor invoer tegen een tarief van vijf procent, waarvoor (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 het totaal wordt verhoogd van 100.000 tot 130.000 ton. Voor papier verlaagt de E. E. G. haar recht van twintig naar zes tien procent over de gehele wereld met uitzondering van Noor wegen, omdat de E. E. G. haar recht voor aluminium heeft ge handhaafd op negen procent zul len de douanerechten op automo bielen in vijf jaar met vijftig pro cent worden verlaagd. In de komende weken zal een commissie van de algemene over eenkomst Inzake tarieven en han del (G.A.T.T.) zich bezig houden met belemmeringen van de handel die niet op het vlak van de tarie ven liggen. De E.E. G. heeft te dien aanzien voorstellen gedaan. Vrijdagavond is te Montfort de 78-iarige taxi-chaiiffeur L, H. Ha- itifera UlTHeerien, vermoord door de 23-jarige J. H. uit Sittard. Om streeks zes uur pam de jongeman, die als een groot fantast bekend stond, en dikwijls met de politie in aanraking was geweest, te Heerlen de taxi voor een rit naar Poster- holt. In Montfoort op een afge legen weg dwong H. de chauffeur uit te auto te stappen en doodde hij de man van zeer dichtbij uit een dubbelloops pistool van 9 milli meter. Het lijk van zijn slachtoffer ver stopte H. in het struikgewas langs de weg. Daarna reed hij met de auto van de taxichauffeur, een twee jaar oude wagen, naar ziin verloofde te Hoensbroek, met wie hij reeds zeven jaar verkering had. Hij had zelfs nog de brutaliteit om naar de woning van zijn slacht offer op te bellen en mede te delen dat het wat later zou worden. De verloofde waarschuwde later de Hoensbroekse politie, dat de jon geman zeer gevaarlijk deed en ge wapend was. Zowel de politie te Heerlen als die te Hoensbroek, ging daarop de wagen zoeken. De Sittardse politie kreeg zater dagmorgen omstreeks half vijf eveneens bericht om naar de jonge man en naar de taxi uit te zien. Politiemannen gingen onmiddellijk naar de ouderlijke woning van H. waar ze hem aantroffen. Hij wilde net de auto de garage inrijden en ging er in volle vaart vandoor. Achtervolgd door de politie, vlucht te de moordenaar via de Kolleberg en door het veld in de richting van de grens. Toen hij met de auto niet verder kon trachtte hij te voet de Duitse grens te bereiken. De politie van Sittard had inmiddels assisten tie gekregen van zes politiemannen uit Heerlen en had tevens de Duit se politie gewaarschuwd. Tenslot te werd de man staande gehouden, waarbij de politiemannen echter behoorlijk afstand bewaarden. Tien politiemannen trokken een halve cirkel om hein heen, maar hij liet zich niet helemaal inslui ten. De politie wist toen nog niet wat er gebeurd was. H. dreigde de politie dat als ze dichterbij zouden komen, hij of zichzelf zou dood schieten of op de politie zou vuren. Dat dreigement gold ook voor het geval hij zou worden omsingeld. Adjudant Van Nisterrooij en hoofdagent Beuten uit Sittard zijn de jongeman toen ongewapend tot op ongeveer vijf meter genaderd, terwijl de rest van de politieman nen op een afstand van 30 tot 40 meter bleef. De adjudant en de hoofdagent hebben anderhalf uur met de jongeman gepraat om hem tot rede te brengen. Aan adjudant Van Nistelrooij vertelde hij alles over zijn moord op de taxichauf feur en over de plaats waar hij het lijk had verstopt. Maar alle pogin gen van de beide politiemannen om de jongeman ertoe te brengen zich over te geven, waren vruchteloos. Er werd ook een politiehond bij gehaald, maar de jongeman bleef dreigen zelfmoord te plegen of op de politie te schieten. Tenslotte richtte hij zijn revolver op zijn slaap om zichzelf dood te schieten. Het schot ketste en op dat moment werd de politiehond opdracht ge geven de man te pakken. De hond vloog op H. af, maar voordat hij kon springen, had H. voor de tweede maal de trekker overgehaald en zich een kogel door de slaap geschoten. In zorgwekkende toestand werd hij overgebracht naar het zieken huis te Sittard, waar hij overleed. Het lijk van de vermoorde taxi chauffeur werd om half twaalf te Montfoort met behulp van de Sit tardse politiehond gevonden. De vermoorde taxichauffeur had 80 gulden in zijn portefeuille. Het was de man dus kennelijk uitslui tend te doen geweest om de wagen en niet om het geld van de chauf feur. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot woensdagavond. Dezelfde temperaturen Verspreide opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien, ma tige tot zwakke veranderlijke wind. In het algemeen weinig verandering in temperatuur, JONG GELUK OP DRAKENSTEIJN Prinses Beatrix en prins Claus met hun zoon prins Willem- Alexander. (Foto Max Koot.) (ADVERTENTIE) AANHOUDEND WISSELVALLIG De afgelopen Pinksterdagen werd het weer bepaald door een depressie, die via Bretagne naar de Noordzee is getrokken. Ze veroorzaakte wisselvallig weer, waarbij geleidelijk koelere lucht het vasteland van Europa is bin nengestroomd. De koelere lucht is inmiddels doorgedrongen tot boven Polen en het Alpengebied, De boven de Noordzee gelegen storing verplaatst zich nu lang zaam verder naar Zuid-Scandi- navië, terwijl een andere van IJsland afkomstige depressie in zuidoostelijke richting naar Ier land koerst. Er handhaaft zich dan ook 'n gecompliceerd gebied van lage luchtdruk van Scandi navië tot boven de Golf van Bis- caje, met gevolg, dat het weer in onze streken wisselvallig blijft met een veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. In de temperaturen wordt eveneens weinig verandering verwacht. WOENSDAG 17 MEI v.m. n.m. Cadzand 6.53 7.29 Breskens 7.18 7.54 Temeuzen 7.54 8.30 Hansweert 8.28 9.04 Walsoorden 8.27 9.03 DONDERDAG 18 MEI v.m. n.m. Cadzand 8.10 8.46 Breskens 8.35 9.12 Temeuzen 9.11 9.48 Hansweert 9.45 10.22 Walsoorden 9.44 10.31 ZON MAAN op onder op onder 4.44 20.29 11.46 2.34 4.43 20.31 13.13 2.51 4.41 20.32 14.40 3.05 4.40 20.34 16.07 3.18 4.39 20.35 17.38 4.37, 20.37 19,11

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1